PDA

View Full Version : Arai rebel ...



young jedi
12/12/2015, 20:33
Γεια και χαρά , μετα την αγορά naked μηχανής έκανα την κίνηση και αγοράσαμε και κρανος της προκοπής και κρανος ταχα μου φτιαγμένο για naked bikes . Το προηγούμενο ήταν ενα αξιόλογο Nolan N8κατι . Λοιπόν , το "πρόβλημα " ειναι οτι παρ ´ολο που έχω κλειστές όλες τις εισόδους αέρα ο (κρύος) αέρας που μπαίνει στο κρανος ειναι ενοχλητικός έως ανυπόφορος στα πολλά χλμ . Έχω διαβάσει και δει βίντεο για το κρανος αυτο αλλα άκρη ΔΕΝ έχω βγάλει . Εχει κανείς καμία ιδέα ή παρόμοια εμπειρία ;

Φυσικά η σύγκριση γίνεται με το προηγούμενο κρανος και την χρήση σε ίδιες συνθήκες ...

Ευχαριστώ , Λευτέρης

(Θα περάσω απο εβδομάδα και απο την arai)

AristidisZ
12/12/2015, 20:39
μπαίνει από που ;
ζελατίνα, από κάτω ;;;

Μανολης67
12/12/2015, 20:42
Εχω καινούργιο κράνος, με άριστη εφαρμογή, παγωμένος αέρας όμως μπαίνει από τον λαιμό, για να τον περιορίσεις πρέπει μάλλον να κοιτάξεις σε αξεσουάρ προστασίας, (μπουφάν-αντιανεμικα προσώπου φλιτς ) και σχετικά, καλή ιδέα βέβαια να περάσεις μια βόλτα από τον πωλητή του κράνους.

young jedi
12/12/2015, 20:49
Λοιπόν , ΔΕΝ πρεπει να μπαίνει απο κάτω μιας και φοράω και προστατευτικό λαιμού , αλλα δεν κόβω και το λαιμο μου (..που λένε ) .Μιας που το κρανος εχει εισόδους αέρα ακομη και στη ζελατίνα νομίζω οτι σα να μπαίνει απο πάνω , ΑΛΛΑ το πιο λογικό ειναι να μπαίνει απο κάτω ...... Τωρα με το κρύο την ακούω στέρεο με τόσο κρύο αέρα στο πρόσωπο μου .

Edit : συν οτι το κρανος εχει και ενα έξτρα προστατευτικό για τον αέρα στο πηγούνι (το οποίο το τραβάς για να βγει )

spyrakos35
12/12/2015, 20:49
H shoei δινει μια εξτρα κουρτινουλα που μπαινει στο κατω μερος του κρανους στο σαγωνι.....
Απλα κανει α π ι σ τ ε υ τ η δουλεια.....
Δες αν η αραι το εχει ή το δινει σαν αξεσουαρ....

lmb990
12/12/2015, 22:47
Η ζελατινα στο αραι οταν κατεβαινει κουμπωνει.... την κουμπωνεις η απλα την κατεβαζεις?? Επισης αυτο το μαυρο πλαστικο που εχει στην ζελατινα για να την πιανεις κουμπωνει σε ενα αλλο μαυρο πλαστικο που ειναι στο κρανος και κλειδωνει..

young jedi
12/12/2015, 22:58
Ναι το κλείνω αυτο , κάνει κλικ κλειδώνει και μετα ΔΕΝ άνοιγει η ζελατίνα αν δεν το σπρώξεις μπροστά ...ευχαριστώ ..

k7600
13/12/2015, 20:12
το προβλημά σου θα το λύσεις μόνο με υποσιάγωνο, δεν ξέρω αν βγάζει η arai για το κράνος σου, πηγαίνε απο εκεί που το πήρες και ρώτα τον, πάντως hjc, shoei τα δίνουν στην συσκευασία μαζί με την αγορά...

