PDA

View Full Version : Μπαταρία - Το χρονικό ενός Στόκου



giannis1070
14/12/2015, 21:02
Παιδιά καλησπέρα,

Έχουμε και λέμε:

1) Μηχανή στο γκαράζ για κάνα χρόνο, με μπαταρία αποσυνδεδεμένη.
2) Σέρβις μηχανής κτλ, σύνδεση μπαταρίας - Παίρνει χωρίς δυσκολία (και εγώ δεν το περίμενα).
3) Δουλεύω τη μηχανή για κάνα μήνα και αρχίζει η μίζα και θέλει κάθε μέρα και παραπάνω χρόνο για να πάρει μπροστά.
4) Ένα ωραίο κρύο πρωινό, δεν καταφέρνει η μίζα να γυρίσει με δύναμη και σταματάει εντελώς.
5) Γυρνάω από τη δουλειά, βγάζω το εργαλείο μου (το φορτιστή εννοώ), βγάζω και τη μπαταρία, ενώνω τη μπαταρία στον φορτιστή.
6) Μετά από κάνα 8ωρο, δείχνει φορτισμένη και ο φορτιστής είναι στη θέση 7 ('Εχω τον CTEK MXS 5.0). Η θέση 7 σημαίνει πλήρως φορτισμένη.
7) Πάω όλο χαρά να συνδέσω την μπαταρία μου να πάω μια βολτούλα αυτή την υπέροχη κρύα βραδιά και συνδέω τους πόλους ανάποδα.(μη ρωτήσετε πως, συνέβη).
8) Μαζί με τους σπινθίρες στους πόλους, ακούστηκε ένας θόρυβος, σαν να γυρνάει κάτι (όπως κάνει η τρόμπα, όταν γυρνάς τον διακόπτη για να βάλεις μπροστά, αλλά πιο αδύναμος θόρυβος).
9) Λέω από μέσα μου "μα πόσο στόκος είσαι????"
10) Απαντώ στο παραπάνω ερώτημα.
11) Τσεκάρω μήπως μυρίζει κάτι καμμένο - ΟΧΙ
12) Τσεκάρω τις ασφάλειες - ΟΛΕΣ ΚΟΜΠΛΕ
13) Βγάζω τον ρελέ της μίζας - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΤΣΕΚΑΡΩ ΑΥΤΟΝ - ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.
14) Ενώνω κανονικά την μπαταρία, γυρνάω τον διακόπτη. ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΣΙΩΠΗ - ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
15) Μένω με το εργαλείο μου στο χέρι.

Σας παρακαλώ, πείτε μου γνώμες και σχόλια και τι να τσεκάρω/αλλάξω, πριν την πάω στο μάστορα.(δεν έχω και μεταφορικό μέσο για να την πάω).

ΥΓ. Δεν έχω καλές μηχανικές γνώσεις, αλλά τα χέρια μου πιάνουν λιγάκι.

Φιλικά,
Γιάννης :)

George_Sp
14/12/2015, 21:28
Μακάρι να είχε καεί κάποια ασφάλεια. Καλή τύχη με τα λιγότερο άσχημα νέα.

giannis1070
14/12/2015, 21:51
Μακάρι να είχε καεί κάποια ασφάλεια. Καλή τύχη με τα λιγότερο άσχημα νέα.

Ευχαριστώ. Να δούμε τι θα αντιμετωπίσουμε...

lmb990
14/12/2015, 22:05
κοιτα παλι την κεντρικη ασφαλεια...

giannis1070
14/12/2015, 22:38
κοιτα παλι την κεντρικη ασφαλεια...

Δεν είχα κοιτάξει την κεντρική ασφάλεια γιατί είναι σε άλλο κουτί από όλες τις ασφάλειες.

Την άλλαξα και όλα ΟΚ.

Ευχαριστώ πολύ!

lmb990
14/12/2015, 22:39
καλες βολτες!!! :beer: