PDA

View Full Version : Αγορα dremel



DAYMAN
08/12/2015, 19:32
Ενδιαφερομαι για την αγορα του http://www.vidakatsavidi.gr/ilektrika-mikroergaleia/dremel-3000jf-series-3000-125 και ηθελα να ρωτησω αν καποιος το χρησιμοποιει και εχει αποψη σε οτι αφορα την αποδοση τα παρελκομενα αλλα και τις τιμες των εξτρα οι οποιες μου φαινονται υπερβολικες σε καποιες περιπτωσεις..Ερασιτεχνικη η χρηση του για δουλεις σπιτιου (καγκελα,τριψιμο μεταλλικων επιφανειων κτλ)

virus
08/12/2015, 19:45
εχω αλλα αλλο μοντελο. ναι τα παρελκομενα του ειναι πανακριβα αλλα ειναι ντρεμελ.

αν το θες για καγκελα δεν σου κανει. θες κατι πιο μεγαλο απο ντρεμελ.

edit.

κατι τετοιο (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6650) θαλεγα

nic mor
08/12/2015, 20:01
Το ντρεμελ είναι ακριβό για οικιακή χρήση!
Είναι κάτι καθαρά επαγγελματικό και για λεπτομέρειες,δεν είναι για πολλά ζόρια..
Καλύτερα ψάξε για κάποιο άλλο!

Εντιτ: αυτό το μοντέλο έχουμε στη δουλειά!
Καλό αλλά για λεπτοδουλειες.

stefanos
08/12/2015, 20:44
Τροχός για τα χοντρά (με κοτσίδα) χέρι για τις λεπτομέρειες .

vaska
08/12/2015, 21:23
έχω ήδη 2 μοντέλα με καλώδιο και σκέφτομαι τώρα για άλλο ένα μπαταρίας. Θα πάρω Bosch που είναι η ίδια εταιρία και που ταιριάζουν τα εξαρτήματα. Απίστευτα εργαλεία αλλά δεν κάνουν για τρίψιμο στα κάγκελα. Είναι για μικρότερες και πιο λεπτομερείς δουλειές.

lykourgi
08/12/2015, 21:28
Για τις εργασίες που αναφέρεις, είναι ακατάλληλο. Τα εξαρτήματά του είναι πολύ μικρά και δεν έχει την απαραίτητη ισχύ.

Κάνει μόνο για εργασίες λεπτομέρειας, όπου είναι αναντικατάστατο. Με τα κατάλληλα εξαρτήματα, κάνεις ψιλοδουλειές που δεν γίνονται αλλιώς.
Τα οποία εξαρτήματα, εκτός του ότι είναι ακριβά, φθείρονται και αρκετά γρήγορα.

Το ίδιο το εργαλείο όμως , είναι πολύ ανθεκτικό, αν το δουλεύεις όπως πρέπει.

Υπάρχουν και ανάλογα εργαλειάκια της Proxxon, πολύ ποιοτικά.

Σε αυτού του είδους τα εργαλεία ειδικεύεται ο Διλμάς στην οδό Αθηνάς. http://www.dilmas.gr/

Grafton 505
08/12/2015, 21:34
Ενδιαφερομαι για την αγορα του http://www.vidakatsavidi.gr/ilektrika-mikroergaleia/dremel-3000jf-series-3000-125 και ηθελα να ρωτησω αν καποιος το χρησιμοποιει και εχει αποψη σε οτι αφορα την αποδοση τα παρελκομενα αλλα και τις τιμες των εξτρα οι οποιες μου φαινονται υπερβολικες σε καποιες περιπτωσεις..Ερασιτεχνικη η χρηση του για δουλεις σπιτιου (καγκελα,τριψιμο μεταλλικων επιφανειων κτλ)

Έχω το συγκεκριμένο Dremel. Αξίζει τα λεφτά του όσων αφορά την εργονομία, την κατασκευή και την αντοχή.
Τα παρελκόμενα είναι ποιοτικά και γι' αυτό ακριβά. Το Lidl βγάζει για το αντίστοιχο parkside, τα οποία κουμπώνουν κανονικά στο dremel. Η ποιότητάτους δεν είναι και η καλύτερη και θέλουν προσοχή αλλά για την τιμή - ποσότητα τους, δεν σε νοιάζει.

Το dremel είναι μικροεργαλείο και άρα κάνει μόνο για μικροδουλειές. Θα μπει εκεί που δεν πρέπει να μπει μεγάλο εργαλείο. Κάνει για μικροδουλειές στην μηχανή αλλά όχι για κάγκελα σπιτιού.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

daz
09/12/2015, 02:44
Δε ξέρω αν θα κάνουν για τα κάγκελα αλλά..

Τα proxxon ρίχνουν πολύ ξύλο στα dremel.

Σοβαρά τώρα! Στα μικροεργαλεία δεν παίζεται!


Τα κάγκελα πάντως μπορείς να τα κάνεις και με γυαλόχαρτο δραπάνου. Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη..

347876

vaska
09/12/2015, 08:25
Δε ξέρω αν θα κάνουν για τα κάγκελα αλλά..

Τα proxxon ρίχνουν πολύ ξύλο στα dremel.

Σοβαρά τώρα! Στα μικροεργαλεία δεν παίζεται!


Τα κάγκελα πάντως μπορείς να τα κάνεις και με γυαλόχαρτο δραπάνου. Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη..

347876

Τώρα εδώ νομίζω γίνεσαι άδικος. Τουλάχιστον η δικιά μου εμπειρία για να το πω αλλιώς είναι διαφορετική. Έχω ένα dremel 30 χρόνια αγορασμένο τότε 130.000 δρχ είναι το μοντέλο 396. Τρώει τώρα το 3ο ζευγάρι καρβουνάκια, έχει τρίψει από πολυεστέρα από τότε που έκανα RC Βαρκάκια, έχει κόψει ότι χρειάστηκε κόψιμο, έχει τρυπήσει μέχρι κεβλαρ, μέχρι πριτσίνια έχει βγάλει. Τα ηλεκτρονικά του ακόμα είναι άψογα, το κεντράρισμά του άψογο και η δύναμη του μοτέρ άψογη. Ανταλλακτικά βρίσκω ακόμα κανονικά, μετά 30 χρόνια. Πέρυσι πήρα ένα καινούριο το Platinum 4000 just in case αλλά ακόμα κάθεται απείραχτο στο κουτί του γιατί το παλιό είναι σκύλος μαύρος. Τώρα θέλω ένα μπαταρίας, θα πάρω το Bosch GRO 10.8V γιατί είναι η ίδια εταιρία πια και θέλω να βάλω λίγο χρώμα στη ζωή μου, βαρέθηκα το γκρι του Dremel (πλάκα κάνω, θα το πάρω λόγω αξιοπιστίας του παλιού).

Proxxcon δούλεψα κανα 2 φορές στο σπίτι φίλου που ετοιμάζαμε τα βαρκάκια μας πριν τον αγώνα, ούτε το πιάσιμό του μου άρεσε κι εκεί που το dremel κελάηδαγε, to proxxcon έμενε από ισχύ και ζεσταινόταν υπερβολικά. Δεν ξέρω αν ήταν η περίπτωση αλλά με το dremel ποτέ δεν τα είδα αυτά.

Για την τιμή των κοπτικών και λοιπών εξαρτημάτων του θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά είναι ότι ποιοτικότερο έχω βρει στην αγορά κι έχω δουλέψει. Της Proxxcon μου αρέσει πολύ η μεταλλική βάση σταθερού δραπάνου που έχει και κάνει το εργαλείο σταθερό (βάσης). Φαίνεται ποιοτικότερη από της dremel η οποία είναι πλαστική.

daz
09/12/2015, 08:31
Τώρα εδώ νομίζω γίνεσαι άδικος. Τουλάχιστον η δικιά μου εμπειρία για να το πω αλλιώς είναι διαφορετική. Έχω ένα dremel 30 χρόνια αγορασμένο τότε 130.000 δρχ είναι το μοντέλο 396. Τρώει τώρα το 3ο ζευγάρι καρβουνάκια, έχει τρίψει από πολυεστέρα από τότε που έκανα RC Βαρκάκια, έχει κόψει ότι χρειάστηκε κόψιμο, έχει τρυπήσει μέχρι κεβλαρ, μέχρι πριτσίνια έχει βγάλει. Τα ηλεκτρονικά του ακόμα είναι άψογα, το κεντράρισμά του άψογο και η δύναμη του μοτέρ άψογη. Ανταλλακτικά βρίσκω ακόμα κανονικά, μετά 30 χρόνια. Πέρυσι πήρα ένα καινούριο το Platinum 4000 just in case αλλά ακόμα κάθεται απείραχτο στο κουτί του γιατί το παλιό είναι σκύλος μαύρος. Τώρα θέλω ένα μπαταρίας, θα πάρω το Bosch GRO 10.8V γιατί είναι η ίδια εταιρία πια και θέλω να βάλω λίγο χρώμα στη ζωή μου, βαρέθηκα το γκρι του Dremel (πλάκα κάνω, θα το πάρω λόγω αξιοπιστίας του παλιού).

Proxxcon δούλεψα κανα 2 φορές στο σπίτι φίλου που ετοιμάζαμε τα βαρκάκια μας πριν τον αγώνα, ούτε το πιάσιμό του μου άρεσε κι εκεί που το dremel κελάηδαγε, to proxxcon έμενε από ισχύ και ζεσταινόταν υπερβολικά. Δεν ξέρω αν ήταν η περίπτωση αλλά με το dremel ποτέ δεν τα είδα αυτά.

Για την τιμή των κοπτικών και λοιπών εξαρτημάτων του θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά είναι ότι ποιοτικότερο έχω βρει στην αγορά κι έχω δουλέψει. Της Proxxcon μου αρέσει πολύ η μεταλλική βάση σταθερού δραπάνου που έχει και κάνει το εργαλείο σταθερό (βάσης). Φαίνεται ποιοτικότερη από της dremel η οποία είναι πλαστική.

Τα dremel είναι πολύ καλά.
Τα proxon είναι πολύ καλύτερα! :)

DAYMAN
09/12/2015, 11:03
το dremel το θελω για τις λεπτοδουλειες στην συγκεκριμενη περιπτωση για τις γωνιες που δεν χωραει κατι αλλο ουτε το χερι για πτυχες τρυπες κτλ.Προφανως και δεν θα το ταλαιπωρησω με μεγαλες επιφανειες και τελος διαβαζω οτι εχει πολλες εφαρμογες αναλογα τα παρελκομενα του.

vaska
09/12/2015, 12:09
το dremel το θελω για τις λεπτοδουλειες στην συγκεκριμενη περιπτωση για τις γωνιες που δεν χωραει κατι αλλο ουτε το χερι για πτυχες τρυπες κτλ.Προφανως και δεν θα το ταλαιπωρησω με μεγαλες επιφανειες και τελος διαβαζω οτι εχει πολλες εφαρμογες αναλογα τα παρελκομενα του.

Αχώριστος σύντροφος για μένα, καλό φιλαράκι που με έχει ξελασπώσει από πολλά δύσκολα.
Ρίξε όμως και μια ματιά στα προξκον που λέει ο Σουπιάς. Για να το λέει και να επιμένει δεν μπορεί κάτι θα ξέρει.

Alexandross
09/12/2015, 12:32
Εν όψει εορτών θα βρεις καλές προσφορές. Ρίξε καμιά ματιά και στο κατάλογο του e-shop μπορεί να βάλει το dremel που σου αρεσει σε καλή τιμή!
Σε αναλογο φόρουμ που ασχολείται με μικροδουλειες και ηλεκτρικά εργαλεία τα proxxon τα θαυμάζουν.
Δεν έχω κανένα από αυτά για να σε βοηθήσω με κριτική παρά μόνο ένα των 40 ευρώ που είχα πάρει πριν χρόνια για μια μικρό δουλειά της ώρας που είχα ανάγκη!

Grafton 505
09/12/2015, 21:02
Επειδή κάποια στιγμή θα πάρεις εξαρτήματα, όποιο και αν επιλέξεις, φρόντησε η πρώτη επένδυση να είναι :

347900

Υγ : τα ανάλογα της εταιρίας που θα πάρεις.

virus
09/12/2015, 21:06
@γραφτον μεχρι ποσα χιλιοστα στελεχος δεχεται αυτο της φωτο;

daz
09/12/2015, 21:12
Τα παλιά είναι καλύτερα απ' τα καινούρια. Τα καινούρια καίγονται μέχρι να πεις dremel.

