PDA

View Full Version : Πρόβλημα θερμοστάτη θερμοσίφωνα



nikos_abel
13/12/2015, 13:11
Ναι, ναι ότι νάναι.

Λοιπόν, πριν από (αρκετό ομολογώ) καιρό ο θερμοστάτης του θερμοσίφωνα άρχισε να κόβει από θερμικό.

Τον άλλαξα άμεσα και λειτούργησε για ένα μικρό χρονικό διάστημα με επιτυχία.

Όμως άρχισε πάλι τα ίδια και έκτοτε τον λειτουργώ πατώντας το θερμικό και αφήνοντάς τον
να κόψει από αυτό.

Η αντίσταση κατά 99% διαρροή δεν έχει (εξάλλου το θερμικό δεν κόβει λόγω διαρροής).

Καμμιά ιδέα τι να κοιτάξω πριν ξαναλλάξω το θερμοστάτη;

toyar
13/12/2015, 13:14
τιποτα.........
να αλλαξεις τον θερμοστατη
το θερμικο υπαρχει για οταν αστοχησει ο κανονικος θερμοστατης
εσυ λειτουργωντας το με το θερμικο το προκαλεις να ανατιναχτει:D

teogtp
13/12/2015, 13:51
Θα εχει βραχυκυκλωσει η αντισταση και γι'αυτο σου κοβει απο θερμικό.

nikos_abel
13/12/2015, 14:03
Θα εχει βραχυκυκλωσει η αντισταση και γι'αυτο σου κοβει απο θερμικό.

Δεν θα έριχνε ρελέ;

notakos600
13/12/2015, 14:07
Ο δικός μου ο ηλιακός το κάνει όταν έχει όλη μέρα συννεφιά και πάω το βράδυ να τον ανάψω με το ρεύμα, δεν το κάνει πάντα, μια-δύο φορές το μήνα και πάντα τον χειμώνα.
Ο μαλ@κας ο εγκαταστάτης δεν έβαλε μπόιλερ από τον καυστήρα του καλοριφέρ.
Άλλαξα θερμοστάτη και μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια.
Δοκίμασα να κατεβάσω την θερμοκρασία και βελτιώθηκε κάπως.
Ο γειτονικός του, ηλιακός κι αυτός, δουλεύει χωρίς πρόβλημα 12 χρόνια.....

teogtp
13/12/2015, 14:39
Βαση λογικης η ρύθμιση του θερμοστάτη είναι υψηλή και πριν προλάβει ο θερμοσίφωνας να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τον προλαβαίνει το θερμικό.
Αλλο σεναριο είναι η αντίσταση να εχει χτισει ενα νταμαρι απο αλατα και να μην προλαβαίνει να ζεστάνει το νερό αλλα το θερμικο πέφτει λογο συνεχούς λειτουργίας -υπερθερμανσης.

dimmie_72
13/12/2015, 14:45
Αλλο σεναριο είναι η αντίσταση να εχει χτισει ενα νταμαρι απο αλατα και να μην προλαβαίνει να ζεστάνει το νερό αλλα το θερμικο πέφτει λογο συνεχούς λειτουργίας -υπερθερμανσης.

έχεις σιάξει επαγγελματικές καφετιέρες εσύυυυυυυ.....! :lol:

notakos600
13/12/2015, 14:45
Βαση λογικης η ρύθμιση του θερμοστάτη είναι υψηλή και πριν προλάβει ο θερμοσίφωνας να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τον προλαβαίνει το θερμικό.
Αλλο σεναριο είναι η αντίσταση να εχει χτισει ενα νταμαρι απο αλατα και να μην προλαβαίνει να ζεστάνει το νερό αλλα το θερμικο πέφτει λογο συνεχούς λειτουργίας -υπερθερμανσης.

Κι όταν είναι καινούρια η αντίσταση γιατί το κάνει?

nikos_abel
13/12/2015, 14:47
Βαση λογικης η ρύθμιση του θερμοστάτη είναι υψηλή και πριν προλάβει ο θερμοσίφωνας να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τον προλαβαίνει το θερμικό.
Αλλο σεναριο είναι η αντίσταση να εχει χτισει ενα νταμαρι απο αλατα και να μην προλαβαίνει να ζεστάνει το νερό αλλα το θερμικο πέφτει λογο συνεχούς λειτουργίας -υπερθερμανσης.

Το 1ο σενάριο απορρίπτεται.

Το 2ο :hmm:

Μάλλον δε γλιτώνω τη αλλαγή αντίστασης (και βαριέμαιιιιιιιιιιι)

Road Pirat
13/12/2015, 14:48
Δοκίμασε κάτι απλό πρώτα, βγάλε των θερμοστάτη και καθάρισε των και δοκίμασε αν δουλεύει. Στο σπίτι μας το έκανε συνέχεια, μου είχε δώσει θερμοστάτες μεταχειρισμένους ένας υδραυλικός και τους δοκίμαζα αλλά δεν δούλεψε με κανέναν και τελικά καθάρισα τον δικό του και από τότε όλα οκ.

Υ.Γ. τι ασφάλεια έχει ο θερμοσίφωνας ?

teogtp
13/12/2015, 14:49
Αλλαξες και την αντισταση;

nikos_abel
13/12/2015, 14:49
όχι, δεν έχω αλλάξει 17 χρόνια τώρα

teogtp
13/12/2015, 14:54
Και για να μην μπερδευομαστε.....
Θερμικο δεν εννοείτε τον μικροαυτοματο του ηλεκτρολογικου πινακα ετσι;

nikos_abel
13/12/2015, 14:55
Και για να μην μπερδευομαστε.....
Θερμικο δεν εννοείτε τον μικροαυτοματο του ηλεκτρολογικου πινακα ετσι;

όχι, το μικρό κόκκινο κουμπάκι πάνω στον θερμοστάτη, αυτό που κάνει κλικ

teogtp
13/12/2015, 14:56
Οκ...
Σε καλο δρομο είμαστε.

toyar
13/12/2015, 16:05
κυριοι οτν δεν δουλευει ο θερμοστατης μαντεψτε.............................























τον αλλαζουμε:cool:

notakos600
13/12/2015, 16:22
κυριοι οτν δεν δουλευει ο θερμοστατης μαντεψτε.............................
τον αλλαζουμε:cool:

.........τον αλλάξαμε.....αλλά μπα.....μάλλον ιταλικός θα είναι. :lol:

teogtp
13/12/2015, 16:41
Δεν μπορει να "χτυπαει" συνεχως ο θερμοστατης......
Κατι φταιει.

teogtp
13/12/2015, 16:43
Επισεις το θερμικο θα "πεσει" οταν η αντισταση δουλευει στον "αερα"

nikos_abel
13/12/2015, 17:18
Που μας λέει ότι το πέτρωμα από άλατα είναι ακόμη πιο πιθανό έτσι;

George_Sp
13/12/2015, 17:43
Πόσα χρόνια έχει να αλλαχτεί το ανόδιο? :D

nikos_abel
13/12/2015, 18:47
Πόσα χρόνια έχει να αλλαχτεί το ανόδιο? :D

:D ...

George_Sp
13/12/2015, 19:06
:D ...

να το βγάλεις μια φωτογραφία να δούμε τι έχει απομείνει.
α επίσης καλό είναι να κάνεις μια αλλαγή του παραφλού του ηλιακού γιατί αν δεν αλλάζεται κάθε 4-5 χρόνια χάνει τις ιδιότητές του και γίνεται λάσπη και προφανώς δε μεταφέρεται σωστά η θερμοκρασία στο καζάνι από το panel. Για να μην σου πιάσουν το πωπό σε καταστήματα υδραυλικών αν ζητήσεις συγκεκριμένα για θερμοσίφωνο, μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε μπουκάλια παραφλού που βάζουν και στα ψυγεία του αυτοκινήτου. Αν θυμάμαι καλά ο δικός μου που έκανα σερβις πριν 3χρόνια, μου κόστισε 3-5ευρώ το ανόδιο και καμιά 30αριά ευρώ τα μπουκάλια με το παραφλού.

nikos_abel
13/12/2015, 19:11
Ηλιακό δεν έχω.

