PDA

View Full Version : Προς κομπιουτεραδες και μη....



teogtp
10/12/2015, 13:17
Μολις μου ήρθε μηνυμα στο κινητό με αποστολέα "Verify"
Και τεξτ "Κωδικος επαληθευσης Microsoft ****"
Γοατ ιν δε φουτς ιζ δης;

BLiTzER
10/12/2015, 13:19
Αν έχεις δώσει το κινητό σου στην MS, είναι πιθανότατα legit. Αν όχι, σβήσ'το.

teogtp
10/12/2015, 13:22
Δεν θυμάμαι να καταχωρισα το νούμερο μου πουθενα....

BLiTzER
10/12/2015, 13:24
Έχεις Windows phone; Έχεις ενεργοποιήσει 2-step verification σε κάποια υπηρεσία της MS; Αν όχι, αγνόησέ το.

teogtp
10/12/2015, 13:26
Ποστία μου φαίνεται. ....
Θενκς.

vaska
10/12/2015, 13:41
Ποστία μου φαίνεται. ....
Θενκς.

Νε σε δώκουνε λεφτά θέλουνε κορόιδο κι εσύ τα πετάς απ' το παράθυρο. Για κάθε mail που θα στέλνεις ή κάθε φορά που θα κοινοποιείς το μνμ η MS θα δίνει 1 sent σε μια άπορη παρθένα κορασίδα με μαύρα μάτια και κόκκινα μαλλιά.

OldMan
10/12/2015, 13:47
Φέρνει ο καφεκόπτης σε απορη παρθενα κορασιδα με μαυρα μάτια και κοκκινα μαλλια..??:confused:

spyrakos35
10/12/2015, 13:48
Φέρνει ο καφεκόπτης σε απορη παρθενα κορασιδα με μαυρα μάτια και κοκκινα μαλλια..??:confused:

στην ψυχούλα του μωρέ

teogtp
10/12/2015, 13:49
Δεν θελω αλλα ρε Βασίλη. ......δεν εχω που να τα βαλω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147414&highlight=teogtp)!
:lol:

teogtp
10/12/2015, 13:51
Φέρνει ο καφεκόπτης σε απορη παρθενα κορασιδα με μαυρα μάτια και κοκκινα μαλλια..??:confused:

Κάποιος ουστης θα με πηρε ματι το βράδυ στο δημαρχείο. .....
:tooth:

teogtp
15/12/2015, 10:21
Ερώτηση. ....
Εχω ενα εκτυπωτή ετικετών και θελω να καταργησω το καλώδιο του usb.
Γίνεται να μπει καποιο μαραφέτι για να επικοινωνεί ασύρματα με το pc;

BLiTzER
15/12/2015, 10:25
Ναι. Χρειάζεσαι ένα wireless usb hub. Αλλά εγώ δε θα έμπαινα στον κόπο.

dimmie_72
15/12/2015, 10:35
Εχω ενα εκτυπωτή ετικετών

πες μου ότι τόσο καιρό κφλ γράφεις στα σακουλάκια με μαρκαδόρο και μου μαυρίζεις τα χέρια γιατί δεν είναι wifi... :bawl:

teogtp
15/12/2015, 10:41
Ναι. Χρειάζεσαι ένα wireless usb hub. Αλλά εγώ δε θα έμπαινα στον κόπο.

Why?
Θελω να προλαβω τυχόν καταστροφή του εκτυπωτή (ειναι ακριβος )γιατί τα καλωδια μπλέκονται στα ποδια μας.
Οπότε είναι θεμα χρονου να φάει καμια ξοφαλτση .....

BLiTzER
15/12/2015, 10:49
Γενικά δεν έχω πολύ καλές εμπειρίες με interface adaptors. Και όταν μπλέκεις με ασύρματα, κάνει το εγχείρημα ακόμα πιο δύσκολο. Μπορεί, βέβαια, να βρεις κάποιο που να λειτουργεί άψογα και να έχω άδικο. Αλλά.