Επίσης είναι σκέτες πλαστικούρες πλέον. Ας τα βάλει κάποιος δίπλα δίπλα και ας επιλέξει χωρίς να δώσει βάση στην μάρκα.
Ειδικά η βάση τους, το work station είναι όπως το είπε ο βασίλης. Το μεν έχει χειρουργική ακρίβεια και το άλλο είναι πλαστικούρα που δεν μπορεί να σου δώσει τα ίδια ποσοστά ακαμψίας.

vaska
09/12/2015, 21:17
Τα παλιά είναι καλύτερα απ' τα καινούρια. Τα καινούρια καίγονται μέχρι να πεις dremel.

Επίσης είναι σκέτες πλαστικούρες πλέον. Ας τα βάλει κάποιος δίπλα δίπλα και ας επιλέξει χωρίς να δώσει βάση στην μάρκα.
Ειδικά η βάση τους, το work station είναι όπως το είπε ο βασίλης. Το μεν έχει χειρουργική ακρίβεια και το άλλο είναι πλαστικούρα που δεν μπορεί να σου δώσει τα ίδια ποσοστά ακαμψίας.

Για πες και για το Μποσακι Bosch GRO 10.8v γιατί είμαι ένα κλικ πριν την αγορά.
347901

Για την διαφορά στην ποιότητα που λες το είδα όταν πήρα τα καινούριο μου και παρήγγειλα και 2 τσοκάκια. καμία σχέση με το τσοκ του παλιού και δεν υπάρχουν πλέον τα παλιά. Διπλάσιο βάρος το παλιό και μασίφ ενώ τα καινούρια είναι κατηγορία φτερού. Αλλά αγαπάω Dremel γμτ

Grafton 505
09/12/2015, 21:20
@γραφτον μεχρι ποσα χιλιοστα στελεχος δεχεται αυτο της φωτο;

Της proxxon είναι : 1.0 - 1.5 - 2.0 - 2.4 - 3.0 and 3.2mm Proxxon (http://www.proxxon.com/en/micromot/28940.php?list)

Tης dremel είναι : 0,8 / 1,6 / 2,4 / 3,2 mm Dremel (http://www.dremeleurope.com/gr/el/%CF%86%CF%89%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%82-3-2mm-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE% BD%CE%BF%CF%85%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82%CF%83%CF%86%CE%B9%CE%B3%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-214-ocs-p/)

daz
09/12/2015, 21:21
Για πες και για το Μποσακι Bosch GRO 10.8v γιατί είμαι ένα κλικ πριν την αγορά.
347901

Δε ξέρω καθόλου.

Ε δε θα είναι κακό, σίγουρα! Εξ' άλλου για βοσάκι μπλε μιλάμε! Τώρα πως συγκρίνεται με άλλα, ούτε που ξέρω.

virus
09/12/2015, 21:31
Της proxxon είναι : 1.0 - 1.5 - 2.0 - 2.4 - 3.0 and 3.2mm Proxxon (http://www.proxxon.com/en/micromot/28940.php?list)

Tης dremel είναι : 0,8 / 1,6 / 2,4 / 3,2 mm Dremel (http://www.dremeleurope.com/gr/el/%CF%86%CF%89%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%82-3-2mm-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE% BD%CE%BF%CF%85%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82%CF%83%CF%86%CE%B9%CE%B3%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-214-ocs-p/)


μικρα μου πεφτουν :(

thnx παντως

Grafton 505
09/12/2015, 21:40
μικρα μου πεφτουν :(

thnx παντως


:beer:

o_gavros
13/10/2017, 19:47
Για πες και για το Μποσακι Bosch GRO 10.8v γιατί είμαι ένα κλικ πριν την αγορά.
347901

Για την διαφορά στην ποιότητα που λες το είδα όταν πήρα τα καινούριο μου και παρήγγειλα και 2 τσοκάκια. καμία σχέση με το τσοκ του παλιού και δεν υπάρχουν πλέον τα παλιά. Διπλάσιο βάρος το παλιό και μασίφ ενώ τα καινούρια είναι κατηγορία φτερού. Αλλά αγαπάω Dremel γμτ

με έχουν πιάσει κάτι ανησυχίες και σκέφτομαι οτι τέτοιο εργαλείο δεν έχω.
βρίσκω αυτό (https://www.vidakatsavidi.gr/ergaleia-mpatarias/bosch-gro-12v-35-108v-li-solo-polytrohos-06019c5000) που είναι σαν ετούτο στη φωτό του βασκα.
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ως προς τις εφαρμογές του,αν και τι "μύτες" παίρνει,κλπ

MISKIN
13/10/2017, 20:16
Το έχω εγώ, μάλιστα από το μαγαζί που έβαλες το πήρα. Είχα ήδη φορτιστή και μπαταρία. Είναι εξαιρετικό. Ελαφρύ δυνατό και με μια 2.0 ή 2.5Αh μπαταρία, δουλεύεις με τις ώρες. Το χρησιμοποίησα κυρίως για γυάλισμα-καθάρισμα εισαγωγής και εξαγωγής και δε με κούρασε καθόλου. Έχει ρυθμιστή στροφών και επιλογές στα τσοκάκια του. Συμφέρει αν έχεις ήδη τις μπαταρίες και τον φορτιστή.

o_gavros
13/10/2017, 20:18
οπότε να υποθέσω ότι η τιμή που βλέπω είναι μόνο για το σώμα,χωρίς μπαταρία,κουτί και φορτιστή;

Για τα συμβατά τζιτζιμπλίκια του (μύτες,λειαντηρες κλπ) τι κόστος περίπου να περιμένω να συναντήσω;

MISKIN
13/10/2017, 20:35
Σωστά υποθέτεις. Με μπαταρίες και φορτιστή ξεπερνά τα 200€ ίσως και τα 250€. Εγώ χρησιμοποιώ τις μπαταρίες που έχω από το δραπανοκατσάβιδο και το παλμικό.
Τα κοκοκοψαρα, εξαρτάται τι ποιότητα θα πάρεις. Τα Dremel είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, εγώ παίρνω κάτι κινέζικα, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις....