Τέλος πάντων, αλλάζω αντίσταση, ανόδιο, θερμοστάτη και τα λέμε.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, μου βάλατε μυαλό να ασχοληθώ σοβαρά.

:beer:

vaska
14/12/2015, 00:02
Ότι λέει ο Θοδωρής και αφού θ ανοίξεις για να αλλάξεις αντίσταση πάρε και μια λεκάνη για να μαζέψεις 5~6 κιλά άλατα

lykourgi
14/12/2015, 08:21
Επίσης, μετά από 17 χρόνια, μην απορήσεις αν δεν βρεις καθόλου ανόδιο.

vaska
14/12/2015, 11:16
348151

από δικιά μου πρόσφατη αλλαγή αντίστασης στον θερμοφύσουνα της μάνας (10 χρόνια από την πρώτη μέρα που λειτούργησε). Αυτό που βλέπεις είναι το 1/10 του υλικού που υπήρχε μέσα και το οποίο σημείωσε δεν κατάφερα να βγάλω όλο.

teogtp
14/12/2015, 11:30
348151

από δικιά μου πρόσφατη αλλαγή αντίστασης στον θερμοφύσουνα της μάνας (10 χρόνια από την πρώτη μέρα που λειτούργησε). Αυτό που βλέπεις είναι το 1/10 του υλικού που υπήρχε μέσα και το οποίο σημείωσε δεν κατάφερα να βγάλω όλο.

Μήπως μπέρδεψες την μηχανη παρασκευής χυλοπιτων με τον θερμοσίφωνα;
:eek:

vaska
14/12/2015, 12:08
Μήπως μπέρδεψες την μηχανη παρασκευής χυλοπιτων με τον θερμοσίφωνα;
:eek:

Δυστυχώς δεν είναι χυλοπίτες (μιαμ μιαμ) είναι άλατα από το νταμάρι

nikos_abel
14/12/2015, 12:10
Ρε πούστη μου, φτυάρι δεν έχω :lol:

teogtp
14/12/2015, 12:11
Ρε πούστη μου, φτυάρι δεν έχω :lol:

Ζητα τιμη απο τον Βραττη για σφυροκαλεμο.....

nikos_abel
14/12/2015, 12:12
Ζητα τιμη απο τον Βραττη για σφυροκαλεμο.....


:bawl:

nikos_abel
14/12/2015, 12:16
Σοβαρά τώρα, καθώς με ενημέρωσαν ότι ενδέχεται η αντίσταση που φοράει ο δικός μου να έχει καταργηθεί, μιας και δουλεύει ακόμα,
θα καθαρίζεται αυτό το πράμα ή θα την αποτελειώσω;

vaska
14/12/2015, 13:22
Σοβαρά τώρα, καθώς με ενημέρωσαν ότι ενδέχεται η αντίσταση που φοράει ο δικός μου να έχει καταργηθεί, μιας και δουλεύει ακόμα,
θα καθαρίζεται αυτό το πράμα ή θα την αποτελειώσω;


Πάρε καινούρια μάστορα, υπάρχουν τα πάντα για τα πάντα από αντιστάσεις. Πήγαινε σε κάποιο μαγαζί τύπου http://www.zelekt.gr/ (ενδεικτικά στο δείχνω όχι για να ψωνίσεις από Πάτρα), με την αντίσταση στο χέρι και θα βρεις σίγουρα.

lykourgi
14/12/2015, 15:05
Για τα άλατα έχει δίκιο ο vaska. Είχα και εγώ αντίστοιχη εμπειρία και μάλιστα στα πέντε χρόνια, όχι στα δέκα.

