PDA

View Full Version : Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;



Σελίδες : [1] 2 3

Pan (dvs)
15/12/2015, 13:49
Κατι που διαβασα προσφατα σε σελιδα του Μοτοσυκλετιστικου Όμιλου Πτολεμαϊδας Μ.Ο.Π. και πιστευω οτι ενδιαφερει.

Αντιγραφω

Το βάζεις μπρος και εσύ ετοιμάζεσαι… ντύνεσαι, τακτοποιείς τα πάντα… Μέχρι να ετοιμαστείς έχει περάσει αρκετά λεπτά και εκείνο δουλεύει στο ρελαντί για να ζεσταθεί σε ένα από τα κρύα πρωινά του χειμώνα που το παίρνεις να πας στη δουλειά. Είναι όμως ο ενδεδειγμένος τρόπος να προθερμάνεις τον κινητήρα ή αντί να του κάνεις καλό του κάνεις ζημιά;

Η απάντηση έρχεται φυσικά από τους κατασκευαστές κινητήρων που απόρροια της είναι η απόφαση του δημοτικού συμβουλίου της Οξφόρδης στη Βρετανία, πριν από περίπου δύο χρόνια, που καταλογίζει πρόστιμο 40 λιρών σε όσους αφήνουν για πολύ ώρα τον κινητήρα του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας τους να ζεσταθεί, τις κρύες μέρες του χειμώνα.

Η απόφαση αυτή δεν είναι άστοχη και βασίζεται στους κατασκευαστές κινητήρων και φυσικά σε αυτό το θέμα δεν διαφέρουν οι κινητήρες μοτοσικλετών.

Πολλοί οδηγοί μοτοσικλετών αφήνουν τον κινητήρα αναμμένο όση ώρα χρειάζονται για να ετοιμαστούν, δηλαδή να κουμπώσουν το μπουφάν και να φορέσουν κράνος και γάντια και ίσως να τακτοποιήσουν τα πράγματα στη μπαγκαζιέρα, θεωρώντας ότι με αυτό τον τρόπο κάνουν καλό στον κινητήρα τους, ενώ στην πραγματικότητα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
Σύμφωνα λοιπόν με τους κατασκευαστές περίπου το 90% της φθοράς ενός κινητήρα προκαλείται όταν δουλεύει κρύος, επομένως πρέπει να φτάσει όσο γίνεται πιο γρήγορα στην ιδανική του θερμοκρασία λειτουργίας, χωρίς να ζοριστεί αφού τα λάδια και τα μέταλλα είναι κρύα. Έτσι λοιπόν σκέφτονται πολλοί αναβάτες και αφήνουν τον κινητήρα να δουλεύει πολύ ώρα στο ρελαντί.

Τι γίνεται όμως στην πραγματικότητα; Ο κινητήρας όταν δουλεύει στο ρελαντί, καταναλώνει τόσο λίγο καύσιμο, που για να φτάσει στην ιδανική θερμοκρασία λειτουργίας θα περάσει πολύ ώρα. Για αν λειτουργήσουν λοιπόν σωστά τα λάδια και κυρίως οι πρόσθετες ουσίες όπως οι μολυβδαινιούχων σουλφιδίων (molybdenum sulphide) και ZDDP (zincdialkyldithiophosphate), πρέπει η θερμοκρασία του κινητήρα να φτάσει στους 60 βαθμούς τουλάχιστον για να αρχίσουν να λειτουργούν αυτά τα λιπαντικά στοιχεία και αν η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι πολύ χαμηλή, όπως για παράδειγμα τον χειμώνα, ο κινητήρας θα χρειαστεί πολλή ώρα μέχρι η θερμοκρασία του να φτάσει τους 60°c. Στην περίπτωση που είναι αερόψυκτος, ίσως να μην τη φτάσει και ποτέ!

Οι κατασκευαστές μοτοσικλετών και λιπαντικών, συνιστούν:

Αφού βάλεις μπροστά τον κινητήρα της μηχανής σου ξεκινάς σχεδόν αμέσως με χαμηλή ταχύτητα και στροφές. Δηλαδή οδηγάς πολύ προσεκτικά ώστε να μην ζορίσεις καθόλου τον κινητήρα σου. Οι στροφές δεν θα πρέπει να είναι ούτε πολύ χαμηλές, ούτε πολύ υψηλές! Αν οδηγάς μοτοσικλέτα με καρμπιρατέρ θα πρέπει να κλείνεις όσο το δυνατόν συντομότερα το τσοκ γιατί το πλούσιο μείγμα που μπαίνει στον θάλαμο καύσης, «σπάει» το λάδι που βρίσκεται στα τοιχώματα του κυλίνδρου, επιταχύνοντας με τη σειρά του τη φθορά. Αντίθετα, στις μοτοσικλέτες που δεν έχουν χειροκίνητο τσοκ και έχουν ψεκασμό, αυτό δεν ισχύει επειδή το μόνο που κάνει το τσοκ είναι να αυξάνει τις στροφές και όχι να επηρεάζει τη σύσταση του μείγματος.

Ξεκίνα λοιπόν το μηχανάκι σου, χαλαρά, χωρίς να το ζορίζεις και αύξανε σταδιακά ταχύτητα μέχρι που η θερμοκρασία να φτάσει στους βαθμούς σωστής λειτουργίας του κινητήρα.

Παράλληλα τις κρύες μέρες του χειμώνα, ζεσταίνονται και τα υπόλοιπα τμήματα της μηχανής, από τα λάστιχα, μέχρι και τις αναρτήσεις, κάτι που δεν πετυχαίνεις έχοντας το μηχανάκι σου αν δουλεύει σταματημένο.


Το πρωτοτυπο εδω http://www.activeman.gr/news.php?page_lang=173&cat=141&id=1798

spyrakos35
15/12/2015, 14:10
δεν ξέρω βέβαια αν έχουν ακούσει αυτό το κραααααααααακ που κάνει κάποιες φορές η πρώτη όταν τη βάλεις πριν πέσουν οι στροφές του κινητήρα.......

Pan (dvs)
15/12/2015, 14:11
δεν ξέρω βέβαια αν έχουν ακούσει αυτό το κραααααααααακ που κάνει κάποιες φορές η πρώτη όταν τη βάλεις πριν πέσουν οι στροφές του κινητήρα.......

Στις σκουνες μπορει να το κανει,στις μηχανες σπανια.

spyrakos35
15/12/2015, 14:14
Στις σκουνες μπορει να το κανει,στις μηχανες σπανια.

μπορεί και αυτό

BLiTzER
15/12/2015, 14:15
Κάπου είχα διαβάσει ότι γύρω στα 30 δευτερόλεπτα στο ρελαντί είναι αρκετά. Συνήθως δεν το αφήνω πάνω από 30-60 δευτερόλεπτα. Μετά, χαλαρή πορεία για 1-2 χλμ.

Panos76
15/12/2015, 14:16
Ανέκαθεν ήμουν οπαδός της σχολής ''βάζω μπρος και ξεκινάω σιγά - σιγά'' παρά του βάζω μπρος και περιμένω 10' στο ρελαντί μέχρι να ψοφήσει και το τελευταίο δείγμα ζωικού βασιλείου στον κήπο.

Το ίδιο υποθέτω ισχύει και για τα αμάξια;

Pan (dvs)
15/12/2015, 14:16
μπορεί και αυτό

Περα απο πλακα το bandit δεν μου το κανει,η bmw το εκανε μεχρι να αλλαξω λαδια.

daz
15/12/2015, 14:23
Το αμάξι μου είναι μοντέλο 96 και γράφει πεντακάθαρα, "βάλετε μπροστά και ξεκινήστε άμεσα". Αυτό έκανα πάντα!
Το καλύτερο ζέσταμα γίνεται στο δρόμο, μα παρόλα αυτά ποτέ δε μπόρεσα να πείσω ποτέ κανέναν. Ξέρω κάποιους που κατεβαίνουν κάτω κανα 10λεπτο νωρίτερα για να ζεστάνουν λέει τον κινητήρα.
Ο άλλος με κλειστό γκαράζ κατεβαίνει ανάβει το αμάξι ή τη μηχανή και ξανα ανεβαίνει στο σπίτι να ετοιμαστεί ώστε να είναι έτοιμο λέει και να μη τρώει χρόνο. :lol:

spyrakos35
15/12/2015, 14:23
Περα απο πλακα το bandit δεν μου το κανει,η bmw το εκανε μεχρι να αλλαξω λαδια.

καλά δε μιλάμε να το κάνει πάντα

αλλά όποτε το κάνει, ε, μία ανατριχίλα σε πιανει στη σπονδυλική στήλη

daz
15/12/2015, 14:25
Κάπου είχα διαβάσει ότι γύρω στα 30 δευτερόλεπτα στο ρελαντί είναι αρκετά. Συνήθως δεν το αφήνω πάνω από 30-60 δευτερόλεπτα. Μετά, χαλαρή πορεία για 1-2 χλμ.

Για να κάνουν ένα κύκλο τα λάδια. Οι αντλίες σήμερα δε χρειάζονται παραπάνω από 30".

Pan (dvs)
15/12/2015, 14:30
καλά δε μιλάμε να το κάνει πάντα

αλλά όποτε το κάνει, ε, μία ανατριχίλα σε πιανει στη σπονδυλική στήλη

Ειχα παρατηρησει οτι το εκανε οταν το παρκαρα και ειχε μεγαλη κλιση.Δεν ξερω αν ειχε καμμια σχεση αυτο,αλλα οταν το σηκωνα καθετα και λιγο μετα εβαζα μπροστα το εκανε λιγοτερο.