omega
13/12/2015, 21:07
Eτσι κι αλλιως κατι θα πρεπει να εχεις στον λαιμο φιλε μας. Το υποσιαγωνο που εχει το arai ειναι μικρο και πτυσομενο.Δεν νομιζω να εχει αλλαξει.Αλλες εταιριες εχουν υφασματινο μεγαλυτερο..
Μηπως απο την αλλη μιλας για θορυβο αρκετο σε σχεση με το προηγουμενο;Το arai δεν ειναι αθορυβο κρανος μην το σκεφτεις καν.Δοκιμασες να πας φορωντας το nolan με πολλα;
Κρανος για γυμνη μοτοσυκλετα αποκλειστικα δεν ξερω να υπαρχει.Κορυφαιας αεροδυναμικης η οποια θα σου επιτρεψει να πας με πολλα καλυτερα απο αλλα κρανη ναι.Ενα τετοιο ειναι και το arai.
Η αγορα απο την αλλη naked μοτοσυκλετας εχει κι εναν μικρο συμβιβασμο.Μετα τα 140-150 και την διατηρηση τους για πολλη ωρα ξεκιναει ο αγωνας.. Αν εχει κι αερα... Πας για μυικο χτισιμο λαιμου!!

lmb990
13/12/2015, 21:23
Το πτυσομενο υποσιαγωνο εχει 2 σκαλες ετσι?? Το τραβας δυο φορες...

young jedi
13/12/2015, 21:26
Το υποσαγωνο το έχω τραβήξει τέρμα , όταν με το καλό γυρίσω θα παω Αττική οδό να κάνω τεστ ride ξανα και ξανα ΜΠΑΣ και πάρω πρέφα την είσοδο του ...ανέμου ...

Grafton 505
13/12/2015, 23:17
Αν έχεις σωστά κλειστή την ζελατίνα και όλους τους αεραγωγούς, ο αέρας που δέχεσαι στο πρόσωπο είναι από κάτω. Από το πηγούνι. Αυτό το υποσιάγονο που βάζει η arai είναι για πλάκα. Δεν κάνει τίποτα.
Στην επόμενη βόλτα, κλείσε με το χέρι σου αυτό το άνοιγμα και ο αέρας θα σταματίσει.

Υγ. Κάτοχος Arai Quantum V

spyrakos35
14/12/2015, 07:33
Οποτε την αλλη φορα παιρνεις shoei που το υποσιαγωνο τα σπαει

k7600
14/12/2015, 19:56
με υποσιάγωνο σε hjc r pha 10 plus πραγματικά νιώθεις ότι είσαι μεσα σε αυτοκίνητο, το λέω αυτό χωρίς καμία υπερβολή μιας και έχω και εγώ θέμα με τον αέρα που περνάει από κάτω, το μόνο κάπως σπαστικό ήταν ότι στο βγάλε έβρισκε στην μύτη και είναι λίγο εκνευριστικό , αλλά μόνο στο βγάλε, στο βάλε κανένα θέμα... το υποσιάγωνο το πτισόμενο της arai δεν κάνει τίποτα, το είχα το συγκεκριμένο μοντέλο της ( φανατικός πρώην araiκιας βλέπεις... )

young jedi
15/12/2015, 13:04
Τέτοια λεγε μου να πάθω κατάθλιψη....

k7600
15/12/2015, 19:21
εταιρίες όπως hjc, shoei, που τις ξέρω γιατί είχα κράνη της, βγάζουν ένα υποσιάγωνο σαν κουρτινάκι το οποίο μπαίνει και βγαίνει ( όπως το επιρήνιο), η arai απ όσο γνωρίζω δεν έχει βγάλει κάτι, και τυχερός είσαι που στο δικό σου μοντέλο έχει και αυτό το πτυσόμενο, στα πιο απλά της μοντέλα σ αφήνει απλά να παγώνεις...

young jedi
16/12/2015, 00:05
Λίγο κουλό δεν ειναι αυτο , δηλ σε 500+'€ κρανος να υπάρχει (αν ειναι αυτο ) τέτοιο πρόβλημα ;

George_M.
16/12/2015, 05:45
αν ξερεις τον τροπο βγαλε την ζελατινα κ ξαναρυθμισε την απο την αρχη.
δλδ
αφαιρεις τα πλαινα καπακια κ κανεις το παρακατω ωστε να εχει σωστη εφαρμογη περιφερειακα
https://www.youtube.com/watch?v=u4cmMoBRrY0
https://www.youtube.com/watch?v=2ic2MlsPs50

αν νομιζεις οτι δεν θα μπορεσεις τραβα στο μαγαζι που το πηρες να στο κανουν αυτοι.