Για ανταλλακτικά κοίτα σε αυτούς, όχι αντιπροσωπεία :

http://www.kourlaba.gr/eshop/contact_us.php?osCsid=eaulpaes2iuv1eknhf5tj5epd4

http://www.cortel.gr/index.php

nikos_abel
14/12/2015, 16:37
Για τα άλατα έχει δίκιο ο vaska. Είχα και εγώ αντίστοιχη εμπειρία και μάλιστα στα πέντε χρόνια, όχι στα δέκα.

Για ανταλλακτικά κοίτα σε αυτούς, όχι αντιπροσωπεία :

http://www.kourlaba.gr/eshop/contact_us.php?osCsid=eaulpaes2iuv1eknhf5tj5epd4

http://www.cortel.gr/index.php

:beer:

Και ήμουν έτοιμος να ζητήσω προτάσεις

virus
14/12/2015, 16:50
348151

από δικιά μου πρόσφατη αλλαγή αντίστασης στον θερμοφύσουνα της μάνας (10 χρόνια από την πρώτη μέρα που λειτούργησε). Αυτό που βλέπεις είναι το 1/10 του υλικού που υπήρχε μέσα και το οποίο σημείωσε δεν κατάφερα να βγάλω όλο.

κι ομως δεν υπερβαλει ΚΑΘΟΛΟΥ ο βασκας. εχω βγαλει απο το θερμοσιφονο μου προπερσι τρεις φορες οτι δειχνει η φωτο. μονο μου εμενα ηταν ορθιος ο θερμοσιφωνας κι ετσι το εβγαλα ολο. οπως ειπαν και οι ανω με την αντισταση ανα χειρας στον κουρλαμπα η παρομοιο μαγαζι και θα βρεις.

lykourgi
14/12/2015, 17:24
με την αντισταση ανα χειρας
Ακριβώς, έχει σημασία να έχεις την αντίσταση μαζί σου και να θυμάσαι περίπου πως εφαρμόζει.
Και αυτό διότι μπορεί να βρεις κάποια όχι ίδια, αλλά παραπλήσια σε διαστάσεις ή σε ισχύ.

Pew
15/12/2015, 03:11
Απο θερμοσιφωνα πρωτης τοποθετησης γυρω στο 1988 ... εβγαλα γυρω στα 7-8 κιλα αλατα.
Λειτουργουσε μια χαρα, μεχρι που με χτυπησε το ρευμα μια απο τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορες στη ζωη μου που εκανα ντουζ με το διακοπτη σηκωμενο επειδη βιαζομανε.

Ο θερμοστατης απ'οτι φανηκε στο ανοιγμα, ειχε αλλαχτει καποια χρονια πριν εγκατασταθω εγω...
Επειδη το καλωδιο της γειωσης ΔΕΝ εφτανε, ο ηλεκτρολογος ΔΕΝ την ειχε συνδεσει.
Να, ναι καλα ο αυτοματος που επεσε αμεσα. Η αντισταση προφανως βραχυκυκλωσε και καηκε.

Εαν ποτε νοικιασω σε αλλο σπιτι θα ναι ενα απο τα πρωτα που θα τσεκαρω πριν αναψω θερμοσιφωνα.

teogtp
15/12/2015, 08:01
Απο θερμοσιφωνα πρωτης τοποθετησης γυρω στο 1988 ... εβγαλα γυρω στα 7-8 κιλα αλατα.
Λειτουργουσε μια χαρα, μεχρι που με χτυπησε το ρευμα μια απο τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορες στη ζωη μου που εκανα ντουζ με το διακοπτη σηκωμενο επειδη βιαζομανε.

Ο θερμοστατης απ'οτι φανηκε στο ανοιγμα, ειχε αλλαχτει καποια χρονια πριν εγκατασταθω εγω...
Επειδη το καλωδιο της γειωσης ΔΕΝ εφτανε, ο ηλεκτρολογος ΔΕΝ την ειχε συνδεσει.
Να, ναι καλα ο αυτοματος που επεσε αμεσα. Η αντισταση προφανως βραχυκυκλωσε και καηκε.

Εαν ποτε νοικιασω σε αλλο σπιτι θα ναι ενα απο τα πρωτα που θα τσεκαρω πριν αναψω θερμοσιφωνα.

