PDA

View Full Version : VOZZ, ένα κράνος χωρίς λουράκι.



ptc
13/12/2015, 18:00
https://www.youtube.com/watch?v=lnydMibNojo

http://www.vozzhelmets.com/

Πολύ διαφορετική προσέγγιση. Έχει πάντως έγκριση ECE και DOT.

George_Sp
13/12/2015, 18:13
:beer:

Πολύ καλή ιδέα!
Μ αρέσει!
Μοναδικό ερώτημα είναι τι γίνεται στη περίπτωση που από το χτύπημα ο μηχανισμός συνθλιβεί/χτυπηθεί κατά τέτοιο τρόπο που φρακάρει....τι κάνεις? επιστρατεύεις δισκάκι τροχού?

BLiTzER
13/12/2015, 18:37
Σίγουρα κάποιοι τύποι μοτοσυκλετιστών θα χαρούν με το rear entry.



Μοναδικό ερώτημα είναι τι γίνεται στη περίπτωση που από το χτύπημα ο μηχανισμός συνθλιβεί/χτυπηθεί κατά τέτοιο τρόπο που φρακάρει....τι κάνεις? επιστρατεύεις δισκάκι τροχού?

Το αναφέρει στο βίντεο.

infidel
13/12/2015, 18:47
Σίγουρα βολεύει αυτούς που φοράνε γυαλιά. Αν η τιμή του είναι λογική θα το σκεφτώ πολύ για επόμενο κράνος

Pan (dvs)
13/12/2015, 18:51
Σίγουρα βολεύει αυτούς που φοράνε γυαλιά. Αν η τιμή του είναι λογική θα το σκεφτώ πολύ για επόμενο κράνος

Να σου πω καλο θα ειναι.Βλεπω ομως οτι δεν πολυπαιρνει αερα και φοβαμαι οτι θα θαμπωνει ευκολα.

ptc
13/12/2015, 18:51
Τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα πιστευω. Ουσιαστικα γινεται προεκταση του κεφαλιου. Αυτο που με προβληματιζει εμενα ειναι πως πρακτικα αποτελειται απο δυο κομματια. Δλδ θα το συγκρινα μαλλον με ενα modular παρα με full face.

simeon
13/12/2015, 18:57
Επιτελους κατι διαφορετικο.....

k7600
13/12/2015, 20:00
πολύ ενδιαφέρον πραγματικά, την εταιρία αυτην δεν την ξέρω πάντως, ξέρει κανείς τι παίζει απο θέμα ποιότητας? όχι για το συγκεκριμένο μοντέλο της, γενικότερα σαν εταιρία τι λέει...

Pan (dvs)
13/12/2015, 20:11
πολύ ενδιαφέρον πραγματικά, την εταιρία αυτην δεν την ξέρω πάντως, ξέρει κανείς τι παίζει απο θέμα ποιότητας? όχι για το συγκεκριμένο μοντέλο της, γενικότερα σαν εταιρία τι λέει...

Κανει φασον για αλλες φιρμες.Βγαζει και αρκετα δικα της,οχι ομως κατι το ιδιαιτερο.Απ οτι ειδα ασχολειτε γενικα με κρανη π.χ.εργοταξιων.

GFawkes
14/12/2015, 09:28
Και μονο που ειναι Rear Entry
μου τραβηξε την προσοχη!!!
:rolleyes:

GFawkes
14/12/2015, 09:33
Παντως μετα απο χρονια εμφανιζεται ενα νεο σχεδιο/προσεγγιση στο θεμα.

Στο βιντεο δειχνει οτι εχει γινει σοβαρη μελετη για την ασφαλεια και την ανεση του αναβατη...

λογικα θα ειναι και πολυ ησυχο, μιας και δεν εχει τοσα κενα να περναει ο αερας....

