PDA

View Full Version : Ποιο απο τα 3 λετε;



omrtlegol
13/12/2015, 00:08
Οπως γραφει ο τιτλος,θελω την γνωμη σας για 3 απο τα κρανη που εχω ξεχωρησει,σε μια μινι ερευνα! Χωρις να εχω δοκιμασει καποιο απο τα 3,επομενως ο παραγοντας εφαρμογη ειναι εκτος!
Ας υποθέσουμε λοιπον,οτι και στα 3 η εφαρμογη ειναι ομοια!

HJC RPHA 10 PLUS CYPER
Scorpion Exo 1000 Air Stars & Stripes
AGV Grid Stigma

Η τιμη τους ειναι παρόμοια!
Αυτο που με προβληματίζει ειναι η παλαιότητα τους! Σε ενα γνωστο site για παράδειγμα οταν εστειλα mail για να ρωτήσω πότε εχει ακτασκευαστει καθενα απο αυτα (που τα ειχαν στο site τους) μου ειπαν οτι δεν ξερουν,και αν θελω να επικοινωνισω με τον κατασκευαστη! Τρεχα γυρευε δλδ! Θα ηθελα λοιπον να ακουσω τη δικη σας γνωμη!

for what it's worth ( που λενε :P ) το χειροτερο μου εμφανησιακα ειναι το scorpion!

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

FotisFz1
13/12/2015, 00:12
Οποιο κατσει πιο καλα στο κεφαλι σου

BLiTzER
13/12/2015, 00:21
for what is worth ( που λενε :P ) το χειροτερο μου εμφανησιακα ειναι το scorpion!

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

"For what it's worth" λένε :p

Από τα 3, μάλλον θα προτιμούσα το HJC. Αλλά και ό,τι είπε ο foten.

hlektronio
13/12/2015, 01:36
οσον αφορά το κράνος

να ξέρεις οτι αυτα τα κράνη δεν κάνουν για μπανιέρες τυπού fjr-βαραδέρνω και στρομ ,θα φας κράξιμο
φιλικά

omrtlegol
13/12/2015, 09:45
οσον αφορά το κράνος

να ξέρεις οτι αυτα τα κράνη δεν κάνουν για μπανιέρες τυπού fjr-βαραδέρνω και στρομ ,θα φας κράξιμο
φιλικά

Με το brosακι που εχω,τρωω κραξιμο; :D

nickald
13/12/2015, 10:18
Οτι δεν κανουν για ορθιες μηχανες ας πουμε οτι "δεν κανουν"....

Το κραξιμο υπο ποια εννοια θα το φαει δηλαδη? Επειδη θα διαλεξει ενα κορυφαιο κρανος εστω κι αν καβαλαει yamaha jog?

Ειχα το scorpion (παλιοτερο μοντελο) μεχρι που ενας π@παρας στο δρομο αποφασισε να δοκιμασει αν με προστατευει σωστα..... τα εβγαλε τα λεφτα του..... γενικα ειναι μετριο κρανος

Εχω το rpha 10+. Ειναι πολυ καλο κρανος και "ερχεται" με χρησιμο εξοπλισμο (2 ζελατινες + αντιθαμβωτικη + windskirt).

Ειναι κρανος που αν το φορας σε ορθια μηχανακια βγαζει θορυβο.

greco13
13/12/2015, 10:26
Καλημέρα!! Αγόρασα το RPHA 10 plus πριν περίπου 2-3 μήνες.. Φοβερή αεροδυναμική , πανάλαφρο και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Το μόνο μείον είναι ότι είναι λίγο θορυβώδες.. Στην αρχή πήγαινε για το SHOEI NXR. Αλλά μόλις δοκίμασα αυτό μου έκατσε τέλεια στο κεφάλι.. Οπότε όπως είπαν και τα παιδιά δοκίμασε τα και με όποιο νιώθεις καλύτερα προχώρα!!

omrtlegol
13/12/2015, 10:28
Ευχαριστω πολυυυ!! Ελπιζω να καθετε καλα!!! Γιατι το εχω βρει και σε εξωφρενικα καλη τιμη!

amyroukai
13/12/2015, 10:53
Αν είναι από μαγαζί, δεν.λες και δημόσια μήπως βολέψεις Και κανέναν άλλον που ψάχνει;

zannisvel
13/12/2015, 11:16
Είμαι σε αναζητηση του RPHA 10. Όπου το έχουν σε προσφορά δεν έχουν νούμερα και όπου έχουν νούμερα δεν, το έχουν 100 ευρώ πάνω.

FotisFz1
13/12/2015, 14:04
http://www.lidsdirect.co.uk/sale/sale-helmets/hjc-rpha-10-plus-cyper

http://www.lidsdirect.co.uk/sale/sale-helmets/hjc-r-pha-10-plus-furia

http://www.lidsdirect.co.uk/sale/sale-helmets/r-pha-10-aquilo-black


14.95 Λιρες τα μεταφορικα

k7600
13/12/2015, 20:09
είχα το rpha 10 plus, για μένα πολύ value for money κράνος, πολύ ελαφρύ, αεροδυναμικό κτλ, βέβαια από ποιότητα κατασκευής είναι ένα κλικ κάτω απο shoei nxr το οποίο και αυτό το είχα... το μόνο που με χάλασε στο hjc είναι ότι το κέλυφος του είναι κάπως μεγάλο, όχι τόσο όσο τα nolan αλλά μεγαλύτερο απο το shoei nxr ( το οποίο βγαίνει σε 4 μεγέθη κελύφους και όχι σε 3 που βγαίνουν τα περισσότερα )