PDA

View Full Version : Νεος εν δυναμει οδηγος



Polytexnitis
11/12/2015, 22:18
Καλησπερα παιδια!Χαιρομαι που μπηκα στην μεγαλη παρεα σας και σας ειμαι ευγνωμων προκαταβολια για ολα αυτα τα αρθρα και τις αποριες που μου εχετε λυσει κατα διαστηματα!Θα μπω στο ζουμι της υποθεσης για να μην κουρασω!Γνωριζω οτι καθε νεος που θελει να μπει στο ζουμι αυτης της ωραιας τρελας που προκαλει η μηχανη γραφει και ενα καινουργιο θεμα,αλλα ειλικρινα δεν εχω βρει ικανοποιητικες απαντησεις γιαυτο και το ξανανοιγω το θεμα!Αρχικα,ειμαι 20 χρονων και τωρα εβγαλα το διπλωμα(Α2) οποτε μετα απο ωριμη σκεψη χρονων αποφασισα οτι θελω να προχωρησω στην αγορα μια μηχανης,βεβαια οι γονεις διαφωνουν και τα λοιπα οποτε εχω βρει μια δουλεια και μεσα σε 3-4 μηνες θα εχω μαζεψει ενα ποσο γυρω στα 2.500 χιλ οποτε δε θα μπορεσουν να μου πουν το οτιδηποτε,απο δω και περα θα ηθελα να σας ρωτησω ποιες μηχανες προτεινεται για εναν απαιδευτο τυπο σαν και εμενα,καθως διαβαζω απο πολλους να ξεκινησω απο παπι και σιγα σιγα να γινει η μεταβαση.Το θεμα σε αυτο ειναι οτι δε μπορω να μπαινω σε αυτη την διαδικασια συνεχεια καθως ειμαι φοιτητης μιας απαιτητικης σχολης και δε μπορω να την παραμελλω για να δουλευω!Οποτε θα με βοηθουσατε να μου πειτε απο προσωπικης αποψης τι σας βοηθησε για πρωτη μηχανη(χωρις πολλα εξοδα,σερβις,βενζινη κτλπ)
Υ.Γ θελω να ειναι βολικη καθως ειμαι 1,93 και 85 κιλα!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΟΛΟΥΣ,ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ

ptc
11/12/2015, 23:47
Κατ' αρχάς καλωσόρισες.
Να ρωτήσω, ο εξοπλισμός υπάρχει; Αν όχι, έχεις υπολογίσει ξεχωριστό μπάτζετ; Ρωτάω γιατί αν η απάντηση και στις δύο ερωτήσεις είναι αρνητική, τότε τα λεφτά που μένουν για την αγορά μηχανής είναι στην καλύτερη 2000 ευρώ. Όχι πως δεν υπάρχουν επιλογές και σε αυτά τα λεφτά, απλά θα είναι λίγο διαφορετικές από τα 2500€.

George_Sp
11/12/2015, 23:50
Καλωσόρισες. Ωραίο το κειμενάκι και περιγραφικό.
Εδώ μέσα θα ακούσεις πολλές γνώμες. Κράτα αυτά που νομίζεις οτι ταιριάζουν στο χαρακτήρα σου και αποφάσισε ανάλογα.

Με βάση αυτά που έγραψες θα σου θέσω ορισμένα ζητήματα.
Αρχικά αν το οικογενειακό περιβάλλον δεν συμφωνεί με την προοπτική της μηχανής υπάρχει πρόβλημα. Για να έβγαλες όμως το Α2 φαντάζομαι οτι το γνώριζαν ή είχατε κάνει συζητήσεις για την προοπτική της μηχανής.
Η ηλικία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον τρόπο που αφομειώνει κάποιος νέες συνθήκες και στα 20χρόνια οι περισσότεροι οδηγούν πολλές φορές με άγνοια κινδύνου ή υπερεκτιμούν της δυνατότητές τους λόγω απειρίας

Προφανώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι και δε γεννιούνται με τα ίδια μυαλά. Απλά αναφέρω τη γενικότερη κατάσταση που επικρατεί.

Η οικογένεια λοιπόν είναι εκείνη που ναι μεν δε πρέπει να σε επηρεάζει αρνητικά στην απόφαση που έχεις πάρει αλλά πρέπει και να χτιστεί η εμπιστοσύνη για τη σωστή χρήση που θα γίνεται.
Είμαι 32 και γνώρισα τους 2τροχούς στα 28 μου από οικονομική ανάγκη γιατί δε μπορούσα πλέον να συντηρώ 4ρόδες. Ακόμα και 28χρονών να είναι ο γιος, η μάνα αν έχει ευαισθησία με το θέμα και τους κινδύνους θα σου κάνει ψυχολογικό πόλεμο οτι δε θα κοιμάται τα βράδια και θα σου λέει 100φορές τη μέρα πρόσεχε ή θα αγχώνεται μέχρι να την πάρεις τηλέφωνο οτι έφτασες εκεί που πρέπει......δε λέω οτι θα γίνουν έτσι ακριβώς....λέω τι μπορεί να αντιμετωπίσεις.
Αφού κανονίσεις το οικογενειακό να ξέρεις οτι αν καβαλήσεις με σωστό ειδικό εξοπλισμό μηχανής (κράνος μπουφάν γάντια μπότες με προστασίες) περιορίζεις τους κινδύνους πάρα πολύ. Παρόλαυτά στατιστικά ο κάθε αναβάτης έχει ένα ατύχημα κάθε 2χρόνια κατά μέσο όρο.
Κάποιοι συχνότερα και κάποιοι άλλοι κοιτάνε το συγκεκριμένο νούμερο και γελάνε καλοπροαίρετα που είναι πιο τυχεροί.
Στα 3χρόνια με μηχανή 650κυβικών και στη ζούγκλα της Αθήνας είχα 1 μικρό ατύχημα και με ελάχιστες υλικές ζημιές σε πλαστικά. Δε γίνεται να το αποφύγεις για πάντα. Το σημαντικό είναι να είσαι εξοπλισμένος και σε εγρήγορση, αλλά και εκπαιδευμένος αν γίνεται διαβάζοντας τεχνικές οδήγησης-ασφάλειας, βλέποντας βίντεο με ατυχήματα για να δεις τι γίνεται λάθος, αλλά και να γραφτείς σε σχολή ασφαλούς οδήγησης ή να μπεις σε κάποια καρτόπιστα για να μάθεις τη μηχανή σου και τις δυνατότητες της. (πόσο καλά φρενάρει-ποσο εύκολα κάνει ελιγμό κλπ)

Για τις διαστάσεις σου και τη χρήση που θες να κάνεις θα σε βόλευε μια μηχανή σχετικά ψηλή, με 1κύλινδρο λόγω περιορισμών στο δίπλωμα.


Εδώ μπορείς να δεις ορισμένες από τις επιλογές σου (γιατί Ελλάδα δεν έρχονται όλες οι κομμένες εκδόσεις)
http://a2bikes.co.uk/browse

Για το ύψος σου και τα κιλά σου και με βάση οτι το budget παίζει κάτω από 2500 (μην ξεχνάς λεφτά για εξοπλισμό περίπου ένα 500άρικο) αλλά και ζητάς οικονομία σε σερβις βενζίνη θα προτιμούσα:

Yamaha MT-03

Yamaha XT660

Kawasaki KLE500

Δυστυχώς ABS σε αυτή τη τιμή δε παίζει και είναι ένα πολύ σημαντικό θέμα ειδικότερα για κάποιον που κινείται στους δρόμους γυαλί των πόλεων.


Προσωπικά τα παπιά τα βγάζω εκτός για λόγους επικινδυνότητας:
ανύπαρκτα φρένα και πρόσφυση καθώς και μικρός όγκος άρα δε σε υπολογίζουν στο δρόμο.
Τα μόνα πλεονεκτήματα είναι η φιλικότητα για αρχάριο αλλά και η απίστευτη οικονομία σε σχέση με τις παραπάνω μηχανές.
Λάστιχα αλυσιδογράναζα μισή τιμή και αναλώσιμα σερβις 3-4φορές λιγότερα.

Polytexnitis
12/12/2015, 02:57
ptc Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!Τον εξοπλισμο τον βγαζω εκτος μπατζετ γιατι σκοπευω να παρω τον νωριτερα απο την μηχανη,εφενος για να καταλαβουν οι δικοι μου οτι δεν ειναι εν βρασμο ψυχης και καυλας ενος 20χρονου,αλλα περισσοτερο ενα εργαλειο που αν χρησιμοποιηθει σωστα σε σωζει απο πολλα και αφετερου θελω να τα εχω ηδη και να αφιερωσω τα αρχικα χρηματα μου στη αγορα ενος πολυ καλο εξοπλισμου!

George_Sp
12/12/2015, 03:39
Είσαι ωραίος αδερφέ μου! Μπύρες κερασμένες :beer:

Polytexnitis
12/12/2015, 03:52
George_Sp Καλησπερα και σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση, το κειμενο σου μου εδωσε τροφη για σκεψη οσο αναφορα τις δυνατοτητες και τον ελεγχο της μηχανης σου,καθως επειδη μπορει να παρω μια μηχανη δε με κανει αμεσως αναβατη!Απο κει και περα ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.Το διπλωμα το εβγαλα με δικα μου χρηματα και απλως τους το ανακοινωσα,που και εκει ειχαμε καποιες αντιδρασης του στυλ τι εκανες και γιατι αφου εχεις το διπλωμα για το αμαξι και ασχολησου με αλλα πιο σοβαρα θεματα κτλπ γνωστα στους περισσοτερους!Το θεμα στο οικογενειακο περιβαλλον βρισκεται στην αξιαγαπητη και λατρεμενη ΜΑΝΑ.Το θεμα δεν εχει να κανει με την εμπιστοσυνη ως αναφορα τον ορισμο της αλλα την φοβια της για τις μηχανες,και για το οτι δε αντεχει να μαθει οτι ο γιος της τρακαρε επεσε απο την μηχανη και τετοια,γιαυτο και καθε συζητηση για μηχανη τελιωνει με το κλασσικο παραδειγμα,τα νεκροταφεια εχουν γεμισει με παιδια της ηλικιας σου κτλπ.Απο την μια ξερω οτι ειναι υποχρεωση μιας μητερας να τα λεει αυτα και ισα ισα με βοηθαει για να το σκεφτομαι το θεμα της μηχανης πιο σοβαρα και βαθυτερα και οχι επιφανειακα αλλα απο την αλλη δε θα ζησω με τις φοβιες κανενος ουτε μανας ουτε πατερα ουτε θειου κτλπ.Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι και ο πατερας μου οσο θυμαμαι τον εαυτο μου ειχε μηχανη οποτε καταλαβαινεις οτι απο μικρος ειχα σχεση με αυτες!Αυτο περι αγωνιας το ειχα και στα 18 με το αυτοκινητο αλλα ποτε δεν εδωσα σημαδι ανησυχιας και ημουν τυπικος σωστος και τα λοιπα οποτε εφυγε γρηγορα ,εκει στοχευω και στην μηχανη!Το επιπλεον ζητημα ειναι οτι σπουδαζω Πατρα(μενω Αθηνα)οποτε εχουν ενα επιπλεον βαρος δυστηχως για μενα!Αν και μιλαω εκ του ασφαλους και οχι ιδιοις ομασσις καθως οπως προειπα δεν εχω πειρα απο τον δρομο με μηχανη,πιστευω οτι ειμαι σε θεση να προλλαβω μια κατασταση και ειμαι αρκετα σιγουρος για τον εαυτο μου οσο και αν ακουστει αλλαζονικο(χωρις να σημαινει οτι δε αισθανομαι αγχος και μια μικρη φοβια),καθως θεωρω οτι με τον εξοπλισμο θα ειμαι σε θεση ανα πασα ωρα και στιγμη ,και να μη το αποφυγω το συμβαν, να παθω τις μικροτερες δυνατες ζημιες!Τωρα οσο αναφορα τις μηχανες αυτες ειχα σταμπαρει και πριν ρωτησω εδω(τωρα με σιγουρεψες ακομα περισσοτερο)και κλινω περισσοτερο προς το XT,αν και μου φαινεται εξισου ωραιο και το ΚLE αλλα μου φαινεται λιγο πιο μεγαλο για την ηλικια μου(αποψεις ειναι αυτες).Οποτε θεωρεις οτι μπορει να γινει η αρχη μου με μια μηχανη οπως αυτες?Το ΑBS δεν ειναι σημαντικος παραγοντας για εναν τυπο σαν και μενα,για να μειωθει ο παραγοντας των ατυχηματων που συζηταμε παραπανω?

irinia
12/12/2015, 04:38
ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ...........ΜΑΝΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ



Διότι δεν με αφορά και είναι σεβαστό τη λύση θα την βρεις εσύ με τους δικούς σου.
Εκείνο που θα πω όμως με σιγουριά είναι ότι το χτ660 που αναφέρεσαι δεν είναι πρώτο βήμα
αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΛΜΑ για μένα μέγα λάθος.Η εμπλοκή σου με τον χώρο της μοτό ξεκινάει
εντελώς ανορθόδοξα.Είναι θέμα τύχης πλέον για μεγάλο χρονικό διάστημα το αν θα εμπλακείς
σε ατύχημα ή όχι.Δεν ξεκινάνε έτσι λεβέντη μου με τα μηχανάκια...!!!
Η γνώμη μου μετά από πολλά χρόνια στο χώρο και έχοντας έναν γιο στα 25 ,λίγο μεγαλύτερο από εσένα,
είναι πως θα έπρεπε να τα πάρεις με τη σειρά.Εσύ τώρα μου θυμίζεις ένα μωρό που πάει κατευθείαν
να τρέξει χωρίς να μπουσουλήσει στα 4...!!!Δε μιλάμε για να περπατήσει καν.Τι λες για πόσο θα μείνει όρθιο..??
Και είδικά αν κινηθείς σε έναν δρόμο Αθήνας -Πατρών ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ που έχουν φύγει πολλοί.
Δεν ξέρω πως ο φίλος μας ο Τζώρζ πέταξε τέτοια ΚΟΤΣΑΝΑ για τα παπιά..!!
Είναι το πιο ασφαλές όχημα μέσα στην πόλη από τους 2 τροχούς,έτσι απλά για χίλιους λόγους..!!
Για μένα θα έπρεπε να πάρεις ένα μεταχειρισμένο παπάκι για 2-3 χρόνια και να κινείσαι στην Πάτρα.
Μετά θα μπορούσαμε να ξανακάνουμε την κουβέντα,μιλάμε για 500-800 ευρώ,δεν είναι και πολλά
για να δώσεις μια καλύτερη ευκαιρία στα 20 μόλις χρόνια της ζωούλας σου πρώτα,αλλά και της
μανούλας σου που αγωνιά...!!
Το ABS είναι ένα από τα καλύτερα ηλεκτρονικά βοηθήματα μην πω το πρώτο για έναν ΑΡΧΑΡΙΟ.
Άπειρες πτώσεις οφείλονται σε φρενάρισμα πανικού του αναβάτη ιδίως του μπροστινού φρένου
από τις οποίες θα σε γλυτώσει...!!!

taisteal
12/12/2015, 04:50
XT 600

irinia
12/12/2015, 05:02
XT 600


ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ..??


Είχα το 250,το 350 και το 500.
Του ματς όλα για τον μικρό...!!!
Αφού θέλεις να μιλήσεις κάνε σχόλιο επί της ουσίας,κρίνε αυτά που έγραψα.
Και που να το βρει το 600 στα παλιατζίδικα..??

Ohm
12/12/2015, 05:09
βεβαια οι γονεις διαφωνουν

και καλά κάνουν και θα το καταλάβεις αρκετά σύντομα με όσα θα δουν τα μάτια σου στον δρόμο.


θα εχω μαζεψει ενα ποσο γυρω στα 2.500 χιλ οποτε δε θα μπορεσουν να μου πουν το οτιδηποτε

αχ και να'ξερες...

Όσο για μηχανή, εγώ σου προτείνω κάτι σε cbf500. Δεν είναι τυχαίο που είναι τόσο δημοφιλή στις σχολές οδηγών (τώρα νομίζω ανεβάσανε σε 600cc το όριο για να πάρεις δίπλωμα?) Πολύ εύκολα στην οδήγηση (συγχωρούν λάθη), αξιόπιστα όσο οι πέτρες, φτηνά στην συντήρηση, αντέχουν καταπόνηση. Και όταν μάθεις να καβαλάς καλύτερα, έχουν αρκετή δύναμη να σε κρατήσουν για χρόνια. 1.95/85 μια χαρά θα είσαι, ο πατέρας μου είναι 1.90/120 κιλά, η ανάρτηση έχει κάτσει, το μηχανάκι δεν μασάει. Έχει κάνει 160000 χιλιόμετρα μέσα/έξω, ζέστη/κρύο και συνεχίζει. Νομίζω μπορείς να το βρεις και με abs. Μειονέκτημα για πολλούς η εμφάνιση, είναι τελείως ρετρό μηχανάκι. Εγώ το γουστάρω που είναι τελείως απλό στην εμφάνιση, άλλοι προτιμούν πιό εντυπωσιακά στην εμφάνιση. Όπως τη βρίσκει ο καθ'ένας.

Άμα είσαι στην αθήνα, ρίξε σήμα για καφεδάκι

taisteal
12/12/2015, 05:12
ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ..??


Είχα το 250,το 350 και το 500.
Του ματς όλα για τον μικρό...!!!
Αφού θέλεις να μιλήσεις κάνε σχόλιο επί της ουσίας,κρίνε αυτά που έγραψα.
Και που να το βρει το 600 στα παλιατζίδικα..??

Λοιπον,το 600 ειναι σαν μεγαλο παπι,χωρις γκαζι και οδηγειται ευκολα.
Προσωπικα θεωρω τα παπια πιο επικινδυνα.
Στα παλιατζιδικα το XT??Για ποιο λογο το λες αυτο?
Εγω με xt 500 εμαθα χωρις να παρω ποτε παπι.
Ασε που παλι με XT κατεληξα :lol:

7Tolis
12/12/2015, 05:37
xt,freewind,kle κάτι σε αυτό το σουλούπι γιατί ειναι ευκολα μηχανάκια,χαμηλό κόστος συντήρησης και αξιόπιστα σε βάθος χρόνου.Το μόνο που ίσως σε ξενίσει στην αρχή είναι το βάρος και το 'πως θα ανέβω εκει πάνω ρε φίλε;' Μόλις το ξεπεράσεις αυτό όλα είναι ευκολότερα.Η μάνα είναι μάνα και συνήθως τα λέει σωστά όσα λέει αλλά ποιος την ακούει.Μια καλή παράμετρος θα ήταν να σκεφτεις,τι είδους μηχανάκια σου αρέσουν.Enduro,supersport,chopper?Μην πάρεις κάτι μόνο και μόνο για θέμα χρηστικότητας γιατί, αν δε το κοιτάς και να το γουστάρεις,θα ξενερώσεις μετά απο κάποιο καιρό.

irinia
12/12/2015, 07:15
Λοιπον,το 600 ειναι σαν μεγαλο παπι,χωρις γκαζι και οδηγειται ευκολα.
Προσωπικα θεωρω τα παπια πιο επικινδυνα.
Στα παλιατζιδικα το XT??Για ποιο λογο το λες αυτο?
Εγω με xt 500 εμαθα χωρις να παρω ποτε παπι.
Ασε που παλι με XT κατεληξα :lol:





EIΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..........




Το παπί είναι το πιο ευκολοδήγητο και εύχρηστο μηχανάκι με τέλεια οδική συμπεριφορά.
Άσχετος να είσαι ξύνει μασπιέδες,λίγα κιλά,το πετάς και στέκεσαι όρθιος αν χρειαστεί,
πολύ ελαφρύ,χαμηλό κ.λ.π...
Σε όλη μου τη ζωή είχα πάντα και ένα παπί που στην πόλη ήταν το καλύτερο εργαλείο
και πάντα ένοιωθα ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΟΣ επάνω του..!!
Ίσως μόνο κάποια εντουράκια 125 κυβικών μπορούν να σταθούν δίπλα του.
Τώρα το ότι ΕΣΥ έμαθες με ΧΤ δεν πάει να πει ότι είναι και το σωστό.
Το είχα για αρκετό καιρό το ΧΤ-500 το λευκό από Αγγλία με τα κόκκινα γράμματα
στο τεπόζιτο αγορασμένο από το Μουρελάτο στην Αθήνα,παλιό αγωνιζόμενο με μοτό.
Αν δεν πρόσεχες σε έφερνε καπάκι για πλάκα...!!!
Και εγώ έχω κάνει ΧΙΛΙΕΣ μαλακίες,δεν θα συμβούλευα όμως ένα παιδί 20 χρονών
που αγωνιά η μάνα του για τη ζωή του ΔΙΚΑΙΩΣ επειδή βλέπει και ακούει τι γίνεται κάθε μέρα
στη ζούγκλα που ζούμε πλέον,ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΝΑΠΟΔΑ....!!!!

taisteal
12/12/2015, 07:20
Διαφωνουμε,αλλα οκ.

:)

irinia
12/12/2015, 07:45
Διαφωνουμε,αλλα οκ.

:)


:wave2:

:beer:

Polytexnitis
12/12/2015, 11:08
Terens Ευχαριστω για την ανταποκριση και το μηνυμα.Ειναι κατονοητη η λογικη σας γιαυτο και εγραψα και γω στο αρχικο μηνυμα μου την μετεβαση αυτη!Το θεμα ειναι οτι δε μου αρεσουν καθολου τα παπια!Δηλαδη θα ηθελα να ξεκινησω με κατι αλλο γιαυτο ρωτησα,ας πουμε με σκουτερ η με 125cc.Nα προοσδιορισω οτι δε σκεφτομαι να κανω την διαδρομη Πατρα-Αθηνα,απλως θα την εχω στην Πατρα για τις μετακινησεις μου!Τωρα για το ABS το εχω ακουσει και προτεινεται ανεπιφυλακτα σε τυπους σαν και μενα!

Polytexnitis
12/12/2015, 11:12
[QUOTE=Ohm;2676334]και καλά κάνουν και θα το καταλάβεις αρκετά σύντομα με όσα θα δουν τα μάτια σου στον δρόμο.



αχ και να'ξερες...

Όσο για μηχανή, εγώ σου προτείνω κάτι σε cbf500. Δεν είναι τυχαίο που είναι τόσο δημοφιλή στις σχολές οδηγών (τώρα νομίζω ανεβάσανε σε 600cc το όριο για να πάρεις δίπλωμα?) Πολύ εύκολα στην οδήγηση (συγχωρούν λάθη), αξιόπιστα όσο οι πέτρες, φτηνά στην συντήρηση, αντέχουν καταπόνηση. Και όταν μάθεις να καβαλάς καλύτερα, έχουν αρκετή δύναμη να σε κρατήσουν για χρόνια. 1.95/85 μια χαρά θα είσαι, ο πατέρας μου είναι 1.90/120 κιλά, η ανάρτηση έχει κάτσει, το μηχανάκι δεν μασάει. Έχει κάνει 160000 χιλιόμετρα μέσα/έξω, ζέστη/κρύο και συνεχίζει. Νομίζω μπορείς να το βρεις και με abs. Μειονέκτημα για πολλούς η εμφάνιση, είναι τελείως ρετρό μηχανάκι. Εγώ το γουστάρω που είναι τελείως απλό στην εμφάνιση, άλλοι προτιμούν πιό εντυπωσιακά στην εμφάνιση. Όπως τη βρίσκει ο καθ'ένας.

Άμα είσαι στην αθήνα, ρίξε σήμα για καφεδάκι
[ΧΑΧΑΧΑ τι να ηξερα δηλαδη,θα μου πουν σιγουρα κατι ε?χααχαχ!Και γω φαντασου με cbf500 εμαθα!Το διπλωμα δεν εχει να κανει με τα κυβικα εχει να κανει με τους ιππους μεχρι 47hp ειναι η με μεγιστη ισχυει 35κw!Ειναι σατ γουστα μου ομολογουμενως.Θα σου στειλω οταν παω αθηνα μεσα στις διακοπες να τα συζητησουμε απο κοντα,οντας πιο εμπειρος!Ευχαριστω

Polytexnitis
12/12/2015, 11:18
XT 600

Mπορεις να προσδιορισεις περισσοτερα για την xt ως πρωτη μηχανη?Ευχαριστω...

irinia
12/12/2015, 11:46
Terens Ευχαριστω για την ανταποκριση και το μηνυμα.Ειναι κατονοητη η λογικη σας γιαυτο και εγραψα και γω στο αρχικο μηνυμα μου την μετεβαση αυτη!Το θεμα ειναι οτι δε μου αρεσουν καθολου τα παπια!Δηλαδη θα ηθελα να ξεκινησω με κατι αλλο γιαυτο ρωτησα,ας πουμε με σκουτερ η με 125cc.Nα προοσδιορισω οτι δε σκεφτομαι να κανω την διαδρομη Πατρα-Αθηνα,απλως θα την εχω στην Πατρα για τις μετακινησεις μου!Τωρα για το ABS το εχω ακουσει και προτεινεται ανεπιφυλακτα σε τυπους σαν και μενα!





EΦΟΣΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΠΙΑ.............





Πήγαινε σε κάποιο εντουροειδές,on-ff όπως θέλεις πες το 125άρι.
Είναι εξίσου καλό με τα παπιά,σε βάζει πιο γρήγορα στον κόσμο της μοτό
με λίγο ρίσκο παραπάνω από την πάπια.
Και εφόσον αρχίζεις και πατάς καλά στα πόδια σου μετά από 2-3 χρόνια
κάνεις το άλμα και πας στα μηχανάκια που ανέφερες και θέλεις.
Νομίζω ότι και οι γονείς σου θα κοιμούνται πιο ήσυχοι βλέποντας ένα μικρό
μηχανάκι που θα το χρησιμοποιείς αποκλειστικά στην πόλη,διότι με τα μεγαλύτερα
κυβικά θα μπεις στον πειρασμό γρήγορα να κάνεις τη διαδρομή χάρο Αθήνα-Πάτρα.
Προσοχή λοιπόν,καλωσήρθες στον κόσμο της μοτό,όσο γλυκός είναι τόσο
μπορεί να σε πληγώσει και να σε στείλει στον άλλο κόσμο ή και χειρότερα...!!
Καλημέρα και καλή επιλογή να έχεις.

BLiTzER
12/12/2015, 11:54
Αν δεν ήταν 2 μέτρα και 100 κιλά, θα πρότεινα κι εγώ ένα 250αράκι, αλλά εφόσον έχει τις φυσικές διαστάσεις, μπορεί άνετα να πάει σε ένα γιαπωνέζικο, μονοκύλινδρο on-off/motard 400-600cc. Δεν έχουν γκάζι, δεν τρομάζουν, είναι ευκολοδήγητα και μαθαίνεις να οδηγείς μοτοσυκλέτα.

Τα παπιά είναι σαφώς πιο επικίνδυνα από οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα και έχουν τελείως διαφορετικό τρόπο οδήγησης.

GiorgosLa
12/12/2015, 12:02
Είναι δίκοπο μαχαίρι. Απ την μια δεν μπορώ να σκεφτώ τον γιο μου που έχει οδηγήσει μόνο παπιά (25 χρονών άσχετος από συμπλέκτη) να προσπαθεί να οδηγήσει με την μια, ένα 500 η μεγαλύτερο. Θα προτιμούσα ένα 50άρι η 125 με συμπλέκτη. Από την άλλη θυμάμαι την μια και μοναδική φορά που έκανα Λάρισα Πλαταμώνα με 50αρι. Πολύ επικίνδυνο. Πρώτη φορά που κατάλαβα ότι απ την πρώτη δεξιά στροφή μετά την αγία παρασκευή έχει τόσο μεγάλη ανηφόρα. Δευτέρα, μπορεί και πρώτη, μέχρι την ανοιχτή αριστερή μετά το πάρκινγκ. Τα έπαιξα εκείνη τη μέρα. Με περνούσαν η νταλίκες και αναγκάζονταν να πιάνουν και το μισό αντίθετο ρεύμα. Δεν μπορώ να με φανταστώ από τότε με παπί, σε μεγάλους δρόμους με κίνηση. πχ της Κηφισού, η της Συγγρού, και να έχεις τέρμα 60 η 70 χιλ. Ξέρω ότι το κάνουν πολλοί, αλλά εγώ τους βλέπω σαν κασκαντέρ. Θα προτιμούσα ένα μεγάλο μηχανάκι που να μπορεί να ακολουθήσει "άνετα" την κυκλοφορία. Οπότε προτιμώ ένα μεγάλο, αλλά για ένα "μεγάλο" χρονικά διάστημα, μακριά από την κίνηση της πόλης. Ίσως και για ένα χρόνο αν γίνετε, με καθημερινή εκπαίδευση σε ελεγχόμενο χώρο, και βόλτες έξω. Και σταδιακή προσαρμογή σε συνοικιακούς δρόμους στην αρχή, με λίγη κίνηση.
Μια άποψη λέω. Δεν είναι απαραίτητα σωστή. Ο καθένας έχει της δικές του εμπειρίες, φοβίες, και όλα αυτά που διαμορφώνουν μια άποψη. Εσύ θα κρίνεις. Εύχομαι το καλύτερο.

Ohm
12/12/2015, 12:08
Διαφωνουμε,αλλα οκ.

:)

Διαφωνούμε, άρα οκ.

Ανησυχώ όταν εδώ μέσα συμφωνούμε σε κάτι.


Αν δεν ήταν 2 μέτρα και 100 κιλά, θα πρότεινα κι εγώ ένα 250αράκι,

μια χαρά θα βολεβότανε πάνω σε 250!

Ohm
12/12/2015, 12:09
ΑΚΥΡΟΟΟΟ

BLiTzER
12/12/2015, 12:30
Διαφωνούμε, άρα οκ.

Το "αλλά", εφόσον εισάγει λέξη/πρόταση, η οποία έχει αντίθετο νόημα από αυτό εκείνης που προηγείται, είναι σωστό. Το "άρα" σημαίνει "επομένως". Δεδομένου ότι πρώτα διαφωνεί και μετά λέει "οκ" (αντίθετα νοήματα), μάλλον (κατ'ευφημισμόν) κάνεις λάθος.

Μια χαρά θα βολευόταν και σε 250, αλλά σκοπός είναι να αγοράσει το μεγαλύτερο μηχανάκι, με το οποίο μπορεί να είναι άνετος, να μάθει και να μη φάει τα μούτρα του, όχι το μικρότερο.

devil's animal
12/12/2015, 12:40
η χρυση τομη ειναι ενα 250 μονοκυλινδρο...οχι πολυ μεγαλο για να μην παρεις θαρρος...ουτε πολυ μικρο για να μην εχει γκαζι που θα σε σωσει στην στραβη (ενεργητικη ασφαλεια λεγεται)...

τα παπια και τα 125 μοτοσυκλετακια γενικοτερα, ναι μεν ειναι μια χαρα για πρωτα αλλα αν ανεβει ενας λεβεντης σαν εσενα πανω και θελει ν'ανεβασει και αλλο ατομο..ειτε καμια κοπελιτσα, ειτε κανεναν φιλο μαντραχαλο, δεν θα μπορει να παρει τα ποδια του και θα γινεται επικινδυνο απο θεμα ενεργητικης ασφαλειας..ελλειπη φρενα και γκαζι...

τα μεγαλυτερα πανε σε πιο εμπειρους αναβατες που ξερουν τι θελουν και ευκολα μπορεις να "ξετσουτσουνισεις" και να φας τα μουτρα σου...


βρες ενα 250..οποιο 250 και αφου το ελεγξεις σε μαστορα και σου αρεσει εμφανισιακα, παρ'το και καλες βολτες...
:beer::beer:

Ohm
12/12/2015, 13:29
Το "αλλά", εφόσον εισάγει λέξη/πρόταση, η οποία έχει αντίθετο νόημα από αυτό εκείνης που προηγείται, είναι σωστό. Το "άρα" σημαίνει "επομένως". Δεδομένου ότι πρώτα διαφωνεί και μετά λέει "οκ" (αντίθετα νοήματα), μάλλον (κατ'ευφημισμόν) κάνεις λάθος.

... ε;!; πλάκα κάνω, δεν το κατάλαβες;

BLiTzER
12/12/2015, 13:38
Εδώ είμαστε σοβαρό φόρουμ. Δε γίνεται να μπαίνει ο κάθε νέοπας 4 μέρες πριν και να "κάνει πλάκα".

Πολυτεχνίτη, πήγαινε αγόρι μου και καβάλησε 2-3 από τα μηχανάκια που σου προτείναμε, να δεις ποιο σε βολεύει, πού περίπου βρίσκεσαι και το ξανασυζητάμε.

Pan (dvs)
12/12/2015, 13:46
Eιχα την ατυχια (καποιοι φιλοι μου τοτε το λεγανε τυχη) να ξεκινησω,λιγο πιο μικρος απο εσενα,με μηχανη 750 κυβικων.Πεταξα πριν μαθω να περπαταω,εκανα πολλαααα χλμ χωρις κανενα ατυχημα,αλλα...

Υπαρχει ενα μεγαλο αλλα.Παντα εχω την εντυπωση οτι δεν οδηγαω σωστα.Πιστευω οτι εχω λιγοτερη γνωση απο αυτη που θα ειχα,αν ειχα κανει τα σωστα βηματα.Και τα σωστα βηματα ειναι αυτα που λεει και ο Τερενς.Πρωτα καλος εξοπλισμος και μικρα κυβικα.Το αν θα ειναι 50 η 125 δεν εχει ουσιαστικη διαφορα.Απο εκει και πανω ομως εσυ θα χασεις.

Πολλοι θα σου πουμε,το μακρυ μας και το κοντο μας.Εσυ ομως θα τα βαλεις κατω και θα αποφασισεις με βαση τη λογικη.Εισαι σε μια δυσκολη σχολη και θα θεωρησω δεδομενο οτι εχεις τη λογικη.Σε 3-4 μηνες μπορεις ,απ οτι λες,να βγαλεις δυο τρια χιλιαρικα,αρα εχεις και τα παπαρια.

Ελπιζω να τα εχεις στο σωστο μερος και οχι στο κεφαλι.Ητε 50 κυβικα ητε 650,πλεον εισαι μελος μιας κοινοτητας που δεν εχει σαν προτεραιοτητα τα κυβικα.Διαλεξε κατι που θα σου επιτρεπει καθε βραδυ,να επιστρεφεις με ασφαλεια στο σπιτι σου.

Καλως μας ηρθες.

Polytexnitis
12/12/2015, 13:46
Εδώ είμαστε σοβαρό φόρουμ. Δε γίνεται να μπαίνει ο κάθε νέοπας 4 μέρες πριν και να "κάνει πλάκα".

Πολυτεχνίτη, πήγαινε αγόρι μου και καβάλησε 2-3 από τα μηχανάκια που σου προτείναμε, να δεις ποιο σε βολεύει, πού περίπου βρίσκεσαι και το ξανασυζητάμε.
Ωραία ωραία, θα ξεκινήσω με την προτροπή του animal και θα ξεκινήσω να βλέπω από 250cc που από ότι έχω δει και καταλαβαίνω είναι σαν ένα "καλύτερο και μεγαλύτερο παπί".
Blitzer θα επιστρέψω με περισσότερες απορίες από πριν να είσαι σε ετοιμότητα. Αν και στο xt660 που ανέβηκα και το πήρα μια βόλτα στο τετράγωνο το βρήκα πολύ ωραίο για τα γούστα μου και αρχοντικό ως αναφορά την το κάθισμα και την στάση σώματος εν αντίθεση το cbf500 που είχα στην εξάσκηση που ναι μεν ωραίο αλλά ψιλό κουραζε

Pan (dvs)
12/12/2015, 13:47
Περα απο πλακα και με ολο το θαρρος.Προτεινεται σε νεο οδηγο 400-500-600 κυβικα?

Ειστε σοβαροι?

Polytexnitis
12/12/2015, 13:52
Eιχα την ατυχια (καποιοι φιλοι μου τοτε το λεγανε τυχη) να ξεκινησω,λιγο πιο μικρος απο εσενα,με μηχανη 750 κυβικων.Πεταξα πριν μαθω να περπαταω,εκανα πολλαααα χλμ χωρις κανενα ατυχημα,αλλα...

Υπαρχει ενα μεγαλο αλλα.Παντα εχω την εντυπωση οτι δεν οδηγαω σωστα.Πιστευω οτι εχω λιγοτερη γνωση απο αυτη που θα ειχα,αν ειχα κανει τα σωστα βηματα.Και τα σωστα βηματα ειναι αυτα που λεει και ο Τερενς.Πρωτα καλος εξοπλισμος και μικρα κυβικα.Το αν θα ειναι 50 η 125 δεν εχει ουσιαστικη διαφορα.Απο εκει και πανω ομως εσυ θα χασεις.

Πολλοι θα σου πουμε,το μακρυ μας και το κοντο μας.Εσυ ομως θα τα βαλεις κατω και θα αποφασισεις με βαση τη λογικη.Εισαι σε μια δυσκολη σχολη και θα θεωρησω δεδομενο οτι εχεις τη λογικη.Σε 3-4 μηνες μπορεις ,απ οτι λες,να βγαλεις δυο τρια χιλιαρικα,αρα εχεις και τα παπαρια.

Ελπιζω να τα εχεις στο σωστο μερος και οχι στο κεφαλι.Ητε 50 κυβικα ητε 650,πλεον εισαι μελος μιας κοινοτητας που δεν εχει σαν προτεραιοτητα τα κυβικα.Διαλεξε κατι που θα σου επιτρεπει καθε βραδυ,να επιστρεφεις με ασφαλεια στο σπιτι σου.

Καλως μας ηρθες.

Έχεις απόλυτο μα απόλυτο δίκιο, και ίσως μου έδωσες άλλη τροπή στο θέμα από αυτή που είχα. Το παν είναι να κάνω την δουλειά μου δε είναι η καυλα του καγκουρα και η τρέλα της ηλικίας και όταν λέω δουλειά εννοώ σχολή που έχω αρκετές ώρες την μέρα και πολλές φορές αναγκάζομαι να φεύγω και να ξανά πηγαίνω και έχει κούρασει αυτή η κατάσταση. Από κει και πέρα θέλω να είναι κάτι λογικό γιατί έχω να αντιμετωπίσω και την μάνα οπότε δε θέλω να δει κάτι που στα μάτια της θα μοιάζει με την καταδίκη του γιου της. Και πάλι ευχαριστώ πολύ

sam4g
12/12/2015, 14:14
Ας σου πω κι εγω τη γνώμη μου... Η αληθεια ειναι οτι δείχνεις να εχεις μυαλο για 20 χρόνων παιδι... Αλλα το γκαζάκι ειναι γλυκό γτ θα υπάρχουν κι αυτοι που θα σε τσιγκλισουν και όσο και να λες οτι δεν θα την κανεις τη λαλακια, τλκ θα την κανεις..!

Όσον αφορά τα παπια, θεωρώ οτι δεν εχουν τη την ασφάλεια της μηχανής...

ΑΛΛΑ και ενα 600αρι μπορει να ειναι πολυ γι αρχή... Xt600 εχω και οντως δεν εχει γκάζι καθολου αλλα για νεο οδηγό μπορει να ειναι αρκετό για να γινει βλακεία.

Για εμενα το καλύτερο ειναι να πάρεις ενα 250αρι on-offακι. Τη δουλεια σου θα την κανεις με το παραπάνω οικονομία θα εχεις και το σημαντικό θα ΜΑΘΕΙΣ να κινησε στο δρόμο..!

Polytexnitis
12/12/2015, 14:36
Ας σου πω κι εγω τη γνώμη μου... Η αληθεια ειναι οτι δείχνεις να εχεις μυαλο για 20 χρόνων παιδι... Αλλα το γκαζάκι ειναι γλυκό γτ θα υπάρχουν κι αυτοι που θα σε τσιγκλισουν και όσο και να λες οτι δεν θα την κανεις τη λαλακια, τλκ θα την κανεις..!

Όσον αφορά τα παπια, θεωρώ οτι δεν εχουν τη την ασφάλεια της μηχανής...

ΑΛΛΑ και ενα 600αρι μπορει να ειναι πολυ γι αρχή... Xt600 εχω και οντως δεν εχει γκάζι καθολου αλλα για νεο οδηγό μπορει να ειναι αρκετό για να γινει βλακεία.

Για εμενα το καλύτερο ειναι να πάρεις ενα 250αρι on-offακι. Τη δουλεια σου θα την κανεις με το παραπάνω οικονομία θα εχεις και το σημαντικό θα ΜΑΘΕΙΣ να κινησε στο δρόμο..!

Καλησπέρα Σαμ και σε ευχαριστώ για το κειμενάκι. Συμφωνώ από απόλυτα σε αυτό που λες και στο λέω γιατί καλώς ή κακώς μιλάω εκ του ασφαλούς καθώς έχω μηδαμινη πείρα στο δρόμο με την μηχανή,και αυτός είναι ο λόγος που ρώτησα εδώ για να έχω περισσότερες απόψεις και ιδέες και δε προχώρησα σε καμία σπασμοδικη κίνηση. Επίσης μήπως έχουμε τίποτα να μου πρότεινε για τέτοιο κυβισμο μηχανής, ώστε να ξέρω που να κοιτάξω και που να προσανατολιστω. Έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου, θέλω κάτι οικονομικό,να μου κρατήσει και να μπορέσω να μάθω πάνω σε αυτό ώστε να γίνει ομαλά η μετάβαση μου σε κάτι μεγαλύτερο αργότερα.

BLiTzER
12/12/2015, 14:41
Παιδάκια, ένα ΧΤ600 και ένα GSXR600 είναι και τα δύο 600 κυβικά, αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Just saying.

taisteal
12/12/2015, 14:53
βολεβότανε


*Βολευοταν

:D

George_Sp
12/12/2015, 15:09
Polytexnitis στα 28 ξεκίνησα με μηδενική εμπειρία σε 2 τροχούς εκτός από ποδήλατο.
Έμαθα στη σχολή με τετρακύλινδρο 400κυβικών και 50αλογάκια για 15μαθήματα.

Αφού πήρα το δίπλωμα αγόρασα μονοκύλινδρο F650GS αντίστοιχων αλόγων και το κυκλοφόρησα περίπου 1-1μιση χρόνο καθημερινά στην Αθήνα.

Τον πρώτο καιρό, ναι το γκάζι με φόβισε λίγο αλλά έμαθα να ελέγχω τον καρπό μου και να χειρίζομαι σωστά το συμπλέκτη.

Για να πηγαίνεις στη Πάτρα μικρές διαδρομές για τη σχολή και ένα καφέ πιστεύω οτι είτε ξεκινήσεις από τα 125-250 κυβικά είτε πας στα 600άρια έως 50άλογα που καλύπτονται από Α2 θα τη βρεις την άκρη
Οικονομικότερα θα είσαι με τα μικρά. Ασφαλέστερος θα είσαι με τα μεγάλα αρκεί στην αρχή να το πάρεις χαλαρά για να μάθεις να διαχειρίζεσαι αυτό που καβαλάς. Αν σε φάει ο καρπός στα 600κυβικά, είναι πιο εύκολο να την πληρώσεις.
Στα μικρά και το καρπό να σπάσεις, το ξάφνιασμα θα είναι τόσο απειροελάχιστο που δε θα το καταλαβαίνεις μετά τις πρώτες 2-3 εβδομάδες εξάσκησης.

Η ένσταση μου στα μικρά μηχανάκια τύπου παπί ή μικρό μοτοσυκλετάκι είναι στον τομέα της ασφάλειας (ενεργητικής και παθητικής) σε σχέση με τα μεγαλύτερα.
Όπως και να το κάνουμε έχουν εκ κατασκευής χειρότερα φρένα.
Επίσης δεν έχουν τον όγκο ώστε να σε βλέπουν (και αρα να σε υπολογίζουν) οι άλλοι οδηγοί.
Τέλος δεν έχουν το γκάζι που θα σου επιτρέπει να φύγεις από μια δύσκολη στιγμή.

Επίσης το μικρό μηχανάκι δεν έχει τις διαστάσεις που θες για να σε βολέψει λόγω σωματοδωμής. Θα το βρεις κουραστικό και θα νιώθεις σαν να καβαλάς το bmx-άκι του μικρού σου αδερφού που το έπαιρνες βόλτα μέσα στο σπίτι για να τον πειράξεις και έβρισκαν τα γόνατά σου στο τιμόνι αν δεν το είχες στην ευθεία.

Καθημερινά βλέπω το μειονέκτημα των μικρών οχημάτων στην κίνηση, και άσε τον αγαπημένο μας Terens να λέει το ανάποδο.

Καβάλησε μικρά και μεγάλα να δεις την αίσθηση και τι σε βολεύει.

devil's animal
12/12/2015, 15:27
ως προς τα ψευτοεντουρο/on-off:
honda crf250 ή xr250
yamaha ttr250
suzuki dr250
kawasaki klx250-300

δεν ειναι τυχαια η σειρα..αν σ'αρεσει η κατηγορια ψαχνεις κατι καλοσυντηρημενο με αυτη την σειρα που στα εγραψα...

ως προς τα street:
sym wolf 250
suzuki inazuma 250
ktm duke 200

honda cbf250
yamaha ybr250


προτιμησε τα 3 πρωτα..ανεξαρτητως σειρας, οποιο σου αρεσει...ειναι τα πιο καινουργια...αν δεν σε παιρνει το budget κοιτας και τα αλλα 2...

noodles
12/12/2015, 17:39
απο τη στιγμη που δεν εχεις εμπειρια, μηχανακια της κατηγοριας xt660, drz400 κτλ θα σου φανουνε πολυβολα. στα 18-19 θυμαμαι οδηγουσα 2τ παπια και νομιζα πως πεταω, φαντασου τι θα γινοταν αν επερνα xt. κοιτα τα μηχανακια που εγραψε ο devil's animal στο παραπανω ποστ και παρε οποιο σου αρεσει εμφανησιακα και το βρεις σε καλη κατασταση.

κατι μικροτερο δεν εχει νοημα (πχ καλο θα ηταν το παπι, αλλα λογο κιλων και υψους δε θα μαθεις τιποτα, γιατι δε θα εχει δυναμη), οπως επισης και κατι μεγαλυτερο γιατι θα το "φοβασαι" και θα περασει πολυς καιρος μεχρι να το συνηθισεις-μαθεις. ;)

irinia
12/12/2015, 18:02
Polytexnitis στα 28 ξεκίνησα με μηδενική εμπειρία σε 2 τροχούς εκτός από ποδήλατο.
Έμαθα στη σχολή με τετρακύλινδρο 400κυβικών και 50αλογάκια για 15μαθήματα.

Αφού πήρα το δίπλωμα αγόρασα μονοκύλινδρο F650GS αντίστοιχων αλόγων και το κυκλοφόρησα περίπου 1-1μιση χρόνο καθημερινά στην Αθήνα.

Τον πρώτο καιρό, ναι το γκάζι με φόβισε λίγο αλλά έμαθα να ελέγχω τον καρπό μου και να χειρίζομαι σωστά το συμπλέκτη.

Για να πηγαίνεις στη Πάτρα μικρές διαδρομές για τη σχολή και ένα καφέ πιστεύω οτι είτε ξεκινήσεις από τα 125-250 κυβικά είτε πας στα 600άρια έως 50άλογα που καλύπτονται από Α2 θα τη βρεις την άκρη
Οικονομικότερα θα είσαι με τα μικρά. Ασφαλέστερος θα είσαι με τα μεγάλα αρκεί στην αρχή να το πάρεις χαλαρά για να μάθεις να διαχειρίζεσαι αυτό που καβαλάς. Αν σε φάει ο καρπός στα 600κυβικά, είναι πιο εύκολο να την πληρώσεις.
Στα μικρά και το καρπό να σπάσεις, το ξάφνιασμα θα είναι τόσο απειροελάχιστο που δε θα το καταλαβαίνεις μετά τις πρώτες 2-3 εβδομάδες εξάσκησης.

Η ένσταση μου στα μικρά μηχανάκια τύπου παπί ή μικρό μοτοσυκλετάκι είναι στον τομέα της ασφάλειας (ενεργητικής και παθητικής) σε σχέση με τα μεγαλύτερα.
Όπως και να το κάνουμε έχουν εκ κατασκευής χειρότερα φρένα.
Επίσης δεν έχουν τον όγκο ώστε να σε βλέπουν (και αρα να σε υπολογίζουν) οι άλλοι οδηγοί.
Τέλος δεν έχουν το γκάζι που θα σου επιτρέπει να φύγεις από μια δύσκολη στιγμή.

Επίσης το μικρό μηχανάκι δεν έχει τις διαστάσεις που θες για να σε βολέψει λόγω σωματοδωμής. Θα το βρεις κουραστικό και θα νιώθεις σαν να καβαλάς το bmx-άκι του μικρού σου αδερφού που το έπαιρνες βόλτα μέσα στο σπίτι για να τον πειράξεις και έβρισκαν τα γόνατά σου στο τιμόνι αν δεν το είχες στην ευθεία.

Καθημερινά βλέπω το μειονέκτημα των μικρών οχημάτων στην κίνηση, και άσε τον αγαπημένο μας Terens να λέει το ανάποδο.

Καβάλησε μικρά και μεγάλα να δεις την αίσθηση και τι σε βολεύει.





ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ 2-3 ΠΡΑΜΜΑΤΑ



Μια και κουβεντιάζουμε.
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι ένα μονοκύλινδρο 170 κιλών θα φρενάρει σε λιγότερα μέτρα
από ένα παπί 100 κιλών σε φρενάρισμα πανικού..?? Και αν ναι πόση θα είναι η διαφορά σε μέτρα
και κατά πόσο θα μπορέσει να το κρατήσει κάποιος αρχάριος χωρίς να πέσει..??
Το έχω όγκο για να με βλέπουν το αντιπαρέρχομαι,θα αγοράσω μια σκούνα να κυκλοφοράω
να είμαι ευδιάκριτος...!!!
Είμαι 1,85 και 85-86 κιλά και κυκλοφοράω με παπάκια πολλά χρόνια...!!
Τελευταίο μιλάμε για ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ασφάλεια σε έναν άπειρο πρωτάρη οδηγό..?? ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ..!!
Έκανα 6-7 χρόνια να πείσω τον γιο μου πως καλύτερα να πηγαίνεις με λιγότερα παρά να πατάς το γκάζι
αν σου βγει κάτι ,καλύτερα να σταματήσεις ,παρά να επιταχύνεις για να προλάβεις τη σύγκρουση...!!!
Μόνο ωριμάζοντας το κατάλαβε ,φυσικά ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,εγώ τζάμπα τα έλεγα.
Ότι τα μικρά οχήματα μειονεκτούν απέναντι στά μεγάλα δίτροχα μέσα στην πόλη τι να πω...???
Να αφήσω δηλαδή το παπάκι και να παίρνω το βαραντέρο και το χαγιαμπούζα στην πόλη για να με βλέπουν
και να έχω καλύτερη ενεργητική ασφάλεια..?? Η το ΧΤ και το ΚΛΕ..??
Ότι πείτε ρε παιδιά....!!!
Θα ξεχάσω αυτά που μου έμαθε ο δρόμος 40 χρόνια τώρα,με τράκες,γλιστρήματα,πεσίματα κ.λ.π....
Ενημερωτικά ένα αξιοπρεπές παπάκι πάει 100 για πλάκα και έχει δισκόφρενα για τα 100 κιλά του.
Πιάνει τα 100 εύκολα,φρενάρει καλά,ξεφεύγει εύκολα στα φανάρια μπροστά από
ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ και λεωφορεία...!!!
Ότι είχα να πω το είπα, με κουράσατε μερικοί, ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΛΕΜΕ...!!!

Ohm
12/12/2015, 18:28
όλα όσα λες καλά είναι, αλλά το παιδί έχει δίπλωμα, ξέρει να κουμαντάρει 500άρα μηχανή, ξέρει ότι έχει δύναμη και πρέπει να την σέβεται και όχι να ζορίζει καταστάσεις.

Άμα ήταν να καβαλάει και να ζορίζει καταστάσεις, θα φάει τα μούτρα του και με τετράχρονο 50άρι.

Όμως το να προτείνεις παπάκι σε κάποιον που επιθυμεί μηχανή, δεν κολλάει. Με το παπάκι δε θα συνηθίσει τον συμπλέκτη. Το παπάκι δεν είναι για βόλτες. Μπορεί να πάει βόλτες, ένας παλαβός πήγε στο νεπάλ με suzuki gn 250 στο κάτω-κάτω, αλλά δεν είναι για βόλτες. Το παπάκι είναι για να κινείσαι στην πόλη να κάνεις διαδρομές σπίτι-δουλειά φάση.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι ένα ελαφρύτερο μηχανάκι δείχνει πιό εύκολο στο μανουβράρισμα, όμως θα διαφωνίσω κάθετα στο αν αυτό είναι σωστό κριτήριο για επιλογή μηχανής. Όπως σίγουρα ξέρεις, ο έλεγχος της μηχανής δεν πρέπει να στηρίζεται στο ότι η μηχανή είναι ελαφριά και συνεπώς την κουνάς αριστερά-δεξιά, αλλά στην ικανότητα ελέγχου τιμονιού-γκαζιού. Και πολύ περισσότερο σε αρχάριο δεν μαθαίνεις πως να εκμεταλλεύεται το βάρος του για να μετακινεί το κέντρο βάρους του, αλλά το πως να κινείται με ασφάλεια στο δημόσιο οδικό δίκτυο. Που να στέκεται στο δρόμο, τι να προσέχει στις διασταυρώσεις, να αναγνωρίζει επικίνδυνες καταστάσεις, να φρενάρει όταν πρέπει όσο πρέπει, τι να προσέχει στα φανάρια, να κοιτάει που πάει, κτλ κτλ κτλ.

Στα φρένα πανικού, όλα είναι ζάρια στον αέρα, είτε έχεις και γαμώ τα φρένα είτε έχεις ταμπούρο ξεφτισμένο... γιατί είσαι σε συνθήκες πανικού. Το ABS είναι σωτήριο σε κάτι τέτοια, αλλά το παν είναι να μάθει κάποιος να μην χρειαστεί ποτέ φρένα πανικού (φρένο πανικού = η αποφυγή ατυχήματος δεν είναι βέβαιη και πρέπει να κόψω όση ταχύτητα είναι δυνατόν, ιδανικά να σταματήσω πριν...) Οπότε ό,τι διαφορά στα φρένα μεταξύ παπιού και cb500 (πχ) δεν έχει μεγάλη σημασία. Άσε που μου ακούγεται περίεργο ότι ένα wave θα φρενάρει καλύτερα από ένα cb500 :| Δεν ξέρω κιόλας, οκ.

devil's animal
12/12/2015, 18:39
Ενημερωτικά ένα αξιοπρεπές παπάκι πάει 100 για πλάκα και έχει δισκόφρενα για τα 100 κιλά του.
Πιάνει τα 100 εύκολα,φρενάρει καλά,ξεφεύγει εύκολα στα φανάρια μπροστά από




ρε συ terens ΕΛΕΟΣ, λεμε...:whiteflag:
μην προσπαθεις να μας πεισεις για τα λεγομενα σου...ειναι ΑΚΥΡΑ!!

και για να σου απαντησω εγω σ'αυτα που ρωτας...
ΝΑΙ, ενα εντουρακι ή ενα μοτοσυκλετακι 250cc ειναι απειρως καλυτερο απο παπι...
το παπι δεν παει 100 για πλακα...τα παει μεν, οχι για πλακα δε...
ενα 250 τα παει για πλακα τα 100...και τα κραταει και με δικαβαλο και τα κανει και 120 και 130 σε καμια λεωφορο...
το παπι δεν εχει αξιολογα φρενα και αναρτησεις για να σταματησεις απο τα 100...μπορει να σταματαει μεν, αλλα οχι καλυτερα απο ενα street 250 ή ενα ψευτοεντουρο 250...
το δευτερο δε, εχει αναρτησεις που θα ανταπεξελθουν ΠΟΛΥ καλυτερα στις κακοτεχνιες του δρομου και τα πεζοδρομια απο ενα παπι...

επισης τα ψευτοεντουρο και τα street δεν εχουν μεγαλη διαφορα στα κιλα απο το παπι...αντιθετως με τον διπλασιο κυβισμο και τα περιφερειακα τους στεκονται πολυ καλυτερα σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ!

δεν ειναι τυχαιο οτι το ενα ειναι απλα ενα φθηνο μεσο μεταφορας ΚΑΙ ΜΟΝΟ...το οποιο χρησιμοποιειται κυριως ή απο πολυ πιτσιρικαδες που δεν εχουν διπλωμα ή απο τελειωμενους παππουδες που τους φοβιζουν ολα τ'αλλα και το αλλο ειναι κατι πιο ακριβο που χρησιμοποιειται απο ατομα πιο "ψαγμενα" που αξιολογουν καλυτερα την κατασταση της πολης και επιλεγουν ορθως την κατηγορια των μοτοσυκλετων 250cc...

εχω κυκλοφορησει και εγω με τα παντα μεσα στην πολη...και οχι στην πολη της Θεσσαλονικης που εχει 2 δρομους και 5 στενα...
μιλαμε για Αθηνα..μιλαμε για Ομονοια, Μοναστηρακι, Μητροπολεως πηγμενα ολα σε ωρα αιχμης...
μιλαμε για λεωφορους που αν βρεις δρομο πας με 130-140 ανετα...Συγγρου, Μεσογειων, Βουλιαγμενης κλπ...

πηγαινε καθημερινη στην Αθηνας τωρα τις γιορτες να δεις απο που ερχονται αυτοκινητα, φορτηγα, παπακια, μηχανες, πεζοι, καροτσακια...
δεν υπηρχε κατι καλυτερο απο το xr250r που ειχα...
περναγε απο λακουβες, ανεβαινε πεζοδρομια, φρεναρε εξαιρετικα, χωραγε απο παντου και περναγε πανω απο καθρεφτες, δεν αναβε το μοτερ του αν ηταν καλοκαιρι και περιμενες στο φαναρι...και αλλα πολλα...

με το παπι εδω πας, εκει βρισκεσαι...ανεβαζεις 2ο ατομο καμια 90αρα κιλα και τρομαζεις να πιασεις τα 70χλμ/ωρα...
και μολις τα πιασεις, τρομαζεις να σταματησεις...

ε, μα ΕΛΕΟΣ...θα μας κανεις να ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε...
:a28:

visualizer
12/12/2015, 19:13
Ότι και να πάρεις μην πάρεις 125cc είναι πολύ αργό ακόμα και για αρχάριους ( εκτός αν πάρεις κανένα aprilia :lol: ) σε 2 βδομάδες θα θες παραπάνω γκάζι .. πάρε 250 cc και πάνω ..

ΕΚΤΟΣ αν το θες αποκλειστικά και μόνο για μέσα στην πόλη τότε πάρε 125 , είναι υπεραρκετό για μέσα στην πόλη

GiorgosLa
12/12/2015, 21:25
ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ 2-3 ΠΡΑΜΜΑΤΑ



Μια και κουβεντιάζουμε.
Τι σε κάνει να νομίζεις ότι ένα μονοκύλινδρο 170 κιλών θα φρενάρει σε λιγότερα μέτρα
από ένα παπί 100 κιλών σε φρενάρισμα πανικού..?? ..!!!

Μια και το τραβήξαμε απ τα μαλλιά το θέμα, εμένα είναι 240 κιλά. Σύμφωνα με την φυσική έχεις δίκιο. Εγώ πάντως "νομίζω" ότι αν πάω μια κόντρα σε φρένα με ένα παπί τάπα, θα έχουμε αρκετή διαφορά, υπέρ εμού του ιδίου.
Αν βρω ευκαιρία θα δοκιμάσω. :)

irinia
13/12/2015, 01:35
ρε συ terens ΕΛΕΟΣ, λεμε...:whiteflag:
μην προσπαθεις να μας πεισεις για τα λεγομενα σου...ειναι ΑΚΥΡΑ!!

και για να σου απαντησω εγω σ'αυτα που ρωτας...
ΝΑΙ, ενα εντουρακι ή ενα μοτοσυκλετακι 250cc ειναι απειρως καλυτερο απο παπι...
το παπι δεν παει 100 για πλακα...τα παει μεν, οχι για πλακα δε...
ενα 250 τα παει για πλακα τα 100...και τα κραταει και με δικαβαλο και τα κανει και 120 και 130 σε καμια λεωφορο...
το παπι δεν εχει αξιολογα φρενα και αναρτησεις για να σταματησεις απο τα 100...μπορει να σταματαει μεν, αλλα οχι καλυτερα απο ενα street 250 ή ενα ψευτοεντουρο 250...
το δευτερο δε, εχει αναρτησεις που θα ανταπεξελθουν ΠΟΛΥ καλυτερα στις κακοτεχνιες του δρομου και τα πεζοδρομια απο ενα παπι...

επισης τα ψευτοεντουρο και τα street δεν εχουν μεγαλη διαφορα στα κιλα απο το παπι...αντιθετως με τον διπλασιο κυβισμο και τα περιφερειακα τους στεκονται πολυ καλυτερα σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ!

δεν ειναι τυχαιο οτι το ενα ειναι απλα ενα φθηνο μεσο μεταφορας ΚΑΙ ΜΟΝΟ...το οποιο χρησιμοποιειται κυριως ή απο πολυ πιτσιρικαδες που δεν εχουν διπλωμα ή απο τελειωμενους παππουδες που τους φοβιζουν ολα τ'αλλα και το αλλο ειναι κατι πιο ακριβο που χρησιμοποιειται απο ατομα πιο "ψαγμενα" που αξιολογουν καλυτερα την κατασταση της πολης και επιλεγουν ορθως την κατηγορια των μοτοσυκλετων 250cc...

εχω κυκλοφορησει και εγω με τα παντα μεσα στην πολη...και οχι στην πολη της Θεσσαλονικης που εχει 2 δρομους και 5 στενα...
μιλαμε για Αθηνα..μιλαμε για Ομονοια, Μοναστηρακι, Μητροπολεως πηγμενα ολα σε ωρα αιχμης...
μιλαμε για λεωφορους που αν βρεις δρομο πας με 130-140 ανετα...Συγγρου, Μεσογειων, Βουλιαγμενης κλπ...

πηγαινε καθημερινη στην Αθηνας τωρα τις γιορτες να δεις απο που ερχονται αυτοκινητα, φορτηγα, παπακια, μηχανες, πεζοι, καροτσακια...
δεν υπηρχε κατι καλυτερο απο το xr250r που ειχα...
περναγε απο λακουβες, ανεβαινε πεζοδρομια, φρεναρε εξαιρετικα, χωραγε απο παντου και περναγε πανω απο καθρεφτες, δεν αναβε το μοτερ του αν ηταν καλοκαιρι και περιμενες στο φαναρι...και αλλα πολλα...

με το παπι εδω πας, εκει βρισκεσαι...ανεβαζεις 2ο ατομο καμια 90αρα κιλα και τρομαζεις να πιασεις τα 70χλμ/ωρα...
και μολις τα πιασεις, τρομαζεις να σταματησεις...

ε, μα ΕΛΕΟΣ...θα μας κανεις να ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε...
:a28:




ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ............


Το πόσο καλύτερο είναι ένα 250άρι εντουράκι από ένα παπί είναι το ζητούμενο..??
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ........τι άλλο να πω.
Μήπως το ζητούμενο στην κουβέντα είναι
το πως ξεκινάει τη μοτοσυκλετιστική του καριέρα
ένας ΑΡΧΑΡΙΟΣ..??
Το XR ναι ήταν καλό για σένα όμως...!!!
Τώρα ποιος νέος οδηγός θα πάει στη Συγγρού με 140..??
Τουλάχιστον καταλήξαμε σε κάτι,
ότι στην Αθήνα έχουμε οδηγάρες γρήγορους και πως όλοι
οι άλλοι σαν χωριά που είμαστε δε θα τόχουμε ποτέ το τιμόνι...!!!

Pan (dvs)
13/12/2015, 08:38
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ............


