PDA

View Full Version : Ο μαστορας ειναι μπινες! Εγω τι μπορω να κανω????



kosni
18/12/2015, 11:51
Προκειτε για ενα skoda octavia 1600 του 2000 το οποιο ξαφνικα δεν επαιρνε μπροστα.
To παει ο πατερας μου σε ενα μαστορα ο οποιος μετα απο καμια δεκαρια μερες καταφερνει να βρει το προβλημα. Το προβλημα ειναι στα οργανα του αυτοκινητου τα οποια θελουν αλλαγη. Βρισκει το ανταλακτικο ο τυπος, το παει για προγραμματισμο, επειδη εχει και το immobiliser μεσα στα οργανα το συγκεκριμενο μοντελο, το φοραει στο αμαξι και ετοιμο.
Το περνει ο πατερας το αμαξι, ολα κομπλε, και την επομενη μερα δε λειτουργουν τα οργανα, αλλα το αμαξι παιρνει μπροστα κανονικα.
Του το παει πισω και ο μαστορας του εξηγει πως μπορει να βρει αλλο οργανο αλλα θα πρεπει να ξαναπληρωσει τον προγραμματισμο.
Εδω να σημειωσω: 100€ το οργανο, 100€ προγραμματισμος, 70€ εργασια. Συνολο 270€ μαυρα εννοειτε. Τελοσπαντων το παιρνει και φευγει οπως ειναι.
Εχουνε περασει καποιες μερες και τα μαθαινω ολα αυτα και παω να καθαρισω:cry: , καταληγουμε να του το αφησω παλι να δει τι μπορει να κανει...
και παει σημερα ο πατερας και τελικα ουτε το οργανο δε μπορει να αντικαταστησει επειδη λεει το ανοιξε για να το προγραμματισει...

Για πειτε ρε παιδια τι να κανω με τον παλιοπ@υστα.........

Panos76
18/12/2015, 11:59
Δηλ. ο μάστορας θεωρεί εντελώς τυχαίο το γεγονός ότι τα όργανα δούλευαν πριν και μετά (την επέμβαση του ιδίου) την αντικατάσταση του ανταλλακτικού, όχι;

Ο προγραμματισμός γίνεται από τον ίδιο ή το στέλνει αλλού;

zopas
18/12/2015, 12:00
Χανεις τα χρηματα σου και τα ξανασκας σε ενα σωστο συνεργειο..και επειδη η μηχανη του σκοντα ειναι αουντι κοιτα να πας στον πειδη παλαιο φαληρο,πεντελης 20 νομιζω, να βρεις την υγεια σου..απεναντι απο το μαιευτηριο ρεα...

teogtp
18/12/2015, 12:04
Χανεις τα χρηματα σου και τα ξανασκας σε ενα σωστο συνεργειο..και επειδη η μηχανη του σκοντα ειναι VW κοιτα να πας στον πειδη παλαιο φαληρο,πεντελης 20 νομιζω, να βρεις την υγεια σου..απεναντι απο το μαιευτηριο ρεα...

Ετσι για το αληθες της υποθεσης.......

kosni
18/12/2015, 12:04
Οταν λεω ανταλλακτικο αναφερομαι στο ιδιο το καντραν με τα οργανα, αντικατασταθηκε ολο το καντραν. Για τον προγραμματισμο το στελνει αλλου..

kosni
18/12/2015, 12:10
Χανεις τα χρηματα σου και τα ξανασκας σε ενα σωστο συνεργειο..και επειδη η μηχανη του σκοντα ειναι αουντι κοιτα να πας στον πειδη παλαιο φαληρο,πεντελης 20 νομιζω, να βρεις την υγεια σου..απεναντι απο το μαιευτηριο ρεα...

ευκολο να το λες αλλα 270€ δε τα χαριζεις ευκολα...

dimmie_72
18/12/2015, 12:14
Ετσι για το αληθες της υποθεσης.......

δεν τόπε να μη σε στεναχωρήσει ρε... :D

Specialized
18/12/2015, 12:17
Προκειτε για ενα skoda octavia 1600 του 2000 το οποιο ξαφνικα δεν επαιρνε μπροστα.
To παει ο πατερας μου σε ενα μαστορα ο οποιος μετα απο καμια δεκαρια μερες καταφερνει να βρει το προβλημα. Το προβλημα ειναι στα οργανα του αυτοκινητου τα οποια θελουν αλλαγη. Βρισκει το ανταλακτικο ο τυπος, το παει για προγραμματισμο, επειδη εχει και το immobiliser μεσα στα οργανα το συγκεκριμενο μοντελο, το φοραει στο αμαξι και ετοιμο.
Το περνει ο πατερας το αμαξι, ολα κομπλε, και την επομενη μερα δε λειτουργουν τα οργανα, αλλα το αμαξι παιρνει μπροστα κανονικα.
Του το παει πισω και ο μαστορας του εξηγει πως μπορει να βρει αλλο οργανο αλλα θα πρεπει να ξαναπληρωσει τον προγραμματισμο.
Εδω να σημειωσω: 100€ το οργανο, 100€ προγραμματισμος, 70€ εργασια. Συνολο 270€ μαυρα εννοειτε. Τελοσπαντων το παιρνει και φευγει οπως ειναι.
Εχουνε περασει καποιες μερες και τα μαθαινω ολα αυτα και παω να καθαρισω:cry: , καταληγουμε να του το αφησω παλι να δει τι μπορει να κανει...
και παει σημερα ο πατερας και τελικα ουτε το οργανο δε μπορει να αντικαταστησει επειδη λεει το ανοιξε για να το προγραμματισει...

Για πειτε ρε παιδια τι να κανω με τον παλιοπ@υστα.........


Αφού ΔΕΝ επισκευάστηκε σωστά το αυτοκίνητο, ο μάστορας έπρεπε να μη σου πάρει επιπλέον χρήματα κι εσύ πολύ κακώς του τα έδωσες. Το ότι δεν πήρες απόδειξη, σε καθιστά έκθετο στην διάθεση του μάστορα. Συνήθως όμως και αυτοί με τα μαύρα εγγυούνται την επισκευή και δεν τα παίρνουν όταν δεν μπορούν να το φτιάξουν ή όταν υπάρχει δική τους υπαιτιότητα. Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να στο φτιάξει δωρεάν ή να επιστρέψει τα χρήματα της αμοιβής του. Αν χρειαζόταν κάτι άλλο (πχ και άλλο ανταλλακτικό) να το χρεωθείς εσύ.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τα 100 ευρώ προγραμματισμός. Σε άλλον το πήγε γι αυτό;

teogtp
18/12/2015, 12:20
Εναλλακτικα,αγοραζεις απο ebay τα οργανα μαζι με το καλωδιο για obd2 θυρα και προγραμματιζεις μονος σου το immobilizer....

Panos76
18/12/2015, 12:20
Δεν βλέπω πολλές λύσεις, ή του μιλάς με ήρεμο τρόπο και του εξηγείς ότι κοντά ένα 300άρι για ένα ανταλλακτικό στην ουσία, είναι πάρα πολλά χρήματα και δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο και τα βρίσκετε κάπου στη μέση,

ή http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/complaint-template.pdf

kosni
18/12/2015, 12:21
Το ιmmobilizer ηθελε προγραμματισμο και το εστειλε εξω

teogtp
18/12/2015, 12:21
Δεν βλέπω πολλές λύσεις, ή του μιλάς με ήρεμο τρόπο και του εξηγείς ότι κοντά ένα 300άρι για ένα ανταλλακτικό στην ουσία, είναι πάρα πολλά χρήματα και δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο και τα βρίσκετε κάπου στη μέση,

ή http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/complaint-template.pdf

Μιλαμε για μεγαλο γελιο .............αστο......

Dant3
18/12/2015, 12:23
Χωρις αποδειξη,δυστυχως λος πουλος.
Εαν δε του βγαλεις ακρη με τη καλη,δε μπορεις να κανεις πολλα.

kosni
18/12/2015, 12:25
Μιλαμε για μεγαλο γελιο .............αστο......

να μην προσπαθησω καν??? Δλδ αν παω και του πω "δες τι θα κανεις να φτιαξεις το αμαξι γιατι αλλιως θα παω στο συνηγορο του πολιτη"
θα κλαψει απ τα γελια??

teogtp
18/12/2015, 12:30
να μην προσπαθησω καν???

Καινουργιο αυτοκινητο πισινα και μαντεψε τι πηρα........

kosni
18/12/2015, 12:32
Καινουργιο αυτοκινητο πισινα και μαντεψε τι πηρα........

Τι πισινα...?? εβαζε νερα?

spyrakos35
18/12/2015, 12:33
Καινουργιο αυτοκινητο πισινα και μαντεψε τι πηρα........


Τι πισινα...?? εβαζε νερα?

α, επομένως, ξέρεις τι πήρε..... :lol:

teogtp
18/12/2015, 12:36
Τι πισινα...?? εβαζε νερα?


α, επομένως, ξέρεις τι πήρε..... :lol:

Μιλαμε για "γυφτους"......
Τοσα λεφτα εδωσα και ουτε ενα ψαρι δεν μου εδωσαν να ριξω μεσα..........μονος μου τα αγορασα......

kosni
18/12/2015, 12:40
Μιλαμε για "γυφτους"......
Τοσα λεφτα εδωσα και ουτε ενα ψαρι δεν μου εδωσαν να ριξω μεσα..........μονος μου τα αγορασα......

ενυδρειο εεεεε............τον αχνιζεις τον κουραμπιε????:bawl:

kosni
18/12/2015, 12:43
ενυδρειο εεεεε............τον αχνιζεις τον κουραμπιε????:bawl:

ακυρο...αναποδα το θυμομουνα το ανεκδοτο...

Panos76
18/12/2015, 12:45
Μιλαμε για "γυφτους"......
Τοσα λεφτα εδωσα και ουτε ενα ψαρι δεν μου εδωσαν να ριξω μεσα..........μονος μου τα αγορασα......

Τσιμούχες πόρτας ή πίσω πόρτας;

teogtp
18/12/2015, 12:46
ενυδρειο εεεεε............τον αχνιζεις τον κουραμπιε????:bawl:

Δεν το ξερεις καλα το ανεκδοτο........αλλιως παει.......
Και ενα θα σου πω........
Το εδωσα, και αγορασα ενα ιδιο το οποιο εγινε και αυτο ενυδρειο............

teogtp
18/12/2015, 12:49
Τσιμούχες πόρτας ή πίσω πόρτας;

Εσφαλμενη και μη επαρκη τοποθετηση μονωτικης κόλλας στις ενωσεις(κολλησεις) του σασι ..........
Και στις 2 περιπτωσεις.....

amyroukai
18/12/2015, 12:50
Εσφαλμενη και μη επαρκη τοποθετηση μονωτικης κόλλας στις ενωσεις(κολλησεις) του σασι ..........
Και στις 2 περιπτωσεις.....

Τι δις εξαμαρτειν...

teogtp
18/12/2015, 12:52
Τι δις εξαμαρτειν...

Ουκ ανδρος μπινε........
:D

spyrakos35
18/12/2015, 12:54
Ουκ ανδρος μπινε........
:D


ουκ ανδρός γενικότερα

:lol:

kosni
18/12/2015, 13:04
Εσφαλμενη και μη επαρκη τοποθετηση μονωτικης κόλλας στις ενωσεις(κολλησεις) του σασι ..........
Και στις 2 περιπτωσεις.....

Ε πες μας και τη μαρκα και το μοντελο να ξερουμε τι γινεται...

amyroukai
18/12/2015, 13:10
Ε πες μας και τη μαρκα και το μοντελο να ξερουμε τι γινεται...

Λες να πήρε νερά το δικό σου και να έφτασαν στα όργανα;

spyrakos35
18/12/2015, 13:12
Λες να πήρε νερά το δικό σου και να έφτασαν στα όργανα;

για τον ίδιο όμιλο δε μιλάμε?

amyroukai
18/12/2015, 13:13
για τον ίδιο όμιλο δε μιλάμε?
Η αλήθεια στο φως.

teogtp
18/12/2015, 13:15
Ford Mondeo mod'01

zannisvel
18/12/2015, 13:23
Off topic Αlert

To εχω απορία απο τότε που ηρθα Ελλαδα, γιατι το 90% των ΤΑΞΙ ειναι Skoda?

kosni
18/12/2015, 13:23
Λες να πήρε νερά το δικό σου και να έφτασαν στα όργανα;

οχι ρε.. απο περιεργεια τελειως ρωταω

Pan (dvs)
18/12/2015, 13:24
Την επομενη φορα αποδειξη.Θα ισχυε αυτοματα εγγυηση ενος ετους.

Αν ειναι εξουσιοδοτημενος μιλα με τα κεντρικα.

kosni
18/12/2015, 13:28
Δεν ειναι εξουσιοδοτημενος, νομιζω δεν εχω ξαναμπει σε τοσο αθλιο χωρο...
εγω το μονο που μπορουσα να σκεφτω ειναι να παω να τον μπινελικωσω και οτι βγει..δλδ τπτ..
απο σας δεν ακουω καμια καλη ιδεα... τον ηπιαμε...

teogtp
18/12/2015, 13:29
Την επομενη φορα αποδειξη.Θα ισχυε αυτοματα εγγυηση ενος ετους.

Αν ειναι εξουσιοδοτημενος μιλα με τα κεντρικα.

Εξουσιοδοτημενος χωρις διάγνωση;
Αποκλείεται.

7Tolis
18/12/2015, 13:43
Off topic Αlert

To εχω απορία απο τότε που ηρθα Ελλαδα, γιατι το 90% των ΤΑΞΙ ειναι Skoda?
Γιατί το πορτ μπαγκαζ του χωράει εύκολα 2 πτώματα μέσα.

Pan (dvs)
18/12/2015, 13:44
Εξουσιοδοτημενος χωρις διάγνωση;
Αποκλείεται.

Βαζεις στοιχημα?:D

Pan (dvs)
18/12/2015, 13:47
Δεν ειναι εξουσιοδοτημενος, νομιζω δεν εχω ξαναμπει σε τοσο αθλιο χωρο...
εγω το μονο που μπορουσα να σκεφτω ειναι να παω να τον μπινελικωσω και οτι βγει..δλδ τπτ..
απο σας δεν ακουω καμια καλη ιδεα... τον ηπιαμε...