επισης ως κατοχος 2 Αραι θα σου πω ενα ''μυστικο'' το οποιο το ειχε πει καιρο πριν εδω μεσα ο Τερενς κ εχει απολυτο δικιο.
τα Αραι λογω πολλων κ σωστα τοποθετημενων αεραγωγων δεν ειναι για πολλα κρυα,μπαζουν,οσο κ να μας κακοφαινεται αυτη ειναι η αληθεια.
κ μενα το Quantum οταν κοιταζω αριστερα γλυφει αερας απο τον δεξιο πανω αεραγωγο,για την ιστορια θα σου πω οτι πηγα στο μαγαζι κ δοκιμασα (σε οδηγηση) κ αλλα ιδια μοντελα κ ολα ειχαν το ιδιο θεμα,ισως να φταιει κ η αεροδυναμικη της μοτοσυκλετας μου ομως...

τεσπα στα κρυα με μια μπαλακλαβα θα εισαι οκ.περυσι τετοια εποχη -με τις παγωνιες αν θυμασαι- ειχα παει Κορινθο με 2 βαθμους κ φοροντας μπαλακλαβα ΔΕΝ καταλαβα τπτ.
για μενα μην τρομοκρατησε κ ακους διαφορα.
κανε την ρυθμιση που ειπαμε,δες αν παταει σωστα στην περιμετρικη τσιμουχα κ δοκιμασε να βαλεις κ κολαρο λαιμου που να πιανει μεχρι το πηγουνι,τον χειμωνα αλλωστε ειναι απαραιτητο.απολαυσε την ποιοτητα κ την ασφαλεια που σου προσφερει ενα κρανος σαν το Rebel της Arai,ειναι απλα κορυφη!

(για την ιστορια κ η Αραι στο νεο κρανος ARAI RX-7 V εχει προσθαφερουμενο εξτρα κουρτινακι για το υποσιαγωνο.δες εδω στο 5.50-60
https://www.youtube.com/watch?v=HaOKIDo0SGI)

k7600
16/12/2015, 08:52
(για την ιστορια κ η Αραι στο νεο κρανος ARAI RX-7 V εχει προσθαφερουμενο εξτρα κουρτινακι για το υποσιαγων





καιρός ήταν να βγάλει κάτι τέτοιο, λες να κάνει και σε άλλα μοντέλα ? η ARAI απο ποιότητα δεν παίζεται για μένα, απλά έχει κάποια μείον που με έκαναν να φύγω απ αυτήν ( μηχανισμός ζελατίνας, θόρυβος, βάρος -καλά εγώ έχω και θέμα με τον αυχένα )

devil's animal
16/12/2015, 10:17
ολοι εσεις που λετε οτι μπαζουν τα arai απο κατω, δοκιμασατε να σκυψετε λιγο περισσοτερο ή πατε σαν τσολιαδες πανω στο μηχανακι?
τα κρανη ειναι σχεδιασμενα για να δουλευουν υπο κλιση και οχι εντελως καθετα οπως οταν τ'αφηνουμε πανω σ'ενα τραπεζι π.χ.

GFawkes
16/12/2015, 10:21
Tα Arai εχουν πολλους αεραγωγους και γι'αυτο ειναι δροσερα

εχουν δυο στο κουτελο,
δυο στην ζελατινα
εναν στην μυτη
δυο απαγωγης στο πισω μερος....

εαν δεν τους κλεισεις ολους δουλευει βεντουρι και περναει αερας με πιεση...

γιαυτο κρυωνεις....

το καλοκαιρι ομως εισαι κυριος...

greco13
16/12/2015, 12:50
με υποσιάγωνο σε hjc r pha 10 plus πραγματικά νιώθεις ότι είσαι μεσα σε αυτοκίνητο, το λέω αυτό χωρίς καμία υπερβολή μιας και έχω και εγώ θέμα με τον αέρα που περνάει από κάτω, το μόνο κάπως σπαστικό ήταν ότι στο βγάλε έβρισκε στην μύτη και είναι λίγο εκνευριστικό , αλλά μόνο στο βγάλε, στο βάλε κανένα θέμα... το υποσιάγωνο το πτισόμενο της arai δεν κάνει τίποτα, το είχα το συγκεκριμένο μοντέλο της ( φανατικός πρώην araiκιας βλέπεις... )