Που'σε Mel......
Ποτε δεν κάνουμε μπάνιο με αναμμένο θερμοσίφωνα. ......
Ακομα να μαθεις το μαθημα σου;

notakos600
15/12/2015, 08:46
Απο θερμοσιφωνα πρωτης τοποθετησης γυρω στο 1988 ... εβγαλα γυρω στα 7-8 κιλα αλατα.
Λειτουργουσε μια χαρα, μεχρι που με χτυπησε το ρευμα μια απο τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ φορες στη ζωη μου που εκανα ντουζ με το διακοπτη σηκωμενο επειδη βιαζομανε.

Ο θερμοστατης απ'οτι φανηκε στο ανοιγμα, ειχε αλλαχτει καποια χρονια πριν εγκατασταθω εγω...
Επειδη το καλωδιο της γειωσης ΔΕΝ εφτανε, ο ηλεκτρολογος ΔΕΝ την ειχε συνδεσει.
Να, ναι καλα ο αυτοματος που επεσε αμεσα. Η αντισταση προφανως βραχυκυκλωσε και καηκε.

Εαν ποτε νοικιασω σε αλλο σπιτι θα ναι ενα απο τα πρωτα που θα τσεκαρω πριν αναψω θερμοσιφωνα.


Κάπως έτσι μάθανε τσιφτετέλι κάποιοι......

Desperado
15/12/2015, 08:47
Επειδη το καλωδιο της γειωσης ΔΕΝ εφτανε, ο ηλεκτρολογος ΔΕΝ την ειχε συνδεσει.


Τι μου θύμησες τώρα!!!! Όταν πριν κάποια χρόνια έφτιαξα από την αρχή ολόκληρη την ηλεκτρολογική εγκατάσταση στον επαγγελματικό μου χώρο είχα τονίσει ιδιαίτερα στον μ@λ@κ@ ηλεκτρολόγο :moutza: να φτιάξει σωστές γειώσεις λόγω των μηχανημάτων που θα έβαζα κλπ....Το αποτέλεσμα? Την εγκατάσταση την πλήρωσα χρυσή, γείωση ΔΕΝ είχε συνδέσει, τα φώτα φθορίου έκαναν κάτι περίεργα, έβρισκα τάση στον ουδέτερο κλπ Φώναξα άλλον ηλεκτρολόγο κ ξαναπλήρωσα για να ολοκληρωθεί η δουλειά.....:a029:

vaska
15/12/2015, 09:01
Κάπως έτσι μάθανε τσιφτετέλι κάποιοι......


:nono::nono:

Τσιφτετέλι μαθαίνεις με πιστολάκι για τα μαλλιά με βραχυκυκλωμένο θερμοφύσουνα μαθαίνεις ΠΥΡΡΙΧΙΟ

notakos600
15/12/2015, 09:05
:nono::nono:

Τσιφτετέλι μαθαίνεις με πιστολάκι για τα μαλλιά με βραχυκυκλωμένο θερμοφύσουνα μαθαίνεις ΠΥΡΡΙΧΙΟ

:lol::bawl::lol::bawl:

nikos_abel
30/12/2015, 15:17
Βήμα νο 1 άδειασμα θερμοσίφωνα (κάθετος).

349220

Τα άλατα είχαν βουλώσει τις οπές εισόδου και εξοδου και όταν ξεβίδωσα την αντίσταση τα υπόλοιπα
ήρθαν σε μια δόση πάνω μου :lol:

vaska
30/12/2015, 18:26
Βήμα νο 1 άδειασμα θερμοσίφωνα (κάθετος).

349220

Τα άλατα είχαν βουλώσει τις οπές εισόδου και εξοδου και όταν ξεβίδωσα την αντίσταση τα υπόλοιπα
ήρθαν σε μια δόση πάνω μου :lol:


Είσαι άμαθος, κόλπο θέλει. Μερικές ψιχάλες θα τις φας αλλά όχι να πλημμυρίσεις το σπίτι.

nikos_abel
30/12/2015, 18:27
Είσαι άμαθος, κόλπο θέλει. Μερικές ψιχάλες θα τις φας αλλά όχι να πλημμυρίσεις το σπίτι.