Τι καλη ιδεα να ακουσεις οπως τα εκανες?
Πηγες σε μαγαζι που δεν σου γεμιζε το ματι απο την αρχη,δεν ειχε διαγνωστικο,δεν πηρες αποδειξη.Εμεις θελουμε να βοηθησουμε,αλλα εσυ δεν βοηθας.;)

Παρτο και πηγαινε το σε σοβαρο συνεργειο μηπως κανει κατι.Μην το ξαναπας σε αυτον για να γλυτωσεις λεφτα.Θα σου κανει ακομη μεγαλυτερη ζημια.

SHOOTER045
18/12/2015, 13:49
Καινουργιο αυτοκινητο πισινα και μαντεψε τι πηρα........

Πισίνα δεν το λεγες
Αλλά ζήλεψες απ το ενυδρείο μού και φοβήθηκες μη σε πουν φουστη-το γνωστό σλόγκαν.
-έχεις ενυδρείο?
-οχι
-φουστης είσαι.

kosni
18/12/2015, 13:51
Τι καλη ιδεα να ακουσεις οπως τα εκανες?
Πηγες σε μαγαζι που δεν σου γεμιζε το ματι απο την αρχη,δεν ειχε διαγνωστικο,δεν πηρες αποδειξη.Εμεις θελουμε να βοηθησουμε,αλλα εσυ δεν βοηθας.;)

Παρτο και πηγαινε το σε σοβαρο συνεργειο μηπως κανει κατι.Μην το ξαναπας σε αυτον για να γλυτωσεις λεφτα.Θα σου κανει ακομη μεγαλυτερη ζημια.

δε πηγα εγω, ο πατερας μου πηγε, εγω προσπαθω να διορθωσω τη μαλακια του πατερα μου...

SHOOTER045
18/12/2015, 13:52
για τον ίδιο όμιλο δε μιλάμε?

Τσου
Γαμω τα ευρωπαϊκά σας
Japan rules ρε

Pan (dvs)
18/12/2015, 13:54
δε πηγα εγω, ο πατερας μου πηγε, εγω προσπαθω να διορθωσω τη μαλακια του πατερα μου...

Οποιος και να πηγε βρες ενα σοβαρο συνεργειο,να γλυτωσετε τα χειροτερα.

zopas
18/12/2015, 13:59
Επαναλαμβανω...Πειδης στο π.φαληρο εξουσιοδοτημενος vw-Audi..ο οδοντογιατρος μου μετααπο 5 συνεργεια που του ζηταγανε γη και ουρανο εκει πηγε το golf του και ελυσε μεγα θεμα με το χρονισμο των βαλβιδων του..

SHOOTER045
18/12/2015, 14:02
δε πηγα εγω, ο πατερας μου πηγε

Να μιλήσουμε σοβαρά.
Σε ίδιο αυτοκίνητο ξαδέρφου μού
Ίδιο πρόβλημα, ίδια συμπτώματα.
Τού βρήκα καντραν κομπλέ από Θεσσαλονίκη,
Το έφτιαξε.
Δούλευε κανονικά.
Μετά από κάνα μήνα για ανεξήγητο λόγο σταμάτησε η αντλία λαδιού.
Χτύπησε μοτέρ
Αλλάξαμε μοτέρ
Υπό δική μου προτροπή το πούλησε
Και πήγε ο μαλαξ και πήρε φαμπια 1.4 και δεν ξεστολιζει ποτέ μετά τα Χριστούγεννα.
Όλα τα λαμπάκια ανάβουν, εκτός τού χειροφρενου και της μεγάλης σκάλας.
Ενώ δεν καπνίζει, το λάδι εξαϋλώνεται.
Κατά τ άλλα προχωράει.


Συμπέρασμα κάποιοι άνθρωποι δεν μαθαίνουν ποτέ


Συμπέρασμα 2 ΤΕΟ your not walk alone

toyar
18/12/2015, 14:02
οδοντογιατρος με golf δεν ειναι καλο νεο:smokin:

SHOOTER045
18/12/2015, 14:24
οδοντογιατρος με golf δεν ειναι καλο νεο:smokin:

Σαν να βλέπω την αγγελία
1ο χέρι
Φυλαγμένο σε γκαράζ
Από γιατρό...

Panos76
18/12/2015, 14:32
νομίζω στο car εκεί που κλικάρεις τα αξεσουάρ έχει και ''από γιατρό'' :lol:

PortisHead
18/12/2015, 14:34
Την επομενη φορα αποδειξη.Θα ισχυε αυτοματα εγγυηση ενος ετους.


και ?
αντε και του εκοψε αποδειξη.
τι θα κανει δλδ. αν ο αλλος αρνηθει ?

θα πληρωσει παραβολο 500 ευρω για να του κάνει μήνυση
ή
θα περιμενει 7 χρόνια να εκδικαστει η υπόθεση ?

Αστα βραστα.
Μονο η προληψη σε σωζει στην Ελλαδα πλεον.
Επρεπε να ξερει απο πριν που να το παει για επισκευη.