Αγοράστε μακρύτερα καλώδια και περάστε τα από κάπου που δεν ενοχλούν.

Hayate
15/12/2015, 10:53
Why?
Θελω να προλαβω τυχόν καταστροφή του εκτυπωτή (ειναι ακριβος )γιατί τα καλωδια μπλέκονται στα ποδια μας.
Οπότε είναι θεμα χρονου να φάει καμια ξοφαλτση .....

Τεό http://www.ebay.com/itm/NEW-ORIGINAL-Brother-QL-720NW-High-Speed-Label-Printer-Network-Wireless-/111825018248?hash=item1a094a5d88:g:UdkAAOSwWKtUuYet.Αν θες να βάλεις θύρα που να τον κάνει δικτυακό πες μου να ψάξω.Το συγκεκριμένο μηχανάκι το έχουμε στη δουλειά και του πίνουμε το αίμα καθε μέρα για αποστολές και πακετα...

Eιδάλλως usb to Ethernet.

Ή κάτι τέτοιο http://www.thriftgeek.com.au/wp-content/uploads/2015/05/TL-PS110P_0-1.jpg

teogtp
15/12/2015, 11:03
Τεό http://www.ebay.com/itm/NEW-ORIGINAL-Brother-QL-720NW-High-Speed-Label-Printer-Network-Wireless-/111825018248?hash=item1a094a5d88:g:UdkAAOSwWKtUuYet.Αν θες να βάλεις θύρα που να τον κάνει δικτυακό πες μου να ψάξω.Το συγκεκριμένο μηχανάκι το έχουμε στη δουλειά και του πίνουμε το αίμα καθε μέρα για αποστολές και πακετα...

Eιδάλλως usb to Ethernet.

Ή κάτι τέτοιο http://www.thriftgeek.com.au/wp-content/uploads/2015/05/TL-PS110P_0-1.jpg

Αντώνη ευχαριστώ. Εχω εκτυπωτη και θελω να τον κανω γουι φι.
Λυση που δουλεύει ψαχνω.

vaska
15/12/2015, 11:05
Γενικά δεν έχω πολύ καλές εμπειρίες με interface adaptors. Και όταν μπλέκεις με ασύρματα, κάνει το εγχείρημα ακόμα πιο δύσκολο. Μπορεί, βέβαια, να βρεις κάποιο που να λειτουργεί άψογα και να έχω άδικο. Αλλά.

Αγοράστε μακρύτερα καλώδια και περάστε τα από κάπου που δεν ενοχλούν.


Όπως ακριβώς μα όπως ακριβώς το λέει. Άσε τα γουίφι και τα ξουίφι και κάνε το σωστό.

Panos76
15/12/2015, 11:10
ή να αγοράσει νέο, ασύρματο πολυμηχάνημα :D

teogtp
15/12/2015, 11:20
Γενικά δεν έχω πολύ καλές εμπειρίες με interface adaptors. Και όταν μπλέκεις με ασύρματα, κάνει το εγχείρημα ακόμα πιο δύσκολο. Μπορεί, βέβαια, να βρεις κάποιο που να λειτουργεί άψογα και να έχω άδικο. Αλλά.

Αγοράστε μακρύτερα καλώδια και περάστε τα από κάπου που δεν ενοχλούν.


Όπως ακριβώς μα όπως ακριβώς το λέει. Άσε τα γουίφι και τα ξουίφι και κάνε το σωστό.

Τιιιι εγινε παιδακια;
Φοβάστε μην σας κραξω στο "Γιατι ρε μαστορα;"
:tooth:














Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
:beer:

vaska
15/12/2015, 11:29
Τιιιι εγινε παιδακια;
Φοβάστε μην σας κραξω στο "Γιατι ρε μαστορα;"
:tooth:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
:beer:

Όχι ρε δεν φοβόμαστε αυτό, φοβόμαστε το χαρτί που θα μας χρεώσεις όταν αποφασίσει ο γείτονας να τυπώσει την πάπυρους λαρούς μπριτάνικα από τον εκτυπωτή σου. Τουλάχιστον είναι 2 όψεων ή θα πάει σελίδα και Α4??

