PDA

View Full Version : Mobile App Πρώτων Βοηθειών του Ερυθρού Σταυρού.



ptc
17/12/2015, 23:54
https://www.youtube.com/watch?v=LkkfUs4gdsU
http://www.samarites.gr/?section=2021&language=el_GR

Ένα application που καλο ειναι να βρισκεται σε ολα τα κινητα. Δινει οδηγιες για αντιμετωπιση διαφορων εκτακτων περιστατικων, με κατατοπιστικες οδηγιες για τις καταλληλες πρωτες βοηθειες.

Αχρειαστο να'ναι που λενε...

George_Sp
18/12/2015, 01:06
:beer:

7Tolis
18/12/2015, 02:36
Ωχ ωχ ωχ.

McTalas
19/12/2015, 00:38
Θα παρω ενα για την δουλεια... θα το βαζω να δουλευει και εγω θα καθομαι...:D

blackbusa
19/12/2015, 23:57
https://www.youtube.com/watch?v=LkkfUs4gdsU
http://www.samarites.gr/?section=2021&language=el_GR

Ένα application που καλο ειναι να βρισκεται σε ολα τα κινητα. Δινει οδηγιες για αντιμετωπιση διαφορων εκτακτων περιστατικων, με κατατοπιστικες οδηγιες για τις καταλληλες πρωτες βοηθειες.

Αχρειαστο να'ναι που λενε...

αν δεν εχεις κανει και καποια μαθηματα πρωτων βοηθειων , ειναι αχρηστο/επικινδυνο...

Nikol1979
21/12/2015, 21:27
αν δεν εχεις κανει και καποια μαθηματα πρωτων βοηθειων , ειναι αχρηστο/επικινδυνο...

Διαφωνω, αν εχεις ενα πραγματικα καλο app. Εγω εχω κατεβασει ενα του St.John, και τιποτα απο οσα γραφει δε νομιζω οτι θα μπορουσε να προκαλεσει ζημια. Αντιθετως γραφει και ποιες ενεργειες πρεπει να αποφυγεις. Και ας μην ξεχναμε οι αγγλοι φοβουνται πολυ τις μυνησεις, οποτε...

Οπως και να χει, ενα σεμιναριο πρωτων βοηθειων θα επρεπε να το κανουμε ολοι.

ptc
21/12/2015, 21:41
Διαφωνω, αν εχεις ενα πραγματικα καλο app. Εγω εχω κατεβασει ενα του St.John, και τιποτα απο οσα γραφει δε νομιζω οτι θα μπορουσε να προκαλεσει ζημια. Αντιθετως γραφει και ποιες ενεργειες πρεπει να αποφυγεις. Και ας μην ξεχναμε οι αγγλοι φοβουνται πολυ τις μυνησεις, οποτε...

Οπως και να χει, ενα σεμιναριο πρωτων βοηθειων θα επρεπε να το κανουμε ολοι.

Κι εγω αυτο εχω στο κινητο μου! Απλα του St.John ειναι στα αγγλικα οποτε περιοριζει λιγο το κοινο. Αυτα τα apps ειναι φτιαγμενα ωστε να απευθυνονται στον καθενα μας, ειτε εχει ή δεν εχει καποια εκπαιδευση στο αντικειμενο. Οσο για το αν ειναι καλο ή οχι να το εχουμε, πιστευω πως θα εμπιστευτω τη γνωμη του Ερυθρου Σταυρου που μας προτρεπει να το κατεβασουμε στο κινητο μας περισσοτερο απο καποιου χρηστη ενος φορουμ για μηχανακια.

7Tolis
21/12/2015, 21:46
Άμα δεν έχεις ψυχραιμία ότι και να λέει το απλικέσο θα πάει στραφι.
Επαναλαμβάνω, ωχ ωχ ωχ.

Εξηγουμαι. Ο άλλος απλώς λιποθυμησε και ο συγγενής του νομισε πως πέθανε. Είχε δει στη τηλεόραση μαλαξεις αλλά είχε κάνει και κάτι σεμινάρια πρώτων ή και τελευταίων βοηθειων, και τον άρχισε στις μαλάξεις. Χαλοοοοουυυυυ!!

Άλλος πήγε και έσπασε τη μύτη του επειδή νόμιζε πως παθαινε εγκεφαλικό οπότε, αν θα έτρεχε αίμα θα γλυτωνε το εγκεφαλικό. Χαλοοοοουυυυυ part 2

Αυτά τα 2 κάπου τα είδαν - διάβασαν και τελικά τα επραξαν. Το αποτέλεσμα είναι αβεβαιο σε τέτοιες περιπτώσεις.

Συνοψίζοντας: Ωχ ωχ ωχ.

ptc
21/12/2015, 21:53
Παιδια για να μην το ζαλιζουμε πολυ, δεν ειναι με το ζορι... Οποιος νομιζει πως δεν ειναι ψυχραιμος ή δεν εχει τις ικανοτητες, δεν το κατεβαζει και δεν το χρησιμοποιει. Εμενα παλι το οτι ο Ερυθρος Σταυρος με προτρεπει να το εχω στο κινητο μου κατι μου λεει. Και ειναι δωρεαν, οποτε δε βγαζει κατι απο αυτο για να υποψιαστουμε για ιδιοτελη συμφεροντα...

akis_trevor
21/12/2015, 21:59
Επειδη πολυ πολυ προσφατα εκανα σεμιναριο στον ε.ε.σ. οταν καναμε την πρακτικη στο τελος καθε μερας,ηταν αρκετα διαφορετικο απο την θεωρια.ειδικα στην καρπα(τεχνητη αναπνοη κλπ).
Ποσο μαλλον με τον πανικο της στιγμης.

BLiTzER
21/12/2015, 22:01
Παιδια για να μην το ζαλιζουμε πολυ, δεν ειναι με το ζορι... Οποιος νομιζει πως δεν ειναι ψυχραιμος ή δεν εχει τις ικανοτητες, δεν το κατεβαζει και δεν το χρησιμοποιει. Εμενα παλι το οτι ο Ερυθρος Σταυρος με προτρεπει να το εχω στο κινητο μου κατι μου λεει. Και ειναι δωρεαν, οποτε δε βγαζει κατι απο αυτο για να υποψιαστουμε για ιδιοτελη συμφεροντα...

Δηλαδή σου έστειλε μήνυμα προσωπικά ο ερυθρός σταυρός και σε συμβούλεψε να το κατεβάσεις; Γιατί αν εννοείς ότι σε προτρέπει να το κατεβάσεις, αφού επισκεφθείς τη σελίδα της εφαρμογής στο google play, τότε μάντεψε τι συμβαίνει και με όλες τις υπόλοιπες δωρεάν εφαρμογές στον πλανήτη.

Σόρι, αλλά το χρειαζόσουν :p

7Tolis
21/12/2015, 22:02
Παιδια για να μην το ζαλιζουμε πολυ, δεν ειναι με το ζορι... Οποιος νομιζει πως δεν ειναι ψυχραιμος ή δεν εχει τις ικανοτητες, δεν το κατεβαζει και δεν το χρησιμοποιει. Εμενα παλι το οτι ο Ερυθρος Σταυρος με προτρεπει να το εχω στο κινητο μου κατι μου λεει. Και ειναι δωρεαν, οποτε δε βγαζει κατι απο αυτο για να υποψιαστουμε για ιδιοτελη συμφεροντα...
Θα πας και στο δικαστήριο μετά;

BLiTzER
21/12/2015, 22:03
Δε χρειάζεται. Κατέβασε την εφαρμογή "Lawyer it up".

ptc
21/12/2015, 22:28
Δηλαδή σου έστειλε μήνυμα προσωπικά ο ερυθρός σταυρός και σε συμβούλεψε να το κατεβάσεις; Γιατί αν εννοείς ότι σε προτρέπει να το κατεβάσεις, αφού επισκεφθείς τη σελίδα της εφαρμογής στο google play, τότε μάντεψε τι συμβαίνει και με όλες τις υπόλοιπες δωρεάν εφαρμογές στον πλανήτη.

Σόρι, αλλά το χρειαζόσουν :p

http://www.samarites.gr/home

Ειναι στο homepage. :wave2:

McTalas
21/12/2015, 22:32
Εχω δει γιατρό να θελει να δωσει αδρεναλινες γιατι πολυ απλα κοιταζε αλλο μονιτορ και εβλεπε ισοηλεκτρικη.
Εχω δει γιατρο να παθαινει κρίση εψιλον ασθενης για την ακρίβεια ηταν σε στατους, και να λεει να του βαλουμε θερμομετρο μηπως και κανει ριγος.
Μου εχουν πει πώς γιατρος σε πιθανο εγκεφαλικό να δινει ασπιρίνη,
οποτε παιδια ποτε μην λετε ποτε.
Καλα και ωραια ολα αυτα και που βγαινουν νεα πραγματα αλλα μη νομισετε πως θα ειστε σουπερ χιροου. Μην κλαψουμε κανεναν...

virus
21/12/2015, 22:42
τελικα εχουμε πολλους εκαβιτες εδω μεσα :beer::beer:

tzimidis
21/12/2015, 22:42
Θα πας και στο δικαστήριο μετά;

εάν δεν απατώμαι, στας ευρώπας μπορεί να πάει δικαστήριο εξίσου και για "μη παροχή βοήθειας"

7Tolis
21/12/2015, 22:43
Και γιατρούς έχουμε.

7Tolis
21/12/2015, 22:47
εάν δεν απατώμαι, στας ευρώπας μπορεί να πάει δικαστήριο εξίσου και για "μη παροχή βοήθειας"
Αυτό είναι περισσότερο θέμα χρηστών ηθών κατά κάποιον τρόπο. Αν κάποιος δε γνωρίζει κάτι ή δεν είναι σίγουρος για κάτι, είναι χρησιμότερο να βοηθήσει πχ καλώντας κάποιον που γνωρίζει ή να βοηθήσει στη ψυχολογία του ασθενή. Κανένα δικαστήριο δε θα πει σε πολίτη γιατί δεν έκανες προσπάθεια ανάνηψης γιατί πολύ απλά θα πάρει ως απάντηση, δεν έχω τέτοια αρμοδιότητα και εκπαίδευση.

Επίσης μπορεί να βοηθήσει μετά από προτροπή του εξιδεικευμένου προσωπικού να κάνει κάτι. Και πάλι, αν θέλει.

Nikol1979
21/12/2015, 22:47
Απο την αλλη παλι, και απο την απραξια εχουμε κλαψει πολλους...

Δλδ φαντασου να εχεις την ψυχραιμια (γιατι αυτο η το χεις η δεν το χεις νομιζω) και να δεις μπροστα σου το χ,ψ και να μην ξερεις τι να κανεις....

Οταν ειδα τον ανηψιο μου 3 χρονων να κοκκαλωνει γιατι του ειχε κατσει το μακαρονι στο λαιμο, τοτε καταλαβα τι εστι βερυκοκο...

Νομιζω οτι καπου στη μεση βρισκεται η χρυση τομη.

7Tolis
21/12/2015, 22:52
Οταν ειδα τον ανηψιο μου 3 χρονων να κοκκαλωνει γιατι του ειχε κατσει το μακαρονι στο λαιμο, τοτε καταλαβα τι εστι βερυκοκο...

Νομιζω οτι καπου στη μεση βρισκεται η χρυση τομη.

Του συμπληρώνεις κιμμα. Όλος ο κόσμος το ξέρει αυτό.

tzimidis
21/12/2015, 22:56
εάν δεν απατώμαι, στας ευρώπας μπορεί να πάει δικαστήριο εξίσου και για "μη παροχή βοήθειας"


Αυτό είναι περισσότερο θέμα χρηστής ηθικής κατά κάποιον τρόπο. Αν κάποιος δε γνωρίζει κάτι ή δεν είναι σίγουρος για κάτι, είναι χρησιμότερο να βοηθήσει πχ καλώντας κάποιον που γνωρίζει ή να βοηθήσει στη ψυχολογία του ασθενή. Κανένα δικαστήριο δε θα πει σε πολίτη γιατί δεν έκανες προσπάθεια ανάνηψης γιατί πολύ απλά θα πάρει ως απάντηση, δεν έχω τέτοια αρμοδιότητα και εκπαίδευση.

Επίσης μπορεί να βοηθήσει μετά από προτροπή του εξιδεικευμένου προσωπικού να κάνει κάτι. Και πάλι, αν θέλει.

από την άλλη βέβαια , στας ευρώπας μπορεί να μηνυθείς και επειδή κατέβηκες να βοηθήσεις αλλά έπιασες τον τραυματία χωρίς γάντια latex............

Nikol1979
21/12/2015, 22:58
Του συμπληρώνεις κιμμα. Όλος ο κόσμος το ξέρει αυτό.

Τα ετρωγε σκετα. Ξερεις ποση ωρα θελει ο κιμας να τον φτιαξεις..???????

Αν και εκεινη την ωρα, δεν ειχα διαθεση για αστεια......

7Tolis
21/12/2015, 22:59
Σου έχω καλύτερο. Ντοπιο. Γιατί μου εκοψες τη μπλούζα;
-Γιατί αιμορραγούσατε στη κοιλιά κύριε.
-Ναι, αλλά γιατί μου εκοψες τη μπλούζα.
-............ ;

BLiTzER
21/12/2015, 23:01
Τα ετρωγε σκετα. Ξερεις ποση ωρα θελει ο κιμας να τον φτιαξεις..???????


Όση ώρα θέλει να τρέξεις την εφαρμογή και να βρεις αυτό που χρειάζεσαι;

Nikol1979
21/12/2015, 23:03
Οχι ρε εξυπνε κι εσυ...

αμα μπεις στον κοπο να την κατεβασεις, θα μπεις στον κοπο και να την ξεψαχνισεις πριν σου χρειαστει- ελπιζουμε δηλαδη.

7Tolis
21/12/2015, 23:04
Τέλος πάντων. Την εφαρμογή την έχω και εγώ. Επικουρικά. Θα είναι χρήσιμη αν θα είστε ψυχραιμοι και την έχετε διαβασμένη από πριν.

Nikol1979
21/12/2015, 23:06
...και αυτο τα συνοψιζει ολα, απο καποιον που ξερει τι λεει.

McTalas
21/12/2015, 23:10
Εγω παντως μια φορα που ειχα κατεβάσει για την κλιμακα Γλασκόβης με μπερδευε. Μεχρι που την εμαθα.
Το θεμα ειναι η εξάσκηση. Και εγω μπορει να σκαλωσω οταν εχω κατι να το κανω καιρο...

BLiTzER
21/12/2015, 23:10
Καλά μην υπερβάλλουμε κιόλας, που ξέρει τι λέει ο Τόλης.

Ναι, φυσικά, πρέπει να γνωρίζεις τι να κάνεις από πριν. Οπότε μπορείς κάλλιστα να διαβάσεις ένα βιβλίο.

Τον αποπήραμε, όμως, τον καημένο τον ptc, ο οποίος μόνο να βοηθήσει ήθελε. Εγώ, φυσικά, αστειευόμουν.

7Tolis
21/12/2015, 23:13
Ναι, φυσικά, πρέπει να γνωρίζεις τι να κάνεις από πριν. Οπότε μπορείς κάλλιστα να διαβάσεις ένα βιβλίο..
Ή να περιμένεις να βγει σε ταινία.

Nikol1979
21/12/2015, 23:34
Ναι αλλα το βιβλιο θα ειναι παντα καλυτερο απο την ταινια. Πρωτα πρεπει να δεις την ταινια.:lol:

Και δεν νομιζω να μη φανηκε η προθεση του ptc οταν ξεκινησε αυτο το θρεντ!

Το κακο στο γραπτο λογο ειναι οτι δεν ειναι παντα ευκολο να καταλαβεις ποτε καποιος κανει πλακα και ποτε μιλαει σοβαρα, η ποτε ειναι 50-50...

blackbusa
22/12/2015, 01:51
Διαφωνω, αν εχεις ενα πραγματικα καλο app. Εγω εχω κατεβασει ενα του St.John, και τιποτα απο οσα γραφει δε νομιζω οτι θα μπορουσε να προκαλεσει ζημια. Αντιθετως γραφει και ποιες ενεργειες πρεπει να αποφυγεις. Και ας μην ξεχναμε οι αγγλοι φοβουνται πολυ τις μυνησεις, οποτε...

Οπως και να χει, ενα σεμιναριο πρωτων βοηθειων θα επρεπε να το κανουμε ολοι.

St John Ambulance is determined that no one should die because they needed first aid and didn’t get it.This app includes the latest first aid advice and protocols for dealing with emergency situations. It is simple to follow with illustrated guides and voiced instructions.
The app doesn’t replace the benefits of learning first aid on a St John Ambulance course, nor is it as in depth as a full first aid manual. But when there is an emergency, it will help you to know what to do to in those few crucial moments when basic knowledge of first aid can make the difference.
Nothing is more tragic than a life lost needlessly. You can be the difference between life and death.
Please note: The first aid advice is based solely upon UK protocols. Both the UK and European emergency service numbers are provided.

με λιγα λογια το app ειναι καλο για καποιον που εχει παρακολουθησει τα μαθηματα και δεν κουβαλαει μαζι του το βιβλιαρακι αν κολλησει σε κατι...και απο τα βασικοτερα που μαθαινεις στα σεμιναρια δεν ειναι τι να κανεις αλλα και τι να ΜΗΝ κανεις...και στο λεει καποιος που εχει κανει το σεμιναριο του ΕΣ και εδω που βρισκομαι 3 διαδορετικα UK courses στην εταιρια που δουλευω...
φιλικα...:wave2:

Nikol1979
22/12/2015, 13:53
Δεν διαφωνώ σε κατι.
Εχω κανει course γιατι δούλευα με παιδιά παλιότερα και ειχα πολλα μαζι υπ ευθύνη μου.

Pan (dvs)
22/12/2015, 17:32
Διαφωνω, αν εχεις ενα πραγματικα καλο app. Εγω εχω κατεβασει ενα του St.John, και τιποτα απο οσα γραφει δε νομιζω οτι θα μπορουσε να προκαλεσει ζημια. Αντιθετως γραφει και ποιες ενεργειες πρεπει να αποφυγεις. Και ας μην ξεχναμε οι αγγλοι φοβουνται πολυ τις μυνησεις, οποτε...

Οπως και να χει, ενα σεμιναριο πρωτων βοηθειων θα επρεπε να το κανουμε ολοι.

Επειδη οτι βλεπουμε στο διαδικτυο δεν ειναι απαραιτητα σωστο,επειδη πολλοι πηγανε να βοηθησουνε και λογω ημιμαθειας τα κανανε χειροτερα και επειδη οσες φορες και να δουμε ενα βιντεακια εγχειρηση ανοιχτης καρδιας δεν θα μπορεσουμε να κανουμε,δινουμε ενα εικοσαευρακι και αποκτουμε πραγματικες γνωσεις.

Εκπαιδευτικά Προγράμματα Πρώτων Βοηθειών

Το Τμήμα Εκπαίδευσης του Τομέα Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, εφαρμόζει Σύστημα Διαχείρισης Ποιότητας ISO 9001:2008, πιστοποιημένο από το Διεθνή Φορέα Πιστοποίησης Lloyd’s Register Quality Assurance.

Το πρόγραμμα εκπαίδευση πολιτών ''ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΕΣ'' διάρκειας 20 ωρών (3 - 4 ημέρες) υλοποιείται από πιστοποιημένους εκπαιδευτές του Σώματος Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού σε όλη την Ελλάδα, τόσο σε οργανωμένους φορείς (συλλόγους, σωματεία προσωπικό εταιρειών και εργοστασίων κλπ) όσο και σε μεμονωμένους πολίτες.

Περισσοτερα εδω http://www.samarites.gr/?section=1323

7Tolis
22/12/2015, 18:05
Βρε άμα θέτε και σε κανα κρίκο μπορώ να σας πώ κάποια απλά πραγματάκια για τον δρόμο όπως,απο που να πάρετε καφέ,ποιο μπεργκεράδικο μας κάνει έκπτωση κτλ.