PDA

View Full Version : Ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες και Ημι-ενεργητικές αναρτήσεις



vkats
13/12/2015, 21:44
Πως δουλεύουν;

Και δεν εννοώ πως συλλέγουν δεδομένα και τα επεξεργάζονται σε κάποια κεντρική μονάδα και παίρνουν κάποιες αποφάσεις να αλλάξουν τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων.

Η απορία μου είναι πως εφαρμόζουν μηχανικά τις αλλαγές αυτών των ρυθμίσεων στις αναρτήσεις. Πχ. Αυξάνουν ή μειώνουν την πίεση του λαδιού, έχουν κάποιον μηχανισμό που να συμπιέζει ή να αποσυμπιέζει τα ελατήρια κλπ...

Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος θα μπορούσε να με διαφωτίσει

DrBig
14/12/2015, 07:33
οπου βαζεις κατσαβιδι και κλειδι στις συμβατικες, στις ηλεκτρονικες υπαρχουν σερβο μοτερ.

vkats
14/12/2015, 08:20
Ευχαριστώ. Γίνεται και αυξομείωση της πίεσης των λαδιών ή όχι? Η μήπως δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο?

DrBig
14/12/2015, 09:46
οχι, δε γινεται και δε θα μπορουσε κιολας.

OldMan
14/12/2015, 13:16
Τι δουλεια εχει η πίεση του λαδιού στις αναρτήσεις..??:confused:

sapila racing
14/12/2015, 13:38
Τι δουλεια εχει η πίεσητου λαδιού στις αναρτήσεις..??:confused:

Για να ανεβαίνει η δική σου! :D

OldMan
14/12/2015, 13:45
Κακοί άνθρωποι ειστε ρπστμ...:(

(θα με στειλετε για revalving πριν την ωρα μου..)

sapila racing
14/12/2015, 13:47
Κακοί άνθρωποι ειστε ρπστμ...:(

(θα με στειλετε για revalving πριν την ωρα μου..)

:lol: Πετυχημένο!!

Δεν σε φοβαμαι εσένα. :beer:

amyroukai
14/12/2015, 15:29
Πως δουλεύουν;

Και δεν εννοώ πως συλλέγουν δεδομένα και τα επεξεργάζονται σε κάποια κεντρική μονάδα και παίρνουν κάποιες αποφάσεις να αλλάξουν τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων.

Η απορία μου είναι πως εφαρμόζουν μηχανικά τις αλλαγές αυτών των ρυθμίσεων στις αναρτήσεις. Πχ. Αυξάνουν ή μειώνουν την πίεση του λαδιού, έχουν κάποιον μηχανισμό που να συμπιέζει ή να αποσυμπιέζει τα ελατήρια κλπ...

Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος θα μπορούσε να με διαφωτίσει

Πιρίμινι.


Μιλάς για δύο διαφορετικά συστήματα.

Το ένα δουλεύει όπως λέει ο DrBig (πχ Super Tenere).


To άλλο, (πχ Aprilia Caponord, BMW, Ducati) διαβάζει τις μετακινήσεις της ανάρτησης, την κλίση της μοτοσικλέτας, δεδομένα του κινητήρα και "αποφασίζει" για το πόσο θα σφίξει ελατήρια, πόσο θα σφίξει αποσβέσεις, "ζωντανά". Στο caponord γράφουν ότι (βλακωδώς κατ' εμέ) βάζοντας το σύστημα στο αυτόματο βλέπεις την ρύθμιση να "παίζει" ανάμεσα σε έναν και δύο επιβαίνοντες κλπ επιλογές, δείχνοντας ότι δουλεύει το σύστημα και αλλάζει ότι θεωρεί ότι πρέπει να αλλαχτεί στις ρυθμίσεις (η βλακεία έγκειται στο ότι δεν χρειάζεται να βλέπει ο αναβάτης μιά μαλακία ακόμα να αναβοσβήνει περιττές ενδείξεις στο καντράν).

vkats
14/12/2015, 19:16
Ευχαριστώ Αμυρού.

Η απορία μου ήταν κυρίως πως εφαρμόζονται στις αναρτήσεις οι επιλογές του συστήματος. Προφανώς με σερβοκινητήρες

amyroukai
14/12/2015, 19:21
Α ναι, αυτό ναι είτε στα έτσι είτε στα αλλιώς, σερβομοτέρ. Η τεχνολογία της AUDI με τα μαγνητορροϊκά υγρά δεν έχει περάσει ακόμα σε μοτοσικλέτες, άσε που δεν ξέρω κιόλας αν έχει τόσο άμεση απόκριση.