PDA

View Full Version : ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ?



Σελίδες : [1] 2

kostasagk
09/12/2015, 11:07
και δυστυχώς αναφέρομαι σε μηχανόβιους?.... κατεβαίνω καθημερνά στον πειραια,από το καραισκακη λογω εργων οι λωρίδες γίνονται δυο και μάλιστα πολύ στενές, αναγκαστικά λοιπόν ακολουθούμε ο ενας τον αλλον χωρις παπαριες..εκτος πολλων εξαιρέσεων, έρχονται λοιπόν διάφοροι -και εξαιρώ τους παπιοβιους με τις κομμένες εξατμίσεις και χωρις κράνος,αυτοι ανήκουν στην κατηγορία του μελλοθάνατου αυτοχειρα-πολλοι με Μεγάλες μηχανές και σκουτερ, κολλάνε από πισω και προσπαθούν να περάσουν από κανενα κενο με κινδυνο όχι για αυτούς-χεστηκα αν σπασουν κανενα κεφαλι,θαλεστα και παθεστα-αλλα για μας που πάμε πιο ηρεμα,αλλωστε στο φανάρι συναντόμαστε ολοι μαζι. σήμερα λοιπόν πήγαινε ενας σκουτερας μπροστα μου,πισω εγω με σκουτερακι και εχει κολληση ένα v-strom στο φτερο,κάποια στιγμη ανοιγη να περαση βλέπεις ότι δεν τον παίρνει κανει και ένα στραβοελιγμο με το φρενάρισμα και με βρισκει η βαλίτσα του στον ανκωνα, φταίω να του ριξω μια κλωτσιά στην μηχανη? στο φανάρι του λεω τι μαλακιες είναι αυτές δεν κερδίζεις τιποτα,ενταξει μου λεει συγνωμη.δεν εδώ παράπονο μπορουσε να ζητούσε και τα ρεστα,αλλα η ουσια είναι ότι βλεπω κάθε χρονο και χειροτερα,33 χρονια οδηγω,και όχι σκουτερ,εχω γυρισει ολη την ευρωπη αρκετες φορες,τέτοιες συμπεριφορές και μαλακιες μονο σε κατι τριτοκοσμικές χωρες εχω δει-όχι ότι απεχουμε πολύ-
προσοχη λοιπόν στον δρόμο όχι μόνο από αυτοκίνητα αλλά από αυτούς που κατέβηκαν από αυτά ,και πήραν μηχανές και σκούτερ........

ptc
09/12/2015, 11:18
και δυστυχώς αναφέρομαι σε μηχανόβιους?.... κατεβαίνω καθημερνά στον πειραια,από το καραισκακη λογω εργων οι λωρίδες γίνονται δυο και μάλιστα πολύ στενές, αναγκαστικά λοιπόν ακολουθούμε ο ενας τον αλλον χωρις παπαριες..εκτος πολλων εξαιρέσεων, έρχονται λοιπόν διάφοροι -και εξαιρώ τους παπιοβιους με τις κομμένες εξατμίσεις και χωρις κράνος,αυτοι ανήκουν στην κατηγορία του μελλοθάνατου αυτοχειρα-πολλοι με Μεγάλες μηχανές και σκουτερ, κολλάνε από πισω και προσπαθούν να περάσουν από κανενα κενο με κινδυνο όχι για αυτούς-χεστηκα αν σπασουν κανενα κεφαλι,θαλεστα και παθεστα-αλλα για μας που πάμε πιο ηρεμα,αλλωστε στο φανάρι συναντόμαστε ολοι μαζι. σήμερα λοιπόν πήγαινε ενας σκουτερας μπροστα μου,πισω εγω με σκουτερακι και εχει κολληση ένα v-strom στο φτερο,κάποια στιγμη ανοιγη να περαση βλέπεις ότι δεν τον παίρνει κανει και ένα στραβοελιγμο με το φρενάρισμα και με βρισκει η βαλίτσα του στον ανκωνα, φταίω να του ριξω μια κλωτσιά στην μηχανη? στο φανάρι του λεω τι μαλακιες είναι αυτές δεν κερδίζεις τιποτα,ενταξει μου λεει συγνωμη.δεν εδώ παράπονο μπορουσε να ζητούσε και τα ρεστα,αλλα η ουσια είναι ότι βλεπω κάθε χρονο και χειροτερα,33 χρονια οδηγω,και όχι σκουτερ,εχω γυρισει ολη την ευρωπη αρκετες φορες,τέτοιες συμπεριφορές και μαλακιες μονο σε κατι τριτοκοσμικές χωρες εχω δει-όχι ότι απεχουμε πολύ-
προσοχη λοιπόν στον δρόμο όχι μόνο από αυτοκίνητα αλλά από αυτούς που κατέβηκαν από αυτά ,και πήραν μηχανές και σκούτερ........

Πριν πάρω μηχανή, όταν οδηγούσα το αυτοκίνητο, δύο πράγματα με αγχωναν να βλέπω γύρω μου. Ταξιτζήδες και παπάκια/σκούτερ που χώνονται. Το ίδιο ακριβώς φοβάμαι και τώρα όταν οδηγώ μηχανή.

Πολύ καλά τα λες...

BLiTzER
09/12/2015, 11:20
Δε διαφωνώ, αν είναι όντως έτσι τα πράγματα, αλλά υπάρχει πάντα και η άλλη άποψη που λέει "αν δε μπορείς να περάσεις, κάνε στην άκρη, να περάσει κάποιος που μπορεί".

sniper
09/12/2015, 11:23
Δε διαφωνώ, αν είναι όντως έτσι τα πράγματα, αλλά υπάρχει πάντα και η άλλη άποψη που λέει "αν δε μπορείς να περάσεις, κάνε στην άκρη να περάσει κάποιος που μπορεί".


ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ μέρα το βλέπουμε αυτό... Δεν χωράνε και στέκονται σαν τον Βελιγκέκα ανάμεσα στο κενό, ασχέτως του τι καβαλάνε, απο 50ρι σκουτερ μέχρι υπερωκεάνιο.

Κάντε στην άκρη να περάσουν όσοι χωράνε (ή θέλουν να το διακινδυνεύσουν). Καθρέφτες έχετε και βλέπετε πίσω. Αν δεν έχετε, χωράτε και δεν περνάτε. Επίσης αν δεν έχετε, ακούτε κάτι μπουρια από πίσω σας να βογγάνε και να πηγαίνουν με 1η ενώ θα μπορουσαν να είχαν φτάσει εκεί που πάνε ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΤΕΡΑ και χωρίς να πιεστούν αν δεν ήταν κάτι άσχετοι σαν κινητοί κώνοι. Αν θέλετε Ευρωπαική οδήγηση, αφήστε τις διηθίσεις για τους υπόλοιπους που δεν θέλουν.

GFawkes
09/12/2015, 11:25
Δυστυχως η ανθρωπινη ζωη δεν εχει πλεον καμια αξια

ουτε για το ανθρωπο που την ρισκαρει...

τι να πω

Tycho Moon
09/12/2015, 11:25
Δε διαφωνώ, αν είναι όντως έτσι τα πράγματα, αλλά υπάρχει πάντα και η άλλη άποψη που λέει "αν δε μπορείς να περάσεις, κάνε στην άκρη, να περάσει κάποιος που μπορεί".

+904

nikolis!
09/12/2015, 11:31
"αν δε μπορείς να περάσεις, κάνε στην άκρη, να περάσει κάποιος που μπορεί"

Ακριβώς αυτο. Αν δεν βιαζόμαστε/δε μπορούμε να περάσουμε, ας μην παίρνουμε αγκαλιά την διαχωριστική, αφήνουμε τους βιαστικους ή μελλοθάνατους ή όπως αλλιως θέλεις πες τους να περάσουν. Το να ακολουθούμε πίσω απο κάποιο αυτοκίνητο δεν είναι ντροπη.

Φαντάζομαι όμως ότι αναφέρεσαι σε πιεστικές προσπεράσεις με ταχύτητες αρκετά μεγαλύτερες απο την ροη των οχημάτων.

Dant3
09/12/2015, 11:34
Ωραια αυτα που λετε για οσους δε χωρανε,αλλα υπαρχουν πολλοι που το μαμανε και το θεμα,ερχονται με τα 1000 απο πισω και πανε να σε σκοτωσουν κιολας εαν δεν τους ανοιξεις δρομο σε 0.00001 δευτερολεπτο.

PortisHead
09/12/2015, 11:37
Επισης στο συγκεκριμενο σημειο μιας και το περναω πυκνα συχνα,
τα αυτοκινητα , εντρομα, πιανουν πολλες φορες και τις δυο λοριδες
γιατι τους φαινονται στενες οι 2 που εχουν χωριστει (μπορει και να ειναι λιγο)
με αποτελεσμα οι μηχανες να μην μπορουν να περασουν απο πουθενα.

DoctoR_k6
09/12/2015, 12:19
ΚΑΘΕ μα ΚΑΘΕ μέρα το βλέπουμε αυτό... Δεν χωράνε και στέκονται σαν τον Βελιγκέκα ανάμεσα στο κενό, ασχέτως του τι καβαλάνε, απο 50ρι σκουτερ μέχρι υπερωκεάνιο.

