PDA

View Full Version : Hornet 600 - H περιπετεια με το μαστορα - Βαλβιδες,λαδια σε νερα...Κρατηθειτε !



makman94
15/12/2015, 11:39
Γεια χαρα σε ολους ,

Με λενε Μανο και θα μοιραστω μαζι σας την 'περιπετεια' μου (η οποια κρατησε περιπου ενα χρονο!) και μου κοστισε και ενα σκασμο λεφτα.

Ειμαι κατοχος ενος Honda Hornet 600 '04 και καποια στιγμη ακουγα κατι σαν να χτυπαει στις βαλβιδες απο τη δεξια πλευρα. Λεω βαλβιδες θα ειναι οποτε το παω στον 'σουπερ' (θα καταλαβετε αργοτερα γιατι τον αποκαλω ειρωνικα ως 'σουπερ' ) μαστορα να του ριξει μια ματια. Η επιλογη του μαστορα εγινε κατοπιν καλων συστασεων απο φιλους μοτοσυκλετιστες και μιας και ηταν και εξουσιοδοτημενο συνεργειο ειπα να τον ...εμπιστευτω.

ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ που εγιναν...
Παραλαμβανω τη μηχανη, ο 'σουπερ' μαστορας μου λεει οτι μονο κανα-δυο θελαν ρυθμιση και οτι ολα ειναι ΟΚ ! Κανω τη μηχανη μια βολτα αλλα το 'χτυπηματακι' απο τη δεξια πλευρα επεμενε οποτε επιστρεφω και μου λεει:
-Αυτο ακουγες ρε Μανο και πριν ?
-ναι
-αυτο ειναι ο τεντωτηρας καδενας και οχι βαλβιδες !
-και ποσο κανει αυτος ?
-95 ευρω
-εν ταξη
Τοποθετηθηκε νεος τεντωτηρας και ολα καλα !
Αναρωτηθηκα ομως τοτε ...λεω καλα δεν την ακουσε τη μηχανη πριν ξεκινησει να ρυθμιζει βαλβιδες ? Πως εκανε τοσο ευκολη διαγνωση για τον τεντωτηρα κατοπιν εορτης και δεν το εκανε εξαρχης ? τελος παντων ειπα μεσα μου, η μηχανη μου ειχε τοτε 60000χλμ οποτε ειπα δε πειραζει...ουτως η' αλλιως ενα τσεκαρισμα στις βαλβιδες το ειχα σκοπο να το κανω.

Μου λεει λοιπον τοτε ο 'σουπερ' μαστορας και κατι αλλο που δεν το σπουδαιολογησα
-Μανο, οταν εβγαλα τα νερα ,μου φανηκαν σαν σκουριασμενα,τα περασα δυο-τρεις φορες να καθαρισει το κυκλωμα αλλα εχε το υποψιν σου να αλλαξεις τα νερα
-οκ , του απαντω

Και τωρα αρχιζουν τα καλα !
Λιγο καιρο μετα παρατηρω πρασινιλες (ειχα πρασινα ψυκτικα υγρα μεσα) περιμετρικα της φλαντζας του καπακιου του ψυγειου λαδιου (για οσους δεν γνωριζουν,το ψυγειο λαδιου στα hornet 600 βρησκεται μεσα στο κυκλωμα ψυξης). Σκεφτηκα οτι πρεπει να κατσω μια απο αυτες τις μερες να αλλαξω τα νερα αλλα με τη δουλεια πνιγομουν και το αφησα για αργοτερα.
Μερικες μερες μετα, καθως επεστρεφα σπιτι , η μηχανη σηκωσε θερμοκρασια.Ευτυχως το πηρα χαμπαρι αμεσως και την εσβησα .Ημουν κοντα στο σπιτι οποτε και τη πηγα σπρωχτη μεχρι εκει.

Ανοιγω τη ταπα του ψυγειου και αυτο που ειδα μου σηκωσε τη τριχα καγκελο ! Το ψυγειο ηταν γεματο με ...ταχινη ! χαχαχαχα...οσοι το εχουν δει καταλαβαινουν,ετσι γινεται οταν περασουν λαδια μεσα στο κυκλωμα ψυξης. Η παρακατω φωτο ειναι ενδεικτικη (απο αυτοκινητο) αλλα κατι τετοιο αντικρυσα και εγω :
http://www.fluidmotorunion.com/wp-content/uploads/2013/11/DSC_2820.jpg

Παιρνω λοιπον τηλεφωνο τον 'σουπερ' μαστορα:
-'σουπερ' μαστορα αναλαμβανεις τετοια ζημια ?
-βεβαιως Μανο
Του αφηνω τη μηχανη για διαγνωση και περιμενω τηλεφωνο.Την επομενη με παιρνει και μου λεει οτι ειναι φλαντζα κεφαλης , με ρωταει αν θελω να στειλει το ψυγειο σε 'ψυγεια' για καθαρισμα (του λεω ναι) και μου φτιαχνει ενα λογαριασμο... 500 ευρω (!!). Μεχρι τοτε εγω δεν ειχα ψαχτει σε ιντερνετ και τετοια ( του ειχα εμπιστοσυνη μιας και ηταν εξουσιοδοτημενο συνεργειο και ειχα και τις καλες συστασεις για το 'σουπερ' μαστορα) οποτε του λεω οκ!

Ολα αυτα εγιναν περιπου μεσα Ιανουαριου 2015 . Κανα-δυο βδομαδες μετα μου λεει οτι ειναι ετοιμη η μηχανη και να παω να τη παρω. Τον ρωταω αν ηταν ολα οκ και εκει μου ανακοινωνει ,ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΤΟΥ, οτι δεν ηταν η φλαντζα κεφαλης το προβλημα (μου εδειξε και τη παλια οπου δε φαινοταν τπτ υποπτο) αλλα δε μπορουσε να χρησιμοποιηθει ξανα η παλια φλαντζα και επισης δε μπορουσε να μην πλανιαριστει η κεφαλη για να ξαναδεθει πανω στο μοτερ. Συνολο ...500 ευρω

του λεω:
-μα καλα 'σουπερ' μαστορα δε το ελεγξες αν ειναι φλαντζα πριν αρχισεις να λυνεις τη κεφαλη?
-δε γινεται να ελεγχθει 100% αν δε βγει η κεφαλη
-και καλα , αφου δεν ηταν απο εκει η διαρροη του λαδιου τοτε απο που ειναι ? θελω να πω ,αφου δε βρηκες την αιτια το προβλημα δε παραμενει ?
-κοιταξε να δεις , αλλη διοδος να περασει το λαδι στα νερα ειναι απο την αντλια νερου και μπορει(!) τωρα που καθαριστηκε το κυκλωμα να εχει σταματησει η διαρροη απο την αντλια νερου.Εσυ παρακολουθησε το και αν δεις ξανα λαδι στα νερα τοτε παμε και για αντλια νερου.

Πληρωνω , δε πηρα αποδειξη εργασιας (μεγα λαθος) παρα μονον αποδειξη ανταλλακτικων. Τωρα θα μου πειτε γιατι τον πληρωσες αφου εφτιαχνε κατι οπου δεν υπηρχε θεμα...και θα εχετε απολυτο δικιο ! η απαντηση ηταν οτι ειχα στεναχωρηθει τοσο πολυ που ηθελα να τελειωνει αυτη η ιστορια.Ειχα παρει χαμπαρι οτι εμπλεξα με μαλακα μαστορα αλλα ηταν αργα και το χειροτερο ολων ηταν οτι ακομα η μηχανη δεν ειχε φτιαχτει οποτε θα ειχαμε και συνεχεια. Αφου λοιπον θα ειχαμε συνεχεια ,δεν ειπα τπτ και λεω ασε να δουμε,ισως δε βγαλει αλλα λαδια στα νερα...
(εφυγα απο το συνεργειο αλλα εξακολουθουσα να εχω την απορια στο μυαλο μου...αφου υπηρχαν δυο διοδοι για να περασει το λαδι γιατι δεν ξεκινησε απο την αντλια νερου που ηταν σαφως φτηνοτερη?)

