PDA

View Full Version : Cagiva Canyon 500 δισκοι συμπλεκτη



motochristos
13/12/2015, 16:18
Αναζητώ σετ δισκων συμπλέκτη για Cagiva Canyon 500 σε ελληνικο κατάστημα. Είχε κανείς μήπως το μηχανάκι αυτό και γνωρίζει πού να ψάξω;
Όπου ρώτησα προς το παρόν λαμβάνω αρνητικές απαντήσεις.:sad:
Ευχαριστώ!

panavour
13/12/2015, 20:57
Η αντιπροσωπεια δεν εχει?

ikarosk
13/12/2015, 22:44
Καλησπέρα...να ψάξεις για δίσκους από Africa.....είναι ίδιοι...!!!

GFawkes
14/12/2015, 09:20
Καλησπέρα...να ψάξεις για δίσκους από Africa.....είναι ίδιοι...!!!

Καλη πληροφορια....
:beer:

Pan (dvs)
14/12/2015, 13:18
Καλη πληροφορια....
:beer:

Αργει αλλα ...

vaska
14/12/2015, 14:07
Καλησπέρα...να ψάξεις για δίσκους από Africa.....είναι ίδιοι...!!!


Γεια σου ρε μάστορα!!
:beer:

ikarosk
14/12/2015, 17:38
Ξέχασα να συμπληρώσω ότι στο δικό μου έχω κάνει αλλαγή δύο φορές κι έχω χρησιμοποιήσει newfren για africa με κωδικό F 1625.
Είναι λίγο παχύτεροι και απαιτείται ένας λιγότερος, όπως και μία λιγότερη μεταλλική πλάκα....:wave2:

ikarosk
14/12/2015, 17:41
Γεια σου ρε μάστορα!!
:beer:

Γεια σου και 'σένα Παίδαρε.....:beer:

motochristos
14/12/2015, 18:31
Ευχαριστώ πολύ!!!
Θα δοκιμασω και θα ενημερώσω!

Ξέχασα να συμπληρώσω ότι στο δικό μου έχω κάνει αλλαγή δύο φορές κι έχω χρησιμοποιήσει newfren για africa με κωδικό F 1625.
Είναι λίγο παχύτεροι και απαιτείται ένας λιγότερος, όπως και μία λιγότερη μεταλλική πλάκα....:wave2:

motochristos
27/12/2015, 00:07
Φίλε ikarosk σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ακριβώς όπως μου τα πες ταιριάξανε!
Εγώ και η Cagiva μου σε ευχαριστούμε!:beer:
Και πάλι στους δρόμους

348999

hlektronio
27/12/2015, 00:17
κούκλα

αντιπροσωπεία δεν υπάρχει?απο που πέρνεις αναλώσιμα?
φήμες λέγαν για ευπάθεια σε κομπλερ και μιζα ,τι ισχύει?
γραψε μας αν θέλεις ενα review για την μοτο αυτή

taisteal
27/12/2015, 00:19
Φίλε ikarosk σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ακριβώς όπως μου τα πες ταιριάξανε!
Εγώ και η Cagiva μου σε ευχαριστούμε!:beer:
Και πάλι στους δρόμους

348999

Να γιατι moto.gr

Καλες βολτες φιλε

:beer::beer:

motochristos
27/12/2015, 20:45
κούκλα

αντιπροσωπεία δεν υπάρχει?απο που πέρνεις αναλώσιμα?
φήμες λέγαν για ευπάθεια σε κομπλερ και μιζα ,τι ισχύει?
γραψε μας αν θέλεις ενα review για την μοτο αυτή