BLiTzER
15/12/2015, 11:30
Label printer είναι :p Φαντάζομαι ότι τυπώνει αυτοκόλλητα ταμπελάκια.

yes-u
15/12/2015, 11:31
Πολύ βολικά για να μη πατάμε καλώδια είναι τα κανάλια δαπέδου
348198

vaska
15/12/2015, 12:40
Label printer είναι :p Φαντάζομαι ότι τυπώνει αυτοκόλλητα ταμπελάκια.


Τότε λοιπόν φαντάζεσαι την Πάπυρους σε ταμπελάκια ??

dimmie_72
15/12/2015, 13:44
δώστε του pls καμιά λύση γιατί έτσι όπως ξεβάφουν οι μαρκαδόροι του, χθες έβαλα Ελληνικό στην εσπρεσιέρα. :bawl:

teogtp
15/12/2015, 13:48
δώστε του pls καμιά λύση γιατί έτσι όπως ξεβάφουν οι μαρκαδόροι του, χθες έβαλα Ελληνικό στην εσπρεσιέρα. :bawl:

Καπουτσιερα λέγεται η αλλιώς καπουτσομηχανη......
Ασχετοι ρπστμ.....
:D

dimmie_72
15/12/2015, 13:57
Καπουτσιερα λέγεται η αλλιώς καπουτσομηχανη......
Ασχετοι ρπστμ.....
:D

λεγόταν μάλλον γιατί τώρα λέγεται βουλωμένη γτπ@τσομηχανή. :p

Ohm
18/12/2015, 06:57
λεγόταν μάλλον γιατί τώρα λέγεται βουλωμένη γτπ@τσομηχανή. :p

αφιερωμένο ρε

https://www.youtube.com/watch?v=nq2Co0m07i4

teogtp
18/12/2015, 08:24
αφιερωμένο ρε

https://www.youtube.com/watch?v=nq2Co0m07i4

Μιλαμε για χοντρα ζορια η μηχανη.....
Αλλους 5~6 τετοιους να βγαλει και παει για αντλια,τσιμουχες χαλαρα......

DrIoannis
18/12/2015, 19:45
Μου ήρθε και εμένα το ίδιο μύνημα...

notakos600
18/12/2015, 22:35
Δηλαδή εγώ που αγόρασα HP γουιφίσιο έκανα μαλ@κία;

vaska
18/12/2015, 22:39
Δηλαδή εγώ που αγόρασα HP γουιφίσιο έκανα μαλ@κία;


όχι ρε φίλος μια χαρά, άλλωστε δεν γίνεται Νοτάκος και με RR να κάνει μαλακία.

notakos600
19/12/2015, 07:37
όχι ρε φίλος μια χαρά, άλλωστε δεν γίνεται Νοτάκος και με RR να κάνει μαλακία.

Για αυτό σε αγαπάω ρε Βασίλη. :beer:

teogtp
23/12/2015, 18:42
Ξερει κανεις πως μπορει απενεργοποιησει αυτη την μαλακια ειδοποιηση τις Microsoft για τα 10ρια καθε φορα που αναβω το πισι;

BLiTzER
23/12/2015, 18:47
http://lmgtfy.com/?q=remove+win10+tray+icon

Ζεύκας
23/12/2015, 19:45
για να μην ανοιγω αλλο θρεντ, εχει κανεις αποψη τι μπορω να κάνω να σταματήσει να εμφανιζεται το παρακατω pop up window?