dimitrisinside
13/10/2017, 21:13
2 μπαταριες 2Ah + φορτιστη, 60 € κοστιζουν εδω γερμανια

vaska
14/10/2017, 06:58
Εγώ είχα πάντα dremel με καλώδιο και με ξένισε το βάρος του bosch με την μπαταρία. Αν το συνηθίσεις όμως είσαι οκ, είναι καλοζυγισμένο το μηχάνημα και δεν προβληματίζει. Bosch και Dremel είναι αδερφές εταιρίες και ταιριάζουν όλα τα εξαρτήματα από το ένα στο άλλο. Κινέζικα εξαρτήματα δεν παίρνω. Μια φορά που δοκίμασα και πήρα συρμάτινα βουρτσάκια, σε λιγότερο από λεπτό τα συρματάκια άρχισαν να κόβονται και τουλάχιστον τα μισά καρφώθηκαν πάνω μου. Κι εγώ όπως ο Αχιλλέας έχω φορτιστές και μπαταρίες από άλλες συσκευές και τους κάνω κύκλο. Ευχαριστημένος είμαι μέχρι τώρα, δεν μου έχει βγάλει θέματα και μου αρέσει και το πιάσιμό του και η ακρίβεια που έχει ακόμα και με τις στροφές στο τέρμα. Το φωτάκι που τελικά έχουν καθιερώσει σχεδόν όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές βοηθάει αρκετά. Δεν είναι ενεργοβόρο σαν μηχάνημα οπότε με μια φορτισμένη μπαταρία βγάζεις ώρες δουλειάς.

S16
08/01/2018, 23:50
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.
Προέκυψε η ανάγκη να φάω/τροχίσω λίγο μια λαμαρίνα προκειμένου να περάσει μια βίδα.

Όπως πάντα κατέληξα στην πιο ακριβή λύση, αυτη του να αγοράσω ένα dremelaki για να κανω τη δουλειά.
Πάνω απο 15 χρόνια υπαρχει στο μυαλό αυτή η αγορά, αλλα δεν έβρισκα λόγο/δικαιολογία να προχωρήσω.
Τώρα βρέθηκε οπότε προχωράμε.

Εχω διαβάσει οτι τα dremel δεν ειναι πια όπως τα παλιά. Οπότε κοίταξα εναλλακτικά τι επιλογές εχω. Χωρίς να ξέρω πολλά και να εχω ψάξει ένα τσουβάλι μάρκες βρηκα αυτο:http://www.powertoolworld.co.uk/bosch-gro-10-8-v-li-rotary-tool-body-only

Θέλω να ακούσω γνώμες και κυρίως εναλλακτικές. Τι υπαρχει στην αγορά και τι θεωρείται καλό;
Δεν υπαρχει περιορισμός στο κόστος, αν πράγματι τα αξίζει τα λεφτά το μηχάνημα!;)

daz
09/01/2018, 00:07
S16 σου μετέφερα το μνμ σε αυτό το θρεντ, όπου έχουμε πει αρκετά γι' αυτά τα εργαλεία. Ρίξε μια ματιά πρώτα στη συζήτηση, ίσως βρεις την απάντηση που θέλεις. Διαφορετικά... εδώ είμαστε.

lykourgi
09/01/2018, 00:56
Δες και τα Proxxon. Είναι πολύ καλά, ίσως και καλύτερα.

daz
09/01/2018, 01:17
Δες και τα Proxxon. Είναι πολύ καλά, ίσως και καλύτερα.

Ούτε εσύ διάβασες πιο πίσω ε? ;)

S16
09/01/2018, 15:36
Διαβάσαμε προσεκτικά αλλά συμπέρασμα δε βγάλαμε.
Αν Bosch και dremel είναι αδερφές εταιρίες και τα καινούργια dremel είναι τραγικά πως το bosch είναι καλό;

Αν πράγματι bosch και dremel είναι το ίδιο γιατί να μην πάρει κάποιος dremel που έχει περισσότερες επιλογές σε μοντέλα.

Επίσης υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική, εκτός από proxxon?

Προς τους κατόχους του Bosch, που είναι φτιαγμένο;

MISKIN
09/01/2018, 16:53
Και η dewalt με τη Black and Decker είναι αδελφές εταιρίες, αλλά ποιοτικά έχουν μεγάλη, τεράστια διαφορά

daz
09/01/2018, 17:24
Το ότι είναι αδελφές εταιρίες δεν σημαίνει ότι έχουν ίδια ή ίδιας ποιότητας προϊόντα.

vaska
09/01/2018, 18:50
Διαβάσαμε προσεκτικά αλλά συμπέρασμα δε βγάλαμε.
Αν Bosch και dremel είναι αδερφές εταιρίες και τα καινούργια dremel είναι τραγικά πως το bosch είναι καλό;

Αν πράγματι bosch και dremel είναι το ίδιο γιατί να μην πάρει κάποιος dremel που έχει περισσότερες επιλογές σε μοντέλα.

Επίσης υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική, εκτός από proxxon?

Προς τους κατόχους του Bosch, που είναι φτιαγμένο;


Ποτέ δεν με απασχόλησε που είναι φτιαγμένο ένα εργαλείο που θέλω να αγοράσω, με νοιάζει μόνο ποιος υπογράφει την κατασκευή του και ποιος εγγυάται την καλή λειτουργία του. Για σένα πήγα στην κασετίνα την άνοιξα και διάβασα την ταμπελίτσα η οποία γράφει "Made in China". Αλλά ξαναλέω αυτό με αφήνει παγερά αδιάφορο, με ενδιαφέρει μόνον ο κατασκευαστής. Εμένα. Τώρα κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν θέματα, εγώ όμως όχι.

daz
09/01/2018, 19:04
Ποτέ δεν με απασχόλησε που είναι φτιαγμένο ένα εργαλείο που θέλω να αγοράσω, με νοιάζει μόνο ποιος υπογράφει την κατασκευή του και ποιος εγγυάται την καλή λειτουργία του. Για σένα πήγα στην κασετίνα την άνοιξα και διάβασα την ταμπελίτσα η οποία γράφει "Made in China". Αλλά ξαναλέω αυτό με αφήνει παγερά αδιάφορο, με ενδιαφέρει μόνον ο κατασκευαστής. Εμένα. Τώρα κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν θέματα, εγώ όμως όχι.