Κάντε στην άκρη να περάσουν όσοι χωράνε (ή θέλουν να το διακινδυνεύσουν). Καθρέφτες έχετε και βλέπετε πίσω. Αν δεν έχετε, χωράτε και δεν περνάτε. Επίσης αν δεν έχετε, ακούτε κάτι μπουρια από πίσω σας να βογγάνε και να πηγαίνουν με 1η ενώ θα μπορουσαν να είχαν φτάσει εκεί που πάνε ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΤΕΡΑ και χωρίς να πιεστούν αν δεν ήταν κάτι άσχετοι σαν κινητοί κώνοι. Αν θέλετε Ευρωπαική οδήγηση, αφήστε τις διηθίσεις για τους υπόλοιπους που δεν θέλουν.

Καλα το τι κυκλφορει καθε μερα ας μην το συζητησουμε. Εγω πιο πολυ μανουριαζω πλεον με τους εν λογω ''μηχανοβιους' παρα με αμαξαδες...
Αλλα μερικοι 3μλκς γρηγοροι που βγαζουν κ τους καθρεπτες κ δεν βλεπουν τον Χριστο τους πισω τι να πεις???
Σιγουρα υπαρχουν κ πολλοι που χωνονται επικινδυνα... καθενας οσο μπορει κ να βλεπει καθρεπτες!!

sniper
09/12/2015, 12:23
....
Αλλα μερικοι 3μλκς γρηγοροι που βγαζουν κ τους καθρεπτες κ δεν βλεπουν τον Χριστο τους πισω τι να πεις???
....

Δεν χρειάζεται να πεις κάτι. Αν κοιτάνε πίσω με κάποιο τρόπο είναι οκ, μόνο αυτοί κινδυνεύουν απο φρεναρισμα του μπροστά τους.
Αν δεν κοιτάνε, πάλι δεν λες κάτι εκτός απο τον χαρακτηρισμό που έδωσες.


Βέβαια, στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι τα γρηγορότερα κινούμενα οχήματα στο δρόμο, οπότε το πίσω είναι περιορισμένης σημασίας (εκτός συγκεκριμένων αλλαγών πορείας, ειδικά αναμεσα σε αμάξια)

yannis24
09/12/2015, 12:23
αυτο το πραγμα γινεται παντου......
Το βιωνω και εγω καθε μερα.......
και ερχομαι καθημερινα απο Σαρωνιδα......
και πες στην Παραλιακη κατι παει και ερχεται......
αυτο το πραμγα με την Αμφιθεας, που εκτος των αυτοκινητων εχει και τους πεζους που πεταγονται απο παντου, μιας και δεν εχει διαβασεις ..........τι να πει κανενας.....και πανε μερικοι ρε σεις χωρις αυριο.......

amyroukai
09/12/2015, 12:25
Στο σημείο αυτό στον Πειραιά όντως είναι στριμόκωλα, αλλά είναι και πολύ μικρό το κομμάτι, οπότε δεν τρέχει κάστανο.
Βέβαια ουκ ολίγες φορές ΧΩΡΑΣ να περάσεις και ο μαλάκας τρομαγμένος κάνει το παγώνι.

Πολύ πιο ενοχλητικοί είναι οι μαλάκες μέχρι να φτάσεις εκεί, για το θέμα των οποίων με κάλυψαν blitzer και sniper.




προσθήκη

Αλλα μερικοι 3μλκς γρηγοροι που βγαζουν κ τους καθρεπτες κ δεν βλεπουν τον Χριστο τους πισω τι να πεις???

Βέβαια, στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι τα γρηγορότερα κινούμενα οχήματα στο δρόμο
Βέβαια, αυτό ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι γίνονται βγάζοντας τον καθρέφτη, αλλά το ότι μόνο σε καθυστερούν στο 99% των περιπτώσεων και δεν έχεις τρόπο να περάσεις με ασφάλεια, είναι απίθανα σπαστικό.

spyro
09/12/2015, 12:47
όντως κυκλοφορούν πολλοί ανάμεσα μας που δεν κάνουν στην άκρη, ενώ μπορούν ..... καθαρά απο εγωισμό (καρατσεκαρισμένο, όχι γιατι δε τους παίρνει ή κάτι άλλο)

sniper
09/12/2015, 12:50
...
Βέβαια, αυτό ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι γίνονται βγάζοντας τον καθρέφτη, αλλά το ότι μόνο σε καθυστερούν στο 99% των περιπτώσεων και δεν έχεις τρόπο να περάσεις με ασφάλεια, είναι απίθανα σπαστικό.

Μιλάω για σοβαρά μηχανάκια, με σοβαρούς αναβάτες. Προσωπικά δεν εχω δει SS ή γυμνό χωρίς καθρέφτες που να είναι κώνος και κυκλοφορώ αρκετά.

kostasagk
09/12/2015, 12:58
Ωραια αυτα που λετε για οσους δε χωρανε,αλλα υπαρχουν πολλοι που το μαμανε και το θεμα,ερχονται με τα 1000 απο πισω και πανε να σε σκοτωσουν κιολας εαν δεν τους ανοιξεις δρομο σε 0.00001 δευτερολεπτο.


ακριβως αυτό,γιατι το να εισαι κρετινος κανενα πρόβλημα,,,,μην βαζεις σε κινδυνο αλλον που δεν σου φταει...οσο για τους γρηγορους που λεει ο φιλος παραπανω...ας κανει καμμια βολτα στα νεκροταφεία ,θα δει μπολικα ξαδέλφια του σουμαχερ...

sniper
09/12/2015, 13:02
ακριβως αυτό,γιατι το να εισαι κρετινος κανενα πρόβλημα,,,,μην βαζεις σε κινδυνο αλλον που δεν σου φταει...οσο για τους γρηγορους που λεει ο φιλος παραπανω...ας κανει καμμια βολτα στα νεκροταφεία ,θα δει μπολικα ξαδέλφια του σουμαχερ...


Το ST1300 που γράφει στο προφίλ σου είναι η μηχανή που έχεις και κυκλοφορείς στην πόλη οπότε και γράφεις τα παράπονά σου στο 1ο σου ποστ;

amyroukai
09/12/2015, 13:14
Μιλάω για σοβαρά μηχανάκια, με σοβαρούς αναβάτες. Προσωπικά δεν εχω δει SS ή γυμνό χωρίς καθρέφτες που να είναι κώνος και κυκλοφορώ αρκετά.

SS χωρίς καθρέφτη είναι ο κανόνας, γυμνά και ονοφάκια ακολουθούν σε ποσοστά. Το ποιά είναι τα σοβαρά εξ'αυτών και ποιοί οι σοβαροί αναβάτες δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Αν με καθυστερούν με το μονοκύλινδρο όμως, είμαι βέβαιος ότι στις ίδιες συνθήκες με το fazer θα ήθελα να τους κάνω πολύ άσχημα πράγματα.

Αστείοι επίσης οι έχοντες καθρέπτες αρύθμιστους και εκεί που περιμένεις ότι θα έβλεπες το πρόσωπο του μαλάκα που σε καθυστερεί, βλέπεις ουρανό.

BLiTzER
09/12/2015, 13:15
Το ST1300 που γράφει στο προφίλ σου είναι η μηχανή που έχεις και κυκλοφορείς στην πόλη οπότε και γράφεις τα παράπονά σου στο 1ο σου ποστ;

Θα σχολίαζα το ίδιο, αλλά γράφει "σκουτεράκι", οπότε υποθέτω έχει και 2ο μηχανάκι. Αν έγραφε "σκούτερ", θα πονηρευόμουν.

kostasagk
09/12/2015, 13:16
Το ST1300 που γράφει στο προφίλ σου είναι η μηχανή που έχεις και κυκλοφορείς στην πόλη οπότε και γράφεις τα παράπονά σου στο 1ο σου ποστ;

στην πολη με σκουτερ 150

sniper
09/12/2015, 13:17
στην πολη με σκουτερ 150


ΟΚ, έχεις τα δίκια σου τότε, αλλά αφού έχεις καθρέφτες, κοίτα και πίσω, θα ζεις πιο ήρεμα.

kostasagk
09/12/2015, 13:34
ΟΚ, έχεις τα δίκια σου τότε, αλλά αφού έχεις καθρέφτες, κοίτα και πίσω, θα ζεις πιο ήρεμα.

ποτέ δεν εχω το κολημα να περναει ο καθενας αλλα το να προσπαθείς να πετάξεις τον αλλον πανω στο διπλανο αυτοκινητο ,αυτό λέγεται μαλακια σε βαθμο κακουργήματος,δεν ξερω αν αντιληφθείς ποσο κοντα πρέπει να εισαι με το αλλον διπλα ώστε να βρει ο αγωνας στην βαλίτσα του. υστερα από 33 χρονια οδήγησης -παντα με μηχανές-και 500χιλ-εχω αποβάλει πολλές κακες συνήθεις των νεων μηχανόβιων.

Pan (dvs)
09/12/2015, 13:36
Μαλακες κυκλοφορουνε παντου με 2,4 η 20 τροχους.Οπου μπορειτε πιαστε ακρη και αφηστε τους να πανε παρακατω.Στην στραβη δεν θα βρειτε ακρη.