Η παραγωγή των Cagiva εχει σταματησει και η εταιρεια απορροφηθηκε από την MV Agusta.
Η δικιά μου αγοράστηκε καινουρια το 2006 από την hellinmoto. (Δε θα ξανάπαιρνα ποτε τιποτα απο εκεί, πανάκριβα τα υποχρεωτικά εντός εγγύησης σερβις κι απο όταν έκλεισε η cagiva καμία τεχνικη υποστήριξη). Φίλτρο λαδιού βρισκω, φίλτρο αέρος βάζω από cinquecento,μπουζι βρίσκω.
Για 40.000 χιλιόμετρα κινήθηκε χωρίς πρόβλημα. Ακολούθως λόγω ηλεκτρολογικού θέματος(λιωμενα καλωδια ανορθωτη) καθως και στροφης του κατοχου της στους 4 τροχους παροπλίστηκε για 2 χρόνια σε εξωτερικο χωρο με μόνη προστασία εναν μουσαμά.
Μετά από αρκετή προσωπική εργασία συμμαζεύτηκε κι άρχισα να την κυκλοφορώ καθημερινά περήφανος. Η χαρά κρατούσε κανά δίμηνο(καθε τόσο πήγαινα στον ηλεκτρολόγο)
Σε 15 μήνες αλλάχτηκαν κόμπλερ μίζας(400), μιζα(150), πηνια(150), ηλεκτρονικη(200), ανορθωτης(150), κεντρικος διακοπτης.... δηλαδή ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ
Λόγω πείσματος τα πληρωσα ολα, πλήρωσα κι απο πάνω( σέλα, βολτομετρα, πριζες, μπιχλιμπίδια) καναμε μαζι τα πρωτα 30.000 δίτροχα χιλιόμετρά μου, την πήγα διακοπές σε νήσιά, σε δασικούς δρόμους, εκδρομές, την αγάπησα κι ας με πόνεσε...χαχαχα(Πάντως αν ξανακυκλοφορήσει ποτέ καινούριο on/off Cagiva, θα είμαι από τα πρώτα θύματα-αγοραστές!!!!χαχαχαχα)
Πλέον αναπαύεται σε ενα ζεστό γκαραζ και την κυκλοφορώ ανα δεκαπενθήμερο σε κοντινές βόλτες.(Καθημερινα μετακινούμαι με XT660R)
Αξιολογώντας την οδηγική συμπεριφορά της ως αρχάριος οδηγός την βρήκα ελαφριά,με άνετη όρθια θέση οδηγησης, με ικανοποιητική δύναμη(περίπου 30 ίπππους), ευκολοδήγητη στην πόλη ανάμεσα στα αυτοκίνητα, με ικανοποιητικά φρένα. Στην εθνική με τον ανεμοθώρακα που έχει ταξιδευω στα 110-120 πιο άνετα από το XT μου που βαστιέμαι από το τιμόνι μην φυγω.
Για το κόμπλερ έχει ακουστεί σε πολλά Canyon ως πρόβλημα(τα περισσότερα που βρίσκω σε μάντρες ή χαλασμένα στο car.gr είναι λόγω αυτού του προβλήματος)
Σε ένα φόρουμ γερμανικο είχα διαβάσει πως ταιριάζει και κόμπλερ από KTM LC4 προσφέροντας μόνιμη λύση.
Για τα λοιπά ηλεκτρολογικά του υποθέτω πως ρόλο έπαιξε και η δίχρονη ακινησία σε εξωτερικό χώρο.
Με ένα χιλιάρικο μπορείς να αγοράσεις ένα σε καλή κατάσταση. Για χαλαρές βόλτες κι εκδρομές είναι καλό.
Κι είναι και κουκλί!!!