Bob_o_mastoras
15/12/2015, 14:30
Χμμ!! Πολυ ενδιαφερον..!! Και 'γω λαθος το εκανα τοσα χρονια.. Το αφηνα κανα 2 λεπτο στο ρελαντι.. :(

BLiTzER
15/12/2015, 14:31
Είσαι τυχερός που είχες Honda.

amyroukai
15/12/2015, 14:35
Στατικό ζέσταμα... πρακτικά ποτέ. Το μισό λεπτό που γράφουν, άντε αν έχει κωλόκρυο και δεν κρατάει ρελαντί με τίποτα.

toyar
15/12/2015, 14:58
επιβεβαιωνω..........
προχθες ηθελα να αλλαξω λαδια στη μηχανη και επειδη ηταν κρυα την αφησα 3-4 λεπτα στο ρελαντι με λιγο τσοκ
τζιφος.........τα λαδια που εβγαλα απο μεσα ηταν κρυα
τις πολυ κρυες μερες ρελαντι για 10-20 δευτερολεπτα και μετα χαλαρη οδηγηση με μεσαιες στροφες και χαμηλο φορτιο
ετσι ζεσταινεται και σασμαν, δισκοι, φρενα, λαστιχα............
τις ζεστες ξεκινημα αμεσως

Bowleno
15/12/2015, 15:24
δεν ξέρω βέβαια αν έχουν ακούσει αυτό το κραααααααααακ που κάνει κάποιες φορές η πρώτη όταν τη βάλεις πριν πέσουν οι στροφές του κινητήρα.......

Δοκίμασε να πατήσεις συμπλέκτη, (χωρίς να βάλεις πρώτη) μισή ψιλογκαζιά ίσα να δώσεις +500-600 στροφές στο ρελαντί, αφήνεις συμπλέκτη ξανπατάς και κουμπώνεις την πρώτη.

Θα εκπλαγείς ευχάριστα.....:D

RaGe_Raptor
15/12/2015, 15:30
πάντα μα πάντα ζέσταμα στο δρόμο....!!!!

κι εννοείται ποτέ σκίσιμο παρά μόνο μετά από 13-15χλμ πορεία,δεν αρκεί να ανέβει σε κανονικά επίπεδα η θερμοκρασία ψυκτικού,η θερμοκρασία λαδιού είναι πολύ πιο σημαντική....κρίμα που δεν έχουν ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού τα μηχανάκια(και τα οχήματα γενικώς,εκτός κάποιων turbo BMW 335i πχ)

Corki
15/12/2015, 15:31
Οτι ειπε ο αποπανω....συμπλεκταρεις δυο τρεις....δινεις μια να ανεβουν 500 στροφες ....συμπλεκταρεις και κουμπωνεις πρωτη....like butter!

To krak ακουγεται γιατι στην αρχη τα δισκακια ακομα και οταν συμπλεκταρεις δεν ξεκολανε μεταξυ τους πολυ καλα.

MG-KTiNoS
15/12/2015, 15:52
δεν έχω ΠΟΤΕ χρόνο να ζεστάνω τίποτα.....

:(

(αλλά το ζόυζουρα άμα δεν ντον ζεστάνεις θα δεις τη μπιέλα στο 3 με τα μάτια σου)
:D

Tycho Moon
15/12/2015, 16:49
....κρίμα που δεν έχουν ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού τα μηχανάκια(και τα οχήματα γενικώς,εκτός κάποιων turbo BMW 335i πχ)

Υπάρχουν τάπες λαδιού με δείκτη θερμοκρασίας. Έχω μια, λειτουργεί με υστέρηση (δηλ δεν "ακούει" αμέσως στην άνοδο ή την πτώση της θερμοκρασίας) αλλά σε γενικές γραμμές έχεις μια εικόνα.

devil's animal
15/12/2015, 16:54
οπως και δηποτε αφηνω κανενα λεπτο το κινητηρα ρελαντι στο xr...

δεν κραταει ρελαντι με τιποτα μολις το βαλεις λογω απουσιας τσοκ...
παιρνει με μια μανιβελια, αλλα παιζει τοσο πολυ το ρελαντι που σβηνει στα καπακια και θελει λιγο γκαζακι με το χερι σαν να υπαρχει τσοκ...για να σταθεροποιηθει πρεπει να πιασει θερμοκρασια το νερο καμια 38αρα-40 βαθμους...
εκει το λαδι ακομα "κοιμαται" απο θερμοκρασια...
οποτε βαζω μπροστα και ειμαι καβαλα με γκαζι μεχρι τις 1800-2000 στροφες (γυρω στα 30 δευτερα) και μετα ξεκαβαλω και βαζω κρανος, γαντια (αλλα 30 δευτερα)..

ξεκιναω αργα γιατι το λαδι μεχρι εκεινη την στιγμη δεν ειναι ουτε 10οC...50oF...
μετα απο κανενα διλεπτο-τριλεπτο, αναλογως κρυου, ανεβαινει στους 100οF δλδ σχεδον 38οC...
μετα τους 150οF, περιπου 65,5οC αρχιζω να ανοιγω...για να πιασει την θερμοκρασια λειτουργιας που ειναι 175οF, περιπου 79,5-80οC...


στο gixxer επειδη δεν εχω θερμοκρασια λαδιου, περιμενω να δειξει θερμοκρασια νερου το οργανο και ξεκιναω...
το κανει σχεδον αμεσα, οποτε χρονος μονο για να βαλω κρανος, γαντια και πολυ ειναι...
ανοιγματα μετα τα 10χλμ πορεια...και σε πολυ κρυο, μετα τα 15-20χλμ...

αλλα και λογικα να το παρετε ρε σεις, η μεγαλυτερη φθορα που γινεται στο μοτερ ειναι οταν ακριβως παταμε την μιζα (ή κλωτσαμε την μανιβελα) για να μπει μπροστα...
ζηταμε να δουλεψουν τα παντα στην κεφαλη χωρις λαδι για καποια νανοδευτερολεπτα, μεχρι να ανεβασει η τρομπα λαδιου...
το λαδι για να εχει ολες τις ιδιοτητες που το χαρακτηριζουν πρεπει να ζεσταθει...

σαφως και ζεσταινεται γρηγοροτερα και καλυτερα αν κινειται η μοτοσυκλετα παρα να ειναι στο σταντ, αλλα θελει και λιγο χρονο στο ρελαντι...οχι πολυ..λιγο...:)

notakos600
15/12/2015, 17:11
Πάντα υπάρχει ένα φιλμ από λάδι σε όλα τα κινούμενα μέρη....
Αυτό που σκοτώνει τον κινητήρα είναι το σκίσιμο όταν είναι κρύος.
Το παρατεταμένο ζέσταμα σε ακινησία καταστρέφει τον καταλύτη (όπου υπάρχει).

toyar
15/12/2015, 17:14
ειναι αληθεια οτι η μεγιστη φθορα ειδικα στα εδρανα του στροφαλοφορου γινεται τη στιγμη που μιζαρουμε και τα κλασματα δευτερολεπτου μεχρι να ανεβασει πιεση η αντλια ωστε να δημιουργησει το φιλμ
στεγνα δεν ειναι τα σημεια αυτα αλλα οι δυναμεις που ασκουνται τα καταπονουν στιγμιαια μεχρι να φτασει στο κανονικο η πιεση μεσα στο εδρανο

Ohm
15/12/2015, 17:38
δύο σημεία

1) το τσοκ είναι κυριολεκτικά μόνο για να πάρει μπροστά ο κινητήρας. Άνοιξέ το πριν βάλεις μπροστά και κλείσε το μόλις πάρει. Το λέει και το μάνουαλ: για τις πρώτες στροφές και μόνο. Άπαξ και πήρε, το μοτέρ έχει κάνει τις στροφές του, κλείσε το τσοκ.

2) Αν το μοτέρ είναι 50άρι και χρειάζεται να πατήσεις γκάζι αρκετό, δηλαδή ζητάς μεγάλο μέρος της δύναμης που μπορεί να δώσει (πχ μπορεί να δώσει 10 άλογα και συ χρειάζεσαι τα 8 για να κινηθείς), θα ταλαιπωρηθεί όταν είναι κρύο πολύ περισσότερο από ότι ένα 600άρι με 100 άλογα, γιατί για να ξεκινήσεις θα ζητήσεις 10 άλογα από το μοτέρ. Σιγά μην καταλάβει τίποτα.

3) βάζεις μπρος και ξεκινάς χωρίς να ζητάς πολλά από το μοτέρ για κανα 2 - 3 τετράγωνα. Πρέπει το λάδι να κυλίσει παντού. Στο ρελαντί και στο σταντ, το κιβώτιο δεν...

4) αν δεν κρατάει ρελαντί όταν κάνει κρύο (απλά κρύο, όχι πολικό ψύχος) , κάτι πάει στραβά με τα καρμπιρατέρ (ή έχει μαλακισμένο εγκέφαλο από τη μάνα του, όπως πολλά αμάξια με εντζέξο τα τελευταία χρόνια)

5) δεν ξέρω να μετράω

teogtp
15/12/2015, 18:23
Κάπου είχα διαβάσει ότι γύρω στα 30 δευτερόλεπτα στο ρελαντί είναι αρκετά. Συνήθως δεν το αφήνω πάνω από 30-60 δευτερόλεπτα. Μετά, χαλαρή πορεία για 1-2 χλμ.

Να φανταστω οτι στα 62 δευτερόλεπτα γράφεις τιμωρία 253 φορες το "Δεν θα επιτρεψω στον εαυτο μου να χαλαρωσει ξανα"
Και χτυπας μια λαχανοσαλατα αλαδωτη πασπαλισμενη με λιναροσπορο .....:D

amyroukai
15/12/2015, 18:27
δύο σημεία

1) το τσοκ είναι κυριολεκτικά μόνο για να πάρει μπροστά ο κινητήρας. Άνοιξέ το πριν βάλεις μπροστά και κλείσε το μόλις πάρει. Το λέει και το μάνουαλ: για τις πρώτες στροφές και μόνο. Άπαξ και πήρε, το μοτέρ έχει κάνει τις στροφές του, κλείσε το τσοκ.


