PDA

View Full Version : XJR 1300!



Σελίδες : [1] 2

puntix
17/12/2015, 21:23
Είμαι ανισόροπος τελικά εκεί που λέω πουλαω το fazer για να παρω παπί , αγοράζω παπί και σκέφτομαι να δώσω το s2 fz6 ανταλλαγη με ενα XJR 1300 so...

Eχω πατήσει τα 33 , εχουν περάσει μηχανές και μηχανάκια απο τα χέρια μου απο σπόρος που οδηγούσα πάπιες και πλέον μετά απο τόσα χρόνια θελω μια ΜΗΧΑΝΗ να μου προσφέρει τα εξής :


Θέλω μια μηχανή με πολλά κυβικά να μου προσφέρει ροπή παντου και πάντα δεν με ενδιαφέρει να πηγαίνει το μηχανάκι να βγαζει πάνω απο 240 χ.α.ω άλλα να έχει ΡΟΠΗ οχι Δύναμη!
Θελω ενα κλασικό κομμάτι το οποίο μαλλον ολα δειχνουν οτι θα είναι και η τελευταία μου μηχανή και θα με συντροφέψει για πολλά χρόνια ίσως και για πάντα.
Θελω να είναι επιβλητικό και να μουγκρίζουν τα κυβικά
Θελω να είναι μαζεμένο και όχι μαουνα (όσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό)
Κατανάλωση δεν με ενδιαφέρει και τόσο γιατί εχω παπί και αμάξι

Θελω να ρωτήσω γνωμες αν το εχει οδηγισει καποιος αυτό το τέρας το XJR 1300 παιδιά το ερωτευτηκα απλά!

Τι χρονολογίες να κοιτάξω και τι πρέπει να προσέξω?

peterTHErider
17/12/2015, 21:28
φιλε μου εγω δεν θα σου πω τιποτα για το μηχανακι γιατι δεν το εχω οδηγησει αλλα μια απορια εχω,εισαι 33 χρονων και λες πως περνεις μια μηχανη που μπορει να ειναι η τελευταια σου??:confused:
δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο?δεν εισαι 63...

Μανολης67
17/12/2015, 21:30
φιλε μου εγω δεν θα σου πω τιποτα για το μηχανακι γιατι δεν το εχω οδηγησει αλλα μια απορια εχω,εισαι 33 χρονων και λες πως περνεις μια μηχανη που μπορει να ειναι η τελευταια σου??:confused:
δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο?δεν εισαι 63...

Σωστός! αλλά σωστός και ο puntix !
Πάντα όρθιοι, με μοτό, όχι με μπανιερα!
Στην γειτονιά μου έχει ενα, παλιό μοντ αλλά κούκλα, :cool:

doctoras
17/12/2015, 21:50
Αν εισαι να καψούρα που λες χτυπάτο και βγάζεις τις περιπλανήσεις του μυαλού εκτος μια ωρα αρχύτερα.

Μηχαναρα ειναι ψιλόκλασσικη ειναι(μιλάω για μοντέλα έως το 2013), το μονο που ειναι σε πλεονεξία ειναι τα κυβικά που ειναι πολλά και με αυτούς εδώ που κυβερνάνε μπορει να στο παραπλησουν οπως κάνανε στα κουτιά 2λιτρων και άνω

Και που ειςαι μη βαζεις περιορισμούς, αύριο μπορει να πεις θέλω ρολαριςμα με 120χλμ μαξ και μια κρουιζερ θα μου ηταν υπεραρκετή

puntix
17/12/2015, 21:51
φιλε μου εγω δεν θα σου πω τιποτα για το μηχανακι γιατι δεν το εχω οδηγησει αλλα μια απορια εχω,εισαι 33 χρονων και λες πως περνεις μια μηχανη που μπορει να ειναι η τελευταια σου??:confused:
δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο?δεν εισαι 63...

Μετά το 1300 φίλε μου νομίζω δεν έχει πισωγύρισμα σε τίποτα άλλο , με αυτό το σκεπτικό το λέω .. Εξάλλου ζητάω αυτά ακριβώς που προσφέρει το μοτέρ ροπή και οδηγική συμπεριφορά, ειδικά αν είναι το καρμπυλατεράτο δεν πρόκειτε να πουληθεί ποτέ και το ξέρω ότι θα το παντρευτώ άρα ξέρω και τι αγοράζω εν αντιθέση με το τι πουλάω.

Και που ειςαι μη βαζεις περιορισμούς, αύριο μπορει να πεις θέλω ρολαριςμα με 120χλμ μαξ και μια κρουιζερ θα μου ηταν υπεραρκετή
κρουισερ δεν νομιζω οτι θα παρω λογο κραδασμων ποτέ , αλλα θα γουσταρα και μια μικρη harley iron :D ξερω εχω περίεργα γούστα είμαι ανωμαλιάρης χαχαχα. και δε μου λες ρε ντοκτόρι τι να ψάξω για καρμπιλατεράτο λες έτσι? Επίσης τι αυτονομία βγάζει; γνωρίζεις; Σε ταξίδι παντως που ειχαμε κάνει ενας γνωστος που εχει το sp που είναι καυλα (το μπλε) εκανε καπου 150 -170 εκεί μεσα απο οτι θυμαμε.

dimmie_72
17/12/2015, 22:07
Μετά το 1300 φίλε μου νομίζω δεν έχει πισωγύρισμα σε τίποτα άλλο , με αυτό το σκεπτικό το λέω ..

θα πω κάτι -φτου κακά- και μετά θα το ξεχάσω ότι το είπα. :tooth:

πρόσφατα ήρθε να επισκεφτεί τον γείτονα κάποιος από διπλανή πόλη και πάρκαρε FJR 2015 δίπλα στο Capo.
είχα και γω αυτές τις απόψεις περί καραβιού κλπ πιθανόν από παλαιότερα FJR. δεν ξέρω τι του κάνανε, το δικό μου δίπλα του έμοιαζε καράβι δίπλα σε παπί. τόσο συμμαζεμένο και compact tourer πρέπει να παίξει σοβαρά στις επιλογές σου αφού σκέφτεσαι να το κρατήσεις για πολύ και που ξέρεις, αύριο μπορείς να θελήσεις να ταξιδέψεις κιόλας. :)

SHOOTER045
17/12/2015, 22:47
θα πω κάτι -φτου κακά- και μετά θα το ξεχάσω ότι το είπα. :tooth:

πρόσφατα ήρθε να επισκεφτεί τον γείτονα κάποιος από διπλανή πόλη και πάρκαρε FJR 2015 δίπλα στο Capo.
είχα και γω αυτές τις απόψεις περί καραβιού κλπ πιθανόν από παλαιότερα FJR. δεν ξέρω τι του κάνανε, το δικό μου δίπλα του έμοιαζε καράβι δίπλα σε παπί. τόσο συμμαζεμένο και compact tourer πρέπει να παίξει σοβαρά στις επιλογές σου αφού σκέφτεσαι να το κρατήσεις για πολύ και που ξέρεις, αύριο μπορείς να θελήσεις να ταξιδέψεις κιόλας. :)

Πες τώρα τι σου έταξε ο καπταν Σπύρος

dimmie_72
17/12/2015, 22:58
Πες τώρα τι σου έταξε ο καπταν Σπύρος

σοβαρά μιλάω και εύχομαι να μη κοιτάξει προς τα δω.

teogtp
17/12/2015, 23:04
θα πω κάτι -φτου κακά- και μετά θα το ξεχάσω ότι το είπα. :tooth:

πρόσφατα ήρθε να επισκεφτεί τον γείτονα κάποιος από διπλανή πόλη και πάρκαρε FJR 2015 δίπλα στο Capo.
είχα και γω αυτές τις απόψεις περί καραβιού κλπ πιθανόν από παλαιότερα FJR. δεν ξέρω τι του κάνανε, το δικό μου δίπλα του έμοιαζε καράβι δίπλα σε παπί. τόσο συμμαζεμένο και compact tourer πρέπει να παίξει σοβαρά στις επιλογές σου αφού σκέφτεσαι να το κρατήσεις για πολύ και που ξέρεις, αύριο μπορείς να θελήσεις να ταξιδέψεις κιόλας. :)


Πες τώρα τι σου έταξε ο καπταν Σπύρος

Θα του εταξε το πιστολακι μαλλιων του,για να στεγνωσει το καπο.................:tooth:

dimmie_72
17/12/2015, 23:08
Θα του εταξε το πιστολακι μαλλιων του,για να στεγνωσει το καπο.................:tooth:

άσε θα χάνει από παντού απ τη χρόνια ακινησία το πιστολάκι του. :bawl:

puntix
17/12/2015, 23:15
θα πω κάτι -φτου κακά- και μετά θα το ξεχάσω ότι το είπα. :tooth:

πρόσφατα ήρθε να επισκεφτεί τον γείτονα κάποιος από διπλανή πόλη και πάρκαρε FJR 2015 δίπλα στο Capo.
είχα και γω αυτές τις απόψεις περί καραβιού κλπ πιθανόν από παλαιότερα FJR. δεν ξέρω τι του κάνανε, το δικό μου δίπλα του έμοιαζε καράβι δίπλα σε παπί. τόσο συμμαζεμένο και compact tourer πρέπει να παίξει σοβαρά στις επιλογές σου αφού σκέφτεσαι να το κρατήσεις για πολύ και που ξέρεις, αύριο μπορείς να θελήσεις να ταξιδέψεις κιόλας. :)

ειπαμε να πουλήσουμε το fazer οχι να πάρουμε ποιο μεγάλο fazer! καλό το fjr αλλα πολύ τουρινγκ για εμένα.

spyrakos35
17/12/2015, 23:48
καλησπέρα

:a014:

dimmie_72
17/12/2015, 23:53
εγώ... έβοσκα τα πρόβατα, εδώϊα παραπέρα :a13:

Bob_o_mastoras
18/12/2015, 00:47
Είμαι ανισόροπος τελικά εκεί που λέω πουλαω το fazer για να παρω παπί , αγοράζω παπί και σκέφτομαι να δώσω το s2 fz6 ανταλλαγη με ενα XJR 1300 so...

Eχω πατήσει τα 33 , εχουν περάσει μηχανές και μηχανάκια απο τα χέρια μου απο σπόρος που οδηγούσα πάπιες και πλέον μετά απο τόσα χρόνια θελω μια ΜΗΧΑΝΗ να μου προσφέρει τα εξής :


Θέλω μια μηχανή με πολλά κυβικά να μου προσφέρει ροπή παντου και πάντα δεν με ενδιαφέρει να πηγαίνει το μηχανάκι να βγαζει πάνω απο 240 χ.α.ω άλλα να έχει ΡΟΠΗ οχι Δύναμη!
Θελω ενα κλασικό κομμάτι το οποίο μαλλον ολα δειχνουν οτι θα είναι και η τελευταία μου μηχανή και θα με συντροφέψει για πολλά χρόνια ίσως και για πάντα.
Θελω να είναι επιβλητικό και να μουγκρίζουν τα κυβικά
Θελω να είναι μαζεμένο και όχι μαουνα (όσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό)
Κατανάλωση δεν με ενδιαφέρει και τόσο γιατί εχω παπί και αμάξι

Θελω να ρωτήσω γνωμες αν το εχει οδηγισει καποιος αυτό το τέρας το XJR 1300 παιδιά το ερωτευτηκα απλά!

Τι χρονολογίες να κοιτάξω και τι πρέπει να προσέξω?

Eιμαστε ακριβως στην ιδια φαση και θελουμε ακριβως την ιδια μοτο... Τσιμπα το μαν, ειναι εργο τεχνης το μοτορι!!! :a07:

spyrakos35
18/12/2015, 06:22
εγώ... έβοσκα τα πρόβατα, εδώϊα παραπέρα :a13:

Ναι παιδι μου, ναι σου λεω......

:lol:

Ohm
18/12/2015, 07:11
κράτα το φεζέξι σου προς το παρόν, περίμενε μερικούς μήνες, και άμα το λιγουρεύεσαι ακόμα, το ξανασκέφτεσαι

η κατανάλωση του 1300 είναι το τελευταίο πρόβλημα. Μη σου πω ότι σε πορεία παίζει να καίει λιγότερο.

θα αλλάζεις αλυσίδες, τακάκια και λάστιχα σα πουκάμισα. Τις τιμές τους, τις είδες;

τα τέλη τα σκέφτηκες; Τα κιλά τα πρόσεξες;

άμα θες να ακούγεται μπρομπρομπρομπρο το μοτέρ, άλλαξε εξάτμιση

η περισσότερη ροπή σε χαμηλές στροφές το μόνο που θα σου κάνει είναι ότι πρώτη στο ξεκίνημα και δευτέρα θα τις κουμπώνεις χωρίς καθόλου γκάζι. Δεν είναι αμάξι, μηχανή είναι. Δεν θα πας πιό γρήγορα.

edit: μικρότερος ζαχάρωνα το xjr1300 και το cb1300 και γω, για τους ίδιους λόγους (είναι επιβλητικό, με λίγα λόγια) αλλά αποφάσισα ότι είναι υπερβολή και πήρα ένα 600άρι.

notakos600
18/12/2015, 07:43
Είμαι ανισόροπος τελικά εκεί που λέω πουλαω το fazer για να παρω παπί , αγοράζω παπί και σκέφτομαι να δώσω το s2 fz6 ανταλλαγη με ενα XJR 1300 so...

Eχω πατήσει τα 33 , εχουν περάσει μηχανές και μηχανάκια απο τα χέρια μου απο σπόρος που οδηγούσα πάπιες και πλέον μετά απο τόσα χρόνια θελω μια ΜΗΧΑΝΗ να μου προσφέρει τα εξής :


Θέλω μια μηχανή με πολλά κυβικά να μου προσφέρει ροπή παντου και πάντα δεν με ενδιαφέρει να πηγαίνει το μηχανάκι να βγαζει πάνω απο 240 χ.α.ω άλλα να έχει ΡΟΠΗ οχι Δύναμη!
Θελω ενα κλασικό κομμάτι το οποίο μαλλον ολα δειχνουν οτι θα είναι και η τελευταία μου μηχανή και θα με συντροφέψει για πολλά χρόνια ίσως και για πάντα....


Έτσι νόμιζα κι εγώ κι αγόρασα cbr1000rr στα 50....
Ποτέ μην λες ποτέ, σχετικά με το xjr1300 τώρα....ότι και να γράψω θα είναι λίγο γιατί το λατρεύω αυτό το μηχανάκι.
Έπρεπε ήδη να το είχες αγοράσει.....άντε τι κάθεσαι; Καλορίζικο και καλοτάξιδο.....

PortisHead
18/12/2015, 08:10
-Yamaha XJR 1300 (μεχρι το προ-προηγουμενο μοντελο , με τις 2 μπουκες)
-Suzuki GSX 1400 ολες οι χρονιες.
-Honda CB 1300 το γυμνο , οχι αυτο με το μισο fairing
-Kawasaki ZRX 1200

Παντοτε λατρεμενα και ποτε ξεπερασμενα.
Κι αφου εχεις σαν στοχο τη ροπη...εχεις 4 επιλογες.
Απο κανεναν κατοχο δεν εχω ακουσει παραπονα, παρα μονο οταν τα πουλησαν.
Με το καλο.

spyrakos35
18/12/2015, 08:17
κράτα το φεζέξι σου προς το παρόν, περίμενε μερικούς μήνες, και άμα το λιγουρεύεσαι ακόμα, το ξανασκέφτεσαι

η κατανάλωση του 1300 είναι το τελευταίο πρόβλημα. Μη σου πω ότι σε πορεία παίζει να καίει λιγότερο.

θα αλλάζεις αλυσίδες, τακάκια και λάστιχα σα πουκάμισα. Τις τιμές τους, τις είδες;

τα τέλη τα σκέφτηκες; Τα κιλά τα πρόσεξες;

άμα θες να ακούγεται μπρομπρομπρομπρο το μοτέρ, άλλαξε εξάτμιση

η περισσότερη ροπή σε χαμηλές στροφές το μόνο που θα σου κάνει είναι ότι πρώτη στο ξεκίνημα και δευτέρα θα τις κουμπώνεις χωρίς καθόλου γκάζι. Δεν είναι αμάξι, μηχανή είναι. Δεν θα πας πιό γρήγορα.

edit: μικρότερος ζαχάρωνα το xjr1300 και το cb1300 και γω, για τους ίδιους λόγους (είναι επιβλητικό, με λίγα λόγια) αλλά αποφάσισα ότι είναι υπερβολή και πήρα ένα 600άρι.

καλό είναι να μη λέμε ό,τι να'ναι

teogtp
18/12/2015, 08:20
Ελα οι μπρατσαραδες να βγαινουν ενας ενας.........
Φιλε επιτελους αποφασισες να γινεις αντρας.........
Γουελκαμ το δε κλαμπ naked bikes rulezzzzzzzzzz!!!!!
Στο τσααακ ημουν να παρω ενα του 99' καρμπυρατερατο το οποιο εχασα μεσα απο τα χερια μου.
Και τελικα πηρα το τελευταιο κουτατο Β-King.........












Τη στιγμη της παραδοσης,ο αντιπροσωπος πρεπει να δακρυσε απο συγκινηση καθ'οτι το ειχε παρει αποφαση οτι μετα απο τοσα χρονια,θα το δωριζε στο θεματικο παρκο με τους δεινοσαυρους ..............:lol:

theofilos888
18/12/2015, 08:23
Αντε τι το σκεφτεσαι; παρτο και μετα δεν θα μπορεις να ξεκαβαλησεις! Ξερω που σου λεω! Η ροπη παντου και παντα ειναι σα ναρκωτικο!!!!!

GFawkes
18/12/2015, 08:27
Kανε οτι νομίζεις




αλλα η λυση ειναι μια για την αρρώστια σου




δεν θελω να σε επηρεάσω....


348385

Y.Γ.

εχω 2 αεροψυκτα ανω των 1100cc!!!!

δεν υπαρχει συγκριση σε ροπη και ηχο...

Ohm
18/12/2015, 08:46
καλό είναι να μη λέμε ό,τι να'ναι

προφανέστατα και δεν γράφω "ό,τι να'ναι". Γράφω αυτά που έχω μάθει.

Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό, εξήγησέ μου ώστε να μάθω περισσότερα.

Με το να κάνεις αυτό το επιθετικό σχόλιο, ότι "λέω ό,τι να'ναι", προς εμένα, δεν βοηθάς κανέναν, σε τίποτα. Ούτε εμένα να μάθω το σωστό, όποιο και αν είναι αυτό, ούτε τον puntix, ούτε την συζήτηση.

DrBig
18/12/2015, 08:55
προφανέστατα και δεν γράφω "ό,τι να'ναι". Γράφω αυτά που έχω μάθει.

Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό, εξήγησέ μου ώστε να μάθω περισσότερα.

Με το να κάνεις αυτό το επιθετικό σχόλιο, ότι "λέω ό,τι να'ναι", προς εμένα, δεν βοηθάς κανέναν, σε τίποτα. Ούτε εμένα να μάθω το σωστό, όποιο και αν είναι αυτό, ούτε τον puntix, ούτε την συζήτηση.

Τα κατα, κατα την γνωμη σου τα ειπες. Προς χαριν της αντικειμενικοτητας, πες και τα υπερ των 1300 κυβικων. Και εγω 1300 καβαλαω και στον φουτσο μου αν σε καποια κοματια με το 600 θα πηγαινα πιο γληγορα.

Panos76
18/12/2015, 08:59
Με την περιγραφή του φίλου, εμένα το μυαλό μου πήγε εντελώς αλλού :D

348387

spyrakos35
18/12/2015, 09:20
η κατανάλωση του 1300 είναι το τελευταίο πρόβλημα. Μη σου πω ότι σε πορεία παίζει να καίει λιγότερο.
σωστό, αν και όλα είναι θέμα ειδικού βάρους στο χέρι


θα αλλάζεις αλυσίδες, τακάκια και λάστιχα σα πουκάμισα. Τις τιμές τους, τις είδες;
από που προκύπτει αυτό?
εγώ στο φουζουρού (fjr), στα 74000 χλμ, μόλις τώρα άλλαξα για δεύτερη φορά τακάκια.... αν τώρα τα μαμά φαίνονται σε κάποιον ακριβά, ας βάλει dp τα οποία είναι αρκούντως πιο φτηνά
λάστιχα άλλαξα με 240€
αλυσίδα δεν έχω (έχω άξονα).... ωστόσο φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι σε μηχανάκια όπως το xjr δεν μπαίνει αλυσίδα παπιού αλλά ενισχυμένη έτσι ωστε να μην την αλλάζεις σαν τα πουκάμισα.... αν είναι πιο ακριβή? ενδεχομένως αλλά όταν αγοράζεις μοτοσυκλέτα δε νομίζω οτι ασχολείται κανείς με την τιμή των αναλωσίμων....


τα τέλη τα σκέφτηκες; Τα κιλά τα πρόσεξες;
σχετικά με τα τέλη, ομοίως με ανωτέρω, αν δεν τα μπορείς, πάρε παπί..... αλλά αν μπορείς όλα τα άλλα και δεν μπορείς το κατόευρω το χρόνο παραπάνω.... ας μην σχολιάσω
δε σχολιάζω και το θέμα των κιλών..... συνήθειο είναι όλα....


η περισσότερη ροπή σε χαμηλές στροφές το μόνο που θα σου κάνει είναι ότι πρώτη στο ξεκίνημα και δευτέρα θα τις κουμπώνεις χωρίς καθόλου γκάζι. Δεν είναι αμάξι, μηχανή είναι. Δεν θα πας πιό γρήγορα.
και πέμπτη να σου πω.... και από του χρόνου και έκτη :D
αν δεν έχεις οδηγήσει μηχανάκι με ροπή δεν μπορείς καταλάβεις τη διαφορά.... και ναι, πας πιο γρηγορα.... ενίοτε πολύ πιο γρήγορα.....


edit: μικρότερος ζαχάρωνα το xjr1300 και το cb1300 και γω, για τους ίδιους λόγους (είναι επιβλητικό, με λίγα λόγια) αλλά αποφάσισα ότι είναι υπερβολή και πήρα ένα 600άρι.
καλά έκανες, αλλά τα δικά σου κριτήρια δεν μπορεί να ισχύουν και για τους υπόλοιπους


προφανέστατα και δεν γράφω "ό,τι να'ναι". Γράφω αυτά που έχω μάθει.

Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό, εξήγησέ μου ώστε να μάθω περισσότερα.

Με το να κάνεις αυτό το επιθετικό σχόλιο, ότι "λέω ό,τι να'ναι", προς εμένα, δεν βοηθάς κανέναν, σε τίποτα. Ούτε εμένα να μάθω το σωστό, όποιο και αν είναι αυτό, ούτε τον puntix, ούτε την συζήτηση.

δε συνηθίζω να είμαι επιθετικός (μπορώ, εύκολα) αν ωστόσο ήθελα να είμαι επιθετικός, θα σου απαντούσα με τρία γειτονικά γράμματα ;)

αγάπη πάντα :lol:

PortisHead
18/12/2015, 09:23
....η περισσότερη ροπή σε χαμηλές στροφές το μόνο που θα σου κάνει είναι....

...να καταλαβεις γιατι οι αμερικανοι λενε : Size Does Matter και There is no replacement for Displacement.

. και -
:p

dimmie_72
18/12/2015, 09:28
δε συνηθίζω να είμαι επιθετικός (μπορώ, εύκολα)

εγώ αδερφέ μα την αλήθεια το είπα και στους άλλους πολύ πιο πριν που έλειπες. το καλύτερο μηχανάκι έχεις. :a05:

GFawkes
18/12/2015, 09:30
Η ΡΟΠΗ ειναι το ομορφοτερο πραγμα σε ενα οχημα,

ειδικα στην Ελλάδα που ειναι γεματοι δρομους σε βουνα και λαγκαδια γεματα στροφιλικια.


γγγγκκκκκααααααγγγγγκκκκκααααααανννννννν.........

byron
18/12/2015, 10:12
Η ΡΟΠΗ ειναι το ομορφοτερο πραγμα σε ενα οχημα,

ειδικα στην Ελλάδα που ειναι γεματοι δρομους σε βουνα και λαγκαδια γεματα στροφιλικια.


γγγγκκκκκααααααγγγγγκκκκκααααααανννννννν.........

Και αν καβαλήσεις ροπάτο μεγάλο μετά από fazer που κάνεις φανουρόπιτα για να βρεις ψίγματα ροπής χαμηλά...αντίο ζωή.

sapila racing
18/12/2015, 10:19
προφανέστατα και δεν γράφω "ό,τι να'ναι". Γράφω αυτά που έχω μάθει.

Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό, εξήγησέ μου ώστε να μάθω περισσότερα.

Με το να κάνεις αυτό το επιθετικό σχόλιο, ότι "λέω ό,τι να'ναι", προς εμένα, δεν βοηθάς κανέναν, σε τίποτα. Ούτε εμένα να μάθω το σωστό, όποιο και αν είναι αυτό, ούτε τον puntix, ούτε την συζήτηση.

Μια ερώτηση μόνο.
Εχεις καβαλήσει ποτέ σου μοτοσυκλέτα με πολλα κυβικά και με κινητήρα με έμφαση στην ροπή απο χαμηλα?
Μαλλον όχι.

Αν ναι, πες ποια ήταν και πως αισθάνθηκες οταν την οδήγησες.

puntix αφού σου αρέσει παρτο να το ευχαριστηθείς!

Μανολης67
18/12/2015, 10:20
Παρακολουθώ το θέμα γιατί κόλλησα με ενα κίτρινο(ίδιο με την φωτό του φίλου παραπάνω,) που συχνάζει στην γειτονιά μου, το μηχανάκι κάνει καθημερινά δρομολογια πόλης, σαν παπάκι, δεν με χαλαγε να το αγόραζα και αυριο.
puntix καλοτάξιδο! :beer:

GFawkes
18/12/2015, 10:25
Και αν καβαλήσεις ροπάτο μεγάλο μετά από fazer που κάνεις φανουρόπιτα για να βρεις ψίγματα ροπής χαμηλά...αντίο ζωή.

Καλυτερα μιας ωρα πραγματικη ζωη

παρα 40 χρονια μ' αροπη μηχανη
:D

https://www.youtube.com/watch?v=RCBoU5-OKhk

pipe_smoker
18/12/2015, 10:42
:smokin:

teogtp
18/12/2015, 10:52
:smokin:

https://www.youtube.com/watch?v=fFnMy9LfmwI

:smokin::smokin:

GFawkes
18/12/2015, 10:58
https://www.youtube.com/watch?v=fFnMy9LfmwI

:smokin::smokin:
xaxaxaxaxa

Jimrizos
18/12/2015, 10:59
Καλησπερα σε ολους.τυχανει να ειμαι κάτοχος 2 φορές της ουσιαστικά ίδιας Μηχανης δηλαδη είχα το μοντελο 2003 και ξαναγωρασα του 2015 το cafe racer.θα σου κανω μια αξιολόγηση.πρωτα για το παλιό μοντελο:τέρας αξιοπιστίας καλα κρατήματα αν και βάρη σε αστικό μέρος,μετα τα 150 τρως πολυ αέρα οπως ολα τα γυμνά,φορτώνεται εύκολα για τουρισμό κάψιμο στα πόδια τους καλοκαιρινούς μήνες,πέρνει πολυ εύκολα αλλα 20 άλογα για πλακα και το μεγαλύτερο μειονέκτημα θα εχεις τρομερή μα τρομερή καταναλοση.αυτο να το σκεφτείς παρα πολυ καλα.τωρα παμε στο καινούριο όπου ισχύουν τα ιδια με τα εξεις μειονεκτήματα:πολυ άβολη σέλα ειδικά για το 2 άτομο,δεν φορτώνεται εύκολα,καίει τα ιδια σχεδόν αν και ειναι ψεκαστο και το μεγαλύτερο μιονεκτιματα απο ολα οτι εχει και μικρότερο τεπόζιτο απο το προηγούμενο σκεψου οτι στα 100 χιλιόμετρα αναβοσβήνει ο δείκτης τρομερά ενοχλητικό σε ταξίδι.ειναι μια μεγαλη αποφάση ως προς την αγωρατου να το σκεφτείς δίπλα και τρίδιπλα και κατα την γνωμημου παντα ανα κατασταλαξεις οτι το θες τοσο πολυ πάρε το προηγούμενο μοντελο που έβγαινε και αυτο ψεκαστο και θα καιρδισεις πολλα σε άνεση και σε ταξίδι αφού ουτος σ άλλος ειναι ίδιες μηχανές

Sapadak
18/12/2015, 11:03
....

Να πάρει κανά GSX δηλαδή?

spyrakos35
18/12/2015, 11:03
:smokin:


Να πάρει κανά GSX δηλαδή?

ο άλλος σε έβαλε?

Jimrizos
18/12/2015, 11:06
Σε ποιον απευθύνεσαι

spyrakos35
18/12/2015, 11:07
Σε ποιον απευθύνεσαι

εγώ? στον Σαπαδακιο (και εμμέσως στον πιπάκια)

Jimrizos
18/12/2015, 11:09
Gsx 1400 ιδια καταναλοση και 245 τέλη έναντι 135 Xjr

spyro
18/12/2015, 11:10
έχει γίνει ποτέ κάποιο συγκριτικό εδώ μέσα μεταξύ των 3 ογκόλιθων? (cb, xjr και gsx)

Sapadak
18/12/2015, 11:11
ο άλλος σε έβαλε?

Οχι :look:

348392

Jimrizos
18/12/2015, 11:20
Είχα και το cb 1300.οο διάφορες μετάξι τους ειναι αρκετές.το cb εχει πολυ γλυκό χαρακτήρα στο δούλεμα και αν και βγαζει 15 άλογα περισσότερα μου έδεινε την εντύπωση οτι ήτανε πιο αργό ίσος γιατι δεν είχε ξεσπάσματα αν και μάζευε χιλ.πιοτιτα κατασκευεις και τα δυο άνω του μετρίου αν και το cb πιο ποιοτικό θα ελεγα.απο την αλλη το Xjr με το στήσιμο και της αναρτήσεις που φοράει σε βάζει πολυ περισοτερο στην μπριζα ειναι αυτο που σου δίνει την μεγαλύτερη αλητια που εχεις μέσασου το αλλο ειναι πιο κυριλέ και αυτο θα το καταλάβεις μονο αν τα οδηγήσεις και τα δυο.παντως αυτο που με τρελάνει περίπτερο ειναι το οτι ειναι το Xjr αερόψυκτο και ο κηνιτιρας φαίνεται Θηριο έναντι του cb.ακομα ενα μιονεκτιματα του cb ειναι ο Σα......κης που σε οτιδιποτε χρειαστείς και θα αργισει να ερθει και θα το πλεροσεις για χρυσάφι.ολα τα αλλα ειναι θεμα γούστου.υ.σ το cb καίει λιγοτερο

theofilos888
18/12/2015, 11:21
έχει γίνει ποτέ κάποιο συγκριτικό εδώ μέσα μεταξύ των 3 ογκόλιθων? (cb, xjr και gsx)

Δεν συγκρινονται αυτα τα μηχανακια!!!! :bawl:

pektis
18/12/2015, 11:40
έχει γίνει ποτέ κάποιο συγκριτικό εδώ μέσα μεταξύ των 3 ογκόλιθων? (cb, xjr και gsx)

Ανοιξες κουβεντα τωρα φιλε...!

pipe_smoker
18/12/2015, 13:15
Να πάρει κανά GSX δηλαδή?

Εν οίδα...


εγώ? στον Σαπαδακιο (και εμμέσως στον πιπάκια)

Ότι ουδέν οίδα...


:lol::lol::lol::lol::lol:



έχει γίνει ποτέ κάποιο συγκριτικό εδώ μέσα μεταξύ των 3 ογκόλιθων? (cb, xjr και gsx)

Εδώ μέσα δε νομίζω να έχει γίνει.
Ψιλοδύσκολο κάποιος να τα είχε και τα 3 (ή 4 αν βάλεις και το zrx1200).

Σε περιοδικά έχουν γίνει, αλλά δε βγαίνει και κανά σπουδαίο συμπέρασμα (τουλάχιστον από τα όσα καταλαβαίνω εγώ κι από το πώς ερμηνεύω αυτά που διαβάζω).
Είναι μικρές οι διαφορές.

Και είναι και λογικό κατά την ταπεινή μου άποψη.

Εγώ έχω το GSX.

Από πιτσιρικάς είχα αφίσες του CB στους τοίχους μου.
Γιατί πήρα GSX αντί για CB?
Γιατί έτυχε φίλος να έχει GSX, να ξέρω το "ιστορικό" του κλπ, συγχρονιστήκαμε όταν εγώ ήμουν σε φάση αγοράς και έλαχε κι αυτός να είναι σε φάση πώλησης (αν και τώρα όλο κάτι μλκίες μου λέει ότι θα μου το πάρει πίσω:lol:)

Άμα είχε CB θα το έπαιρνα και πάλι.
Άμα είχε XJR πιθανότατα θα το έπαιρνα κι αυτό.
Το καβασάκι δε μου αρέσει καθόλου εμφανησιακά.

Μιλάμε για 3 γιαπωνέζικα μουσκουλομήχανα που το μόνο που κάνουνε καλά είναι να κ@υλώνουν τον αναβάτη τους:lol:
Άλλος λέει ότι δε στρίβουν, κι άλλος τα στρίβει.
Άλλος λέει ότι δεν ταξιδεύουν, κι άλλος (υπάρχει εδώ μέσα νομίζω το ταξιδιωτικό) πήγε Νόρντκαπ με GSX.
Άλλος λέει ότι καίνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους, αν τα μάθεις όμως τα πας οικονομικότατα.
Άλλος τα λέει βαρίδια, άλλος τα έχει για καθημερινή μετακίνηση και τον βολεύουν περισσότερο κι από παπί.

Δε βγαίνει άκρη:lol:

Ούτε έχει κανένα νόημα μιας και μιλάμε για τέτοια μηχανάκια να τα βάλουμε πλάι πλάι και να ψάχνουμε ποιό έχει 2 άλογα παραπάνω ή μισό κιλό ροπής κλπ.
(Προσωπικές απόψεις εκφράζω εννοείται. Άλλος μπορεί να θέλει να κοιτάει δυναμομετρήσεις λες και ψάχνει το δυνατότερο ss).

Αξιόπιστα είναι και τα 3 (για το gsx τα ξέρω, για το cb τα ξέρω, για το xjr δεν έχω ακούσει κάτι άσχημο, για το κάβα δε γνωρίζω).
Δυνατά είναι.
Ροπάτα είναι.
Βλέπεις ποιό σου κάθεται καλύτερα στο μάτι και καλορίζικο.

Αρκεί να το παίρνεις γι'αυτό που είναι.

Δεν είναι μηχανήματα ακριβείας, δεν είναι ξυράφια, άμα δεν τα πειράξεις δε σε πειράζουν (δεν υπάρχουν οι γνωστές υστερίες στις ψηλές στροφές που μπορεί να σε στείλουν αδιάβαστο. Γύρω στις 7-8χιλ σαλ έχει τελειώσει το παιχνίδι ούτως ή άλλως).

Άμα θες τουόνο και πάρεις gsx, έχεις κάνει μλκία.
Άμα θες ss και πάρεις cb, έχεις κάνει μλκία.

Άμα θες ένα κλασικό στρογγυλοφάναρο γυμνό, με (πολλή) δύναμη, με άνετη σέλα να αράζεις το γκώλο σου και να μην πιάνεται, και να ξέρεις ότι μπορείς να ρολάρεις άνετος ή να ξηλώνεις την άσφαλτο στα φανάρια, είσαι σε καλό δρόμο:D

ΥΓ. Δεν ξέρω τί ισχύει για το CB και XJR, αλλά ξέρω ότι το GSX αποτελεί και πολύ καλή βάση για βελτιώσεις και λοιπές κ@υλουριές.
Δεν πάω να αδικήσω το χόντα και το γιαμ, πιθανότατα να ισχύει και για αυτά, αλλά εγώ για το σουζούκι ξέρω.

Leon67
18/12/2015, 13:48
Έχω οδηγείσει το ZRX 1100 (σχεδόν ίδιο με 1200) ενός φίλου σε Eddie Lawson replica χρωματισμό. Για βολτούλα ήταν καλό και το μπικίνι fairing βοηθούσε στο ταξίδι εκτός πόλης. Φαντάζομαι ότι το Honda με to μισό fairing να είναι ακόμα καλύτερο. Από τα άλλα μου αρέσει οπτικά το κιτρινόμαυρο Yamaha και το ΄λευκό - Μπλέ Suzuki. Δεν θα αγόραζα όμως κανένα τους! Με χαλάει η πίσω ανάρτηση με τα διπλά αμορτισερ, ίσως γιατι στα 80s που μεγάλωνα η μεγαλύτερη αλλαγή ήταν στοις αναρτήσεις Prolink-Fuul Floatter-UniTrack (H Yamaha άργησε λίγο με το monoshock. Aν θες ροπή χαμηλά και αφού υπάρχει παπί για πόλη πάρε Bandit 1200-1250. Ούτε και αυτό θα το αγόραζα αλλά για άλλους λόγους.

pipe_smoker
18/12/2015, 13:54
Έχω οδηγείσει το ZRX 1100 (σχεδόν ίδιο με 1200) ενός φίλου σε Eddie Lawson replica χρωματισμό. Για βολτούλα ήταν καλό και το μπικίνι fairing βοηθούσε στο ταξίδι εκτός πόλης. Φαντάζομαι ότι το Honda με to μισό fairing να είναι ακόμα καλύτερο. Από τα άλλα μου αρέσει οπτικά το κιτρινόμαυρο Yamaha και το ΄λευκό - Μπλέ Suzuki. Δεν θα αγόραζα όμως κανένα τους! Με χαλάει η πίσω ανάρτηση με τα διπλά αμορτισερ, ίσως γιατι στα 80s που μεγάλωνα η μεγαλύτερη αλλαγή ήταν στοις αναρτήσεις Prolink-Fuul Floatter-UniTrack (H Yamaha άργησε λίγο με το monoshock. Aν θες ροπή χαμηλά και αφού υπάρχει παπί για πόλη πάρε Bandit 1200-1250. Ούτε και αυτό θα το αγόραζα αλλά για άλλους λόγους.

Περί ορέξεως κολοκυθόσπορος σαφώς, αλλά δεν έχει και κάτι για να σε "χαλάσει" εκτός κι αν ψάχνεσαι για πράγματα για τα οποία δεν προορίζεται το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Όπως και να έχει πάντως, υπάρχουν άφτερ μάρκετ αναρτήσεις για όποιον δεν αρκείται στις μαμά κι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Το bandit καλό χρυσό, αλλά τελείως άλλο μηχανάκι και μόνο από πλευράς εμφάνισης να το πιάσεις.
Καμία σχέση ένα τούρινγκ με ένα muscle γυμνό.

sapila racing
18/12/2015, 14:05
Περί ορέξεως κολοκυθόσπορος σαφώς, αλλά δεν έχει και κάτι για να σε "χαλάσει" εκτός κι αν ψάχνεσαι για πράγματα για τα οποία δεν προορίζεται το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Όπως και να έχει πάντως, υπάρχουν άφτερ μάρκετ αναρτήσεις για όποιον δεν αρκείται στις μαμά κι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Το bandit καλό χρυσό, αλλά τελείως άλλο μηχανάκι και μόνο από πλευράς εμφάνισης να το πιάσεις.
Καμία σχέση ένα τούρινγκ με ένα muscle γυμνό.

Υπήρχε και γυμνό Bandit 1200 με στρογγυλό φανάρι, άλλο αν δεν πούλησε στην Ελλάδα.

Επίσης και το ZRX υπήρχε κι αυτό σε έκδοση με στρογγυλό φανάρι και ηταν και κούκλα.
Παλιότερα υπήρχε και Zephyr 1100 γυμνό στρογγυλοφάναρο.

DrBig
18/12/2015, 14:08
αλλο μηχανακι βεβαια, αλλα το ριχνω στο τραπεζι.....bking

spyrakos35
18/12/2015, 14:09
αλλο μηχανακι βεβαια, αλλα το ριχνω στο τραπεζι.....bking

δεν πιστεύω να παιξε ρόλο που έχει μοτέρ χαγιαμπούσα?

:lol:

PortisHead
18/12/2015, 14:12
Μιλάμε για 3 γιαπωνέζικα μουσκουλομήχανα που το μόνο που κάνουνε καλά είναι να κ@υλώνουν τον αναβάτη τους:lol:
Άλλος λέει ότι δε στρίβουν, κι άλλος τα στρίβει.
Άλλος λέει ότι δεν ταξιδεύουν, κι άλλος (υπάρχει εδώ μέσα νομίζω το ταξιδιωτικό) πήγε Νόρντκαπ με GSX.
Άλλος λέει ότι καίνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους, αν τα μάθεις όμως τα πας οικονομικότατα.
Άλλος τα λέει βαρίδια, άλλος τα έχει για καθημερινή μετακίνηση και τον βολεύουν περισσότερο κι από παπί.


Το καταλληλοτερο μηχανακι για τον καθεναν,
ειναι αυτο που θα σε κανει να κατεβαινεις στο γκαραζ
μονο και μονο για να το χαζεψεις.

pipe_smoker
18/12/2015, 14:18
Υπήρχε και γυμνό Bandit 1200 με στρογγυλό φανάρι, άλλο αν δεν πούλησε στην Ελλάδα.


Δεν το ήξερα.

(αλλά γι'αυτό σε έχουμε:beer:)



αλλο μηχανακι βεβαια, αλλα το ριχνω στο τραπεζι.....bking

Μη ρίχνεις τέτοια μηχανάκια στο τραπέζι ρε συ.
Θα σπάσει το δόλιο:bawl:

Ωραίο είναι το Bking.
Γι'αυτό ας μιλήσει ο καφετζής.


Το καταλληλοτερο μηχανακι για τον καθεναν,
ειναι αυτο που θα σε κανει να κατεβαινεις στο γκαραζ
μονο και μονο για να το χαζεψεις.

True:beer:

DrBig
18/12/2015, 14:18
δεν πιστεύω να παιξε ρόλο που έχει μοτέρ χαγιαμπούσα?

:lol:

σωπα καλε...

Εκτος του μοτερ εχει ομως και αναρτησεις και πλαισιο και χαμηλη καταναλωση.Μονο η εξατμιση δε τρωγεται.

pipe_smoker
18/12/2015, 14:21
Μόνο η εξατμιση δε τρωγεται.

Ναι αλλά του πετάς πάνω δυο ακράπες και καλή μας όρεξη....:a8:

teogtp
18/12/2015, 14:26
Νομιζω οτι το King ξεφεύγει απο τα γουστα του φιλου μας ο οποίος απ'οτι βλέπω (λογο επιλογης) ειναι ρετρολαγνος.












Κουφαλες......ετσι και βρεθεί 2 King στο φορουμ εγω αποχωρω......
There can be only one......:D

teogtp
18/12/2015, 14:27
Ναι αλλά του πετάς πάνω δυο ακράπες και καλή μας όρεξη....:a8:

Ακριβες και οχι ιδιαίτερα ομορφες.
Zard σαφως πιο ταιριαστες.

teogtp
18/12/2015, 14:32
Τι να πω για το γουμαρι;
Θηρίο απο γκάζι (σωωωωπα τι μας ειπες!)
Μαλακες αναρτήσεις (ρυθμιζομενες)αλλα διαβαζουν σωστα τον δρόμο.
Φρεναρες.
Καταναλωση περιπου στο 8αρι/100 και αναλογα ποσο σε "τρωει" το χερι.
Χώρο για φόρτωμα δεν εχει.
Αυτα.

pipe_smoker
18/12/2015, 14:32
Ακριβες και οχι ιδιαίτερα ομορφες.
Zard σαφως πιο ταιριαστες.

Περί ορέξεως όπως είπαμε και πριν, αλλά οι ακρά μου αρέσουν περισσότερο στο μάτι.

Sapadak
18/12/2015, 14:35
Να μη ξεχάσει και το X-11 να ρίξει μια ματια

Leon67
18/12/2015, 14:37
Άμα είναι ρετρο λάγνος ας πάρει ένα αντρικό μηχανάκι σαν το GSXR 1100 (1990-1992) να καταλάβει ροπή και να το έχει και κλασσικό σε λίγα χρόνια. Ακόμα υπάρχουν http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7261049/. Aυτά τα ρετρο κτλ είναι πολύ ψεύτικα και δήθεν.

ptc
18/12/2015, 14:46
Άμα είναι ρετρο λάγνος ας πάρει ένα αντρικό μηχανάκι σαν το GSXR 1100 (1990-1992) να καταλάβει ροπή και να το έχει και κλασσικό σε λίγα χρόνια. Ακόμα υπάρχουν http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7261049/. Aυτά τα ρετρο κτλ είναι πολύ ψεύτικα και δήθεν.

Κι αυτο "μονο για γνώστες" ρε πστ μου; Τελικα αμα δεν εισαι γνώστης περιοριζονται πολυ οι επιλογες σου στα ελληνικα μεταχειρισμενα... :lol:

Ωραια προταση παντως φιλε Leon.

teogtp
18/12/2015, 14:49
Ψευτικο το xjr;
Τελευταία φορα που επεσε ενα απο το σταντ,μετατοπιστηκε ο μαγνητικος Βορρας.....

sapila racing
18/12/2015, 14:49
Άμα είναι ρετρο λάγνος ας πάρει ένα αντρικό μηχανάκι σαν το GSXR 1100 (1990-1992) να καταλάβει ροπή και να το έχει και κλασσικό σε λίγα χρόνια. Ακόμα υπάρχουν http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7261049/. Aυτά τα ρετρο κτλ είναι πολύ ψεύτικα και δήθεν.

Ωραίο μηχανακι αλλά η αγγελία είναι ύποπτη.
Δείχνει ενα μηχανακι κούκλα, και στις τελευταίες 2 φωτό ενα αλλο ξαναβαμμένο λάθος, με γυαλισμένο πλαίσιο, κλπ.

Leon67
18/12/2015, 17:06
Κι αυτο "μονο για γνώστες" ρε πστ μου; Τελικα αμα δεν εισαι γνώστης περιοριζονται πολυ οι επιλογες σου στα ελληνικα μεταχειρισμενα... :lol:

Ωραια προταση παντως φιλε Leon.

Δεν είναι δικιά μου η αγγελία. Αλλά το ίδιο μηχανάκι το έχει παροπλισμένο ένας φίλος και έχω κάνει πολλές βόλτες. Η μία Αθήνα Λίμνη-Αιδιψό-Αρκίτσα. Είχε ρεπριζ απίστευτες με το 5αρι σασμάν του και ήταν αξιοπρεπές στο στροφιλίκι. Από ήχο (με 4-1 φ60) απίστευτο. Sorry αλλά τα ρετρομοντέρνα με ξενερώνουν. Και με FZR (1992μοντ νομίζω) που είχε ένας τότε (2000 περίπου) στην παρέα πάλι καλά θα ήμουν από ροπή και θόρυβο μόνο η υδρόψυξη θα περιόριζε λίγο την ηχητική συμφωνία.

Leon67
18/12/2015, 17:15
Για να μ΄ην τα ισοπεδώνω όλα με δύο αμορτισερ πίσω δέχομαι τα Eddie Lawson ρεπλικες και κάτι σε GS 1000 s Wess Cooley replica. Από τα μοντέρνα ρετρομ@ΛΚ@.. μόνο GS 1200 SS σε μπλέ του 2002-3.
348408

Bob_o_mastoras
18/12/2015, 17:24
Leon μπερδευεις το ρετρο με το κλασσικο.
Για να εχεις ενα παλιο μηχανακι απο τα 80ies πρεπει οντως να εισαι γνωστης του αλλιως θα σου φυγει ενας σκασμος λεφτα σε συντηρησεις και λοιπα παρελκομενα.
Οσο ομορφα και να ειναι ειναι πολυ δυσκολη και ασυμφορη η κατοχη τους.

Απο την αλλη ενα μηχανακι σαν το xjr με κλασσικες γραμμες και αειθαλες design, ασχετα αν δεν ειναι οικονομικα (σε τελη, βενζινες κλπ) σου εγγυωνται απροβληματιστη λειτουργεια μιας και ουσιαστικα προκειται για καινουργια οχηματα κατασκευασμενα προσφατα αλλα με δοκιμασμενες και αποδεδειγμενες εδω και δεκαετιες λυσεις σε κινητηρα, πλαισιο κλπ κλπ

Απευθυνονται σε αυτους που αγαπανε αυτες τις γραμμες αλλα οχι τους μπελαδες που συνεπαγει η κατοχη μιας παλιας μοτοσυκλετας.

Leon67
18/12/2015, 17:28
Leon μπερδευεις το ρετρο με το κλασσικο.
Για να εχεις ενα παλιο μηχανακι απο τα 80ies πρεπει οντως να εισαι γνωστης του αλλιως θα σου φυγει ενας σκασμος λεφτα σε συντηρησεις και λοιπα παρελκομενα.
Οσο ομορφα και να ειναι ειναι πολυ δυσκολη και ασυμφορη η κατοχη τους.

Απο την αλλη ενα μηχανακι σαν το xjr με κλασσικες γραμμες και αειθαλες design, ασχετα αν δεν ειναι οικονομικα (σε τελη, βενζινες κλπ) σου εγγυωνται απροβληματιστη λειτουργεια μιας και ουσιαστικα προκειται για καινουργια οχηματα κατασκευασμενα προσφατα αλλα με δοκιμασμενες και αποδεδειγμενες εδω και δεκαετιες λυσεις σε κινητηρα, πλαισιο κλπ κλπ

Απευθυνονται σε αυτους που αγαπανε αυτες τις γραμμες αλλα οχι τους μπελαδες που συνεπαγει η κατοχη μιας παλιας μοτοσυκλετας.

ΟΚ, δεκτό. Για το 1200ss που είναι μοντέλο 2002-3 έχεις κανα σχόλιο;

DrEvil
18/12/2015, 17:29
Κουφαλες......ετσι και βρεθεί 2 King στο φορουμ :D:D
εγω αποχωρω...... :wave2::wave2:


bonepeeler
:p:p

Κι το εχει κανει και μναρα....

panavour
18/12/2015, 17:32
Είμαι ανισόροπος τελικά εκεί που λέω πουλαω το fazer για να παρω παπί , αγοράζω παπί και σκέφτομαι να δώσω το s2 fz6 ανταλλαγη με ενα XJR 1300 so...

Eχω πατήσει τα 33 , εχουν περάσει μηχανές και μηχανάκια απο τα χέρια μου απο σπόρος που οδηγούσα πάπιες και πλέον μετά απο τόσα χρόνια θελω μια ΜΗΧΑΝΗ να μου προσφέρει τα εξής :


Θέλω μια μηχανή με πολλά κυβικά να μου προσφέρει ροπή παντου και πάντα δεν με ενδιαφέρει να πηγαίνει το μηχανάκι να βγαζει πάνω απο 240 χ.α.ω άλλα να έχει ΡΟΠΗ οχι Δύναμη!
Θελω ενα κλασικό κομμάτι το οποίο μαλλον ολα δειχνουν οτι θα είναι και η τελευταία μου μηχανή και θα με συντροφέψει για πολλά χρόνια ίσως και για πάντα.
Θελω να είναι επιβλητικό και να μουγκρίζουν τα κυβικά
Θελω να είναι μαζεμένο και όχι μαουνα (όσο εφικτό μπορεί να είναι αυτό)
Κατανάλωση δεν με ενδιαφέρει και τόσο γιατί εχω παπί και αμάξι

Θελω να ρωτήσω γνωμες αν το εχει οδηγισει καποιος αυτό το τέρας το XJR 1300 παιδιά το ερωτευτηκα απλά!

Τι χρονολογίες να κοιτάξω και τι πρέπει να προσέξω?


Νομιζω οτι αυτο θα σε βολεψει καλυτερα και θα ταξιδευεις κι ολας λογω φερινγκ.Το εχει 5 χρονια απουλητο και το στελνει και οπου θελεις,και το θεωρω και πιο ομορφο-γουστα βεβαια ειναι αυτα-.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/846522/

7Tolis
18/12/2015, 17:57
Αφήστε τα παλιά να πεθάνουν στην ησυχία τους.

DrBig
18/12/2015, 18:00
Να μη ξεχάσει και το X-11 να ρίξει μια ματια

γιακ :cry:

hlektronio
18/12/2015, 18:28
pornet 900
sorry hornet ηθελα να πω..

που στρίβει και φρενάρει ,οχι μόνο για φασαρία όπως τα άλλα..
και ανθεκτικότατο ,το έχει φίλος με 17 αλλαγές λαδίων, με πουτσoil, εδω και 170Κ χλμ.

kordix
18/12/2015, 18:30
Χίλιες φορές 1100χχ από το χ-11 που δεν τρώγεται με τίποτα. :cry: . Μερικές φορές καλύτερα να μένουν ντυμένες οι γκόμενες :D.



Αφού ο άνθρωπος ερωτεύτηκε xjr τι του γράφουμε για άλλα. Να το πάρει το xjr, ωραίο είναι και σε αυτή την κατηγορία ψωνίζουμε αυτό που γουστάρουμε κι οχι με βάση νούμερα και τεστ. Σου έκανε κλικ, αντε πάρτο, μη το ψάχνεις και πολύ.


Εγώ θα αγόραζα ενα cb 1300 πάντως :D, εκανα το λάθος και το οδήγησα. Το yamaha δεν εχει τύχει να το βολτάρω αλλά λογικά παρόμοια αίσθηση θα χει.
ΡΟΠΗ ΡΟΠΗ ΡΟΠΗ και ευχαριστιέσαι ΚΑΙ την αργή βόλτα. Οχι πως δεν μπορούν να πάνε και γρήγορα.

pipe_smoker
18/12/2015, 19:00
Τι σχέση εχουν τα χορνετ τα 900, τα gsxr1100 κλπ, με το XJR και τα λοιπά του συναφιου του, ένας θεός το ξέρει.

Επίσης μην μπερεδευετε τα ψευτορετρο/ψευτοκλασικ/reissue/"βγάζω το 2015 μηχανάκι του 80" και λοιπές μαλακιτσες.

Δεν εχουν καμια σχέση με αυτη την κατηγορία τα cb1300 κλπ.
Μονη εξαίρεση το καινούριο XJR που του μαμησανε το ταμτιριριμ.

panavour
18/12/2015, 20:15
[QUOTE=Leon67;2679377] ίσως γιατι στα 80s που μεγάλωνα η μεγαλύτερη αλλαγή ήταν στοις αναρτήσεις Prolink-Fuul Floatter-UniTrack (H Yamaha άργησε λίγο με το monoshock./QUOTE]

Η γιαμαχα ηταν πρωτη με το MONOSHOCK και μετα ακολουθησαν οι αλλοι

MG-KTiNoS
18/12/2015, 20:43
[QUOTE=Leon67;2679377] ίσως γιατι στα 80s που μεγάλωνα η μεγαλύτερη αλλαγή ήταν στοις αναρτήσεις Prolink-Fuul Floatter-UniTrack (H Yamaha άργησε λίγο με το monoshock./QUOTE]

Η γιαμαχα ηταν πρωτη japan με το MONOSHOCK και μετα ακολουθησαν οι αλλοι
FiX
:D

theofilos888
18/12/2015, 21:30
Αφηστε τον ανθρωπο να παρει το μηχανακι, που γουσταρει και αφηστε το τι ΘΑ θελατε να αγορασετε εσεις! Οταν θελει καποιος μεγαλο γυμνο, θελει μονο αυτο. Και οποιο απο τα 4 γιαπωνεζικα του κανει, το παιρνει! Τι να το κανει το gsxr; Να σπασει τη μεση του; Ή το μπαντιτ;
Παρε φιλαρακι το μηχανημα που θες και καλες βολτες! Ωραιο ειναι οδηγικα αλλα εμενα με κερδισε η διχρωμια του χοντα!

Leon67
18/12/2015, 21:46
[QUOTE=Leon67;2679377] ίσως γιατι στα 80s που μεγάλωνα η μεγαλύτερη αλλαγή ήταν στοις αναρτήσεις Prolink-Fuul Floatter-UniTrack (H Yamaha άργησε λίγο με το monoshock./QUOTE]

Η γιαμαχα ηταν πρωτη με το MONOSHOCK και μετα ακολουθησαν οι αλλοι

ναι αλλά έμεινε εκεί για περισότερο χρόνο και σε λιγότερα μοντέλα.

p@nos
18/12/2015, 23:50
30 χρονων εισα φιλε παρε ενα superduke 1290 file αμα θες ροπατο μηχανακι κανα streetfighter κανα biking στη χειροτερη...αμα θες καικι παρε ενα κανονικο να κανεις και διακοπες το καλοκαιρι

notakos600
19/12/2015, 07:40
30 χρονων εισα φιλε παρε ενα superduke 1290 file αμα θες ροπατο μηχανακι κανα streetfighter κανα biking στη χειροτερη...αμα θες καικι παρε ενα κανονικο να κανεις και διακοπες το καλοκαιρι

Πάνο, είπε πως θέλει αξιοπιστία...

Μανολης67
19/12/2015, 14:21
notakos600

Πάνο, είπε πως θέλει αξιοπιστία...



:bawl:

Μανολης67
19/12/2015, 14:26
Μεγαθήρια? και εγω ετσι νόμιζα, οδηγησα μερικές φορές το CBR 1.300 ενός φίλου και
Α) επαθα πλάκα
β) επαθα πλάκα και
το ερωτευτηκα.
Μεσα στην πόλη το προτιμώ και από μικρότερη μηχανή (!!!!!!!) πως καταφερνουν οι Ιάπωνες και κάνουν 220+ κιλά να φαίνονται παπάκια,αυτοί το ξέρουν!

dimmie_72
19/12/2015, 15:58
Μεγαθήρια? και εγω ετσι νόμιζα, οδηγησα μερικές φορές το CBR 1.300 ενός φίλου και
Α) επαθα πλάκα
β) επαθα πλάκα και
το ερωτευτηκα.
Μεσα στην πόλη το προτιμώ και από μικρότερη μηχανή (!!!!!!!) πως καταφερνουν οι Ιάπωνες και κάνουν 220+ κιλά να φαίνονται παπάκια,αυτοί το ξέρουν!

απλά και έξυπνα με την επίφαση του ρετρό μας επαναφέρουν κυριολεκτικά στην ιδέα της πανταχού μοτοκίνησης που με τις ψηλές ιπποδυνάμεις και με τις στροφές στα ύψη η τα unstopable με το Κ.Β. και οδηγούς στα ύψη κοντεύουμε να ξεχάσουμε... :lol:

DrBig
19/12/2015, 16:01
καττι ξερει ο βαρουφα.

amyroukai
19/12/2015, 17:13
348459

byron
19/12/2015, 17:15
καττι ξερει ο βαρουφα.

Αν υποθέσω στο πόσα ξέρει απ΄τα "άλλα" που είναι και η ειδικότητα του, πρέπει να είναι πολύ μαλακία μηχανάκι το XJR.

DrBig
19/12/2015, 17:19
Αν υποθέσω στο πόσα ξέρει απ΄τα "άλλα" που είναι και η ειδικότητα του, πρέπει να είναι πολύ μαλακία μηχανάκι το XJR.

Ναι αλλα στα εξαρχεια κινειται σβελτα.

byron
19/12/2015, 17:54
Ναι αλλα στα εξαρχεια κινειται σβελτα.

Στο ferry boat της Αίγινας πάντως, μια μπροστά και δυο πίσω τον πήγαινε το FJR...

dimitris777
20/12/2015, 19:57
Καλησπερα. Να το παρεις. Εχω το 14αρι GSX, εχω κανει ΤΑ χλμ μαζι του αν και ενα χρονο το εχω στο car ακομη δεν ειμαι σιγουρος γιατι οπως ειπε και καποιος παραπανω ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ το μετανιωσανε που το πουλησανε....... Στριβουν μια χαρα, αν θελεις κατι παραπανω παρε ss, φρεναρουν στη αρχη σα καραβια μετα με ενα δαχτυλο μεσα στη στροφη. Θα το φορτωσεις σα νταλικα και δε θα καταλαβεις ΤΙΠΟΤΑ απο επιταχυνση. Το δικο μου με 19,5 λιτρα εκανα 400+χλμ αρκετες φορες, θα βρεις την ταχυτητα που κανεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΤΟΒΟΛΤΑ 80-110, μετα τα 130 καιει 6-7 λιτρα και οσο ανοιγεις καιει οπως και καθε 1000+. Το GSX εχει 6 ταχ. και τα αλλα απο 5 νομιζω. Θα κουμπωνεις μια 3 και θα πηγαινεις με 30 να γουσταρεις, θα ανοιγεις το κρανος για να ακους τη μηχανη. Τον πρωτο χρονο δε θα βλεπεις την ωρα να βρεις χρονο για να την κανεις στο δρομο χωρις σχεδιο και προορισμο απλα για να την κανεις βολτα και να καψεις βενζινη! Το YAMAHA αν εχει καρπυρατερ δεν ξερω τι καταναλωση εχει. Η σελα στο δικο μου ειναι αρχοντικη και με σωστη θεση τα μαρσπιε για ξεκουραστη οδηγηση. Αν τρεχεις 140+ θα χρειαστεις ενα μασκακι κανα 50-60 ευρω.Θα παρεις περισσοτερα απο οσα θα δωσεις αλλα μετα απο 5-7 χρονια θα ψαχνεις για κατι αλλο και αν μπορεις θα παρεις 1 δευτερο και μεχρι τοτε ισως να γινουμε ευρωπη και να τα βγαζουμε για 1-2 μηνες και να τα γουσταρουμε. Τα σερβις ειναι νορμαλ σε τιμες, αλλα θα δυσκολευτεις να το δωσεις αμεσα αν χρειαστει ή θα πρεπει να χασεις πολλα.
Σου ευχομαι να το παρεις και να πανε ολα καλα.
Το δικο μου σε μια απο τις βολτες..

348569

Δεινόσαυρος
24/03/2016, 10:19
Τσιμπα το μαν, ειναι εργο τεχνης το μοτορι!!!

Είναι!

+1188

Apostolos
10/02/2018, 20:16
Γειά σας παιδιά,
Μετά από zxr400, varadero 1000 transalp στην Ελλάδα, σκέφτομαι σοβαρά για το (όνειρο ζωής) XJR1300
Το κακό είναι ότι όλο εδώ (στην Αγγλία) λένε ότι το CB1300 είναι καλύτερο.
Αλλά όλοι συμφωνούν ότι το XJR1300 είναι πιο όμορφο.
Είμαι σε τρομερό δίλημμα.

lykourgi
10/02/2018, 20:32
Γειά σας παιδιά,
Μετά από zxr400, varadero 1000 transalp στην Ελλάδα, σκέφτομαι σοβαρά για το (όνειρο ζωής) XJR1300
Το κακό είναι ότι όλο εδώ (στην Αγγλία) λένε ότι το CB1300 είναι καλύτερο.
Αλλά όλοι συμφωνούν ότι το XJR1300 είναι πιο όμορφο.
Είμαι σε τρομερό δίλημμα.

Τι σημασία έχει ποιο βλέπουν οι άλλοι ως ομορφότερο; Να σου μιλούσαν για τεχνικά θέματα (προβλήματα κλπ), να το συζητούσες.

Δεν υπάρχει κάποιο πραγματικό δίλημμα.
Παίρνεις αυτό που αρέσει σε εσένα.

Grafton 505
10/02/2018, 23:09
Τι σημασία έχει ποιο βλέπουν οι άλλοι ως ομορφότερο; Να σου μιλούσαν για τεχνικά θέματα (προβλήματα κλπ), να το συζητούσες.

Δεν υπάρχει κάποιο πραγματικό δίλημμα.
Παίρνεις αυτό που αρέσει σε εσένα.

Μάλλον περισσότερο του αρέσει να του λένε οι άλλοι ότι έχει ωραίο μηχανάκι παρά να έχει αυτό που θέλει....

Apostolos
10/02/2018, 23:37
Μάλλον περισσότερο του αρέσει να του λένε οι άλλοι ότι έχει ωραίο μηχανάκι παρά να έχει αυτό που θέλει....

Μάλλον είσαι κουκιά σπέρνω

dimitris777
14/02/2018, 19:24
Αποστολε κανε μια βολτα το καθενα και οποιο σου κατσει καλυτερα παρτο. Ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη για διαφορετικους λογους για την καθε μηχανη.

matrix
18/02/2018, 14:17
Γειά σας παιδιά,
Μετά από zxr400, varadero 1000 transalp στην Ελλάδα, σκέφτομαι σοβαρά για το (όνειρο ζωής) XJR1300
Το κακό είναι ότι όλο εδώ (στην Αγγλία) λένε ότι το CB1300 είναι καλύτερο.
Αλλά όλοι συμφωνούν ότι το XJR1300 είναι πιο όμορφο.
Είμαι σε τρομερό δίλημμα.

το XJR1300 οντως πιο όμορφο

Μανολης67
18/02/2018, 19:57
Δεν οδηγησα το XJR αλλα το CB 1300 ενός φίλου και απλά δεν εχω λόγια, αρχοντιά? παπάκι στην πόλη? χαλί στον αυτοκινητόδρομο? επειδή επαναλαμβανω όμως δεν οδήγησα και το YAMAHA μην δεσεις κόμπο την αποψη μου....