H bosch λέει ότι τα μοτέρ φτιάχνονται στη γερμανία και στέλνονται εκεί που φτιάχνεται το υπόλοιπο εργαλείο. Τώρα πόσο είναι αλήθεια και πόσα εργαλεία αφορά αυτό, δεν ξέρω! Και δε νομίζω να έχει και μεγάλη σημασία αυτό σήμερα, αφού τα περισσότερα μεταξύ των κορυφαίων ηλεκτρικών εργαλείων, φτιάχνονται πλέον εκεί.


S16 με μπαταρία θέλεις ή με ρεύματος?

S16
09/01/2018, 21:43
Και η dewalt με τη Black and Decker είναι αδελφές εταιρίες, αλλά ποιοτικά έχουν μεγάλη, τεράστια διαφορά


Το ότι είναι αδελφές εταιρίες δεν σημαίνει ότι έχουν ίδια ή ίδιας ποιότητας προϊόντα.Είναι προφανές το ότι είναι αδερφές εταιρίες δε σημαίνει (απαραίτητα) ότι πουλάνε και της ίδιας ποιότητας προϊόντα. Το ερώτημα για εμένα παραμένει, γιατί η Bosch άφησε μια εταιρία με το brand name της Dremel να πέσει τόσο χαμηλά, όταν υπάρχει διαθέσιμη τεχνολογία αι ποιότητα μέσα στον όμιλο;

S16
09/01/2018, 21:46
Ποτέ δεν με απασχόλησε που είναι φτιαγμένο ένα εργαλείο που θέλω να αγοράσω, με νοιάζει μόνο ποιος υπογράφει την κατασκευή του και ποιος εγγυάται την καλή λειτουργία του. Για σένα πήγα στην κασετίνα την άνοιξα και διάβασα την ταμπελίτσα η οποία γράφει "Made in China". Αλλά ξαναλέω αυτό με αφήνει παγερά αδιάφορο, με ενδιαφέρει μόνον ο κατασκευαστής. Εμένα. Τώρα κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν θέματα, εγώ όμως όχι.Σε ευχαριστώ πολύ. Το που είναι φτιαγμένο από μόνο του δεν προδικάζει κάτι. Αλλά στις αρκετές περιπτώσεις είναι μια ένδειξη! Για τέτοιου είδους εργαλεία το Made in Germany θα μου έδινε λίγο περισσότερη σιγουριά.;)

S16
09/01/2018, 21:49
S16 με μπαταρία θέλεις ή με ρεύματος?Αρχικά δεν είχα πρόβλημα. Στη συνέχεια είδα αυτό της bosch με μπαταρία και γλυκάθηκα.
Στην πραγματικότητα θα κάνω τη δουλειά που θέλω και με τα δυο, αν και προτιμώ με μπαταρία.

daz
09/01/2018, 21:49
Είναι προφανές το ότι είναι αδερφές εταιρίες δε σημαίνει (απαραίτητα) ότι πουλάνε και της ίδιας ποιότητας προϊόντα. Το ερώτημα για εμένα παραμένει, γιατί η Bosch άφησε μια εταιρία με το brand name της Dremel να πέσει τόσο χαμηλά, όταν υπάρχει διαθέσιμη τεχνολογία αι ποιότητα μέσα στον όμιλο;

Δεν ξέρω. Πάντως το bosch είναι πιο δυνατό απ' το dremel απ' ότι λένε. (10,8V και τα δυο)

Δεν είπες αν θέλεις με μπαταρία ή ρεύματος.

vaska
10/01/2018, 08:00
Είναι προφανές το ότι είναι αδερφές εταιρίες δε σημαίνει (απαραίτητα) ότι πουλάνε και της ίδιας ποιότητας προϊόντα. Το ερώτημα για εμένα παραμένει, γιατί η Bosch άφησε μια εταιρία με το brand name της Dremel να πέσει τόσο χαμηλά, όταν υπάρχει διαθέσιμη τεχνολογία αι ποιότητα μέσα στον όμιλο;

Δεν ξέρω αν συμβαίνει εδώ αλλά το έχω δει πολλές φορές σε εταιρίες που φτιάχνουν πράγματα για πληροφορική, μία εταιρία να εξαγοράζει τον ανταγωνισμό και να τον απαξιώνει ώστε να παίζει μονοπωλιακά στην αγορά, πχ pinnacle.

Επίσης δεν ενστερνίζομαι την άποψη του Daz ότι τα καινούρια dremel είναι σκουπίδια. Μπορεί να μην έχουν την ποιότητα των παλιών εργαλείων αλλά για μένα παραμένουν ακόμα αξιόλογα. Ίσως υπερτιμημένα κάνοντας χρήση του δυνατού brand τους αλλά σε καμία περίπτωση σκουπίδια.

dukeandthecity
10/01/2018, 10:59
εχω αυτο το dremel και πριν 2 χρονια (αγορασμένο απο praktiker) κατι καηκε μεσα του. (armature 230V). Προς τιμήν τους το μαγαζι που το αγόρασα με προέτρεψε να πάω αλλού για service (μου πρότειναν ενα αλλο service) γιατι αυτοί θα αργούσαν. Οι ΑΦΟΙ ..... με κοροιδευαν για ανταλλακτικό που θα 'ερθει καμμια 3 μήνες και δεν ήρθε ποτέ. Το έχω και το κοιτάζω. (Θεσσαλονίκη αυτά)

daz
10/01/2018, 11:17
Επίσης δεν ενστερνίζομαι την άποψη του Daz ότι τα καινούρια dremel είναι σκουπίδια. Μπορεί να μην έχουν την ποιότητα των παλιών εργαλείων αλλά για μένα παραμένουν ακόμα αξιόλογα. Ίσως υπερτιμημένα κάνοντας χρήση του δυνατού brand τους αλλά σε καμία περίπτωση σκουπίδια.

Γιατί πρέπει όλα να είναι άσπρο μαύρο;

Εγώ είπα:


Τα dremel είναι πολύ καλά.
Τα proxon είναι πολύ καλύτερα! :)


Δεν είπα ότι είναι σκουπίδια.

daz
10/01/2018, 11:33
Δεν ξέρω αν συμβαίνει εδώ αλλά το έχω δει πολλές φορές σε εταιρίες που φτιάχνουν πράγματα για πληροφορική, μία εταιρία να εξαγοράζει τον ανταγωνισμό και να τον απαξιώνει ώστε να παίζει μονοπωλιακά στην αγορά, πχ pinnacle.
.

Ίσως το ίδιο συμβαίνει και εδώ αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
Δεν απαξιώνεις brand που έχουν συνδέσει το όνομα τους με μια ολόκληρη κατηγορία προϊόντων. Ακόμα λέμε τα Boschακια Dremel όπως λέμε και όλα τα πολυεργαλεια leatherman ή στην Αμερική όλα τα πενσοειδη chanelock.
Ίσως απλά η Bosch "αγόρασε" τεχνογνωσία. Εξ' άλλου ή Bosch δεν έχει την πληθώρα μοντέλων που έχει ακόμα η Dremel.
Η πορεία της Dremel μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες.

vaska
10/01/2018, 12:17
Γιατί πρέπει όλα να είναι άσπρο μαύρο;

Εγώ είπα:




Δεν είπα ότι είναι σκουπίδια.

Προχθες στο μαγαζί μου είπες ότι τα dremel καίγονται για πλάκα και από κείνη την ώρα έχω βγάλει έξω το καινούριο και ότι δουλειά προκύπτει με αυτό την κάνω, αν είναι να καεί να καεί μέσα στην εγγύηση.
Αν λοιπόν καίγονται για πλάκα δεν είναι σκουπίδια??

daz
10/01/2018, 12:31
Προχθες στο μαγαζί μου είπες ότι τα dremel καίγονται για πλάκα και από κείνη την ώρα έχω βγάλει έξω το καινούριο και ότι δουλειά προκύπτει με αυτό την κάνω, αν είναι να καεί να καεί μέσα στην εγγύηση.
Αν λοιπόν καίγονται για πλάκα δεν είναι σκουπίδια??

Έλα μωρέ βασίλη τώρα. Και παραπανω έχω γράψει ότι καίγονται μέχρι να πεις dremel! Προφανώς πρέπει να ασχολείσαι καθημερινά για να γίνει κάτι τέτοιο και μόνο σε σύγκριση με καλύτερα μηχανήματα μειονεκτούν. Πχ στα χέρια ενός μοντελιστή θα τα δει τα ραδίκια ανάποδα, από νωρίς. Μπες σε ένα φόρουμ μοντελισμού να δεις! Όλοι όσοι ξέρω τα ίδια λένε. Εγώ τα είδα σε ένα κατάστημα δίπλα δίπλα με τα proxon και δεν έχουν καμία σχέση. Έκαναν κακό στην proxon αυτά τα φτηνιάρικα εργαλεία χειρός που έχει, γιατί σε εργαλεία μοντελισμού, είναι πολύ καλή.
Τα dremel, απλά δεν είναι αυτά που ήταν. Τι να κάνουμε τώρα δλδ? Όταν έχεις τέτοιο όνομα είναι δύσκολο να το κρατήσεις στην κορυφή στους καιρούς που ζούμε.

vaska
10/01/2018, 13:24
Έλα μωρέ βασίλη τώρα. Και παραπανω έχω γράψει ότι καίγονται μέχρι να πεις dremel! Προφανώς πρέπει να ασχολείσαι καθημερινά για να γίνει κάτι τέτοιο και μόνο σε σύγκριση με καλύτερα μηχανήματα μειονεκτούν. Πχ στα χέρια ενός μοντελιστή θα τα δει τα ραδίκια ανάποδα, από νωρίς. Μπες σε ένα φόρουμ μοντελισμού να δεις! Όλοι όσοι ξέρω τα ίδια λένε. Εγώ τα είδα σε ένα κατάστημα δίπλα δίπλα με τα proxon και δεν έχουν καμία σχέση. Έκαναν κακό στην proxon αυτά τα φτηνιάρικα εργαλεία χειρός που έχει, γιατί σε εργαλεία μοντελισμού, είναι πολύ καλή.
Τα dremel, απλά δεν είναι αυτά που ήταν. Τι να κάνουμε τώρα δλδ? Όταν έχεις τέτοιο όνομα είναι δύσκολο να το κρατήσεις στην κορυφή στους καιρούς που ζούμε.

Και τι κάνεις δλδ?? Αφήνεις την ποιότητα να πιάσει πάτο και τον ανταγωνισμό σου να μεγαλώσει θηριωδώς??? Όταν είσαι σημείο αναφοράς για χρόνια και αποφασίζεις ξαφνικά να αφήσεις το πάνω ράφι των καταστημάτων πώλησης και να πιάσεις τα χαμηλότερα ράφια κρατώντας όμως την τιμή στα ύψη κάτι δεν πάει καλά και σίγουρα γι' αυτό δεν φταίνε οι καιροί που ζούμε. Αν είναι έτσι τα πράγματα θεωρώ από πίσω υπάρχει σχέδιο, και δεν με νοιάζει στην τελική, εγώ σαν καταλωτής θέλω τα λεφτά μου να πιάνουν τόπο.
Και σε μένα το πρώτο μου dremel ήρθε στα χέρια μου για λόγους μοντελιστικούς, Τότε που έφτιαχνα RC ταχύπλοα 1,4m με διπλούς κινητήρες. Και ακόμα αυτό έχω κι ας έχει τρίψει πολλά τεραγωνικά μέτρα υαλόπανο με πολυεστέρα κι ας έχει βγάλει κιλά σκόνη από μέσα του κι ας έχει κόψει μέτρα κεβλάρ. Και όχι δεν λέει. Από το καινούριο όταν το αγόρασα περίμενα τουλάχιστον τα ίδια γιατί και η τιμή του καινούργιου σχετικά ίδια είναι με του παλιού κατ' αντιστοιχία. Αν ήξερα ότι δεν παίρνω προϊόν εφάμιλλο του παλιού μου εργαλείου της ίδιας εταιρίας, σαφώς και θα προσανατολιζόμουν αλλού.
Τες πα, καταλήγουμε λοιπόν ότι κάτι που ήξερες παλιά ως καλό δεν το επιλέγεις με την μία αν δεν κάνεις πρώτα μία έρευνα, κοντολογίς αξιόπιστο brand δεν υπάρχει ντεφάκτο, πάντα πρέπει να κοιτάς τι παίζει την δεδομένη στιγμή, δλδ αύριο η X Knipex αποφασίζει να σκαρτέψει την ποιότητά της και να την κάνει κάτω του μετρίου στα πενσοειδή. Το λόγο δεν βλέπω αλλά αφού έτσι είναι θα το δεχτούμε θέλοντας και μη.

daz
10/01/2018, 13:41
Χμμ.. Ξέρω 'γω ρε bill!
Με κάθε εξαγορά υπάρχουν οικονομικοί παράγοντες που μπαίνουν στη μέση! Όποιος μπορεί να είναι κερδοφόρος με την ποιότητα που έχει, δεν κάνει παιχνίδια. Όποιος αντιμετωπίζει οικονομικά ή άλλα προβλήματα ολισθαίνει σε βρεγμένη κατηφόρα.
Και η metabo πήγε στους Ιάπωνες (hitachi), οι οποίοι είπαν ότι δε θα την πειράξουν. Τώρα θα δούμε πως θα πάει και αυτή!