Το απρίλια έχει ένα μαγικό τσοκ που... δεν μένει ανοιχτό.
Φυσικά ενώ παίρνει αμέσως, δεν κρατάει ρελαντί.
Οπότε σε "αναγκάζει" να το κρατάς με το χέρι διότι αν δεν περάσει ένα λεπτό περίπου, μόλις συμπλεξάρεις σβήνει (το οποίο είναι φαντάζομαι πιο επιζήμιο συνολικά, να σου σβήσει 3-4 φορές κρύο και δώσε πάλι μίζα κλπ).
Μην το παραλέμε το πράγμα με το τσοκ...

Ichigo
15/12/2015, 19:19
Ζέσταμα 30secs max 1min αμα κάνει πολυ κρυο. Στη συνεχεια ξεκιναμε ομαλα με χαμηλες στροφες

dimmie_72
15/12/2015, 19:20
Δοκίμασε να πατήσεις συμπλέκτη, (χωρίς να βάλεις πρώτη) μισή ψιλογκαζιά ίσα να δώσεις +500-600 στροφές στο ρελαντί, αφήνεις συμπλέκτη ξανπατάς και κουμπώνεις την πρώτη.

Θα εκπλαγείς ευχάριστα.....:D


Οτι ειπε ο αποπανω....συμπλεκταρεις δυο τρεις....δινεις μια να ανεβουν 500 στροφες ....συμπλεκταρεις και κουμπωνεις πρωτη....like butter!



πήρε στάγιερ ο σπύρος; :eek:

THEOD
15/12/2015, 19:23
Το 1ο χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις σε έναν κινητήρα είναι να τον "σκίσεις" όσο είναι κρύος...
Το 2ο χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να τον περιμένεις να ζεσταθεί στο ρελαντί...

viper1
15/12/2015, 20:11
Στο γυμνο μεχρι να αρχιζει να ζεσταινεται το κολαρο στο ψυγειο ή να δω θερμοκρασια 40 βαθμους στο ρολοι. Στο αλλο αφηνω να κουνηθει λιγο ο δειχτης. Μεσος χρονος 2-3 λεπτά 1200 rpm

lykourgi
15/12/2015, 20:42
δεν ξέρω βέβαια αν έχουν ακούσει αυτό το κραααααααααακ που κάνει κάποιες φορές η πρώτη όταν τη βάλεις πριν πέσουν οι στροφές του κινητήρα.......
Αυτό δεν το ακούνε όλοι, είναι προνόμιο των κατόχων Yamaha.

Ετσι μου έχουν πει δηλαδή, εγώ δεν ξέρω απ' αυτά. :a13:

daz
15/12/2015, 20:58
Έστειλα το άρθρο σε ένα φίλο. Μου απάντησε πως δεν τον νοιάζει τι λένε και αν δεν πάει 70 βαθμούς δεν ξεκινάει! :lol:

Είμαι σίγουρος ότι κανείς δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στα όσα έκανε ως τώρα.

Bob_o_mastoras
15/12/2015, 21:17
Αυτό δεν το ακούνε όλοι, είναι προνόμιο των κατόχων Yamaha.

Ετσι μου έχουν πει δηλαδή, εγώ δεν ξέρω απ' αυτά. :a13:

Mπα, σχεδον ολα το κανουν.. ;)
Απλα τα Γιαμαχα ενα κλικ περισσοτερο!

daz
15/12/2015, 21:21
Αυτό δεν το ακούνε όλοι, είναι προνόμιο των κατόχων Yamaha.

Ετσι μου έχουν πει δηλαδή, εγώ δεν ξέρω απ' αυτά. :a13:

Τα γιαμάχα πάντα το έκαναν λίγο παραπάνω.

Αλλά έχεις ακούσει guzzi να καρφώνει πρώτη το πρωί? Αν δεν προλάβει να φύγει θα ακούσει πολλά καντήλια απ' τους γείτονες! :lol:

virus
15/12/2015, 21:41
Το απρίλια έχει ένα μαγικό τσοκ που... δεν μένει ανοιχτό.
Φυσικά ενώ παίρνει αμέσως, δεν κρατάει ρελαντί.
Οπότε σε "αναγκάζει" να το κρατάς με το χέρι διότι αν δεν περάσει ένα λεπτό περίπου, μόλις συμπλεξάρεις σβήνει (το οποίο είναι φαντάζομαι πιο επιζήμιο συνολικά, να σου σβήσει 3-4 φορές κρύο και δώσε πάλι μίζα κλπ). .


α κι εσυ; τωρα ησυχασα εγω. πρωτη κι εφυγα :smokin:

giannis113
16/12/2015, 07:32
Εννωειτε πως στο ρελαντι η μοτο πρεπει να δουλευει ενα μονο λεπτο (κατα προτιμηση σε ορθια θεση).
Επειτα λαου λαου να ζεσταθουν ολα μαζι, λαστιχα σασμαν κλπ.

Οσο για το ΤΑΚ της πρωτης.

Λιγο πριν βαλεις πρωτη, πατας και αφηνεις λιγες φορες το συμπλεκτη, ωστε να κυκλοφορησει το λαδι στο σασμαν.
Δινεις ωθηση προς τα εμπρος ωστε να κυλησει ελαφρα η μοτο και επειτα κουμπωνεις πρωτη.

giannis113
16/12/2015, 07:40
Επισης στα κουτια (αλλα και στα town mate) :lol: .
Για λογους οικονομιας στη βενζινη πολλοι στις κατηφορες βαζουν κενη και πηγαινουν σαν βαρκες.
α) Επικυνδυνο (ελλειψη μηχανοφρενου)
β) Επικυνδυνο 2. Πιθανον να σβησει. (αρχικα με το που βαζεις κενη, βλεπεις το στροφομετρο να πεφτει κατω απο το ρελαντι στιγμιαια.
γ) Φθορες στον κινητηρα (τα ειπαμε πιο πανω, φτωχο μειγμα κλπ.)
δ) Δεν κανεις οικονομια. Στο ρελαντι εχεις καταναλωση βενζινης. Στο μηχανοφρενο ειναι μηδενικη.

teogtp
16/12/2015, 08:10
Επισης στα κουτια (αλλα και στα town mate) :lol: .
Για λογους οικονομιας στη βενζινη πολλοι στις κατηφορες βαζουν κενη και πηγαινουν σαν βαρκες.
α) Επικυνδυνο (ελλειψη μηχανοφρενου)
β) Επικυνδυνο 2. Πιθανον να σβησει. (αρχικα με το που βαζεις κενη, βλεπεις το στροφομετρο να πεφτει κατω απο το ρελαντι στιγμιαια.
γ) Φθορες στον κινητηρα (τα ειπαμε πιο πανω, φτωχο μειγμα κλπ.)
δ) Δεν κανεις οικονομια. Στο ρελαντι εχεις καταναλωση βενζινης. Στο μηχανοφρενο ειναι μηδενικη.

ε)Αν θες να κορνιζωσεις τ'@ρχιδια σου στο τιμονι,κουμπωνοντας μια πρωτη στο κιβωτιο ...............

Ohm
16/12/2015, 08:15
καλά, ας ήταν εδώ ο παππούς μου

στην κατηφόρα από αγία άννα εύβοιας προς παραλία, σβήνει το μοτέρ του ρενό, νεκρά και πάμε!

ουτε ζεσταμα χρειάζεται ούτε βενζίνη ούτε τίποτα

ένα πανί του έλειπε και θα ανέβαινε κ ανηφόρα έτσι

BLiTzER
16/12/2015, 08:20
Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που βάζουν νεκρά στις στροφές. Ας μην το πιάσουμε...

black-eye
16/12/2015, 08:31
Αυτές οι οδηγίες των κατασκευαστών ενδεχομένως να συνδέονται με οικολογικές ευαισθησίες, μείωση ρύπων, κατανάλωσης, συμμόρφωση με ορθές περιβαλλοντολογικές πρακτικές κλπ.

Παλαιότερα που οι ανοχές μεταξύ των εξαρτημάτων του κινητήρα ήταν μεγαλύτερες και άρα οι ενδεχόμενες φθορές ακόμα μικρότερες, γιατί δεν υπήρχαν τέτοιες οδηγίες;

Όταν ξεκινάμε με κρύο μοτέρ, όλοι θα έχουμε νοιώσει κάποιες φορές το μοτέρ να «μη πηγαίνει»; Ποια καλύτερη απόδειξη ότι εκείνη την στιγμή τα μέταλλα του μοτέρ απέχουν από τις σωστές ανοχές και εμείς ζορίζουμε κι άλλο ανοίγοντας γκάζι για να προχωρήσουμε; Να μη μιλήσουμε τι θα γίνει αν βρεθούμε σε ανηφόρα…

Άλλωστε και το άρθρο επισημαίνει ότι το λιπαντικό κρύο δεν δουλεύει καλά, αυτό που δεν σχολιάζει είναι τι γίνεται αν το επιβαρύνουμε επιπλέον με μεγαλύτερο φορτίο ή υψηλότερες στροφές.

Τα υπόλοιπα περί ταυτόχρονου ζεστάματος και των υπολοίπων μερών του οχήματος, ορθό, αλλά άσχετο με την μακροζωία του μοτέρ.

Και εγώ με κρύο μοτέρ ξεκινάω και πολύ προσοχή βέβαια, αλλά όχι επειδή είναι σωστότερο, απλά επειδή βαριέμαι την αναμονή.

notakos600
16/12/2015, 08:32
ε)Αν θες να κορνιζωσεις τ'@ρχιδια σου στο τιμονι,κουμπωνοντας μια πρωτη στο κιβωτιο ...............