Ναι μωρέ, ο παθών μαθών :lol:

George_Sp
30/12/2015, 21:12
Καμιά φωτογραφία από το ανόδιο και από τον κουβά με τα φτυαρισμένα άλατα έχουμε? :D


Τώρα πως το βλέπεις να δουλεύει το μαραφέτι? Ζεσταίνει νερό στα 7λεπτά? :D

nikos_abel
30/12/2015, 21:20
Καμιά φωτογραφία από το ανόδιο και από τον κουβά με τα φτυαρισμένα άλατα έχουμε? :D

ήθελα να πάρω και φωτό και βίντεο είναι η αλήθεια, να φτιάξω και ένα χάου του, αλλά μόλις άρχισα να μοιάζω με τσιμεντωμένο θύμα τσουνάμι και να
τρέχω να προλάβω τα νερά πριν φτάσουν στα ξύλινα πατώματα, άλλαξα τις προτεραιότητές μου


Τώρα πως το βλέπεις να δουλεύει το μαραφέτι? Ζεσταίνει νερό στα 7λεπτά? :D

Αύριο βγαίνω στη γύρα με το πέτρωμα στο χέρι.

nikos_abel
31/12/2015, 11:49
Όλα στη θέση τους. Ο θερμισίφωνας γεμάτος νερό αλλά δεν τρέχει. Τι συμβαίνει; Έχει παρει αέρα;

bros400pgm
31/12/2015, 12:08
Όλα στη θέση τους. Ο θερμισίφωνας γεμάτος νερό αλλά δεν τρέχει. Τι συμβαίνει; Έχει παρει αέρα;

Eαν εχεις ανοιξει το νερο :D και δεν σου βγαζει αερα οταν ανοιγεις την βρυση στο ζεστο, τοτε εχει βουλωσει καποιο σωληνακι ή σκαλωσε η ασφαλεια που εχει και αντεπιστροφο.

nikos_abel
31/12/2015, 12:10
σκαλωσε η ασφαλεια που εχει και αντεπιστροφο.

Και τι τη κάνω αυτή;

bros400pgm
31/12/2015, 12:24
Aπεκλεισες τα αλλα 2 ε? Ξεβιδωνεις και ελεγχο







349297

leftos
31/12/2015, 12:33
Αλλαξε και ασφαλεια φτηνη ειναι... κακο δεν κανει. Να εχει βουλωσει λιγο δυσκολο το βλεπω ομως.
Αρχικα κοιτας αν εχει νερο στην κρυα παροχη του θερμοσιφωνα οταν ανοιγεις τον διακοπτη του. Αν οχι ελεγχεις διακοπτες αυτοι οι διακοπτες της cim http://www.papapolitis.gr/gr/product218786-diakoptis-gwniakos-plyntirioy-1-2-x-3-4-apo-oreixalko-xrwma-xrwme.htm
κολλανε πολλες φορες και ενω τον ανοιγεις και γυριζει το χερουλι μεσα δεν γυριζει ξεβιδωνεις το βιδακι πισω απο το χρωματιστο πλαστικο εφχομαι να μην το εχει βαλει γιατι δεν βγαινει... και το γυριζεις με πενσα αφου ριξεις και λιγο αντισκωριακο.
Μετα κοιτας αν μπαινει νερο στο θερμοσιφωνο οπου παρεμβαλεται μονο η ασφαλεια. Αν οχι αλλαζεις ασφαλεια.
Μετα αν βγαινει αερας απο την ζεστη εξαγωγη του θερμοσιφωνα ταπωνεις με το δαχτυλο περιμενεις λιγα δευτερολεπτα αφηνεις και ακους φσιττ.
ΜΕτα συνδεεις το σπιραλ της ζεστης παροχης. Αν εχεις και εκει διακοπτη ελεγχεις και αυτον αν εχει κολλησει.
ΜΕτα κοιτας αν φερνει αερα στην βρυση τερμα στο ζεστο. Κλεινεις βρυση περιμενεις ακους φσιτττ.
Μετα περιμενεις να γεμισει δεν γινονται ολα αμεσως.
ΚΑλη χρονια

nikos_abel
31/12/2015, 12:33
Aπεκλεισες τα αλλα 2 ε? Ξεβιδωνεις και ελεγχο


Δεν σε κατάλαβα στην αρχή, σόρυ.
Ο πστς γεμάτος είναι (το διαπίστωσα, το νερό φτάνει μέχρι τη σωλήνα έξοδου του :D ), αλλά ούτε αέρα βγάζει, ούτε νερό από τις βρύσες. Κάτι ψιλές σταγόνες μόνο.

nikos_abel
31/12/2015, 12:41
Αλλαξε και ασφαλεια φτηνη ειναι... κακο δεν κανει. Να εχει βουλωσει λιγο δυσκολο το βλεπω ομως.
Αρχικα κοιτας αν εχει νερο στην κρυα παροχη του θερμοσιφωνα οταν ανοιγεις τον διακοπτη του. Αν οχι ελεγχεις διακοπτες αυτοι οι διακοπτες της cim http://www.papapolitis.gr/gr/product218786-diakoptis-gwniakos-plyntirioy-1-2-x-3-4-apo-oreixalko-xrwma-xrwme.htm
κολλανε πολλες φορες και ενω τον ανοιγεις και γυριζει το χερουλι μεσα δεν γυριζει ξεβιδωνεις το βιδακι πισω απο το χρωματιστο πλαστικο εφχομαι να μην το εχει βαλει γιατι δεν βγαινει... και το γυριζεις με πενσα αφου ριξεις και λιγο αντισκωριακο.
Μετα κοιτας αν μπαινει νερο στο θερμοσιφωνο οπου παρεμβαλεται μονο η ασφαλεια. Αν οχι αλλαζεις ασφαλεια.
Μετα αν βγαινει αερας απο την ζεστη εξαγωγη του θερμοσιφωνα ταπωνεις με το δαχτυλο περιμενεις λιγα δευτερολεπτα αφηνεις και ακους φσιττ.
ΜΕτα συνδεεις το σπιραλ της ζεστης παροχης. Αν εχεις και εκει διακοπτη ελεγχεις και αυτον αν εχει κολλησει.
ΜΕτα κοιτας αν φερνει αερα στην βρυση τερμα στο ζεστο. Κλεινεις βρυση περιμενεις ακους φσιτττ.
Μετα περιμενεις να γεμισει δεν γινονται ολα αμεσως.
ΚΑλη χρονια

Όλα όσα λές είναι εντάξει ως την έξοδο του ζεστού. Από την έξοδο νερό τρέχει. Αλλά δεν φτάνει στις βρύσες. Λες να έχει βουλώσει μέσα στο τοίχο;

Καλή χρονιά και σε σας.

nikos_abel
31/12/2015, 12:51
Α, όταν ανοίγω κάποια βρύση στο κρύο, αρχίζει και "κατουράει" και ακούω και φσσσσσσττττττ. Μήπως είμαι βλάκας;

George_Sp
31/12/2015, 12:56
Α, όταν ανοίγω κάποια βρύση στο κρύο, αρχίζει και "κατουράει" και ακούω και φσσσσσσττττττ. Μήπως είμαι βλάκας;

μηπως πρεπει να ανοιξεις την κεντρικη παροχή ξανά? :D

nikos_abel
31/12/2015, 13:11
μηπως πρεπει να ανοιξεις την κεντρικη παροχή ξανά? :D


Ρε ανοιχτή είναι λέμε, θα σκάσω σου λέω.

nikos_abel
31/12/2015, 13:52
Να ρωτήσω. Όταν τρέχει η βρύση του κρύου, "νιώθω" τη σωλήνα εισόδου του θερμοσίφωνα να τον "γεμίζει". Μήπως απλά δεν έχω αρκετή υπομονή;

George_Sp
31/12/2015, 14:13
Να ρωτήσω. Όταν τρέχει η βρύση του κρύου, "νιώθω" τη σωλήνα εισόδου του θερμοσίφωνα να τον "γεμίζει". Μήπως απλά δεν έχω αρκετή υπομονή;

αλλαγή χρόνου μέσα στη χαβούζα του θερμοσίφωνα....και γαμώ:lol:

βοηθάτε ρε το παιδί!