BLiTzER
09/12/2015, 13:37
Απλά γελάω στην ιδέα ενός ξεκράνωτου, πάνω σε vstrom με βαλίτσες, να κορνάρει και να φωνάζει σε όλους να του ανοίξουν χώρο πάνω από 120cm πλάτος, για να περάσει άνετα, επειδή κρυώνει ο καφές του στο Μικρολίμανο.

byron
09/12/2015, 14:35
πήγαινε ενας σκουτερας μπροστα μου,πισω εγω με σκουτερακι και εχει κολληση ένα v-strom στο φτερο,κάποια στιγμη ανοιγη να περαση βλέπεις ότι δεν τον παίρνει κανει και ένα στραβοελιγμο με το φρενάρισμα και με βρισκει η βαλίτσα του στον ανκωνα, φταίω να του ριξω μια κλωτσιά στην μηχανη?

Κάτι χάνω...οκ, το κομμάτι της Λαμπράκη είναι χάλι μάυρο και όποιος πρόλάβε τον κύριο είδε.
Ο σκουτεράς μπροστά σου, ανοίγει να περάσει το στρώμα, δεν τον παίρνει και ξαναμπαίνει πίσω. Εσύ χώθηκες να καλύψεις το κενό του σκουτερά μόλις ξεκίνησε την προσπέραση δλδ?

kostasagk
09/12/2015, 14:55
αναμεσα σε αυτοκίνητα-σκουτερ μπροστα πισω εγω -οδηγηση μεχρι εδώ σε λογικα πλαισια από τον μπροστινο-δεν κανω τιποτα να προσπερασω, καποια στιγμη περνα από αριστερα ο στρωμιστας και προσπαθει να χωθεί μπροστα στο σκουτερ -διπλη προσπεραση -που να προλαβει....και η βαλιτσα η Top case με βρηκε στον αγκωνα,ποσο πιο κοντα να παμε?

byron
09/12/2015, 14:58
αναμεσα σε αυτοκίνητα-σκουτερ μπροστα πισω εγω -οδηγηση μεχρι εδώ σε λογικα πλαισια από τον μπροστινο-δεν κανω τιποτα να προσπερασω, καποια στιγμη περνα από αριστερα ο στρωμιστας και προσπαθει να χωθεί μπροστα στο σκουτερ -διπλη προσπεραση -που να προλαβει....και η βαλιτσα η Top case με βρηκε στον αγκωνα,ποσο πιο κοντα να παμε?

Aααα....επομένως ο στρωματέξ έκανε την μαλακία. Τώρα εξηγούνται όλα...



Επρεπε να του σκάσεις την κλωτσιά τελικά. :D

ptc
09/12/2015, 15:01
αναμεσα σε αυτοκίνητα-σκουτερ μπροστα πισω εγω -οδηγηση μεχρι εδώ σε λογικα πλαισια από τον μπροστινο-δεν κανω τιποτα να προσπερασω, καποια στιγμη περνα από αριστερα ο στρωμιστας και προσπαθει να χωθεί μπροστα στο σκουτερ -διπλη προσπεραση -που να προλαβει....και η βαλιτσα η Top case με βρηκε στον αγκωνα,ποσο πιο κοντα να παμε?

Το οτι στο τελος θα απολογηθεις κιολας, τι να πω...

Ειναι καποιοι εδω μεσα που ο,τι μα ο,τι κι αν γραψει κανεις πρεπει να τον περασουν απο δικαστηριο για να βγαλουνε την βαρυσημαντη αποφαση τους (λες και νοιαζει και κανεναν δλδ).
Λοιπον φιλε Κωστα την επομενη φορα που θα ποσταρεις κατι σε παρακαλω μονο με συνοδεια βιντεο και φωτογραφικου υλικου για να βγει το πορισμα. :p

Ρε χαλαρωστε λιγο να πουμε, τη γλιτωσε απο το στρωμα θα την βρει απο το φορουμ ο ανθρωπος! :lol:

kostasagk
09/12/2015, 15:12
Aααα....επομένως ο στρωματέξ έκανε την μαλακία. Τώρα εξηγούνται όλα...



Επρεπε να του σκάσεις την κλωτσιά τελικά. :D


Το οτι στο τελος θα απολογηθεις κιολας, τι να πω...

Ειναι καποιοι εδω μεσα που ο,τι μα ο,τι κι αν γραψει κανεις πρεπει να τον περασουν απο δικαστηριο για να βγαλουνε την βαρυσημαντη αποφαση τους (λες και νοιαζει και κανεναν δλδ).
Λοιπον φιλε Κωστα την επομενη φορα που θα ποσταρεις κατι σε παρακαλω μονο με συνοδεια βιντεο και φωτογραφικου υλικου για να βγει το πορισμα. :p

Ρε χαλαρωστε λιγο να πουμε, τη γλιτωσε απο το στρωμα θα την βρει απο το φορουμ ο ανθρωπος! :lol:


:lol::lol:

byron
09/12/2015, 15:14
Το οτι στο τελος θα απολογηθεις κιολας, τι να πω...

Ειναι καποιοι εδω μεσα που ο,τι μα ο,τι κι αν γραψει κανεις πρεπει να τον περασουν απο δικαστηριο για να βγαλουνε την βαρυσημαντη αποφαση τους (λες και νοιαζει και κανεναν δλδ).
Λοιπον φιλε Κωστα την επομενη φορα που θα ποσταρεις κατι σε παρακαλω μονο με συνοδεια βιντεο και φωτογραφικου υλικου για να βγει το πορισμα. :p

Ρε χαλαρωστε λιγο να πουμε, τη γλιτωσε απο το στρωμα θα την βρει απο το φορουμ ο ανθρωπος! :lol:

Κάτσε ρε ptc λέμε...
Μπορεί να ήμουν εγώ το σκουτερ μπροστά...τι πετάγεσαι αν δεν ξέρεις τι εστι έργα στην Λαμπράκη? :p

spyro
09/12/2015, 15:26
Να ρωτήσω κάτι άλλο εγω; (Αν μου το επιτρέπει ο φίλος ptc), η "ασχετοσυνη" του vestroma που αποδείχθηκε σε όλο το συμβάν;

sniper
09/12/2015, 15:27
Κάτσε ρε ptc λέμε...
Μπορεί να ήμουν εγώ το σκουτερ μπροστά...τι πετάγεσαι αν δεν ξέρεις τι εστι έργα στην Λαμπράκη? :p


Δεν ξέρω αν ήσουν εσύ αλλά τον τελετυαίο καιρό το πόδι μου έχει ένα τικ αλά Βαλεντίνο... :rolleyes:

ptc
09/12/2015, 15:34
Να ρωτήσω κάτι άλλο εγω; (Αν μου το επιτρέπει ο φίλος ptc), η "ασχετοσυνη" του vestroma που αποδείχθηκε σε όλο το συμβάν;

Αντε, τελευταια ερωτηση ομως ναι;

Να βγει κι αυτη η ρημαδα η αποφαση καμια φορα. :lol:

BLiTzER
09/12/2015, 15:36
Να ρωτήσω κάτι άλλο εγω; (Αν μου το επιτρέπει ο φίλος ptc), η "ασχετοσυνη" του vestroma που αποδείχθηκε σε όλο το συμβάν;

Ακούμπησε κάποιον με τη βαλίτσα του, πάνω σε προσπέραση. Τι άλλο ήθελες; Να τον ξαπλώσει και να περάσει από πάνω; :p

visualizer
09/12/2015, 15:37
Εγώ προσωπικά την συμπεριφορά αυτή την συναντώ πολύ συχνά από μεγάλες μηχανές και σκούτερ ..σε βλέπει ο άλλος με το 125 και σκέφτεται που πας ρε κερατά με το ψοφίμι κάνε στην πάντα , στο τέλος θα σε περάσει και θα πηγαίνει ποιο αργά από ότι πήγαινες γιατί δεν θα χωράει ..προσωπικά τους αγνοώ ..αν υπάρχει χώρος θα κάνω στην άκρη αλλιώς τρενάκι :lol:

dimmie_72
09/12/2015, 15:46
μη απαντώντας τέτοια φαινόμενα -πως το λένε- α! "διήθησης" εδώ στην τιμημένη επαρχία παρά μόνο διαβάζοντας τα "σε είδα"-"με είδες" μου δημιουργείται η εντύπωση ότι αυτή η διήθηση είναι ποιος τον έχει μακρύτερο η είναι καλύτερο τιμόνι;

BLiTzER
09/12/2015, 15:52
Δύο τύποι ανθρώπων είναι γρήγοροι στη διήθηση: αυτοί που όντως είναι εξαιρετικά τιμόνια κι αυτοί που δε φοβούνται τις πιθανές επιπτώσεις, αν κάτι πάει στραβά. Συχνά συναντώνται συνδυασμοί των 2.

