PDA

View Full Version : "Αθλητική" μοτοσυκλέτα.



Σελίδες : [1] 2

Bladerunner
09/12/2015, 13:16
347888Πολλοί από 'μας ασχολούνται με τη μοτοσυκλέτα τους και για λόγους άθλησης. Είτε σε χωμάτινο τερέν είτε σε πίστες ταχύτητας.

Εκτός από την οδήγηση, εκτός από άλλες ίσως επικουρικής μορφής εκγύμνασης, η διατροφή τι ρόλο παίζει -αν παίζει- στην καθημερινότητά μας;

Το έχετε σκεφτεί; Ακολουθείτε κάποιο ιδιαίτερο πλάνο;

OldMan
09/12/2015, 13:20
Για πιστες δεν εχω άποψη...

Αλλα στους χωματινους, η διατροφή παιζει τεραστιο ρόλο (μην πω τον μοναδικό..)..!!!

ΟΛΕΣ οι διαδρομες βγαινουν με βαση την καταληξη που ειναι αποκλειστικα χασαποταβερνα.. ;)

kostas777
09/12/2015, 13:21
Ναι, δεν τρώω πολύ και διατηρούμαι σε συγκεκριμένα κιλά και διαστάσεις, για να μου μπαίνει η φόρμα. :cool:

BLiTzER
09/12/2015, 13:23
Σε κάθε είδους γυμναστική, η διατροφή είναι σημαντικότατη.

Προσωπικά, είτε γυμνάζομαι, είτε όχι, πάντα ακολουθώ κάποιες "αρχές" στη διατροφή μου.

HelenKoR
09/12/2015, 13:24
Ναι, δεν τρώω πολύ και διατηρούμαι σε συγκεκριμένα κιλά και διαστάσεις, για να μου μπαίνει η φόρμα. :cool:

Ξυνεις πληγές

Panos76
09/12/2015, 13:38
Σε κάθε είδους γυμναστική, η διατροφή είναι σημαντικότατη.


Μη ξεχνάς τα φουΝΤούκια :lol:


Προσωπικά, είτε γυμνάζομαι, είτε όχι, πάντα ακολουθώ κάποιες "αρχές" στη διατροφή μου.

και εγώ, πχ εχθές έφαγα 3 σουβλάκια με παστουρμά, κεμπάπ και σουτζούκι αντίστοιχα.

Αυτά μετράνε; :look:



σόρρυ παίδες αλλά έχω ανύπαρκτη εως κάκιστη σχέση με τη γυμναστική κ δε γίνεται να μη τρολλάρω :D

Pan (dvs)
09/12/2015, 13:53
Για πιστες δεν εχω άποψη...

Αλλα στους χωματινους, η διατροφή παιζει τεραστιο ρόλο (μην πω τον μοναδικό..)..!!!

ΟΛΕΣ οι διαδρομες βγαινουν με βαση την καταληξη που ειναι αποκλειστικα χασαποταβερνα.. ;)

Περα απο πλακα το μακρινο 84 ετυχε να παω για καφε στο σπιτι ενος φιλου που ειχε ερθει απο Αμερικα και ετρεχε σε αγωνες με την Kawasaki αν θυμαμαι καλα.
Ολη η κουζινα ητανε γεματη με κουβαδακια και ταπερακια τροφης σε σκονη,σε χαπια ακομη και κροκετες σαν αυτες που δινουμε στα τετραποδα.Δεν θυμαμαι αν ετρωγε ποτε σαν ανθρωπος.Ουτε εξω απο ταβερνα δεν περναγε.

Αν τον βρω θα σου τον στειλω να τον κανεις ανθρωπο.

OldMan
09/12/2015, 13:58
Αν τον βρω θα σου τον στειλω να τον κανεις ανθρωπο.

Σιγα μην ζει ακόμη με τετοια διατροφή...

Pan (dvs)
09/12/2015, 14:13
Σιγα μην ζει ακόμη με τετοια διατροφή...

Ειπα ΑΝ τον βρω.Εχει καιρο να τον παρει το ματι μου.

byron
09/12/2015, 14:18
Σιγα μην ζει ακόμη με τετοια διατροφή...

Τότενες παλιά στο Αμέρικα, δούλευα με έναν τύπο ορκισμένο vegetarian...Κάθε πρωί έβαζε χλωροφύλλη σκόνη μέσα σε ζεστό νερό και έπινε.

Δεν μπορεί άνθρωπος να αντιληφθεί την βρώμα που έβγαζε αυτή η μαλακία. Κάτι μεταξύ χαλασμένου πατσά και κλούβιου αυγού μύριζε. Not a fucking chance to survive...


Τι λέγαμε? Για υγεία και διατροφή ? :D

ggs
09/12/2015, 14:20
347890

BLiTzER
09/12/2015, 14:24
Καταλαβαίνεις πόσο σκατά είναι ο κόσμος σήμερα, όταν σε συζήτηση για γυμναστική και διατροφή, κάποιος αναφέρει vegetarians/vegans.

byron
09/12/2015, 14:25
Καταλαβαίνεις πόσο σκατά είναι ο κόσμος σήμερα, όταν σε συζήτηση για γυμναστική και διατροφή, κάποιος αναφέρει vegetarians/vegans.

Γυμνάζουμε και τα πληκτρολόγια. :moutza::moutza:

sniper
09/12/2015, 14:31
Εχω αρχίσει να αναρωτιέμαι, αν μπορούμε πλέον να κρατήσουμε καθαρό ένα θρεντ.

Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι ελάιχστοι γνωρίζουμε τι σημαίνει "σωστή" διατροφή. Έχουμε μείνει στην αναλογία κιλών/ύψους και στο αν πεινάμε ή όχι.

nickald
09/12/2015, 14:50
Έχουμε μείνει στην αναλογία κιλών/ύψους και στο αν πεινάμε ή όχι.

Τρου.....

Από την άλλη κάθε μηνα σου σερβιρουν διαφορετικη αποψη περι "σωστης" διατροφης......

Και αντε να βρεις από που "τροφοδοτούνται" οι διαφορες ερευνες και ποσο αξιόπιστες είναι....

Για να μην πω ότι αν ρωτήσεις 5 διαφορετικούς διατροφολόγους να σου πουν τι είναι σωστο για σενα, θα ακουσεις τις ιδιες 5 γενικότητες και 5 διαφορετικες "σπεσιαλ μονογωταξερω και μονο για δικα μου ατομα ξερωγω" παπαριες.....

HelenKoR
09/12/2015, 15:11
Θα θελατε όσοι ασχολειστε να γραψετε δύο παραπάνω πράγματα, να συγκεντρωθούν εδώ διάφορα tips, διατροφικά πλάνα που είχατε ακολουθήσει στο παρελθόν ή που ακολουθειτε αυτή τη περίοδο και λοιπά χρήσιμα ως προς τη διατροφή;
Με ενδιαφέρει το θέμα (φανταζομαι δεν ειμαι η μονη) οπότε θα εκτιμουσα δύο επιπλέον λόγια.

Μικe777
09/12/2015, 15:17
ακολουθώ χρόνια πολλά..την δίαιτα του ανανά..
τρώω σχεδόν τα πάντα!!εκτός από ανανά!:)

lmb990
09/12/2015, 15:22
Εγώ κάνω την δίαιτα της πάπιας... τρώω απ' όλα και κάνω την πάπια...!

sniper
09/12/2015, 15:25
Θα θελατε όσοι ασχολειστε να γραψετε δύο παραπάνω πράγματα, να συγκεντρωθούν εδώ διάφορα tips, διατροφικά πλάνα που είχατε ακολουθήσει στο παρελθόν ή που ακολουθειτε αυτή τη περίοδο και λοιπά χρήσιμα ως προς τη διατροφή;
Με ενδιαφέρει το θέμα (φανταζομαι δεν ειμαι η μονη) οπότε θα εκτιμουσα δύο επιπλέον λόγια.


Όχι, δεν ειμαστε ειδικοί επί της διατροφής, και φαντάζομαι οι περισσότεροι που ασχολούμαστε λίγο είμαστε ερασιτέχνες. Επειδή κάποιοι ασχολούνται περισσότερο, εφαρμόζουν κάποιες τεχνικές αλλά πιθανολογώ ότι δεν θα μπορέσουν να τις υπερασπιστούν εάν γίνει κάποια "αντιπαράθεση" και θα γίνει, είμαι βέβαιος.

Το καλυτερο που μπορεί να κάνει κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με το σώμα του και τη διατροφή του είναι να πάει σε επαγγελματία διατροφολόγο ή να ανατρέξει σε σχετικά με τη διατροφή φόρα, ξένα αλλά και Ελληνικά (υπάρχουν αξιολογότατα φόρουμ) εφόσον επιθυμεί να ψαχτεί μόνος του παραπάνω.

taisteal
09/12/2015, 15:26
Το αστειο στην ολη φαση διατροφης που εχω δει πολλες φορες απο πρωτο χερι,ειναι
εδω στους λοκαλ εντουραδες
Παλληκαρια 20-30 χρονων,με γυμναστηρια,διατροφες κτλ και στο ασχετο να σκανε οι
μπαρμπαδες 50+ που λιγο πριν ετσουζαν τσιπουρα,υπερβαροι πολλοι,και να τους κανουν ρομπα...
Και στο καπακι ταβερνα και προβατινα
:lol:

lmb990
09/12/2015, 15:27
Επίσης καλό θα ειναι να κανει και κατι άλλο σε γυμναστική εκτός της μοτοσικλέτας! Γυμναστήριο τρέξιμο ποδήλατο κατι... Και Μα τρώει νορμαλ... Απ όλα και απο λίγο!!!

SHOOTER045
09/12/2015, 15:39
Για πιστες δεν εχω άποψη...

Αλλα στους χωματινους, η διατροφή παιζει τεραστιο ρόλο (μην πω τον μοναδικό..)..!!!

ΟΛΕΣ οι διαδρομες βγαινουν με βαση την καταληξη που ειναι αποκλειστικα χασαποταβερνα.. ;)

+ ότι στον πρώτο ανεφοδιασμό κρουασάν
Στον δεύτερο σουβλάκια

Ζεύκας
09/12/2015, 15:40
Το αστειο στην ολη φαση διατροφης που εχω δει πολλες φορες απο πρωτο χερι,ειναι
εδω στους λοκαλ εντουραδες
Παλληκαρια 20-30 χρονων,με γυμναστηρια,διατροφες κτλ και στο ασχετο να σκανε οι
μπαρμπαδες 50+ που λιγο πριν ετσουζαν τσιπουρα,υπερβαροι πολλοι,και να τους κανουν ρομπα...
Και στο καπακι ταβερνα και προβατινα
:lol:

μπορεί εκ πρώτης άποψης να φαίνεται αστείο αλλά το παρουσιάζεις σαν να υπάρχει ένας ανταγωνισμός.

δεν πάνε γυμναστήριο μόνο όσοι στοχεύουν να σηκώνουν όσο πιο πολλά κιλά γίνεται.

sniper
09/12/2015, 15:41
Επίσης καλό θα ειναι να κανει και κατι άλλο σε γυμναστική εκτός της μοτοσικλέτας! Γυμναστήριο τρέξιμο ποδήλατο κατι... Και Μα τρώει νορμαλ... Απ όλα και απο λίγο!!!


Το νορμαλ είναι κάτι σχετικό... Αν γράψω το δικό μου νορμάλ πλέον, κάποιοι δεν θα φάνε ποτέ ξανά... :lol:

taisteal
09/12/2015, 15:42
μπορεί εκ πρώτης άποψης να φαίνεται αστείο αλλά το παρουσιάζεις σαν να υπάρχει ένας ανταγωνισμός.

δεν πάνε γυμναστήριο μόνο όσοι στοχεύουν να σηκώνουν όσο πιο πολλά κιλά γίνεται.

Εστιασα στην φυσικη κατασταση που χρειαζεται στο σκληρο εντουρο
Καμμια σχεση με ανταγωνισμο,ειδικα οταν ολοι ειναι παρεα.
Επρεπε να βαλω σε εισαγωγικα την λεξη ρομπα

MG-KTiNoS
09/12/2015, 15:45
Στα γρήγορα.

Η διατροφή σε ένα σπορ είναι το ίδιο σημαντική όσο και η προπόνηση. Σε όλα τα σπορ, ακόμα και στο σκάκι.
Οι μεγάλοι αθλητές έχουν διατροφολόγος. Οι απλοί άνθρωποι όχι.
Τα βασικά όμως είναι

Δεν τρώω
Ότι έχει το περίπτερο
Τζανκ φουντ γενικά
Λιπαρά και επεξεργασμένα
Ζημαρικά.

Τρώω
Όσοι σαλάτα θέλω
Όσα φρούτα κάνω κέφι
Γάλα
Ψάρι
Λευκό κραίας
Λιγοστό κόκκινο.

Πίνω
Πολύ νερό
1 ποτό την εβδομάδα και φυσικά δεν καπνίζω
και δεν ξενυχτάω. (ρίχνω ύπνους)

Κάθε 3 ΄'ωρες ένα μικρό γεύμα και ΣΙΓΟΥΡΑ πρωινό.

Μια πολυβιταμίνη είναι καλή και αν δω τα σκούρα
b complex και μαγνήσιο

Bladerunner
09/12/2015, 15:46
Με ενδιαφέρει το θέμα (φανταζομαι δεν ειμαι η μονη) οπότε θα εκτιμουσα δύο επιπλέον λόγια.

Η γενική αρχή είναι να λαμβάνεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι για να διατηρήσεις το βάρος σου, λιγότερες για να χάσεις και περισσότερες για να κερδίσεις. Το τι τροφές θα προτιμήσεις εξαρτάται από τις ανάγκες σου. Άλλες ανάγκες έχει ένας μαραθωνοδρόμος και άλλες κάποιος που κάνει βάρη. Φυσικά, κάποιες τροφές που έχουν πολύ χαμηλή θρεπτική αξία και συνήθως πολλές θερμίδες καλό είναι να περιορίζονται.

Από ΄κει και πέρα, όπως έγραψε κι ο sniper, η καθοδήγηση από διατροφολόγο είναι η πλέον ασφαλής μέθοδος για κάτι εξειδικευμένο.

BLiTzER
09/12/2015, 15:48
Μερικά πολύ γενικά στάνταρ υπάρχουν, αν θες να λες ότι ακολουθείς κάποια υγιεινή διατροφή. Π.χ. καλό πρωινό με πρωτεΐνη (κι όχι σκέτα κρουασάν σοκολάτας), γεύματα ανά τακτά διαστήματα σε νορμάλ δόσεις κι όχι 7 μερίδες για μεσημεριανό κι όλη την υπόλοιπη μέρα νηστικός, αποφεύγουμε υδατάνθρακες μετά το απόγευμα κτλ κτλ.

Από κει και πέρα, εξαρτάται πάντα από το τι ακριβώς θες να κάνεις με το σώμα σου.

sniper
09/12/2015, 15:57
Στα γρήγορα.

Αδόκομος ο όρος για διατροφή.


Η διατροφή σε ένα σπορ είναι το ίδιο σημαντική όσο και η προπόνηση. Σε όλα τα σπορ, ακόμα και στο σκάκι.

1. Το σκάκι δεν είναι αθλημα. Είναι πολλά άλλα πράγματα αλλά όχι άθλημα. Όπως και το μπριτζ.
2. Η διατροφή είναι σημαντικότερη της γυμναστικής αν θες να δεις αποτελέσματα. Σε ποσοστο 70-30%


Οι μεγάλοι αθλητές έχουν διατροφολόγος. Οι απλοί άνθρωποι όχι.
Τα βασικά όμως είναι

Δεν τρώω
Ότι έχει το περίπτερο
Τζανκ φουντ γενικά
Λιπαρά και επεξεργασμένα
Ζημαρικά.

Λάθος. Και λιπαρά πρέπει να τρως και ζυμαρικά. Αν δεν θες γλουτένη, παίρνεις ολικής άλεσης χωρίς αυτην.



Τρώω
Όσοι σαλάτα θέλω
Όσα φρούτα κάνω κέφι
Γάλα
Ψάρι
Λευκό κραίας
Λιγοστό κόκκινο.

Τα φρουτα είναι τίγκα στα σακχαρα, η ντομάτες πολύ περισσότερο.
Αυτό με τα κρέατα τραβάει μεγάλη συζήτηση.



Πίνω
Πολύ νερό
1 ποτό την εβδομάδα και φυσικά δεν καπνίζω
και δεν ξενυχτάω. (ρίχνω ύπνους)

Σωστά.



Κάθε 3 ΄'ωρες ένα μικρό γεύμα και ΣΙΓΟΥΡΑ πρωινό.

Σωστά, για να κλείνει το καταβολικό παράθυρο.



Μια πολυβιταμίνη είναι καλή και αν δω τα σκούρα
b complex και μαγνήσιο

Αναλόγως το άθλημα. Για κάποια "βαριά" αθλήματα αυτά που λες δεν φτάνουν ούτε γι αστειο.


Μερικά πολύ γενικά στάνταρ υπάρχουν, αν θες να λες ότι ακολουθείς κάποια υγιεινή διατροφή. Π.χ. καλό πρωινό με πρωτεΐνη (κι όχι σκέτα κρουασάν σοκολάτας), γεύματα ανά τακτά διαστήματα σε νορμάλ δόσεις κι όχι 7 μερίδες για μεσημεριανό κι όλη την υπόλοιπη μέρα νηστικός, αποφεύγουμε υδατάνθρακες μετά το απόγευμα κτλ κτλ.

Από κει και πέρα, εξαρτάται πάντα από το τι ακριβώς θες να κάνεις με το σώμα σου.

Φφφφφφφφ..... Η πρωτεΐνη δεν ειναι πανάκεια... Οι υδατάνθρακες, τα λιπαρά, τα λιπαρά οξέα, οι βιταμίνες, οι φυτικές ίνες κι ένας άλλος σκασμός πράγματα και συνδοιασμοί τροφών είναι εξαιρετικά σημαντικοί στη διατροφή κάποιου.

Κι όπως πολύ σωστά λέει ο blade, κάθε άθλημα, θέλει άλλη διατροφή.

Bladerunner
09/12/2015, 15:59
Εννοείται ότι αν θέλουμε να χάσουμε (ή κερδίσουμε) σημαντικό βάρος, τότε η επίσκεψη σε ειδικό είναι μονόδρομος. Για την υγεία μας πρώτα και κατόπιν φυσικά για μακροχρόνια αποτελέσματα.

Edit: Όπως επίσης αν θέλουμε τη μέγιστη απόδοση στο όποιο άθλημα κάνουμε.

BLiTzER
09/12/2015, 16:03
Όταν έγραψα "πρωτεΐνη", δεν εννοούσα σε σκόνη :p Εννοούσα ότι το πρωινό πρέπει να περιέχει ΚΑΙ πρωτεΐνη (μεταξύ άλλων), επειδή συνηθίζεται να τρώνε γλυκά για πρωινό. Όχι, δεν αρκεί το γλυκό.

Φρούτα επίσης δεν τρως όσα θες. Και το γάλα είναι η πιο overrated τροφή στο γνωστό σύμπαν.

Συμφωνώ ότι η διατροφή είναι πιο σημαντική από την ίδια τη γυμναστική.

sniper
09/12/2015, 16:08
Όταν έγραψα "πρωτεΐνη", δεν εννοούσα σε σκόνη :p mpla mpla.

Δεν είδα να γράφω πουθενά για σκόνες, συμπληρώματα κλπ. Η πρωτεΐνη, ο υδατάνθρακας κλπ προέρχονται από τροφή! Στα υπόλοιπα καταλήγουν όσοι δεν έχουν τις ώρες για να καταναλώσουν τις θερμίδες που θέλουν ή κάνουν κάτι εξειδικευμένο ή πρωταθλητισμό (WARNING : Δεν μιλάμε για αναβολικά. ΜΗΝ το ξαναπιάσουμε απο την αρχή το θέμα)

BLiTzER
09/12/2015, 16:13
Υπέθεσα - λανθασμένα - ότι ίσως αυτό κατάλαβες από τα γραφόμενά μου.