(συνεχεια στο επομενο ποστ)

makman94
15/12/2015, 11:40
Αμ δε , λιγες βδομαδες μετα ,παρατηρησα καποια ιχνη λαδιου στα νερα και του το λεω.μου απανταει οτι αυτα μαλλον ειναι απομειναρια απο τα παλια καταλοιπα και να μη δεινω και πολυ σημασια.μαλιστα μου ειπε οτι αφου δε σηκωνει θερμοκρασια και αφου μιλαμε για ιχνη λαδιου ...η μηχανη ειναι ΟΚ.

Μερικους μηνες μετα ειχα παραγγειλει ενα καινουργιο κολαρο (αυτο που συνδεει το ψυγειο με το θερμοστατη.το ειχα παραγγειλει γιατι απο το προηγουμενο κοκομπλοκο που ειχε παθει η μηχανη ,το κολαρο ειχε πρηστει ) και οταν πηγα να το τοποθετησω παρατηρησα οτι τα νερα ειχαν σαφως λαδια μεσα. Οχι σαν το πρωτο χαλι αλλα σαφως ειχαν λαδια και ημουν βεβαιος πως αν το αφηνα θα γινοταν παλι ... χαμος εκει μεσα. Οποτε παω στο μαστορα ...του το λεω και μου λεει...
-Μανο , παμε για αντλια
-ποσο εχει 'σουπερ' μαστορα ?
-165
-αστο να δω ποσο θα τη βρω απο το ιντερνετ

πηρα κανα δυο τηλεφωνα , τη βρηκα καινουργια στα 135 ευρω (μιλαμε 30 ευρω διαφορα ...20% φθηνοτερη). πηρα και καινουργια λαδια,αλλα 35 ευρω, και εβαλα τη καινουργια τρομπα πανω. Δεν της εβαλα καλα ψυκτικα γιατι ηθελα να κανω μερικες αλλαγες μεχρι να καθαρισει το κυκλωμα. Αλλαγη στα νερο ....παρακολουθηση...αλλαγη στα νερο ...παρακολουθηση και ολο και εβλεπα λαδακι στο νερο ! Αν ειναι δυνατον ελεγα....λες να εκανε μαλακια στη φλαντζα κεφαλης ο 'σουπερ' μαστορας ? (εξου και το μεγα λαθος που δεν πηρα αποδειξη για τα εργατικα).

Επιστρεφω στο 'σουπερ' μαστορα και του λεω οτι το λαδακι επιμενει και μου απανταει το ...επικο ''δεν ξερω'' ! δλδ μετα απο ολα αυτα ,ακολουθοντας ΠΙΣΤΑ τις οδηγιες του ...μου λεει ''δεν ξερω'' ! και ποιος ξερει ? Εξουσιοδοτημενο συνεργειο ρωταω και μου απανταει....''δεν ξερω'' ????

ο διαλογος παρακατω ειναι αυτουσιος:
-ρε συ 'σουπερ' μαστορα,το εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα οτι η πιο συνηθισμενη αιτια για λαδια σε νερα στο Hornet ειναι να υπαρχει διαρροη λαδιου απο το ψυγειο λαδιου
-ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ !
-γιατι αποκλειεται ?
-στη μηχανη σου ,ετσι οπως ειναι κατασκευασμενη, δεν υπαρχει τροπος να περασει το λαδι στα νερα απο το ψυγειο λαδιου
-ρε συ 'σουπερ' μαστορα , εχω κατεβασει το service manual της μηχανης μου και εκει φαινεται καθαρα οτι στο ψυγειο λαδιου υπαρχουν κατι ο-ring τσιμουχακια.Στα φορουμ που βρηκα ,τα παιδια γραφουν οτι ειναι η συνηθεστερη αιτια για να περασουν λαδια στα νερα σε ενα Hornet 600
-για περιμενε ρε συ Μανο,να το κοιταξω στον υπολογιστη
...κοιταει...
-ΝΑΙ ΜΑΝΟ,εχεις δικιο,εχει κατι τσιμουχακια εκει που θα μπορουσε να περασει το λαδι.Για αλλαξε τα και αυτα να δουμε !!!!! τα εχω εδω,θελεις να τα αγορασεις ?
-ασε 'σουπερ' μαστορα, θα δω τι θα κανω (φουσκωμενη παλι η τιμη τους οπως καταλαβατε)

Συνδεσμος που μιλανε για τα συγκεκριμενα τσιμουχακια: http://www.hondahornet.org.uk/messageboard/viewtopic.php?f=60&t=32041

Παραγγειλα λοιπον τα τσιμουχακια και εκατσα και τα εβαλα μονος μου πανω.Καθαρισα και το κυκλωμα και ....βουαλα...μαντεψτε ! το κυκλωμα ψυξης ειναι τωρα πεντακαθαρο χωρις ιχνος λαδιου εδω και 3000 χλμ

Επιλογος:
Τελικα υπηρχε και τριτος τροπος να περασει το λαδακι στα νερα και αυτος ηταν δυο κατεστραμενα o-ring τσιμουχακια.Κατι που δεν γνωριζε το EΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ συνεργειο της Honda.
Ενας καλος μαστορας ξεκιναει απο εκει (που εχει και το λιγοτερο κοστος ...και τα δυο τσιμουχακια κοστιζουν 5 ευρω),μετα θα πηγαινε στην αντλια νερου που ειναι απλα βγαλε-βαλε (κοστος 135 ευρω) και τελος ,θα πηγαινε σε εγχειρηση ανοιχτης καρδιας που ειναι η φλαντζα κεφαλης ( κοστος...θα σου παρω και τη μηχανη!)
Ο συγκεκριμενος 'σουπερ' μαστορας για μια ζημια της ταξεως των 44 ευρω (πηρα ολο το σετ τσιμουχων στο ψυγειο λαδιου ,κοστος 26 ευρω + 18 ευρω τα ψυκτικα) με εβγαλε απο εξοδα πανω απο συνολικα 700 (!!) ευρω.
Για να τσεπωσει (πιο σωστα να αρπαξει ) αυτος 200-250 ευρω,εβγαλε εμενα απο 700+ ευρω ,αφηστε τη ταλαιπωρια που τραβηξα μεχρι σημερα.

Σας γραφω ολη αυτη την ιστορια για να διδαχθειτε οσα εγω απο τα λαθη μου και να μην τη πατησετε στα χερια του καθε πονηριδη 'σουπερ' μαστορα !
Για ο,τι εργασια σας κανουν θα παιρνετε αποδειξη,οχι μια απλη αποδειξη, αλλα καποια που θα γραφει για τι ακριβως πληρωθηκαν ...εστω και αν ξεβιδωσαν μια βιδα. Αυτο θα λειτουργει ως αποδεικτηριο για να αναλαμβανουν τις ευθυνες τους οταν (αν) το πραγμα ...στραβωσει.
Θα ζητατε εγγυησεις (γραπτες αν ειναι δυνατον) για την εργασια τους.Αν δεν μπορουν (η' δεν θελουν) να σας δωσουν εγγυησεις τοτε ΜΗΝ τους αφηνετε τη μηχανη!

Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγεθος του ποστ, αλλα θελω να πιστευω οτι μπορει ,στο μελλον, να φανει απειρως χρησιμο σε καποιο χορνετακια που θα δει λαδι στο ψυγειο του και θα του λεει καποιος 'σουπερ' μαστορας να αλλαξει φλαντζα κεφαλης !

Αυτα και καλα χιλιομετρα σε ολους,
Μανος

spyrakos35
15/12/2015, 11:46
Μάνο, όλα καλά και ωραία, αλλά εγγύηση και μάλιστα γραπτή δύσκολα θα πάρεις....

BLiTzER
15/12/2015, 11:49
Μπορείς να μας πεις σε ποια περιοχή βρίσκεται το συνεργείο; Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία με εξουσιοδοτημένο απατεώνα Honda πριν χρόνια.

devil's animal
15/12/2015, 12:22
δυστυχως τετοιες ιστοριες σαν την δικια σου υπαρχουν παρα πολλες, φιλε Μανο...:mad:
και το λεω με οργη και αγανακτηση γιατι πραγματικα, για να βρεις σωστο και τιμιο μαστορα ειναι μεγαλο τζοκερ..
ασε τους κασταναδες που κυκλοφορουν και δεν ξερουν που πανε τα 4...

εξουσιοδοτημενο ή μη δεν εχει σημασια...σημασια εχει ο ανθρωπος που ειναι μεσα...
γιατι και τις "εξουσιοδοτησεις", τα εξουσιοδοτημενα, ξερουμε πανω κατω πως τις παιρνουν...:yuck:

οποτε κοιτατε να μαθετε καλα την μηχανη σας και να κανετε εσεις καποιες βασικες εργασιες...
η παρακολουθηση σχετικων forum και η εγγραφη σε αυτα για ανταλλαγη αποψεων με κατοχους ειναι το μεγαλυτερο "σχολειο" που μπορειτε να περασετε...περα απο τις γνωσεις που αποκτας, εχεις την ψυχικη σου ηρεμια γιατι ξερεις τα προβληματα που εχει το μηχανακι σου και τις λυσεις αυτων και, φυσικα, γλιτωνεις και πολλα λεφτα...

:welcome:

toyar
15/12/2015, 13:06
το πρωτο κομματι το επαθα κι εγω αλλαζοντας φλατζα καυσης ενω η διαρροη ηταν στην αντλια και μιλαμε για μηχανακι μανικι στο λυσε-δεσε
η ζημια τοτε πλησιασε την αξια της μοτο και την εφτιαξα απλα γιατι την ειχα παρει σχεδον τσαμπα
ο μαστορας ηταν καλος και εμπειρος αλλα δυστυχως με τα χρονια χανουν τελειως το κεφι τους για δουλεια και το γυρνανε στην ξεπετα:(

ποπαϋ
15/12/2015, 13:19
για να μην την πατήσουν κι άλλοι γράψε σε ποιόν πήγες.

sniper
15/12/2015, 13:24
για να μην την πατήσουν κι άλλοι γράψε σε ποιόν πήγες.


Όχι, μην το γράψεις δημόσια!

BLiTzER
15/12/2015, 13:28
Ναι, γι'αυτό ζήτησα να μας δώσει την περιοχή του.

Pan (dvs)
15/12/2015, 14:01
Αντι να πεις ενα ευχαριστω στον ανθρωπο που σε εκανε μαστορα βγαινεις και λες κουβεντες.:a9:

Bob_o_mastoras
15/12/2015, 16:24
Eιναι η γνωστη απορια που μας ταλαιπωρει: Μαστορας με @@ ή @@ μαστορας..???

Ohm
15/12/2015, 17:22
Αμ ήθελες και εξουσιοδοτημένο συνεργείο

είχα πάει μια delta στην αντιπροσωπεία γιατί έσβηνε και ακουγότανε σα πετρελαιοκίνητο.

μάλλον ο εγκέφαλος έχει πρόβλημα (δίκιο είχανε, ο εγκέφαλος είχε πρόβλημα... όχι του αυτοκινήτου όμως) λένε

"πόσο θα κοστίσει;"

"400 ευρά με τα εργατικά"

"και θα διορθωθεί το πρόβλημα;"

"δεν ξέρω."

"για να δω αν καταλαβαίνω καλά: μου ζητάς 400 ευρά για να αλλάξω κάτι που δεν είσαι βέβαιος ότι έχει πρόβλημα και ούτε είσαι βέβαιος ότι θα διορθώσει το πρόβλημα του αυτοκινήτου"¨

εκει μου είπε τις γνωστές πίπες που λένε όλοι, "δεν φαίνεται από πριν η ζημιά" και "έτσι λέει το διαγνωστικό" και "πρέπει να το ανοίξω" κλπ (Και Λοιπές Πίπες)

φώναξα έναν φίλο του δημοτικού, άνοιξε το καπό, συνέδεσε ένα αποσυνδεδεμένο μπουζοκαλώδιο και όλα κομπλέ.

ε μα σαχλαμάρες

spyrakos35
15/12/2015, 17:24
:lol:

makman94
15/12/2015, 18:35
το πρωτο κομματι το επαθα κι εγω αλλαζοντας φλατζα καυσης ενω η διαρροη ηταν στην αντλια και μιλαμε για μηχανακι μανικι στο λυσε-δεσε
η ζημια τοτε πλησιασε την αξια της μοτο και την εφτιαξα απλα γιατι την ειχα παρει σχεδον τσαμπα
ο μαστορας ηταν καλος και εμπειρος αλλα δυστυχως με τα χρονια χανουν τελειως το κεφι τους για δουλεια και το γυρνανε στην ξεπετα:(

ετσι νομιζω και εγω φιλε toyar !


για να μην την πατήσουν κι άλλοι γράψε σε ποιόν πήγες.

Αυτο δεν γινεται για πολλους λογους.
Ο κυριοτερος ειναι οτι τωρα που γνωριζω τι ειχε η μηχανη τελικα , θα του κανω μια τελευταια επισκεψη. Ισως , λεω ισως (αν και δε το νομιζω) να 'επανορθωσει' με καποιο τροπο.
Αλλωστε , εξ αρχης, ο λογος που ποσταρα δεν ειναι για να ΄καρφωσω' κανεναν αλλα για να βοηθησω αλλους που πιθανον δουν λαδια στο ψυγειο και ...φρικαρουν με αυτα που θα τους πει κανενας 'σουπερ' μαστορας.


Αντι να πεις ενα ευχαριστω στον ανθρωπο που σε εκανε μαστορα....

τωρα σε αυτο εχεις δικιο ! οτι εμαθα πραγματα...εμαθα ! δε χαρντ γουει ! :lol:


... βγαινεις και λες κουβεντες.:a9:

μα για αυτο το λογο δεν εχουμε το φορουμ ? :cool:


Eιναι η γνωστη απορια που μας ταλαιπωρει: Μαστορας με @@ ή @@ μαστορας..???

:bawl:


Αμ ήθελες και εξουσιοδοτημένο συνεργείο

είχα πάει μια delta στην αντιπροσωπεία γιατί έσβηνε και ακουγότανε σα πετρελαιοκίνητο.

......

φώναξα έναν φίλο του δημοτικού, άνοιξε το καπό, συνέδεσε ένα αποσυνδεδεμένο μπουζοκαλώδιο και όλα κομπλέ.

ε μα σαχλαμάρες

τελος καλο , ολα καλα που λεει και η παροιμια ! :cool:

ptc
15/12/2015, 18:42
Αντι να πεις και κανενα ευχαριστω που ο ανθρωπος σου εκανε τη μηχανη καινουρια, γκρινιαζεις κιολας...
Λιγο ακομα να συνεχιζε ο τυπος θα σου την εκανε μοντελο 2015. :p

Πρεπει να δεχτουμε πως σε καποιες περιπτωσεις η δουλεια του μαστορα ειναι trial and error, αλλα οπως πολυ σωστα ειπες ξεκιναμε παντα απο τα πιο ευκολα/οικονομικα και παμε προς τα δυσκολα/ακριβα.

makman94
15/12/2015, 18:50
Μάνο, όλα καλά και ωραία, αλλά εγγύηση και μάλιστα γραπτή δύσκολα θα πάρεις....

Εγω απο εδω και περα μονο ετσι θα τους αφηνω τη μηχανη φιλε Σπυρο. Αλλιως θα κανω αυτο που εκανα και στο τελος...το ιντερνετ ειναι μεγαλο εργαλειο !


Μπορείς να μας πεις σε ποια περιοχή βρίσκεται το συνεργείο; Είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία με εξουσιοδοτημένο απατεώνα Honda πριν χρόνια.

δυστυχως BLiTzER δεν θελω να το κανω αυτο. Τι φταινε τα αλλα συνεργεια που πιθανον να βρησκονται στην ιδια περιοχη ? αλλα περαν αυτου, ο σκοπος του ποστ ειναι να αυτος που αναφερα στο αρχικο ποστ και στην απαντηση στον Ποπαυ


δυστυχως τετοιες ιστοριες σαν την δικια σου υπαρχουν παρα πολλες, φιλε Μανο...:mad:
και το λεω με οργη και αγανακτηση γιατι πραγματικα, για να βρεις σωστο και τιμιο μαστορα ειναι μεγαλο τζοκερ..
ασε τους κασταναδες που κυκλοφορουν και δεν ξερουν που πανε τα 4...

εξουσιοδοτημενο ή μη δεν εχει σημασια...σημασια εχει ο ανθρωπος που ειναι μεσα...
γιατι και τις "εξουσιοδοτησεις", τα εξουσιοδοτημενα, ξερουμε πανω κατω πως τις παιρνουν...:yuck:

οποτε κοιτατε να μαθετε καλα την μηχανη σας και να κανετε εσεις καποιες βασικες εργασιες...
η παρακολουθηση σχετικων forum και η εγγραφη σε αυτα για ανταλλαγη αποψεων με κατοχους ειναι το μεγαλυτερο "σχολειο" που μπορειτε να περασετε...περα απο τις γνωσεις που αποκτας, εχεις την ψυχικη σου ηρεμια γιατι ξερεις τα προβληματα που εχει το μηχανακι σου και τις λυσεις αυτων και, φυσικα, γλιτωνεις και πολλα λεφτα...

:welcome:

Αυτο που λες ειναι και ολο το ζουμι φιλε devil's animal :beer:
Παρακολουθοντας τα φορουμ μπορεις να μαθεις τα παντα (αρκει να το ψαχνεις παραπανω) και συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι οπως θα το κανεις εσυ δε θα το κανει κανεις μαστορας !
Τωρα που εφτιαχνα τη μηχανη μου παρατηρησα οτι μου ειχαν κανει ενα βαθουλωματακι σε ενα σημειο στο ψυγειο (μαλλον το επιασαν σε καμια μεγγενη) και βαζοντας απο πανω το πλαστικο καλλυμα δε φαινοταν τπτ! επισης ο 'σουπερ' μαστορας μου ειχε κανει και ενα ανεπαισθητο βαθουλωματακι στο ντεποζιτο (μαλλον καποιο κλειδι που του εφυγε), φυσικα ουτε λογος για κανενα απο τα δυο χτυπηματα. Θα μου πεις ασημαντα ειναι αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τα μαρτυρησε.

υσ: αχ και να χαμε κανα δυο δυναμοκλειδα ! ειναι τα επομενα εργαλεια που θα αγορασω

makman94
15/12/2015, 18:53
Αντι να πεις και κανενα ευχαριστω που ο ανθρωπος σου εκανε τη μηχανη καινουρια, γκρινιαζεις κιολας...
Λιγο ακομα να συνεχιζε ο τυπος θα σου την εκανε μοντελο 2015. :p

Πρεπει να δεχτουμε πως σε καποιες περιπτωσεις η δουλεια του μαστορα ειναι trial and error, αλλα οπως πολυ σωστα ειπες ξεκιναμε παντα απο τα πιο ευκολα/οικονομικα και παμε προς τα δυσκολα/ακριβα.

χχαχααχα...να σου πω την αληθεια το ...φοβηθηκα αυτο ! λεω ...σε λιγο θα μου πει να βαλω και κανενα αναποδο πιρουνι (που μου αρεσει κιολας!) μπας και !!! :lol:

Pan (dvs)
15/12/2015, 18:55
Aυτο με το αναποδο πηρουνι δεν επρεπε να το πεις.

Ohm
15/12/2015, 18:56
Πρεπει να δεχτουμε πως σε καποιες περιπτωσεις η δουλεια του μαστορα ειναι trial and error

βεβαίως και όχι!

Αν τη βλάβη δεν την ξέρει, καλά θα κάνει να σου πει "δεν ξέρω" και να πας σε άλλον.

Αν την βλάβη την έχει ξανασυναντήσει και την έχει μάθει καλά, συνήθως από πιό έμπειρο μάστορα (μάστορας, μαέστρος και μάστερ είναι η ίδια λέξη), τότε την ξέρει και πως να την αναγνωρίζει, χωρίς πειραματισμούς.

Θες να κάνει πειραματισμούς πάνω στο μηχανάκι που εσύ καβαλάς;

Τί trial and error? Σε μηχάνημα που στηρίζεις την ζωή σου στο να δουλεύει καλά;

Εκεί ξεχωρίζει και ο καλός από τον καλύτερο μάστορα, στο πόσες βλάβες έχει μάθει να αναγνωρίζει και να διορθώνει.

trial and error μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε γκάγκα (βλέπε και το προηγούμενο post σε αυτό το thread), αλλά ο μάστορας δεν κάνει πειραματισμούς

makman94
15/12/2015, 19:00
Aυτο με το αναποδο πηρουνι δεν επρεπε να το πεις.

γιατι ?

ptc
15/12/2015, 19:02
βεβαίως και όχι!

Αν τη βλάβη δεν την ξέρει, καλά θα κάνει να σου πει "δεν ξέρω" και να πας σε άλλον.

Αν την βλάβη την έχει ξανασυναντήσει και την έχει μάθει καλά, συνήθως από πιό έμπειρο μάστορα (μάστορας, μαέστρος και μάστερ είναι η ίδια λέξη), τότε την ξέρει και πως να την αναγνωρίζει, χωρίς πειραματισμούς.

Θες να κάνει πειραματισμούς πάνω στο μηχανάκι που εσύ καβαλάς;

Τί trial and error? Σε μηχάνημα που στηρίζεις την ζωή σου στο να δουλεύει καλά;

Εκεί ξεχωρίζει και ο καλός από τον καλύτερο μάστορα, στο πόσες βλάβες έχει μάθει να αναγνωρίζει και να διορθώνει.

trial and error μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε γκάγκα (βλέπε και το προηγούμενο post σε αυτό το thread), αλλά ο μάστορας δεν κάνει πειραματισμούς

Καποιες βλαβες δεν μπορουν να διαγνωστουν με 100% βεβαιοτητα απο την αρχη. Δυο ή παραπανω διαφορετικα προβληματα μπορει να βγαζουν τα ιδια συμπτωματα στη μηχανη. Φυσικα κι εδω παιζει ρολο η εμπειρια/γνωση του μαστορα. Πχ θα ξεκινησει απο προβληματα που ξερει πως συμβαινουν στο συγκεκριμενο μοντελο.

Ohm
15/12/2015, 19:09
Καποιες βλαβες δεν μπορουν να διαγνωστουν με 100% βεβαιοτητα απο την αρχη. Δυο ή παραπανω διαφορετικα προβληματα μπορει να βγαζουν τα ιδια συμπτωματα στη μηχανη. Φυσικα κι εδω παιζει ρολο η εμπειρια/γνωση του μαστορα. Πχ θα ξεκινησει απο προβληματα που ξερει πως συμβαινουν στο συγκεκριμενο μοντελο.

Απολύτως σωστό, πολλά προβλήματα μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα, όμως ο μάστορας δεν στηρίζεται μόνο στα συμπτώματα, κάνει και ελέγχους, αλλά ποτέ δεν θα σου πει "σου άλλαξα το τάδε, κάνει τόσο, νομίζω είναι εντάξει, αλλά δεν είμαι σίγουρος" ή ακόμα χειρότερο, θα σου αλλάξει κάτι (the trial), θα φανεί σαν να είναι οκ, αλλά μία βδομάδα μετά, πάλι τα ίδια (and the error).

makman94
15/12/2015, 19:12
Νομιζω οτι στο συγκεκριμενο θεμα η διαδικασια: τσιμουχακια στο ψυγειο λαδιου --->αντλια νερου --->φλαντζα κεφαλης ειναι η ...σοφοτερη ! το αναποδο ειναι...εφιαλτης !

ptc
15/12/2015, 19:14
Απολύτως σωστό, πολλά προβλήματα μπορεί να έχουν τα ίδια συμπτώματα, όμως ο μάστορας δεν στηρίζεται μόνο στα συμπτώματα, κάνει και ελέγχους, αλλά ποτέ δεν θα σου πει "σου άλλαξα το τάδε, κάνει τόσο, νομίζω είναι εντάξει, αλλά δεν είμαι σίγουρος" ή ακόμα χειρότερο, θα σου αλλάξει κάτι (the trial), θα φανεί σαν να είναι οκ, αλλά μία βδομάδα μετά, πάλι τα ίδια (and the error).

Συμφωνουμε απολυτα. Ο καλος μαστορας θα προσπαθησει να εξαλειψει οσο γινεται το trial και ακομα περισσοτερο το error, απλα λεω πως σε καποιες περιπτωσεις ειναι αποδεκτη μεθοδος και μερος της δουλειας των μηχανικων. Αλλωστε το ιδιο ακριβως συμβαινει μερικες φορες και με τους γιατρους που εχουν να κανουν με ανθρωπινες ζωες.

Απλα εκανα αυτο το σχολιο ωστε να μην παρεξηγησει κανεις την ολη κατασταση και νομιζει πως αν καποιος μαστορας του πει πως πρεπει να δοκιμασει κατι χωρις να ειναι 100% σιγουρος απο πριν, ειναι ντε και καλα ναλμπαντης.

ptc
15/12/2015, 19:16
Νομιζω οτι στο συγκεκριμενο θεμα η διαδικασια: τσιμουχακια στο ψυγειο λαδιου --->αντλια νερου --->φλαντζα κεφαλης ειναι η ...σοφοτερη ! το αναποδο ειναι...εφιαλτης !

Ακριβως. Το πρωτο ειναι προβλημα που βγαζουν τα συγκεκριμενα μηχανακια και ειναι και το πιο οικονομικο. Αλλα αν ηταν τελικα η φλανζτα, αυτο δε θα σημαινε πως ο τυπος πηγε να σε κοροϊδεψει που αλλαξε τα τσιμουχακια.

makman94
15/12/2015, 19:19
Ακριβως. Το πρωτο ειναι προβλημα που βγαζουν τα συγκεκριμενα μηχανακια και ειναι και το πιο οικονομικο. Αλλα αν ηταν τελικα η φλανζτα, αυτο δε θα σημαινε πως ο τυπος πηγε να σε κοροϊδεψει που αλλαξε τα τσιμουχακια.

μα δεν το εκανε ετσι ! νομιζω σε εχασα λιγο τωρα. αυτος δεν ηξερε ΚΑΝ οτι μπορει να περασει λαδι απο τα συγκεκριμενα τσιμουχακια. το πρωτο που εκανε ηταν να αλλαξει τη φλαντζα κεφαλης.

Εννοειται οτι αν ξεκινουσε απο τα τσιμουχακια τωρα δε θα υπηρχε λογος υπαρξης αυτης εδω της συζητησης

ptc
15/12/2015, 19:24
μα δεν το εκανε ετσι ! νομιζω σε εχασα λιγο τωρα. αυτος δεν ηξερε ΚΑΝ οτι μπορει να περασει λαδι απο τα συγκεκριμενα τσιμουχακια. το πρωτο που εκανε ηταν να αλλαξει τη φλαντζα κεφαλης.

Εννοειται οτι αν ξεκινουσε απο τα τσιμουχακια τωρα δε θα υπηρχε λογος υπαρξης αυτης εδω της συζητησης

Ναι βρε, καταλαβα. Απλα λεω οτι με τα συμπτωματα που ειχε η μηχανη σου ενας καλος μαστορας θα πηγαινε με τη σειρα που τα ειπες εσυ. Στο υποθετικο σεναριο που η βλαβη τελικα ηταν η φλαντζα, ο μαστορας θα ειχε κανει "τζαμπα" τις αλλες δυο δουλειες. Το λεω για να εξηγησω την περιπτωση που το trial and error γινεται σωστα (σχετικα με τη συζητηση που ειχαμε με τον Ohm).

bulmont
15/12/2015, 19:27
Aυτο με το αναποδο πηρουνι δεν επρεπε να το πεις.


γιατι ?



Θα το δει ο Ντάλτον και θα τρέξει.......................

makman94
15/12/2015, 19:31
Ναι βρε, καταλαβα. Απλα λεω οτι με τα συμπτωματα που ειχε η μηχανη σου ενας καλος μαστορας θα πηγαινε με τη σειρα που τα ειπες εσυ. Στο υποθετικο σεναριο που η βλαβη τελικα ηταν η φλαντζα, ο μαστορας θα ειχε κανει "τζαμπα" τις αλλες δυο δουλειες. Το λεω για να εξηγησω την περιπτωση που το trial and error γινεται σωστα (σχετικα με τη συζητηση που ειχαμε με τον Ohm).

ναι τωρα σε καταλαβα ! πολυ σωστος, ομως μια απορια που εχω ακομη (αν γνωριζεις) ειναι η εξης: η φλαντζα κεφαλης δεν ειναι δυνατον να ελεγχθει εκ των προτερων ? εχω βρει διαφορα στο ιντερνετ (οπως πχ πρεσαρισματα αερα μεσω της τρυπας του μπουζι) ομως ο 'σουπερ' μαστορας ειπε οτι αν δε σηκωθει η κεφαλη τοτε δεν μπορει να ελεχθει 100% η φλαντζα (η οποια φυσικα παει στα σκουπιδια μετα,ειναι δεν ειναι καλη)

makman94
15/12/2015, 19:35
Θα το δει ο Ντάλτον και θα τρέξει.......................

...ο Νταλτον ??????? :confused:

ptc
15/12/2015, 19:39
ναι τωρα σε καταλαβα ! πολυ σωστος, ομως μια απορια που εχω ακομη (αν γνωριζεις) ειναι η εξης: η φλαντζα κεφαλης δεν ειναι δυνατον να ελεγχθει εκ των προτερων ? εχω βρει διαφορα στο ιντερνετ (οπως πχ πρεσαρισματα αερα μεσω της τρυπας του μπουζι) ομως ο 'σουπερ' μαστορας ειπε οτι αν δε σηκωθει η κεφαλη τοτε δεν μπορει να ελεχθει 100% η φλαντζα (η οποια φυσικα παει στα σκουπιδια μετα,ειναι δεν ειναι καλη)

Αν σου πω οτι ξερω, ψεμματα θα πω. Προφανως ο καλος μαστορας θα προσπαθησει να εξαλειψει καθε ασκοπη επισκευη, εφοσον μπορει κατι να διαγνωστει χωρις να καταφυγουμε στο trial and error που ειπαμε. Για να δωσω κι εγω ενα παραδειγμα που μου εχει τυχει και με μαστορα (αποδεδειγμενα) καλο. Η μηχανη εσβηνε μερικες φορες οταν συμπλεκταρα αν ηταν κρυα. Μου λεει ο μαστορας το διαγνωστικο δε δειχνει κατι. Μπορει να ειναι TPS αλλα επειδη η μηχανη σου δεν εχει τετοια θεματα συνηθως, θα ξεκινησουμε απο αλλου και αν δεν λυθει τοτε θα αλλαξουμε το TPS. Οποτε πρωτα αλλαξαμε μπουζι. Καμια διαφορα, αλλα και κοστος μηδαμινο. Μετα καθαρισαμε αυλους εισαγωγης. Το προβλημα λυθηκε. Ο δικος σου μαλλον θα ξεκινουσε απο το TPS και μετα θα σου αλλαζε και μια εξατμιση... :lol:

Ohm
15/12/2015, 19:44
τα πράματα αλλάζουν ραγδαία όταν το όχημα έχει εγκέφαλο που ελέγχει πολλά πράματα (δλδ όχι απλά την προπορεία κ το τσοκ πχ είπα 2 λειτουργίες έτσι στο γάμο, ξέρω ότι είναι τελείως μούφα)