αντε να δουμε και τιμη

lykourgi
14/12/2015, 09:48
Εμένα μου φαίνεται ότι έχει το μειονέκτημα των ανοιγόμενων κρανών (μη συμπαγής κατασκευή), χωρίς να έχει το πλεονέκτημά τους (πρακτικότητα).

Η πρώτη μου εντύπωση αυτή είναι. Θα δείξει.

cityfly
14/12/2015, 10:05
Πολύ ενδιαφέρον και πάρα πολύ θετικό για μας. Παρουσιάζεται να έχει πολλά θετικά στοιχεία και μακάρι να αυξήσει τον ανταγωνισμό ανάμεσα στις εταιρίες σε επίπεδο έρευνας

sniper
14/12/2015, 15:07
Και μόνο ότι έχει "σχισμή"¨στο σημείο του κρανίου θα μ' έκανε να το σκεφτώ.

Αλλά εγώ αγοράζω μόνο Arai, οπότε δεν είμαι και αντικειμενικός.

amyroukai
14/12/2015, 15:35
Και μόνο ότι έχει "σχισμή"¨στο σημείο του κρανίου θα μ' έκανε να το σκεφτώ.

Αλλά εγώ αγοράζω μόνο Arai, οπότε δεν είμαι και αντικειμενικός.

Είσαι θύμα του μάρκετινγκ εσύ :bawl:




Αλλά συμφωνώ με το ότι στο πέσιμο, Arai και μετά όλα τα άλλα.



υγ.

Το ότι ο διασώστης θα έχει κινητό με QR reader, ίντερνετ, κατσαβιδάκι για να λύσει το κράνος και διάθεση να το κάνει... Μόνο σε πολύ πολιτισμένες χώρες το βλέπω πιθανό. Αν κάτσει στραβή σε ελληνικό βουνό, δεν θα βγει ποτέ το κράνος :lol:

HelenKoR
14/12/2015, 15:43
υγ.

Το ότι ο διασώστης θα έχει κινητό με QR reader, ίντερνετ, κατσαβιδάκι για να λύσει το κράνος και διάθεση να το κάνει... Μόνο σε πολύ πολιτισμένες χώρες το βλέπω πιθανό. Αν κάτσει στραβή σε ελληνικό βουνό, δεν θα βγει ποτέ το κράνος :lol:
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα (αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι μου άρεσε η ιδέα)

stam2
14/12/2015, 15:44
δεν έχω δει από κοντά το μηχανισμό για να έχω σίγουρη άποψη, αλλά αν το έχουν μελετήσει σωστά πιστεύω ότι είναι το επόμενο τεχνολογικό βήμα στα κράνη,
κάτι που αγκαλιάζει καλύτερα και κλειδώνει καλύτερα στο κεφάλι του χρήστη με όλα τα έξτρα πλεονεκτήματα, αεροδυναμική, μόνωση, κλπ.

τώρα το μόνο που μένει είναι να το εφαρμόσει και η Arai.

ps. internet έχει παντού πια. Εντολή Σαμαρά.

ptc
14/12/2015, 16:19
Το ότι ο διασώστης θα έχει κινητό με QR reader, ίντερνετ, κατσαβιδάκι για να λύσει το κράνος και διάθεση να το κάνει... Μόνο σε πολύ πολιτισμένες χώρες το βλέπω πιθανό. Αν κάτσει στραβή σε ελληνικό βουνό, δεν θα βγει ποτέ το κράνος :lol:

Η διαδικασια με το κατσαβιδακι κτλ (αν καταλαβα καλα) ειναι για να σπασει εντελως το κρανος και να μεινει το πισω μερος του κρανους ακινητο, ωστε να στηριζει τον αυχενα του τραυματια. Δλδ αυτη η επιπλεον διαδικασια γινεται αν ο τραυματιοφορεας θελει κατι επιπλεον απο το κρανος (σε συγκριση με ενα απλο κρανος).