:lol: :lol:

Ohm
16/12/2015, 08:48
Παλαιότερα που οι ανοχές μεταξύ των εξαρτημάτων του κινητήρα ήταν μεγαλύτερες και άρα οι ενδεχόμενες φθορές ακόμα μικρότερες, γιατί δεν υπήρχαν τέτοιες οδηγίες;

Μικρότερες οι φθορές στα παλιά; Όχι βεβαια, ακριβώς το αντίθετο. Άλλο η μεταλλουργία του 60 και άλλο η μεταλλουργία μισό αιώνα μετά. Αντίστοιχα τα λάδια, τα καύσιμα, ο έλεγχος του κινητήρα και η γνώση του πως δουλεύουν όλα αυτά μαζί. Οι ανωμαλίες που έχουν οι επιφάνειες που τρίβονται, στα σύγχρονα μοτέρ, είναι μικρότερες από ότι στα παλιότερα. Ή έννοια του στρωσίματος σήμερα απέχει από την έννοια του στρωσίματος παλιά. Στο manual twingo του '10 για στρώσιμο έλεγε μονο οτι για τα πρωτα 3000 χιλιομετρα μην πατας τερμα γκαζι... και να αλλάξεις τα λάδια μετά.

black-eye
16/12/2015, 08:58
Μικρότερες οι φθορές στα παλιά; Όχι βεβαια, ακριβώς το αντίθετο. Άλλο η μεταλλουργία του 60 και άλλο η μεταλλουργία μισό αιώνα μετά. Αντίστοιχα τα λάδια, τα καύσιμα, ο έλεγχος του κινητήρα και η γνώση του πως δουλεύουν όλα αυτά μαζί. Οι ανωμαλίες που έχουν οι επιφάνειες που τρίβονται, στα σύγχρονα μοτέρ, είναι μικρότερες από ότι στα παλιότερα. Ή έννοια του στρωσίματος σήμερα απέχει από την έννοια του στρωσίματος παλιά. Στο manual twingo του '10 για στρώσιμο έλεγε μονο οτι για τα πρωτα 3000 χιλιομετρα μην πατας τερμα γκαζι... και να αλλάξεις τα λάδια μετά.

Φυσικά, αλλά αυτά έχουν απτή εφαρμογή στις ιδανικές συνθήκες λειτουργίας. Άλλο να εξετάσουμε μακροχρόνιες φθορές σε ιδανικές συνθήκες λειτουργίας και άλλο κατά την εκκίνηση / ζέσταμα. Επίσης άλλο το στρώσιμο, άλλο το ζέσταμα.

k7600
16/12/2015, 10:04
έχω διαβάσει και εγώ αρκέτα άρθρα επι του θέματος ( μην το αφήνεις στο ρελαντί να ζεσταθει ) αλλά ρε παιδιά δεν μου πάει να μιζαρω και να φύγω, δεν λέω να το σκίσω αλλά γενικά σαν αίσθηση δεν μου κάθεται... δεν λέω να το αφήσω 10 λεπτά ρελαντί αλλά μέχρι να βάλω κράνος γάντια πόσο χρόνο μου παίρνει ? κανένα λεπτό το πολύ, και μετά χαλαρά δτα πρώτα χιλιόμετρα...

duke200
16/12/2015, 14:00
υπαρχει και ένα άλλο πρόβλημα που έχει εδω στα γιαννενα.

Αν βάλεις μπροστα και φυγεις δεν θα πιασει ποτε θερμοκασία λειτουργίας, όσο κινείται (τουλάχιστον μέχρι να πάω στην δουλειά, 10 λεπτά), γιατι εδώ το πρωι έχει -6, -7 βαθμούς!

Μερικές φορές μου έχει τυχει να ξεκινήσω κατευθειαν και να μην ζεσταθεί ουτε μία παύλα μέχρι να πάω στη δουλειά.

Αν το αφήσω δυο λεπτάκια στο ρελαντί, μετά στην πορεία ανεβάζει πιο έυκολα θερμοκρασία και πλησιάζει την σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

τι μου προτείνετε τελικά να κάνω? Να φευγω κατ' ευθείαν (με τους -7) ή να το αφήνω 2-3 λεπτά όπως κάνω τώρα?

Pan (dvs)
16/12/2015, 14:03
υπαρχει και ένα άλλο πρόβλημα που έχει εδω στα γιαννενα.

Αν βάλεις μπροστα και φυγεις δεν θα πιασει ποτε θερμοκασία λειτουργίας, όσο κινείται (τουλάχιστον μέχρι να πάω στην δουλειά, 10 λεπτά), γιατι εδώ το πρωι έχει -6, -7 βαθμούς!

Μερικές φορές μου έχει τυχει να ξεκινήσω κατευθειαν και να μην ζεσταθεί ουτε μία παύλα μέχρι να πάω στη δουλειά.

Αν το αφήσω δυο λεπτάκια στο ρελαντί, μετά στην πορεία ανεβάζει πιο έυκολα θερμοκρασία και πλησιάζει την σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

τι μου προτείνετε τελικά να κάνω? Να φευγω κατ' ευθείαν (με τους -7) ή να το αφήνω 2-3 λεπτά όπως κάνω τώρα?

Εγω οταν κραταω ρελαντι 2-3 λεπτα παει χαμενο.Μολις ξεκινησω στα 2 λεπτα εχει ανεβαζσει θερμοκρασια.

teogtp
16/12/2015, 14:04
υπαρχει και ένα άλλο πρόβλημα που έχει εδω στα γιαννενα.

Αν βάλεις μπροστα και φυγεις δεν θα πιασει ποτε θερμοκασία λειτουργίας, όσο κινείται (τουλάχιστον μέχρι να πάω στην δουλειά, 10 λεπτά), γιατι εδώ το πρωι έχει -6, -7 βαθμούς!

Μερικές φορές μου έχει τυχει να ξεκινήσω κατευθειαν και να μην ζεσταθεί ουτε μία παύλα μέχρι να πάω στη δουλειά.

Αν το αφήσω δυο λεπτάκια στο ρελαντί, μετά στην πορεία ανεβάζει πιο έυκολα θερμοκρασία και πλησιάζει την σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

τι μου προτείνετε τελικά να κάνω? Να φευγω κατ' ευθείαν (με τους -7) ή να το αφήνω 2-3 λεπτά όπως κάνω τώρα?

Τι μηχανάκι εχεις;

daz
16/12/2015, 14:35
Όταν ξεκινάμε με κρύο μοτέρ, όλοι θα έχουμε νοιώσει κάποιες φορές το μοτέρ να «μη πηγαίνει»; Ποια καλύτερη απόδειξη ότι εκείνη την στιγμή τα μέταλλα του μοτέρ απέχουν από τις σωστές ανοχές

Καμία σχέση!


Όταν το λέει ο κατασκευαστής ή ο κατασκευαστής λαδιών τι άλλη απόδειξη χρειάζεσαι?
Επίτηδες είπα ότι το αμάξι μου είναι του 96 και στο owners manual γράφει το ίδιο πράγμα. Τότε οι "οικολογικές ευαισθησίες" δεν ήταν στον ίδιο βαθμό με σήμερα.



Να μη μιλήσουμε τι θα γίνει αν βρεθούμε σε ανηφόρα…

Τι θα γίνει? Θα μειώσουμε ταχύτητα και θα την ανέβουμε με μικρότερη σχέση. Για παράδειγμα ανεβαίνοντας μία ανηφόρα με 3η και 4,000στροφές το μηχανάκι ζορίζεται λιγότερο από το να πηγαίνουμε με 6η και 4.000 στορφές στην ευθεία.
Το παν ειναι να μην ζορίζεται το μοτέρ. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι δεν θα βάλουμε τελευταία σχέση μέχρι να αρχίσει να ζεσταίνεται.

daz
16/12/2015, 14:44
υπαρχει και ένα άλλο πρόβλημα που έχει εδω στα γιαννενα.

Αν βάλεις μπροστα και φυγεις δεν θα πιασει ποτε θερμοκασία λειτουργίας, όσο κινείται (τουλάχιστον μέχρι να πάω στην δουλειά, 10 λεπτά), γιατι εδώ το πρωι έχει -6, -7 βαθμούς!

Μερικές φορές μου έχει τυχει να ξεκινήσω κατευθειαν και να μην ζεσταθεί ουτε μία παύλα μέχρι να πάω στη δουλειά.

Αν το αφήσω δυο λεπτάκια στο ρελαντί, μετά στην πορεία ανεβάζει πιο έυκολα θερμοκρασία και πλησιάζει την σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

τι μου προτείνετε τελικά να κάνω? Να φευγω κατ' ευθείαν (με τους -7) ή να το αφήνω 2-3 λεπτά όπως κάνω τώρα?


Στην εθνική εν μέσω ψωφόκρυου είδα τον δείχτη θερμοκρασίας να κατεβαίνει κάτω απ' τους 90 που δουλεύει κανονικά. Από περιέργεια έριξα μια ματιά στη θερμοκρασία λαδιών (το κουτί έχει και από δαυτο). Αμετάβλητη!

Μη κοιτάς την θερμοκρασία νερού! Στα 10 λεπτά τα μέταλλα δεν προλαβαίνουν να ζεσταθούν ούτε με κανονική θερμοκρασία περιβάλλοντος!

Λεπτά λαδάκια και κίνηση με χαμηλή ταχύτητα και μικρές σχέσεις στο κιβώτιο!

Ohm
16/12/2015, 16:34
Τι θα γίνει? Θα μειώσουμε ταχύτητα και θα την ανέβουμε με μικρότερη σχέση. Για παράδειγμα ανεβαίνοντας μία ανηφόρα με 3η και 4,000στροφές το μηχανάκι ζορίζεται λιγότερο από το να πηγαίνουμε με 6η και 4.000 στορφές στην ευθεία.
Το παν ειναι να μην ζορίζεται το μοτέρ. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι δεν θα βάλουμε τελευταία σχέση μέχρι να αρχίσει να ζεσταίνεται.