Pan (dvs)
18/12/2015, 14:37
και ?
αντε και του εκοψε αποδειξη.
τι θα κανει δλδ. αν ο αλλος αρνηθει ?

θα πληρωσει παραβολο 500 ευρω για να του κάνει μήνυση
ή
θα περιμενει 7 χρόνια να εκδικαστει η υπόθεση ?

Αστα βραστα.
Μονο η προληψη σε σωζει στην Ελλαδα πλεον.
Επρεπε να ξερει απο πριν που να το παει για επισκευη.

http://www.synigoros.gr/

PortisHead
18/12/2015, 14:43
http://www.synigoros.gr/

Κατι σαν τον Chuck Norris ας πουμε ?
(Φιλικα ε ? δεν πηγαινουν σε σενα τα γραφομενα)

Απλα η δικαιοσυνη για μικροζητηματα στην Ελλαδα...πρακτικα...ειναι ανυπαρκτη πλεον.

PortisHead
18/12/2015, 14:47
Δες εδω ποσα ΟΧΙ εχει που δεν μπορει να επεμβει....το 12 αφορα την περιπτωση μας.

http://www.synigoros.gr/?i=stp.el.faq_parembasi#fi26890



(http://www.synigoros.gr/?i=stp.el.faq_parembasi#fi26890)

dimmie_72
18/12/2015, 15:33
Να μιλήσουμε σοβαρά.
Σε ίδιο αυτοκίνητο ξαδέρφου μού
Ίδιο πρόβλημα, ίδια συμπτώματα.
Τού βρήκα καντραν κομπλέ από Θεσσαλονίκη,
Το έφτιαξε.
Δούλευε κανονικά.
Μετά από κάνα μήνα για ανεξήγητο λόγο σταμάτησε η αντλία λαδιού.
Χτύπησε μοτέρ
Αλλάξαμε μοτέρ
Υπό δική μου προτροπή το πούλησε
Και πήγε ο μαλαξ και πήρε φαμπια 1.4 και δεν ξεστολιζει ποτέ μετά τα Χριστούγεννα.
Όλα τα λαμπάκια ανάβουν, εκτός τού χειροφρενου και της μεγάλης σκάλας.
Ενώ δεν καπνίζει, το λάδι εξαϋλώνεται.
Κατά τ άλλα προχωράει.


Συμπέρασμα κάποιοι άνθρωποι δεν μαθαίνουν ποτέ


Συμπέρασμα 2 ΤΕΟ your not walk alone


τουλάχιστον δεν μπάζει μυρμήγκια ρε συ! :rolleyes:

MG-KTiNoS
18/12/2015, 15:34
Πες του ότι άμα δε σου φτιάξει τ αμάξι θα πας στην εφορεία και θα πεις ότι δεν σου έκοψε απόδειξη.
Αν δεν στο φτιάξει απλά πήγαινε και πέστο...
ΚΑΙ ΜΠΑΠ ΣΤΗ ΓΚΩΛΑΡΑ !!!
:lol:



και ?
αντε και του εκοψε αποδειξη.
τι θα κανει δλδ. αν ο αλλος αρνηθει ?

θα πληρωσει παραβολο 500 ευρω για να του κάνει μήνυση
ή
θα περιμενει 7 χρόνια να εκδικαστει η υπόθεση ?

Μπορεί πάντα με ΜΟΝΟ 200 να παραγγείλει ένα πιάτο ζεστά χαστούκια....
:rotflmao:


Αλλά η εφορεία πονάει πιο πολύ άσχετα ΑΝ έκοψε απόδειξη ή όχι !

devil's animal
18/12/2015, 16:55
Πες του ότι άμα δε σου φτιάξει τ αμάξι θα πας στην εφορεία και θα πεις ότι δεν σου έκοψε απόδειξη.
Αν δεν στο φτιάξει απλά πήγαινε και πέστο...
ΚΑΙ ΜΠΑΠ ΣΤΗ ΓΚΩΛΑΡΑ !!!
:lol:




Μπορεί πάντα με ΜΟΝΟ 200 να παραγγείλει ένα πιάτο ζεστά χαστούκια....
:rotflmao:


Αλλά η εφορεία πονάει πιο πολύ άσχετα ΑΝ έκοψε απόδειξη ή όχι !