για τον ίδιο λόγο που ανέφερες τον γιατρό πριν

η διαφορά είναι ότι ο γιατρός όταν έχει μπροστά του έναν άνθρωπο ή ο μηχανικός όταν έχει μπροστά του όχημα με "εγκέφαλο", πρακτικά έχει μπροστά του ένα μαύρο κουτί: Δεν ξέρει ακριβώς πως δουλεύει το μηχάνημα

αλλά απλή μηχανή με καρμπιρατέρ κτλ κτλ, είναι (ή έστω θα πρέπει να είναι) γνωστό το πως δουλεύει


Ο δικος σου μαλλον θα ξεκινουσε απο το TPS και μετα θα σου αλλαζε και μια εξατμιση... :lol:

το κλασικό "βρήκα πρόβλημα στα φρένα, αλλά δεν μπορώ να το φτιάξω, οπότε σου δυνάμωσα την κόρνα"

virus
15/12/2015, 19:51
...ο Νταλτον ??????? :confused:

μην δινεις σημασια. μια περσονα του φορουμ εδω. αμα ασχοληθεις και διαβασεις συστηματικα ΟΛΑ τα θρεντ του μοτο.γρρ θα τα μαθεις ολα.

ptc
15/12/2015, 19:53
το κλασικό "βρήκα πρόβλημα στα φρένα, αλλά δεν μπορώ να το φτιάξω, οπότε σου δυνάμωσα την κόρνα"

:rotflmao:

Μου θυμισες το αλλο κλασικο:
"Γιατρε η ακοη μου ειναι τραγικη. Να φανταστεις οταν κλανω δεν ακουω την ιδια μου την κλανια."
"Παρε αυτο το χαπι και θα εισαι ΟΚ".
"Θα ακουω καλυτερα;"
"Οχι, θα κλανεις δυνατοτερα."

makman94
15/12/2015, 19:58
..... Η μηχανη εσβηνε μερικες φορες οταν συμπλεκταρα αν ηταν κρυα. Μου λεει ο μαστορας το διαγνωστικο δε δειχνει κατι. Μπορει να ειναι TPS αλλα επειδη η μηχανη σου δεν εχει τετοια θεματα συνηθως, θα ξεκινησουμε απο αλλου και αν δεν λυθει τοτε θα αλλαξουμε το TPS. Οποτε πρωτα αλλαξαμε μπουζι. Καμια διαφορα, αλλα και κοστος μηδαμινο. Μετα καθαρισαμε αυλους εισαγωγης. Το προβλημα λυθηκε.....

Σου ειπε ομως εξ αρχης πως εχουν τα πραγματα και εσυ ,υποπτευομαι, του ειπες να πατε πρωτα στα μπουζι η' οχι ?
Αψογη μου φαινεται η συμπεριφορα του μαστορα σου


.... Ο δικος σου μαλλον θα ξεκινουσε απο το TPS και μετα θα σου αλλαζε και μια εξατμιση... :lol:

σου ερχεται να βαλεις και τα...κλαματα !


.....
το κλασικό "βρήκα πρόβλημα στα φρένα, αλλά δεν μπορώ να το φτιάξω, οπότε σου δυνάμωσα την κόρνα"

:lol: ...πολυ καλο !!!


μην δινεις σημασια. μια περσονα του φορουμ εδω. αμα ασχοληθεις και διαβασεις συστηματικα ΟΛΑ τα θρεντ του μοτο.γρρ θα τα μαθεις ολα.

ααα οκ,ευχαριστω virus

makman94
15/12/2015, 20:01
:rotflmao:

Μου θυμισες το αλλο κλασικο:
"Γιατρε η ακοη μου ειναι τραγικη. Να φανταστεις οταν κλανω δεν ακουω την ιδια μου την κλανια."
"Παρε αυτο το χαπι και θα εισαι ΟΚ".
"Θα ακουω καλυτερα;"
"Οχι, θα κλανεις δυνατοτερα."

:rotflmao:

Ohm
15/12/2015, 20:02
:rotflmao:

Μου θυμισες το αλλο κλασικο:
"Γιατρε η ακοη μου ειναι τραγικη. Να φανταστεις οταν κλανω δεν ακουω την ιδια μου την κλανια."
"Παρε αυτο το χαπι και θα εισαι ΟΚ".
"Θα ακουω καλυτερα;"
"Οχι, θα κλανεις δυνατοτερα."

θες να ακούσεις ένα άλλο;

το hornet του 1998 έχει TPS.

όχι, δεν ξέρω τι το κάνει :|

sniper
15/12/2015, 20:04
ναι τωρα σε καταλαβα ! πολυ σωστος, ομως μια απορια που εχω ακομη (αν γνωριζεις) ειναι η εξης: η φλαντζα κεφαλης δεν ειναι δυνατον να ελεγχθει εκ των προτερων ? εχω βρει διαφορα στο ιντερνετ (οπως πχ πρεσαρισματα αερα μεσω της τρυπας του μπουζι) ομως ο 'σουπερ' μαστορας ειπε οτι αν δε σηκωθει η κεφαλη τοτε δεν μπορει να ελεχθει 100% η φλαντζα (η οποια φυσικα παει στα σκουπιδια μετα,ειναι δεν ειναι καλη)

Όχι, δεν είναι εύκολο να ελένξει κάποιος τη φλάτζα της κεφαλής.

Κι ο μηχανικός σου, έκανε αυτό που θα έκανε το 99% των μηχανικών όταν βλέπουν λάδια στα υγρά του ψυγείου, πήγε στην κεφαλή.

Είχα χορνετ, είχαν πολλοί φίλοι χόρνετ, δεν μας χαλασε ποτέ ή δεν είχε ποτέ διαρροές η αντλία του λαδιού..

Μάλλον σου έκατσε στραβή και στράβωσες.

makman94
15/12/2015, 20:08
θες να ακούσεις ένα άλλο;

το hornet του 1998 έχει TPS.

όχι, δεν ξέρω τι το κάνει :|

και το δικο μου εχει (μοντελο 2004)
https://lh4.googleusercontent.com/-d4srOX4JmX4/T_SU6TZGNWI/AAAAAAAABI8/sNTv-Cramj0/s912/DSC00697.jpg

ptc
15/12/2015, 20:09
Σου ειπε ομως εξ αρχης πως εχουν τα πραγματα και εσυ ,υποπτευομαι, του ειπες να πατε πρωτα στα μπουζι η' οχι ?
Αψογη μου φαινεται η συμπεριφορα του μαστορα σου


Ναι, ολα γιναν με πληρη επεξηγηση και με δικη μου εγκριση. Ειδικα για το μπουζι θυμαμαι μου ειχε πει πως ειναι μικρες οι πιθανοτητες αλλα ουσιαστικα δε χανουμε και τπτ. Δεν ηταν και καινουρια η μηχανη οποτε αλλαζα και ενα αναλωσιμο που αργα ή γρηγορα θα χρειιαζοταν αλλαγη.

makman94
15/12/2015, 20:14
Όχι, δεν είναι εύκολο να ελένξει κάποιος τη φλάτζα της κεφαλής.

Κι ο μηχανικός σου, έκανε αυτό που θα έκανε το 99% των μηχανικών όταν βλέπουν λάδια στα υγρά του ψυγείου, πήγε στην κεφαλή.

Είχα χορνετ, είχαν πολλοί φίλοι χόρνετ, δεν μας χαλασε ποτέ ή δεν είχε ποτέ διαρροές η αντλία του λαδιού..

Μάλλον σου έκατσε στραβή και στράβωσες.