εγώ θα διάλεγα τη σχέση που θα κάνει το μοτέρ να πάει με τις στροφές που μπορεί να δώσει μέγιστη ροπή, ώστε να λειτουργεί πιο χαλαρά

Johny the Fox
16/12/2015, 16:46
Περιμενουμε λεει ο κατασκευαστης στα ντουκατια
Σκαναρετε ρε παιδες μια σελιδα απο το σερβις μπουκ (οσοι εχετε δλδ)

348290

Sapadak
16/12/2015, 16:52
Περιμενουμε λεει ο κατασκευαστης στα ντουκατια
Σκαναρετε ρε παιδες μια σελιδα απο το σερβις μπουκ (οσοι εχετε δλδ)

348290

Βλέπω η ντουκάτι δίνει απάντηση στο αιώνιο ερώτημα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=8405&s=) ερώτημα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=17434) ερώτημα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=101614&highlight=kill+switch) κτλ

348291

Pan (dvs)
16/12/2015, 16:56
Περιμενουμε λεει ο κατασκευαστης στα ντουκατια
Σκαναρετε ρε παιδες μια σελιδα απο το σερβις μπουκ (οσοι εχετε δλδ)

348290

Παντως ετσι οπως το λεει δεν φαινεται να εννοει αρκετη ωρα.

Johny the Fox
16/12/2015, 16:56
Οχι-Προσεχε-Το κοκκινο κουμπι σε αυτο το μηχανακι δεν ειναι το αντιστοιχο kill σουιτς ,οπως στα μηχανακια με κλειδι στην μιζα.Ειναι διακοπτης εκκινησης/σβησιματος του κινητηρα.Μην το μπερδεψεις..

Allst@rf
16/12/2015, 20:26
Εχω την εντύπωση οτι το ζέσταμα ή οχι στο ρελαντί ,γίνεται,αναλογος τι τύπου καρτερ εχει ο κινητήρας...Ξηρό ή οχι...

kostaskk
16/12/2015, 21:36
παντος μην νομιζεται οτι οι κατασκευαστες τα εχουν προβλεψει ολα. τις μεσες καταστασεις προβλεπουν.
πχ στα nsr250 (εχουν θερμοστατη) μου στα μεγαλα κρυα(απο 0 μεχρι 7 βαθμους) το νερο δεν φτανει ποτε σε σωστη θερμοκρασια λειτουργίας οσο και αν προσπαθήσω
ακομα και αν πηγαινεις για 15-20 λεπτα με μονο πρωτη και σχετικα υψηλες στροφες στο πρωτο ανοιγμα την ξαναριχνει δραματικα και μετα αντε πάλι με πρωτη για 10-15 λεπτα μεχρι να ξαναπαει 50-55 (η κανονικη θερμοκρασια ειναι 60-65) εκει βαζεις χαρτονι στο ψυγειο γιατι δεν θα φτασει ποτε την σωστη θερμοκρασια
και στον καυσωνα μεσα σε πολη συνιθος ειναι 70 και μπορει να παει και 80 αν εχει πολλα φανάρια.
οποτε αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια και την χρηση η θερμοκρασια νερου μπορει να εχει 30 βαθμους διακύμανση(στα μοτο που λεω,δεν ξερω για 4τ)
με νορμαλ θερμοκρασιες περιβαλλοντος και χρηση ειναι ακριβος εκει που λεει ο κατασκευαστης. 60-65 βαθμους μετα απο 10 λεπτα ζεσταμα στον δρομο

το ιδανικο ειναι το ζεσταμα να γινεται στον δρομο.
δηλαδη βαζεις μπρος δινει γκαζιες μεχρι τις 3-4.000 στροφες για μισο με ενα λεπτο και ξεκινας.
για 10 λεπτα πας με μικρες σχεσεις και λιγες στροφες 1-2-3 και μεχρι 5.000 και οχι σε ανηφορες
στα επομενα 5 λεπτα ανεβαζεις ρυθμο 6-8.000 και μολις η θερμοκρασια νερου φτασει εκει που πρεπει εχει ζεσταθει και μπορεις να ανοιξεις τερμα
ορισμενα manual ελεγαν οτι οταν η αποκριση του μοτερ γινει κανονικη τοτε εχει ζεσταθει.

στο tdr με σημερινες θερμοκρασιες στην αρτα του παιρνει περιπου 8-10 λεπτα να φτασει σε σωστη θερμοκρασια και 6-7 χιλιομετρα
αν το βαλω μπρος κρυο χωρις τσοκ παιρνει και κραταει ρελαντι αλλα αν πας να ξεκινησεις ειναι πιθανο να σβισει.
θελει τσοκ στην αρχη για να ξεκινησει καλα γιατι το μιγμα με το κρυο γινεται φτωχο και δεν μπορει να διαχειριστει τα φορτια τις εκκίνησης
το τσοκ εμπλουτίζει το μιγμα με βενζίνη,δλδ το κανει ποιο πλουσιο για ευκολοτερη εκκινηση ή και μειωνει την ποσοτητα του αερα που μπαινει στο καρμπυρατερ με το ιδιο αποτελεσμα.

το ζεσταμα για 10 λεπτα στο ρελαντι δεν κανει καλο γιατι ζεσταινει μονο τοπικα την κυλινδροκεφαλη και οχι ολο το μοτερ ομοιομορφα
η τρομπα νερου στελνει ζεστο νερο το οποιο θερμαινετε γρηγορα εξαιτιας του οτι δεν υπαρχει ροη αερα στο ψυγειο. (βαλε και τον θερμοστατη που μειωνει την ροη)
αν υπαρχει ροη αερα στο ψυγειο το νερο ζεσταινετε ποιο αργα και η θερμοτιτα προλαβαινει να εξαπλωθει ομοιομορφα σε ολο το μοτερ χωρις να δημιουργισει μεγαλη θερμοκρασια τοπικα στην κυλινδοκεφαλη σε σχεση με το υπολοιπο μοτερ.

οταν σε 2 βιδωμένα-πεσαρισμενα κομματια μεταλλο εφαρμοσουμε διαφορετικη θερμοκρασια το ενα απο αυτα πετσικαρει ή ραγιζει
βεβαια ο πατερας μου εφαρμοζει τον δευτερο τροπο στο nissan του εδω και 30 χρονια και το μοτερ δεν εχει βγαλει ποτε προβλημα οποτε τιποτα απο αυτα δεν ειναι 100% σωστο ή λαθος. ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστο

kordix
16/12/2015, 22:52
Και με τα αεροελαιόψυχτα μπόξερ τι γίνεται;

Εγώ ας πούμε περιμενω στο 1150, 2-3 λεπτα μέχρι να ανεβάσει μία γραμμή στην θερμοκρασία λαδιού και μετά ξεκινάω και το δουλεύω γλυκά, που ετσι κι αλλιώς δηλαδή ήρεμα το δουλεύω αφού είναι ροπάτο.

Φίλος με το ίδιο, περιμένει να ανεβάσει 2 γραμμές που σημαίνει 5-6 λεπτά στο ρελαντι που το βρίσκω κάπως υπερβολικό.




Στα καθαρόαιμα περιμένω λίγο μέχρι να ζεσταθεί λίγο το ψυγείο και για τα πρώτα 5 λεπτά πάω χαλαρά. Μετά και ανάλογα την διαδρομή και τον καιρό, του τα χώνω ασύστολα... :p

daz
17/12/2015, 00:58
Περιμενουμε λεει ο κατασκευαστης στα ντουκατια
Σκαναρετε ρε παιδες μια σελιδα απο το σερβις μπουκ (οσοι εχετε δλδ)

348290

"Μην αφήνετε τον κινητήρα να λειτουργεί σε υψηλά επίπεδα στροφών όταν είναι κρύος"!!!! -> Εδώ τι λέει? Να μη ρίχνεις ξερογκαζιές στα κόκκινα όταν εκκινείς τον κινητήρα ή να μην το σκίζεις καθώς οδηγείς όσο είναι κρύο?
"Μετά την εκκίνηση περίμενε να ζεσταθεί το λάδι και να κυκλοφορήσει σε όλα τα σημεία ..... " Δλδ οδήγησε ήρεμα με χαμηλές στροφές μέχρι να ζεσταθεί το λάδι! Αν δεν υπήρχε η προηγούμενη παράγραφος ίσως να μπέρδευε λίγο το τι εννοεί αλλά απ' τη στιγμή που γράφει να μην αφήνουμε τον κινητήρα να δουλεύει σε υψηλές στροφές προφανώς εννοεί μετά την εκκίνηση της μηχανής, όχι την εκκίνηση λειτουργίας του κινητήρα.

H επόμενη παράγραφος, αν δεν είναι άσχετη με τα παραπάνω, ίσως ορίζει το χρόνο που πρέπει να περιμένεις πριν κουμπώσεις πρώτη. Επειδή τα ντουκάτια συνήθως έχουν μέχρι και θερμοκρασία λαδιού δεν αναφέρει τίποτα γι' αυτό!

Σημαντικό!!!! Σπάνια εμπιστεύομαι τις Ελληνικές μεταφράσεις των Ελλήνων αντιπροσώπων. Στο δικό μου γράφουν τόσες ανακρίβεις και "μ@λακίες" που ανατρέχω πλέον στο αγγλικό! Να φανταστείς έχουν προσθέσει μέχρι και δικά τους πράγματα που δεν τα γράφει σε καμία άλλη γλώσσα. Όταν πήρα τη μηχανή μου έδωσαν ένα μάνιουλ σε κάθε γλώσσα.

daz
17/12/2015, 01:03
... (εχουν θερμοστατη)....... το νερο ...... σωστη θερμοκρασια λειτουργίας ....

