PDA

View Full Version : Aυτοματα κιβωτια ταχυτητων (CVT, DCT κλπ κλπ)



byron
16/12/2015, 13:23
Σιγουρα τιθεται θεμα σοφτγουερ που σε καποια ανακληση θα σαχτει. Παντως για μενα η βασικη ευκολια του dct στο δρομο δεν ειναι ο αυτοματισμος αλλα το μανουαλ σιφτινκ με διακοπτες. Ειναι δεδομενο οτι στο τιγκα γκαζι προτιμας να παιρνει τις αποφασεις ο δικος σου εγκεφαλος.

Να ρωτήσω κάτι...

Το DTC τι διαφορά έχει απ΄το αυτόματο/χειροκίνητο κιβώτιο του Mana πχ? :D

spyrakos35
16/12/2015, 13:38
Να ρωτήσω κάτι...

Το DTC τι διαφορά έχει απ΄το αυτόματο/χειροκίνητο κιβώτιο του Mana πχ? :D


ψάχνεσαι για τσαμπουκάδες φιλαράκι?

devil's animal
16/12/2015, 13:43
Να ρωτήσω κάτι...

Το DTC τι διαφορά έχει απ΄το αυτόματο/χειροκίνητο κιβώτιο του Mana πχ? :D


το ενα ειναι DCT και το αλλο ειναι αυτο που εγραψες...:lol:

sapila racing
16/12/2015, 13:53
Να ρωτήσω κάτι...

Το DTC τι διαφορά έχει απ΄το αυτόματο/χειροκίνητο κιβώτιο του Mana πχ? :D

Οτι το μηχανακι δουλεύει? :D

DrBig
16/12/2015, 13:55
Να ρωτήσω κάτι...

Το DTC τι διαφορά έχει απ΄το αυτόματο/χειροκίνητο κιβώτιο του Mana πχ? :D

τουτουνου δεν ειναι cvt?

Panos76
16/12/2015, 13:55
Οτι το μηχανακι δουλεύει? :D

:lol:

Επίσης, πριν 3 χρόνια από ότι βλέπω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135110) μόνο ο Βύρωνας το υποστήριζε :D

pipe_smoker
16/12/2015, 13:58
Να ρωτήσω κάτι...

Το DTC τι διαφορά έχει απ΄το αυτόματο/χειροκίνητο κιβώτιο του Mana πχ? :D

Και τα σμαρτάκια βγαίνουνε με paddles στο τιμόνι, και τα φεράρια επίσης:p

peterTHErider
16/12/2015, 14:48
Και τα σμαρτάκια βγαίνουνε με paddles στο τιμόνι, και τα φεράρια επίσης:p

δηλαδη το mana ειναι το σμαρτακι και η αφρικα το φερραρι???:tooth::tooth:

byron
16/12/2015, 14:52
το ενα ειναι DCT και το αλλο ειναι αυτο που εγραψες...:lol:

ναι, οκ...

καμμιά απάντηση έχει να δώσει κάποιος γιατί δεν ξέρω?

DCT, CVT ...είναι αυτόματα και τα δύο ή όχι?

buckley
16/12/2015, 14:59
ναι, οκ...

καμμιά απάντηση έχει να δώσει κάποιος γιατί δεν ξέρω?

DCT, CVT ...είναι αυτόματα και τα δύο ή όχι?

Ωχ ,τα πήρε αυτός...

Bob_o_mastoras
16/12/2015, 15:00
ναι, οκ...

καμμιά απάντηση έχει να δώσει κάποιος γιατί δεν ξέρω?

DCT, CVT ...είναι αυτόματα και τα δύο ή όχι?

Δεν εχουν σχεση (οπως γνωριζεις προφανως) τα αυτοματα διπλου συμπλεκτη με το CVT..
Οποτε τι το συζηταμε..;;

Το Μana τι ειχε?? Ειχε ενας γειτονας μου στο εξωτερικο και το παρκαρε εκει που αφηνα και το δικο μου και παντα μου αρεζε εξωτερικα και το επαιρνα ματι αλλα δεν εχω ψαξει τη φαση του..

teogtp
16/12/2015, 15:02
ναι, οκ...

καμμιά απάντηση έχει να δώσει κάποιος γιατί δεν ξέρω?

DCT, CVT ...είναι αυτόματα και τα δύο ή όχι?