εννοεις ψυγειο του λαδιου (και οχι αντλια) ετσι ?
Γιατι το 99% των μηχανικων να κανει αυτο οταν εγω διαβαζω σε ολα σχεδον τα φορουμ να αναφερουν σαν συχνοτερη αιτια αυτα τα τσιμουχακια ? (δεν ειναι μονο στο hondahornet.org.uk που τα λενε)
Ναι ειναι στραβη που μπορει να κατσει και σε αλλους που μακαρι να πεσουν σε αυτη τη συζητηση πριν ακουσουν το 99% των μηχανικων. (εγω πιο πολυ ταλαιπωρηθηκα παρα στραβωσα)

notakos600
15/12/2015, 20:26
Εκτός όλων των άλλων, με σοκάρει το γεγονός να απλώνεις τα ξερά σου ρε άχρηστε κοπρίτη ποδηλατά, γιατί μόνο για ποδήλατα κάνεις και να μαγαρίζεις, να καταστρέφεις και να ασελγείς επάνω στην περιουσία του άλλου και να αλλάζεις πράγματα ψάχνοντας τη βλάβη και παριστάνοντας τον μηχανικό μοτοσυκλετών.
Ας προσπαθήσουμε όσο μπορούμε, όπως είπε και ο devil's, να μάθουμε τη μοτοσυκλέτα μας. Κάποτε δεν υπήρχε η παραμικρή πληροφόρηση, σήμερα υπάρχει το διαδίκτυο, αυτή η ατέλειωτη πηγή γνώσης και ίσως κάποτε ξυπνήσουμε κάποιο πρωι κι από όλους αυτούς τους άσχετους να μην έχει μείνει πια κανένας ανοικτός....

taisteal
16/12/2015, 01:05
οποτε κοιτατε να μαθετε καλα την μηχανη σας και να κανετε εσεις καποιες βασικες εργασιες...
η παρακολουθηση σχετικων forum και η εγγραφη σε αυτα για ανταλλαγη αποψεων με κατοχους ειναι το μεγαλυτερο "σχολειο" που μπορειτε να περασετε...περα απο τις γνωσεις που αποκτας, εχεις την ψυχικη σου ηρεμια γιατι ξερεις τα προβληματα που εχει το μηχανακι σου και τις λυσεις αυτων και, φυσικα, γλιτωνεις και πολλα λεφτα...




:beer::beer::beer:

bros400pgm
16/12/2015, 06:42
Πάντως ο μάστορας, εκτός από ατζαμής είναι και χαζός. Κατέβασε ολόκληρο μοτέρ κ δεν εκανε την παραμικρή σκέψη, μαζί με φλατζα κεφαλής να σερβισαρει και τις άλλες 2 πιθανές αιτίες ανάμιξής νερού στα λάδια.

Bowleno
16/12/2015, 08:30
Πάντως ο μάστορας, εκτός από ατζαμής είναι και χαζός. Κατέβασε ολόκληρο μοτέρ κ δεν εκανε την παραμικρή σκέψη, μαζί με φλατζα κεφαλής να σερβισαρει και τις άλλες 2 πιθανές αιτίες ανάμιξής νερού στα λάδια.

Tην ακόμα μια....αφού είπαμε, ΔΕΝ γνώριζε ότι μπορούν να περάσουν λάδια από τα τσιμουχάκια..... να χαρώ εγώ μάστορα γμτ....:sick:

Μην πω κι εγώ τι τράβηξα με το GPZ500S προ αλησμόνητων χρόνων....(25 και βάλε, πίσω....) βλέπεις γιοκ ίντερνετ τότε και έτρωγες ότι παπαριά σου έλεγε ο κάθε σούπερ μάστορας :(

spyrakos35
16/12/2015, 08:37
απορία

εξουσιοδοτημένος μάστορας "χ" εταιρείας με "ψ" μοντέλα

έχετε την απαίτηση να τα ξέρει όόόόόόλα???

DAYMAN
16/12/2015, 08:41
σκεφτομαι την τσεπη των επομενων πελατων......

teogtp
16/12/2015, 08:45
σκεφτομαι την τσεπη των επομενων πελατων......

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147449&page=2&p=2678089&viewfull=1#post2678089

bros400pgm
16/12/2015, 08:58
Tην ακόμα μια....αφού είπαμε, ΔΕΝ γνώριζε ότι μπορούν να περάσουν λάδια από τα τσιμουχάκια..... να χαρώ εγώ μάστορα γμτ....:sick:

Μην πω κι εγώ τι τράβηξα με το GPZ500S προ αλησμόνητων χρόνων....(25 και βάλε, πίσω....) βλέπεις γιοκ ίντερνετ τότε και έτρωγες ότι παπαριά σου έλεγε ο κάθε σούπερ μάστορας :(



Α, οκ, ειχα την εντυπωση οτι ηταν και η τρομπα νερου που μπορουσε να περασει νερα στο λαδι.

DAYMAN
16/12/2015, 10:06
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147449&page=2&p=2678089&viewfull=1#post2678089

ελα ντε!:eek:

Ohm
16/12/2015, 10:21
απορία

εξουσιοδοτημένος μάστορας "χ" εταιρείας με "ψ" μοντέλα

έχετε την απαίτηση να τα ξέρει όόόόόόλα???

όχι, έχω την απολύτως λογική απαίτηση, αν δεν ξέρει την βλάβη που βλέπει, να το πει, όχι να αρχίσει τους πειραματισμούς

bros400pgm
16/12/2015, 10:31
Κανονικα θα επρεπε να ηξερε. Και εμενα μου περνουσε λαδια στο σασμαν του tdr και η λογικη μου, ελεγε, ειτε φλατζα τρομπας νερου ειτε καπου περναει απο το καρτερ. Ουτε καν ηξερα το μοτερ πως ειναι, κοιταξα τα σχεδιαγραμματα και εμαθα. Φαντασου αυτος που ειναι και μαστορας . Στην τελικη, να επιστρεψει τα χρηματα της εργασιας και της προμηθειας που εβγαλε απο τα ανταλλακτικα.

toyar
16/12/2015, 11:14
το προβλημα με τους μαστορους ειναι ακριβως οτι δεν καθονται να διαβασουν manual σχεδιαγραμματα parts list κλπ
το θεωρουν χασιμο χρονου ενω ειναι ακριβως το αντιθετο

spyrakos35
16/12/2015, 11:22
όχι, έχω την απολύτως λογική απαίτηση, αν δεν ξέρει την βλάβη που βλέπει, να το πει, όχι να αρχίσει τους πειραματισμούς


Κανονικα θα επρεπε να ηξερε. Και εμενα μου περνουσε λαδια στο σασμαν του tdr και η λογικη μου, ελεγε, ειτε φλατζα τρομπας νερου ειτε καπου περναει απο το καρτερ. Ουτε καν ηξερα το μοτερ πως ειναι, κοιταξα τα σχεδιαγραμματα και εμαθα. Φαντασου αυτος που ειναι και μαστορας . Στην τελικη, να επιστρεψει τα χρηματα της εργασιας και της προμηθειας που εβγαλε απο τα ανταλλακτικα.

εγώ πάλι θεωρώ λογικό να μην ξέρει όόόόλα τα σημεία που μπορεί να πάσχει κάθε μηχανάκι της αντιπροσωπείας την οποία εκπροσωπεί για κάθε βλάβη που μπορεί να εμφανιστεί....

έχω την αίσθηση οτι μία πρώτη άποψη μπορεί να την έχει, ωστόσο μπορεί να είναι λανθασμένη.... αν τώρα σας πει "νομίζω οτι είναι φλατζα κεφαλής αλλά να το ψάξω στο ιντερνέ μη τυχόν και είναι από αλλού πιο φτηνά" θα το δεχτείτε σαν απάντηση ή θα θεωρήσετε οτι δεν είναι μαστορας αλλά καστανάς?

toyar
16/12/2015, 11:35
οποιοσδηποτε μπορει να πεσει εξω
αν σεβεσαι τον πελατη σου δεν τον πας στο ακριβοτερο ενδεχομενο αν δεν εισαι 100% σιγουρος κι αν δεν εχεις αποκλεισει πρωτα ολες τις φθηνοτερες εκδοχες
αν υπηρχε τροπος να αναλαμβανουν τις ευθυνες τους θα ηταν πιο προσεκτικοι

spyrakos35
16/12/2015, 11:39
οποιοσδηποτε μπορει να πεσει εξω
αν σεβεσαι τον πελατη σου δεν τον πας στο ακριβοτερο ενδεχομενο αν δεν εισαι 100% σιγουρος κι αν δεν εχεις αποκλεισει πρωτα ολες τις φθηνοτερες εκδοχες
αν υπηρχε τροπος να αναλαμβανουν τις ευθυνες τους θα ηταν πιο προσεκτικοι