δεν έχω εγκατεστημενο κανένα προγραμμα με το ονομα communicator.
η μονη αλλαγη που θυμάμαι οτι έχω κάνει τον τελευταίο καιρό ειναι που εγκατεστησα ενα wireless πολυμηχανημα της hp

348817

BLiTzER
23/12/2015, 19:51
Από κάπου το τρέχει, χωρίς να το βλέπεις. Αν το κάνει κατά την εκκίνηση των Windows κι όχι όταν τρέχεις κάτι άλλο, δοκίμασε (αν το κατέχεις) run/msconfig/startup και uncheck it, αν υπάρχει. Αλλιώς regedit.

Ή διάβασε αυτό: http://h30434.www3.hp.com/t5/Desktop-Software-and-How-To-Questions/Communicator-exe-not-working/td-p/4368490 :p

DrEvil
23/12/2015, 19:54
για να μην ανοιγω αλλο θρεντ, εχει κανεις αποψη τι μπορω να κάνω να σταματήσει να εμφανιζεται το παρακατω pop up window?

δεν έχω εγκατεστημενο κανένα προγραμμα με το ονομα communicator.
η μονη αλλαγη που θυμάμαι οτι έχω κάνει τον τελευταίο καιρό ειναι που εγκατεστησα ενα wireless πολυμηχανημα της hp

348817

Δες εδω (http://www.file.net/process/communicator.exe.html)
Οποτε πας task mgr (αν εχεις 8 η 10) επιλεγεις startup η τρεχεις msconfig αν εχεις 7 και οτι ειναι ΗΡ communicator like, το κανεις disable.
Προσωπικα θα εκανα οτιδηποτε ειναι της ΗΡ, αλλα αυτο ειμαι εγω. Μου την σπανε οι σφηνοπ@υτσες.
Τα τρεχω μονο οταν επιλεγω εγω.
Α!
Αμελησα.... ειμαι τοσο μλκς που παιζω με λινουξ, αχρηστο λειτουργικο για τους γνωστες...

DrEvil
23/12/2015, 20:04
την εντολη πως την τρεχω που δεν το κατεχω;


Win tab + R
στο παραθυρ' γραφεις το εκτελεσιμο.
Ανοιγει αλλο παραθυρ' και την ψαχνεις.
Αν δεν την βρεις, ειναι στην αποθηκη του Σαντσες που πηρε φωτια. Λολα την λενε :p

Αν δεν, πες.

Ζεύκας
23/12/2015, 20:04
Από κάπου το τρέχει, χωρίς να το βλέπεις. Αν το κάνει κατά την εκκίνηση των Windows κι όχι όταν τρέχεις κάτι άλλο, δοκίμασε (αν το κατέχεις) run/msconfig/startup και uncheck it, αν υπάρχει. Αλλιώς regedit.

Ή διάβασε αυτό: http://h30434.www3.hp.com/t5/Desktop-Software-and-How-To-Questions/Communicator-exe-not-working/td-p/4368490 :p


το λινκ το ειδα. δεν εχει ουσια γτ σε παραπεμπει στη microsoft.

την εντολη πως την τρεχω που δεν το κατεχω;
παντως δεν μου το εμφανιζει το παραθυρο κατα την εκκινηση.
το βγαζει μια στο τοσο κατα τη διαρκεια της λειτουργιας του υπολογιστη

Ζεύκας
23/12/2015, 20:06
Δες εδω (http://www.file.net/process/communicator.exe.html)
Οποτε πας task mgr (αν εχεις 8 η 10) επιλεγεις startup η τρεχεις msconfig αν εχεις 7 και οτι ειναι ΗΡ communicator like, το κανεις disable.
Προσωπικα θα εκανα οτιδηποτε ειναι της ΗΡ, αλλα αυτο ειμαι εγω. Μου την σπανε οι σφηνοπ@υτσες.
Τα τρεχω μονο οταν επιλεγω εγω.
Α!
Αμελησα.... ειμαι τοσο μλκς που παιζω με λινουξ, αχρηστο λειτουργικο για τους γνωστες...