Επειδή έχω πάρει ότι γνωστό μαγαζί ξέρω και κάνεις δεν έχει υποσιαγωνο για το rpha 10 plus μπορείς να δώσεις καμία βοήθεια? Και μαγαζί εξωτερικού δεκτό!!

amyroukai
16/12/2015, 13:20
ολοι εσεις που λετε οτι μπαζουν τα arai απο κατω, δοκιμασατε να σκυψετε λιγο περισσοτερο ή πατε σαν τσολιαδες πανω στο μηχανακι?
τα κρανη ειναι σχεδιασμενα για να δουλευουν υπο κλιση και οχι εντελως καθετα οπως οταν τ'αφηνουμε πανω σ'ενα τραπεζι π.χ.

Το rebel διαφημίζεται ως κράνος για ορθια θέση.

devil's animal
16/12/2015, 13:41
Το rebel διαφημίζεται ως κράνος για ορθια θέση.


αυτο μπορει να διαφημιζεται οτι προσελκυει και τα μοντελα της victoria secret...θα το πιστεψετε...??:confused:

βαλτε λιγο το σαγονακι σας προς τα μεσα...
αλλωστε και μ'ενα απλο googlαρισμα (https://www.google.gr/search?q=arai+rebel&espv=2&biw=1600&bih=809&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjO6tXvsuDJAhXCCSwKHXiSAsEQ_AUIBigB) φαινεται οτι πρεπει να εχει κλιση...

young jedi
16/12/2015, 13:54
Οοουαου κάναμε και ιντερνετική διάγνωση της λάθος θέσης οδήγησης μας και ναι , αν δεις την διαφορά του rebel απο την υπόλοιπη σειρά της arai , ειναι για naked bikes και οχι για τα κορίτσια της Victoria ....

devil's animal
16/12/2015, 14:28
Οοουαου κάναμε και ιντερνετική διάγνωση της λάθος θέσης οδήγησης μας και ναι , αν δεις την διαφορά του rebel απο την υπόλοιπη σειρά της arai , ειναι για naked bikes και οχι για τα κορίτσια της Victoria ....


και τα κοριτσια της Victoria, naked ειναι παντως...:p

DoctoR_k6
16/12/2015, 15:33
Επειδή έχω πάρει ότι γνωστό μαγαζί ξέρω και κάνεις δεν έχει υποσιαγωνο για το rpha 10 plus μπορείς να δώσεις καμία βοήθεια? Και μαγαζί εξωτερικού δεκτό!!

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/220211

Η Colori δεν ειχε ή μηπως δεν ταιριαζει με το απλο.

http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1457&id=9&sub=107

k7600
16/12/2015, 20:10
ολοι εσεις που λετε οτι μπαζουν τα arai απο κατω, δοκιμασατε να σκυψετε λιγο περισσοτερο ή πατε σαν τσολιαδες πανω στο μηχανακι?
τα κρανη ειναι σχεδιασμενα για να δουλευουν υπο κλιση και οχι εντελως καθετα οπως οταν τ'αφηνουμε πανω σ'ενα τραπεζι π.χ.

φυσικά και δεν κάθομαι σαν τσολιάς, αλλά σκέψου σε γυμνό μηχανάκι ή σε street/ on-off πόσο να σκύψεις πια...?

k7600
16/12/2015, 20:12
Επειδή έχω πάρει ότι γνωστό μαγαζί ξέρω και κάνεις δεν έχει υποσιαγωνο για το rpha 10 plus μπορείς να δώσεις καμία βοήθεια? Και μαγαζί εξωτερικού δεκτό!!

πάρε στην colori που είναι και η επίσημη αντιπροσωπεία, ο,τι χρειάστηκα και δεν το είχε το βάζουνε παραγγελία και σε 10 μέρες είναι Ελλάδα...

k7600
16/12/2015, 20:15
ολοι εσεις που λετε οτι μπαζουν τα arai απο κατω, δοκιμασατε να σκυψετε λιγο περισσοτερο ή πατε σαν τσολιαδες πανω στο μηχανακι?
τα κρανη ειναι σχεδιασμενα για να δουλευουν υπο κλιση και οχι εντελως καθετα οπως οταν τ'αφηνουμε πανω σ'ενα τραπεζι π.χ.


και κάτι ακόμα... επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά κράνη (κολλημένος με τα κράνη γενικότερα) τριών εταιριών ( arai, shoei, hjc ) όλα μπάζουν απο κάτω, άνοιξη / καλοκαίρι είναι μια χαρά, σε κρύα όμως οπως αυτής της εποχής το μόνο που σε σώζει είναι το υποσιάγωνο...

k7600
16/12/2015, 20:17
ολοι εσεις που λετε οτι μπαζουν τα arai απο κατω, δοκιμασατε να σκυψετε λιγο περισσοτερο ή πατε σαν τσολιαδες πανω στο μηχανακι?



εσύ έχεις δοκιμάσει να βάλεις ποτέ υποσιάγωνο ? βάλτο, κάτσε σαν τσολιάς και έλα πες μου αν μπάζει αέρα...

devil's animal
16/12/2015, 23:00
και κάτι ακόμα... επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά κράνη (κολλημένος με τα κράνη γενικότερα) τριών εταιριών ( arai, shoei, hjc ) όλα μπάζουν απο κάτω, άνοιξη / καλοκαίρι είναι μια χαρά, σε κρύα όμως οπως αυτής της εποχής το μόνο που σε σώζει είναι το υποσιάγωνο...


εσύ έχεις δοκιμάσει να βάλεις ποτέ υποσιάγωνο ? βάλτο, κάτσε σαν τσολιάς και έλα πες μου αν μπάζει αέρα...



εγω δεν εχω θεμα με τον αερα...ουτε με shoei ουτε με arai...
ακομα και στο xr που καθομαι σαν τσολιας γιατι ετσι ειναι η θεση οδηγησης με την μπαλακλαβα και λιγο κατεβασμα το σαγονι, ειμαι οκ οσο κρυο και να κανει...

συνηθως εχω μονιμα ανοιχτους (χειμωνα-καλοκαιρι) και τους αεραγωγους του στοματος...ολοι οι υπολοιποι χειμωνα κλεινουν...

young jedi
17/12/2015, 13:18
Λοιπόν πήγα και απο εκει(arai) αλλα τζίφος , η ζελατίνα εφαπτει τέλεια και η μόνη συμβουλή ήταν να βάλω το χέρι (εν κινηση )στους αεραγωγούς της ζελατίνας να δω αν μπαίνει αέρας απο εκει . Σήμερα που ο αέρας ειναι δυνατός , με κάποιες ριπές ένιωθα τον κρύο αέρα . Μάλλον , λοιπόν οτι μπαίνει , μπαίνει απο κάτω .... ( φόραγα και μπαλακλάβα , λαιμού μόνο αλλα ανεβασμένη ) .. Επίσης υποσαγωνο έξτρα ΔΕΝ υπάρχει ...

DoctoR_k6
17/12/2015, 13:22
Μοτοσυκλετες καβαλαμε/τε συνεχεια κ θελετε να μην μπαινει αερας μεσα απο πουθενα?? Δεν σφραγιζει...
Δεν γινονται αυτα...παρα μονο μεσα σε κουτι(κ με κλειστους αεραγωγους)!!
Εγω με την μπαλακλαβα ειμαι σουπερ(Κ τα HJC εχουν κ 2 σιτες που δεν κλεινουν ποτε...τι να πουμε δηλαδης??).

young jedi
17/12/2015, 13:50
Επειδή κι εμείς καβαλάμε μοτοσακό , συνέκρινα ενα Nolan πενταετίας (200€) με ενα arai 500+ επειδή το κρύο που τρώω στη μάπα ειναι ανεπίτρεπτο ... Μην μπερδευόμαστε ..

DoctoR_k6
17/12/2015, 14:05
Κανενα μπερδεμα απλα τα κρανη δεν χωριζονται για naked κ σια...(Ειδικα σε κρανη με τετοιες τιμες) .Οταν ενα ARAI των 500+ ευρω σου προσφερει ενα κρανος αυτο που εχει σκοπο ειναι να ειναι ελαφρυ, να εχει καλους αερισμους κ γενικα να εχει πολυ καλη συμπεριφορα σε υψηλες ταχυτητες(Για ασφαλεια δεν το συζηταμε...Γι αυτο πας κ ARAI). Ειδικα τα γυμνα χρειαζονται ελαφρια κρανη που δεν παιδευουν τον αναβατη. Τωρα ολα τα καλα κρανη(ρεπλικες που λεμε) εχουν κ καποια μειονεκτηματα γιατι εχουν βγει για συσκεκριμενο λογο κ σκοπο. Οποτε μπαλακλαβα(που εγω να πω την αληθεια μου πριν το βαλω την δαγκωνω κ φοραω κρανος κ με το που κλεισει κ το υποσιαγωνο δεσαμε)κ λιγο αντοχη στο κρυο!!

young jedi
17/12/2015, 14:17
Τέλος πάντων , εγώ απλα σπάστικα πολύ με το θέμα απλα γιατί το γουστάρω το κρανος .Απο την άλλη αντέχω το κρύο δεν με με νοιάζει και στο κάτω - κάτω καβαλας naked μηχανή με 7 βαθμούς και πολλά μποφόρ . Να αναπνέω τόσο κρύο αέρα με τις ώρες με κουράζει και θα αρρωστήσω σίγουρα (είμαι και γερό ξεκουτης)

George_M.
17/12/2015, 14:24
Επειδή κι εμείς καβαλάμε μοτοσακό , συνέκρινα ενα Nolan πενταετίας (200€) με ενα arai 500+ επειδή το κρύο που τρώω στη μάπα ειναι ανεπίτρεπτο ... Μην μπερδευόμαστε ..
δυστηχως -οπως ειχε πει κ ο Τερενς- ενα ΜΤ των 80 ευρω ειναι πιο ζεστο τον χειμωνα απο ενα Αραι των 500 καθως το ενα εχει 2 χαραμαδες κ το αλλο μια 10αδα απο μελλετημενους αεραγωγους...με οτι αυτο συνεπαγεται.
ομως...ειναι διαφορετκοι οι λογοι (κ χιλιοειπωμενοι εδω μεσα )για τους οποιους επιλεγεις ενα Αραι.:wave2:

dimmie_72
17/12/2015, 15:58
δυστηχως -οπως ειχε πει κ ο Τερενς- ενα ΜΤ των 80 ευρω ειναι πιο ζεστο τον χειμωνα απο ενα Αραι των 500 καθως το ενα εχει 2 χαραμαδες κ το αλλο μια 10αδα απο μελλετημενους αεραγωγους...με οτι αυτο συνεπαγεται.
ομως...ειναι διαφορετκοι οι λογοι (κ χιλιοειπωμενοι εδω μεσα )για τους οποιους επιλεγεις ενα Αραι.:wave2:

αυτοί οι 10άδες αεραγωγοί έχουν μελετηθεί και για να κλείνουν το χειμώνα χωρίς συνεπαγωγές, φαντάζομαι...

DoctoR_k6
17/12/2015, 16:03
αυτοί οι 10άδες αεραγωγοί έχουν μελετηθεί και για να κλείνουν το χειμώνα χωρίς συνεπαγωγές, φαντάζομαι...

Φανταζομαι το κριτηριο θα ειναι ο καλυτερος αερισμος στη διαρκεια της ζεστης κ γι αυτο οι πολλοι κ μελετημενοι αεραγωγοι.
Οχι τοσο για τον χειμωνα...κ ξαναλεμε ρεπλικα κρανος π.χ του Pedrosa δεν κοιταει να μην κρυωνει το χειμωνα.
Σου λεει κλειστους ολους κ οτι περασει περασε...

young jedi
17/12/2015, 16:08
Τότε με το συμπάθειο να τα ονομάσουν sezonal κράνη και όχι all weather/season ....δεν ειναι δικαιολογία αυτή πιστεύω ...

dimmie_72
17/12/2015, 16:11
Οχι τοσο για τον χειμωνα...κ ξαναλεμε ρεπλικα κρανος π.χ του Pedrosa δεν κοιταει να μην κρυωνει το χειμωνα.
Σου λεει κλειστους ολους κ οτι περασει περασε...