όταν τρέχει η βρύση του κρύου ο θερμοσίφωνας δε θα έπρεπε να αδειάζει ώστε να ακούς να γεμίζει όσο έχασε.
ξανακοίτα τις συνδέσεις σου. παίζει από κούραση ή ζαλάδα να σύνδεσες λάθος το ζεστό με το κρύο ή αν έχεις κάπου βάνα που γυρνά σε θερμοσίφωνο/boiler να είναι στη λάθος θέση.

bros400pgm
31/12/2015, 14:29
Ναι δεν εχεις υπομονη. Αμα ακους ροη, ασε το ζεστο ανοιχτο για να γεμισει ο θερμοσιφωνας. Αλλιως, δεν....:D

nikos_abel
31/12/2015, 14:40
αλλαγή χρόνου μέσα στη χαβούζα του θερμοσίφωνα....και γαμώ:lol:

:lol: άσε τη γκρίνια "άσχετε, αφού δεν είσαι υδραυλικός, :pantofla: άστο να φωναξουμε έναν επαγγελματία" :D


βοηθάτε ρε το παιδί!

Κι όμως, βοηθήσατε όπως μόνο μηχανόβιοι βοηθάνε


όταν τρέχει η βρύση του κρύου ο θερμοσίφωνας δε θα έπρεπε να αδειάζει ώστε να ακούς να γεμίζει όσο έχασε.
ξανακοίτα τις συνδέσεις σου. παίζει από κούραση ή ζαλάδα να σύνδεσες λάθος το ζεστό με το κρύο ή αν έχεις κάπου βάνα που γυρνά σε θερμοσίφωνο/boiler να είναι στη λάθος θέση.

:a52: :a016: :a018: κι όμως.........


Ναι δεν εχεις υπομονη. Αμα ακους ροη, ασε το ζεστο ανοιχτο για να γεμισει ο θερμοσιφωνας. Αλλιως, δεν....:D

Ευτυχώς.......

:beer:

bros400pgm
31/12/2015, 14:41
Αντε. Να σε βρει ο νεος χρονος πλυμενο... :lol:

nikos_abel
31/12/2015, 14:45
Εμα ναι, να είναι καθαρός ο κ..ος μου, να μη σιχαίνονται να με γα...σουν τα νέα μέτρα :lol:

George_Sp
31/12/2015, 15:33
Εμα ναι, να είναι καθαρός ο κ..ος μου, να μη σιχαίνονται να με γα...σουν τα νέα μέτρα :lol:

τι σου κάνει μια γ@μημένη βάνα! :lol:

άντε η νέα χρονιά να σε βρει καθαρούλη να σου πάει όλη η χρονιά "καθαρή και ξάστερη" :beer:

nikos_abel
31/12/2015, 15:34
:beer:

PortisHead
10/05/2017, 10:26
Ναι, ναι....ξεθαβω (τουλαχιστον δεν ανοιξα νέο :lol: )

Για να αλλάξουμε μόνο τον Θερμοστατη...αυτον με το μακρυ τσ@υτσ@υνι...πρεπει να αδειασουμε πρωτα τα νερα ??? ή δεν χρειάζεται ?

SHOOTER045
10/05/2017, 10:33
Ναι, ναι....ξεθαβω (τουλαχιστον δεν ανοιξα νέο :lol: )

Για να αλλάξουμε μόνο τον Θερμοστατη...αυτον με το μακρυ τσ@υτσ@υνι...πρεπει να αδειασουμε πρωτα τα νερα ??? ή δεν χρειάζεται ?

Όχι δεν χρειάζεται
Βγαζεις τον παλιό,βάζεις καινούργιο και είσαι οκ