απ'ότι καταλαβαινω αυτος ο κομιουνικειτορ ειναι μεσα σε ενα προγραμμα που εγκατεστησα οταν εγκατεστησα το πολυμηχανημα.

προς το παρον διεγραψα το προγραμμα και θα δω

εκανα disable στο startup ενα προγραμμα της hp για αυτοματες ενημερωσεις

DrEvil
23/12/2015, 20:07
Τελικα ειμαι πιο γρηγορος κι απο τον ισκιο μου, ο πστς....

348819

BLiTzER
23/12/2015, 20:07
Σου είπε ο γιατρός από πάνω. Πες μας τι λειτουργικό έχεις να σου πούμε ακριβώς τι να κάνεις. Καλό είναι να αφαιρεθεί, είτε είναι malware, είτε όχι, αφού έτσι κι αλλιώς δε δουλεύει.

DrEvil
23/12/2015, 20:09
Αν το απεγκατεστησες, πως θα το απενεργοποιησεις;

Ζεύκας
23/12/2015, 20:20
Αν το απεγκατεστησες, πως θα το απενεργοποιησεις;

συνήθως όταν βάζεις ένα περιφερειακο (σκάννερ, εκτυπωτης) γνωστών εταιρειών (canon, hp etc)
εγκαθιστανται ενα καρο μαλακοπραγματα.

εγώ απεγκατέστησα το HP Photo Creations που σύμφωνα με το λινκ σου Εβιλε έκρυβε το
communicator.exe που μου έπρηζε τους ορχεις.

παρόλα αυτά υπάρχει κι άλλο προγραμμα της hp που απ'ότι φάινεται έτρεχε κατα την εκκινηση
για να τσεκάρει για αυτόματες ενημερώσεις. αυτό (νομιζω) πως απενεργοποιησα

DrEvil
23/12/2015, 20:23
συνήθως όταν βάζεις ένα περιφερειακο (σκάννερ, εκτυπωτης) γνωστών εταιρειών (canon, hp etc)
εγκαθιστανται ενα καρο μαλακοπραγματα.

εγώ απεγκατέστησα το HP Photo Creations που σύμφωνα με το λινκ σου Εβιλε έκρυβε το
communicator.exe που μου έπρηζε τους ορχεις.

παρόλα αυτά υπάρχει κι άλλο προγραμμα της hp που απ'ότι φάινεται έτρεχε κατα την εκκινηση
για να τσεκάρει για αυτόματες ενημερώσεις. αυτό (νομιζω) πως απενεργοποιησα

Αν πλεον εισαι οκ, ολα ειναι οκ.
Αν οχι σφυρα, εχει πολλους (και καλοΥς) δα μεαα και η λυση θα βρεθει ;)

Ζεύκας
23/12/2015, 20:27
εγινε. θενκς. ειχα γκουγκλαρει hp communicator.exe αλλα φαινεται που ειχε ξεφυγει το λινκ που ποσταρες :beer:

vaska
23/12/2015, 21:16
συνήθως όταν βάζεις ένα περιφερειακο (σκάννερ, εκτυπωτης) γνωστών εταιρειών (canon, hp etc)
εγκαθιστανται ενα καρο μαλακοπραγματα.

εγώ απεγκατέστησα το HP Photo Creations που σύμφωνα με το λινκ σου Εβιλε έκρυβε το
communicator.exe που μου έπρηζε τους ορχεις.

παρόλα αυτά υπάρχει κι άλλο προγραμμα της hp που απ'ότι φάινεται έτρεχε κατα την εκκινηση
για να τσεκάρει για αυτόματες ενημερώσεις. αυτό (νομιζω) πως απενεργοποιησα


Το κομιουνικέιτορ της ΗΡ είναι ένας μικρός ρουφιάνος που επικοινωνεί με την μαμά και κατά καιρούς περνάει updates στον κώδικα ακόμα κι εν αγνοία σου. Ο κύριος λόγος είναι να κόβει τα μαϊμού μελάνια μιας κι από εκεί έρχεται μεγάλο μέρος της κερδοφορίας της μαμάς.
Μία λύση είναι να το κόψεις με firewall και να ησυχάσεις, άλλη λύση είναι να δεις μέσω κάποιου τασκ μάνατζερ ή windows startup analyzer ποιο είναι εκείνο το πρόγραμμα που το καλεί και να το κόψεις από την εκκίνηση όπως προείπαν!