DAYMAN
09/12/2015, 15:56
εγω ξερω να πω οτι ο ηλιθιος και το ΠΝ δεν νικηθηκαν ποτε.:cry:

lykourgi
09/12/2015, 15:59
μη απαντώντας τέτοια φαινόμενα -πως το λένε- α! "διήθησης" εδώ στην τιμημένη επαρχία
Δεν ξέρεις τι χάνεις.
Μιλάμε για την πεμπτουσία του μοτοσυκλετισμού. :a018:

kostasagk
09/12/2015, 16:02
είναι μέχρι να την πατησεις η να το δεις μπροστα σου...ολλα χρονια πριν το πήγαινα με μπόλικα χιλ,μια ήμερα στην Αθηνών στο χαιδαρι πήγαινε ενας μπροστα μου πανω από 50 και τον κοβει ένα αυτοκινητο,το αποτέλεσμα πρει να εσπασε χερια και λεκανη...εκτοτε μειωσα την ταχυτητα στα 30 το πολύ,το ιδιο σκηνικο είδα και περσυ με ένα ντουκατι νομιζω στην έξοδο από Πειραιά εξω από το σταδιο,φτερο με φτερο με τον μπροστινο ,φρενα το αμάξι ,χαλκομανία ο τυπος,πρεπει να χτύπησε στα χερια ,κριμα γιατι δεν υπαρχη λογος,αυτή η αποσταση που κανω κάθε μερα είναι 16 χιλ με μαλακιες κανω 22λεπτα νορμαλ 25-27 μαξ,αρα κερδος μηδέν.

sniper
09/12/2015, 16:05
είναι μέχρι να την πατησεις η να το δεις μπροστα σου...ολλα χρονια πριν το πήγαινα με μπόλικα χιλ,μια ήμερα στην Αθηνών στο χαιδαρι πήγαινε ενας μπροστα μου πανω από 50 και τον κοβει ένα αυτοκινητο,το αποτέλεσμα πρει να εσπασε χερια και λεκανη...εκτοτε μειωσα την ταχυτητα στα 30 το πολύ,το ιδιο σκηνικο είδα και περσυ με ένα ντουκατι νομιζω στην έξοδο από Πειραιά εξω από το σταδιο,φτερο με φτερο με τον μπροστινο ,φρενα το αμάξι ,χαλκομανία ο τυπος,πρεπει να χτύπησε στα χερια ,κριμα γιατι δεν υπαρχη λογος,αυτή η αποσταση που κανω κάθε μερα είναι 16 χιλ με μαλακιες κανω 22λεπτα νορμαλ 25-27 μαξ,αρα κερδος μηδέν.


Αντε να το ξαναπούμε πάλι.

Δεν έχει όριο η ταχύτητα στη διήθιση παρά το +20 από αυτή των αυτοκινήτων. Αν πας πιο αργά ή πιο γρήγορα είσαι επικίνδυνος, για τον εαυτό σου και τους άλλους.

Όποιος δεν έχει τα αντανακλαστικά να φρενάρει ή αλλάξει ασφαλώς πορεία με +20 κακώς καβαλάει.

BLiTzER
09/12/2015, 16:08
Μμμ ναι, όταν έγραψα "γρήγορος", δεν εννοούσα να πηγαίνεις με +80 μεταξύ σταματημένων αυτοκινήτων. Γι'αυτό υπάρχει άλλη λέξη. Η λέξη είναι, εντελώς ειρωνικά αν το καλοσκεφτείς, "καθυστερημένος".

AristidisZ
09/12/2015, 16:14
και δυστυχώς αναφέρομαι σε μηχανόβιους?.... κατεβαίνω καθημερνά στον πειραια,από το καραισκακη λογω εργων οι λωρίδες γίνονται δυο και μάλιστα πολύ στενές, αναγκαστικά λοιπόν ακολουθούμε ο ενας τον αλλον χωρις παπαριες..εκτος πολλων εξαιρέσεων, έρχονται λοιπόν διάφοροι -και εξαιρώ τους παπιοβιους με τις κομμένες εξατμίσεις και χωρις κράνος,αυτοι ανήκουν στην κατηγορία του μελλοθάνατου αυτοχειρα-πολλοι με Μεγάλες μηχανές και σκουτερ, κολλάνε από πισω και προσπαθούν να περάσουν από κανενα κενο με κινδυνο όχι για αυτούς-χεστηκα αν σπασουν κανενα κεφαλι,θαλεστα και παθεστα-αλλα για μας που πάμε πιο ηρεμα,αλλωστε στο φανάρι συναντόμαστε ολοι μαζι. σήμερα λοιπόν πήγαινε ενας σκουτερας μπροστα μου,πισω εγω με σκουτερακι και εχει κολληση ένα v-strom στο φτερο,κάποια στιγμη ανοιγη να περαση βλέπεις ότι δεν τον παίρνει κανει και ένα στραβοελιγμο με το φρενάρισμα και με βρισκει η βαλίτσα του στον ανκωνα, φταίω να του ριξω μια κλωτσιά στην μηχανη? στο φανάρι του λεω τι μαλακιες είναι αυτές δεν κερδίζεις τιποτα,ενταξει μου λεει συγνωμη.δεν εδώ παράπονο μπορουσε να ζητούσε και τα ρεστα,αλλα η ουσια είναι ότι βλεπω κάθε χρονο και χειροτερα,33 χρονια οδηγω,και όχι σκουτερ,εχω γυρισει ολη την ευρωπη αρκετες φορες,τέτοιες συμπεριφορές και μαλακιες μονο σε κατι τριτοκοσμικές χωρες εχω δει-όχι ότι απεχουμε πολύ-
προσοχη λοιπόν στον δρόμο όχι μόνο από αυτοκίνητα αλλά από αυτούς που κατέβηκαν από αυτά ,και πήραν μηχανές και σκούτερ........

Δεν έχω διαβάσει καμία από τις απαντήσεις, αλλά θα σου πω ένα πράμα:

Επειδή κάθε απόγευμα περνάω και εγώ από εκεί γυρίζοντας από τη δουλειά, εδώ και καιρό σκέφτομαι να κάνω το ακριβώς ανάποδο thread:

"Ρε παλουκάρια που το βράδυ γυρνάτε από τη γέφυρα του Καραΐσκάκη, άμα δε χωράτε ή δε μπορείτε να περάσετε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα σταθείτε από πίσω από ένα αμάξι, μη μας ζαλίζετε τον έρωτα"

Και όχι, δεν έχω βαλίτσα, και όχι, δεν είμαι γρήγορος

Απλά όταν εγώ δε μπορώ να περάσω κάνω στην άκρη, δε σφηνώνομαι από πίσω από δυο αυτοκίνητα και το σκέφτομαι μισή ώρα :wave2:

byron
09/12/2015, 16:16
εκτοτε μειωσα την ταχυτητα στα 30 το πολύ..

Ετσι από περιέργεια...

Τι ώρα περνάς από Λαμπράκη να ξέρω? :tooth: :tooth:

spyro
09/12/2015, 16:18
Ακούμπησε κάποιον με τη βαλίτσα του, πάνω σε προσπέραση. Τι άλλο ήθελες; Να τον ξαπλώσει και να περάσει από πάνω; :p

αφου μας άφησε ο ptc :p ...

ο χαρακτηρισμός "Άσχετοι" δε ξερω που κολλάει. μπορει να τον χαρακτηρίσει χίλιαδυο επίθετα. επιλέγει όμως το άσχετοι γιατι ο εγωισμός έχει πληγωθεί φαίνεται απο παρόμοια περιστατικά στο παρελθόν.

εγω προσωπικά αν δω κανα πιο γρήγορο απο εμένα στα πρωινά τρενάκια, κάνω στην άκρη και τον εκμεταλλεύομαι μιας και μου ανοίγει δρόμο. 80% των περιπτώσεων βάραει φιλική κόρνα και πάμε παρέα. σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα κάποιοι απο αυτούς κοιτάνε να με έχουν στο νου τους και στα φρένα τους. γενικώς αν προσέξεις τον γρήγορο και του παραχωρήσεις προτεραιότητα όλα πάνε μέλι γάλα και είσαι και εσύ κερδισμένος.

άλλες φορές πάλι όταν υπομονετικά περιμένω καναν αργό μπροστά μου χωρίς να τον πιέζω, αν μου τύχει κανας γρήγορος τον βάζω μπροστά μιας και μάλλον θα κάνει στην άκρη τον αργό και θα περασω και εγώ

γενικά το πρόβλημα είναι όταν οι αργοι δεν μπορούν να διαχειριστούν τον πληγωμένο εγωισμό τους και είναι ικανοί να τα κάνουν μαντάρα. απο γρήγορο οδηγό δύσκολα θα κινδυνέψεις

visualizer
09/12/2015, 16:19
Έχω την εντύπωση πως διήθηση λέγεται μόνο όταν τα αυτοκίνητα κινούνται αργά η είναι σταματημένα ..τώρα άμα τα αυτοκίνητα κινούνται κανονικά και συ χώνεσαι αυτό δεν είναι διήθηση αλλά σφήνες η δεν ξέρω γω τι .. οπότε θεωριτικά υπάρχει όριο ταχύτητας στην διήθηση .

BLiTzER
09/12/2015, 16:20
@spyro: Συμφωνώ σε όλα. Κι εγώ προτιμώ γρήγορους "επικίνδυνους" οδηγούς δίπλα μου, παρά αργούς. Δεν κατάλαβα ότι κόλλησες στο συγκεκριμένο επίθετο.

sniper
09/12/2015, 16:22
Έχω την εντύπωση πως διήθηση λέγεται μόνο όταν τα αυτοκίνητα κινούνται αργά η είναι σταματημένα ..τώρα άμα τα αυτοκίνητα κινούνται κανονικά και συ χώνεσαι αυτό δεν είναι διήθηση αλλά σφήνες η δεν ξέρω γω τι .. οπότε θεωριτικά υπάρχει όριο ταχύτητας στην διήθηση .

Δεν ξέρω τι καβαλάς, αλλά όλα τα παραπάνω σε δρόμους που αυτοκίνητα πάνε κανονικά (υποθέτω με πάνω απο 80), αυτό λέγεται παιδική χαρά, αερομαχία, ψυχοθεραπεία κλπ...