BLiTzER
14/12/2015, 16:23
Όχι, αυτό γίνεται για να ανοίξει και να βγει το κράνος, όταν έχεις τον τραυματία ανάσκελα. Σαν μπόνους, αφού συμβεί αυτό, το πίσω μέρος συνεχίζει να παρέχει στήριξη στο κεφάλι.

ptc
14/12/2015, 16:28
Όχι, αυτό γίνεται για να ανοίξει και να βγει το κράνος, όταν έχεις τον τραυματία ανάσκελα. Σαν μπόνους, αφού συμβεί αυτό, το πίσω μέρος συνεχίζει να παρέχει στήριξη στο κεφάλι.

Αν δεις και αυτο το βιντεο (https://vimeo.com/61179198), στο 1:50 φαινεται καλυτερα ο τροπος που βγαινει το κρανος. Δε βλεπω καποια δυσκολια στην αφαιρεση ακομα κι αν ο τραυματιας ηταν ανασκελα. Και τα απλα κρανη δεν βγαινουν ευκολοτερα εδω που τα λεμε.

Παντως οπως και να'χει δινει μια εξτρα δυνατοτητα στον τραυματιοφορεα που δεν την εχει με ενα συμβατικο κρανος. Στη δευτερη περιπτωση, οσο προσεκτικος κι αν ειναι στην αφαιρεση του κρανους σιγουρα θα ασκηθει μια εξτρα δυναμη στον αυχενα του τραυματια.

Bob_o_mastoras
14/12/2015, 16:35
Aνευ ουσιας τουλαχιστον στην Ελλαδα. Οπως λεει και ο Αμυρου δεν υπαρχει περιπτωση να εχει to EKAB internet και κατσαβιδακι μαζι του just in case καποιος φοραει Vozz..

Aκομα και αν τα ειχε πως θα εβλεπε το QR εκει που το βαλανε;;;

sniper
14/12/2015, 17:37
Δεν είμαι ειδικός στην μεταφορά τραυματιών, αλλά νομίζω ότι σε σοβαρά ατυχήματα το κράνος αφαιρείται στο νοσοκομείο μετά απο τις σχετικές εξετάσεις.

BLiTzER
14/12/2015, 17:59
Αν δεις και αυτο το βιντεο (https://vimeo.com/61179198), στο 1:50 φαινεται καλυτερα ο τροπος που βγαινει το κρανος. Δε βλεπω καποια δυσκολια στην αφαιρεση ακομα κι αν ο τραυματιας ηταν ανασκελα. Και τα απλα κρανη δεν βγαινουν ευκολοτερα εδω που τα λεμε.


Ναι, νομίζω όλο αυτό γίνεται για να παρακαμφθεί ο μηχανισμός, σε περίπτωση που δε δουλεύει ή κριθεί απαραίτητο για κάποιο λόγο. Προφανώς, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, το βγάζουν κανονικά :p


Δεν είμαι ειδικός στην μεταφορά τραυματιών, αλλά νομίζω ότι σε σοβαρά ατυχήματα το κράνος αφαιρείται στο νοσοκομείο μετά απο τις σχετικές εξετάσεις.

Κυρίως για να μην προκαλέσουν - περαιτέρω - ζημιά στον αυχένα, επειδή τα κράνη δε βγαίνουν εύκολα. Αυτό το "πρόβλημα", υποτίθεται, λύνει.

skylaros
14/12/2015, 18:09
Να χαλάσει ο μηχανισμός και να σε πιάσει κλειστοφοβία ... Το σιδηρούν προσωπείο ! :p

vaska
14/12/2015, 18:33
Το κοιτάω τα ξανακοιτάω και σαν κάτι να μην πάει καλά. Και όντως στην Ελλάδα δεν θα πουλήσει ούτε 1 γιατί φίλε μου χωρίς λουράκι πως θα το κρεμάει ο Ελληναράς στο αριστερό χέρι??

Manalishi
14/12/2015, 18:37
Αυτό σκέφτηκα και εγώ ρε Vaska...

CIRUS
14/12/2015, 19:09
Ωραίο φαίνεται, όπως και να έχει έξυπνη κίνηση. Τώρα το πόσο ασφαλές είναι επειδή έχει την σχισμή δεν το ξέρει κανένας μας. Εγώ βλέπω να πάει καλά και να το κοπιάρουν και μεγάλες εταιρείες στο μέλλον με πιθανότατα ακόμα καλύτερες υλοποιήσεις.

sniper
14/12/2015, 19:11
Το κοιτάω τα ξανακοιτάω και σαν κάτι να μην πάει καλά. Και όντως στην Ελλάδα δεν θα πουλήσει ούτε 1 γιατί φίλε μου χωρίς λουράκι πως θα το κρεμάει ο Ελληναράς στο αριστερό χέρι??


Αυτό σκέφτηκα και εγώ ρε Vaska...


Πφφφφφ.... Ούτε καν αυτό δεν ξέρετε να κάνετε... Το χέρι μπαίνει από την τρύπα που βάζουμε το κεφάλι μας και βγαίνει από μπροστά που βλέπουμε... έχει δεν έχει λουρί.


Άχρηστοι ρπμ παντου τριγύρω... :moutza:

ptc
14/12/2015, 19:13
Πφφφφφ.... Ούτε καν αυτό δεν ξέρετε να κάνετε... Το χέρι μπαίνει από την τρύπα που βάζουμε το κεφάλι μας και βγαίνει από μπροστά που βλέπουμε... έχει δεν έχει λουρί.


Άχρηστοι ρπμ παντου τριγύρω... :moutza:

Πραγματικα ειναι να απορεις πώς πηραν το διπλωμα μερικοι εδω μεσα. :lol:

ggs
14/12/2015, 19:14
Θα πρέπει να έχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ εξαερισμο για τις ζεστές μέρες..

Το ότι ανοίγει στα δύο σε βάζει σε σκέψεις...

Από την άλλη, θα πρέπει να είναι τελείως αθόρυβο και με πολύ καλή αεροδυναμικη

vaska
14/12/2015, 19:30
Πφφφφφ.... Ούτε καν αυτό δεν ξέρετε να κάνετε... Το χέρι μπαίνει από την τρύπα που βάζουμε το κεφάλι μας και βγαίνει από μπροστά που βλέπουμε... έχει δεν έχει λουρί.


Άχρηστοι ρπμ παντου τριγύρω... :moutza:

Αν έχεις ζελατίνα με πινλοκ και φοράς ρολόι στο αριστερό κινδυνεύει να τραυματιστεί η ζελατίνα ή και να γρατζουνιστεί το πινλοκ κύριος. Οπότε χαλαρώνεις λίγο το λουράκι, περνάει άνετα το χέρι και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

πφφ άσχετοι ρπμ

Grafton 505
14/12/2015, 20:33
Η ιδέα προϋπήρχε και εφαρμοζότανε μέχρι το 1986. Μετά άλλαξε ανεπιστρεπτί.

348177

Λουράκι και πάλι λουράκι. Ούτε καν η παπαριά με την καστάνια-κροκόδειλο-αλιγάτορα-πωςδιάολολέγετε.
(γνώμη μου φυσικά)

sniper
23/12/2015, 11:59
Σύμφωνα με το Bikeit (http://www.bikeit.gr/articles/world-news/7651-nea-kosmou-2015-vozz-helmet-rs-1-0-timi-hromata.html), θα κοστίζει στην Αυστραλία 888 AUS$ (586€).

pipe_smoker
23/12/2015, 13:45
Το ότι ανοίγει στα δύο σε βάζει σε σκέψεις...


Μπα....

Εγώ από τη στιγμή που είδα ότι ανοίγει στα δύο, ούτε που το σκέφτομαι;)