απο τις λιγες φορες που θα συμφωνησω...
:a10:

stefanos
18/12/2015, 17:07
Μισό λεπτό ρε παιδιά να καταλάβω.
Και άντε να υπάρχει απόδειξη.
Ο μάστορας απλά βρήκε ένα όργανο, το έστειλε για προγραμματισμό και σε 1 δεκάλεπτο περίπου κούμπωσε μιά φίσα και 3 βίδες και έτοιμο.
Την άλλη μέρα για ποιά ακριβώς εργασία θα του ζητήσουμε εγγύηση εφόσον δεν υπάρχει θέμα προγραμματισμού ή τοποθέτησης?

motoexelixis
18/12/2015, 17:29
Να καταλάβω κι εγώ κάτι άλλο. Από τη στιγμή που έφυγε από το μαγαζί του το καντράν δούλευε κανονικά .το καντράν ήταν μεταχειρισμενο αρα αμφιβολου αξιοπιστίας το θέμα όμως είναι ότι δούλευε. Γιατί ο μάστορας να μη ζητήσει επιπλέον χρήματα για πρόγραμμα εκ νέου εφόσον δε το κάνει ο ίδιος?

kosni
18/12/2015, 17:33
Μισό λεπτό ρε παιδιά να καταλάβω.
Και άντε να υπάρχει απόδειξη.
Ο μάστορας απλά βρήκε ένα όργανο, το έστειλε για προγραμματισμό και σε 1 δεκάλεπτο περίπου κούμπωσε μιά φίσα και 3 βίδες και έτοιμο.
Την άλλη μέρα για ποιά ακριβώς εργασία θα του ζητήσουμε εγγύηση εφόσον δεν υπάρχει θέμα προγραμματισμού ή τοποθέτησης?

Για το οργανο το οποιο αποδειχθηκε ελατωματικο, προφανως δε φταιει αυτος για το ελατωματικο μεταχειρισμενο καντραν αλλα δε νομιζω οτι καθε φορα που παιρνει κατι μεταχειρισμενο και του βγαινει σκαρτο το πληρωνει ο πελατης. Με αυτη τη λογικη θα μπορουσαμε να αλλαζουμε καντραν μεχρι να πετυχουμε ενα που να δουλευει και εγω να πλερωνω...δε παει ετσι.
Οταν εχεις συνεργειο και περνεις ενα ανταλλακτικο απο εναν μαντρα και σου βγαινει μαπα, του το πας πισω και σου δινει αλλο..

stefanos
18/12/2015, 17:36
Να καταλάβω κι εγώ κάτι άλλο. Από τη στιγμή που έφυγε από το μαγαζί του το καντράν δούλευε κανονικά .το καντράν ήταν μεταχειρισμενο αρα αμφιβολου αξιοπιστίας το θέμα όμως είναι ότι δούλευε. Γιατί ο μάστορας να μη ζητήσει επιπλέον χρήματα για πρόγραμμα εκ νέου εφόσον δε το κάνει ο ίδιος?

Ας υποθέσουμε ότι είναι καινούργιο και καλύπτεται και από εγγύηση ως οφείλει.
Ο μάστορας έχει υποχρέωση να εγκαταστήσει δωρεάν το νέο ανταλλακτικό που θα πάρει από τον προμηθευτή?

kosni
18/12/2015, 17:44
Ας υποθέσουμε ότι είναι καινούργιο και καλύπτεται και από εγγύηση ως οφείλει.
Ο μάστορας έχει υποχρέωση να εγκαταστήσει δωρεάν το νέο ανταλλακτικό που θα πάρει από τον προμηθευτή?

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις τι εννοω,
Σε ενα αυτοκινητο γνωστου χρειαστηκε αλλαγη εγκεφαλου, πηρε ο μαστορας εγκεφαλο μεταχειρο τον προγραμματισε τον τοποθετησε και δεν δουλεψε.
Βρηκε εναν αλλο τον ξαναπρογραμματισε και τον ξανατοποθετησε και δουλεψε. Δε πληρωσε ο πελατης δυο εγκεφαλους, δυο προγραμματισμους και διπλη εργασια..

toyar
18/12/2015, 18:25
πρωτα ριχνεις μια ματια στις ασφαλειες
και μετα πας στο μαστορα και με οση ευγενεια σου εχει απομεινει αλλα επιτακτικα του ζητας να ξαναελεγξει την τοποθετηση που ο ιδιος εκανε μηπως καποια φισα δεν πατησε καλα
αν δεν βγει ακρη ετσι ζητας πισω και το παλιο σου καντραν και ψαχνεις για υπευθυνο μαστορα που μπορει να δωσει λυση εγγυημενα
ενδεικτικα θα σου αναφερω οτι σε αντιστοιχο πολο νεκρωνε το καντραν σε ασχετες φασεις και εφταιγε μια ελαττωματικη φισα που δεν κουμπωνε καλα και κουνιοταν παρολο που δεν ειχε λυθει ποτε

stefanos
18/12/2015, 18:34
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις τι εννοω,
Σε ενα αυτοκινητο γνωστου χρειαστηκε αλλαγη εγκεφαλου, πηρε ο μαστορας εγκεφαλο μεταχειρο τον προγραμματισε τον τοποθετησε και δεν δουλεψε.
Βρηκε εναν αλλο τον ξαναπρογραμματισε και τον ξανατοποθετησε και δουλεψε. Δε πληρωσε ο πελατης δυο εγκεφαλους, δυο προγραμματισμους και διπλη εργασια..