Μπερδεύουμε συνέχεια την θερμοκρασία νερού με τη θερμοκρασία λαδιού. Η σωστή ένδειξη που μας δείχνει ότι τα μέταλλα έχουν διασταλεί και έχουν πάρει το σωστό σχήμα ενώ το λάδι μπορεί να λιπαίνει αποτελεσματικά όλα τα σημεία, είναι η ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού.

daz
17/12/2015, 01:44
Στο δικό μου το αναφέρει λίγο πιο καθαρά απ' ότι στα ντουκάτι.


3. Start the engine by pushing the
start switch. NOTICE: For maxi-
mum engine life, never acceler-
ate hard when the engine is
cold!
[ECA11041]

kostaskk
17/12/2015, 02:21
Μπερδεύουμε συνέχεια την θερμοκρασία νερού με τη θερμοκρασία λαδιού. Η σωστή ένδειξη που μας δείχνει ότι τα μέταλλα έχουν διασταλεί και έχουν πάρει το σωστό σχήμα ενώ το λάδι μπορεί να λιπαίνει αποτελεσματικά όλα τα σημεία, είναι η ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού.
τα διχρονα που λεω λαδι εχουν μονο στο σασμαν. αρα απο που να παρεις ένδειξη?

daz
17/12/2015, 02:52
Από εκεί που παίρνω και εγώ για το τετράχρονο που δεν έχει ούτε ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού, ούτε νερού!

Από πουθενά! :lol:

Μια πρώτη εκτίμηση είναι απ' τον τρόπο λειτουργίας του μοτέρ και απ' το πως αντιδρά στο γκάζι. Βέβαια αυτό έχει να κάνει πιο πολύ με τις θερμοκρασίες στο θάλαμο καύσης. Το λάδι αρχίζει να ζεσταίνεται ενώ το νερό ειναι ακόμα κρύο.

Με την γνώση και τα μέσα που υπάρχουν σήμερα, οι κατασκευαστές μπορούν να προβλέψουν πως θα συμπεριφερθεί ένα υλικό όταν ζεσταθεί υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Όταν λοιπόν είναι κρύο μπορεί να μην είναι εντελώς στρογγυλό ενώ το ιδανικό σχήμα έρχεται αφού ζεσταθεί το χιτώνιο και το πιστόνι. Γι' αυτό πρέπει να τα ζεστάνουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται και να μην τα ζορίζουμε καθόλου μέχρι να έρθουν στην ιδανική θερμοκρασία.

Το να σκίσουμε ένα κινητήρα επειδή κάναμε 5 χλμ και η θερμοκρασία νερού έφτασε εκεί που πρέπει, είναι λάθος. Μπορούμε όμως πλέον να χρησιμοποιούμε τη μηχανή μας κανονικά.

devil's animal
17/12/2015, 06:59
παντος μην νομιζεται οτι οι κατασκευαστες τα εχουν προβλεψει ολα. τις μεσες καταστασεις προβλεπουν.
πχ στα nsr250 (εχουν θερμοστατη) μου στα μεγαλα κρυα(απο 0 μεχρι 7 βαθμους) το νερο δεν φτανει ποτε σε σωστη θερμοκρασια λειτουργίας οσο και αν προσπαθήσω
ακομα και αν πηγαινεις για 15-20 λεπτα με μονο πρωτη και σχετικα υψηλες στροφες στο πρωτο ανοιγμα την ξαναριχνει δραματικα και μετα αντε πάλι με πρωτη για 10-15 λεπτα μεχρι να ξαναπαει 50-55 (η κανονικη θερμοκρασια ειναι 60-65) εκει βαζεις χαρτονι στο ψυγειο γιατι δεν θα φτασει ποτε την σωστη θερμοκρασια
και στον καυσωνα μεσα σε πολη συνιθος ειναι 70 και μπορει να παει και 80 αν εχει πολλα φανάρια.
οποτε αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια και την χρηση η θερμοκρασια νερου μπορει να εχει 30 βαθμους διακύμανση(στα μοτο που λεω,δεν ξερω για 4τ)
με νορμαλ θερμοκρασιες περιβαλλοντος και χρηση ειναι ακριβος εκει που λεει ο κατασκευαστης. 60-65 βαθμους μετα απο 10 λεπτα ζεσταμα στον δρομο

ουτε χαρτονια πρεπει να βαζεις μαστορα στο ψυγειο, ουτε τιποτα...
η θερμοκρασια νερου ειναι ψιλοασχετη με την θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα...
κοιταμε πρωτιστως θερμοκρασια λαδιου...
επισης ΚΑΝΕΝΑ μοτερ σε πολλα κρυα και εφ'οσον κινειται η μοτοσυκλετα δεν πιανει την ιδανικη θερμοκρασια το νερο...παντα κατω ειναι...
αλλα αυτο ειναι καλο...γιατι σημαινει οτι ο κινητηρας ψυχεται σωστα...



το ιδανικο ειναι το ζεσταμα να γινεται στον δρομο.
δηλαδη βαζεις μπρος δινει γκαζιες μεχρι τις 3-4.000 στροφες για μισο με ενα λεπτο και ξεκινας.
για 10 λεπτα πας με μικρες σχεσεις και λιγες στροφες 1-2-3 και μεχρι 5.000 και οχι σε ανηφορες
στα επομενα 5 λεπτα ανεβαζεις ρυθμο 6-8.000 και μολις η θερμοκρασια νερου φτασει εκει που πρεπει εχει ζεσταθει και μπορεις να ανοιξεις τερμα
ορισμενα manual ελεγαν οτι οταν η αποκριση του μοτερ γινει κανονικη τοτε εχει ζεσταθει.


παμε παλι...ειναι ασχετη η θερμοκρασια του νερου....επισης αν θες να ανεβεις ανηφορα αφου το εχεις βαλει μπροστα τι κανεις? πας απο αλλου? και αν μενεις σε βουνα κοντα και ειναι αναγκαστικη η διελευση απο ανηφορες? αστεια πραγματα ειναι αυτα, ναι?

στο tdr με σημερινες θερμοκρασιες στην αρτα του παιρνει περιπου 8-10 λεπτα να φτασει σε σωστη θερμοκρασια και 6-7 χιλιομετρα
αν το βαλω μπρος κρυο χωρις τσοκ παιρνει και κραταει ρελαντι αλλα αν πας να ξεκινησεις ειναι πιθανο να σβισει.
θελει τσοκ στην αρχη για να ξεκινησει καλα γιατι το μιγμα με το κρυο γινεται φτωχο και δεν μπορει να διαχειριστει τα φορτια τις εκκίνησης
το τσοκ εμπλουτίζει το μιγμα με βενζίνη,δλδ το κανει ποιο πλουσιο για ευκολοτερη εκκινηση ή και μειωνει την ποσοτητα του αερα που μπαινει στο καρμπυρατερ με το ιδιο αποτελεσμα.


το ζεσταμα για 10 λεπτα στο ρελαντι δεν κανει καλο γιατι ζεσταινει μονο τοπικα την κυλινδροκεφαλη και οχι ολο το μοτερ ομοιομορφα
η τρομπα νερου στελνει ζεστο νερο το οποιο θερμαινετε γρηγορα εξαιτιας του οτι δεν υπαρχει ροη αερα στο ψυγειο. (βαλε και τον θερμοστατη που μειωνει την ροη)
αν υπαρχει ροη αερα στο ψυγειο το νερο ζεσταινετε ποιο αργα και η θερμοτιτα προλαβαινει να εξαπλωθει ομοιομορφα σε ολο το μοτερ χωρις να δημιουργισει μεγαλη θερμοκρασια τοπικα στην κυλινδοκεφαλη σε σχεση με το υπολοιπο μοτερ.

οταν σε 2 βιδωμένα-πεσαρισμενα κομματια μεταλλο εφαρμοσουμε διαφορετικη θερμοκρασια το ενα απο αυτα πετσικαρει ή ραγιζει
βεβαια ο πατερας μου εφαρμοζει τον δευτερο τροπο στο nissan του εδω και 30 χρονια και το μοτερ δεν εχει βγαλει ποτε προβλημα οποτε τιποτα απο αυτα δεν ειναι 100% σωστο ή λαθος. ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστο

το nissan ειναι σκυλι...

DrEvil
17/12/2015, 09:32
το nissan ειναι σκυλι...

Μα μιλα για 2Τ υγροψυκτο ο φιλος (NSR & TDR), οποτε η θερμοκρασια λαδιου που μπαινει σαν παραμετρος, περαν του σαζμαν (το οποιο προφανως θελει ζεσταμα επισης, οποτε χαλαρα τα πρωτα χλμ);

kostas777
17/12/2015, 10:12
Να πάρετε CBR που έχει fast idle και πρέπει να το περιμένεις κανα 3-5 λεπτο. :cool:

LogOutGoRide
17/12/2015, 11:07
Τι έχουν τα CBR;

spyrakos35
17/12/2015, 11:14
Τι έχουν τα CBR;

καίνε λίγο λαδάκι.... μπορεί να κάψουν και καναν ανορθωτή

:lol:




ζητώ ταπεινά συγνώμη, δεν άντεξα..... :(

notakos600
17/12/2015, 11:32
Τι έχουν τα CBR;

Γαμ@νε......:beer:

kostas777
17/12/2015, 11:40
Τι έχουν τα CBR;

Αυτόματο τσόουκ.

JAD
17/12/2015, 12:43
Κατευθείαν από το Kawasaki Versys 650 Owners Manual :

"Do not start moving or race the engine immediately after starting it, even if the engine is already warm. Run the engine for two or three(!!)minutes at idle speed to give the oil a chance to work up into all the engine parts"

Άλλος θεός στο Akashi?!?
:D

bros400pgm
17/12/2015, 13:17
Μόνο που αναφέρει την λέξη race σε manual για versys, είναι θεός...

DoctoR_k6
17/12/2015, 13:25
Μόνο που αναφέρει την λέξη race σε manual για versys, είναι θεός...

:lol:

daz
17/12/2015, 14:03
Και κάποια ντουκάτι έχουν ένα σύστημα (cold start) που αν το ενεργοποιήσεις δεν κάνει να ξεκινήσεις τη μηχανή μέχρι να απενεργοποιηθεί.

Τα versys πρέπει να έχουν κάτι παρόμοιο χωρίς να επιλέγεις εσύ αν θα το ενεργοποιήσεις ή όχι. Και να θες να ξεκινήσεις, δε θέλει το μηχανάκι. Δεν πάει! Σβήνει και κάνει τα δικά του κόλπα!

Δεν είναι αυτόματο τσοκ αυτό!

LogOutGoRide
17/12/2015, 14:16
καίνε λίγο λαδάκι.... μπορεί να κάψουν και καναν ανορθωτή

:lol:




ζητώ ταπεινά συγνώμη, δεν άντεξα..... :(

Έλα ρε συ. Δεν πειράζει λίγο πείραγμα, μέρες που είναι. Απλά να ξέρεις πως κάτι FZR το είχαν στάνταρ αυτό και φυσικά η παράδοση κρατάει στα Yamapa εκτός από τα μοντέλα με πάνω από έναν τόνο εκτόπισμα γιατί καίνε και λίγο νερό άμα λάχει και έχει το ναυτικό πετρέλαιο.
Συγνώμη αλλά πήγαινες γυρεύοντας :lol:
Πλάκα κάνουμε έτσι; μερικοί είναι με το δάκτυλο στην σκανδάλη, έτσι απλά το αναφέρω.


Γαμ@νε......:beer:

Αυτό ξαναγράψτο


Αυτόματο τσόουκ.

Τα άλλα δεν έχουν; πάλι μπροστά η Honda ρε παιδί μου.
Τα πρωινά, το έβαζα μπροστά και έφευγα μόλις ήμουν έτοιμος, σε ένα λεπτό το πολύ. Μετά χαλαρά μέχρι να κλείσει το αυτόματο τσοκ περίπου στους 59 βαθμούς και πάλι σχετικά χαλαρά μέχρι τους 75 και τέλος.
Αυτά τα "μέχρι 500χλμ όχι πάνω από Χ στροφές και μετά όχι πάνω από Ψ", είναι για άλλους.

stefanos
17/12/2015, 17:23
παντος μην νομιζεται οτι οι κατασκευαστες τα εχουν προβλεψει ολα. τις μεσες καταστασεις προβλεπουν.
πχ στα nsr250 (εχουν θερμοστατη) μου στα μεγαλα κρυα(απο 0 μεχρι 7 βαθμους) το νερο δεν φτανει ποτε σε σωστη θερμοκρασια λειτουργίας οσο και αν προσπαθήσω
ακομα και αν πηγαινεις για 15-20 λεπτα με μονο πρωτη και σχετικα υψηλες στροφες στο πρωτο ανοιγμα την ξαναριχνει δραματικα και μετα αντε πάλι με πρωτη για 10-15 λεπτα μεχρι να ξαναπαει 50-55 (η κανονικη θερμοκρασια ειναι 60-65) εκει βαζεις χαρτονι στο ψυγειο γιατι δεν θα φτασει ποτε την σωστη θερμοκρασια
και στον καυσωνα μεσα σε πολη συνιθος ειναι 70 και μπορει να παει και 80 αν εχει πολλα φανάρια.
οποτε αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια και την χρηση η θερμοκρασια νερου μπορει να εχει 30 βαθμους διακύμανση(στα μοτο που λεω,δεν ξερω για 4τ)
με νορμαλ θερμοκρασιες περιβαλλοντος και χρηση ειναι ακριβος εκει που λεει ο κατασκευαστης. 60-65 βαθμους μετα απο 10 λεπτα ζεσταμα στον δρομο




Το όργανο παίρνει θερμοκρασία συνήθως μετά το θερμοστάτη πράγμα που σημαίνει ότι αυτό που διαβάζεις δεν είναι η θερμοκρασία του νερού στον κινητήρα σου αλλά στο κύκλωμα ψύξης του κινητήρα σου.

Bob_o_mastoras
17/12/2015, 17:49
Σημερα ξεκινησα με τον παπιο χωρις να το ζεστανω..
Στο πρωτο χιλιομετρο περιπου το μοτερ δουλευε πιο αδυναμα ή και απροθυμα και οι ταχυτητες ακουγονταν περισσοτερο οταν τις εβαζα..

Τι να κανω τελικα;;;

stefanos
17/12/2015, 18:30
Τι να κανω τελικα;;;

Ότι έκανες πάντα.
Λάδια πολύτυπα βάζουν πλέον όλα τα μηχανάκια.
Το κλίμα της Ελλάδας είναι μιά χαρά συγκριτικά με άλλες χώρες.
Δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη φιλοσοφία.
Βάζεις μπροστά, ανεβάζεις λίγο τις στροφές να κυκλοφορήσει το λάδι, βάζεις γαντάκια κράνος και έφυγες σιγά σιγά.
Όπως πάντα.

Bowleno
17/12/2015, 19:57
Τι να κανω τελικα;;;

Να πετάξεις το μΕχανάκι και να πάρεις ποδήλατο, ίσως; :D

noodles
17/12/2015, 20:09
αν ξεκινησεις αμεσως το μηχανακι (η το κουτι) δυσκολευεται να κινηθει οταν ειναι χειμωνας. οι στροφες ανεβαινουν δυσκολα και κανει "κοψιματα" οπως οταν ειναι ετοιμο να σβησει (λογο φτωχου μειγματος νομιζω).

ειτε μηχανη, ειτε κουτι, ειτε παπι αυτο που κανω ειναι να περιμενω 1 λεπτο (δηλ οσο χρειαζεται για πεσει το ρελαντι) και μετα ξεκιναω σε χαμηλες στροφες μεχρι να φτασει σε θερμοκρασια λειτουργιας το μοτερ. :)

Ohm
17/12/2015, 20:49
Σημερα ξεκινησα με τον παπιο χωρις να το ζεστανω..
Στο πρωτο χιλιομετρο περιπου το μοτερ δουλευε πιο αδυναμα ή και απροθυμα και οι ταχυτητες ακουγονταν περισσοτερο οταν τις εβαζα..

Τι να κανω τελικα;;;

δίαιτα :a13:

mesastou
20/01/2016, 12:04
Για να ζεσταθεί πλήρως ο κινητήρας θέλει 15' περίπου με το όχημα σε κίνηση.

Το άρθρο είναι υπερβολικό.

Οι ξερογκαζιές πριν τα 5΄στο ρελαντί κακό κάνουν παρά καλό.

... imho ...

askianos
11/04/2016, 20:54
μερικα δεπτερολεπτα θελει να σηκωσει πιεση το κύκλωμα λαδιου και τον πουλο λαου λαου...:smokin:

amyroukai
29/01/2017, 09:35
Και για να το δούμε οπτικοποιημένο... Ένα βίντεο. Κινητήρας στους μείον έξι. Αυτοκινήτου, που σημαίνει περισσότερο λάδι, περισσότερο ψυκτικό υγρό, άρα της τυπικής μοτοσικλέτας θέλει λιγότερο χρόνο, λογικά.


http://www.foxsports.com/motor/story/heres-whats-really-happening-when-your-engine-warms-up-012817




Παρακαλώ θερμά, μην επαναληφθούν τα ίδια σχόλια που ήδη έχουν γραφτεί στις προηγούμενες σελίδες, θα φεύγουν χωρίς προειδοποίηση. Το βίντεο δεν περιέχει κανένα υποκειμενικό στοιχείο, οπότε το "εγώ νομίζω/εμένα μου φαίνεται/ο μάστορας λέει" είναι πρακτικά αγνοητέο. Ο σκοπός του ποστ δεν είναι να πυροδοτήσει μία διαφωνία, είναι η ενημέρωση για το ζήτημα με μη αμφισβητήσιμα στοιχεία.

stefanos
29/01/2017, 13:40
είναι η ενημέρωση για το ζήτημα με μη αμφισβητήσιμα στοιχεία.

Το μη αμφισβητήσιμο είναι ότι ουσιαστικά ,μετά από 7 λεπτά ρελαντί ,το θερμότερο πράγμα στην περιοχή ήταν το χέρι του.:lol:

zopas
29/01/2017, 16:18
στο βαραντερο στο πολύ κρυο με το που παιρνει η μιζα μπροστα η βελον; στο στροφομετρο από τις 1150 στροφες που είναι το ρελαντί του παει ακομα και στις 2.200 για καποιο διάστημα...εκει περιμενις λιγο να πεσουν οι στροφες κατω και ξεκινώντας οδηγας αργα μεχρι να εμφανιστεί το πρωτο "νταμακι" στο οργανο θερμοκρασίας...2 λεπτα περιπου ζέσταμα στατικα δηλαδή..

o teos
29/01/2017, 16:38
Ρε σεις με τόσο κρύο έξω και 10 λεπτά να ναι στο ρελαντί το λάδι δεν πιάνει θερμοκρασία λειτουργίας μη λέμε τα ίδια..βάζεις μπρος αφήνεις 1-2 λεπτά να βάλεις κράνη γάντια και να ΚΥΛΉΣΕΙ το λάδι παντού όχι να ζεσταθεί και ξεκινάς χαλαρά για αλλά 5 λέπτα...όχι σκισήματα για κάνα 2 χιλιόμετρα και κομπλέ..σορρυ Ρε προεδρα που τα λέω πάλι αλλά λες και είναι κβαντική φυσική..ωραίο το βινδεο αλλά αυτό με το χέρι τι φάση ο τύπος είναι θερμοπομπος?.:p

leo1964
29/01/2017, 17:59
Ρε σεις με τόσο κρύο έξω και 10 λεπτά να ναι στο ρελαντί το λάδι δεν πιάνει θερμοκρασία λειτουργίας μη λέμε τα ίδια..βάζεις μπρος αφήνεις 1-2 λεπτά να βάλεις κράνη γάντια και να ΚΥΛΉΣΕΙ το λάδι παντού όχι να ζεσταθεί και ξεκινάς χαλαρά για αλλά 5 λέπτα...όχι σκισήματα για κάνα 2 χιλιόμετρα και κομπλέ..σορρυ Ρε προεδρα που τα λέω πάλι αλλά λες και είναι κβαντική φυσική..ωραίο το βινδεο αλλά αυτό με το χέρι τι φάση ο τύπος είναι θερμοπομπος?.:p

Αυτό κάνω και εγώ

daz
29/01/2017, 20:08
.όχι σκισήματα για κάνα 2 χιλιόμετρα και κομπλέ..σ

Ούτε μετά τα 2 χλμ σκισίματα γιατί δεν έχει έρθει ακόμα σε θερμοκρασία σκισίματος. Σε θερμοκρασία σκισίματος είναι όταν το λάδι έχει έρθει στην κανονική του θερμοκρασία (που σημαίνει ότι και ο κινητήρας - μέταλλα, είναι σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας). Όποιος έχει ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού να κοιτάξει να δει πόσο χρειάζεται το λάδι να φτάσει τους 90 με 110 βαθμούς. (στο σκίσιμο η θερμοκρασία λαδιού είναι πάνω από 120οC)

*Παλι τα ίδια λέμε!

amyroukai
29/01/2017, 20:15
Στην θερμοκάμερα το κάθε χρώμα είναι κάποια θερμοκρασία. Οπότε στο χέρι βλέπεις τον καρπό λευκό (που σημαίνει πως περίπου 37 βαθμοί είναι εκεί) και την παλάμη/δάχτυλα κόκκινα, περίπου 30;

Αν τα είχε σε τσέπη ή σε γάντια, δεν είναι πολύ παράλογο.


Εγώ στάθηκα σε ένα άλλο σημείο στο βίντεο. Η ρευστότητα των λαδιών αναλόγως με την θερμοκρασία: Τα 15/50 ας πούμε που φοράω στο fazer είναι "αντλήσιμα" σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από ότι πιάνει εδώ στας εξοχάς. Το οποίο σημαίνει πως το μηχανάκι ακόμα και κρύο, λίπανση έχει κανονικά από την αρχή. Όπως λέει και στο βίντεο, αυτό που δεν θα έχεις από την αρχή είναι λίπανση αν ανεβάσεις στροφές.

Ενδιαφέρον θα είχε ένα αντίστοιχο πείραμα με θερμοκάμερα σε μοτοσικλέτα για να δούμε διαφορές στατικά και εν κινήσει. Είναι αρκετά ακριβές οι ρουφιάνες οι θερμοκάμερες ακόμα, ήθελα να πάρω μία για την δουλειά.

Grafton 505
29/01/2017, 21:34
Εγώ στάθηκα σε ένα άλλο σημείο στο βίντεο. Η ρευστότητα των λαδιών αναλόγως με την θερμοκρασία: Τα 15/50 ας πούμε που φοράω στο fazer είναι "αντλήσιμα" σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από ότι πιάνει εδώ στας εξοχάς. Το οποίο σημαίνει πως το μηχανάκι ακόμα και κρύο, λίπανση έχει κανονικά από την αρχή.

Εάν δεν είχες λιπανση από την αρχή και περίμενες το λάδι να ζεσταθεί για να κυλήσει, θα κόλαγε ο κινητήρας στα πρώτα 10 sec.

DrEvil
29/01/2017, 21:39
Στην κεφαλη δεν εχεις, στην αρχη.
Δεν καρφωνουν ομως βαλβιδες, ουτε χτυπανε εκκεντροφορο τα μοτερ ;)

amyroukai
29/01/2017, 21:42
Εάν δεν είχες λιπανση από την αρχή και περίμενες το λάδι να ζεσταθεί για να κυλήσει, θα κόλαγε ο κινητήρας στα πρώτα 10 sec.

ε ναι αλλά "περίπου" αυτό είναι που πιστεύει ο περισσότερος κόσμος.

daz
29/01/2017, 21:42
Τόσο στα τοιχώματα του κυλίνδρου όσο και στην κεφαλή υπάρχει λάδι ακόμα και με σβηστό κινητήρα. Το λάδι αυτό είναι αρκετό καθότι οι σύγχρονες αντλίες χρειάζονται ελάχιστο χρόνο για στείλουν το λάδι εκεί που χρειάζεται!

DrEvil
29/01/2017, 21:46
Τόσο στα τοιχώματα του κυλίνδρου όσο και στην κεφαλή υπάρχει λάδι ακόμα και με σβηστό κινητήρα. Το λάδι αυτό είναι αρκετό καθότι οι σύγχρονες αντλίες χρειάζονται ελάχιστο χρόνο για στείλουν το λάδι εκεί που χρειάζεται!

Nομιζω πως το debate ειναι για το ιξωδες.
Και ναι, ενα "χοντρο" λαδι θελει πολυ περισσοτερο χρονο να "γυρισει" οταν ειναι extreme κρυο.
Αλλα το λεγομενο "φιλμ", κανει δουλεια μεχρι να ερθει το επομενο.

Εντιτ: Και χιλια σορια για τις αλλοδαπες λεξουλες, μα πιανω τον εαυτο μου να ξεχνω τις ελληνικες λεξεις ολο και πιο συχνα.
Το επομενο βιβλιο θα ειναι στα ελληνικα, πριν αρχισω τα "εν εshει chance" και λοιπα.

Grafton 505
29/01/2017, 21:47
ε ναι αλλά "περίπου" αυτό είναι που πιστεύει ο περισσότερος κόσμος.

Σωστά. Και για αυτό φταίει η ένδειξη θερμοκρασίας νερού. Για εμένα η θερμοκρασία και πίεση λαδιού είναι πολύ πιο σημαντικές από του νερού.

DrEvil
29/01/2017, 21:50
Σωστά. Και για αυτό φταίει η ένδειξη θερμοκρασίας νερού. Για εμένα η θερμοκρασία και πίεση λαδιού είναι πολύ πιο σημαντικές από του νερού.

Για το ζεσταμα ναι.
Μα ολα ειναι σημαντικα.

daz
29/01/2017, 21:57
Σωστά. Και για αυτό φταίει η ένδειξη θερμοκρασίας νερού. Για εμένα η θερμοκρασία και πίεση λαδιού είναι πολύ πιο σημαντικές από του νερού.

Η θερμοκρασία νερού υπάρχει για να ξέρουμε πότε ο κινητήρας μας υπερέβη το όριο θερμοκρασίας, όχι για να ξέρουμε πότε ήρθε σε σωστή θερμοκρασία λειτουργίας. Οπότε είναι σημαντικότερη η ένδειξη θερμοκρασίας νερού απ' τη πίεση/θερμοκρασία λαδιού.
Όταν το νερό έχει φτάσει στην σωστή ένδειξη ο κινητήρας δεν είναι ακόμα σε "πλήρη" θερμοκρασία. Όταν το λάδι έχει φτάσει στην κατάλληλη θερμοκρασία τα μέταλλα έχουν διασταλεί και έχουν πάρει το κατάλληλο σχήμα. Μέχρι τότε προκαλούν μεγαλύτερες φθορές.
Γι' αυτό το λόγο πρέπει να ζεσταίνουμε τον κινητήρα όσο πιο γρήγορα μπορουμε, αλλά χωρίς να τον ζορίζουμε.

stefanos
29/01/2017, 22:22
Εγώ στάθηκα σε ένα άλλο σημείο στο βίντεο. Η ρευστότητα των λαδιών αναλόγως με την θερμοκρασία: Τα 15/50 ας πούμε που φοράω στο fazer είναι "αντλήσιμα" σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από ότι πιάνει εδώ στας εξοχάς. Το οποίο σημαίνει πως το μηχανάκι ακόμα και κρύο, λίπανση έχει κανονικά από την αρχή. Όπως λέει και στο βίντεο, αυτό που δεν θα έχεις από την αρχή είναι λίπανση αν ανεβάσεις στροφές.


Λίπανση δεν έχει ακριβώς εφόσον λόγω βαρύτητας το κύκλωμα λίπανσης είναι άδειο, από την άλλη πλέον οι ψεκασμοί ανεβάζουν στροφές μόνοι τους (1800 ρελαντί στο παράδειγμα) οπότε
δεν έχει ανάγκη.Αυτό πρέπει να το έχουν στο μυαλό τους κάτι καρμπυρατα με ψόφιο ρελαντί μόνο.

Grafton 505
29/01/2017, 22:27
Θα επιμείνω στην άποψη μου με τα κάτωθι :

Τον χειμώνα και ιδίως στα πολλά τα κρύα, η υγρόψυξη αργεί πολύ να μπει σε λειτουργία και όμως ο κινητήρας λειτουργεί μια χαρά χωρίς φθορές. Το καλοκαίρι δεν το πιάνω μιας και μιλάμε για τα κρύα.

Εάν δεν έχεις την σωστή πίεση λαδιού από την αρχή, το λάδι δεν φτάνει παντού και εκεί που πρέπει και αρχίζουν κατευθείαν οι φθορές. Κατευθείαν όμως.

Η θερμοκρασία του λαδιού είναι εξίσου συμαντική για την ρευστότητα του στις υψηλές στροφές. Στο ρελαντί δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και για να είμαι και εντώς θέματος, το καλό με το λάδι είναι ότι ζεσταίνετε γρήγορα με τα ζόρια που τραβάει, οπότε μέχρι να μπούν κράνος γάντια είναι έτοιμος ο κινητήρας.