+1300 για την λογική που λες αλλά θα πρέπει να ξέρει όλες τις πιθανες περιπτώσεις εμφάνισης του συμπτώματος

όσο για την ανάληψη ευθυνών, είπα και στο πρώτο απαντητικό ποστ αμέσως μετά από αυτά με τις περιγραφες του συμβάντος..... δύσκολα θα βρεις ειδικά "γραπτή εγγύηση εργασίας"

motoexelixis
16/12/2015, 11:41
Επειδή ειπώθηκε ότι δεν είναι εύκολο να διαπιστωθεί βλάβη καμενης φλάντζας,να πω ότι είναι εξαιρετικά εύκολο, από τεχνικό με γνώσεις και όρεξη. Αν δε το κάνει είναι γιατί η δεν γνωρίζει το πως η δεν θέλει. Όχι ότι δε γίνεται.

bros400pgm
16/12/2015, 11:49
εγώ πάλι θεωρώ λογικό να μην ξέρει όόόόλα τα σημεία που μπορεί να πάσχει κάθε μηχανάκι της αντιπροσωπείας την οποία εκπροσωπεί για κάθε βλάβη που μπορεί να εμφανιστεί....




Eχεις εν μερη δικιο να το λες, αλλα... η 1η σκεψη παει παντα σε τρομπα νερου, που συνηθως εχει στεγανοποιηση για να μην περασει τα νερα στα λαδια. Ωστοσο, επειδη μπορει να εχει "λουκι" το συγκεκριμενο σημειο για να αποτρεπει σε τυχον φθορα να περασουν τα μεν στα δε και απλα τα αποχευει πανω στο μοτερ (και για οπτικη ενδειξη), ισως να το κοιταξε και να ηταν οκ, οποτε και προχωρησε στην διαγνωση φλατζας, που λογικα ειναι σπανιοτατη σε τετοιο μοντελο (δεν ειναι και sxv550).
Παλι ομως υπαρχει τροπος να δει εαν ειναι φλατζα (οπτικος για μπουρμπουληθρες στο ψυγειο, τεστ σταγανοτητας με μηχανημα). Δεν κατεβαζεις μοτερ λες και ειναι το αγωνιστικο CRF!!!

Στην τελικη, το εγραψα παραπανω, δωσε πισω τα λεφτα. Εκανες λαθος διαγνωση, οκ, σκατα συμβαινουν.

spyrakos35
16/12/2015, 12:12
Στην τελικη, το εγραψα παραπανω, δωσε πισω τα λεφτα. Εκανες λαθος διαγνωση, οκ, σκατα συμβαινουν.

αυτό εγώ δεν το έχω δει ποτέ ομως (ούτε και προκειται μάλλον)

sniper
16/12/2015, 12:19
αυτό εγώ δεν το έχω δει ποτέ ομως (ούτε και προκειται μάλλον)

Από καμία επιχείρηση, σε κανένα κλάδο....

duke200
16/12/2015, 13:47
γι αυτό γιναμε όλοι ερασιτεχνες μαστορες. Γιατι άμα περιμέναμε απο τους επαγγελματίες μάστορες, πιασ' τ' αβγο και κούρευ' το.

διαφωνώ με την λογική να μην γράφουμε το όνομα του κακού συνεργείου. Εγω για παράδειγμα, δέχομαι να δώσουν οι mod τα στοιχεία μου για να μου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση, όποιος μάστορας θέλει. Άλλωστε θα του χω κάνει πρώτος εγώ μήνυση για απάτη.

spyrakos35
16/12/2015, 13:54
διαφωνώ με την λογική να μην γράφουμε το όνομα του κακού συνεργείου. Εγω για παράδειγμα, δέχομαι να δώσουν οι mod τα στοιχεία μου για να μου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση, όποιος μάστορας θέλει.
΄
και εγώ την ίδια άποψη με σένα είχα αλλά έχω την αίσθηση οτι ο νόμος έχει αλλάξει και οι διαχειριστές, θέλουν δε θέλουν, τρέχουν

ωστόσο, ακόμα και να μην έχει αλλάξει ο νόμος, και μόνο από σεβασμό στο έργο των διαχειριστών, οφείλουμε να σεβαστούμε τη θέλησή τους...

και αυτά τα λέω εγώ που, ξέρουν αυτοί.... :rolleyes: :lol:

οβερ εντ άουτ από μένα επ αυτού του θέματος


υγ.... όχι δεν τους γλύφω, μάλλον γέρασα ένα ακόμη χρόνο και παραμαλάκωσα :lol:

teogtp
16/12/2015, 14:08
΄
και εγώ την ίδια άποψη με σένα είχα αλλά έχω την αίσθηση οτι ο νόμος έχει αλλάξει και οι διαχειριστές, θέλουν δε θέλουν, τρέχουν

ωστόσο, ακόμα και να μην έχει αλλάξει ο νόμος, και μόνο από σεβασμό στο έργο των διαχειριστών, οφείλουμε να σεβαστούμε τη θέλησή τους...

και αυτά τα λέω εγώ που, ξέρουν αυτοί.... :rolleyes: :lol:

οβερ εντ άουτ από μένα επ αυτού του θέματος


υγ.... όχι δεν τους γλύφω, μάλλον γέρασα ένα ακόμη χρόνο και παραμαλάκευσα :lol:

Τιιιι λεγαμε;
:D

sniper
16/12/2015, 14:13
γι αυτό γιναμε όλοι ερασιτεχνες μαστορες. Γιατι άμα περιμέναμε απο τους επαγγελματίες μάστορες, πιασ' τ' αβγο και κούρευ' το.

διαφωνώ με την λογική να μην γράφουμε το όνομα του κακού συνεργείου. Εγω για παράδειγμα, δέχομαι να δώσουν οι mod τα στοιχεία μου για να μου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση, όποιος μάστορας θέλει. Άλλωστε θα του χω κάνει πρώτος εγώ μήνυση για απάτη.
Τα ίδια έλεγε κι άλλο μέλος του φόρουμ πριν από χρόνια. αλλά του έκατσε ένα αγγούρι κάποιων αρκετών χιλιάδων € από το δικαστήριο.

΄
και εγώ την ίδια άποψη με σένα είχα αλλά έχω την αίσθηση οτι ο νόμος έχει αλλάξει και οι διαχειριστές, θέλουν δε θέλουν, τρέχουν

...
Kαι δεν έχω καμία όρεξη.

Pan (dvs)
16/12/2015, 14:15
γι αυτό γιναμε όλοι ερασιτεχνες μαστορες. Γιατι άμα περιμέναμε απο τους επαγγελματίες μάστορες, πιασ' τ' αβγο και κούρευ' το.

διαφωνώ με την λογική να μην γράφουμε το όνομα του κακού συνεργείου. Εγω για παράδειγμα, δέχομαι να δώσουν οι mod τα στοιχεία μου για να μου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση, όποιος μάστορας θέλει. Άλλωστε θα του χω κάνει πρώτος εγώ μήνυση για απάτη.

Μη λες μεγαλες κουβεντες γιατι ειναι πολυ ζορικα τα πραγματα και για σενα και για το φορουμ.


ΥΓ Βλεπω οτι στο ειπαν και αλλοι.

virus
16/12/2015, 16:52
spam on

ο νομος ευνοει τους παρανομους ;)

spam off

εστω και hard way μαθημα :(

zopas
17/12/2015, 13:59
Σε αλλο θρεντ γραφονται τα καλα κσι τα οχι τοσο καλα μαστορια για ΚΤΜ..δεν μπορω να καταλαβω γιατι οχι και για τα χοντα...προσωπικα εχω γλιτωσει πολλους χοντακηδες απο λαμογια μαστορια με το να συστηνω τον μηχανικο μου αλλα πρεπει να γινει αυτο συντονισμενα απο ολους...γιατι και εμενα μεχρι το 2008 με ξεσκιζανε εξουσιοδοτημενοι και μη...