Κοίτα δεν έχεις και άδικο, από την άποψη ότι αν ήταν σωστός μάστορας θα έστελνε τον πατέρα σου να πάρει το μεταχειρισμένο ανταλλακτικό.
Και εμφανώς ο φίλος σου δεν θα πλήρωνε για κάτι που δεν διορθώθηκε αλλά δεν είναι η περίπτωσή μας.

leftos
18/12/2015, 18:54
Βεβαια το παλιο καντραν να στο δωσει πισω εχεις δυο ετσι και πιθανοτατα να φιαχνονται και τα δυο ρωτα εδω http://www.plaketa.gr/
Γενικα τα ηλεκτρονικα ειναι πανευκολα να φτιαχνουν αρκει να ξερει τι να ψαξει ο τεχνιτης.
Το θεμα ειναι οτι ειναι μετρημενοι αυτοι που ξερουν και που εχουν ορεξη να ψαχτουν.
Πιθανον για εναν πυκνωτη του 20 λεπτου να εδωσες τα 230 ευρω ( να παρει και ενα μεροκαματο για το βγαλε τρεξιμο βαλε ) αλλα δεν ξερουν που να απευθυνθουν τα συνεργεια. Και πανε στα μεταχειρισμενα που ητε τα περισσοτερα ειναι επισκευασμενα ( οτι θα γινει το παλιο δικο σου ) ητε θα τα φτυσουν σαν το παλιο δικο σου.
Πηγαινε πισω παρε το καντραν ψαξου μηπως και φιαξεις και τα δυο και πουλησεις κανενα να κοψεις απο την χασουρα.
Εχω μπλεξει με ψυγειο siemens αυτον τον καιρο και εχω καταραστει τα ηλεκτρονικα και τα χρηματα που ζητανε....

notakos600
18/12/2015, 19:15
spam on

Στο χιουντάι κουπέ μου του 2002 το ρελέ των φλας βρίσκεται επάνω στην bcm πλακέτα που βρίσκεται στα γόνατα του οδηγού, σε μεγάλο βάθος όμως... το ρελέ της nec, καρασπάνιο στο ελάντα στοιχίζει 12 ευρώ, από e-bay. Εδώ αντικαθιστούν όλη την πλακέτα με κόστος 950-1000 ευρώ....
Ψάξε-διάβασε-μάθε το αυτοκίνητο ή την μοτοσυκλέτα σου όσο μπορείς καλύτερα κι όταν είναι εύκολο φτιάξε τη βλάβη μόνος σου...

spam off

devil's animal
18/12/2015, 19:17
Βεβαια το παλιο καντραν να στο δωσει πισω εχεις δυο ετσι και πιθανοτατα να φιαχνονται και τα δυο ρωτα εδω http://www.plaketa.gr/
Γενικα τα ηλεκτρονικα ειναι πανευκολα να φτιαχνουν αρκει να ξερει τι να ψαξει ο τεχνιτης.
Το θεμα ειναι οτι ειναι μετρημενοι αυτοι που ξερουν και που εχουν ορεξη να ψαχτουν.
Πιθανον για εναν πυκνωτη του 20 λεπτου να εδωσες τα 230 ευρω ( να παρει και ενα μεροκαματο για το βγαλε τρεξιμο βαλε ) αλλα δεν ξερουν που να απευθυνθουν τα συνεργεια. Και πανε στα μεταχειρισμενα που ητε τα περισσοτερα ειναι επισκευασμενα ( οτι θα γινει το παλιο δικο σου ) ητε θα τα φτυσουν σαν το παλιο δικο σου.
Πηγαινε πισω παρε το καντραν ψαξου μηπως και φιαξεις και τα δυο και πουλησεις κανενα να κοψεις απο την χασουρα.
Εχω μπλεξει με ψυγειο siemens αυτον τον καιρο και εχω καταραστει τα ηλεκτρονικα και τα χρηματα που ζητανε....



επιβεβαιωνω γιατι με τα ηλεκτρονικα ειναι πολυ βρωμα η δουλεια...
οι μαστορες και οι αντιπροσωπειες δεν τα ακουμπανε και λενε το γνωστο: "πετα το και παρε αλλο"...
οι τιμες των καινουργιων ανταλλακτικων ειναι απλησιαστες...
οι τιμες των μεταχειρισμενων ανταλλακτικων ειναι μισες απο των καινουργιων αλλα και παλι τσιμπημενες..και με αμφιβολου ποιοτητας προϊον...
στο τελος παντα ο καταναλωτης την πληρωνει...:evil:


παθων με εγκεφαλο ηλεκτρικου τιμονιου auris που απλα κατι καηκε και εγινε manual το τιμονι...
τιμη καινουργιου 700 φευγα + 70 εργατικα...
τιμη μεταχειρο 350 + 70 εργατικα...
εψαξα και βρηκα ηλεκτρολογο αυτοκινητων που συνεργαζοταν με εταιρεια τεχνιτων ηλεκτρονικων μπλιμπλικιων και μου ειπε 170 αν ειναι το ενα ολοκληρωμενο μεσα στον εγκεφαλο ή 150 αν ειναι το αλλο..(2 ολοκληρωμενα συνολο εντος εγκεφαλου)
τελικα ηταν το 170...+70 εργατικα και την εβγαλα με 240 συνολο...και μου εδωσαν και εγγυηση ενος χρονου...