τι σόϊ ρέπλικα είναι το rebel;

young jedi
17/12/2015, 16:13
τι σόϊ ρέπλικα είναι το rebel;. ... Α όλα κι όλα , replica δικιά μου ....

DoctoR_k6
17/12/2015, 16:22
τι σόϊ ρέπλικα είναι το rebel;

Εδω εχει MotoGp next generation ζελατινα...τι ερωτηση ειναι αυτη!!
Πουλα το καλυτερα κ παρε Nolan...:cry:

sniper
17/12/2015, 16:22
Τότε με το συμπάθειο να τα ονομάσουν sezonal κράνη και όχι all weather/season ....δεν ειναι δικαιολογία αυτή πιστεύω ...


Γιατί δεν στέλνεις ένα mail στην Αrai, να τους εκθέσεις το πρόβλημά σου;

amyroukai
17/12/2015, 16:24
Στο chaser είχα βάλει υποσιάγωνο από xr1000 πάντως. Ταμάμ.

young jedi
17/12/2015, 16:30
Γιατί δεν στέλνεις ένα mail στην Αrai, να τους εκθέσεις το πρόβλημά σου;

Χμμμ ... Καλή ιδέα , αλλα πριν απο αυτο θα ηθελα να ξανα παω απο το καταςτημα εδω να τα ξανα πούμε (να δοκιμάσω και κάποιο άλλο ή να το δοκιμάσει κάποιος ),παρ όλο που δεν ειναι και τόσο πρόθυμοι ή ενεργητικοί γενικά , εχει μια γενική οκνηρία το κατάστημα αν μπορώ να το θέσω κάπως ...

sniper
17/12/2015, 16:45
Χμμμ ... Καλή ιδέα , αλλα πριν απο αυτο θα ηθελα να ξανα παω απο το καταςτημα εδω να τα ξανα πούμε (να δοκιμάσω και κάποιο άλλο ή να το δοκιμάσει κάποιος ),παρ όλο που δεν ειναι και τόσο πρόθυμοι ή ενεργητικοί γενικά , εχει γενική οκνηρία το κατάστημα αν μπορώ να το θέσω κάπως ...

Ρε φίλε, τι να σου πουν στο κατάστημα; Αυτό φτιάχνει η Arai, αυτό πουλάνε! Τι θες να σου βάλουν μέσα; Σόμπα;

Μόνο η Arai μπορεί να σου πει κάτι αν και χλωμό το κόβω.

young jedi
17/12/2015, 16:51
Ρε φίλε, τι να σου πουν στο κατάστημα; Αυτό φτιάχνει η Arai, αυτό πουλάνε! Τι θες να σου βάλουν μέσα; Σόμπα;

Μόνο η Arai μπορεί να σου πει κάτι αν και χλωμό το κόβω.

Αυτοι πουλάνε ,αυτοι ξέρουν , ΑΝ εχει (λέμε τωρα ) Αν εχει ενα ελάττωμα να το βρουν αν όχι καλή καρδια... Μετα βλέπουμε ...(τωρα για σόμπα ... )

dimmie_72
17/12/2015, 19:01
Εδω εχει MotoGp next generation ζελατινα...τι ερωτηση ειναι αυτη!!


ναι ε; και για εξήγα τι σημαίνει αυτό δλδής; :dizzy:

Grafton 505
17/12/2015, 20:27
googlαρε το ριμάδι να τελειώνουμε :D


http://www.amazon.com/SPEEDMETAL-Wind-Stopper-Helmet-Skirt/dp/B0089Q9IZ0

348371
(http://www.amazon.com/SPEEDMETAL-Wind-Stopper-Helmet-Skirt/dp/B0089Q9IZ0)

young jedi
17/12/2015, 20:48
googlαρε το ριμάδι να τελειώνουμε :D




http://www.amazon.com/SPEEDMETAL-Wind-Stopper-Helmet-Skirt/dp/B0089Q9IZ0

348371
(http://www.amazon.com/SPEEDMETAL-Wind-Stopper-Helmet-Skirt/dp/B0089Q9IZ0)

Είσαι θεός !!!

(Και μετα διαβαζεις τα σχόλια κι σου έρχεται ντουβρουτζας )

Grafton 505
17/12/2015, 20:57
Είσαι θεός !!!