Όσο η κνίπεχ "πουλάει" είναι συνετό να διατηρήσει το όνομά της. Όταν η κίνα θα της κόψει τα ποδάρια θα έχει τις εξής επιλογές.
α. Αυξάνω την τιμή για να κρατήσω την ποιότητα.
β. Να κρατηθώ μέσα στον ανταγωνισμό παιρνοντας το ιδιο καλό προιόν αλλά από την κίνα με το logo κνιπεχ.

Το β θα είναι ένα πολύ καλό προιόν που ελάχιστοι θα καταλάβουν ότι δεν είναι τόσο καλό όσο αυτό που κατασκευαζε τόσα χρόνια. Το είδαμε με τη φάκομ παστορινο εχπερτ britool και όλες στον όμιλο stanley. Επίσης με την matadore beta κ.α.

Όταν/αν γίνει αυτό, παράλληλα με την κνιπεχ θα κοικλοφορήσει ίδια εργαλεία και η vim αλλά φθηνότερα και όλοι θα λένε.. Πάρτε vim είναι ίδια με τα κνίπεχ αλλά στο 150% φθηνότερα. Και κάπως έτσι ερχόμαστε στο σήμερα με τις περισσότερες εταιρίες να βγάζουν ότι βγάζει και ο ανταγωνισμός.
Οπότε όλοι κάνουν ότι μπορούν για να κρατηθουν. Ακόμα και εκπτώσεις στην ποιότητα. Εξ' άλλου με τα ηλεκτρικά εργαλεία είναι ακόμα πιο περίεργα/πολύπλοκα τα πράγματα γιατί αυτά ήδη φτιάχνονται όλα στην κίνα.

BTW η hazet άρχισε να σταμπάρει τα εργλεία με λέιζερ. Που πήγε η παλιά καλή σφυρήλατη στάμπα? Χμμμ.. Ακριβά τα καλούπια στην πρέσα ε? Και το πρώτο που χαλάει είναι η στάμπα. Χωρίς στάμπα το καλούπι βγάζει πολλαπλάσια ποσότητα? Δεν ξέρω!

daz
10/01/2018, 13:46
Anyway. Βγήκαμε εκτός θέματος!

vaska
10/01/2018, 14:20
Anyway. Βγήκαμε εκτός θέματος!

όλες οι εργαλειοκουβέντες εντός θέματος είναι

daz
10/01/2018, 14:24
Ε τότε τι τα θέλουμε τα διαφορετικά θρεντ;:lol:

rhtoras
10/01/2018, 15:04
Έχω ένα φίλο που ασχολιόταν με μοντελισμό.
Κατά το 2011 πήγε να πάρει ένα τύπου dremel από Πράκτικερ.Πήρε το original αν και ταλαντεύτηκε λίγο με ένα της praktiker.
Για μια στο τόσο δεν έβγαλε κάποιο θέμα και η τιμή ενώ ήταν μεγαλύτερη δεν ήταν πολύ μεγάλη.
Προσωπικά πιστεύω ότι για μια στο τόσο δεν αξίζει να πάρεις dremel γιατί με όποιον μίλησαν δεν είναι όπως παλιά.
Για το proxxon έχω ακούσει καλά λόγια αλλά ακόμα καλύτερα έχω ακούσει για το kraussman.
Επίσης ένας συνάδελφος στη δουλειά δουλεύει μοντελισμό με ένα parkside και λέει τα καλύτερα.
Βέβαια στην πράξη τα parkside(einhell?) είναι τι θα σου κάτσει.
Γιατί ο ενας λέει ότι είναι κορυφή και ο άλλο λέει ότι είναι πάτος.
Λογικά είναι θέμα QC(quality control!).

daz
10/01/2018, 15:58
Όποιον ακούω να λέει ότι τα parkside είναι κορυφή τον εμπιστεύομαι αμέσως. :lol:
Ρήτορα το qc στα παρκ είναι αν θα δουλεύει το εργαλείο ή όχι. Όχι αν θα είναι καλό. Καλό δεν είναι σίγουρα. Ότι κάποια δουλεύουν και εξυπηρετούν μια μεγάλη μερίδα με συγκεκριμένες ανάγκες είναι επίσης σίγουρο. Αυτή η μερίδα τα θεωρεί κορυφή αλλά θα ήταν σωστότερο να τα χαρακτηρίσουν κορυφή (ή όχι), με πιο αντικειμενικά κριτήρια και όχι του στυλ "σε εμένα δε χάλασε οπότε είναι κορυφή". Κορυφή μπορεί να είναι για τις ανάγκες τους και την εμπειρία τους, όχι όμως και για τους άλλους.
Κορυφή ένα εργαλείο που πουλάει ένα σούπερ μάρκετ και προορίζεται για τον ερασιτέχνη και έχει εξεφτελιστικη τιμή?


Edit.. Και όχι τα park δεν είναι einhel επειδή αυτή έχει όλες τις φθηνομάρκες στην αγκαλιά της.

stefanos
10/01/2018, 16:54
Η dremel και η proxxon είναι ολόκληρες σειρές από δεκάδες εργαλεία που ουσιαστικά είναι μονοπώλιο στα μοντελιστικά.
Τυχαίνει και βγάζει ο Κινέζος (με οποιοδήποτε όνομα) ή ο bosch η ή minicraft παλιότερα κάποιο δραπανάκι παρόμοιο με κάποιο από τα παραπάνω.
Είναι λίγο άτοπο να συζητάμε θέμα ποιότητας μιας ολόκληρης φίρμας από ένα μοντελάκι που μπορεί να μην στέκεται στον "ανταγωνισμό".

daz
10/01/2018, 17:14
Η dremel και η proxxon είναι ολόκληρες σειρές από δεκάδες εργαλεία που ουσιαστικά είναι μονοπώλιο στα μοντελιστικά.
Τυχαίνει και βγάζει ο Κινέζος (με οποιοδήποτε όνομα) ή ο bosch η ή minicraft παλιότερα κάποιο δραπανάκι παρόμοιο με κάποιο από τα παραπάνω.
Είναι λίγο άτοπο να συζητάμε θέμα ποιότητας μιας ολόκληρης φίρμας από ένα μοντελάκι που μπορεί να μην στέκεται στον "ανταγωνισμό".

Δεν έχεις και άδικο.

rhtoras
10/01/2018, 17:27
Όποιον ακούω να λέει ότι τα parkside είναι κορυφή τον εμπιστεύομαι αμέσως. :lol:
Ρήτορα το qc στα παρκ είναι αν θα δουλεύει το εργαλείο ή όχι. Όχι αν θα είναι καλό. Καλό δεν είναι σίγουρα. Ότι κάποια δουλεύουν και εξυπηρετούν μια μεγάλη μερίδα με συγκεκριμένες ανάγκες είναι επίσης σίγουρο. Αυτή η μερίδα τα θεωρεί κορυφή αλλά θα ήταν σωστότερο να τα χαρακτηρίσουν κορυφή (ή όχι), με πιο αντικειμενικά κριτήρια και όχι του στυλ "σε εμένα δε χάλασε οπότε είναι κορυφή". Κορυφή μπορεί να είναι για τις ανάγκες τους και την εμπειρία τους, όχι όμως και για τους άλλους.
Κορυφή ένα εργαλείο που πουλάει ένα σούπερ μάρκετ και προορίζεται για τον ερασιτέχνη και έχει εξεφτελιστικη τιμή?


Edit.. Και όχι τα park δεν είναι einhel επειδή αυτή έχει όλες τις φθηνομάρκες στην αγκαλιά της.

Κυκλοφορεί μια φήμη πως η parkside ανήκει στον όμιλο της einhell.Σε αλλα forum έτσι λένε.
Ευχαριστώ γιά τη διευκρίνιση.

daz
10/01/2018, 17:49
Κυκλοφορεί μια φήμη πως η parkside ανήκει στον όμιλο της einhell.Σε αλλα forum έτσι λένε.
Ευχαριστώ γιά τη διευκρίνιση.

Το ξέρω. Καταλαβα αυτό που ειπες. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι ίδια. Ούτε αν τα φτιάχνει η ίδια σημαίνει ότι είναι ίδια. Αλήθεια αυτή φτιάχνει εργαλεία;

Nektarios2016
10/01/2018, 18:47
Το ξέρω. Καταλαβα αυτό που ειπες. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι ίδια. Ούτε αν τα φτιάχνει η ίδια σημαίνει ότι είναι ίδια. Αλήθεια αυτή φτιάχνει εργαλεία;


Σταμπα ειναι η einhell, οπως πολλες αλλες, με εδρα Γερμανια. Δεν φτιαχνει η ιδια εργαλεια. Απλα μαλλον στις εταιριες του ομιλου της εχει τη πρωτη ποιοτητα.

rhtoras
10/01/2018, 18:50
Δε νομίζω ότι φτιάχνει εργαλεία.
Ένα service έχει νομίζω στην Αθήνα πάντως.
Και για να μην ξεφύγω εντελώς το "dremel" της parkside αν το πάρει κανείς είναι δύσκολο να βρεθεί μπαταρία.

@topos
11/01/2018, 13:36
Αξιοπιστα αναλωσιμα βγαζει καμια εταιρια σε πιο προσιτες τιμες απο την dremel για αυτα τα μαραφετια?

SAM46
04/08/2018, 16:44
Επειδή αναφέρθηκε το einhell τι γνώμη έχετε για αυτό;

https://www.e-shop.gr/polyergaleio-ilektriko-einhell-th-mg-135-me-181-axesoyar-4419169-p-TLS.050858

gasto
04/08/2018, 20:04
Επειδή αναφέρθηκε το einhell τι γνώμη έχετε για αυτό;

https://www.e-shop.gr/polyergaleio-ilektriko-einhell-th-mg-135-me-181-axesoyar-4419169-p-TLS.050858

γιατι δε περιμενεις αυτο του lidl που κοστιζει τα μισα χρηματα

SAM46
04/08/2018, 20:06
γιατι δε περιμενεις αυτο του lidl που κοστιζει τα μισα χρηματα

Δώσε ινφο σε παρακαλω.

borbos
04/08/2018, 20:12
Εγω εχω ενα της einhell αλλα το δικο μου ειναι μπλε.Πολυ καλο, πολυ δυναμη...απλα τα @@ρακια που εχει μεσα ειναι ψιλοαθλια(τροχακια-δισκακια κλπ κλπ). Εγω που ασχολουμε με και μοντελισμο μου εχει λυσει τα χερια.

gasto
05/08/2018, 00:45
Δώσε ινφο σε παρακαλω.

https://www.youtube.com/watch?v=glU9EVMMEUo

JNP
05/08/2018, 10:13
Επειδή αναφέρθηκε το einhell τι γνώμη έχετε για αυτό;

https://www.e-shop.gr/polyergaleio-ilektriko-einhell-th-mg-135-me-181-axesoyar-4419169-p-TLS.050858

Μπορεί να είναι σαν του Lidle ή και καλύτερο, αλλά δεν γράφουν προδιαγραφές για εύρος στροφών και watt. Αυτό δεν μου αρέσει!

SAM46
05/08/2018, 10:32
ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Ισχυς: 135 W
Ταση: 230V/50Hz
Στροφες: 10000-32000 min-1
Υποδοχη για αξεσουαρ: Φ 0,5 / 1,6 / 2,4 / 3,2 mm
Βαρος καθαρο: 0.7 kg
Βαρος μικτο: 2.2 kg
Διαστασεις: 345x225x125 mm
Μαλακη λαβη
Ρυθμιση στροφων
Διακοπτης μπλοκαρισματος

Συμπεριλαμβανονται:
Τηλεσκοπικη βαση
Ευκαμπτη προεκταση 1 μετρου
181 εξαρτηματα
Πλαστικη βαλιτσα μεταφορας

2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ

JNP
05/08/2018, 10:49
Το Parkside είναι 160watt και εχει τριετή εγγύηση.
Ποιότητα πιστεύω είναι παρόμοια.