Ασε τις θεωρείες γι αυτους που δεν καβαλάνε. Στην πράξη άλλοτε υπάρχουν όρια κι άλλοτε όχι. Ό,τι σε κάνει πιο ασφαλή πανω στο μηχανάκι, είναι σωστό.

kosni
09/12/2015, 16:28
Όποιος δεν έχει τα αντανακλαστικά να φρενάρει ή αλλάξει ασφαλώς πορεία με +20 κακώς καβαλάει.

Αυτο που λες δεν ισχυει ....

visualizer
09/12/2015, 16:31
Όποιος δεν έχει τα αντανακλαστικά να φρενάρει ή αλλάξει ασφαλώς πορεία με +20 κακώς καβαλάει.


Αυτο που λες δεν ισχυει ....

θα συμφωνήσω σε αυτό.. αν ήταν έτσι κανείς δεν θα καβαλούσε γιατί πολύ απλά σύμφωνα με τον "κανόνα" σου κανείς δεν θα αποκτούσε ποτέ εμπειρία γιατί πολύ απλά θα του "απαγόρευες" να καβαλάει .:p

kosni
09/12/2015, 16:36
Εγω αλλιως εννοω το "δεν ισχυει", μαλλον κακη διατυπωση...
Κανεις δεν εχει τα αντανακλαστικα να φρεναρει ή να αλλαξει πορεια ασφαλως αν καποιος οδηγος αυτοκινητου αποφασισει να αλλαξει λωριδα τη στιγμη περνας απο διπλα του..και μη μου πεις οτι ειναι δυσκολο να συμβει...

sniper
09/12/2015, 16:41
Αυτο που λες δεν ισχυει ....


θα συμφωνήσω σε αυτό.. αν ήταν έτσι κανείς δεν θα καβαλούσε γιατί πολύ απλά σύμφωνα με τον "κανόνα" σου κανείς δεν θα αποκτούσε ποτέ εμπειρία γιατί πολύ απλά θα του "απαγόρευες" να καβαλάει .:p


Εγω αλλιως εννοω το "δεν ισχυει", μαλλον κακη διατυπωση...
Κανεις δεν εχει τα αντανακλαστικα να φρεναρει ή να αλλαξει πορεια ασφαλως αν καποιος οδηγος αυτοκινητου αποφασισει να αλλαξει λωριδα τη στιγμη περνας απο διπλα του..και μη μου πεις οτι ειναι δυσκολο να συμβει...

Αν είναι να παίζουμε με τι λέξεις δεν θα βγεί άκρη ποτέ. Κάντε ό,τι θέλετε.

DoctoR_k6
09/12/2015, 16:51
https://www.youtube.com/watch?v=D9TKenRrb3k

Αφου μελετησετε το αποπανω βιντεακι κ κανετε κ καμια 10αρια φορες την ενλογω διαδρομη(σε μικροτερο χρονο) ελατε να τα ξαναπουμε...:lol:

sniper
09/12/2015, 16:55
https://www.youtube.com/watch?v=D9TKenRrb3k

Αφου μελετησετε το αποπανω βιντεακι κ κανετε κ καμια 10αρια φορες την ενλογω διαδρομη(σε μικροτερο χρονο) ελατε να τα ξαναπουμε...:lol:

Ναι σόρρυ, αλλά μετά από τόσα χρόνια, οι χρόνοι έχουν πέσει

DoctoR_k6
09/12/2015, 16:58
Ναι σόρρυ, αλλά μετά από τόσα χρόνια, οι χρόνοι έχουν πέσει

Λες να φταιει που δεν συνεχιζει η μεσογειων πλεον για Βασιλισσης κ κανουμε παρακαμψη απο Φειδιππιδου??
Τι αλλαξε??:p

sniper
09/12/2015, 16:59
Λες να φταιει που δεν συνεχιζει η μεσογειων πλεον για Βασιλισσης κ κανουμε παρακαμψη απο Φειδιππιδου??
Τι αλλαξε??:p

Οι μηχανές, η άσφαλτος, τα λάστιχα, ο καιρός αλλά κυρίως οι γνώσεις μας.

AristidisZ
09/12/2015, 17:00
https://www.youtube.com/watch?v=D9TKenRrb3k

Αφου μελετησετε το αποπανω βιντεακι κ κανετε κ καμια 10αρια φορες την ενλογω διαδρομη(σε μικροτερο χρονο) ελατε να τα ξαναπουμε...:lol:

πάνε τα σουβλάκια... :owned:

DoctoR_k6
09/12/2015, 17:03
Οι μηχανές, η άσφαλτος, τα λάστιχα, ο καιρός αλλά κυρίως οι γνώσεις μας.

+φωνω σε ολα...(καλα η ασφαλτος μπορει να ειναι κ χειροτερη).
Προσοχη ολοι λοιπον κ οσοι θελετε να πατε αργα κοιτατε πισω κ στην ακρη...

kostas777
09/12/2015, 17:45
μη απαντώντας τέτοια φαινόμενα -πως το λένε- α! "διήθησης" εδώ στην τιμημένη επαρχία παρά μόνο διαβάζοντας τα "σε είδα"-"με είδες" μου δημιουργείται η εντύπωση ότι αυτή η διήθηση είναι ποιος τον έχει μακρύτερο η είναι καλύτερο τιμόνι;

Όχι δεν έιναι, αλλά όπως σε όλα υπάρχει ο σωστός και ο λάθος τρόπος. Ο λάθος περιλαμβάνει εκείνους που κάνουν σφήνες και χώνονται να μπουν μπροστά σου ενώ δεν υπάρχει χώρος και εκείνους που πάνε με ταχύτητα περίπου ίδια με αυτή των αυτοκινήτων ή πολύ αργά και «χεσμένα» (ήτοι με 15-20 χ.αω) ακυρώνοντας έτσι τον λόγο της διήθισης. Όταν βρισκόμαστε σωστοί σε «τρενάκι», πάμε μια χαρά ο ένας πίσω από τον άλλον και δεν κάνουμε κόντρες. Ατύχημα μπορείς να πάθεις με οποιαδήποτε ταχύτητα κι αν κινείσαι, αλλά πιο πιθανό να πάθεις ή να προκαλέσεις είναι όταν οδηγείς λάθος.

amyroukai
09/12/2015, 18:09
Και μόλις εφαρμοστεί η μέθοδος "Βόλος" με τα κολωνάκια ανάμεσα στις λωρίδες και στην Αθήνα, η διήθηση θα είναι μιά χαμένη τέχνη...

AristidisZ
09/12/2015, 18:12
Και μόλις εφαρμοστεί η μέθοδος "Βόλος" με τα κολωνάκια ανάμεσα στις λωρίδες και στην Αθήνα, η διήθηση θα είναι μιά χαμένη τέχνη...

Θα κάνουμε Sακια ρε :bawl:

dimmie_72
09/12/2015, 18:13
Όχι δεν έιναι, αλλά όπως σε όλα υπάρχει ο σωστός και ο λάθος τρόπος. Ο λάθος περιλαμβάνει εκείνους που κάνουν σφήνες και χώνονται να μπουν μπροστά σου ενώ δεν υπάρχει χώρος και εκείνους που πάνε με ταχύτητα περίπου ίδια με αυτή των αυτοκινήτων ή πολύ αργά και «χεσμένα» (ήτοι με 15-20 χ.αω) ακυρώνοντας έτσι τον λόγο της διήθισης. Όταν βρισκόμαστε σωστοί σε «τρενάκι», πάμε μια χαρά ο ένας πίσω από τον άλλον και δεν κάνουμε κόντρες. Ατύχημα μπορείς να πάθεις με οποιαδήποτε ταχύτητα κι αν κινείσαι, αλλά πιο πιθανό να πάθεις ή να προκαλέσεις είναι όταν οδηγείς λάθος.

αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ ο αδαής περί τα της διηθήσεως μοτοσυκλετιστικά πρότυπα είναι ότι όταν κάποιος πάει τάπα του λέτε,

πάΝε ΠίΣτα... :rolleyes:


όταν λέει το σφηΝιώνω, την έχω και μεγάλη αλλά ελίσσεται σαν φίδι με πολλά και οι άλλοι μεΜΠοδάνε και είναι και φαρδείς και αργοί, -20 άσε που μερικοί έχουν και καλύτερα μηχανάκια....
(κανείς φυσικά απ τα επιφανή και συνετά και συνεπή μέλη του παρόντος)




...γιατί δεν του λέτε πάνε σεΛεγχόμενο περιβάλλον με κορίνες να βγάλεις τα ταλέντα σου αγόραρε :rolleyes:

kostas777
09/12/2015, 18:21
αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ ο αδαής περί τα της διηθήσεως μοτοσυκλετιστικά πρότυπα είναι ότι όταν κάποιος πάει τάπα του λέτε,

πάΝε ΠίΣτα... :rolleyes:


όταν λέει το σφηΝιώνω, την έχω και μεγάλη αλλά ελίσσεται σαν φίδι με πολλά και οι άλλοι μεΜΠοδάνε και είναι και φαρδείς και αργοί, -20 άσε που μερικοί έχουν και καλύτερα μηχανάκια....
(κανείς φυσικά απ τα επιφανή και συνετά και συνεπή μέλη του παρόντος)




...γιατί δεν του λέτε πάνε σεΛεγχόμενο περιβάλλον με κορίνες να βγάλεις τα ταλέντα σου αγόραρε :rolleyes:

Για κυκλοφορία στον δρόμο συζητάμε, που χρησιμοποιούμε να πάμε στη δουλειά μας, είτε μπαίνουμε πίστα είτε όχι.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η συμβουλή «μην είσαι μαλάκας» δεν πιάνει στους μαλάκες.

amyroukai
09/12/2015, 18:23
Για κυκλοφορία στον δρόμο συζητάμε, που χρησιμοποιούμε να πάμε στη δουλειά μας, είτε μπαίνουμε πίστα είτε όχι.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι η συμβουλή «μην είσαι μαλάκας» δεν πιάνει στους μαλάκες.

:bawl: +652

Είναι απλή λογική, είναι απλή ευγένεια. Αλλά δεν περιμένεις από ζώα να επιδείξουν αυτά τα "χαρίσματα" στον δρόμο.

irinia
09/12/2015, 20:07
ΠΩ....ΠΩ......ΠΩ.....


Γεμίσαμε γρήγορους εδω μέσα.......

dimmie_72
09/12/2015, 20:49
ΠΩ....ΠΩ......ΠΩ.....


Γεμίσαμε γρήγορους εδω μέσα.......

και συμβούλους... τς, τς, τς..... :a024:

kostas777
09/12/2015, 23:49
ΠΩ....ΠΩ......ΠΩ.....


Γεμίσαμε γρήγορους εδω μέσα.......

Καλώς τον φλάς τον γόρδονα. Μη χάσει και δεν πει την παπαριά του.

irinia
10/12/2015, 00:31
Καλώς τον φλάς τον γόρδονα. Μη χάσει και δεν πει την παπαριά του.






META ΑΠΟ 5 ΣΕΛΙΔΕΣ............ΠΑΠΑΡΙΕΣ





Η δικιά μου σε πείραξε..???

Ohm
10/12/2015, 05:39
https://www.youtube.com/watch?v=D9TKenRrb3k

Αφου μελετησετε το αποπανω βιντεακι κ κανετε κ καμια 10αρια φορες την ενλογω διαδρομη(σε μικροτερο χρονο) ελατε να τα ξαναπουμε...:lol:

Τον ίδιο χρόνο πάνω-κάτω κάνω και χωρίς τις σαχλαμάρες που κάνει αυτός. Σιγά τα ωα. Τί σε εντυπωσίασε; Ότι την περισσότερη ώρα γλυστράει; Ή οι σούζες; Άντε από δω με τον καραγκιόζη, εφετζίδες σαν και αυτόν είναι ένας λόγος που μας κοιτάνε με μισό μάτι.

Bladerunner
10/12/2015, 08:16
Άντε από δω με τον καραγκιόζη, εφετζίδες σαν και αυτόν είναι ένας λόγος που μας κοιτάνε με μισό μάτι.

O "καραγκιόζης" αυτός όπως λες, είναι -ήταν- ο Άλκης Συνιώρης. Σου υπογράφω ότι όταν οδηγούσε το έκανε πρώτα για τον εαυτό του. Επειδή δεν είναι πια μαζί μας και δεν μπορεί να απαντήσει παρακαλώ να σταματήσουν οι αναφορές στο πρόσωπό του.

("Σιγά τα ωα" η οδήγηση του Άλκη. Μάλιστα)

BLiTzER
10/12/2015, 08:21
Επίσης δεν έχει καμία σημασία ο χρόνος. Δε νομίζω ότι οδηγούσε με το χρονόμετρο στο χέρι, στο συγκεκριμένο βιντεάκι ή ότι προσπαθούσε με οποιονδήποτε τρόπο. Αλλά αυτά που κάνει, θέλουν μεγάλα χέρια. Και ο συγκεκριμένος τα έκανε και με το ένα χέρι.

Bowleno
10/12/2015, 08:23
Αλλά δεν περιμένεις από ζώα να επιδείξουν αυτά τα "χαρίσματα" στον δρόμο.

τα ζώα μια χαρά χαρίσματα και ευγένεια επιδεικνύουν, (αναλόγως και της φύσης των, βεβαίως) το πρόβλημα είναι στους μαλάκες που κυκλοφορούν, τι σχέση έχουν με τα ζώα; :confused:

:lol::lol:

irinia
10/12/2015, 08:30
ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ



Οι νεκροί δεν κρίνονται,ας τους αφήσουμε στην ησυχία τους.
Χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου από αυτούς που έκαναν πολλές τρέλλες,
θέλω να πω ότι πάντα ένα άγχος είχα,μήπως οι δικές μου οι τρελλαμάρες
γινόταν αιτία για να πάθει κάποιος κακό...!!Και σιγά-σιγά άρχισα να παίρνω
τις ερημιές ,μόνος χωρίς κάμερες,χωρίς τίποτε.
Αυτές λοιπόν οι ενέργειες μέσα σε τόσο κόσμο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΕΣ ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ...!!
Και αυτά τα γράφω γιατί αναφερόμαστε σε κάποιον που δεν υπάρχει στη ζωή.
Αλλιώς με πολύ επιείκεια έναν τύπο που συμπεριφέρεται έτσι μέσα στον κόσμο
θα τον χαρακτήριζα ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ...!!!

Ohm
10/12/2015, 08:34
Από τη στιγμή που κινείται στο δημόσιο οδικό δίκτυο είναι αδιάφορο πόσο καρατιμόνα είναι. Αδιάφορο και το όνομά του. Οδηγός που κινείται έτσι στον δρόμο είναι καραγκιόζης καθ'ότι κάνει καραγκιοζιλίκια: οδηγάει λες και είναι μόνος του. Αυτός μπορεί να είναι ικανός να αντιμετωπίσει όποια κατάσταση του πετάξει ο δρόμος, αλλά και αυτό είναι άσχετο. Δεν σπηλιώνω εγώ το όνομά του, λέγοντας τη σκάφη, σκάφη. Αν πήγαινε ο γιός σου έτσι στον δρόμο, θα του έλεγες εύγε;

Ο δρόμος δεν είναι πίστα. Οδηγείτε ανάλογα.

lykourgi
10/12/2015, 08:40
Αυτός μπορεί να είναι ικανός να αντιμετωπίσει όποια κατάσταση του πετάξει ο δρόμος,

Και όμως, δεν μπόρεσε....................
Πλήρωσε με το βαρύτερο τίμημα, τη ζωή του.

Γι' αυτό καλύτερα να δείξεις λίγο σεβασμό και να περιορίσεις τους χαρακτηρισμούς.

kostas777
10/12/2015, 09:01
Από τη στιγμή που κινείται στο δημόσιο οδικό δίκτυο είναι αδιάφορο πόσο καρατιμόνα είναι. Αδιάφορο και το όνομά του. Οδηγός που κινείται έτσι στον δρόμο είναι καραγκιόζης καθ'ότι κάνει καραγκιοζιλίκια: οδηγάει λες και είναι μόνος του. Αυτός μπορεί να είναι ικανός να αντιμετωπίσει όποια κατάσταση του πετάξει ο δρόμος, αλλά και αυτό είναι άσχετο. Δεν σπηλιώνω εγώ το όνομά του, λέγοντας τη σκάφη, σκάφη. Αν πήγαινε ο γιός σου έτσι στον δρόμο, θα του έλεγες εύγε;

Ο δρόμος δεν είναι πίστα. Οδηγείτε ανάλογα.

Ο Συνιώρης όταν ζουσε, τα ίδια έλεγε σε όλους. Δεν σκοτώθηκε επειδή πήγαινε έτσι, από βλακεία άλλου έγινε που παραβίασε κόκκινο φανάρι, κάτι τέτοιο μόνο αρκεί χωρίς να κάνεις καραγκιοζιλίκια. Το βίντεο λέγεται «Moto Madness», ήταν για χαβαλέ (τότε ο χαβαλές δεν ήταν politically correct) και για να δείξει τι μπορεί να κάνει ένα ZX-9 του τότε στους δρόμους της Αθήνας και το είχε κάνει για να μπει στο CD του περιοδικού ΜΟΤΟ που έγραφε (και το έχω). Δεν πήγαινε έτσι κάθε μέρα, αν θυμάμαι καλά σε επόμενο τεύχος είχαν απολογηθεί για αυτό και έλεγαν ότι είναι παράδειγμα προς αποφυγή. Τότε δεν είχαμε youtube. Τώρα στο youtube βλέπω στα σχόλια να γράφουν από κάτω ότι είναι άσχετος, ότι δεν ξέρει από μοτοσυκλέτα, ότι δεν ξέρει να φρενάρει κλπ. Ο Άλκης όμως ήταν από τους πιο γρήγορους δημοσιογράφους στον κόσμο μέσα στις πίστες, πάντα στην κορυφή σε χρόνους.

Ζεύκας
10/12/2015, 09:32
Ο Συνιώρης όταν ζουσε, τα ίδια έλεγε σε όλους. Δεν σκοτώθηκε επειδή πήγαινε έτσι, από βλακεία άλλου έγινε που παραβίασε κόκκινο φανάρι, κάτι τέτοιο μόνο αρκεί χωρίς να κάνεις καραγκιοζιλίκια.