Το πόσο καλύτερο είναι ένα 250άρι εντουράκι από ένα παπί είναι το ζητούμενο..??
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ........τι άλλο να πω.
Μήπως το ζητούμενο στην κουβέντα είναι
το πως ξεκινάει τη μοτοσυκλετιστική του καριέρα
ένας ΑΡΧΑΡΙΟΣ..??
Το XR ναι ήταν καλό για σένα όμως...!!!
Τώρα ποιος νέος οδηγός θα πάει στη Συγγρού με 140..??
Τουλάχιστον καταλήξαμε σε κάτι,
ότι στην Αθήνα έχουμε οδηγάρες γρήγορους και πως όλοι
οι άλλοι σαν χωριά που είμαστε δε θα τόχουμε ποτέ το τιμόνι...!!!

Εχει δικιο παλικαρια,ΑΥΤΟ ειναι το ζητουμενο.

devil's animal
13/12/2015, 08:57
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ............


Το πόσο καλύτερο είναι ένα 250άρι εντουράκι από ένα παπί είναι το ζητούμενο..??
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ........τι άλλο να πω.
Μήπως το ζητούμενο στην κουβέντα είναι
το πως ξεκινάει τη μοτοσυκλετιστική του καριέρα
ένας ΑΡΧΑΡΙΟΣ..??
Το XR ναι ήταν καλό για σένα όμως...!!!
Τώρα ποιος νέος οδηγός θα πάει στη Συγγρού με 140..??
Τουλάχιστον καταλήξαμε σε κάτι,
ότι στην Αθήνα έχουμε οδηγάρες γρήγορους και πως όλοι
οι άλλοι σαν χωριά που είμαστε δε θα τόχουμε ποτέ το τιμόνι...!!!


ουτε εσυ να διαβαζεις οτι θελεις...
εδω και καμποσα ποστ προσπαθεις να πεισεις για την καταλληλοτητα του παπιου εναντι μοτοσυκλετων...
και οκ, ειπαμε οτι οι μεγαλες μοτοσυκλετες >400cc για εναν αρχαριο μπορει να γινουν επικινδυνες...αν και ηταν αρκετοι που αρχισαν με τετοια cc αλλα οκ, παιρνουμε τον γενικο κανονα που λεει οτι για τους περισσοτερους δεν κανουν...

επειδη ακριβως το θεμα ειναι πως θα ξεκινησει ενας αρχαριος την μοτοσυκλετικη του καριερα τιθενται το ερωτημα "παπι ή κατι αλλο?"...
και στο κατι αλλο δεν παμε στο σκουτερ...παμε στο μοτοσυκλετακι...
και αντι να παμε στο 125αρακι μοτοσυκλετακι που ειναι παρομοιο με παπι μονο με καλυτερη στηριξη λογω κεντρικου ντεποζιτου, προσθετουμε αλλα 125 και παμε στα 250 που μπορει να μετακινησει ανετα τον φιλο μας και ισως και ενα δικαβαλο που θα παρει...και ολα αυτα ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ...ή μαλλον με μεγαλυτερη ασφαλεια απο το παπι...

το XRακι μπορει να αποδειχθει μια χαρα για εναν νεο οδηγο με μεγαλη σωματικη διαπλαση...
εχει γκαζι που δεν θα τον τρομαξει...εχει αναρτησεις...εχει φρενα...μπορει να καβαλησει πεζοδρομια πιο ανετα απ'οτιδηποτε...εχει παρομοια κιλα με το παπι που κουμανταρονται ευκολα ειτε εν κινησει, ειτε σταματημενος...και μπορει να πιασει τα 100 ανετα και να τα κρατησει...

στην Συγγρου οποιοσδηποτε βρει ανοιχτο δρομο μπροστα του, ανοιγει το γκαζι και παει 140...και η γιαγια μου το κανει...οχι αρχαριος...

στην Αθηνα υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι σε πολυ λιγοτερο χωρο και αναποφευκατα οι καταστασεις που αντιμετωπιζει καποιος ειναι δυσκολοτερες σε συνθηκες πολης αλλα και σε συνθηκες μεγαλων λεωφορων που οι ταχυτητες ειναι αλλες...
στην Θεσσαλονικη ποια μεγαλη λεωφορο εχετε εντος πολης? την Νικης?:lol:

spyrval
13/12/2015, 09:06
Το να σε βλέπουνε στην πόλη είναι πολύ σημαντικό και ας λέτε ότι θέλετε. Και δε μιλάμε για την κυριολεκτική αίσθηση της όρασης. Άπειρες φορές μου έχουν πεταχτεί σε διασταύρωση αμάξια όταν είμαι με μικρό μηχανάκι ενώ με έχουν δει ότι έρχομαι. Αυτές τις φορές πάντα έχω την αίσθηση ότι με μηχανή θα περίμεναν. Δεν ξέρω αν είναι η αίσθηση του πιό δυνατού, άντε ρε με το πατίνι που θα σε περιμένω εγώ να περάσεις, ή ότι το μικρό μηχανάκι ο άσχετος πιστεύει ότι "δεν τρέχει πολύ και φρενάρει εύκολα" κάτι σαν ποδήλατο ένα πράγμα.Αυτό βέβαια δε σημαίνει να κυκλοφορούμε όλοι με Γκόλντγουιν, υπάρχουν και ενδιάμεσα μηχανάκια. Ακόμα και το εντουράκι το αντιμετωπίζουνε διαφορετικά από το παπί.
Τώρα να προτείνει κάποιος το 2015 παπί για ασφαλή οδήγηση σε κάποιον και να μην είμαστε σε ινδικό φόρουμ με αφήνει άφωνο. Μοτοσυκλετάκι 125-250 φυσικά και ναι. Όμως μην τρελαθούμε ότι οι 40 ίπποι είναι τρελά γκάζια και θα μας σκοτώσουν. Δε θυμάμαι να βάζω φωτιά στην άσφαλτο όταν είχα f650gs, ούτε να προσπαθώ να χαλιναγωγήσω τον πίσω τροχό :lol: Και με το παπί στα 80 μια χαρά πας να βρεις τη συγχωρεμένη τη γιαγιά σου. Επειδή το παλικάρι φαίνεται να έχει το μυαλό στο κεφάλι εγώ θα του πρότεινα on offάκι 250 ή f650 gs με το μεγάλο πλεονέκτημα του ABS ιδίως στην περίπτωσή του.

Πολύ προσοχή ότι κι αν πάρεις φίλε.

irinia
13/12/2015, 09:59
ουτε εσυ να διαβαζεις οτι θελεις...
εδω και καμποσα ποστ προσπαθεις να πεισεις για την καταλληλοτητα του παπιου εναντι μοτοσυκλετων...
και οκ, ειπαμε οτι οι μεγαλες μοτοσυκλετες >400cc για εναν αρχαριο μπορει να γινουν επικινδυνες...αν και ηταν αρκετοι που αρχισαν με τετοια cc αλλα οκ, παιρνουμε τον γενικο κανονα που λεει οτι για τους περισσοτερους δεν κανουν...

επειδη ακριβως το θεμα ειναι πως θα ξεκινησει ενας αρχαριος την μοτοσυκλετικη του καριερα τιθενται το ερωτημα "παπι ή κατι αλλο?"...
και στο κατι αλλο δεν παμε στο σκουτερ...παμε στο μοτοσυκλετακι...
και αντι να παμε στο 125αρακι μοτοσυκλετακι που ειναι παρομοιο με παπι μονο με καλυτερη στηριξη λογω κεντρικου ντεποζιτου, προσθετουμε αλλα 125 και παμε στα 250 που μπορει να μετακινησει ανετα τον φιλο μας και ισως και ενα δικαβαλο που θα παρει...και ολα αυτα ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ...ή μαλλον με μεγαλυτερη ασφαλεια απο το παπι...

το XRακι μπορει να αποδειχθει μια χαρα για εναν νεο οδηγο με μεγαλη σωματικη διαπλαση...
εχει γκαζι που δεν θα τον τρομαξει...εχει αναρτησεις...εχει φρενα...μπορει να καβαλησει πεζοδρομια πιο ανετα απ'οτιδηποτε...εχει παρομοια κιλα με το παπι που κουμανταρονται ευκολα ειτε εν κινησει, ειτε σταματημενος...και μπορει να πιασει τα 100 ανετα και να τα κρατησει...

στην Συγγρου οποιοσδηποτε βρει ανοιχτο δρομο μπροστα του, ανοιγει το γκαζι και παει 140...και η γιαγια μου το κανει...οχι αρχαριος...

στην Αθηνα υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι σε πολυ λιγοτερο χωρο και αναποφευκατα οι καταστασεις που αντιμετωπιζει καποιος ειναι δυσκολοτερες σε συνθηκες πολης αλλα και σε συνθηκες μεγαλων λεωφορων που οι ταχυτητες ειναι αλλες...
στην Θεσσαλονικη ποια μεγαλη λεωφορο εχετε εντος πολης? την Νικης?:lol:






ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ.............






Έχουμε διαφορετική αντίληψη για το πως πρέπει κάποιος να μπαίνει στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.
Εγώ άρχισα από τα ποδήλατα,πήγα στα μοτο-ποδήλατα,μετά φλορέτες πενηνταράκια,παπιά,
μετά εντουράκια 250άρια,έπειτα ΠΟΛΥ ΧΩΜΑ,500 κυβικά on-off,και πάλι ΠΟΛΥ ΧΩΜΑ με ξερά,
500-600-750 δρόμου,και τελευταία αρκουδόγκαζα από 1000 και πάνω
ότι κυκλοφορούσε από το 80 και μετά...!!
Σήμερα όλοι βιάζονται,μέχρι και τη γκόμενα τη γνωρίζεις στις 9 το βράδυ και στις 10
σου παίρνει πίπα στο καμπινέ της πάμπ....!!!
Οπότε μη το κουράζουμε άλλο κράτα την άποψη σου κρατάω τη δική μου.
Αλλοίμονο σε αυτούς που έρχονται και είναι στα 20 πάνω στα νιάτα τους....
Τουλάχιστον καταλήξαμε σε ένα συμπέρασμα από αυτήν την κουβέντα κοινό.
Ότι αν ζεις στην Αθήνα γίνεσαι οδηγάρα......:lol:κάτι σε πάνω από 6 μύρρια δηλαδή,
οι υπόλοιποι είμαστε για τον πέο...!!!
Επειδή έτυχε να ζήσω στην ΑΘήνα για 2-3 χρόνια,το διαπίστωσα από μόνος μου,
:lol::rotflmao::a09::tooth::whiteflag:

irinia
13/12/2015, 10:10
Το να σε βλέπουνε στην πόλη είναι πολύ σημαντικό και ας λέτε ότι θέλετε. Και δε μιλάμε για την κυριολεκτική αίσθηση της όρασης. Άπειρες φορές μου έχουν πεταχτεί σε διασταύρωση αμάξια όταν είμαι με μικρό μηχανάκι ενώ με έχουν δει ότι έρχομαι. Αυτές τις φορές πάντα έχω την αίσθηση ότι με μηχανή θα περίμεναν. Δεν ξέρω αν είναι η αίσθηση του πιό δυνατού, άντε ρε με το πατίνι που θα σε περιμένω εγώ να περάσεις, ή ότι το μικρό μηχανάκι ο άσχετος πιστεύει ότι "δεν τρέχει πολύ και φρενάρει εύκολα" κάτι σαν ποδήλατο ένα πράγμα.Αυτό βέβαια δε σημαίνει να κυκλοφορούμε όλοι με Γκόλντγουιν, υπάρχουν και ενδιάμεσα μηχανάκια. Ακόμα και το εντουράκι το αντιμετωπίζουνε διαφορετικά από το παπί.
Τώρα να προτείνει κάποιος το 2015 παπί για ασφαλή οδήγηση σε κάποιον και να μην είμαστε σε ινδικό φόρουμ με αφήνει άφωνο. Μοτοσυκλετάκι 125-250 φυσικά και ναι. Όμως μην τρελαθούμε ότι οι 40 ίπποι είναι τρελά γκάζια και θα μας σκοτώσουν. Δε θυμάμαι να βάζω φωτιά στην άσφαλτο όταν είχα f650gs, ούτε να προσπαθώ να χαλιναγωγήσω τον πίσω τροχό :lol: Και με το παπί στα 80 μια χαρά πας να βρεις τη συγχωρεμένη τη γιαγιά σου. Επειδή το παλικάρι φαίνεται να έχει το μυαλό στο κεφάλι εγώ θα του πρότεινα on offάκι 250 ή f650 gs με το μεγάλο πλεονέκτημα του ABS ιδίως στην περίπτωσή του.

Πολύ προσοχή ότι κι αν πάρεις φίλε.






ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΔΙΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΡΑΜΜΑ.........





Είναι το να απομονώνεις κουβέντες από τα λεγόμενα κάποιου και να έχεις άποψη.
Όπως κάνουν οι πολιτικοί δηλαδή.
Αν είχες πάρει τα πράμματα με τη σειρά δε θα σου φαινόταν καθόλου παράξενο το να
προτείνει κάποιος για μοτοσυκλετιστικό ξεκίνημα το παπί...!!!
Και εγώ νομίζω ότι είμαι σε κάποιο φόρουμ με ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ που προτείνουν σε έναν αρχάριο
να ξεκινήσει με μοτό 250-500 κυβικών την μοτοσυκλετιστική του πορεία μέσα σε μια
μεγαλούπολη που όπως μας είπε κάποιος από πάνω θες δε θες θα πάς με 140 για να
μη σε πατήσουν οι από πίσω ερχόμενοι.
Ειδικά η πρόταση σου για το 650 τι να σου πω..........ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΦΩΝΟ...!!!
Δεν το έκανες και 800σάρι..?? Ίδιο πλαίσιο έχουν,έχει και καλύτερα φρένα το 800.
Καλημέρα μας,καιρός για βόλτα στην ΕΠΑΡΧΙΑ ,εμείς οι βλάχοι που λένε.
Σέλι,Βέρμιο,ΆγιοςΑθανάσιος κ.λ.π.....από εκεί μεριά.

spyrval
13/12/2015, 10:36
ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΔΙΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΡΑΜΜΑ.........





Είναι το να απομονώνεις κουβέντες από τα λεγόμενα κάποιου και να έχεις άποψη.
Όπως κάνουν οι πολιτικοί δηλαδή.
Αν είχες πάρει τα πράμματα με τη σειρά δε θα σου φαινόταν καθόλου παράξενο το να
προτείνει κάποιος για μοτοσυκλετιστικό ξεκίνημα το παπί...!!!
Και εγώ νομίζω ότι είμαι σε κάποιο φόρουμ με ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ που προτείνουν σε έναν αρχάριο
να ξεκινήσει με μοτό 250-500 κυβικών την μοτοσυκλετιστική του πορεία μέσα σε μια
μεγαλούπολη που όπως μας είπε κάποιος από πάνω θες δε θες θα πάς με 140 για να
μη σε πατήσουν οι από πίσω ερχόμενοι.
Ειδικά η πρόταση σου για το 650 τι να σου πω..........ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΑΦΩΝΟ...!!!
Δεν το έκανες και 800σάρι..?? Ίδιο πλαίσιο έχουν,έχει και καλύτερα φρένα το 800.
Καλημέρα μας,καιρός για βόλτα στην ΕΠΑΡΧΙΑ ,εμείς οι βλάχοι που λένε.
Σέλι,Βέρμιο,ΆγιοςΑθανάσιος κ.λ.π.....από εκεί μεριά.

Το 650 που πρότεινα δεν είναι ούτε R6 ούτε Bmw 800. 40 αλογάκια έχει, και μετά από τόσα χρόνια θα έχουνε ψοφήσει και μερικά :D
Τώρα να απαντήσω σοβαρά στο θέμα "κάγκουρες με 250-500 κυβικά "; Για μένα το θέμα ασφάλεια, οδική συμπεριφορά και παπί δεν μπαίνουν στην ίδια πρόταση. Πιθανόν γι'αυτό και σε οποιαδήποτε μεγαλούπολη προηγμένης χώρας είναι πιό πιθανό να δεις βροντόσαυρο παρά παπί. Στο μόνο που υπερτερούν τα παπιά σε σχέση με όλα τα άλλα είναι το κόστος χρήσης.
Καλές βόλτες, σε ζηλεύω :)

devil's animal
13/12/2015, 10:47
ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ.............