Αυτοματα ειναι αλλα με διαφορετικη φιλοσοφία λειτουργιας.
Το dct είναι ενα κανονικο κιβωτιο ταχυτητων το οποίο μπορεί να δουλέψει και σαν αυτοματο.
Το Mana εχει ενα αυτοματο κιβωτιο συνεχους μεταβαλομενης σχεσης το οποίο προσομοιάζει σε καποιες περιπτώσεις την "αλλαγη" ταχυτητας ενω στην πραγματικότητα δεν υπάρχει γραναζι (σχεση) που αλλάζει.

nickald
16/12/2015, 15:04
το dct...... το dct...... είναι ένα συστημα πολύ εξαιρετικοοοοοοο

https://www.youtube.com/watch?v=X0lZMcNBtt0

Bob_o_mastoras
16/12/2015, 15:08
το dct...... το dct...... είναι ένα συστημα πολύ εξαιρετικοοοοοοο

https://www.youtube.com/watch?v=X0lZMcNBtt0

:a20:

Μπακιρτζης θεος!!!

byron
16/12/2015, 15:09
Αυτοματα ειναι αλλα με διαφορετικη φιλοσοφία λειτουργιας.
Το dct είναι ενα κανονικο κιβωτιο ταχυτητων το οποίο μπορεί να δουλέψει και σαν αυτοματο.
Το Mana εχει ενα αυτοματο κιβωτιο συνεχους μεταβαλομενης σχεσης το οποίο προσομοιάζει σε καποιες περιπτώσεις την "αλλαγη" ταχυτητας ενω στην πραγματικότητα δεν υπάρχει γραναζι (σχεση) που αλλάζει.

Χμμμ...
Δηλαδή, όταν άλλαζα ταχύτητες στο Mana, δεν άλλαζα? Γιατί σίγουρα κάτι άλλαζε στην λειτουργία του.

Εκτός και το ένα έιναι κανονικό που δουλεύει σαν αυτόματο, και το άλλο είναι αυτόματο που δουλέυει σαν κανονικό? :confused:

byron
16/12/2015, 15:43
Άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει.
Λαλεί πουλί, παίρνει σπυρί κι η μάνα το ζηλεύει...

dimmie_72
16/12/2015, 15:46
το mana είναι scooter.

Bob_o_mastoras
16/12/2015, 15:50
Tελειωσα το διαβασμα αλλα δεν καταλαβα πως, εφοσον προκειται για cvt κιβωτιο, μπορεις να αλλαζεις ταχυτητες;;; Ηλεκτρονικα;;;
Επισης πως κοντενει τη μεταδοση στο sport mode;;; Ενα βαριατορ εχει;;;

sapila racing
16/12/2015, 15:51
Χμμμ...
Δηλαδή, όταν άλλαζα ταχύτητες στο Mana, δεν άλλαζα? Γιατί σίγουρα κάτι άλλαζε στην λειτουργία του.

Εκτός και το ένα έιναι κανονικό που δουλεύει σαν αυτόματο, και το άλλο είναι αυτόματο που δουλέυει σαν κανονικό? :confused:
Καπως ετσι ειναι τα πράγματα.
Το Mana δεν εχει πραγματικό κιβωτιο, είναι CVT απλά το servo προσομοιάζει την αλλαγή ταχυτήτων.

Bob_o_mastoras
16/12/2015, 15:53
Άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει.
Λαλεί πουλί, παίρνει σπυρί κι η μάνα το ζηλεύει...

Λαλει πουλι: Το πουλι της Honda με το γνωστο φτερο.. ;)
Παιρνει σπυρι: Κανει πωλησεις και παιρνει λεφτα..
Και η Μana (της Aprilia) ζηλευει.. :lol::lol:

Ποσο μπροστα ηταν ο Σωλομος ρπστμ... :cool:

byron
16/12/2015, 15:57
Καπως ετσι ειναι τα πράγματα.
Το Mana δεν εχει πραγματικό κιβωτιο, είναι CVT απλά το servo προσομοιάζει την αλλαγή ταχυτήτων.

Δεν ξέρω αν είναι προσομοίωση, πάντως την κάνει πετυχημένα...είτε έχει, είτε δεν έχει πραγματικό κιβώτιο.

Σαν αίσθηση, με το χειροκίνητο mode εννοώ, σαφώς και επιτάχυνε διαφορετικά όταν ανέβαζες και κατέβαζες ταχύτητες από τον διακόπτη.

Τεσπα, Honda θα είναι...κοτζάμ Varadero και Trans Alp έχει φτιάξει, κάτι θα ξέρει.

amyroukai
16/12/2015, 15:57
Μετά το γυμναστήριο θα απαντήσω για κιβώτια....

Johny the Fox
16/12/2015, 15:58
Συστημα διπλου συμπλεκτη ειναι (Dual Clutch Transmission)δλδ σου δινει την δυνατοτητα να διαλεγεις αναμεσα στην χειροκινητη μεταδοση με κατι κουμπακια που εχεις στο αριστερο γκριπ (τυπου σαν σειριακο ας πουμε) και στην αυτοματη μεταδοση.Ενω το CVT του απριλια ειναι οπως το σκουτερ (συνεχως μεταβαλλομενη με δυο δυνατοτητες νομιζω επιλογης σε σπορ και οχι .

sapila racing
16/12/2015, 16:00
Δεν ξέρω αν είναι προσομοίωση, πάντως την κάνει πετυχημένα...είτε έχει, είτε δεν έχει πραγματικό κιβώτιο.

Σαν αίσθηση, με το χειροκίνητο mode εννοώ, σαφώς και επιτάχυνε διαφορετικά όταν ανέβαζες και κατέβαζες ταχύτητες από τον διακόπτη.

Τεσπα, Honda θα είναι...κοτζάμ Varadero και Trans Alp έχει φτιάξει, κάτι θα ξέρει.

Ε ναι, αλλιώς επιταχύνει 'σαν να είχες αλλάξει ταχύτητα'. Στην ουσία οταν 'αλλάζεις' ταχύτητα μεσω του servo το αναγκάζεις να χρησιμοποιεί αλλο εύρος της τροχαλίας με αλλη διάμετρο. Παρτο σαν ενα CVT που λειτουργεί σε 7 διαφορετικά εύρη της τροχαλίας.

Το DCT ειναι τελείως αλλο πράγμα. Με λίγα λόγια είναι ενα κανονικό κιβωτιο που ελέγχεται ηλεκτρονικά.
Εχει 2 συμπλέκτες και είναι πολύ hi tech.
Δες εδω πως δουλεύει:
http://world.honda.com/motorcycle-picturebook/DCT/detail/

Bob_o_mastoras
16/12/2015, 16:01
..Ενω το CVT του απριλια ειναι οπως το σκουτερ (συνεχως μεταβαλλομενη με δυο δυνατοτητες νομιζω επιλογης σε σπορ και οχι .

Ναι αλλα μπορεις και να αλλαζεις ταχυτητες εσυ, φαση manual, εκτος απο τα 3 modes που εχει..
:confused:

byron
16/12/2015, 16:05
.Ενω το CVT του απριλια ειναι οπως το σκουτερ (συνεχως μεταβαλλομενη με δυο δυνατοτητες νομιζω επιλογης σε σπορ και οχι .

Οχι, έχει διακόπτη στο αριστερό grip για να ανεβάζεις και να κατεβάζεις χειροκίνητα. Αυτό που λές υπάρχει στο GP800 μάλλον, που δεν έχει το χειροκίνητο του Mana.

byron
16/12/2015, 16:06
Ε ναι, αλλιώς επιταχύνει 'σαν να είχες αλλάξει ταχύτητα'. Στην ουσία οταν 'αλλάζεις' ταχύτητα μεσω του servo το αναγκάζεις να χρησιμοποιεί αλλο εύρος της τροχαλίας με αλλη διάμετρο. Παρτο σαν ενα CVT που λειτουργεί σε 7 διαφορετικά εύρη της τροχαλίας.

Το DCT ειξναι τελίως αλλο πράγμα. Με λίγα λόγια είναι ενα κανονικό κιβωτιο που ελέγχεται ηλεκτρονικά.
Εχει 2 συμπλέκτες και είναι πολύ hi tech.
Δες εδω πως δουλεύει:
http://world.honda.com/motorcycle-picturebook/DCT/detail/

Ok, κατανοητό thanks. :beer:

Johny the Fox
16/12/2015, 16:13
Ναι αλλα μπορεις και να αλλαζεις ταχυτητες εσυ, φαση manual, εκτος απο τα 3 modes που εχει..
:confused:

δεν το ξερω ,νομιζω ναι.Παντως σε ενα burgman 650 που ειχα ειχε συριακο και ctv (δεν θυμαμαι καν αν ειχε και mods και αυτα το 2003)

p@nos
16/12/2015, 16:14
Το βασικότερο είναι οι πολύ μεγάλες απώλειες του cvt...ένας λογος που το μάνα είναι τόσο ψοφιο είναι το κιβώτιο του

Bob_o_mastoras
16/12/2015, 16:23
Το βασικότερο είναι οι πολύ μεγάλες απώλειες του cvt...ένας λογος που το μάνα είναι τόσο ψοφιο είναι το κιβώτιο του

13,5" το 400αρι.. Αρκετα αργο για 850 street aprilia..
Eνδεικτικα πχ το Z750 (I4 βεβαια) το κανει σε 11"

teogtp
16/12/2015, 17:00
Άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει.
Λαλεί πουλί, παίρνει σπυρί κι η μάνα το ζηλεύει...

Σιγα μην χασω τον απογευματινο μου υπνο για το ρδελο το Africa!
:lol:
Ετσι οπως τα ειπες ειναι "μπακαλιστικα".
Το cvt προσομοιάζει ενα κανονικο κιβώτιο ταχυτήτων ενω το dct είναι ενα κανονικό κιβώτιο ταχυτήτων με δυνατότητα αυτόματης λειτουργίας.

amyroukai
16/12/2015, 17:10
Ότι είπε ο καφετζής...
Είναι κανονικο συμβατικό κιβώτιο, όχι cvt με μερικές προεπιλεγμένες σχέσεις. Το ίδιο κονσεπτ έχει φορέσει η vw καποια χρονια τώρα σε μοντέλα της
Ουσιαστικά όταν έχει μια σχέση, είναι ήδη επιλεγμένη η επόμενη, ο εγκέφαλος η το κουμπί επιλέγει ποιος συμπλέκτης θα δίνει κίνηση.

Bob_o_mastoras
16/12/2015, 17:22
... Το ίδιο κονσεπτ έχει φορέσει η vw καποια χρονια τώρα σε μοντέλα της

Παρα πολλες εταιριες φορανε πλεον κιβωτια διπλου συμπλεκτη στα αμαξια τους. Απλα μαλλον ξεκινησε τη μοδα στα επιβατηγα η VW με το DSG..
Γενικα μαλλον αυτο ειναι το μεσοπροθεσμο μελλον των κιβωτιων ταχυτητων.

Johny the Fox
16/12/2015, 17:51
Παντως προσωπικα δεν εχω αντιληφθει το οφελος της υπαρξης του κιβωτιου διπλου συμπλεκτη σε καθημερινης χρησης κατασκευες οπως το VFR 1200 περαν απο το προσθετο βαρος,ουτε καταλαβα απο τις μεχρι τωρα ανασκοπησεις του μοντελου ,οτι οι χρηστες ειχαν βρει με αυτο λυση σε προβληματα που τους αποσχολουσαν με την απουσια του.Περισσοτερο για γκατζετ μου κανει ,χωρις να το εχω δοκιμασει ο ιδιος Δεν ξερω τα οφελη του στο χωματινο τερεν και μελει να το δουμε ,αλλα σε ειδικοτερες κατασκευες ,οπως τα SS ,ο συμπλεκτης ειναι αναντικαταστατος και ιδιως ενα σειριακο σιφτερ που κανει θαυματα με την χρηση του

p@nos
16/12/2015, 18:22
στα αυτοκινητα εχει το πλεονεκτημα οτι η αλλαγη των ταχυτητων ειναι πιο γρηγορη(αμεση για την ακριβεια) στο manual, και η ανεση που προσφερει στο εντελως αυτοματο...επισης δε χρειαζεται να βγαλεις το χερι απο το τιμονι, οποτε εχεις καλυτερο ελεγχο
στις μοτο το πλεονεκτημα του χρονου της αλλαγης ταχυτητας δεν υφισταται, μιας και το κιβωτιο των μοτο ειναι σειριακο, σε σχεση με το H που δεν ειναι...οποτε η ταχυτητα ειτε καρφωτη αν ξερεις, ειτε με βοηθεια σιφτερ αν δεν ξερεις, ειναι αμεση...επισης δε βγαζεις κανενα χερι απο το τιμονι οποτε δε χανεις ελεγχο...

τωρα η οποια χρησιμοτητα θα ηταν σε καθημερινα commuters απλα για την ανεση της οδηγησης μεσα στην πολη, να γλιτωνεις τις πολλες αλλαγες, το συμπλεκτη, αλλα και τις πολλες απωλειες που εχει το cvt που εχουν τα σκουτερ...αυτο με την προυποθεση το κιβωτιο να ειναι φτηνο σε κοστος...στο χωμα εχει μαλλον καποια χρησιμοτητα σε μοτο τυπου αφρικα μιας και στην ουσια δεν αποσταθεροποιεις τη μοτο στις αλλαγες...οποτε υπαρχει ενας safety παραγοντας, αλλα πιο πολυ γκατζετια ειναι το συστημα στην πραγματικοτητα...

σε αγωνιστικη χρηση δεν εχει κανενα πλεονεκτημα, ακομα και στα αυτοκινητα σειριακα κιβωτια χρησιμοποιουν...

Δεινόσαυρος
16/12/2015, 19:03
Μια και το έχουμε απαυτώσει, να ρωτήσω κι εγώ τι σύστημα είναι το Rekluse και πώς κατατάσεται μέσα στα προαναφερθέντα;

Σαν συμπεριφορά, από το λίγο που το δοκίμασα (σε Husaberg εντουράκι) μάλλον προς το Honda θa φέρνει, και είναι πάρα πολύ ωραίο.
Δεν νομίζω όμως οτι έχει κάποιο ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου.

Bob_o_mastoras
16/12/2015, 19:15
Tο rekluse ειναι φυγοκεντρικος συμπλεκτης οπως των παπιων περιπου. Μαλλον πλησιαζει το dct σαν φιλοσοφια μιας και διατηρει το κανονικο κιβωτιο ταχυτητων αλλα οι αλλαγες δεν γινονται αμεσα και αυτοματα οπως στο dct.

toyar
17/12/2015, 05:49
Χμμμ...


Εκτός και το ένα έιναι κανονικό που δουλεύει σαν αυτόματο, και το άλλο είναι αυτόματο που δουλέυει σαν κανονικό? :confused:

αυτη ειναι η πιο σωστη περιγραφη...................

και μια που αναφερθηκε η vw και το dsg ειναι γνωστο οτι αυτα τα κιβωτια αναμεσα σε δυο αλλαγες βαλβολινης σπανε 3 φορες:smokin:

GFawkes
17/12/2015, 08:39
Ότι είπε ο καφετζής...
Είναι κανονικο συμβατικό κιβώτιο, όχι cvt με μερικές προεπιλεγμένες σχέσεις. Το ίδιο κονσεπτ έχει φορέσει η vw καποια χρονια τώρα σε μοντέλα της
Ουσιαστικά όταν έχει μια σχέση, είναι ήδη επιλεγμένη η επόμενη, ο εγκέφαλος η το κουμπί επιλέγει ποιος συμπλέκτης θα δίνει κίνηση.

Aυτο ακριβως,

Προσφερει την ανεση του αυτομάτου, με περισσοτερες σχεσεις και λειτουργια χειροκινητου.
Μεγαλο βαρος και πολυπλοκοτητα, ΔΕΝ επισκευαζεται, μπορει να εχει τις σχεσεις του χειροκινητου (π.χ. 6) επι δυο αρα 12...

CVT απλο και γερο, αλλα αργο.
Σαφεστατα φτηνοτερο στην συντηρηση του-η επιλογη μου για αυτοματο.

Panos76
17/12/2015, 09:22
Aυτο ακριβως,

Προσφερει την ανεση του αυτομάτου, με περισσοτερες σχεσεις και λειτουργια χειροκινητου.
Μεγαλο βαρος και πολυπλοκοτητα, ΔΕΝ επισκευαζεται, μπορει να εχει τις σχεσεις του χειροκινητου (π.χ. 6) επι δυο αρα 12...


Επισκευάζεται (τουλ. στη Bmw το SMG II ) αλλά όχι από τους επίσημους και από πολύ γάτο μάστορα. ;)


CVT απλο και γερο, αλλα αργο.
Σαφεστατα φτηνοτερο στην συντηρηση του-η επιλογη μου για αυτοματο.

Δυστυχώς (για εμένα, διότι είμαι οπαδός του ''ανακατέματος της κουτάλας'') σταδιακά θα καταργηθούν τα χειροκίνητα και ίσως και τα αυτόματα και το μέλλον είναι τα συγκεκριμένα συστήματα μετάδοσης.

Έτσι ενώ μέχρι πρότινος είχαν εφαρμογή σε υψηλών επιδόσεων αυτοκίνητα, τώρα θα μπαίνουν παντού.

Δεινόσαυρος
17/12/2015, 13:37
ΔΕΝ επισκευαζεται,

Επισκευάζεται (τουλ. στη Bmw το SMG II ) αλλά όχι από τους επίσημους και από πολύ γάτο μάστορα.

Δλδ αν πάθει τπτ, επισήμως πάς για καινούργιο; Το οποίο δεν φαντάζομαι να κάνει λιγότερο από χιλιάρικο, έτσι;

Πόσο «γάτος» πρέπει να είναι ο μάστορας; Χρειάζεται και γνώση ηλεκτρονικών, servo, κλπ; τα έσω ανταλλακτικά (πλάκες, κλπ) είναι στάνταρ;
Ένας μέσος ιδιοκτήτης με τις ως άνω γνώσεις θα μπορούσε να τα καταφέρει;

Πολλές ερωτήσεις, αλλά έχω τους λόγους μου... :evil: :p

GFawkes
17/12/2015, 14:02
Σε dsg ομιλου VAG κοιτας τα 4000€ νομιζω...

Bob_o_mastoras
17/12/2015, 14:12
Συμπλεκτης και παλι συμπλεκτης!!! ;)

teogtp
17/12/2015, 17:57
Σε dsg ομιλου VAG κοιτας τα 4000€ νομιζω...

Νομιζεις.....
4500 ανακατασκευή απλο 6αρι
7200 καινούργιο. ....

Bob_o_mastoras
17/12/2015, 18:05
Νομιζεις.....
4500 ανακατασκευή απλο 6αρι
7200 καινούργιο. ....

Πωω ρε φιλε, τι ειναι αυτη η VW..?? :yuck::a52:

Δεινόσαυρος
17/12/2015, 18:06
Νομιζεις.....
4500 ανακατασκευή απλο 6αρι
7200 καινούργιο. ....

Καλά, αυτά είναι για Φοκσβάγκεν αν δεν κάνω λάθος.

Αλλά και το Χόνδα, ε, τουλάχιστον τη διαφορά τιμής μεταξύ απλού και dct δεν θα κάνει;

dimmie_72
17/12/2015, 18:51
Πωω ρε φιλε, τι ειναι αυτη η VW..?? :yuck::a52:

Πωω ρε φίλε αυτουνού δεν τούμεινε τπτ που να σώνεται τελικά; :yuck::a52:

Johny the Fox
17/12/2015, 19:03
Δουλευω 3 χρονια με αυτοματο/σειριακο στο κουτι.Το αυτοματο εκτος απο βαρος και εξακριβωμενα 10% περισσοτερη καταναλωση δεν κοντραρει το σειριακο,χωρια που δεν μου αρεσει .Αντιθετα εχω σειριακο σε μηχανακι που γ@μαει σε οδηγηση στην πιστα..Σκατα στα αυτοματα δλδ

toyar
17/12/2015, 20:39
Νομιζεις.....
4500 ανακατασκευή απλο 6αρι
7200 καινούργιο. ....

δηλαδη υπηρξε ανθρωπος που πηγε και μετρησε 7000 και του ειπαν ''εεεεεεεεμ λειπουν 200 ευρω'';:cry:

teogtp
17/12/2015, 21:23
δηλαδη υπηρξε ανθρωπος που πηγε και μετρησε 7000 και του ειπαν ''εεεεεεεεμ λειπουν 200 ευρω'';:cry:

Χωρις εργασια.......
Βαλε αλλα 300 με........


Das auto!

stefanos
17/12/2015, 21:35
Το να συζητάμε για αξιοπιστία σε κιβώτιο ταχυτήτων μοτοσυκλετών είναι άτοπο.
Οι αυτοκινητάδες έχουν περιορισμένη εμπειρία στο θέμα σειριακό ενώ οι μοτοσυκλέτες αντίθετα κινούνται αποκλειστικά με τέτοια τόσα χρόνια.

toyar
17/12/2015, 23:24
τα σειριακα των αυτοκινητων δεν εχουν καμμια σχεση κατασκευαστικα και λειτουργικα με των μοτο
δεν υπαρχει σειριακο αυτοκινητου ασυγχρονιστο και με μυλο

stefanos
18/12/2015, 00:07
τα σειριακα των αυτοκινητων δεν εχουν καμμια σχεση κατασκευαστικα και λειτουργικα με των μοτο
δεν υπαρχει σειριακο αυτοκινητου ασυγχρονιστο και με μυλο

Το αναφέρω σαν τρόπο λειτουργίας.

Pew
18/12/2015, 04:08
348381