απ'ότι θυμάμαι καβάλαγε το χαγιαμπούζα του στο δυστύχημα, και -συγνώμη αν κάνω λάθος και προσβάλλω τη μνήμη του- πήγαινε γαμιώντας.

όπως και να'χει από κάτι τέτοια που έκανε στο βίντεο ξέρω φίλους που έχουν πάει νοσοκομείο γιατί είτε θα άλλαξε ξαφνικά λωρίδα ο ταρίφας
ή θα φάγανε high στην προσπάθεια για powerslide.

γνώμη μου, και είναι αυτό που εφαρμόζω, άμα είναι να κάνεις μαλακίες κάντες σε καμιά Αττική Οδό. όχι σε αστικό κύκλο ή δρόμους με διασταυρώσεις.

kostas777
10/12/2015, 09:46
απ'ότι θυμάμαι καβάλαγε το χαγιαμπούζα του στο δυστύχημα, και -συγνώμη αν κάνω λάθος και προσβάλλω τη μνήμη του- πήγαινε γαμιώντας.

Με R1 ήταν, σε ευθεία στη Βάρης-Κορωπίου, μόνος του.. με φανάρι πράσινο. Εκεί που ακόμη και με παπάκι δεν πας κάτω από 100.

Specialized
10/12/2015, 09:51
Τελικά, η μόνη λύση για την ανθρωπότητα είναι ο Κιμ με τα πυρηνικά του....

Κανένας σεβασμός για την ανθρώπινη ζωή. Ο σώζων εαυτό σωθείτο.....

devil's animal
10/12/2015, 10:40
το εχετε κουρασει...
και εχετε μπλεξει ανθρωπους που δεν ειναι πλεον στην ζωη και ηταν πραγματικα γρηγοροι και τιμονια..οχι χαριν εντυπωσιασμου (μονο) στον δημοσιο δρομο αλλα και ουσιας (βλ. αγωνες)...

εγω ενα ξερω:
αν ο αλλος ειναι πραγματικα γρηγορος, δεν καθυστερει απο τους αργους...τους περναει απο διπλα, απο πανω, απο κατω, απο οπου μπορει και παει παρακατω...
αν ο αλλος ειναι αργος, δεν ενοχλειται απο τους γρηγορους...ολα γινονται τοσο γρηγορα που δεν εχει καταλαβει τι τον περασε και απο που...

το μονο που μπορει να θεωρηθει καθυστερηση (για τον γρηγορο) και ενοχληση (για τον αργο) ειναι ο χρονος που θελει ο πρωτος για να αξιολογησει την κατασταση και να κανει την κινηση του...τοσο απλα...
:wave2:

BLiTzER
10/12/2015, 10:43
Γενικά, συμφωνώ. Ειδικά, όμως, δεν ισχύει. Όταν υπάρχει μια λωρίδα διήθησης και κάποιος κινείται μεταξύ 2 αυτοκινήτων ή ακριβώς στον κώλο τους και δεν περνάει, δε μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως, ακόμα κι αν είσαι ο Rossi.

Ζεύκας
10/12/2015, 10:48
όχι αλλά μπορείς να πας δίπλα τους και να προσποιηθείς ότι προσπερνάς για να τσεκάρεις αντιδράσεις.

do it like rossi.

devil's animal
10/12/2015, 10:52
Γενικά, συμφωνώ. Ειδικά, όμως, δεν ισχύει. Όταν υπάρχει μια λωρίδα διήθησης και κάποιος κινείται μεταξύ 2 αυτοκινήτων ή ακριβώς στον κώλο τους και δεν περνάει, δε μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως, ακόμα κι αν είσαι ο Rossi.


αν δεν μπορεις να προσπερασεις μεταξυ αυτοκινητου και μπαριερας ή μεταξυ αυτοκινητου και πεζοδρομιου (μιλαμε για μια λωριδα διηθησης, αρα 2 λωριδες σε κλειστο αυτοκινητοδρομο με μπαριερα και οχι διπλη κατω), πας στο plan B που λεει οτι πας διπλα και χωνεις μουτρα σε φρενα ή ολιγορια του, ΧΩΡΙΣ να τον ενοχλησεις...
αλλωστε σε εχει παρει ηδη γραμμη οτι εισαι καπου εκει κοντα...

BLiTzER
10/12/2015, 10:53
όχι αλλά μπορείς να πας δίπλα τους και να προσποιηθείς ότι προσπερνάς για να τσεκάρεις αντιδράσεις.

do it like rossi.

Καλά, εννοείται ότι αν έχω χώρο, πάω δίπλα τους και τους αναγκάζω να με αφήσουν :p Απλά, συνήθως, δεν έχεις χώρο... Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, ισχύει ό,τι είπε ο ντέβιλς πάντως. Ο γρήγορος θα περάσει, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Αλλιώς δεν είναι αρκετά γρήγορος.

DoctoR_k6
10/12/2015, 10:54
Τον ίδιο χρόνο πάνω-κάτω κάνω και χωρίς τις σαχλαμάρες που κάνει αυτός. Σιγά τα ωα. Τί σε εντυπωσίασε; Ότι την περισσότερη ώρα γλυστράει; Ή οι σούζες; Άντε από δω με τον καραγκιόζη, εφετζίδες σαν και αυτόν είναι ένας λόγος που μας κοιτάνε με μισό μάτι.

Προφανως κ δεν καταλαβες τιποτα απο ολα αυτα...κ μπηκες απλα για να γραψεις την πατατα σου...
Ασε οσοι γνωριζουν να ξερουν καλυτερα.
Οσα δεν φταει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια να ξερεις.:wave2:

sniper
10/12/2015, 11:06
Αν μπορουσαμε να βγάλουμε άκρη σε ένα θρεντ, δεν θα είχαμε τις καταστάσεις που ζούμε καθημερινά...

Πραγματικά χαίρομαι ανθρώπους όπως σήμερα, ένα παλικάρι με hornet που με άκουσε, κοιταξε καθρέφτη κι έκανε στην άκρη, την κοπελίτσα με το σκουτεράκι που μάλλον τρόμαξε με τον συνεχή ήχο της εξατιμησης 20-30" πίσω της και μόλις βρήκε χώρο έκανε στην άκρη.

Πραγματικά εκνευρίζομαι όμως με ζώα όπως σήμερα που με το Κ1200, το ΤΜΑΧ, το Στρομ κλπ νομίζουν ότι πάνε σουλάτσο στην προβάνς και πηγαίνοντας πιο αργά κι από τ' αυτοκίνητα μας βάζουν σε κίνδυνο όλους. Κάποια μέρα θα την πληρώσουν βέβαια τη "στάση" τους..

Επίσης, καλά θα κάνετε όσοι είστε συνετοί και σώφρωνες και κάνετε διηθίσεις και πάτε σαν αμάξια που τα τραβάνε βόδια, να τσεκάρετε που και που αν τα φώτα των φρένων σας δουλεύουν. Επίσης καλό θα ήταν να πάρετε το γ@μημένο το πόδι σας απο το πίσω φρένο γιατί δεν ξέρουμε πότε φρενάρετε. Κάποια μέρα θα γίνεται η αιτία να χτυπήσει κάποιος (είτε απο τους "ανυπόμονους" από πίσω είτε κάποιος σαν κι εσάς).

kostasagk
10/12/2015, 11:08
πολλους γρηγορους βλεπω εδώ.......είναι μαλλον θεμα ηλικιας..........το βασικα θεματα είναι
α. η διηθηση απαγορευεται εφόσον κινουνται τα οχήματα
β.ο γρηγορος να μην βαζει σε κινδυνο τους συναθρωπους του(υπαρχουν πιστες και αγωνες να παμε να τους χειροκροτήσουμε αλλιως τους ονομάζουμε κρετινους)
γ. σε περιπτωση ατυχήματος καμμια ασφαλεια δεν σε καλυπτη για τον α.λογο

όλα τα υπολοιπα για τους γρηγορους είναι απλα κουβέντες της καφετεριας............που αγοραζουν φθαρμένα λάστιχα από πιστες για να το παιξουν οδηγοι

αν τα κανανε αυτά σε νορμαλ χωρες θα τους παιρνανε το διπλωμα δια παντως-εχω παράδειγμα φιλου παντρεμένος στην αμερικη,εδώ εβαζε γονατα στην επιδαυρο,τον πανε στο δικαστηριο στην αμερικη και του λεει ο δικαστης ,στην χαριζω γιατι εισαι ξενος ,αν σε ξαναφερουν εδώ θα σου παρω δια παντως το διπλωμα για ολη την αμερικη. το αποτέλεσμα 6 μηνες αργοτερα του το πηραν δια παντως.. αυτά για τους σοβαρους

sniper
10/12/2015, 11:11
πολλους γρηγορους βλεπω εδώ.......είναι μαλλον θεμα ηλικιας..........το βασικα θεματα είναι
α. η διηθηση απαγορευεται εφόσον κινουνται τα οχήματα
β.ο γρηγορος να μην βαζει σε κινδυνο τους συναθρωπους του(υπαρχουν πιστες και αγωνες να παμε να τους χειροκροτήσουμε αλλιως τους ονομάζουμε κρετινους)
γ. σε περιπτωση ατυχήματος καμμια ασφαλεια δεν σε καλυπτη για τον α.λογο

όλα τα υπολοιπα για τους γρηγορους είναι απλα κουβέντες της καφετεριας............που αγοραζουν φθαρμένα λάστιχα από πιστες για να το παιξουν οδηγοι

αν τα κανανε αυτά σε νορμαλ χωρες θα τους παιρνανε το διπλωμα δια παντως-εχω παράδειγμα φιλου παντρεμένος στην αμερικη,εδώ εβαζε γονατα στην επιδαυρο,τον πανε στο δικαστηριο στην αμερικη και του λεει ο δικαστης ,στην χαριζω γιατι εισαι ξενος ,αν σε ξαναφερουν εδώ θα σου παρω δια παντως το διπλωμα για ολη την αμερικη. το αποτέλεσμα 6 μηνες αργοτερα του το πηραν δια παντως.. αυτά για τους σοβαρους


Ναι, μας κατάλαβες...