Grafton 505
23/12/2015, 23:01
windows startup analyzer

Αυτό δουλεύει στα XP ή είναι μόνο για τα καινούργια ;

BLiTzER
23/12/2015, 23:06
Μάλλον αυτό (https://kb.wisc.edu/helpdesk/page.php?id=1868) εννοεί. Το ανέφερα και νωρίτερα ως "msconfig".

Grafton 505
23/12/2015, 23:14
^^ Αυτό το ξέρω και με έχει σώσει.

Αλλά ο Vaska με αυτή την φράση ''άλλη λύση είναι να δεις μέσω κάποιου τασκ μάνατζερ ή windows startup analyzer ποιο είναι εκείνο το πρόγραμμα που το καλεί'' .

λέει άλλο (νομίζω).

vaska
23/12/2015, 23:42
εκτός από το msconfig, υπάρχουν και αυτά:

"system explorer" σε δύο εκδόσεις η μία portable, "process explorer", "sillent runner", "sartup cpl", "startup monitor", "auto runs", process activity view και το τρομερό killbox που καθαρίζει χωρίς πολλά πολλά όποια διαδικασία του υποδείξετε ακόμα και αν τρέχει.

Επίσης μια άποψη του τι τρέχει στην εκκίνηση μας την δίνει το πασίγνωστο ccleaner όπως και πολλά άλλα utilities

DrEvil
24/12/2015, 00:08
Χωρις να θελω να καταχραστω τον χωρο η τον χρονο σας.
Το msconfig ειναι windows tool, τα λοιπα ολα ειναι 3rd party tools, τα πλειστα δε απαιτουν 'εγκατασταση', οποτε να ειστε πολυ προσεκτικοι απο ποια 'πηγη' τα κατεβαζετε.
Επισης δεν κανουν τιποτα απολυτως περισσοτερο απ' οτι θα κανατε κι εσεις, αν κοιταγατε/διαβαζατε περαν του 1ου χιτ στον γουγλη, γιατι πολυ απλα τις ιδιες εντολες χρησιμοποιουν.

ΥΓ. το τασκ μανατζερ ειναι φιλος μας.

visualizer
24/12/2015, 00:27
Το κομιουνικέιτορ της ΗΡ είναι ένας μικρός ρουφιάνος που επικοινωνεί με την μαμά και κατά καιρούς περνάει updates στον κώδικα ακόμα κι εν αγνοία σου. Ο κύριος λόγος είναι να κόβει τα μαϊμού μελάνια μιας κι από εκεί έρχεται μεγάλο μέρος της κερδοφορίας της μαμάς.
Μία λύση είναι να το κόψεις με firewall και να ησυχάσεις, άλλη λύση είναι να δεις μέσω κάποιου τασκ μάνατζερ ή windows startup analyzer ποιο είναι εκείνο το πρόγραμμα που το καλεί και να το κόψεις από την εκκίνηση όπως προείπαν!

Τα updates δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να εγκατασταθούν χωρίς να το έχεις επιλέξει και μπορούν να απενεργοποιηθούν από το ανάλογο λογισμικό που προσφέρει η HP για κάθε εκτυπωτή . Υπάρχει επιλογή να απενεργοποιήσεις τον έλεγχο για το αυθεντικό μελάνι για να χρησιμοποιήσεις μελάνι κάποιας άλλης εταιρίας ..φυσικά αυτό σημαίνει πως εφόσον ο εκτυπωτής έχει εγγύηση ακυρώνεται διότι η HP δεν μπορεί να εγγυηθεί την σωστή λειτουργία της συσκευής με μελάνι το οποίο δεν έχει ελεγχθεί κατά συνέπεια δεν φέρει ευθύνη για οποιοδήποτε πρόβλημα δημιουργηθεί στην συσκευή και φυσικά δεν σε καλύπτει η εγγύηση , προσωπικά μου ακούγεται πολύ λογικό .

vaska
24/12/2015, 01:20
Χωρις να θελω να καταχραστω τον χωρο η τον χρονο σας.
Το msconfig ειναι windows tool, τα λοιπα ολα ειναι 3rd party tools, τα πλειστα δε απαιτουν 'εγκατασταση', οποτε να ειστε πολυ προσεκτικοι απο ποια 'πηγη' τα κατεβαζετε.
Επισης δεν κανουν απολυτως περισσοτερο απ' οτι θα κανατε κι εσεις, αν κοιταγατε/διαβαζατε περαν του 1ου χιτ στον γουγλη, γιατι πολυ απλα τις ιδιες εντολες χρησιμοποιουν.

ΥΓ. το τασκ μανατζερ ειναι φιλος μας.

Το κάνουν όμως πολύ πιο εύκολα και σε οδηγούν στην πηγή απλά και κατανοητά. Για τον τασκ μάνατζερ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!


Τα updates δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να εγκατασταθούν χωρίς να το έχεις επιλέξει και μπορούν να απενεργοποιηθούν από το ανάλογο λογισμικό που προσφέρει η HP για κάθε εκτυπωτή . Υπάρχει επιλογή να απενεργοποιήσεις τον έλεγχο για το αυθεντικό μελάνι για να χρησιμοποιήσεις μελάνι κάποιας άλλης εταιρίας ..φυσικά αυτό σημαίνει πως εφόσον ο εκτυπωτής έχει εγγύηση ακυρώνεται διότι η HP δεν μπορεί να εγγυηθεί την σωστή λειτουργία της συσκευής με μελάνι το οποίο δεν έχει ελεγχθεί κατά συνέπεια δεν φέρει ευθύνη για οποιοδήποτε πρόβλημα δημιουργηθεί στην συσκευή και φυσικά δεν σε καλύπτει η εγγύηση , προσωπικά μου ακούγεται πολύ λογικό .

Γι' αυτό μην πάρεις όρκο, έχω βέβαια πολλά χρόνια να στήσω οικονομικό ΗΡ, (προτείνω στους πελάτες μου άλλους που δεν σπάει το πλαστικό παπαράκι που μαγκώνει ο ιμάντας που οδηγεί την κεφαλή, από "λάθος" στον κώδικα με αποτέλεσμα να κοπανάει η κεφαλή στα τέρματα, που δεν έχουν ημερομηνία λήξης στον κώδικα κλπ) αλλά παλιότερα συνέβαινε πολύ συχνά να έρχονται ενημερώσεις και να εγκαθίστανται χωρίς να απαιτείται η συγκατάθεση του χρήστη. Και ως δια μαγείας μετά τις εγκαταστάσεις των ενημερώσεων δεν αναγνώριζε ο εκτυπωτής τα συμβατά, έβλεπε ότι δεν υπήρχαν δοχεία και σταματούσε να τυπώνει. Τώρα όσο για τε ελεγμένα γνήσια μελάνια της ΗΡ ( το 20 και το 21 για παράδειγμα που είχαν 5 ml μέσα) ρώτα με να σου πω πόσα από δαύτα έχω βάλει στον π@το μου που τα έπαιρνε ο πελάτης τα ανοίγαμε μαζί τα τοποθετούσαμε και δεν δούλευαν. Ας μην μιλήσουμε καλύτερα για την επιστροφή των χαλασμένων. Στα μεγάλα της εκτυπωτικά laser business και γενικά heavy duty μηχανήματα είναι άψογη αλλά στα φτηνά της είναι απλά για πέταμα.