(Και μετα διαβαζεις τα σχόλια κι σου έρχεται ντουβρουτζας )


:lol:

Έχει μπόλικα το amazon

http://www.amazon.com/Motorcycle-Sports-Helmet-898_c-Black/dp/B00VJIWMWQ/ref=pd_sim_sbs_263_5?ie=UTF8&dpID=41yM0RHNxtL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&refRID=1NSHADBX9TG2K5NN1RDV

young jedi
17/12/2015, 20:59
:lol:

Έχει μπόλικα το amazon

http://www.amazon.com/Motorcycle-Sports-Helmet-898_c-Black/dp/B00VJIWMWQ/ref=pd_sim_sbs_263_5?ie=UTF8&dpID=41yM0RHNxtL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&refRID=1NSHADBX9TG2K5NN1RDV

Τα είδα !! Να σαι καλα !!!!

k7600
18/12/2015, 20:59
Χμμμ ... Καλή ιδέα , αλλα πριν απο αυτο θα ηθελα να ξανα παω απο το καταςτημα εδω να τα ξανα πούμε (να δοκιμάσω και κάποιο άλλο ή να το δοκιμάσει κάποιος ),παρ όλο που δεν ειναι και τόσο πρόθυμοι ή ενεργητικοί γενικά , εχει μια γενική οκνηρία το κατάστημα αν μπορώ να το θέσω κάπως ...

που πήγες? στην αντιπροσωπεία της Arai στην Μιχαλακοπούλου ? εκεί ο τύπος πρέπει να κάνει όλη μέρα yoga, όποτε πάω φεύγω με μια διάθεση χαλάρωσης, υπνιλίας , ζεν ....

George_M.
18/12/2015, 21:04
που πήγες? στην αντιπροσωπεία της Arai στην Μιχαλακοπούλου ? εκεί ο τύπος πρέπει να κάνει όλη μέρα yoga, όποτε πάω φεύγω με μια διάθεση χαλάρωσης, υπνιλίας , ζεν ....

xa,xa ο Μιχαλιος ειναι σιωπηρη δυναμη κ γνωστης του αντικειμενου.φιλαρακι πλεον κ θεωρω (αποψη/εμπειριες μου) οτι προσεχει τον πελατη.

young jedi
18/12/2015, 21:12
που πήγες? στην αντιπροσωπεία της Arai στην Μιχαλακοπούλου ? εκεί ο τύπος πρέπει να κάνει όλη μέρα yoga, όποτε πάω φεύγω με μια διάθεση χαλάρωσης, υπνιλίας , ζεν ....


Ακριβώς αυτο ... ειναι ζζζζζ λίγο το ζζζ μαγαζί νυυυυυστα ρε παιδί μου ! Αλλα προσπάθησαν .. να με Εξυπηρετήσουν πάντως , να πω τα σύκα - σύκα ...

spyrval
18/12/2015, 21:59
Ακριβώς αυτο ... ειναι ζζζζζ λίγο το ζζζ μαγαζί νυυυυυστα ρε παιδί μου ! Αλλα προσπάθησαν .. να με Εξυπηρετήσουν πάντως , να πω τα σύκα - σύκα ...

......πριν τη σκάφη-σκάφη σε πήρε ο ύπνος :lol:

k7600
19/12/2015, 18:13
xa,xa ο Μιχαλιος ειναι σιωπηρη δυναμη κ γνωστης του αντικειμενου.φιλαρακι πλεον κ θεωρω (αποψη/εμπειριες μου) οτι προσεχει τον πελατη.


ναι για τον Μιχάλη λέω, ευγενικό παιδί δεν λέω, δεν ξέρω αν είναι γνώστης του αντικειμένου γιατί όποτε πάω, πάω για συγκεκριμένα πράγματα για τα οποία έχω κάνει την έρευνα μου απ το ιντερνετ αλλά από ενέργεια τίποτα ρε παιδί μου...

young jedi
12/01/2016, 18:37
Προς ενημέρωση και μόνο , μπήκε "αυτο " και βελτιώθηκε (έως έφτιαξε ) η κατάσταση . Οπτικά μόνο ..... http://www.amazon.com/WINDJAMMER-REDUCES-Helmets-original-copied/dp/B003FHLNVK


Μερσί ...