Εγώ είμαι 25, δεν έχω μπει ποτέ σε πίστα και κάθε απόγευμα λέω τα κατορθώματά μου σε γνωστή καφετέρια στο Παγκράτι...

Edit: Το (α) όντως απαγορεύεται, όπως και πολλά άλλα που λέει ο ΚΟΚ, που φαντάζομαι τηρείς πάντα, ακόμα και στην Εθνική δλδ τηρείς τα όρια ταχυτητας.
Γόνατα στην Επίδαυρο; Wow λέμε...

spyro
10/12/2015, 11:18
πολλους γρηγορους βλεπω εδώ.......είναι μαλλον θεμα ηλικιας..........το βασικα θεματα είναι
α. η διηθηση απαγορευεται εφόσον κινουνται τα οχήματα
....

το πρόβλημα με τον "ασχετο" vstroma που ανέφερες στο πρώτο πόστ, απο που ξεκίνησε? εσύ σε ποια ακριβώς λωρίδα οδηγούσες?

kostasagk
10/12/2015, 11:20
μαλλον δεν καταλαβες παλι .το α σε συνδιασμο με το γ ,πιο λιανα αν γινει ατύχημα μεταξυ μας παμω σε διηθηση ,τοτε θα παρουμε τα π...α της ασφαλειας και καλα αυτος που φταιει να την πατηση..ο άλλος που δεν φταει σε τιποτα γιατι να τραβιέται?

οσο για τα υπολοιπα στα 50 σου θα ακους τα ιδια από τους 25αρηδες ,μονο που θα υπαρχουν άλλες μηχανες.....

kostasagk
10/12/2015, 11:21
το πρόβλημα με τον "ασχετο" vstroma που ανέφερες στο πρώτο πόστ, απο που ξεκίνησε? εσύ σε ποια ακριβώς λωρίδα οδηγούσες?

αναμεσα στα δυο αυτοκινητα

BLiTzER
10/12/2015, 11:21
Τι σχέση αν η μαλακία γίνει σε διήθηση ή ενώ βρίσκεστε κανονικά στη λωρίδα σας; Αυτός που φταίει, θα (πρέπει να) πληρώσει και στις 2 περιπτώσεις.

Ζεύκας
10/12/2015, 12:26
πολλους γρηγορους βλεπω εδώ.......είναι μαλλον θεμα ηλικιας..........το βασικα θεματα είναι
α. η διηθηση απαγορευεται εφόσον κινουνται τα οχήματα
β.ο γρηγορος να μην βαζει σε κινδυνο τους συναθρωπους του(υπαρχουν πιστες και αγωνες να παμε να τους χειροκροτήσουμε αλλιως τους ονομάζουμε κρετινους)
γ. σε περιπτωση ατυχήματος καμμια ασφαλεια δεν σε καλυπτη για τον α.λογο

όλα τα υπολοιπα για τους γρηγορους είναι απλα κουβέντες της καφετεριας............που αγοραζουν φθαρμένα λάστιχα από πιστες για να το παιξουν οδηγοι

αν τα κανανε αυτά σε νορμαλ χωρες θα τους παιρνανε το διπλωμα δια παντως-εχω παράδειγμα φιλου παντρεμένος στην αμερικη,εδώ εβαζε γονατα στην επιδαυρο,τον πανε στο δικαστηριο στην αμερικη και του λεει ο δικαστης ,στην χαριζω γιατι εισαι ξενος ,αν σε ξαναφερουν εδώ θα σου παρω δια παντως το διπλωμα για ολη την αμερικη. το αποτέλεσμα 6 μηνες αργοτερα του το πηραν δια παντως.. αυτά για τους σοβαρους

επίσης απαγορεύεται το τελευταίο πρόβατο στο κοπάδι να μην έχει φώτα :rolleyes:
δεν λέω να καταργήσουμε τους νόμους αλλά κάποιοι είναι πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου.

όσο για το αμέρικα, ήδη κάποιες πολιτείες έχουν κάνει νόμιμη τη διήθηση
όσο για το ξύνω γόνατο γιοκ στην αμερική, γράψε στην αναζήτηση του youtube τη λέξη "mulholland"

spyrakos35
10/12/2015, 12:30
όσο για το ξύνω γόνατο γιοκ στην αμερική, γράψε στην αναζήτηση του youtube τη λέξη "mulholland"

μόνο εκεί όμως

α, και ενίοτε εκτός από γόνατο ξύνουν και φαίρνγκ, μπούτια, παίδια κλπ κλπ..... αμ πως?

:lol:

Ζεύκας
10/12/2015, 12:33
μόνο εκεί όμως

α, και ενίοτε εκτός από γόνατο ξύνουν και φαίρνγκ, μπούτια, παίδια κλπ κλπ..... αμ πως?

:lol:

ναι είναι τα εξάρχεια των ηπα ένα πράγμα :rolleyes:

εδώ στο αμούρικα βγαίνουν δεκάδες μηχανόβιοι ακράνωτοι στις εθνικές, τις κλείνουν,
κάνουν ότι τους καυλώσει γενικά και θα πάρουμε τις ηπα σαν παράδειγμα προς μίμηση... :rolleyes::rolleyes:

nikos_abel
10/12/2015, 12:34
Λοιπόν σταματήστε.

Όταν μιλάει για γρήγορους, εννοεί ΕΜΕΝΑ.















Υ.Γ. πόσο μου αρέσει όταν με προφταίνει ένας γρήγορος και νοιώθω να τον εμποδίζω......
...τον αφήνω στη πρώτη ευκαιρία να περάσει και να ελέγχει αυτός ποιος θα κάνει τη στραβοτιμονιά
ακολουθώντας κατά πόδ...εεεε.... κατά ρόδας.

Λαγό τον λένε.

kostasagk
10/12/2015, 12:42
Τι σχέση αν η μαλακία γίνει σε διήθηση ή ενώ βρίσκεστε κανονικά στη λωρίδα σας; Αυτός που φταίει, θα (πρέπει να) πληρώσει και στις 2 περιπτώσεις.

ποιος φταιει για την ασφαλεια φυσικα? και ποσους ελληνες ξερεις να παραδέχονται ότι φταινε?

kostasagk
10/12/2015, 12:47
ναι είναι τα εξάρχεια των ηπα ένα πράγμα :rolleyes:

εδώ στο αμούρικα βγαίνουν δεκάδες μηχανόβιοι ακράνωτοι στις εθνικές, τις κλείνουν,
κάνουν ότι τους καυλώσει γενικά και θα πάρουμε τις ηπα σαν παράδειγμα προς μίμηση... :rolleyes::rolleyes:

επι πολλα χρονια γυρναω στο αμερικα και μαλιστα σε παμπολες πολιτειες...γυρισα πριν λιγες μερες υστερα από 40 ,σε πληροφορω ότι φορανε κατι καυκαλα στο κεφαλι τους-δικο τους είναι αλλωστε- σταματάνε στο στοπ ακομα και μεσα στα παρκιν ακομα και που είναι ελάχιστοι παρκαρισμένοι,και όταν σε σταματει η αστυνομια ,κανεις ότι σου λενε ,δεν εχω δει να περνανε κοκινο,αναποδα σε μονοδρομο,η άλλες ελληνικες καγκουριες. εδώ εχουμε χασει την μπαλα

sniper
10/12/2015, 12:50
επι πολλα χρονια γυρναω στο αμερικα και μαλιστα σε παμπολες πολιτειες...γυρισα πριν λιγες μερες υστερα από 40 ,σε πληροφορω ότι φορανε κατι καυκαλα στο κεφαλι τους-δικο τους είναι αλλωστε- σταματάνε στο στοπ ακομα και μεσα στα παρκιν ακομα και που είναι ελάχιστοι παρκαρισμένοι,και όταν σε σταματει η αστυνομια ,κανεις ότι σου λενε ,δεν εχω δει να περνανε κοκινο,αναποδα σε μονοδρομο,η άλλες ελληνικες καγκουριες. εδώ εχουμε χασει την μπαλα


Μ@λάκες είναι; Ή σταματάς ή σε θάβω είναι ο νόμος εκεί... Κυριολεκτικά όμως.

Βέβαια υπάρχουν κι αυτοί (https://www.youtube.com/watch?v=wtofbxmlv8Y)

visualizer
10/12/2015, 12:57
Εγώ πάλι θεωρώ πως είναι θέμα εγωισμού και όχι θέμα καθυστέρησης , δεν λέω υπάρχουν κάποιοι που είναι πολύ ενοχλητικοί αλλά στο τέλος ο χρόνος που κερδίζεις είναι μηδαμινός γιατί θα σε πιάσει το επόμενο φανάρι.