MG-KTiNoS
27/12/2015, 21:23
Η παραγωγή των Cagiva εχει σταματησει και η εταιρεια απορροφηθηκε από την MV Agusta.
Η δικιά μου αγοράστηκε καινουρια το 2006 από την hellinmoto. (Δε θα ξανάπαιρνα ποτε τιποτα απο εκεί, πανάκριβα τα υποχρεωτικά εντός εγγύησης σερβις κι απο όταν έκλεισε η cagiva καμία τεχνικη υποστήριξη). Φίλτρο λαδιού βρισκω, φίλτρο αέρος βάζω από cinquecento,μπουζι βρίσκω.
Για 40.000 χιλιόμετρα κινήθηκε χωρίς πρόβλημα. Ακολούθως λόγω ηλεκτρολογικού θέματος(λιωμενα καλωδια ανορθωτη) καθως και στροφης του κατοχου της στους 4 τροχους παροπλίστηκε για 2 χρόνια σε εξωτερικο χωρο με μόνη προστασία εναν μουσαμά.
Μετά από αρκετή προσωπική εργασία συμμαζεύτηκε κι άρχισα να την κυκλοφορώ καθημερινά περήφανος. Η χαρά κρατούσε κανά δίμηνο(καθε τόσο πήγαινα στον ηλεκτρολόγο)
Σε 15 μήνες αλλάχτηκαν κόμπλερ μίζας(400), μιζα(150), πηνια(150), ηλεκτρονικη(200), ανορθωτης(150), κεντρικος διακοπτης.... δηλαδή ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ
Λόγω πείσματος τα πληρωσα ολα, πλήρωσα κι απο πάνω( σέλα, βολτομετρα, πριζες, μπιχλιμπίδια) καναμε μαζι τα πρωτα 30.000 δίτροχα χιλιόμετρά μου, την πήγα διακοπές σε νήσιά, σε δασικούς δρόμους, εκδρομές, την αγάπησα κι ας με πόνεσε...χαχαχα(Πάντως αν ξανακυκλοφορήσει ποτέ καινούριο on/off Cagiva, θα είμαι από τα πρώτα θύματα-αγοραστές!!!!χαχαχαχα)
Πλέον αναπαύεται σε ενα ζεστό γκαραζ και την κυκλοφορώ ανα δεκαπενθήμερο σε κοντινές βόλτες.(Καθημερινα μετακινούμαι με XT660R)
Αξιολογώντας την οδηγική συμπεριφορά της ως αρχάριος οδηγός την βρήκα ελαφριά,με άνετη όρθια θέση οδηγησης, με ικανοποιητική δύναμη(περίπου 30 ίπππους), ευκολοδήγητη στην πόλη ανάμεσα στα αυτοκίνητα, με ικανοποιητικά φρένα. Στην εθνική με τον ανεμοθώρακα που έχει ταξιδευω στα 110-120 πιο άνετα από το XT μου που βαστιέμαι από το τιμόνι μην φυγω.
Για το κόμπλερ έχει ακουστεί σε πολλά Canyon ως πρόβλημα(τα περισσότερα που βρίσκω σε μάντρες ή χαλασμένα στο car.gr είναι λόγω αυτού του προβλήματος)
Σε ένα φόρουμ γερμανικο είχα διαβάσει πως ταιριάζει και κόμπλερ από KTM LC4 προσφέροντας μόνιμη λύση.
Για τα λοιπά ηλεκτρολογικά του υποθέτω πως ρόλο έπαιξε και η δίχρονη ακινησία σε εξωτερικό χώρο.
Με ένα χιλιάρικο μπορείς να αγοράσεις ένα σε καλή κατάσταση. Για χαλαρές βόλτες κι εκδρομές είναι καλό.
Κι είναι και κουκλί!!!

κατ αρχήν η Κατζίβα έκλεισε????
Δεν νομίζω ρε φίλε !!!!

Κατ τ άλλα τι να πω όπως λένε οι Ιταλοί....
contento tu contenti tutti

doctoras
27/12/2015, 22:15
Ωραιο ριβιου! Καλοταξιδοι

MG-KTiNoS
27/12/2015, 22:34
Καλοταξιδοι

δεν το βλέπω....


:D

motochristos
27/12/2015, 23:22
δεν το βλέπω....


:D

Πάντως θα το διασκεδάσουμε...χαχαχαχα:p

MG-KTiNoS
28/12/2015, 07:29
Πάντως θα το διασκεδάσουμε...χαχαχαχα:p


contento tu contenti tutti

:D

άλλοι πληρώνουν να τους δέρνουνε.....
:D

ikarosk
28/12/2015, 20:23
Χαχαχα.....Καλησπέρα και Χρόνια πολλά.....όταν διαβάζω θέματα για κατζίβες κάτι παθαίνω...έχω τραβήξει κι εγώ τα πάνδεινα με το Canyon (600 του '97).
Τα' χω γράψει σε παλιότερο post και δεν μπορώ να τα ξαναγράψω γιατί θα πάθω ειλεό....@@@..(αν το 'βρω θα το κάνω copy paste).
Ανορθωτή φτιάχνει ο SXelectronics με 87€ (SX7)
Μίζα απ' ότι είδα πριν λίγο σε post στο FB ταιριάζει από Vespa ET4 150cc.....https://www.facebook.com/groups/12090838422/
Κόμπλερ μίζας έχω φτιάξει δικό μου και δουλεύει ακόμη μια χαρά.......:)

Αυτά......και καλά να περνάμε.....!!!:D