PDA

View Full Version : Περιεργος θορυβος



DAYMAN
11/12/2015, 18:37
Καλησπερα συνοδοιποροι.Σημερα το πρωι εφοσον καταφερα να το βαλω μπροστα (το κρυο ειναι αισθητο στην συμπρωτευουσα) μετα απο πορεια 15 χλμ περιπου με 90-140 χλμ κατεβαζοντας ταχυτητα για να σταματησω στο φαναρι ακουστηκε ενας θορυβος (εντονο σφυριγμα οπως ο ηχος φθαρμενου ιμαντα απο δυναμο αυτοκινητου) το οποιο οσο επεφταν οι στροφες και η ταχυτητα μειωνοταν και τελος σταματησε.Απο την στιγμη εκεινη δεν εκανε ξανα κατι παρομοιο.Τσεκαρα μπροστινο τροχο για ρουλεμαν αλλα ουτε τζογο εχει ουτε δυσκολια στην περιστροφη του τροχου.Το μυαλο μου παει στην αντλια βενζινης αλλα ουτε σβησιματα ουτε κομπιασματα εχω παρατηρσει.Μηπως καποιος εχει αντιμετωπισει κατι τετοιο ετσι ωστε να αρχισω να ψαχνω απο καπου;Να τονισω δε οτι δεν παρουσιατηκε ξανα το προβλημα κατα την διαρκεια της ημερας οσο ημουν σε κινηση.Το μηχανακι ειναι ΤΑ 650 μοντ 01.Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

GiorgosLa
11/12/2015, 18:53
Μήπως έχει να κάνει με το φρενάρισμα? (Τακάκια - δίσκος?)

DAYMAN
11/12/2015, 20:10
Μήπως έχει να κάνει με το φρενάρισμα? (Τακάκια - δίσκος?)

οχι Γιωργο.

Μανολης67
11/12/2015, 20:24
Είπες στο κατέβασμα...δισκοι?

panavour
11/12/2015, 20:46
kαμπανα -δισκοι σιγουρακι τοκανε και μενα το DEAUVILLE καποτε αλλα σταματησε μονο του, και δεν το ξανακανε.Ηοnda βλεπεις αυτοεπισκευαζεται :lol::lol:

DAYMAN
11/12/2015, 21:22
kαμπανα -δισκοι σιγουρακι τοκανε και μενα το DEAUVILLE καποτε αλλα σταματησε μονο του, και δεν το ξανακανε.Ηοnda βλεπεις αυτοεπισκευαζεται :lol::lol:

εκει καταληγω και εγω

duke200
12/12/2015, 07:27
καποιο δισκάκι συμπλεκτη, μεταλλικό ή απ τ΄αλλα, ή καποιο κομματάκι πήγε και κάθισε ανάμεσα στο συμπλέκτη.

μηπως έχει υπολλείματα μέσα το λάδι σου?
πόσο καιρό έχεις να αλλάξει λαδια φίλτρο?
ο συμπλέκτης πατινάρει?

DAYMAN
12/12/2015, 10:25
καποιο δισκάκι συμπλεκτη, μεταλλικό ή απ τ΄αλλα, ή καποιο κομματάκι πήγε και κάθισε ανάμεσα στο συμπλέκτη.

μηπως έχει υπολλείματα μέσα το λάδι σου?
πόσο καιρό έχεις να αλλάξει λαδια φίλτρο?
ο συμπλέκτης πατινάρει?

εχω φρεσκα λαδια φιλτρο κτλ.Δεν πατιναρει οχι.Αλλα μαλλον δισκοι ειναι.Με πεμπτ ανοιγω και ανεβαζει χλμ αναλογα με τις στροφες του κινητηρα.Το θεμα ειναι οτι το εκανε μια φορα και κατοπιν δουλευει νορμαλ.

est
14/12/2015, 22:33
Καμιά φορά βγάζει περίεργους θορύβους και η ντίζα του κοντέρ. Αν θες βάζεις στο πρόγραμμα το τσεκάρισμα και τη λίπανση.