Έχουμε διαφορετική αντίληψη για το πως πρέπει κάποιος να μπαίνει στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.
Εγώ άρχισα από τα ποδήλατα,πήγα στα μοτο-ποδήλατα,μετά φλορέτες πενηνταράκια,παπιά,
μετά εντουράκια 250άρια,έπειτα ΠΟΛΥ ΧΩΜΑ,500 κυβικά on-off,και πάλι ΠΟΛΥ ΧΩΜΑ με ξερά,
500-600-750 δρόμου,και τελευταία αρκουδόγκαζα από 1000 και πάνω
ότι κυκλοφορούσε από το 80 και μετά...!!
Σήμερα όλοι βιάζονται,μέχρι και τη γκόμενα τη γνωρίζεις στις 9 το βράδυ και στις 10
σου παίρνει πίπα στο καμπινέ της πάμπ....!!!
Οπότε μη το κουράζουμε άλλο κράτα την άποψη σου κρατάω τη δική μου.
Αλλοίμονο σε αυτούς που έρχονται και είναι στα 20 πάνω στα νιάτα τους....
Τουλάχιστον καταλήξαμε σε ένα συμπέρασμα από αυτήν την κουβέντα κοινό.
Ότι αν ζεις στην Αθήνα γίνεσαι οδηγάρα......:lol:κάτι σε πάνω από 6 μύρρια δηλαδή,
οι υπόλοιποι είμαστε για τον πέο...!!!
Επειδή έτυχε να ζήσω στην ΑΘήνα για 2-3 χρόνια,το διαπίστωσα από μόνος μου,
:lol::rotflmao::a09::tooth::whiteflag:



χαιρομαι γιατι ουσιαστικος αντιλογος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
το να λες πως ξεκινησες εσυ, μηδαμινη αξια εχει...ουτε εγω, ουτε κανενας...ολοι καπως ξεκινησαμε...
το θεμα ειναι το ΤΩΡΑ...οχι το ΤΟΤΕ...το τοτε πεθανε, ζητω το τωρα...:a08:
και οχι, δεν γινεσαι απαραιτητα οδηγαρα αν ζεις Αθηνα αλλα εχεις να αντιμετωπισεις περισσοτερα σε λιγοτερο χρονο...
αρα αν εχεις μαθει στην ζουγκλα της Αθηνας, η Θεσ/νικη σου φαινεται μικρη...αντιστοιχως αν εσυ πας να ζησεις Λαρ'σα, θα βλεπεις το κεντρο της και θα γελας...
συγκριση μεγεθων...τοσο απλο...

κρατα λοιπον την αποψη σου, να κρατησουμε οι υπολοιποι τις δικες μας και τραβα καμια βολτιτσα με το παπι σου...
:wave2:

Polytexnitis
13/12/2015, 13:42
Η αλήθεια είναι ότι δε περίμενα να εξελιχθεί έτσι η κουβέντα,παρολαυτα σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας και είδα τα πράγματα πιο σφαιρικα. Το σίγουρο είναι παπί δε σκέφτομαι να πάρω γιατί δε μου αρέσει αφενός και αφετέρου όσες φορές έχω καβαλησει παπάκι αισθανομαι πιο εκτεθειμενος από ότι πρέπει(αυτή είναι η άποψη μου). Τώρα από κει και πέρα συγκλινω κατά πάσα πιθανότητα στα 225 cc. Απλώς πρέπει να τις δω και ο ίδιος να δω λίγο και την αίσθηση που θα μου αφήσουν.

visualizer
13/12/2015, 14:01
Το να σε βλέπουνε στην πόλη είναι πολύ σημαντικό και ας λέτε ότι θέλετε. Και δε μιλάμε για την κυριολεκτική αίσθηση της όρασης. Άπειρες φορές μου έχουν πεταχτεί σε διασταύρωση αμάξια όταν είμαι με μικρό μηχανάκι ενώ με έχουν δει ότι έρχομαι. Αυτές τις φορές πάντα έχω την αίσθηση ότι με μηχανή θα περίμεναν. Δεν ξέρω αν είναι η αίσθηση του πιό δυνατού, άντε ρε με το πατίνι που θα σε περιμένω εγώ να περάσεις, ή ότι το μικρό μηχανάκι ο άσχετος πιστεύει ότι "δεν τρέχει πολύ και φρενάρει εύκολα" κάτι σαν ποδήλατο ένα πράγμα.Αυτό βέβαια δε σημαίνει να κυκλοφορούμε όλοι με Γκόλντγουιν, υπάρχουν και ενδιάμεσα μηχανάκια. Ακόμα και το εντουράκι το αντιμετωπίζουνε διαφορετικά από το παπί.
Τώρα να προτείνει κάποιος το 2015 παπί για ασφαλή οδήγηση σε κάποιον και να μην είμαστε σε ινδικό φόρουμ με αφήνει άφωνο. Μοτοσυκλετάκι 125-250 φυσικά και ναι. Όμως μην τρελαθούμε ότι οι 40 ίπποι είναι τρελά γκάζια και θα μας σκοτώσουν. Δε θυμάμαι να βάζω φωτιά στην άσφαλτο όταν είχα f650gs, ούτε να προσπαθώ να χαλιναγωγήσω τον πίσω τροχό :lol: Και με το παπί στα 80 μια χαρά πας να βρεις τη συγχωρεμένη τη γιαγιά σου. Επειδή το παλικάρι φαίνεται να έχει το μυαλό στο κεφάλι εγώ θα του πρότεινα on offάκι 250 ή f650 gs με το μεγάλο πλεονέκτημα του ABS ιδίως στην περίπτωσή του.

Πολύ προσοχή ότι κι αν πάρεις φίλε.



Προσωπικά πιστεύω πως έφτασες στο άλλο άκρο λέγοντας να πάρει αρχάριος f650gs , πιστεύω πως περισσότερο ασφαλής θα είναι με το παπί για αρχή παρά με με μια f650gs γιατί πολύ απλά θα είναι πιο δύσκολο να την ελέγξει και θα έχει μία αξιόλογη δύναμη χωρίς την ανάλογη εμπειρία...

George_Sp
13/12/2015, 17:40
Προσωπικά πιστεύω πως έφτασες στο άλλο άκρο λέγοντας να πάρει αρχάριος f650gs , πιστεύω πως περισσότερο ασφαλής θα είναι με το παπί για αρχή παρά με με μια f650gs γιατί πολύ απλά θα είναι πιο δύσκολο να την ελέγξει και θα έχει μία αξιόλογη δύναμη χωρίς την ανάλογη εμπειρία...

ήταν η 1η μου μηχανή και πριν δεν είχα καθόλου εμπειρία. Στην 3-4η βόλτα ήμουν πολύ άνετος με τα κιλά και το γκάζι της.

amyroukai
13/12/2015, 20:14
Πρώτο μηχανάκι bandit 650SA. Ε δεν περάσαμε και άσχημα τρια χρονακια κι εξηντα χιλιάδες χιλιόμετρα. Μέχρι που ο σκατίγερας στην Αττική οδό αποφάσισε να μας κάνει ήχο.και φως...

irinia
13/12/2015, 21:18
χαιρομαι γιατι ουσιαστικος αντιλογος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...
το να λες πως ξεκινησες εσυ, μηδαμινη αξια εχει...ουτε εγω, ουτε κανενας...ολοι καπως ξεκινησαμε...
το θεμα ειναι το ΤΩΡΑ...οχι το ΤΟΤΕ...το τοτε πεθανε, ζητω το τωρα...:a08:
και οχι, δεν γινεσαι απαραιτητα οδηγαρα αν ζεις Αθηνα αλλα εχεις να αντιμετωπισεις περισσοτερα σε λιγοτερο χρονο...
αρα αν εχεις μαθει στην ζουγκλα της Αθηνας, η Θεσ/νικη σου φαινεται μικρη...αντιστοιχως αν εσυ πας να ζησεις Λαρ'σα, θα βλεπεις το κεντρο της και θα γελας...
συγκριση μεγεθων...τοσο απλο...

κρατα λοιπον την αποψη σου, να κρατησουμε οι υπολοιποι τις δικες μας και τραβα καμια βολτιτσα με το παπι σου...
:wave2:





ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ..............



Ε τότε έχουμε και αντίλογο.
Όμως όταν για παράδειγμα εκφέρεται η άποψη πως και ο αρχάριος
θα πάει στη Συγγρού με 140 που όλοι την έχουν ψωμοτύρι,
ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΝΤΙΛΟΓΟ..??
Μόνο για χαβαλέ είμαστε εδώ μέσα μου φαίνεται.
Λαρισαίοι......ΕΙΣΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΟΥΛΑΔΙΑ...!!!!
Σε Νέα Υόρκη και Λονδίνο πάντως με διαφορά
θα βγαίνουν οι καλύτεροι..........φαντάζομαι

irinia
13/12/2015, 21:21
ΚΑΛΑ ΡΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ............





Όλοι πανεπιστήμιο πριν το δημοτικό πήγατε...??
Όντως αλλάξαν οι καιροί,έχω μείνει πολύ πίσω....

irinia
13/12/2015, 21:25
ήταν η 1η μου μηχανή και πριν δεν είχα καθόλου εμπειρία. Στην 3-4η βόλτα ήμουν πολύ άνετος με τα κιλά και το γκάζι της.





ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΥΚΟΛΑ............




Έκανα ένα χρόνο να μάθω σούζα με ένα 250 ΧΤ.
Και τελικά έμαθα στην ανηφόρα.....

visualizer
13/12/2015, 21:32
ήταν η 1η μου μηχανή και πριν δεν είχα καθόλου εμπειρία. Στην 3-4η βόλτα ήμουν πολύ άνετος με τα κιλά και το γκάζι της.

Άμα με 3 ,4 βόλτες ήσουν άνετος σε τέτοια μηχανή τότε προφανώς έχεις κάποιο ταλέντο ..δεν εξηγείται αλλιώς .

George_Sp
13/12/2015, 21:37
Άμα με 3 ,4 βόλτες ήσουν άνετος σε τέτοια μηχανή τότε προφανώς έχεις κάποιο ταλέντο ..δεν εξηγείται αλλιώς .

Εγω το αποδίδω σε ηρεμία μυαλού να κοντρολάρεις τις νέες καταστάσεις με υπομονή και σύνεση.
Προφανώς δε λέω να είσαι ζαγάρι. Γιατί υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που δε μπορούν να κρατήσουν ίσια το πιρούνι όταν τρώνε, οπότε εκεί και παπί να καβαλήσουν η τούμπα θα έρθει στη 1η βόλτα εύκολα. :)

ptc
13/12/2015, 21:50
Άμα με 3 ,4 βόλτες ήσουν άνετος σε τέτοια μηχανή τότε προφανώς έχεις κάποιο ταλέντο ..δεν εξηγείται αλλιώς .

Εννοειται πως η εμπειρια του καθενος ειναι διαφορετικη, οποτε το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να παραθεσουμε την προσωπικη μας εμπειρια και να αφησουμε τον ερωτωντα να βγαλει τα συμπερασματα του. Δε νομιζω πως εχει κανεις λογο να πει ψεμματα αλλωστε.

Κι εγω ως πρωτη μηχανη ειχα ενα Dominator ΝΧ650 και μπορω να πω πως δε με δυσκολεψε καθολου. Να πω μαλιστα πως επειδη πριν το διπλωμα δεν ειχα καμια αλλη εμπειρια με διτροχα, μου φανηκε πολυ φυσιολογικη συνεχεια απο τη μηχανη της σχολης με την οποια εδωσα για διπλωμα. Αφου εξεταζομαστε με μοτοσυκλετες γιατι πρεπει δλδ μετα να γυρισουμε σε "μοτοποδηλατα"; Αντιθετως οταν αργοτερα πηρα ενα παπακι φιλου (ετσι για να το δοκιμασω) μου φανηκε πιο δυσκολο να προσαρμοστω στην οδηγηση του, λογω διαφορετικου κιβωτιου, ασταθειας λογω χαμηλου βαρους, κτλ. Μονο αν ο οδηγος ειναι κοντος δε θα προτεινα μια τετοια μηχανη. Αλλιως τα μονοκυλινδρα αυτης της κατηγοριας (ΧΤ, Funduro, Freewind, Domie) πιστευω πως ειναι μια χαρα για πρωτες μηχανες.

BLiTzER
13/12/2015, 21:57
Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα 4κύλινδρο 600cc των 100 ίππων, δεν είχα ποτέ μου παπί ή σκούτερ και εξετάσεις για απεριόριστο έδωσα με παπί, αφού το Transalp της σχολής θεωρούσα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το καταφέρω (λολ) και δεν το καβάλησα ποτέ. Beat that.

Όλα γίνονται. Είναι αστείο να υποστηρίζεται (όχι, δεν έκανα λάθος) ότι ένα γιαπωνέζικο μονοκύλινδρο είναι υπερβολή για πρώτο μηχανάκι.

omega
13/12/2015, 22:38
Σαν να βλεπω τον εαυτο μου.Ιδια ηλικια ξεκινησα κι εγω με την μανουλα μου να μου λεει οτι θα αγορασει μαυρα,οτι θα βαλει να μου το κλεψουν κλπ.. Το μυαλο ηταν στο κεφαλι ομως.

Εντουρακι η sm στα 125cc ειναι το ιδανικοτερο για τον νεο φιλο μας.Θα μαθει να δουλευει σωστα το σωμα του και δεν θα χασει επαφη με τον συμπλεκτη,κατι που θα εχανε στο παπι.
Μην ξεχναμε οτι στην παρουσα φαση του χρειαζεται αξιοπιστο κι ευκολοσυντηρητο οχημα μιας και ειναι σπουδαστης.
Δεν θα ελεγα οχι μεχρι τα 250cc αλλα εκει μπαινουν κι επιλογες πειρασμοι για εμπειροτερους.Επισης φοβαμαι οτι στα 250cc μπορει να γινει αιμοδοτης σε παλιοτερες κι οχι σωστα συντηρημενες/δουλεμενες κατασκευες.

Η γραφη/σταση σου νεε μας φιλε στο θεμα που ανεβασες δειχνει οτι αρθρωνεις καλο λογο,πολυ δε περισσοτερο οτι εχεις καλο αυτι!!!
Καλως μας ηρθες,καλη επιλογη μοτοσυκλετας και καλη προοδο στις σπουδες και γενικοτερα στην ζωη σου..

Polytexnitis
14/12/2015, 01:32
Σαν να βλεπω τον εαυτο μου.Ιδια ηλικια ξεκινησα κι εγω με την μανουλα μου να μου λεει οτι θα αγορασει μαυρα,οτι θα βαλει να μου το κλεψουν κλπ.. Το μυαλο ηταν στο κεφαλι ομως.

Εντουρακι η sm στα 125cc ειναι το ιδανικοτερο για τον νεο φιλο μας.Θα μαθει να δουλευει σωστα το σωμα του και δεν θα χασει επαφη με τον συμπλεκτη,κατι που θα εχανε στο παπι.
Μην ξεχναμε οτι στην παρουσα φαση του χρειαζεται αξιοπιστο κι ευκολοσυντηρητο οχημα μιας και ειναι σπουδαστης.
Δεν θα ελεγα οχι μεχρι τα 250cc αλλα εκει μπαινουν κι επιλογες πειρασμοι για εμπειροτερους.Επισης φοβαμαι οτι στα 250cc μπορει να γινει αιμοδοτης σε παλιοτερες κι οχι σωστα συντηρημενες/δουλεμενες κατασκευες.

Η γραφη/σταση σου νεε μας φιλε στο θεμα που ανεβασες δειχνει οτι αρθρωνεις καλο λογο,πολυ δε περισσοτερο οτι εχεις καλο αυτι!!!
Καλως μας ηρθες,καλη επιλογη μοτοσυκλετας και καλη προοδο στις σπουδες και γενικοτερα στην ζωη σου..

Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου και σε ευχαριστώ η αλήθεια είναι ότι προς το παρών είμαι σε φάση να αφουγκραστω και να ακούσω εμπειρίες από ότι να τις δημιουργήσω οπότε θέλω να μαθαίνω από καταστάσεις των υπολοίπων αν αυτό είναι γίνεται. Ωστόσο μιας και έχεις περάσει από την φάση μου θα ήθελα να σε ρωτήσω πως αντιμετώπισες το θέμα Μανα αν και γνωρίζω ότι δεν υπάρχει χρυσή τομή του προβλήματος. Ως αναφορά το θέμα μηχανή ήδη έχω αρχίσει την έρευνα αγοράς που αφορά μηχανάκια των 250cc που πρότεινε και ένας φίλος από πάνω, και θα ήθελα και συ με την σειρά σου αν έχεις κάτι στον νοου σου να μου προτείνεις. Ευχαριστώ

BLiTzER
14/12/2015, 08:32
Κοίτα και το CBR 250R. Δεν ξέρω γιατί το σνομπάρει τόσος κόσμος, αλλά το θεωρώ ίσως την καλύτερη επιλογή στα 250cc street. Ακριβώς επειδή είναι μονοκύλινδρο. Βγαίνει και με ABS, αν το θες.

Όσον αφορά τους γονείς, οι δικοί μου έμαθαν ότι αγόρασα μοτοσυκλέτα, όταν την πήγα σπίτι. Δεν είχαν την παραμικρή ιδέα πριν. Φυσικά, αντέδρασαν. Και αντιδρούσαν για καιρό. Με παρακαλούσαν να την πουλήσω. Έναν χρόνο μετά, οι ίδιοι μου δάνεισαν λεφτά για να πάρω ένα CBR 1000RR.

Ακόμα δεν τους είναι πολύ ευχάριστο, βέβαια, ποτέ δε θα είναι, αλλά έχουν συμφιλιωθεί, όσο γίνεται, με την ιδέα.

devil's animal
14/12/2015, 08:36
Κοίτα και το CBR 250R. Δεν ξέρω γιατί το σνομπάρει τόσος κόσμος, αλλά το θεωρώ ίσως την καλύτερη επιλογή στα 250cc street. Ακριβώς επειδή είναι μονοκύλινδρο. Βγαίνει και με ABS, αν το θες.



συνεχιζω να αντιδρω γιατι οι χαζοτουμπες ειναι κατι πολυ πιθανο στον νεοπα και τα πλαστικα του cbr θα δεινοπαθησουν...και ειναι και πανακριβα...
καλυτερα κατι γυμνο...ή ψευτοεντουρο που οι ζημιες θα ειναι αμελητεες...

ομορφο ναι, πρακτικο οχι...

αυτος ειναι και ο λογος που δεν προτεινα cbr250, zx250r..

Pan (dvs)
14/12/2015, 08:37
Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου και σε ευχαριστώ η αλήθεια είναι ότι προς το παρών είμαι σε φάση να αφουγκραστω και να ακούσω εμπειρίες από ότι να τις δημιουργήσω οπότε θέλω να μαθαίνω από καταστάσεις των υπολοίπων αν αυτό είναι γίνεται. Ωστόσο μιας και έχεις περάσει από την φάση μου θα ήθελα να σε ρωτήσω πως αντιμετώπισες το θέμα Μανα αν και γνωρίζω ότι δεν υπάρχει χρυσή τομή του προβλήματος. Ως αναφορά το θέμα μηχανή ήδη έχω αρχίσει την έρευνα αγοράς που αφορά μηχανάκια των 250cc που πρότεινε και ένας φίλος από πάνω, και θα ήθελα και συ με την σειρά σου αν έχεις κάτι στον νοου σου να μου προτείνεις. Ευχαριστώ

Αν και ρωτας αλλον θα σου πω εγω.:D

Αυτο ειναι το δυσκολο της υποθεσης.Οτι και να κανεις οι γονεις πρεπει να αισθανθουνε οτι εισαι ασφαλης.Αυτο δεν θα γινει απο τη μια στιγμη στην αλλη και σιγουρα δεν θα κερδισεις κατι αν σε δουνε να καβαλας μια μηχανη τουμπανο.Εχουνε τα δικια τους και πρεπει να καταλαβεις τους φοβους τους.

Καταρχην ξεκινα απο τον πατερα,χρειαζεσαι συμμαχο.Στη συνεχεια δανεισου ενα σκουτερακι φιλου να σε δουνε πως βολταρεις.Για τη συνεχεια μια μηχανη που να δειχνει μικρη μαλλον θα ητανε καλη ιδεα.

BLiTzER
14/12/2015, 08:42
συνεχιζω να αντιδρω γιατι οι χαζοτουμπες ειναι κατι πολυ πιθανο στον νεοπα και τα πλαστικα του cbr θα δεινοπαθησουν...και ειναι και πανακριβα...
καλυτερα κατι γυμνο...ή ψευτοεντουρο που οι ζημιες θα ειναι αμελητεες...



Α δεν εννοούσα εσένα :p Ναι, το δέχομαι, αυτός είναι ένας καλός λόγος.

devil's animal
14/12/2015, 08:51
το σημαντικο για τους γονεις ειναι να σε βλεπουν "μυαλωμενο"...
αυτο βεβαια δεν μπορει να γινει γιατι δεν θα τους εχεις δικαβαλο, αλλα με την συμπεριφορα σου και την σταση σου μπορει σιγα σιγα να τους πεισεις...
ενας καλος λογος για να σε δουν αλλιως ειναι ο εξοπλισμος...φορα τον παντου και παντα...ειτε καβαλας δικο σου, ειτε δανεικο φιλου, ειτε σαν συνοδηγος...

lykourgi
14/12/2015, 09:20
θα ήθελα να σε ρωτήσω πως αντιμετώπισες το θέμα Μανα


αν και γνωρίζω ότι δεν υπάρχει χρυσή τομή του προβλήματος.

Απάντησες μόνος σου.

Πρακτικά, δες τι έγραψε ο devils στο ποστ Νο 69. Τίποτε άλλο.

irinia
14/12/2015, 09:33
http://www.zougla.gr/greece/article/skoto8ike-19axronos-anavatis-pou-pigene-na-parakolou8isi-agona-dragster-sto-volo

Panos76
14/12/2015, 12:44
Ρίξε μια ματιά και σε αυτή (https://www.motostop.gr/) τη μηχανή αναζήτησης.

Δημιουργήθηκε από ένα μέλος του φόρουμ εδώ.

Polytexnitis
14/12/2015, 16:16
http://www.zougla.gr/greece/article/skoto8ike-19axronos-anavatis-pou-pigene-na-parakolou8isi-agona-dragster-sto-volo
Ειλικρινά αυτό το ποστ δε καταλαβαίνω πως με βοηθάει για την επιλογή μου και το θεωρώ εντελώς αρχείαστο.

Polytexnitis
14/12/2015, 16:23
Αν και ρωτας αλλον θα σου πω εγω.:D

Αυτο ειναι το δυσκολο της υποθεσης.Οτι και να κανεις οι γονεις πρεπει να αισθανθουνε οτι εισαι ασφαλης.Αυτο δεν θα γινει απο τη μια στιγμη στην αλλη και σιγουρα δεν θα κερδισεις κατι αν σε δουνε να καβαλας μια μηχανη τουμπανο.Εχουνε τα δικια τους και πρεπει να καταλαβεις τους φοβους τους.

Καταρχην ξεκινα απο τον πατερα,χρειαζεσαι συμμαχο.Στη συνεχεια δανεισου ενα σκουτερακι φιλου να σε δουνε πως βολταρεις.Για τη συνεχεια μια μηχανη που να δειχνει μικρη μαλλον θα ητανε καλη ιδεα.

Όλους σας ρωτάω για να διαβάζω απόψεις μπας και οι περιγραφές ταιριάζουν και στην δική μου περίσταση. Έχεις δίκιο το θέμα μου αυτό είναι, θέλω μηχανή που να είναι όπως και να το κάνουμε πιο εύκολη να την δεχτει η ματιά και η οπτική της μάνας. Ως αναφορά τον πατέρα σε συζητήσεις μας δεν είναι αρνητικός και με καταλαβαίνει και εφόσον του το έχω πει ότι θα δουλέψω γιαυτό και δε θα σου ζητήσω να πάρεις εσύ αυτό το βάρος (και καλά να μου την πάρει, ήταν τσακωμος της μάνας και καλά άμα του την πάρεις γίνεσαι συνενοχος στο έγκλημα μηχανής στο γιο μου)

Polytexnitis
14/12/2015, 16:26
το σημαντικο για τους γονεις ειναι να σε βλεπουν "μυαλωμενο"...
αυτο βεβαια δεν μπορει να γινει γιατι δεν θα τους εχεις δικαβαλο, αλλα με την συμπεριφορα σου και την σταση σου μπορει σιγα σιγα να τους πεισεις...
ενας καλος λογος για να σε δουν αλλιως ειναι ο εξοπλισμος...φορα τον παντου και παντα...ειτε καβαλας δικο σου, ειτε δανεικο φιλου, ειτε σαν συνοδηγος...

Ναι ξέρω ότι δε μπορώ να τους το αποδείξω από την μία στιγμή στην άλλη γιαυτό και σκέφτηκα να πάρω νωρίτερα τον εξοπλισμό να τους αποδείξω ότι αν γίνεται ότι θα είμαι σωστός και συνετος. Το θέμα μου είναι να τους πείσω μακροπροθεσμα ότι είναι σωστή επιλογή και όχι να έχω συνέχεια γκρίνια και μουρμουρα που σε φθειρει.

Polytexnitis
14/12/2015, 16:30
Κοίτα και το CBR 250R. Δεν ξέρω γιατί το σνομπάρει τόσος κόσμος, αλλά το θεωρώ ίσως την καλύτερη επιλογή στα 250cc street. Ακριβώς επειδή είναι μονοκύλινδρο. Βγαίνει και με ABS, αν το θες.

Όσον αφορά τους γονείς, οι δικοί μου έμαθαν ότι αγόρασα μοτοσυκλέτα, όταν την πήγα σπίτι. Δεν είχαν την παραμικρή ιδέα πριν. Φυσικά, αντέδρασαν. Και αντιδρούσαν για καιρό. Με παρακαλούσαν να την πουλήσω. Έναν χρόνο μετά, οι ίδιοι μου δάνεισαν λεφτά για να πάρω ένα CBR 1000RR.

Ακόμα δεν τους είναι πολύ ευχάριστο, βέβαια, ποτέ δε θα είναι, αλλά έχουν συμφιλιωθεί, όσο γίνεται, με την ιδέα.

Ευχαριστώ που απάντησες και σε αυτό το θέμα, το οικογενειακό! Και γω κάπως έτσι θα την παρουσίασω την μηχανή γιατι ξέρω ότι ποτέ δε θα μου πουν αγόρι μου ΠΑΡΤΗΝ. Χτες ας πούμε άκουσα το κορυφαίο από την μάνα ότι αν την πάρεις και την δω κάτω από το σπίτι θα στην κάψω. Χαχαχ γέλασα γιατί ξέρω ότι δε θα το εννοεί (μάλλον) αλλά θέλω να σας τονίζω το θέμα. Και επίσης δε θέλω σε περίπτωση που φάω την πρώτη μου τουμπιτσα να έχουμε το στα έλεγα εγώ αλλά δεν άκουσες, και τώρα πουλά την.

George_Sp
14/12/2015, 16:33
Ειλικρινά αυτό το ποστ δε καταλαβαίνω πως με βοηθάει για την επιλογή μου και το θεωρώ εντελώς αρχείαστο.

άστο. Τον Τέρενς τον αγαπάμε αλλά άμα είναι να πει τη γνώμη του, του αρέσει η υπερβολή.
από όσα γράφτηκαν πάντως είναι καθαρά θέμα μυαλού στο γκάζι και οικονομικών.
είτε πάρεις 250άρι είτε κάποιο ήρεμο 650άρι τύπου on off που καλύπτεται από το Α2 θα σε καλύψουν.
250άρι οικονομία και φιλικότητα,
650άρι λιγότερο οικονομικό, λιγότερο φιλικό, αλλά ασφαλέστερο και με λίγη προσοχή στο γκάζι δε θα έχεις πρόβλημα να το κουμαντάρεις.
διαλέγεις και παίρνεις

Polytexnitis
14/12/2015, 17:22
άστο. Τον Τέρενς τον αγαπάμε αλλά άμα είναι να πει τη γνώμη του, του αρέσει η υπερβολή.
από όσα γράφτηκαν πάντως είναι καθαρά θέμα μυαλού στο γκάζι και οικονομικών.
είτε πάρεις 250άρι είτε κάποιο ήρεμο 650άρι τύπου on off που καλύπτεται από το Α2 θα σε καλύψουν.
250άρι οικονομία και φιλικότητα,
650άρι λιγότερο οικονομικό, λιγότερο φιλικό, αλλά ασφαλέστερο και με λίγη προσοχή στο γκάζι δε θα έχεις πρόβλημα να το κουμαντάρεις.
διαλέγεις και παίρνεις

Ναι τελος παντων,το θεμα μου αυτο ειναι θελω πλεον να ανεβω σε 2-3 μηχανακια της εκαστοτε κατηγοριας και να διαπιστωσω και ο ιδιος τι με βολευει,Η σκεψη μου αφενος ειναι οτι το 250cc μου φαινεται πιο ωριμη λυση για εναν ασχετο οδηγο αλλα επειδη δε θα μπορεσω να αλλαξω μηχανη οποτε το βαρεθω η πω οτι δε μου κανει γιατι μου φαινεται μικρο η αβολο σκεφτομαι οτι αν δεν εχει μεγαλη διαφορα με τα 600cc να παω απευθειας σε ενα τετοιο και να το μαθω σιγα σιγα με συνεση ωστε να εξικειωθω!

sam4g
14/12/2015, 17:45
Να θυμάσαι ότι όταν λένε οι από πάνω 600αρι εννοούν κάτι μέχρι 40-45 αλογατακια.! Μην κάνεις κάνα λάθος και πάρεις κάνα cbr ή γενικά ss γτ αυτά είναι εργαλεία που δεν συγχωρούν!!!

ptc
14/12/2015, 17:50
Να θυμάσαι ότι όταν λένε οι από πάνω 600αρι εννοούν κάτι μέχρι 40-45 αλογατακια.! Μην κάνεις κάνα λάθος και πάρεις κάνα cbr ή γενικά ss γτ αυτά είναι εργαλεία που δεν συγχωρούν!!!

Αν δεις το αρχικο σχολιο ο φιλος εχει Α2.

Polytexnitis
14/12/2015, 17:52
Να θυμάσαι ότι όταν λένε οι από πάνω 600αρι εννοούν κάτι μέχρι 40-45 αλογατακια.! Μην κάνεις κάνα λάθος και πάρεις κάνα cbr ή γενικά ss γτ αυτά είναι εργαλεία που δεν συγχωρούν!!!

Χχχαχχαχα ναι ναι,αρχικα δε μπορω να παρω πανω απο 47 ιππους λογο Α2 διπλωματος!Αλλα εγω για το σεναριο που παμε στο 600αρι ελεγα για xt που εχω ακουσει τα καλυτερα!Αν δε παρω δηλαδη 250αρι!Βασικα αυτο θελω κατι που να μπορει να συγχωρει την μικρη μου μαλακια που θα γινει λογο της απειριας!

amyroukai
14/12/2015, 18:18
Για το θέμα γονέων...