δεν ξερω ποσα πηρε η εταιρεια...δεν ξερω ποση προμηθεια πηρε (και αν πηρε..που σιγα και μην) ο ηλεκτρολογος...
εγω απλα το πηρα στο χερι απο τον εξουσιοδοτημενο, το πηγα στο χερι του ηλεκτρολογου και μετα απο 1 μερα πηγα και το πηρα απο τον ηλεκτρολογο παλι με μια ταινια στο πλαϊ και με την υποδειξη οτι για να ισχυσει η εγγυηση δεν πρεπει να ξεκολληθει...πληρωσα τα 170...
το πηγα στο εξουσιοδοτημενο, το εβαλε πανω..το δοκιμασε...μια χαρα ολα..εδεσε ταμπλο, πληρωσα αλλα 70 (αυτη την φορα με αποδειξη) και εφυγα ατσαλακωτος...:cool:

vaska
18/12/2015, 20:55
spam on

Στο χιουντάι κουπέ μου του 2002 το ρελέ των φλας βρίσκεται επάνω στην bcm πλακέτα που βρίσκεται στα γόνατα του οδηγού, σε μεγάλο βάθος όμως... το ρελέ της nec, καρασπάνιο στο ελάντα στοιχίζει 12 ευρώ, από e-bay. Εδώ αντικαθιστούν όλη την πλακέτα με κόστος 950-1000 ευρώ....
Ψάξε-διάβασε-μάθε το αυτοκίνητο ή την μοτοσυκλέτα σου όσο μπορείς καλύτερα κι όταν είναι εύκολο φτιάξε τη βλάβη μόνος σου...

spam off


επιβεβαιωνω γιατι με τα ηλεκτρονικα ειναι πολυ βρωμα η δουλεια...
οι μαστορες και οι αντιπροσωπειες δεν τα ακουμπανε και λενε το γνωστο: "πετα το και παρε αλλο"...
οι τιμες των καινουργιων ανταλλακτικων ειναι απλησιαστες...
οι τιμες των μεταχειρισμενων ανταλλακτικων ειναι μισες απο των καινουργιων αλλα και παλι τσιμπημενες..και με αμφιβολου ποιοτητας προϊον...
στο τελος παντα ο καταναλωτης την πληρωνει...:evil:


παθων με εγκεφαλο ηλεκτρικου τιμονιου auris που απλα κατι καηκε και εγινε manual το τιμονι...
τιμη καινουργιου 700 φευγα + 70 εργατικα...
τιμη μεταχειρο 350 + 70 εργατικα...
εψαξα και βρηκα ηλεκτρολογο αυτοκινητων που συνεργαζοταν με εταιρεια τεχνιτων ηλεκτρονικων μπλιμπλικιων και μου ειπε 170 αν ειναι το ενα ολοκληρωμενο μεσα στον εγκεφαλο ή 150 αν ειναι το αλλο..(2 ολοκληρωμενα συνολο εντος εγκεφαλου)
τελικα ηταν το 170...+70 εργατικα και την εβγαλα με 240 συνολο...και μου εδωσαν και εγγυηση ενος χρονου...

δεν ξερω ποσα πηρε η εταιρεια...δεν ξερω ποση προμηθεια πηρε (και αν πηρε..που σιγα και μην) ο ηλεκτρολογος...
εγω απλα το πηρα στο χερι απο τον εξουσιοδοτημενο, το πηγα στο χερι του ηλεκτρολογου και μετα απο 1 μερα πηγα και το πηρα απο τον ηλεκτρολογο παλι με μια ταινια στο πλαϊ και με την υποδειξη οτι για να ισχυσει η εγγυηση δεν πρεπει να ξεκολληθει...πληρωσα τα 170...
το πηγα στο εξουσιοδοτημενο, το εβαλε πανω..το δοκιμασε...μια χαρα ολα..εδεσε ταμπλο, πληρωσα αλλα 70 (αυτη την φορα με αποδειξη) και εφυγα ατσαλακωτος...:cool:


Μεγάλες αλήθειες λέτε κι έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα με την διαφορά ότι πρέπει αυτός που θα βάλει χέρι να ξέρει τι και πως να το κάνει καινα μην είναι σκιτζής του τύπου πήρα ένα κολλητήρι και τα φκιάνω ούλα. Επαρχία πάντως οι καλοί και πολύ σοβαροί γνώστες απλά δεν υπάρχουν.