PDA

View Full Version : Επιδιόρθωση σέλας - νέα σέλα



kalgeorge
16/12/2015, 17:01
Λοιπόν κύριοι , είχα πολύ καιρό την σέλα μου σε άθλια κατάσταση και έπρεπε κάποια στιγμή να την φτιάξω.

Για την ιστορία την είχαν σκίσει οι γάτες στην μέση, είχαν βγεί λίγο τα αφρολέξ εξω από την σέλα και την είχα με μαύρη μονωτική :lol::lol:

enough talking λοιπόν, την πήγα σε ένα μαγαζί που πρότεινε ένας φίλος μηχανόβιος - (μηχανόβιος και ο ιδιοκτήτης) - και την έφτιαξα καινούρια. Ζήτησα κάτι πολύ απλό, όχι εξεζητημένα πράγματα

Πρόσθεσε αφρολέξ, έφτιαξε την σέλα και μου έκανε πολύ καλή τιμή και πολύ καλή δουλειά.

ΔΕΝ προσπαθώ να κάνω διαφήμιση, θα ανεβάσω μόνο τις φωτό από την σέλα.

Όποιος νομίζει ότι θέλει να ρωτήσει κάτι περισσότερο (για να είμαστε στα πλαίσια της νομιμότητας του φόρουμ) ας μου στείλει π.μ και αν είναι πολλοί αυτοί , τότε οκ.

Το μαγαζί είναι στον Βύρωνα, σύνορα περίπου με Υμηττό, κ. Νίκος.

zopas
16/12/2015, 17:18
Προφανως δεν εχεις δει τη δουλεια του Κωστα Κ.Ο.Κ στην Δαφνη....

kalgeorge
16/12/2015, 17:20
Προφανως δεν εχεις δει τη δουλεια του Κωστα Κ.Ο.Κ στην Δαφνη....

Προφανώς δεν εχω δει την δουλεια του κωστα, ουτε του μήτσου, ουτε οποιουδήποτε άλλου που μπορεί να είναι 1000 φορες καλύτερος από αυτόν που πήγα

αλλα αυτό δεν εχει καμία σχέση με το θρεντ

BLiTzER
16/12/2015, 17:25
Για τι τιμή μιλάμε; Δεν τίθεται θέμα "νομιμότητας".

kalgeorge
16/12/2015, 17:30
Για τι τιμή μιλάμε; Δεν τίθεται θέμα "νομιμότητας".

30euro, την άλλαξα εξ όλοκλήρου.
δεν ξερω αν είναι φτηνά ή ακριβά..... κρίντε το εσεις

BLiTzER
16/12/2015, 18:01
Για αφρολέξ + δικό του ύφασμα είναι εξαιρετική τιμή.

Μεγειές ^^

virus
16/12/2015, 18:02
παρα πολυ καλη τιμη. καλοριζικη :beer:

BoSS_Man*
16/12/2015, 18:05
Ρε αδερφε που να δεις και την δουλεια του Θαναση και της κυρας Κατινας! Ασε δεν εχεις δει τιποτα :D

Καλη δουλεια και καλη τιμη!

kalgeorge
16/12/2015, 18:19
ευχαριστώ σας (τους από πανω) :)

απλα σκεφτήκα ότι ίσως είναι καλή η τιμή και εξυπηρετηθεί και κανείς άλλος..
από εκει και περα όποιος θέλει ρωτάει, οποιος πάλι δεν θελει, κανενα πρόβλημα.

ptc
16/12/2015, 18:20
Φαινεται πολυ ωραια δουλεια. Και η τιμη που ειπες... :a016:

Καλοταξιδη.

CIRUS
16/12/2015, 18:31
ευχαριστώ σας (τους από πανω) :)

απλα σκεφτήκα ότι ίσως είναι καλή η τιμή και εξυπηρετηθεί και κανείς άλλος..
από εκει και περα όποιος θέλει ρωτάει, οποιος πάλι δεν θελει, κανενα πρόβλημα.

Καλά έκανες 30 ευρώ δεν είναι πολλά. Σου τα δίνω για να πάρω τη σέλα εγώ + άλλα τόσα για όλο το μηχανάκι σου. Τι λες? lol

Υ.Γ. Ωραία έγινε καλορίζικη, βάλε και μια φωτό από ποιο μακριά να την δούμε

kalgeorge
16/12/2015, 18:35
Καλά έκανες 30 ευρώ δεν είναι πολλά. Σου τα δίνω για να πάρω τη σέλα εγώ + άλλα τόσα για όλο το μηχανάκι σου. Τι λες? lol

Υ.Γ. Ωραία έγινε καλορίζικη, βάλε και μια φωτό από ποιο μακριά να την δούμε

σε κλέβω φίλε.... και δεν το θελω...

spyrakos35
16/12/2015, 19:23
Καλοβολη βαζελε

Σε βαθος χρονου θα φανει η ποιοτητα της δουλειας αλλα για 30€ νομιζω ειναι η καλυτερη σελα του κοσμου

kalgeorge
16/12/2015, 19:25
Καλοβολη βαζελε

Σε βαθος χρονου θα φανει η ποιοτητα της δουλειας αλλα για 30€ νομιζω ειναι η καλυτερη σελα του κοσμου


ισως έχεις δίκιο.... ειπα και στην αρχή, δεν ξερω αν ειναι καλη η τιμή....
αλλα εξαρταται και πόσο βαθος χρόνου εννοεις :bawl:

spyrakos35
16/12/2015, 19:30
ισως έχεις δίκιο.... ειπα και στην αρχή, δεν ξερω αν ειναι καλη η τιμή....
αλλα εξαρταται και πόσο βαθος χρόνου εννοεις :bawl:

Σε κανα χρονο με σχεδον καθημερινη χρηση....

Θα φανει η ποιοτητα του αντιολισθητικου καθως και του αφρολεξ

kalgeorge
16/12/2015, 19:35
Σε κανα χρονο με σχεδον καθημερινη χρηση....

Θα φανει η ποιοτητα του αντιολισθητικου καθως και του αφρολεξ

ε οχι οκ, δεν νομιζω....
ιδωμεν..

spyrakos35
16/12/2015, 19:44
ε οχι οκ, δεν νομιζω....
ιδωμεν..

Ξερω τι λεωωωωωωω

kalgeorge
16/12/2015, 19:59
Ξερω τι λεωωωωωωω

ρε με εναν γκαντεμη.....
:lol::cry:

George_Sp
16/12/2015, 20:01
για 30ευρώ η δουλειά είναι γ@μιστερή. Θέλω και γω ένα μηνυματάκι με στοιχεία να το προγραμματίσω σύντομα. :)

spyrakos35
16/12/2015, 20:07
ρε με εναν γκαντεμη.....
:lol::cry:

Εγω αναφερομαι στο τι επαθα εγω....

Εσυ πηγες σε γσματο μαστορα.....;)

DoctoR_k6
16/12/2015, 23:24
Καλη δουλεια φαινεται. Λες να πηγαμε στον ιδιο???
Μια απο τα ιδια κ γω σημερα...μετα απο καιρο καβαλησα με σελα κανονικη κ ενιωθα πως ημουν σε αλλη μοτο!!
Στα 25€ αλλα υλικο μεσα μονο. Ικανοποιημενος για αρχη...
Οπου πηγε κ o blitzer!!

7Tolis
17/12/2015, 07:12
Ενα μηνυμα και σε εμένα παρακαλώ.

leo1964
02/01/2016, 08:36
30 ευρώ;;;;Τσάμπα βρε παιδιά,όλοι παίρνουν από 60 και πάνω!!

spyrospolo
14/01/2016, 19:37
Και σε μενα ενα μηνυμα παρακαλω

GEORGE171
06/02/2016, 19:10
Ένα pm και σε εμένα παρακαλώ , μιας και είμαι Ηλιούπολη.

viper1
07/02/2016, 11:18
κάτι σέλες από CB 400N που είναι πολύ σάπιες από κάτω τις αναλαμβάνει? και ας δώσω και 40 ευρώ :D

sapila racing
07/02/2016, 12:03
κάτι σέλες από CB 400N που είναι πολύ σάπιες από κάτω τις αναλαμβάνει? και ας δώσω και 40 ευρώ :D

Aυτή δεν είναι δουλειά ταπετσέρη αλλά φαναρτζή.

viper1
07/02/2016, 12:31
Aυτή δεν είναι δουλειά ταπετσέρη αλλά φαναρτζή.

αν σωζονται στείλε πμ

sapila racing
07/02/2016, 15:03
αν σωζονται στείλε πμ

Το αν σωζονται θα στο πεί ο εκάστοτε μαστορας κι εξαρτάται κι απο το κόστος.
Αν μια σελλα είναι ανατικατάστατη και την θέλεις οπωσδήποτε τότε την φτιάχνεις.
Αν αφού φύγει η σκουριά έχει μεταλλο και δεν εχει γίνει σκόνη τότε ενας φαναρτζής στην μπαλώνει και την πας στον ταπετσέρη.
Υπαρχουν και ταπετσερηδες που αναλαμβανουν ολη την δουλειά και την στελνουν αυτοί για φτιάξιμο την βαση.

Αν εχει γινει σκόνη η βαση τότε θελει πολύ δουλεια.

Pan (dvs)
07/02/2016, 20:30
30 ευρώ;;;;Τσάμπα βρε παιδιά,όλοι παίρνουν από 60 και πάνω!!

Εμενα μου πηραν 70 στην Αθηνα και την εκανα ανατομικη.

George_Sp
29/03/2016, 21:43
55ευρώ στο Σάκη.
Η διαφορά στην άνεση κάνει μπαμ.
Οπτικά θέλαμε λίγο καστομιά και όχι κάτι το συνηθισμένο. Το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ.

355781

355782

DoctoR_k6
28/03/2017, 11:00
Καλη δουλεια φαινεται. Λες να πηγαμε στον ιδιο???
Μια απο τα ιδια κ γω σημερα...μετα απο καιρο καβαλησα με σελα κανονικη κ ενιωθα πως ημουν σε αλλη μοτο!!
Στα 25€ αλλα υλικο μεσα μονο. Ικανοποιημενος για αρχη...
Οπου πηγε κ o blitzer!!

Εγω τελικα μετα απο 14 μηνες μπορω να πω δεν εμεινα ικανοποιημενος(Μπορει ο,τι πληρωνεις να παιρνεις).
Ενω στην αρχη ολα οκ καλα μετα απο λιγο καιρο διαπιστωσα πως το αρχικο θεμα που ειχε η σελα (μετα απο 10 χρονια χρησης) ξαναεμφανιστηκε(Το μισο κομματι που καθομαστε προς το ντεποζιτο καθεται κ ετσι εχουμε θεμα ''οικογενειακης'' φυσεως :lol:) .
Λογικα επεσε το θλικο που εβαλε απο μεσα(?), γερασα εγω κ παραξενεψα? Δεν ξερω...
Μου φαινεται πως θα παω στην αντιπροσωπεια να παρω την μαμα μιας κ που ξεστοκαρει η Suzuki (κ κανει ποολυ καλες τιμες σε διαφορα ανταλλακτικα) για κατι γριες σαν την δικια μου και να ξεμπερδευω...

GRR
23/02/2020, 19:39
Καλησπέρα.Αν και λίγο παλιό το θέμα και το ξεθάβω, ήθελα να ρωτήσω αν το gel στην σέλα σκάσει ή έχει αλλοιωθεί, πρέπει οπωσδήποτε να το αλλάξεις?Αν δεν το αλλάξεις, υπάρχει περίπτωση να πάθεις ζημιά στο σώμα σου από το πιάσιμο με την πολύωρη οδήγηση?

doctor_john
23/02/2020, 21:02
Aν δεν υπάρχει κάποιο εξόγκωμα που μένει σταθερό στην θέση του απλά έχεις λιγότερη άνεση απο πρίν.
Ακόμα και αν υπάρχει θα χρειαστεί καιρό για να σου προκαλέσει κάτι ή θα τύχει να πιέζει κάποιο νεύρο
και θα σε ενοχλήσει πολύ γρήγορα οπότε θα το καταλάβεις. Πολύ σπάνιο σενάριο.

Αν είναι να προσέχεις κάτι στην σέλα είναι να μην δημιουργείται ζέστη στον καβάλο και αποκτήσεις προστατίτιδα.
Οτιδήποτε άλλο θα σε ενοχλεί για καιρό, είναι δύσκολο να μην το αντιληφθείς.

Όπως λέει ένας φίλος: αν ήταν ευαίσθητος ο κώλος θα τον είχαμε μπροστά :lol:

GRR
23/02/2020, 21:46
Αν είναι να προσέχεις κάτι στην σέλα είναι να μην δημιουργείται ζέστη στον καβάλο και αποκτήσεις προστατίτιδα.



Αυτό αφορά όλες τι σέλες πάντως τύπου, ή μόνο αυτές που έχουν gel?Δηλαδή μόνο όταν αντιληφθείς έντονη ζέστη στα γεννητικά όργανα και στην περιγεννητική περιοχή θα σου δημιουργήσει πρόβλημα?

panavour
23/02/2020, 21:47
Αυτό αφορά όλες τι σέλες πάντως τύπου, ή μόνο αυτές που έχουν gel?Δηλαδή μόνο όταν αντιληφθείς έντονη ζέστη στα γεννητικά όργανα και στην περιγεννητική περιοχή θα σου δημιουργήσει πρόβλημα?

εκπεμπει το τζελ καποιου ειδους θερμοτητα??

viper1
23/02/2020, 22:34
εκπεμπει το τζελ καποιου ειδους θερμοτητα??

Ναι. Όταν πάρει φωτιά

doctor_john
23/02/2020, 23:29
Όλες τις σέλες, όλα τα καθίσματα και οτιδήποτε μπορείς να χρησιμοποιείς που ζεστένει τον καβάλο.

Γράφω κάπου για έντονη ζέστη ή ότι παράγεται απο το gel;
Νόμιζα ότι τέτοιες πληροφορίες είναι πολύ κοινές ανάμεσα μας.

Φαντάζομαι ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιούνται "βαριά" σαπούνια όπως το πράσινο, τα τύπου detol
και τα σαπούνια χειρουργείου όπως το betadine στα γεννητικά όργανα είναι γνωστό;
Ειδικά στα κορίτσια αγγίζει τα όρια της πολύ μεγάλης βλακείας.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/02/2020, 06:16
Όλες τις σέλες, όλα τα καθίσματα και οτιδήποτε μπορείς να χρησιμοποιείς που ζεστένει τον καβάλο.

Γράφω κάπου για έντονη ζέστη ή ότι παράγεται απο το gel;
Νόμιζα ότι τέτοιες πληροφορίες είναι πολύ κοινές ανάμεσα μας.

Φαντάζομαι ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιούνται "βαριά" σαπούνια όπως το πράσινο, τα τύπου detol
και τα σαπούνια χειρουργείου όπως το betadine στα γεννητικά όργανα είναι γνωστό;
Ειδικά στα κορίτσια αγγίζει τα όρια της πολύ μεγάλης βλακείας.

Ρε ντοκτορ τι λες τώρα?Εδώ και κάποια χρόνια κάνω μπάνιο μόνο με πράσινο σαπούνι. Παντού. Ακόμα και τα μαλλιά. Έχω να χρησιμοποιήσω αφρόλουτρο και σαμπουάν 2 χρόνια περίπου. Φυσικά έχω καταργήσει και το σφουγγάρι και κάνω μόνο με τη παλάμη του χεριού. Το κάνω σαφώς για καλύτερα. Λες ότι υπάρχει πρόβλημα?

doctor_john
24/02/2020, 07:50
Λέω πως σκοτώνεις φιλικά μικρόβια που χρειαζόμαστε και πως αφαιρείς υπερβολικά την λίπανση του δέρματος
είδικά στα μαλλιά κάνεις ζημιά που την έχω ζήσει για χρόνια.
Δεν υπάρχει λόγος να ακούς εμένα όμως, δεν είμαι γιατρός. Ρώτησε το δερματολόγο να σου πει εκείνος.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/02/2020, 08:23
Λέω πως σκοτώνεις φιλικά μικρόβια που χρειαζόμαστε και πως αφαιρείς υπερβολικά την λίπανση του δέρματος
είδικά στα μαλλιά κάνεις ζημιά που την έχω ζήσει για χρόνια.
Δεν υπάρχει λόγος να ακούς εμένα όμως, δεν είμαι γιατρός. Ρώτησε το δερματολόγο να σου πει εκείνος.

Ευχαριστώ πολύ. Και μόνο που με έβαλες σε σκέψεις φτανει. Θα ρωτήσω.

Νόμιζα ότι ήσουν όντως γιατρός :lol:

GRR
24/02/2020, 09:32
Ρε ντοκτορ τι λες τώρα?Εδώ και κάποια χρόνια κάνω μπάνιο μόνο με πράσινο σαπούνι. Παντού. Ακόμα και τα μαλλιά. Έχω να χρησιμοποιήσω αφρόλουτρο και σαμπουάν 2 χρόνια περίπου. Φυσικά έχω καταργήσει και το σφουγγάρι και κάνω μόνο με τη παλάμη του χεριού. Το κάνω σαφώς για καλύτερα. Λες ότι υπάρχει πρόβλημα?

Το ίδιο ακριβώς μου είχε πει και καθηγητής μου στο σχολείο που ήταν χημικός, δηλαδή ότι το σαπούνι είναι καλύτερο από το αφρόλουτρο για το μπάνιο.Και όντως αφαιρεί καλύτερα τις βρωμιές από το δέρμα.Επίσης έχω ακούσει ότι το καθημερινό μπάνιο είναι επιβλάβες γιατί σκοτώνει φιλικά μικρόβια στο δέρμα

viper1
24/02/2020, 09:36
Να ανοίξετε άλλο νημα με σαπούνια για τις ευαίσθητες περιοχές.
Για όσους δεν τους σηκώνεται (Η σημαία) να κοιτάξετε αλλού που είναι πρόβλημα και όχι να βρίσκετε φτηνές δικαιολογίες (σέλες κλπ...)

GRR
24/02/2020, 09:37
Το gel στην σέλα μετά από πόσα περίπου χρόνια ή και χιλιόμετρα θέλει άλλαγμα?Η μήπως θέλει άλλαγμα όταν παραμορφωθεί η σέλα?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/02/2020, 09:46
Να ανοίξετε άλλο νημα με σαπούνια για τις ευαίσθητες περιοχές.
Για όσους δεν τους σηκώνεται (Η σημαία) να κοιτάξετε αλλού που είναι πρόβλημα και όχι να βρίσκετε φτηνές δικαιολογίες (σέλες κλπ...)

Σιγά ρε Γκουσγκούνη :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/02/2020, 09:46
Το ίδιο ακριβώς μου είχε πει και καθηγητής μου στο σχολείο που ήταν χημικός, δηλαδή ότι το σαπούνι είναι καλύτερο από το αφρόλουτρο για το μπάνιο.Και όντως αφαιρεί καλύτερα τις βρωμιές από το δέρμα.Επίσης έχω ακούσει ότι το καθημερινό μπάνιο είναι επιβλάβες γιατί σκοτώνει φιλικά μικρόβια στο δέρμα

Εσύ το κάνεις???

viper1
24/02/2020, 10:12
Σιγά ρε Γκουσγκούνη :lol:

Εγώ ξέρω γιατί δεν μου σηκώνετε :lol:

GRR
24/02/2020, 10:20
Εσύ το κάνεις???

Κάποιες φορές με σαπούνι, κάποιες φορές με αφρόλουτρο, όπως ταιριάζει.Το ποιο επικίνδυνο και επιβλαβές για το δέρμα είναι η ηλιακή ακτινοβολία το καλοκαίρι

George_M.
24/02/2020, 12:06
Να ανοίξετε άλλο νημα με σαπούνια για τις ευαίσθητες περιοχές.
Για όσους δεν τους σηκώνεται (Η σημαία) να κοιτάξετε αλλού που είναι πρόβλημα και όχι να βρίσκετε φτηνές δικαιολογίες (σέλες κλπ...)

δλδ αυτή είναι η απαντηση στο ερωτημα ''γιατι δεν υπαρχουν καραφλοι γυφτοι''...….:cry:

Kickstart
24/02/2020, 17:08
Εχει δίκιο ο ντοκ... Η σέλα όταν τρώει μετατροπή πρέπει να μαστε προσεκτικοί τι κάνουμε... Κάποτε είχα φέρει ένα ttr250 από επαρχία για να το έχω κλασικά μόνο για εντουραδες (πολύ καλό μηχανάκι παρεμπιπτόντως)... Ο παλικαρος που το είχε πριν είχε σκάψει τη σέλα εκεί που καθόμαστε και είχε γεμίσει την τρύπα με... Προβιά από πρόβατο.. Η αίσθηση ήταν απίστευτα μαλακή όταν καθόσουν... Και όντως δεν κουραζοσουν σε πολύωρη οδήγηση στο χώμα καθιστός (φλαταδουρες χιλιομέτρων)... Έλα όμως που σε συνθήκες καλοκαιρινές όντως ανέβαινε η θερμοκρασία στα από τέτοια μου.. (ιδρωνα έντονα)

Δεν θέλετε να ξέρετε τι περιπέτεια υγείας είχα περάσει από αυτή τη μαλακία μετά από ένα χρόνο χρήσης...

Τεσπα προσοχή... Επίσης το τζελ ζεσταίνεται αρκετά.. Είχα τζελ σέλα της τουρατεκ σε ένα από τα BMW που είχα καποτε, χωρίς προβλήματα όμως...

Παντως αν πείραζα σέλα στη σημερινή εποχή θα έπαιζα μόνο με αφρό και τίποτα άλλο... Όταν έψαχνα πέρυσι για μηχανή είχα κάνει βόλτα ένα μπαντιτ ενός πωλητή που είχε φτιάξει τη σέλα με νέο αφρό και νέο δέρμα απέξω στο μοτοκ... Σελαρα... Απίστευτη άνεση... Για πολύωρη οδήγηση ταμάμ.

Ο τύπος μου έλεγε ότι πήγαινε Αθήνα_Ναυπακτο χωρίς κανένα πιάσιμο....κι δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω γιατί όντως ήταν.. Θρόνος

GRR
24/02/2020, 17:18
Εχει δίκιο ο ντοκ... Η σέλα όταν τρώει μετατροπή πρέπει να μαστε προσεκτικοί τι κάνουμε... Κάποτε είχα φέρει ένα ttr250 από επαρχία για να το έχω κλασικά μόνο για εντουραδες (πολύ καλό μηχανάκι παρεμπιπτόντως)... Ο παλικαρος που το είχε πριν είχε σκάψει τη σέλα εκεί που καθόμαστε και είχε γεμίσει την τρύπα με... Προβιά από πρόβατο.. Η αίσθηση ήταν απίστευτα μαλακή όταν καθόσουν... Και όντως δεν κουραζοσουν σε πολύωρη οδήγηση στο χώμα καθιστός (φλαταδουρες χιλιομέτρων)... Έλα όμως που σε συνθήκες καλοκαιρινές όντως ανέβαινε η θερμοκρασία στα από τέτοια μου.. (ιδρωνα έντονα)

Δεν θέλετε να ξέρετε τι περιπέτεια υγείας είχα περάσει από αυτή τη μαλακία μετά από ένα χρόνο χρήσης...

Τεσπα προσοχή... Επίσης το τζελ ζεσταίνεται αρκετά.. Είχα τζελ σέλα της τουρατεκ σε ένα από τα BMW που είχα καποτε, χωρίς προβλήματα όμως...

Παντως αν πείραζα σέλα στη σημερινή εποχή θα έπαιζα μόνο με αφρό και τίποτα άλλο... Όταν έψαχνα πέρυσι για μηχανή είχα κάνει βόλτα ένα μπαντιτ ενός πωλητή που είχε φτιάξει τη σέλα με νέο αφρό και νέο δέρμα απέξω στο μοτοκ... Σελαρα... Απίστευτη άνεση... Για πολύωρη οδήγηση ταμάμ.

Ο τύπος μου έλεγε ότι πήγαινε Αθήνα_Ναυπακτο χωρίς κανένα πιάσιμο....κι δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω γιατί όντως ήταν.. Θρόνος

Στις ανατομικές τις σέλες αλλάζουν μόνο αφρώδες υλικό, ή προσθέτουν και gel?

STF
24/02/2020, 17:19
Δε ξέρω τελικά αν αυτά τα φουσκωτά βοηθήματα (που πάει το μυαλό σας βρε πονηρούληδες...) τύπου https://www.motoraid.eu/travel-equipment/trip-comfort/sw-motech-seat-cushion-traveller-rider-30,5-x-30-cm κάνουν δουλειά;

doctor_john
24/02/2020, 17:51
Στις ανατομικές τις σέλες αλλάζουν μόνο αφρώδες υλικό, ή προσθέτουν και gel?

Aνάλογα τις ανάγκες του οδηγού και το προσδόκιμο ζωής της σέλλας.
Σε μια σέλα που κοστιζει 1200ε με εγγύηση εφ'όρου ζωής, συνήθως θα αποφύγουν την χρήση τζελ
σαν πιο εφήμερο και ευαίσθητο υλικό και θα διαμορφωθεί με 2-3 υλικά πολύ καλύτερης ποιότητας κ.λπ.

Ο "ανατομικός" χαρακτήρας έχει να κάνει με το σύνολο των χαρακτηριστικών της σέλας.

Αυτό που είναι ουσιαστικό για εμάς είναι να μπορούμε να δώσουμε σωστές πληροφορίες στον
επαγγελματία που θα την φτιάξει.
Για να γίνει αυτό πρέπει να έχουμε δώσει χρόνο στο σώμα να συνηθίσει, να έχουμε εστιάσει σε αυτό που μας προβληματίζει
να μιλήσουμε και με τον γιατρό μας αν έχουμε κάποια προδιάθεση πχ κύστη κόκκυγα, μουδιάσματα κ.λπ.
Οπωσδήποτε να είναι στα μέτρα μας ρυθμισμένη η μοτό.
Με λίγα λόγια είναι μια διαδικασία που χρειάζεται την προσοχή και την εμπλοκή μας όσο καλύτερα γίνεται.

Τώρα όσον αφορά έτοιμα προϊόντα που χαρακτηρίζονται "ανατομικά" έχει να κάνει με το κατάστημα
που τα δημιούργησε και εξηγούνται ευκολότερα από τους ανθρώπους που τα προτείνουν.

GRR
24/02/2020, 18:25
Aνάλογα τις ανάγκες του οδηγού και το προσδόκιμο ζωής της σέλλας.
Σε μια σέλα που κοστιζει 1200ε με εγγύηση εφ'όρου ζωής, συνήθως θα αποφύγουν την χρήση τζελ
σαν πιο εφήμερο και ευαίσθητο υλικό και θα διαμορφωθεί με 2-3 υλικά πολύ καλύτερης ποιότητας κ.λπ.

Ο "ανατομικός" χαρακτήρας έχει να κάνει με το σύνολο των χαρακτηριστικών της σέλας.

Αυτό που είναι ουσιαστικό για εμάς είναι να μπορούμε να δώσουμε σωστές πληροφορίες στον
επαγγελματία που θα την φτιάξει.
Για να γίνει αυτό πρέπει να έχουμε δώσει χρόνο στο σώμα να συνηθίσει, να έχουμε εστιάσει σε αυτό που μας προβληματίζει
να μιλήσουμε και με τον γιατρό μας αν έχουμε κάποια προδιάθεση πχ κύστη κόκκυγα, μουδιάσματα κ.λπ.
Οπωσδήποτε να είναι στα μέτρα μας ρυθμισμένη η μοτό.
Με λίγα λόγια είναι μια διαδικασία που χρειάζεται την προσοχή και την εμπλοκή μας όσο καλύτερα γίνεται.

Τώρα όσον αφορά έτοιμα προϊόντα που χαρακτηρίζονται "ανατομικά" έχει να κάνει με το κατάστημα
που τα δημιούργησε και εξηγούνται ευκολότερα από τους ανθρώπους που τα προτείνουν.

Οι ανατομικές οι σέλες σε παπάκι είναι ξεκούραστες όταν οδηγάς για 1-2 ώρες συνεχόμενα?

doctor_john
24/02/2020, 18:44
Δεν έχω ιδέα! Τι πρόβλημα σου εμφάνισε;

GRR
25/02/2020, 14:49
Δεν έχω ιδέα! Τι πρόβλημα σου εμφάνισε;

Τίποτα.Ίσως να παιζεί ρόλο και στο παπάκι το σκάφος του και το στήσιμο του σε σχέση με τα αντίστοιχα street 125 κυβικών, γι αυτό είναι και ποιο ξεκούραστα στην πολύωρη οδήγηση.

Lamnian
27/02/2020, 13:25
Εχω κάνει την σέλα του Κατιμά με τζελ σε επώνυμο σελά . Εχω κάνει 50000 χλμ και δεν είχα κανένα παράπονο . Έκανα και δύο παιδιά :D

ΟΜΩΣ ! Μην περιμένει κάποιος να κάθεται στα πούπουλα . Η διαφορά είναι αντιληπτή στα ταξίδια . Οταν κάθεσαι πάνω στην σέλα 8 - 12 ώρες . Εκεί θα καταλάβεις μια βελτίωση της τάξης του 30 - 40 % η οποία όμως είναι σημαντική όταν ταξιδεύεις σερί 2 - 3 εβδομάδες .

Επίσης , είδα σέλα Gel της Ducati και δεν είχε καμία σχέση με την δική μου . Της Ducati ήταν σαφώς ανώτερη , φαινόταν πιο μαλακή και έπαιζε τεράστιο ρόλο το κάλυμα της σέλας (είχε μια ελαστικότητα) , η ποιότητα του Gel (προφανώς) και η αρχιτεκτονική της σέλας .

Η δικιά μου φτιάχτηκε πριν 7 χρόνια , οπότε λογικά υπάρχει και εξέλιξη στα υλικά και στο Gel .

Θεωρώ λοιπόν ότι αξίζει η μετατροπή της , μόνο για ταξιδιάρικες ψυχές .

Αυτά

doctor_john
27/02/2020, 14:01
..Οταν κάθεσαι πάνω στην σέλα 8 - 12 ώρες . ..

καιρό είχα να ζηλέψω, θενξ! :a013:

Bowleno
27/02/2020, 14:36
Σωστός ο Lamnian, to gel για να "δουλέψει" θέλει τουλάχιστον μια ώρα να είσαι στην σέλα (σε σχετικά ψυχρές θερμοκρασίες) με ελάχιστο, την μισή ώρα.
Άρα εντελώς άχρηστο για όσους κινούνται εντός και γύρω του κλειστού άστεως......

GRR
27/02/2020, 15:25
Σωστός ο Lamnian, to gel για να "δουλέψει" θέλει τουλάχιστον μια ώρα να είσαι στην σέλα (σε σχετικά ψυχρές θερμοκρασίες) με ελάχιστο, την μισή ώρα.
Άρα εντελώς άχρηστο για όσους κινούνται εντός και γύρω του κλειστού άστεως......

Το ίδιο ισχύει και για το ανατομικό αφρώδες υλικό σε ανατομικές σέλες, δηλαδή ότι μετά από πολλά λεπτά οδήγησης αισθάνεσαι άνεση επάνω στην σέλα?

Bowleno
27/02/2020, 16:29
Το ίδιο ισχύει και για το ανατομικό αφρώδες υλικό σε ανατομικές σέλες, δηλαδή ότι μετά από πολλά λεπτά οδήγησης αισθάνεσαι άνεση επάνω στην σέλα?

εξαρτάται από την μέση και..... τον κώλ@ σου......:D

borgiriadis1
28/02/2020, 15:19
Η τελευταία εξέλιξη είναι οι ανατομικές σέλες. Η αίσθηση βέβαια είναι ανώτερη από την κανονική, αλλά τραγικές διαφορές αίσθησης νιώθεις σε μηχανές που έχουν ήδη μεγάλη σέλα από μόνα τους.
Στο SV1000 που η σέλα ήταν τραγική, έφτιαξα με καινούριο αφρό και ανατομική και ήταν η καλύτερη επένδυση που έκανα πάνω στη μηχανή.
Όταν οδήγησα ένα SV650 από Αθήνα μέχρι Λαμία με κανονική σέλα κατάλαβα πόσο πολύ άξιζε τα λεφτά του αυτός που έφτιαξε την δική μου.