PDA

View Full Version : Honda Wave 110 ή Supra-X 125 Helmin



VRV
09/12/2015, 16:59
Καλησπέρα,

Έχοντας διαβάσει παρά πολλά threads μέσα στο φόρουμ αναφορικά με την αγορά (μάλλον καινούργιου) παπιού, έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο μοντέλα.

Από τους χρήστες ή οποίον γνωρίζει, θα παρακαλούσα να με βγάλει από το δίλημμα: αξίζει τα περίπου 500 € παραπάνω + την ελαφρά αυξημένη κατανάλωση το Supra-X; Δηλαδή έχει καλύτερες αναρτήσεις/φρένα/πλαίσιο στην πράξη;

Η χρήση θα είναι καθαρά για οικονομική μετακίνηση (χωρίς απαιτήσεις σε επιδόσεις περα της ενεργητικής ασφάλειας εφού υπάρχει μεγαλύτερου κυβισμού μοτό). Οτιδήποτε όμως πιο ποιοτικό-αξιόπιστο είναι επιθυμητό.

Ευχαριστώ!!!

Tedvj23
09/12/2015, 17:09
Για μενα παρε το wave(Μην σου πω και μεταχειρο ακομα καλυτερα..) και τα υπολοιπα χρηματα βαλτα στη αρβυλα..:beer:

Sapadak
09/12/2015, 17:38
Η χρήση θα είναι καθαρά για οικονομική μετακίνηση (χωρίς απαιτήσεις σε επιδόσεις περα της ενεργητικής ασφάλειας εφού υπάρχει μεγαλύτερου κυβισμού μοτό). Οτιδήποτε όμως πιο ποιοτικό-αξιόπιστο είναι επιθυμητό.

Πάρε το wave

VRV
09/12/2015, 20:27
Ευχαριστώ πολύ - η λογική μου λέει και μένα wave.

noodles
11/12/2015, 14:12
wave και τα ρεστα πιτογυρα. αξιοπιστο ειναι και αν κανεις τα σερβις οταν πρεπει και το ζεσταινεις καλα πριν απο καθε χρηση δε θα εχεις προβλημα.

gsman
14/12/2015, 16:34
να πω και γω...
αν δεν εχεις οικονομικο θεμα παρε supra.αν αξιζει τα 500+ δεν
ξερω αλλα αξιζει τα παραπανω.

κι ομως αυτα τα λιγα cc παραπανω μετρανε σε ενεργητικη ασφαλεια...σε συνθηκες πολης και λιγο παραεξω...

αξιζει το μεγαλυτερο τεποζιτο,αξιζει. τοσα χρονια στα παπια,ποσες φορες εχω πει ναχα ακομα 1-2 λιτρα ακομη.

αξιζει και ο χωρος γιατι οχι?

και δεν ειναι και κακο να θες να αλλαξεις πισω φρενο και να μη χρειαζεται να λυσεις τροχους κτλ...

αλλα και συ προσεχε τα λαδια του
και τη σιτα λαδιου καθαριζε συχνα...

supra δαγκωτο

VRV
14/12/2015, 22:43
Φίλε gsman,
Όλα αυτά που λες τα έχω σκεφτεί και μια και οι εποχές είναι δύσκολες θα μπορούσα να κάνω και χωρίς αυτά.

Κυρίως με προβληματίζει η ‘ποιότητα’. Αν το supra δηλαδή, είναι πιο ποιοτικό από το wave. Για την καλύτερη ποιότητα θα δώσω το παραπάνω πόσο και βέβαια καλοδεχούμενα όλα το + που βάζεις και γνωρίζω και γω. Κολάω στην ποιότητα γιατί το θέλω να το κρατήσω το παπάκι για εργαλείο και να αποσβέσω τα φράγκα (και όχι να το δώσω όπως έδωσα πριν κάποια χρόνια το made in japan kazer και το ψιλομετάνιωσα!!!)

gsman
15/12/2015, 06:49
παντως κανενα απο τα δυο δεν ειναι made in japan. το 110 κινα και το 125 ινδονησια αν δεν κανω λαθος, χωρις 100% να σημαινει κατι αυτο---ο χρονος δειχνει την αντοχη. πιστευω και τα δυο εξισου καλα, οτι και να παρεις δε θα το μετανοιωσεις.παπι σκυλι μην ψαχνεις-ολα θελουν την προσοχη τους

alex14
21/12/2015, 09:08
Κυρίως με προβληματίζει η ‘ποιότητα’.

Μη σε προβληματιζει. Πανω κατω τα ιδια "χαλια" ειναι. Οι εποχες που εφτιαχναν ποιοτικα παπια περασε.

VRV
21/12/2015, 22:10
Μη σε προβληματιζει. Πανω κατω τα ιδια "χαλια" ειναι. Οι εποχες που εφτιαχναν ποιοτικα παπια περασε.

Ακριβως αυτό σκεφτομουν προχθες που ανεβηκα πανω και στα δυο!!! όπως το λες.

Επειδή όμως δεν υπάρχει αλλη εναλλακτική (όπως το βλέπω εγώ) γι' αυτο που θέλω, με ενα από τα δυο θα βολευτώ!

Panos76
22/12/2015, 12:02
Εδώ (http://www.moto-choice.com/gr/Bike-Review/218/honda-wave-110i-2012-simera-anazitiseis-omorfias-kai-oikonomias-apo.html) τεστ του wave από ένα site που το θεωρώ καλό.


Μην αγοράσεις, πριν διαβάσεις (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/94113.asp) για να πάρεις μια ιδέα των +&- στα 110 vs 125cc.

:)

BoSS_Man*
22/12/2015, 14:20
https://www.youtube.com/watch?v=s7JU0WIKwS0