PDA

View Full Version : Γνώμες για Race Rails (αγωνιστικά κάγκελα;).



ptc
16/12/2015, 12:50
Επειδη ετοιμαζομαι για supersport, το οποιο θα μπαινει και πιστα, κοιτουσα διαφορες λυσεις για προστασια. Μια απο αυτες που γενικα μαζευει πολυ θετικα σχολια απο τους ιδιοκτητες ειναι τα λεγομενα race rails (http://i260.photobucket.com/albums/ii34/sydways21/SSPX0464.jpg), το οποιο μαλλον μεταφραζεται ως αγωνιστικα καγκελα. Ειναι κατι αναμεσα σε μανιταρι και πληρες καγκελο (απο αυτα που βαζουν στα stunt bikes). Απ'οσο διαβαζω προστατευει πολυ καλα τη μηχανη σε περιπτωση lowside, χωρις να ενοχλει στην οδηγηση και επισης οι δυναμεις μοιραζονται καλυτερα απ'οτι στο μανιταρι, οποτε υπαρχουν μικροτερες πιθανοτητες για ζημια στο σκελετο.

Εχουμε καμια γνωμη για το αντικειμενο; Καποιος που να τα εχει βαλει στη μηχανη του;

DrIoannis
16/12/2015, 12:54
Κανένα μανιταράκι (προεραιτικά) και προστατευτικά κινητήρια. Αυτά...

ptc
16/12/2015, 12:59
Κανένα μανιταράκι (προεραιτικά) και προστατευτικά κινητήρια. Αυτά...

Πώς ειναι τα προστατευτικα κινητηρα; Σαν καπακια που μπαινουν πανω στο μοτερ; Ειμαι και λιγο ασχετος βλεπεις... :p

DrIoannis
16/12/2015, 17:21
Ναι και συνήθως βιδώνουν στα καπάκια του μοτέρ.

ptc
16/12/2015, 17:24
Ναι και συνήθως βιδώνουν στα καπάκια του μοτέρ.

OK, τα βρηκα. Engine case cover. Σ'ευχαριστω.

leftos
18/12/2015, 19:25
Δεν ξερω αν εχεις σκοπο να μπαινεις με το πολιτικο κουστουμι + προστασιες. Αλλα αν το σκεφτεσαι ξεχασετο εμπειριες φιλων λενε οτι δεν συμφερει.
Σε συμφερει χιλιες φορες να παρεις πολυεστερικο, ολοι ετσι ξεκινησαν λιγο να μπαινω και παω ελεγχομενα και καποια στιγμη μια μικρη θα την φας που θα σου στοιχισει οσο το πολυεστερικο και παλι θα εισαι με το πολιτικο.
Βρισκεις και μεταχειρισμενα πολυεστερικα σε πολυ καλες τιμες και το μηχανακι δεν χανει αξια αφου τα πολιτικα δεν θα εχουν ουτε γρατζουνια.
Για φωτα και τετοια και μπορεις να βαλεις και μπορεις να κολλησεις αυτοκολητα φωτα οποτε να μην κανει μπαμ την ημερα.
Σκεψου το.

ptc
18/12/2015, 19:35
Δεν ξερω αν εχεις σκοπο να μπαινεις με το πολιτικο κουστουμι + προστασιες. Αλλα αν το σκεφτεσαι ξεχασετο εμπειριες φιλων λενε οτι δεν συμφερει.
Σε συμφερει χιλιες φορες να παρεις πολυεστερικο, ολοι ετσι ξεκινησαν λιγο να μπαινω και παω ελεγχομενα και καποια στιγμη μια μικρη θα την φας που θα σου στοιχισει οσο το πολυεστερικο και παλι θα εισαι με το πολιτικο.
Βρισκεις και μεταχειρισμενα πολυεστερικα σε πολυ καλες τιμες και το μηχανακι δεν χανει αξια αφου τα πολιτικα δεν θα εχουν ουτε γρατζουνια.
Για φωτα και τετοια και μπορεις να βαλεις και μπορεις να κολλησεις αυτοκολητα φωτα οποτε να μην κανει μπαμ την ημερα.
Σκεψου το.

Το ξερω πως η πτωση ειναι θεμα χρονου να ερθει, αλλα αν παω για πολυεστερικα μετα χρειαζεται και τρειλερ.
Να κυκλοφορω με τα πολυεστερικα στους δρομους δε θα το ηθελα.

devil's animal
18/12/2015, 19:36
Να κυκλοφορω με τα πολυεστερικα στους δρομους δε θα το ηθελα.

γιατι?
ο μονος θα εισαι?

ptc
18/12/2015, 19:41
γιατι?
ο μονος θα εισαι?

Ουσιαστικα εισαι παρανομος. Χωρις φωτα, με αλλο χρωμα απο αυτο που αναγραφεται στην αδεια.

DrIoannis
18/12/2015, 19:46
Υπάρχουν πολυεστερικά με έτοιμες τρύπες για φώτα κλπ.

ptc
18/12/2015, 19:50
Υπάρχουν πολυεστερικά με έτοιμες τρύπες για φώτα κλπ.

Ξερουμε μια τιμη ενδεικτικα;

cosgili
18/12/2015, 20:31
Πολυεστερικό κουστουμάκι και καπάκια κινητήρα. Μακριά από μανιτάρια και κάγκελα. Έχω δει μηχανάκι να πέφτει με low και εκεί που απλά σέρνεται, να γατζώνει το μανιτάρι κάτω, να κάνει μοχλό και το μηχανάκι να απογειώνεται και να φέρνει κωλοτούμπες.;)

amyroukai
18/12/2015, 21:45
Ξερουμε μια τιμη ενδεικτικα;

Ψάξε το site του perfect fairings

RaGe_Raptor
18/12/2015, 22:04
Πολυεστερικό κουστουμάκι και καπάκια κινητήρα. Μακριά από μανιτάρια και κάγκελα. Έχω δει μηχανάκι να πέφτει με low και εκεί που απλά σέρνεται, να γατζώνει το μανιτάρι κάτω, να κάνει μοχλό και το μηχανάκι να απογειώνεται και να φέρνει κωλοτούμπες.;)


Ότι είπε...
+1000

ptc
18/12/2015, 22:19
Καταρχας ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις. Με βοηθατε πολυ.

Να κανω και μια αλλη ερωτηση παιδια και συγγνωμη αν σας ζαλισα... :rolleyes:

Επειδη ειδα τα κοστουμια του perfect που ειπε ο amyroukai πιο πανω και βρηκα και αλλου στο φορουμ νημα οπου λεγονταν πολυ καλα πραγματα... Οσοι εχετε πολυεστερικα τα βαζετε και τα βγαζετε ή μπορω να τα βαψω και εφοσον εχω και τρυπες για τα φωτα να τα φοραω μονιμα επανω και να εχω τα μαμα για καβαντζα;

cosgili
18/12/2015, 22:36
Καταρχας ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις. Με βοηθατε πολυ.

Να κανω και μια αλλη ερωτηση παιδια και συγγνωμη αν σας ζαλισα... :rolleyes:

Επειδη ειδα τα κοστουμια του perfect που ειπε ο amyroukai πιο πανω και βρηκα και αλλου στο φορουμ νημα οπου λεγονταν πολυ καλα πραγματα... Οσοι εχετε πολυεστερικα τα βαζετε και τα βγαζετε ή μπορω να τα βαψω και εφοσον εχω και τρυπες για τα φωτα να τα φοραω μονιμα επανω και να εχω τα μαμα για καβαντζα;

Tα βάφεις, τα σενιάρεις και τα έχει μόνιμα πάνω, ειδικά αν έχουν και τρύπες για τα μαμά φώτα. Το βάλε-βγάλε είναι χρονοβόρο και κουραστικό. Άσε που κρατάς και το μαμά κουστούμι σε εξαιρετική κατάσταση.
Υπολόγισε πως υπάρχουν και πολυεστερικά έτοιμα, βαμμένα και με αυτοκόλλητα;)

nathair
19/12/2015, 07:00
http://www.motoforza.cz/

Εγώ από εδώ ψώνισα. Μονίμως πάνω, και πολιτική έκδοση (με τρύπα για προβολέα)...

DrIoannis
19/12/2015, 07:17
Έχω ακούσει καλά λόγια για του Perfect. To καλό είναι ότι μπορείς να παραγγείλεις όπως τα θες (λεπτά, πιο χοντρά, με τρύπες, με φωτάκι aftermarket κλπ). Επίσης υπάρχει και εδώ με βαφή ή απλά.
http://www.motoxpricambi.com/Home.asp

devil's animal
19/12/2015, 09:33
Ουσιαστικα εισαι παρανομος. Χωρις φωτα, με αλλο χρωμα απο αυτο που αναγραφεται στην αδεια.



το χρωμα που αναγραφεται στην αδεια ειναι το χρωμα του ντεποζιτου...
δεν πα να εχεις εσυ ροζ πολυεστερικα με κοκκινες καρδουλες (που ειναι και το γουστο σου:p) ολο το μηχανακι...μουτρα, πλαϊνα φαιρινγκ, καρινα, ουρα...αν το ντεποζιτο ειναι μπλε, εισαι οκ σε οποιονδηποτε ελεγχο...
παει αυτο το ξεχναμε...

τρυπες για φωτα εχουν τα περισσοτερα πολυεστερικα, εκτος και αν θες να το τρεξεις πανελληνιο που δεν εχει νοημα...
αλλα ακομα και αν βρεις πολυεστερικο χωρις φωτα..επειδη ειναι φτηνο π.χ. τα πας και στα τρυπανε...
μπορεις να βαλεις τα μαμα φωτα ή μπορεις να βαλεις απλα ενα φαναρι στρογγυλο (μπροστα) και ενα οτι σχημα σ'αρεσει πισω..αυτα αν και εφοσον εχεις μονοκομματα πολυεστερικα και τρυπησεις μονο γι'αυτα...


μπορεις να κινηθεις να παρεις κινεζικα που ειναι abs πλαστικο και πολυ καλης ποιοτητας..βαμμενα, λουστραρισμενα...ετοιμα...
δεν ξερω βεβαια με cp τι γινεται..και αν μπορεις να παραγγειλεις με το "κολπο"...
παλια παντως ολοι ετσι βολευοντουσαν...400-450 ολοκληρο το κουστουμι με ετοιμες τρυπες για τα φωτα (μπρος-πισω)...

εγω πηρα το μηχανακι οπως το ξερεις και δεν τα εχω ακουμπησει τα μαμα πραγματα...δεν το εχω δει πως ειναι μαυρο...
απλα επειδη ηταν χωρις φωτα, τα πηγα Φιλιππο (perfect) μου ανοιξε μια τρυπα μπροστα για φαναρι, (το οποιο το ψωνισα παμφηνα απο σπυρου πατση) και μου εφτιαξε και μια ουρα δικια του με τρυπες για φωτα γιατι ηταν κριμα να σφαξουμε την ηδη υπαρχουσα, επειδη ηταν πολυ καλης ποιοτητας...
αβαφη την εχω ακομα...

οποτε μην τρελαινεσαι...act wisely...
348432

ptc
19/12/2015, 19:11
@διαβολοζωο

Κατ'αρχας thanks για τις πληροφοριες... :beer:


Το χρωμα που αναγραφεται στην αδεια ειναι το χρωμα του ντεποζιτου...

Αυτο δεν το ηξερα οποτε ουσιαστικα δεν υπαρχει θεμα με το χρωμα.


και αν μπορεις να παραγγειλεις με το "κολπο"...

:confused:


εγω πηρα το μηχανακι οπως το ξερεις

Να σου θυμησω πως δεν το εχω δει το gixxer σου, οποτε σε ειδα με το Honda ησουν. ;)
Αλλα καταλαβα πώς ειναι η φαση.


οποτε μην τρελαινεσαι...act wisely...

Δεν προκειται να κανω κατι αμεσα, απλα επειδη οπως ξερεις εχω πολυ χρονο στη διαθεση μου εδω κατω που ειμαι ψαχνομαι γενικα για να μαζεψω πληροφοριες.
Θα μου τα πεις και απο κοντα στο κερασμα.

:wave2:

devil's animal
19/12/2015, 20:14
@διαβολοζωο
:wave2:


ναι το gixxer το ειχα φερει σ'εκεινο τον καφε που ηπιαμε στα φοιτητικα στεκια, οταν ακομα ηταν καλος ο καιρος και κατσαμε εξω..δεν θυμαμαι μερος και μαγαζι...
νομιζα οτι το ειχες δει...

οτι θελεις απο πληροφορια παιρνεις τηλ...
εκει χαμΟΥ που εισαι εχει περισσοτερη "προσφορα" σε πολυεστερικα και τα ρεστα...οποτε εισαι ετοιμος κανεις την κινηση σου...
:beer::beer:

HelenKoR
19/12/2015, 20:18
Αν είναι να ασχοληθεις με πίστα καλό είναι να βάλεις πολυεστερικα (ή abs πλαστικά), να βάλεις engine covers (εγώ θα έλεγα και μανιτάρια σε πλαίσιο και τροχούς) και λεντ ταινία πίσω. Επίσης κάνε μια έρευνα αγοράς για τα μαμά φώτα. Αν είναι ακριβά και δεν κυκλοφορεις νυχτα, βάλε προβολακια και θα είσαι μια χαρά.
Κοίτα παράλληλα και για tank ;)

HelenKoR
19/12/2015, 20:21
Α! Μανετες, μασπιε

ptc
19/12/2015, 20:24
Αν είναι να ασχοληθεις με πίστα καλό είναι να βάλεις πολυεστερικα (ή abs πλαστικά), να βάλεις engine covers (εγώ θα έλεγα και μανιτάρια σε πλαίσιο και τροχούς) και λεντ ταινία πίσω. Επίσης κάνε μια έρευνα αγοράς για τα μαμά φώτα. Αν είναι ακριβά και δεν κυκλοφορεις νυχτα, βάλε προβολακια και θα είσαι μια χαρά.
Κοίτα παράλληλα και για tank ;)

Δυο ερωτησεις: 1)Η λεντ ταινια που λες τι χρηση εχει; Αντι για στοπ;
2) Οταν λες tank; Αν εννοεις knee grips εχει. Ή κατι αλλο;

HelenKoR
19/12/2015, 20:31
Στοπ και φλας. Αφού θα κυκλοφορεις τουλάχιστον από και προς την πίστα ας έχεις έστω τα πίσω φλας.
Tank εννοώ τανκ. Κοστίζει...
Ίσως θα μπορούσες να βρεις ένα μεταχειρισμένο

Και αν είναι να ξεκινήσεις ένα τέτοιο πρότζεκτ, κρατα ένα log book. Βοηθάει πάρα πολύ!

devil's animal
20/12/2015, 08:57
εγω παλι θεωρω υπερβολη το ρεζερβουαρ...
για να βρει το ρεζερβουαρ πρεπει το μηχανακι να φαει σοβαρη τουμπα...
που και παλι, στο φουσκωνουν αν ειναι μεγαλη η λακουβα, στο στοκαρουν εξωτερικα αν ειναι μικρη η λακουβα και ειναι μια χαρα...
και στην τελικη αν δεν παιζουν και πολλα φραγκα μ'ενα bagster δεν φαινεται τιποτα...και κοστιζει ενα 80αρι καινουργιο...στα 40 μεταχειρο...

HelenKoR
20/12/2015, 09:31
Ανάλογα τι θέλει να επιτύχει ο καθένας.
Και είχα κατά νου το κοστολογιο της Triumph.

devil's animal
20/12/2015, 09:44
Ανάλογα τι θέλει να επιτύχει ο καθένας.
Και είχα κατά νου το κοστολογιο της Triumph.

τι εννοεις να "επιτυχει"?
αν ειναι αυτοσκοπος να κανει το μηχανακι σωβρακο, ξερω 'γω?:lol:

HelenKoR
20/12/2015, 10:01
Μπορεί κάποιος να θέλει τα μαμά πράγματα σε άριστη κατάσταση. Και ένα χτυπημένο και επιδιορθωμενο τεποζιτο δεν είναι αποδεκτή λύση.

ptc
20/12/2015, 10:21
Επειδη ο devil's τυχαινει ηδη να ξερει την εν λογω μηχανη, να πω και για τους υπολοιπους πως μιλαμε για ενα 636 του΄05. Δεν ειναι κατι ακριβο δλδ.

devil's animal
20/12/2015, 13:08
Μπορεί κάποιος να θέλει τα μαμά πράγματα σε άριστη κατάσταση. Και ένα χτυπημένο και επιδιορθωμενο τεποζιτο δεν είναι αποδεκτή λύση.

οκ, αλλα δεν θα κατσει να αγορασει το ντεποζιτο απο πριν για "οταν" και "αν" σαβουριαστει αγριως...γιατι μπορει αγριως να μην σαβουριαστει ποτε και να του μεινει αμανατι το ντεποζιτο...και ειναι ακριβο κομματι...
οπως ειπα και πριν παμε πιθανολογικα...

δλδ τι βρισκει κατω πιο ευκολα...
πλαϊνα fairings..
αντιβαρα clip ons..
μανετες...
καπακια καμπανας συμπλεκτη και πηνιων..
μαρσπιε..
και πιθανοτατα ουρα..
στην ασχημη κωλοτουμπα, αντε να βρει και το μπροστινο fairing...

οποτε παμε για ενα πακετακι το κοστουμι πολυεστερα/abs plastic και αν γουσταρει προστατευτικα για τα καπακια μαγνησιου αριστερα, δεξια...
μανετες, αντιβαρα, ειναι φθηνα, βρισκει china και μπορει ν'αφησει και τα λαβωμενα...not so important...

αν ηταν να αγοραζαμε ψαλιδι, ντεποζιτο, μπροστινα κλπ "σοβαρα" για την κωλοτουμπα που θα το κανει το μηχανακι σωβρακο, ε θα το κλειναμε το μαγαζι...:lol:

φανταζομαι καταλαβαινεις το σκεπτικο μου...
:wave2:



Επειδη ο devil's τυχαινει ηδη να ξερει την εν λογω μηχανη, να πω και για τους υπολοιπους πως μιλαμε για ενα 636 του΄05. Δεν ειναι κατι ακριβο δλδ.

Πετρο δεν εχει να κανει με την αξια της μηχανης τοσο, οσο με το ποσο προθυμος (σε χρημα) εισαι για να την ετοιμασεις ετοιμοπολεμη ή να την κρατησεις μπιμπελο για καφε και μοστρα...
τα αποκλειστικα track bikes ειναι μη εμφανισιμα...μα μπορει να μην εχουν ταιριαξει απολυτα οι κινεζιες και να εχει πεσει tie wrap..μα μπορει να εχουν φαει καμια ψιλη και να εχουν αφεθει ετσι τα πλαϊνα τους...μα μπορει να ειναι στραβια καμια μανετα και γρατζουνισμενο κανενα μαρσπιε αλλα :a12:...
τα μηχανακια καφετεριας, φαινονται απο μακρυα...:winka:

ptc
20/12/2015, 14:18
Πετρο δεν εχει να κανει με την αξια της μηχανης τοσο

Το ειπα σε σχεση με το τεποζιτο ή αλλες τοσο προχωρημενες κινησεις. Ισως κατι τετοιο να ειχε νοημα σε ενα καινουριο ακριβο μηχανακι, οπου μια πτωση που θα φαινεται θα στοιχισει χιλιαρικα στην επσικευη και ακομα περισσοτερο στη μεταπωλητικη αξια. Στην περιπτωση μου οπως και να το κανουμε ρισκαρεις (και αρα εχεις να προστατευσεις) λιγοτερα απο πλευρας αξιας.