Επίσης, πολύ, πολύ γενικά, αποφεύγουμε το πολύ λάδι (μακρυά από καμμένο/μαγειρεμένο λάδι), τα πολλά λιπαρά, το αλάτι (μια κουταλιά την ημέρα είναι αρκετή).

Το σουβλάκι είναι παρεξηγημένη τροφή. Δεν είναι κακό διατροφικά. Αρκεί να μην έχει τόνους λάδι, πατάτες και σάλτσες. Και, φυσικά, δεν είναι για κάθε μέρα, αλλά άνετα μπορείς να φας ένα στο τόσο και να μη χαλάσεις καθόλου τη διατροφή σου.

sniper
09/12/2015, 16:15
Επειδή αρχίζει και "βαραίνει", οι υπόλοιποι μπορείτε να τρώτε ότι θέτε αρκεί να μην κάνετε υπερβολές και το σώμα σας αν το ακούσετε θα σας πει τι γίνεται.

Αφήστε την τριλογία πρωτείνη/υδατάνθρακας/λιπαρά και λοιπές άγνωστες λέξεις για τους μαζόχες που ζουν με το ρολόι στο χέρι και το μπλοκάκι το τι έφαγαν.

Ζεύκας
09/12/2015, 16:16
347888Πολλοί από 'μας ασχολούνται με τη μοτοσυκλέτα τους και για λόγους άθλησης. Είτε σε χωμάτινο τερέν είτε σε πίστες ταχύτητας.

Εκτός από την οδήγηση, εκτός από άλλες ίσως επικουρικής μορφής εκγύμνασης, η διατροφή τι ρόλο παίζει -αν παίζει- στην καθημερινότητά μας;

Το έχετε σκεφτεί; Ακολουθείτε κάποιο ιδιαίτερο πλάνο;

ειλικρινά τόσα χρόνια δεν ξέρω ούτε ένα άτομο που να λέει ότι μπαίνει πίστα για λόγους εκγύμνασης.

όσο για τη διατροφή ίσως να παίζει λίγο σημαντικότερο ρόλο από της άθληση.
τι θα τρώς; όπως είπε ο σναϊπερ ή πας σε επαγγελματία διατροφολόγο ή λιώνεις στο διάβασμα στα αντίστοιχα φόρουμ.




προσωπικά λόγω σωστής διατροφής είχα χάσει 9 κιλά (κατέβηκα από τα 98 στα 89 κιλά)
δεν πήγα σε διατροφολόγο, ότι έκανα μονος μου.

τι με βοήθησε;
1) έκοψα το ψωμί/ζύμη κ ζάχαρη. όχι τυροπιτες σαντουιτς κρουασαν μπισκοτα κτλ κτλ.
αν ήταν να φάω θα έτρωγα ψωμί ολικής. μόνη παρασπονδία που έκανα ένα cheat meal
με 2 πίτες αλαδωτες με καλαμακι κοτοπουλο τζατζικι μαρουλι ντοματα.
2) έκοψα τα τηγανιτά, λαδερά, κοκκινιστά
3) έκοψα τα αλλαντικά και το χοιρινό
4) περιόρισα δραματικά ότι είναι τυποποιημένο. τρώω αν γίνεται ότι είναι το λιγότερο δυνατό επεξεργασμένο.
5) έτρωγα πολλά λαχανικά και φρουτα και κοτόπουλο
6) αν έτρωγα ρύζι ή μακαρόνια θα ήταν με λίγο λάδι κ 2 κουταλιές φρέσκια σάλτσα.
7) περιόρισα το αλκοόλ στις 1-2 μπύρες/ποτήρι κρασί την εβδομάδα.
8) φαγητό κάθε 3 ωρες, σημαντικό για σωστό μεταβολισμό.

από ένα σημείο κ μετά σταθεροποιήθηκα αλλά είχα/έχω ακόμα κοιλίτσα και έτσι ξεκίνησα τρέξιμο κ βάρη.

τώρα έκοψα και τα φρούτα (γτ και αυτά έχουν ζάχαρη που δεν σε αφήνουν να κάψεις το λίπος)
και περιόρισα και τα μακαρόνια σε 1 φορά την εβδομάδα. πρακτικά εκτός του πρωϊνού, είμαι συνέχεια με ψητό κρέας και λαχανικά.
τον τελευταίο καιρό αρχίζω και ψάχνομαι για καμιά πρωτεϊνη ορού γάλακτος γτ δεν τη παλεύω να μαγειρεύω τόσα
γεύματα με κρέας όσα απαιτούνται.

είμαι τώρα στα 87 κιλά, τρέχω μέχρι 10Κ αλλά κιλά δν βάζω πολλά γτ δεν με ενδιαφέρει να αποκτήσω όγκο.
σκοπό έχω να κάψω κι άλλο λίπος να ελαττώσω το βάρος και να αυξήσω την αντοχή. όσο ήμουν κοντά 100 κιλά αγύμναστος
υπέφερα όταν έμπαινα πίστα από τα μέσα του 3ου σέσσιον μέχρι το τέλος της ημέρας. πόναγαν τα γόνατά μου
και ζοριζόμουν στην αλλάγη της στάσης του σώματος και στα φρεναρίσματα.

στην αρχή ήταν καταπιεστικό το πρόγραμμα διατροφής και η εκγύμναση αλλά πια μου έχει γίνει συνήθεια και δεν με ενοχλεί.
τουλ μια φορά την εβδομάδα θα κάνω την εξαίρεση και θα φάω και την πίτσα ή το πιτόγυρο.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Είμαι αρχάριος σε όλο αυτό το πράγμα και τους τελευταίους μήνες άρχισα να ασχολουμαι συστηματικά.
Ότι κάνω το κάνω από μόνος μου διαβάζοντας και ρωτώντας ανθρωπους πιο έμπειρους απο μένα.
Δεν λέω ότι όσα κάνω είναι σωστά, δοκιμάζω κι αν κάτι δεν αποδίδει το αλλάζω.

HelenKoR
09/12/2015, 16:29
Α ρε Ζευκα! Αρκετα από αυτά που έκανες για να χάσεις δέκα κιλά, τα έκανα για να πάρω 10 και να φτάσω επιτέλους τις 3 διαστάσεις :beer:

BLiTzER
09/12/2015, 16:32
Πέρασα παρόμοια φάση. Ήμουν πάντα εξαιρετικά αδύνατος και κάποια στιγμή αποφάσισα να κάνω κάτι γι'αυτό. Πήρα 11 κιλά μέσα σε 3 μήνες και κράτησα αυτή τη διατροφή για 15 μήνες περίπου. Όχι, μετά δεν ανέβαιναν αναλογικά :p Δε δίνω λεπτομέρειες γιατί οι μισοί θα βάλετε τα κλάματα, αλλά, εκτός πρωινού/βραδινού/ενδιάμεσων σνακ, έτρωγα ΜΟΝΟ μαύρο ρύζι και κοτόπουλο ή γαλοπούλα. 3-5 τέτοια γεύματα/ημέρα.

Joyrider
09/12/2015, 16:33
Η Νο1 συμβουλή είναι να μην ακολουθούμε φασόν συμβουλές. :D

Υπάρχουν ορισμένες επιστημονικές αλήθειες αλλά όλα τα υπόλοιπα χρήζουν εξατομίκευσης. Επιβάλλεται βασικά.

Πολλοί μύθοι πάντως, ακόμα καλά κρατούν απ' ότι βλέπω.

HelenKoR
09/12/2015, 16:35
Μύθοι, όπως; Για πες!

Joyrider
09/12/2015, 16:40
Μύθοι, όπως; Για πες!

Το βραδυνό παχαίνει, τα ζυμαρικά παχαίνουν, αν δεν φας κάθε τρεις ώρες θα χάσεις μυς ή θα πέσει ο μεταβολισμός σου κτλ.

Γενικά δεν θέλει ψυχαναγκασμούς ούτε αποκλεισμούς τροφίμων ή ομάδων τροφών, ούτε υποκατάστατα γευμάτων. Ποικιλία - ποσότητα - ποιότητα είναι το τρίπτυχο και όπου χρειάζεται επεμβαίνεις με εξατομίκευση.

Bob_o_mastoras
09/12/2015, 16:51
Στα γρήγορα.

Η διατροφή σε ένα σπορ είναι το ίδιο σημαντική όσο και η προπόνηση. Σε όλα τα σπορ, ακόμα και στο σκάκι.
Οι μεγάλοι αθλητές έχουν διατροφολόγος. Οι απλοί άνθρωποι όχι.
Τα βασικά όμως είναι

Δεν τρώω
Ότι έχει το περίπτερο
Τζανκ φουντ γενικά
Λιπαρά και επεξεργασμένα
Ζημαρικά.

Τρώω
Όσοι σαλάτα θέλω
Όσα φρούτα κάνω κέφι
Γάλα
Ψάρι
Λευκό κραίας
Λιγοστό κόκκινο.

Πίνω
Πολύ νερό
1 ποτό την εβδομάδα και φυσικά δεν καπνίζω
και δεν ξενυχτάω. (ρίχνω ύπνους)

Κάθε 3 ΄'ωρες ένα μικρό γεύμα και ΣΙΓΟΥΡΑ πρωινό.

Μια πολυβιταμίνη είναι καλή και αν δω τα σκούρα
b complex και μαγνήσιο

Kαι πεθαινω υγειεστατος!!! :lol::lol:

Red Rider
09/12/2015, 16:51
Πέρασα παρόμοια φάση. Ήμουν πάντα εξαιρετικά αδύνατος και κάποια στιγμή αποφάσισα να κάνω κάτι γι'αυτό. Πήρα 11 κιλά μέσα σε 3 μήνες και κράτησα αυτή τη διατροφή για 15 μήνες περίπου. Όχι, μετά δεν ανέβαιναν αναλογικά :p Δε δίνω λεπτομέρειες γιατί οι μισοί θα βάλετε τα κλάματα, αλλά, εκτός πρωινού/βραδινού/ενδιάμεσων σνακ, έτρωγα ΜΟΝΟ μαύρο ρύζι και κοτόπουλο ή γαλοπούλα. 3-5 τέτοια γεύματα/ημέρα.

Γιώργο για δώσε περισσότερες πληροφορίες απο την διαδρομή σου να δούμε τι έκανες:smokin:
Αυτή που περιγράφεις πάντως είναι καθαρά αγωνιστική bb διατροφή,και πλησιάζει την χημική(αν δεν έτρωγες και πράσινες σαλάτες)
Επίσης κάτι δίαιτες τύπου ντουκάν , που απομονώνουν κάποια διατροφικά στοιχεία,μπορεί να έχουν γρήγορα θετικά αποτελέσματα,αλλά είναι δύσκολο να διατηρηθούν και μακροπρόθεσμα περισσότερο κακό κανουν.
Κοινώς καλό για τον μέσο άνθρωπο,που δεν είναι στρατιώτης στην διατροφή,οι ακραιότητες στην διατροφή δεν πρέπει να γίνονται.Πλήρης ισοροπημένη διατροφή και όλα καλά.

Ζεύκας
09/12/2015, 16:55
Α ρε Ζευκα! Αρκετα από αυτά που έκανες για να χάσεις δέκα κιλά, τα έκανα για να πάρω 10 και να φτάσω επιτέλους τις 3 διαστάσεις :beer:


αν αναρωτιόσουν "ποιός π**στης έχασε 10 κιλά για να τα πάρω εγώ;" τώρα ανακάλυψες την αλήθεια.

Ζεύκας
09/12/2015, 16:57
Kαι πεθαινω υγειεστατος!!! :lol::lol:

ή θα πεθάνεις υγιέστατος ή θα ζεις τις τελευταίες δεκαετίες της ζωής σου με χάπια και χειρουργεία.

διαλέγεις και παίρνεις.

chillipf
09/12/2015, 16:57
Καλά πάμε.. :beer:

για συνεχίστε :a014:

Pan (dvs)
09/12/2015, 17:03
......
Κάθε 3 ΄'ωρες ένα μικρό γεύμα και ΣΙΓΟΥΡΑ πρωινό.



Σιγα μην ξυπναω το βραδυ καθε τρεις ωρες να φαω...






Λιγο απ ολα και πολλες φορες.

HelenKoR
09/12/2015, 17:15
αν αναρωτιόσουν "ποιός π**στης έχασε 10 κιλά για να τα πάρω εγώ;" τώρα ανακάλυψες την αλήθεια.

Κανένα πρόβλημα! Ήθελα να πάρω κιλά (είχα επισκεπτεί στο παρελθον 2-3 διατροφολογους αλλά δεν...)

Το μόνο "κακό" ήταν ότι μετά δεν χωραγα στη δερμάτινη και την μεταποιησα. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να χάσω αυτά τα κιλά και να επιστρέψω εκεί που ήμουν.

Joyrider
09/12/2015, 17:22
Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να χάσω αυτά τα κιλά και να επιστρέψω εκεί που ήμουν.

Άλλος μύθος που μαστίζει τις γυναίκες όταν τους προτείνεις γυμναστική πέρα από τρέξιμο είναι ο φόβος μην γίνουν ντούκια ή μην μοιάζουν με άντρες.

Για να μην θες να χάσεις αυτά που πήρες υποθέτω ότι έβαλες σωστά μυικά κιλά με τις κατάλληλες ασκήσεις.

BLiTzER
09/12/2015, 17:31
Σιγα μην ξυπναω το βραδυ καθε τρεις ωρες να φαω...






Λιγο απ ολα και πολλες φορες.

Κάθε 3 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας, ρε παλικάρι. Εννοείται ότι δε διακόπτουμε τον 8ωρο ύπνο μας για να φάμε :p

Σε πολύ γενικές γραμμές, το "λίγο απ'όλα και πολλές φορές" είναι μια χαρά για τον μέσο άνθρωπο.

zx6rgg
09/12/2015, 17:32
Να γράψω κι εγώ την μακακια μου.
Δυστυχώς σήμερα το πρόβλημα με τη διατροφή δεν ειναι τόσο το μίγμα των πρωτεϊνών κτλ,αλλά η ποιότητα των τροφών.Έρευνες εχουν δείξει ότι η περιεκτικότητα σε όλα τα συστατικά που ωφελούν τον οργανισμό μας,έχουν υποβαθμιστεί δραματικά σε σχέση με το παρελθόν.Αν βάλουμε στην εξίσωση τα φυτοφάρμακα,τα αντιβιοτικά κτλ,κλαψτα.Φαίνεται λίγο γολγοθάς λοιπον η καλή διατροφή.Για τη συντήρηση του βάρους μας,είναι άλλο θέμα.

BLiTzER
09/12/2015, 18:02
Γιώργο για δώσε περισσότερες πληροφορίες απο την διαδρομή σου να δούμε τι έκανες:smokin:
Αυτή που περιγράφεις πάντως είναι καθαρά αγωνιστική bb διατροφή,και πλησιάζει την χημική(αν δεν έτρωγες και πράσινες σαλάτες)
Επίσης κάτι δίαιτες τύπου ντουκάν , που απομονώνουν κάποια διατροφικά στοιχεία,μπορεί να έχουν γρήγορα θετικά αποτελέσματα,αλλά είναι δύσκολο να διατηρηθούν και μακροπρόθεσμα περισσότερο κακό κανουν.
Κοινώς καλό για τον μέσο άνθρωπο,που δεν είναι στρατιώτης στην διατροφή,οι ακραιότητες στην διατροφή δεν πρέπει να γίνονται.Πλήρης ισοροπημένη διατροφή και όλα καλά.

Ναι, συμφωνώ. Εγώ ήθελα "ακραία" αποτελέσματα και ακολούθησα χάρντκορ πρόγραμμα συνειδητά. Δεν έφευγα από το σπίτι, αν δεν είχα ταπεράκια με φαγητό μαζί μου. Πήγαινα με φίλους σε ταβέρνα κι εγώ έτρωγα από τα ταπεράκια μου. Δε μπορούν να το κάνουν πολλοί άνθρωποι αυτό. Επίσης, ήταν εποχή που γυμναζόμουν καθημερινά και είδα τρομερά αποτελέσματα πάνω μου. Όχι, δεν ήθελα ποτέ να γίνω bodybuilder, απλά να μη δείχνω αγύμναστος. Για την ιστορία, έφτασα τα 71 κιλά (από 55 που ήμουν αρχικά, ενώ είμαι κοντά στο 1.70 ύψος) στις "καλές" μου, ενώ μέχρι σήμερα, πάνω από 3 χρόνια μετά τη διακοπή αυτής της διατροφής, δεν έχω πέσει κάτω από 65 κιλά. Αυτή τη στιγμή είμαι 67. Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχω κάνει μια μικρή κοιλίτσα, που δεν είχα ποτέ πριν, επειδή όση μυική μάζα και να πάρεις, όταν παίρνεις 11 κιλά μέσα σε 3 μήνες, ε θα κάνεις και κοιλιά.

Περιληπτικά, λοιπόν, αφού ενδιαφέρεσαι (χωρίς ποσότητες και χωρίς τις εναλλακτικές, π.χ. αντί για κοτόπουλο μπορεί να ήταν γαλοπούλα ή μετά την προπόνηση, αντί για ρύζι, πουρές), πρωινό ασπράδια+κουάκερ+γαλοπούλα, δεκατιανό μαύρο ρύζι+κοτόπουλο, σνακ φρούτο+κάσιους, μεσημεριανό ρύζι+καλαμπόκι+τόνο+ελαιόλαδο+ντομάτα, απόγευμα ρύζι+κοτόπουλο, μετά την προπόνηση ρύζι+κοτόπουλο, βραδινό πράσινο λαχανικό+τόνο. Ελεύθερο ένα γεύμα τη βδομάδα.

vkats
09/12/2015, 18:28
Εγώ ξέρω οτι για όλα φταίει ο στρατός...!!!

Πήγα φαντάρος 86 κιλα με 1,82 ύψος, τους τρεις πρώτους μήνες στα Κέντρα έπεσα στα 78 και μετά από άλλους 15 μήνες στη μονάδα απολύθηκα στα 106 ζωή νάχω...

Συμπέρασμα: η διατροφή είναι σωστότερη στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως απ' ότι στη μονάδα...:moutza::moutza:

Από τότε κατάφερα να χάσω μόνο τα 10 και παίζω μόνιμα στα 96-97...

Σπαμ Οφφ...

Στα σοβαρά τώρα....

Οσον αφορά σε διατροφή κάνουμε μεγάλο λάθος που έχουμε παραγκωνίσει την ελληνική ή μεσοεγειακή διατροφή. Αυτά δηλαδή που τρώγανε οι παππούδες μας και οι γιαγιάδες μας: λαχανικά, πολλά όσπρια, λάδι ωμό, ελάχιστο κρέας και κοτόπουλο και φυσικά σπανιότατα γλυκά. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο αλλά στη σύγχρονη κοινωνία έχουν απαξιωθεί και ξεχαστεί τα ωφέλη αυτής της διατροφής

kostas777
09/12/2015, 18:32
Εγώ ξέρω οτι για όλα φταίει ο στρατός...!!!

Πήγα φαντάρος 86 κιλα με 1,82 ύψος, τους τρεις πρώτους μήνες στα Κέντρα έπεσα στα 76 και μετά από άλλους 15 μήνες στη μονάδα απολύθηκα στα 106 ζωή νάχω...

Συμπέρασμα: η διατροφή είναι σωστότερη στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως απ' ότι στη μονάδα...:moutza::moutza:

Αναλόγως την μονάδα, εγώ επέστρεψα μισός.. Πριν τον στρατό έκανα ό,τι και ο Μπλίτς (πήγαινα και γυμναστήριο) και πήρα 15 σε 1,5 μήνα και μόλις πήγα στρατό τα έχασα σε 1 μήνα και στη μονάδα δεν πήρα γραμμάριο από το τρέξιμο.

sniper
09/12/2015, 18:50
Αναλόγως την μονάδα, εγώ επέστρεψα μισός.. Πριν τον στρατό έκανα ό,τι και ο Μπλίτς (πήγαινα και γυμναστήριο) και πήρα 15 σε 1,5 μήνα και μόλις πήγα στρατό τα έχασα σε 1 μήνα και στη μονάδα δεν πήρα γραμμάριο από το τρέξιμο.

Αφού δεν έπαθες τίποτα σοβαρότερο πάλι καλά. Το μαξ που "πρέπει" να πάρει ένας ενήλικας είναι τα 4 κιλά το μήνα με τα 2 κιλά/μήνα το βέλτιστο. Εσύ πήρες 10 το μήνα, κι απο τα 15 τα τα 7-9 κιλά καθαρό λίπος (μη το αμφισβητήσεις θα μπλεξουμε μετά σε βιοχημείες κι άλλα όμορφα ορμονικά), το οποίο κι έκαψες στο στρατό....

Ούτε καμήλα ρε :bawl:

Red Rider
09/12/2015, 19:13
Αναλόγως την μονάδα, εγώ επέστρεψα μισός.. Πριν τον στρατό έκανα ό,τι και ο Μπλίτς (πήγαινα και γυμναστήριο) και πήρα 15 σε 1,5 μήνα και μόλις πήγα στρατό τα έχασα σε 1 μήνα και στη μονάδα δεν πήρα γραμμάριο από το τρέξιμο.

15 σε ένα μήνα ? ήθελες τόσα πολλά?
Αυτή την περίοδο θέλω και εγώ να ανέβω,έβαλα 5 κιλά σε 2,5 μηνες,αλλά προσπαθώ να τα πάρω ποιοτικά. Βέβαια το θολωμα πάει σύννεφο.. Άμα καταφέρω να βάλω μέχρι το καλοκαίρι να είμαι +2 κιλά μυικά θα είμαι υπερευχαριστημένος.

Red Rider
09/12/2015, 19:14
Ναι, συμφωνώ. Εγώ ήθελα "ακραία" αποτελέσματα και ακολούθησα χάρντκορ πρόγραμμα συνειδητά. Δεν έφευγα από το σπίτι, αν δεν είχα ταπεράκια με φαγητό μαζί μου. Πήγαινα με φίλους σε ταβέρνα κι εγώ έτρωγα από τα ταπεράκια μου. Δε μπορούν να το κάνουν πολλοί άνθρωποι αυτό. Επίσης, ήταν εποχή που γυμναζόμουν καθημερινά και είδα τρομερά αποτελέσματα πάνω μου. Όχι, δεν ήθελα ποτέ να γίνω bodybuilder, απλά να μη δείχνω αγύμναστος. Για την ιστορία, έφτασα τα 71 κιλά (από 55 που ήμουν αρχικά, ενώ είμαι κοντά στο 1.70 ύψος) στις "καλές" μου, ενώ μέχρι σήμερα, πάνω από 3 χρόνια μετά τη διακοπή αυτής της διατροφής, δεν έχω πέσει κάτω από 65 κιλά. Αυτή τη στιγμή είμαι 67. Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχω κάνει μια μικρή κοιλίτσα, που δεν είχα ποτέ πριν, επειδή όση μυική μάζα και να πάρεις, όταν παίρνεις 11 κιλά μέσα σε 3 μήνες, ε θα κάνεις και κοιλιά.

Περιληπτικά, λοιπόν, αφού ενδιαφέρεσαι (χωρίς ποσότητες και χωρίς τις εναλλακτικές, π.χ. αντί για κοτόπουλο μπορεί να ήταν γαλοπούλα ή μετά την προπόνηση, αντί για ρύζι, πουρές), πρωινό ασπράδια+κουάκερ+γαλοπούλα, δεκατιανό μαύρο ρύζι+κοτόπουλο, σνακ φρούτο+κάσιους, μεσημεριανό ρύζι+καλαμπόκι+τόνο+ελαιόλαδο+ντομάτα, απόγευμα ρύζι+κοτόπουλο, μετά την προπόνηση ρύζι+κοτόπουλο, βραδινό πράσινο λαχανικό+τόνο. Ελεύθερο ένα γεύμα τη βδομάδα.

Πολύ καλή η διατροφή,μαζί με μια πολυβιταμίνη είναι μια χαρά!

kostas777
09/12/2015, 19:18
Αφού δεν έπαθες τίποτα σοβαρότερο πάλι καλά. Το μαξ που "πρέπει" να πάρει ένας ενήλικας είναι τα 4 κιλά το μήνα με τα 2 κιλά/μήνα το βέλτιστο. Εσύ πήρες 10 το μήνα, κι απο τα 15 τα τα 7-9 κιλά καθαρό λίπος (μη το αμφισβητήσεις θα μπλεξουμε μετά σε βιοχημείες κι άλλα όμορφα ορμονικά), το οποίο κι έκαψες στο στρατό....

Ούτε καμήλα ρε :bawl:

Με πίεζε ο γυμναστής να τρώω 5-6 πιάτα με ρύζι την ημέρα και κοτόπουλο συν γάλα με πρωτεϊνες πριν και μετά τη γυμναστική. Πριν από αυτά έκανα 2-3 ώρες δυνατά βάρη την ημέρα συν άλλες 2-3 ώρες μπάσκετ, οπότε τα πιο πολλά τα έκαιγα. Στον στρατό έγινα πιο αδύνατος από πριν ξεκινήσω την «διατροφή» :lol:

kostas777
09/12/2015, 19:19
15 σε ένα μήνα ? ήθελες τόσα πολλά?
Αυτή την περίοδο θέλω και εγώ να ανέβω,έβαλα 5 κιλά σε 2,5 μηνες,αλλά προσπαθώ να τα πάρω ποιοτικά. Βέβαια το θολωμα πάει σύννεφο.. Άμα καταφέρω να βάλω μέχρι το καλοκαίρι να είμαι +2 κιλά μυικά θα είμαι υπερευχαριστημένος.

Ε ναι, γιατί αντί να χτίσω μύες στο gym, τους έκαιγα.. συν ότι έπαιζα πολύ μπάσκετ γιατί μου άρεσε, οπότε όλο αυτό με εξαντλούσε και ο γυμναστής με έβλεπε να προσπαθώ και να μην έχω αποτελέσματα!

Ζεύκας
09/12/2015, 19:31
ρε Μπλιτζ πως το αντέχεις το μαύρο ρύζι; σαν σιτάρι είναι η γεύση του, άσε που κάνει ένα αιώνα να βραστεί

BLiTzER
09/12/2015, 19:33
Και ρύζι και μακαρόνια, πλέον, τρώω μόνο μαύρα. Η διαφορά διατροφικής αξίας μεταξύ μαύρου και λευκού ρυζιού είναι τεράστια.

HelenKoR
09/12/2015, 19:39
ρε Μπλιτζ πως το αντέχεις το μαύρο ρύζι; σαν σιτάρι είναι η γεύση του, άσε που κάνει ένα αιώνα να βραστεί

Χύτρα ταχύτητας

Bladerunner
09/12/2015, 19:43
Σε 15 λεπτά το πολύ είναι έτοιμο. Προσωπικά τα ζυμαρικά ολικής (και το ρύζι) μου φαίνονται πολύ πιο νόστιμα από τα άσπρα.

Ζεύκας
09/12/2015, 19:50
νταξ τα ζυμαρικά ολικής ναι, αλλά το καστανό (είναι άλλο από το μαύρο; ) ρύζι δεν το μπορώ καθόλου

spyrakos35
09/12/2015, 20:11
17 κιλα σε ενα με εναμιση μηνα.....

Ετρωγα τα παντα μεχρι να χορτασω..... Το ξαναλεω, ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΩ..... Και ΜΙΑ λεπτη φετα ψωμι....
Οταν το φαι ηταν πατατες τηγανιτες με μπριζολα, ετρωγα την μπριζολα, σαλατα και στο τελος μια μπουκια πατατες για το γαμωτο....
Γλυκα ΚΑΘΟΛΟΥ...
Βραδυ καροτο και αγγουρι (οποιος πει μλκια θα φαει μπαν) ή γαλα με cereals
Αλλα και καθε μερα διωρο περπατημα με το καροτσακι και την μικρη....

:beer:

sniper
09/12/2015, 21:04
Με πίεζε ο γυμναστής να τρώω 5-6 πιάτα με ρύζι την ημέρα και κοτόπουλο συν γάλα με πρωτεϊνες πριν και μετά τη γυμναστική. Πριν από αυτά έκανα 2-3 ώρες δυνατά βάρη την ημέρα συν άλλες 2-3 ώρες μπάσκετ, οπότε τα πιο πολλά τα έκαιγα. Στον στρατό έγινα πιο αδύνατος από πριν ξεκινήσω την «διατροφή» :lol:

Σόρρυ αλλά έχω δακρύσει.... 2-3 ώρες βάρη; Whatever....

5-6 πιατα ρύζι είναι ένα τίποτα όταν θες να χτίσεις (εκτός αν αντί για πιάτο εννούμε σαλατιέρα).
Σε περιόδους όγκου τρώω περίπου 1 κιλό ρύζι τη μέρα (ζυγισμένο αβραστο), κάπου 900γρ υδατάνθρακα δλδ

Ας πω ένα τυπικό πρωινό αυτής της περιόδου:

1. 12 αυγά βραστά (3 ολόκληρα + 9 ασπράδια)
2. 200γρ quaker με γάλα + σταφίδες
3. 1/2 λιτρο φυσικό χυμό
4. 1/2 λίτρο νερό

Η ημέρα συνεχίζεται με 5-6 γεύματα αντίστοιχων ποσοτήτων. Δεν είναι εύκολα πράγματα... :bawl:

BLiTzER
09/12/2015, 21:18
Όταν έκανα το παραπάνω πρόγραμμα, γυμναζόμουν 4-5 φορές την εβδομάδα, 20-30 λεπτά μαξ/προπόνηση (χωρίς ζέσταμα, αποθεραπεία κτλ).

Εσύ πρέπει να είσαι και 90+ κιλά όγκου, όμως :p Εδώ μιλάμε για ανθρώπινα πράγματα! Το δικό μου πρωινό "σαντουιτσάκι" είχε 5 ασπράδια, 1 κρόκο.

Γενικά, πρέπει να είμαι ο μισός από σένα :lol:

sniper
09/12/2015, 21:22
Όταν έκανα το παραπάνω πρόγραμμα, γυμναζόμουν 4-5 φορές την εβδομάδα, 20-30 λεπτά μαξ/προπόνηση (χωρίς ζέσταμα, αποθεραπεία κτλ).

Εσύ πρέπει να είσαι και 90+ κιλά όγκου, όμως :p Εδώ μιλάμε για ανθρώπινα πράγματα! Το δικό μου πρωινό "σαντουιτσάκι" είχε 5 ασπράδια, 1 κρόκο.

Γενικά, πρέπει να είμαι ο μισός από σένα :lol:

Ναι, είχα φτάσει στα 89 κιλά κάποια στιγμή πρόσφατα και είχα γύρω στο 12-14% λιπος... με ακαμψία αφόρητη.
Τώρα δεν κάνω τα ίδια κι ελπίζω απλά να ειμαι καλά.


Βέβαια όλα είναι σχετικά.. Αν δεις τι τρώνε κάτι κτήνη 120-130 κιλά, τα παραπάνω είναι σνακ.

lykourgi
09/12/2015, 21:23
Τι γίνεται ρε παιδιά;

Περισσότεροι είναι αυτοί που θέλουν να βάλουν κιλά από αυτούς που προσπαθούν να χάσουν;

sniper
09/12/2015, 21:25
Τι γίνεται ρε παιδιά;

Περισσότεροι είναι αυτοί που θέλουν να βάλουν κιλά από αυτούς που προσπαθούν να χάσουν;


Ναι, έχουν πάρει όλοι μηχανάκια με παραπάνω αλογα και θέλουν να ανεβάσουν την αναλογία κιλά/ίππο :bawl:

skylaros
09/12/2015, 21:32
Νομίζω φίλοι μου πως αν πέσει πείνα έχω σταμπάρει αυτούς που θα εξαντληθούν γρηγορότερα και θα γίνουν τα γεύματα μου !

Πέραν της πλάκας το κάθε άθλημα έχει και τα δικά του. Υποθέτω πως η αγωνιστική οδήγηση μοτοσυκλέτας απαιτεί συνδυασμό αντοχής αλλά και κάποιας σχετικής δύναμης. Σε τι αναλογίες θα πρέπει να είναι αυτά έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Λογικά οι παγκόσμιοι από πίστα σε πίστα παίζει και να αλλάζουν 0,5-1% σε βάρος ανάλογα τη συνθήκη.

devil's animal
09/12/2015, 23:08
:a014::a014::a014:

kostas777
09/12/2015, 23:41
Σόρρυ αλλά έχω δακρύσει.... 2-3 ώρες βάρη; Whatever....

Πιάσε χαρτομάντηλο. Τι whatever; Τόσο κρατούσε το πρόγραμμα, 20 χρονών ήμουν.


5-6 πιατα ρύζι είναι ένα τίποτα όταν θες να χτίσεις (εκτός αν αντί για πιάτο εννούμε σαλατιέρα).
Σε περιόδους όγκου τρώω περίπου 1 κιλό ρύζι τη μέρα (ζυγισμένο αβραστο), κάπου 900γρ υδατάνθρακα δλδ


Στενάζει η τουαλέτα :bawl:



Ας πω ένα τυπικό πρωινό αυτής της περιόδου:

1. 12 αυγά βραστά (3 ολόκληρα + 9 ασπράδια)
2. 200γρ quaker με γάλα + σταφίδες
3. 1/2 λιτρο φυσικό χυμό
4. 1/2 λίτρο νερό

Τώρα που το είδα, θυμήθηκα ότι κάτι τέτοια έτρωγα κι εγώ για πρωϊνό, μου είχαν φτιάξει προγραμμα διατροφής. Πάνε πολλά χρόνια από τότε... Δεν θα ήθελα να το ξανακάνω!

7Tolis
09/12/2015, 23:47
Απο τη μια σας θαυμάζω για την αυτοσυγκράτησή σας και απο την άλλη, σας σκέφτομαι να περπατάτε στο πεζοδρόμιο και να μην πατάτε στις γραμμές απο τις πλάκες, γιατί ως γνωστόν, έχουν ακτίνες λέηζερ και στα σπίτια να ελέγχετε τα κάδρα αν είναι σωστά αλφαδιασμένα.

STOYBI
10/12/2015, 07:34
Αρκετα για αυτο το θεμα ειχαν ψαχτει τα παιδια απο το dirt-bike ....

http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtopic.php?f=70&t=7017&st=0&sk=t&sd=a

To βαζω γιατι ειχα διαβασει ενδιαφεροντα πραγματα.....


:wave2:

Sapadak
10/12/2015, 08:33
Σεϊκερ να πάρετε :ninja:

347921

Bladerunner
10/12/2015, 08:43
Ας πω ένα τυπικό πρωινό αυτής της περιόδου:

1. 12 αυγά βραστά (3 ολόκληρα + 9 ασπράδια)
2. 200γρ quaker με γάλα + σταφίδες
3. 1/2 λιτρο φυσικό χυμό
4. 1/2 λίτρο νερό


:eek:

Κι εγώ με δυο φρυγανιές ολικής με ταχίνι και μέλι, συν ένα αυγό, κι αισθάνομαι χορτάτος για 2,5 ώρες τουλάχιστον. :bawl:

teogtp
10/12/2015, 08:54
Σόρρυ αλλά έχω δακρύσει.... 2-3 ώρες βάρη; Whatever....

5-6 πιατα ρύζι είναι ένα τίποτα όταν θες να χτίσεις (εκτός αν αντί για πιάτο εννούμε σαλατιέρα).
Σε περιόδους όγκου τρώω περίπου 1 κιλό ρύζι τη μέρα (ζυγισμένο αβραστο), κάπου 900γρ υδατάνθρακα δλδ

Ας πω ένα τυπικό πρωινό αυτής της περιόδου:

1. 12 αυγά βραστά (3 ολόκληρα + 9 ασπράδια)
2. 200γρ quaker με γάλα + σταφίδες
3. 1/2 λιτρο φυσικό χυμό
4. 1/2 λίτρο νερό

Η ημέρα συνεχίζεται με 5-6 γεύματα αντίστοιχων ποσοτήτων. Δεν είναι εύκολα πράγματα... :bawl:

Τώρα σε καταλαβαινω. .........
Με τετοια διατροφή και εγω ΜΑΕΘΡΑΤ θα ήμουν. ......
:D

nikos_abel
10/12/2015, 09:15
Το αστειο στην ολη φαση διατροφης που εχω δει πολλες φορες απο πρωτο χερι,ειναι
εδω στους λοκαλ εντουραδες
Παλληκαρια 20-30 χρονων,με γυμναστηρια,διατροφες κτλ και στο ασχετο να σκανε οι
μπαρμπαδες 50+ που λιγο πριν ετσουζαν τσιπουρα,υπερβαροι πολλοι,και να τους κανουν ρομπα...
Και στο καπακι ταβερνα και προβατινα
:lol:

Υπάρχει ένας άλλος "χοντρούλης" που έκανε ρόμπα τους "αθλητές" αλλά σε άσχετο σπορ

https://www.youtube.com/watch?v=1wVho3I0NtU

Ζεύκας
10/12/2015, 09:18
Υπάρχει ένας άλλος "χοντρούλης" που έκανε ρόμπα τους "αθλητές" αλλά σε άσχετο σπορ

https://www.youtube.com/watch?v=1wVho3I0NtU

να σοβαρευτούμε. με τόση κόκα που έκανε κανονικά θα έπρεπε να βάζει 5 γκολ σε κάθε αγώνα.

βασικά με τόση κόκα απορώ πως και ο ίδιος δεν έμπαινε γκολ :lol:

BLiTzER
10/12/2015, 09:21
Ναι, αλλά είναι αστείο να συγκρίνετε τέτοια ταλέντα με ανθρώπους λιγότερων ικανοτήτων, για να υποστηρίξετε ότι η φυσική κατάσταση δεν παίζει ρόλο. Ένας καθαρός, γυμνασμένος Μαραντόνα θα είχε τον Μαραντόνα του τότε με το ένα πόδι.

sniper
10/12/2015, 09:29
:eek:

Κι εγώ με δυο φρυγανιές ολικής με ταχίνι και μέλι, συν ένα αυγό, κι αισθάνομαι χορτάτος για 2,5 ώρες τουλάχιστον. :bawl:


Καλά, δεν ξεκινάς απο την πρώτη μέρα έτσι... Θέλει και το στομάχι ξεχείλωμα ...

Μετά από λίγο καιρό βλέπεις φαγητό* κι αηδιάζεις (αλλά το τρως).



*Βλέπεις όμως ότι βρωμικη σαβουρα κυκλοφορεί και σου τρέχουν τα σάλια... :cry:

nikos_abel
10/12/2015, 09:45
Ναι, αλλά είναι αστείο να συγκρίνετε τέτοια ταλέντα με ανθρώπους λιγότερων ικανοτήτων, για να υποστηρίξετε ότι η φυσική κατάσταση δεν παίζει ρόλο. Ένας καθαρός, γυμνασμένος Μαραντόνα θα είχε τον Μαραντόνα του τότε με το ένα πόδι.


Σε καμμία περίπτωση δεν υποστήριξα ότι η φυσική κατάσταση δεν παίζει ρόλο.

Αν και (υποθέτω), αν κάποιος δώσει βάση από μικρός στους "κανόνες" που υπάρχουν για να πετύχει τους στόχους του
στον τομέα που φαίνεται να έχει ταλέντο, είναι πολύ πιθανό να χάσει τον αυθορμητισμό που χρειάζεται
για να καταφέρει να έχει τόση διαφορά από τον μέσο (βάλε) παίκτη.




Υ.Γ. Μιας που αναφέρθηκε, ξεκίνησα πριν κανά εξάμηνο και γω για δοκιμή μια Ντουκάν, επειδή έχω αρχίσει να γίνομαι μπόγος.

Στη 2η εβδομάδα αποφάσισα ότι το 10λεπτο της τουαλέτας με ηρεμία αξίζει δραματικά περισσότερο από οποιοδήποτε γρήγορο
αποτέλεσμα θα είχα. Τα μαρούλια έβγαλαν πόδια και έτρεχαν μόλις με έβλεπαν.

teogtp
10/12/2015, 09:48
Καλά, δεν ξεκινάς απο την πρώτη μέρα έτσι... Θέλει και το στομάχι ξεχείλωμα ...

Μετά από λίγο καιρό βλέπεις φαγητό* κι αηδιάζεις (αλλά το τρως).



*Βλέπεις όμως ότι βρωμικη σαβουρα κυκλοφορεί και σου τρέχουν τα σάλια... :cry:

Sniper, Blitz ελάτε κερνάω εγω.....
Απο εμενα να ξέρετε "τάφος ".....κουβέντα πουθενα....
:D
347923

sniper
10/12/2015, 09:56
Sniper, Blitz ελάτε κερνάω εγω.....
Απο εμενα να ξέρετε "τάφος ".....κουβέντα πουθενα....
:D
347923


Πέρα από την πλάκα, το θέμα διατροφή έχει πολλές παραμέτρους.

Ο καθένας θα πρέπει να κάνει αυτό που χρειάζεται για τον σκοπό που έχει.
Επίσης, το κάθε σώμα αντιδρά διαφορετικά όπως επίσης διαφορετικός είναι κι ο μεταβολισμός του καθένα (κι η αλλαγή του θέλει διαφορετικές μεθόδους).
Ξέρω ανθρώπους που ζούνε μ' ένα τοστ τη μέρα και δεν χάνουν γραμμάριο, κι άλλους που με ένα φορτηγό φαγητό παίρνουν μισό κιλό το μήνα...

BLiTzER
10/12/2015, 09:58
Σε καμμία περίπτωση δεν υποστήριξα ότι η φυσική κατάσταση δεν παίζει ρόλο.

Αν και (υποθέτω), αν κάποιος δώσει βάση από μικρός στους "κανόνες" που υπάρχουν για να πετύχει τους στόχους του
στον τομέα που φαίνεται να έχει ταλέντο, είναι πολύ πιθανό να χάσει τον αυθορμητισμό που χρειάζεται
για να καταφέρει να έχει τόση διαφορά από τον μέσο (βάλε) παίκτη.


Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο σχόλιό σου, αλλά με αφορμή αυτό, γιατί και νωρίτερα κάποιος ανέφερε κάποιους χοντρούς, γέρους, αλκοολικούς που οδηγούσαν πολύ πιο σβέλτα από νέους και γυμνασμένους. Εκεί μιλάμε, φυσικά, για διαφορά δυναμικού. Δεν καλύπτεται με πρόγραμμα διατροφής και βάρη :p

Για το τελευταίο, διαφωνώ. Το ταλέντο μπορεί να σε πάει μόνο τόσο μακρυά. Για να το αξιοποιήσεις πραγματικά, χρειάζεσαι και τους "κανόνες". Ίσως δεν έχει εφαρμογή στα πάντα, αλλά σίγουρα στα περισσότερα.


Sniper, Blitz ελάτε κερνάω εγω.....
Απο εμενα να ξέρετε "τάφος ".....κουβέντα πουθενα....
:D
347923

Δεν υπάρχει αυστηρό πρόγραμμα πλέον, όπως είπα. Τρώω ό,τι θέλω. Απλά δε θέλω να τρώω σκουπίδια :p Μια στο τόσο, ωστόσο, θα φάω και σφολιάτες και τυριά και πίτσες και, γενικά, "προσέχω" σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια, χωρίς να στερούμαι τίποτα. Ο σνάιπερ είναι τύπος του γυμναστηρίου και φαίνεται. Εγώ δεν είμαι (και επίσης φαίνεται). Απλά το εκμεταλλεύομαι, όποτε νιώσω ότι το χρειάζομαι.

Joyrider
10/12/2015, 10:27
Υ.Γ. Μιας που αναφέρθηκε, ξεκίνησα πριν κανά εξάμηνο και γω για δοκιμή μια Ντουκάν, επειδή έχω αρχίσει να γίνομαι μπόγος.

Άσε την dukan και πιάσε την nikos_abel. :D

maniatiakos
10/12/2015, 10:38
Ας πω ένα τυπικό πρωινό αυτής της περιόδου:

1. 12 αυγά βραστά (3 ολόκληρα + 9 ασπράδια)
2. 200γρ quaker με γάλα + σταφίδες
3. 1/2 λιτρο φυσικό χυμό
4. 1/2 λίτρο νερό



γάλα + φυσικός χυμός + νερό, δεν γίνεται καμία αλληλεπίδραση τρελή;
Ή τουλάχιστον τον πρώτο καιρό;
Χωρίς διάθεση πλάκας..

ggs
10/12/2015, 10:46
Δεν μπορώ να φανταστώ τι τραβάτε κάθε πρωί μερικοί….:lol:


347927

Ζεύκας
10/12/2015, 10:50
γάλα + φυσικός χυμός + νερό, δεν γίνεται καμία αλληλεπίδραση τρελή;
Ή τουλάχιστον τον πρώτο καιρό;
Χωρίς διάθεση πλάκας..

o sniper κάθε μέρα έτρωγε μπουγάτσα με μίλκο. δεν έχει πρόβλημα.

sniper
10/12/2015, 10:51
γάλα + φυσικός χυμός + νερό, δεν γίνεται καμία αλληλεπίδραση τρελή;
Ή τουλάχιστον τον πρώτο καιρό;
Χωρίς διάθεση πλάκας..


Δεν χωράνε πλάκες σ' αυτά.... :lol:

Για να είμαι ειλικρινής, έχω ένα θέμα με το γάλα, οπότε ήταν σε πολύ μικρή ποσότητα... μετά απο λίγο έβαζα μόνο νερό στο quaker...
Δεν ξέρω για αλληλεπίδραση αλλά ξεκινάς κάθε πρωί σαν 7 μηνών έγγυος.

sniper
10/12/2015, 10:52
o sniper κάθε μέρα έτρωγε μπουγάτσα με μίλκο. δεν έχει πρόβλημα.


Εσύ δοκίμασε μπανάνα με μίλκο... Εγγύηση.

teogtp
10/12/2015, 10:53
Δεν χωράνε πλάκες σ' αυτά.... :lol:

Για να είμαι ειλικρινής, έχω ένα θέμα με το γάλα, οπότε ήταν σε πολύ μικρή ποσότητα... μετά απο λίγο έβαζα μόνο νερό στο quaker...
Δεν ξέρω για αλληλεπίδραση αλλά ξεκινάς κάθε πρωί σαν 7 μηνών έγγυος.

Ελπιζω τα "γεννητούρια "να μην γίνονται στο γραφείο. .....:D

BLiTzER
10/12/2015, 11:01
@sniper: "Κολπάκι" (αν δεν το ξέρεις ήδη) που έκανα εγώ, προσπαθώντας να συνδυάσω όσο περισσότερες τροφές μπορούσα και, ταυτόχρονα, να είναι εύγευστες. Ειδικά εφόσον δε θέλεις το γάλα (εγώ απέφευγα οτιδήποτε γαλακτοκομικό έτσι κι αλλιώς, βάσει διατροφής). Πετάς τα αυγά/ασπράδια σε μια πλάκα ή σε ένα τηγάνι, μαζί με τα κουάκερ και τα ψήνεις μέχρι να γίνουν σαν κρέπα. Μετά βάζεις διάφορα πράγματα πάνω για να φτιάξεις τη γεύση (π.χ. πιπεριές) ή γαλοπούλες, αν χρειάζεσαι έξτρα πρωτεΐνη. Βγαίνει ένα πολύ καλό σαντουιτσάκι. Πολύ καλύτερο από το να καταπίνεις ασπράδια.

Μερικοί συνδυασμοί που δοκίμασα δεν είχαν μεγάλη επιτυχία. Π.χ. μη δοκιμάσετε ποτέ να ανακατέψετε γιαούρτι με μέλι και ρύζι.

sniper
10/12/2015, 11:09
@sniper: "Κολπάκι" (αν δεν το ξέρεις ήδη) που έκανα εγώ, προσπαθώντας να συνδυάσω όσο περισσότερες τροφές μπορούσα και, ταυτόχρονα, να είναι εύγευστες. Ειδικά εφόσον δε θέλεις το γάλα (εγώ απέφευγα οτιδήποτε γαλακτοκομικό έτσι κι αλλιώς, βάσει διατροφής). Πετάς τα αυγά/ασπράδια σε μια πλάκα ή σε ένα τηγάνι, μαζί με τα κουάκερ και τα ψήνεις μέχρι να γίνουν σαν κρέπα. Μετά βάζεις διάφορα πράγματα πάνω για να φτιάξεις τη γεύση (π.χ. πιπεριές) ή γαλοπούλες, αν χρειάζεσαι έξτρα πρωτεΐνη. Βγαίνει ένα πολύ καλό σαντουιτσάκι. Πολύ καλύτερο από το να καταπίνεις ασπράδια.

Μερικοί συνδυασμοί που δοκίμασα δεν είχαν μεγάλη επιτυχία. Π.χ. μη δοκιμάσετε ποτέ να ανακατέψετε γιαούρτι με μέλι και ρύζι.

Ναι, τα είχα πει αυτά τον μάγειρα υπηρεσίας και τα έφτιαχνε κάθε πρωί.... Δεν πας καλά, αυτά είναι για τα σ/κ κι όντως είναι σούπερ.

Joyrider
10/12/2015, 11:20
γάλα + φυσικός χυμός + νερό, δεν γίνεται καμία αλληλεπίδραση τρελή;
Ή τουλάχιστον τον πρώτο καιρό;
Χωρίς διάθεση πλάκας..

Ίσως έχεις μια δυσαπορρόφηση ορισμένων αντιοξειδωτικών αλλά κλαιν μαιν.

Τρελή αντίδραση μην περιμένεις τύπου κόλα-μέντος. :lol:

Allst@rf
10/12/2015, 11:27
Θα σας πω τι εχω δει πρακτικα μεχρι τωρα οσων αφορα τα χωματινα (enduro ,mx)...

Καταρχην πρεπει να δει ο καθενας και λιγο ενδοσκοπικα...δλδ τι ειναι,ποια η καθημερινοτητα του ,την ηλικια του,τι θελει απο το άθλημα κτλ

Δλδ αλλες αναγκες εχει ο πιτσιρικας που δεν εχει υποχρεωσεις και ο οποιος ξεκιναει να κανει enduro και αλλες ο οικογενειαρχης με βαρυ επαγγελματικο πρόγραμμα.. .

Και οι δυο αυτοι τυποι μπορει να θελουν να ασχοληθουν αγωνιστικα αλλα ο πιτσιρικας πρεπει να το κυνηγησει πιο πολυ αν θελει βεβαια να κανει κατι σε πρωταθληματικο επιπεδο για τον λογο οτι εχει μελλον μπροστά του...ο 35-40 αρης μπορει να θελει να παρει πρωτάθλημα αλλα στα σαραντα δε ξεκινας με αυτη τη προοπτική πιστευω...

Τωρα οσων αφορα την γυμναστικη που χρειαζεται να κανουμε για να μπορουμε να ανταπεξελθουμε στο βουνο ή στην πιστα ,οταν εχουμε παρει αποφαση ποσο θελουμε να ασχοληθουμε με το αθλημα πρατουμε ανάλογα.. Για τον περισσοτερο κοσμο που θελει να βγαινει ενα Σαββατοκύριακο στο βουνο και να συμμετασχει σε 4-5 αγωνες μαξιμουμ το χρονο (enduro,scrable ) για την προσωπικη του ευχαρίστηση, η πολυ γυμναστική ΔΕ βοηθαει...μπορει πολυ ωραια να ακολουθήσει ενα προγραμμα αεροβιας γυμναστικης το πολυ τρεις μερες τη βδομαδα π.χ. τρεξιμο (οχι παω και τρεχω απλα ,με πλανο) ή γυμναστικη στο σπιτι με το βαρος του σωματος το πολυ 40-45 λεπτα τρεις φορες τη εβδομάδα.. .το ιδανικο σε αυτο το επιπεδο ειναι να καβαλαμε οσο πιο συχνα γινεται δλδ καλυτερα να θυσιασεις μια μερα γυμναστικης και να βγεις βουνο...

Προσοχή!

Μην κανετε το λαθος να γυμναζετε χερια (δικεφαλους ,τρικεφαλους ,πηχεις) γιατι την κυριακη στο βουνο θα πιαστουν τα χερια πολυ γρηγοτερα ...

Αυτο που μας βοηθαει στο εντουρο επειδη πρεπει να σφιγγουμε τη μοτο με τα ποδια ειναι να γυμναζουμε ολο το σωμα συνεργιστικα και κυριος τα ποδια και τους κοιλιακους.

Allst@rf
10/12/2015, 11:32
Θα σας πω τι εχω δει πρακτικα μεχρι τωρα οσων αφορα τα χωματινα (enduro ,mx)...

Καταρχην πρεπει να δει ο καθενας και λιγο ενδοσκοπικα...δλδ τι ειναι,ποια η καθημερινοτητα του ,την ηλικια του,τι θελει απο το άθλημα κτλ

Δλδ αλλες αναγκες εχει ο πιτσιρικας που δεν εχει υποχρεωσεις και ο οποιος ξεκιναει να κανει enduro και αλλες ο οικογενειαρχης με βαρυ επαγγελματικο πρόγραμμα.. .

Και οι δυο αυτοι τυποι μπορει να θελουν να ασχοληθουν αγωνιστικα αλλα ο πιτσιρικας πρεπει να το κυνηγησει πιο πολυ αν θελει βεβαια να κανει κατι σε πρωταθληματικο επιπεδο για τον λογο οτι εχει μελλον μπροστά του...ο 35-40 αρης μπορει να θελει να παρει πρωτάθλημα αλλα στα σαραντα δε ξεκινας με αυτη τη προοπτική πιστευω...

Τωρα οσων αφορα την γυμναστικη που χρειαζεται να κανουμε για να μπορουμε να ανταπεξελθουμε στο βουνο ή στην πιστα ,οταν εχουμε παρει αποφαση ποσο θελουμε να ασχοληθουμε με το αθλημα πρατουμε ανάλογα.. Για τον περισσοτερο κοσμο που θελει να βγαινει ενα Σαββατοκύριακο στο βουνο και να συμμετασχει σε 4-5 αγωνες μαξιμουμ το χρονο (enduro,scrable ) για την προσωπικη του ευχαρίστηση, η πολυ γυμναστική ΔΕ βοηθαει...μπορει πολυ ωραια να ακολουθήσει ενα προγραμμα αεροβιας γυμναστικης το πολυ τρεις μερες τη βδομαδα π.χ. τρεξιμο (οχι παω και τρεχω απλα ,με πλανο) ή γυμναστικη στο σπιτι με το βαρος του σωματος το πολυ 40-45 λεπτα τρεις φορες τη εβδομάδα.. .το ιδανικο σε αυτο το επιπεδο ειναι να καβαλαμε οσο πιο συχνα γινεται δλδ καλυτερα να θυσιασεις μια μερα γυμναστικης και να βγεις βουνο...

Προσοχή!

Μην κανετε το λαθος να γυμναζετε χερια (δικεφαλους ,τρικεφαλους ,πηχεις) γιατι την κυριακη στο βουνο θα πιαστουν τα χερια πολυ γρηγοτερα ...

Αυτο που μας βοηθαει στο εντουρο επειδη πρεπει να σφιγγουμε τη μοτο με τα ποδια ειναι να γυμναζουμε ολο το σωμα συνεργιστικα και κυριος τα ποδια και τους κοιλιακους.

Α ξεχασα ...για οποιον εχει ορεξη για διαβασμα

www.racerxvt.com

p@nos
10/12/2015, 11:45
πρεπει να καταλαβετε επειδη διαβαζω συνεχως για διατροφολογους και λοιπες πιπες...κανενας μα κανενας διατροφολογος δε θα σας πει σωστα τι πρεπει να τρωτε...κανενας ομως...οι περισσοτεροι ειναι αμπαλοι, που απλα ακολουθουν τα στανταρ μοτιβα διατροφης...και επειδη οι πιο πολλοι απλα εχουν μια διατροφη σκατα, γεματη με λιπαρα και πολλες θερμιδες περιττες, οι ''διαιτες'' των διατροφολογων πιανουν τοπο...επισης παιζει ρολο (το βασικοτερο) και η ψυχολογικη δεσμευση ως προς τη διαιτα, που συνηθως οταν πας σε ''ειδικο'' ειναι μεγαλυτερη...

το καλυτερο που εχετε να κανετε, προσωπικη συμβουλη, εινα να μαθετε το σωμα σας...ο καθε οργανισμος δρα διαφορετικα καια ντιδρα διαφορετικα στις εισοδους του...και οσο περναει ο καιρος με τη γυμναστικη αλλαζουν ολα αυτα αυτα, οποτε πρεπει συνεχως να υπαρχει μια αναδραση στη διατροφη για το τι πρεπει να κανεις και πως...γενικα καλο ειναι να μαθεις πως να οργανωνεις τη διατροφη σου απο διατροφικη αξια, οτι κανουν και οι διαιτολογοι, και μετα να βλεπεις με μικρες μετατροπες τα αποτελεσματα...και ολα αυτα φυσικα να τα προσαρμωσεις την καθημερινοτητα σου...

και γενικα οτι διαβαζετε δεν ισχυει για ολους...δεν ειναι αναγκη να τρως 8 γευματα την ημερα, σε αλλον δουλευουν τα 4...σε αλλον τα 10...δεν ειανι αναγκη να κοψεις τα παντα, ενα cheat day δεν χαλασε τον κοσμο, αρκει σε αυτο το cheat day να μη φας και 10000 θερμιδες...χρειαζεται διατροφη, αλλα και σε συνδιασμο παντα με γυμναστικη, για να δεις το αποτελεσμα...καλο ειναι οταν σκοπευεις να κανεις διαιτα παντως, να συνδιαστει και με αεροβια για να καψεις το εξτρα λιπος που θες να διωξεις, αλλα και με βαρη για να περιορισεις η ακομα και να εξαληψεις την απωλεια μυικου ιστου...

γενικα περιεργα πραγματα στη διατροφη δεν χρειαζονται, αν δεν εχεις στοχο να πας κατω απο 8-9% λιπος και δεν εισαι πολυ μεγαλος σε ηλικια...αν δε το γαμας το πραγμα, το υγειες 12-15% ειναι ενας στοχος εφικτος...

τωρα για τους εκτομορφικους που θελουν να βαλουν βαρος παιδια δε θα καταφερετε πολλα πραγματα σορρυ :lol: ειστε τα φρικια της φυσης, οτι και να καταφερετε να βαλετε πανω σας με διατροφες τερατα που κοστιζουν και μια περιουσια, μολις τη σταματησετε θα τα ξαναχασετε, ισως ειναι η μονη περιπτωση ανθρωπων που για να εχεις σοβαρο αποτελεσμα και μονιμο χρειαζεσαι φαρμακα και ενα σωρο προσθετα...οποτε καλυτερα αποδεχτειτε τον εαυτο σας οπως ειναι :lol:

Joyrider
10/12/2015, 12:00
Ελπίζω μόνο όταν λέτε για "διατροφολόγους" να εννοείτε τουλάχιστον τους Πτυχιούχους Διατροφολόγους-Διαιτολόγους ΤΕ ή ΠΕ και όχι συμβούλους διατροφής, ειδικούς εφαρμογών διαιτιτικής, ειδικούς διατροφολόγους, μέλη συλλόγου φίλων υγιεινής διατροφής και λοιπούς πλασιέ εταιρειών.

Όχι ότι και ορισμένοι τέτοιοι πτυχιούχοι δεν αναπαράγουν μύθους ή δεν δίνουν προγράμματα copy-paste αλλά να ξεκινήσουμε από μια βάση.

maniatiakos
10/12/2015, 12:06
....ή δεν δίνουν προγράμματα copy-paste αλλά να ξεκινήσουμε από μια βάση.

Τσεκαρισμένο από κοπέλες που είχα νταραβέρια:lol:, όσα προγράμματα διατροφής είχα δει (το Μαΐου που συνήθως πήγαιναν:lol:) ήταν παραπλήσια...αέρα λεφτά ρε πστη μου..