Δεν θα το πάρουν απόφαση ποτέ πρακτικά.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μην κάνεις μλκίες και να μην χτυπήσεις (με δική σου υπαιτιότητα γιατί στατιστικά όλο και κάτι θα τύχει). Και όσο δείχνεις ότι είσαι σοβαρός στο ζήτημα μετακίνηση με δίτροχο, τόσο σιγά σιγά θα σταματήσουν να σε ζαλίζουν.
Προχτες έφυγα από το σπίτι με βροχή, το βλέμμα του πατέρα μου στο παράθυρο το είδα. Δεν είπε τίποτα, αλλά δεν ήταν ανάγκη. Νομίζω ανακουφίστηκε την ώρα που γύρισα. Γονείς είναι, αν δεν ανησυχήσουν και εκείνοι, ποιός;


Για το μηχανάκι, πιο σημαντικό από τα κυβικά (για να το χαρείς) είναι να είναι σε καλή κατάσταση και να μην τρέχεις κάθε τρεις και δύο για ψιψιψίνια σε κάποιο συνεργείο. Υπό αυτή την έννοια, ένα μηχανάκι 15 ετών δεν θα είναι το καλύτερο, εκτός και αν πέσεις σε μερακλή ιδιοκτήτη. Βάλε και αυτό στην εξίσωση, συν το ότι τα ΧΤ ήταν (δεν ξέρω αν παραμένουν) αγαπητά στους "απαλλοτριωτές κινητής περιουσίας".

spyrval
14/12/2015, 18:21
Σκέψου σοβαρά το ABS. Κάποια στιγμή θα βρεθείς σε γυαλισμένο οδόστρωμα, κάποια φορά θα έχει βρέξει όταν βγεις από τη σχολή για να γυρίσεις σπίτι.

omega
14/12/2015, 18:57
Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου ...
..κάτι στον νοου σου να μου προτείνεις. ΕυχαριστώΦίλε Πολυτεχνίτη όταν το αγόρασα της το έφερα αμέσως να το δει.Να το "ασημώσει" και να μου ευχηθεί.Η ευχή της μάνας είναι σημαντική.Της είπα επίσης ότι θα ήθελα(αν νοιώθεις άνετα) να την πάω βόλτα άμεσα ή μετά από λίγο καιρό που θα ένιωθα καλύτερα με τον όγκο/χρήση της,κάτι που έγινε.
Δεν άφησα περιθώριο να νομίσει ότι είμαι με τα μυαλά πάνω από το κεφάλι.Πάντα με έβλεπε με τον εξοπλισμό μου καθώς και με 2ο κράνος άμεσα(το φόρεσε) για το.. πρόσωπο.
Είναι αλήθεια ότι τον πρώτο καιρό ξενύχταγε μέχρι να μπω στο σπίτι.Εσύ δεν θα έχεις τέτοιο θέμα μιας και θα είσαι εκτός.Μια τακτική επικοινωνία τον πρώτο καιρό για να την καθησυχάσεις ότι όλα καλά,δεν τρέχεις,προσέχεις,δεν πίνεις(έτσι κι αλλιώς το ξεχνάς) θα βοηθήσει.
Μετά την βόλτα της καλοάρεσε και μου είπε "Αγόρι μου αν ήξερα μηχανή ΔΕΝ θα αγόραζα αυτοκίνητο..!!
Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα XL250R του 81'.Mεγάλο σχολείο!!!

Προσωπικά είμαι υπέρ μιας κατασκευής ψευδοεντούρο.Χωρίς πολλά πλαστικά φρουφρού κλπ.
Μια πολύ καλή πρόταση(για εμένα) είναι το Honda CRE230 easy enduro(HM).
Ένα απλό σε κατασκευή old fashion μοτέρ,με ένα όμορφο κοστουμάκι.Πολύ εύκολο και οικονομικό στην συντήρηση και με τα απαραίτητα για να σε πάει την βολτίτσα σου οικονομικά εντός πόλεως και σβέλτα όσο πρέπει σε επαρχιακό δίκτυο. Μεγάλο του ατού το γεγονός ότι θα μπει άνετα σε χωματόδρομο όπου.. με κατάλληλη καθοδήγηση θα μάθεις μαζί του πολλά.

Δεν κυκλοφορούν πολλά(οι περισσότεροι πάνε σε πιο άγρια) αλλά είναι μέσα στο μπάτζετ σου.. Καινούργιο ήταν υπερτιμημένο.Σίγουρα με τα 2500 που παίζει περίπου βρίσκεις πολύ γρηγορότερες μοτοσυκλέτες,πιο φορτωμένες αλλά όχι καλύτερες(για εμένα) για αυτά που θέλεις αυτή τη στιγμή.
Πολύ καλά entry είναι και τα 250ράκια που σου προτάθηκαν σε streetάκια.Απλά πιστεύω η εξέλιξή σου θα είναι καλύτερη με ένα εντουράκι. Υπάρχουν προτάσεις,εγώ την συγκεκριμενοποίησα προς το Hondaκι.

Αυτά από εμένα..

Polytexnitis
14/12/2015, 19:07
Φίλε Πολυτεχνίτη όταν το αγόρασα της το έφερα αμέσως να το δει.Να το "ασημώσει" και να μου ευχηθεί.Η ευχή της μάνας είναι σημαντική.Της είπα επίσης ότι θα ήθελα(αν νοιώθεις άνετα) να την πάω βόλτα άμεσα ή μετά από λίγο καιρό που θα ένιωθα καλύτερα με τον όγκο/χρήση της,κάτι που έγινε.
Δεν άφησα περιθώριο να νομίσει ότι είμαι με τα μυαλά πάνω από το κεφάλι.Πάντα με έβλεπε με τον εξοπλισμό μου καθώς και με 2ο κράνος άμεσα(το φόρεσε) για το.. πρόσωπο.
Είναι αλήθεια ότι τον πρώτο καιρό ξενύχταγε μέχρι να μπω στο σπίτι.Εσύ δεν θα έχεις τέτοιο θέμα μιας και θα είσαι εκτός.Μια τακτική επικοινωνία τον πρώτο καιρό για να την καθησυχάσεις ότι όλα καλά,δεν τρέχεις,προσέχεις,δεν πίνεις(έτσι κι αλλιώς το ξεχνάς) θα βοηθήσει.
Μετά την βόλτα της καλοάρεσε και μου είπε "Αγόρι μου αν ήξερα μηχανή ΔΕΝ θα αγόραζα αυτοκίνητο..!!
Το πρώτο μου μηχανάκι ήταν ένα XL250R του 81'.Mεγάλο σχολείο!!!

Προσωπικά είμαι υπέρ μιας κατασκευής ψευδοεντούρο.Χωρίς πολλά πλαστικά φρουφρού κλπ.
Μια πολύ καλή πρόταση(για εμένα) είναι το Honda CRE230 easy enduro(HM).
Ένα απλό σε κατασκευή old fashion μοτέρ,με ένα όμορφο κοστουμάκι.Πολύ εύκολο και οικονομικό στην συντήρηση και με τα απαραίτητα για να σε πάει την βολτίτσα σου οικονομικά εντός πόλεως και σβέλτα όσο πρέπει σε επαρχιακό δίκτυο. Μεγάλο του ατού το γεγονός ότι θα μπει άνετα σε χωματόδρομο όπου.. με κατάλληλη καθοδήγηση θα μάθεις μαζί του πολλά.

Δεν κυκλοφορούν πολλά(οι περισσότεροι πάνε σε πιο άγρια) αλλά είναι μέσα στο μπάτζετ σου.. Καινούργιο ήταν υπερτιμημένο.Σίγουρα με τα 2500 που παίζει περίπου βρίσκεις πολύ γρηγορότερες μοτοσυκλέτες,πιο φορτωμένες αλλά όχι καλύτερες(για εμένα) για αυτά που θέλεις αυτή τη στιγμή.
Πολύ καλά entry είναι και τα 250ράκια που σου προτάθηκαν σε streetάκια.Απλά πιστεύω η εξέλιξή σου θα είναι καλύτερη με ένα εντουράκι. Υπάρχουν προτάσεις,εγώ την συγκεκριμενοποίησα προς το Hondaκι.

Αυτά από εμένα..

Tην street μηχανη την αποφευγω καθως δεν μαρεσει καθολου η βολεψη του.Θελω κατι σε on/off ,motard.Oσο αναφορα τους γονεις μαρεσε πολυ η προσεγγιση σου με την βολτα και θεωρω οπως οταν ερθει η ωρα μου θα πραξω αναλογως!Ευχαριστω πολυ.

irinia
16/12/2015, 05:16
Ειλικρινά αυτό το ποστ δε καταλαβαίνω πως με βοηθάει για την επιλογή μου και το θεωρώ εντελώς αρχείαστο.




EYXOMAI MA MHN ΠΑΘΕΙΣ.............ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ




Διότι στην περίπτωση μας το τίμημα είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ..!!
Πολλές φορές δεν υπάρχει ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ..!!
Σου μιλάει κάποιος που είδε πολλούς φίλους να φεύγουν
και τραγική ειρωνία ήταν σχεδόν όλοι καλύτεροι οδηγοί από εμένα.

Giorgos19
16/12/2015, 09:58
Θα είμαι λίγο off topic αλλά θέλω να σου αναφέρω κάτι που απ'ό,τι είδα δεν το έχουν αναφέρει τα παιδιά παραπάνω.

Ό,τι και να πάρεις, έχε στο νου σου ότι η πιο επικίνδυνη περίοδος δεν είναι μόλις αρχίσεις να καβαλάς. Είναι μετά από κανένα 2μηνο, 3μηνο, όσο σου πάρει τέλος πάντων, που θα έχεις ξεψαρώσει. Εκεί θα πρέπει να είσαι προσεκτικός και να τιθασεύσεις την κάβλα του να ανοίξεις το γκάζι παραπάνω.

Και για να μπω on topic, αν χωράς και βολεύεσαι πάνω σε ένα Suzuki DRZ 400 sm θα ήταν ταμάμ κατά τη γνώμη μου.

visualizer
16/12/2015, 14:40
Εγώ και πάλι θεωρώ τα 600cc πολλά για κάποιον που καβαλάει μηχανάκι για πρώτη φορά στα 20 χρόνια του..τα περισσότερα ατυχήματα σε αυτή την ηλικία γίνονται λόγω καύλας - μαλακίας ( που είναι λογικό ) , οπότε θεωρώ πως όταν βρεθεί σε αυτήν την φάση καλύτερα να έχει ένα ψοφίμι που να τον περιορίζει.

Bladerunner
16/12/2015, 14:47
Κι εγώ υπέρ του μικρού χωμάτινου ή "χωμάτινου" είμαι.

Γκάζι όσο χρειάζεται για να κινείσαι αξιοπρεπώς στην πόλη ή και για λίγο παραέξω, όταν πέφτει δεν παθαίνει σχεδόν τίποτα, πάει παντού, και το βασικότερο; Αν πας χώμα είναι το καλύτερο σχολείο και για το δρόμο.

Panos76
17/12/2015, 09:13
Εγώ και πάλι θεωρώ τα 600cc πολλά για κάποιον που καβαλάει μηχανάκι για πρώτη φορά στα 20 χρόνια του..τα περισσότερα ατυχήματα σε αυτή την ηλικία γίνονται λόγω καύλας - μαλακίας ( που είναι λογικό ) , οπότε θεωρώ πως όταν βρεθεί σε αυτήν την φάση καλύτερα να έχει ένα ψοφίμι που να τον περιορίζει.

Θυμήθηκα τον φίλο του κουμπάρου μου όταν πυρ κ@υλος αγόρασε πριν 2-3 χρόνια το βέρσυς (650cc).

Άπειρος αναβάτης αλλά στα 30φεύγα του οδηγούσε - σύμφωνα με τα λεγόμενα του κουμπάρου μου - πολύ μυαλωμένα.

Δύο φορές νοσοκομείο (με κίνδυνο να χάσει τη δουλειά του), η μία από υπαιτιότητα γκόμενας που του έσκισε τον αστράγαλο και η άλλη από δικό του λάθος με ελάχιστα Km.

Να έχουμε δηλ. υπόψη όχι μόνο την απειρία μας αλλά και τη μλκια του άλλου που συνήθως πρέπει να προβλέπουμε.


Κι εγώ υπέρ του μικρού χωμάτινου ή "χωμάτινου" είμαι.

Γκάζι όσο χρειάζεται για να κινείσαι αξιοπρεπώς στην πόλη ή και για λίγο παραέξω, όταν πέφτει δεν παθαίνει σχεδόν τίποτα, πάει παντού, και το βασικότερο; Αν πας χώμα είναι το καλύτερο σχολείο και για το δρόμο.

Για αυτό και εγώ είμαι φανατικός - υπέρμαχος των crf - klx και όλων των λατρεμένων στα 90ς μικρά ον οφφ :D

tsobanos
12/01/2016, 13:58
Καλησπερα παιδια.Να κανω και εγω μια ερωτηση.Αγορασα ενα bmw f650 fuduro tou 97 και καπου κανει διαρροη λαδιων.Αποτι κοιταω απο κατω ειναι λαδομενη και τρεχει μερικεσ σταγωνες μολις το σβυσω.οταν ειναι κρυο δεν τρεχει.λετε να ειναι καμια φλατζα?κσερετε ποσο κοστιζει αλαγη φλατζων?Ευχαριστω

taisteal
12/01/2016, 14:02
Καλησπερα παιδια.Να κανω και εγω μια ερωτηση.Αγορασα ενα bmw f650 fuduro tou 97 και καπου κανει διαρροη λαδιων.Αποτι κοιταω απο κατω ειναι λαδομενη και τρεχει μερικεσ σταγωνες μολις το σβυσω.οταν ειναι κρυο δεν τρεχει.λετε να ειναι καμια φλατζα?κσερετε ποσο κοστιζει αλαγη φλατζων?Ευχαριστω

Πηγαινε να το πλυνεις για να δεις απο που χανει.
Αν ειναι γεματο λαδι δεν βγαζεις ακρη

Polytexnitis
18/02/2016, 14:43
Καλησπερα παιδια,επανηλθα!Τα χρηματα μαζευτηκαν(ο εξοπλησμος ηδη αγοραστηκε) οι ερευνες οσο πανε και τελιωνουν και βαδιζω προς το τελευταιο σταδιο,την αγορα ασφαλως!Θα ηθελα αν μπορειτε να διατυπωσετε μια συντομη αποψη για τις δυο αυτες μηχανες!Wolf 250i sym,και cbf250!Σας ευχαριστω εκ των προτερων!(αν θελετε να προτεινετε και κανενα μοντελακι ελευθερα,καλη συνεχεια)

George_Sp
18/02/2016, 14:55
πολύ καλά και τα 2 με οικονομικότερο σε ανταλλακτικά και σέρβις το λυκάκι. Εμφανισιακά το λυκάκι θα τραβήξει και κάνα γκομενάκι. Το Cbf όχι τόσο. :lol:
με το καλό η αρχή στα δίτροχα!
βάλε και καμιά φωτογραφία από εξοπλισμό να πούμε τα πρώτα καλορίζικα :) :beer:

nick_VFR
19/02/2016, 00:05
το σημαντικο για τους γονεις ειναι να σε βλεπουν "μυαλωμενο"...
αυτο βεβαια δεν μπορει να γινει γιατι δεν θα τους εχεις δικαβαλο, αλλα με την συμπεριφορα σου και την σταση σου μπορει σιγα σιγα να τους πεισεις...
ενας καλος λογος για να σε δουν αλλιως ειναι ο εξοπλισμος...φορα τον παντου και παντα...ειτε καβαλας δικο σου, ειτε δανεικο φιλου, ειτε σαν συνοδηγος...

+782

Πρέπει να δεις τους δικούς μου. Γκρινιάζουν για διάφορα πιθανά και απίθανα πράγματα, σε σημείο πολλές φορές να λέω "μα, είναι δυνατόν;" και για το ένα και μοναδικό πράγμα που θα δεχόμουν και θα δικαιολογούσα να μου λένε διάφορα (=το ότι έχω και οδηγώ μηχανή) δεν μου λένε τίποτα απολύτως! :rolleyes:
Πιστεύω πως το ότι με βλέπουν πάντα με τον εξοπλισμό μου, βοηθάει πολύ!

Polytexnitis
19/02/2016, 14:29
πολύ καλά και τα 2 με οικονομικότερο σε ανταλλακτικά και σέρβις το λυκάκι. Εμφανισιακά το λυκάκι θα τραβήξει και κάνα γκομενάκι. Το Cbf όχι τόσο. :lol:
με το καλό η αρχή στα δίτροχα!
βάλε και καμιά φωτογραφία από εξοπλισμό να πούμε τα πρώτα καλορίζικα :) :beer:

Ωχχχ δηλαδη λες με το λυκακι να εχουμε ζηλιες απο την κοπελια?Αυτο μας ελειπε τωρα!απο την μια η μανα με τις ανησυχιες της και απο την αλλη η κοπελα με τις ζηλιες της,Καηκαμε :p :p .Θα ανεβασω φωτο οταν παω στο σπιτι μου στην Αθήνα σε λιγες μερουλες!Περιμενω πολλα καλοριζικα :lol: