PDA

View Full Version : V-strom η TDM 900???



anavatis19
18/12/2015, 17:12
Καλησπερα στην ομαδα! Ειμαι 29 χρονων και νεος οδηγος στον κοσμο των μηχανων αλλα απο 18 οδηγω αυτοκινητο. Εδω και 1 χρονο οδηγω σκουτερ και θελω να ανεβω κατηγορια. Εχω ακουσει και για τα 2 μηχανακια τα χειροτερα αλλα και τα καλυτερα.Ο καθενας μου λεει τα δικα του στην κυριολεξια..Καποιος θα θαψει τελειως το ενα και καποιος το αλλο..Δεν υπαρχει πουθενα μια κοινη λυση ας πουμε. Τη μηχανη την θελω για οικονομια, ευκολια παρκινγκ και για να παψω να χρησιμοποιω το αυτοκινητο ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες. Ταξιδι δεν ξερω αν θα κανω ποτε μεγαλο γιατι πιστευω ειναι και κουραστικο σε μηχανη. Εννοειται για μεταχειρισμενη και μεχρι 4-5 ετων το πολυ. Τελος σε αυτη την κατηγορια την touring τι αλλη προταση υπαρχει? Ευχαριστω!

p@nos
18/12/2015, 17:17
και τα δυο ειναι πολυ καλα μηχανακια, δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν γινει best seller, αρκει να ξερεις για ποιο λογο τα παιρνεις...τωρα αν θετεις την οικονομια σαν κριτηριο, προφανως πας σε vstrom...

επισης επειδη ζητας αλλες προτασεις πρεπει να προσδιορισεις αν θες κατι σε στριτ, η κατι σε πιο ψηλο/onoff

anavatis19
18/12/2015, 17:42
το εγραψα στο τελος της προτασης..παντα στο στυλ το touring. on/off δηλαδη. ψηλο μηχανακι αλλα οχι και τα θηρια τα bmw..ειμαι και 1,75 υψος

zopas
18/12/2015, 17:47
CBF 600 τα κανει σχεδον ολα και συμφερει και βεβαια με τα καλυτερα φρενα της κατηγοριας μακραν...

MG-KTiNoS
18/12/2015, 17:48
:a014:

DrBig
18/12/2015, 17:52
Και τα δυο ικανα και αξιοπιστα.
Κανενα απο τα δυο δεν ειναι rider's bike, με την εννοια του ολοκληρωμενου συνολου που θα εξιταρει εναν εμπειρο αναβατη.
Αν επρεπε να παω ενα εκ των δυο σαφως και θα επερνα το στρωμα για την παραπανων ανεση, χαμηλοτερη καταναλωση και καποια παραπανω ικανοτητα για τυχοντα χωματοδρομο. Επισης το βρισκω και πιο ωραιο.

MG-KTiNoS
18/12/2015, 17:59
Κανενα απο τα δυο δεν ειναι rider's bike, με την εννοια του ολοκληρωμενου συνολου που θα εξιταρει εναν εμπειρο αναβατη..

Ε ναι αμα δε συμπεθεριάσεις με το μάστορα δε λέει....
:lol:

aris xj
18/12/2015, 18:05
και εγω στωμαtex θα επαιρνα:a48:

SHOOTER045
18/12/2015, 18:09
TDM
Ποίο τουριστικό, και all around σελαρα, φρένα από R1(του τότε)
Στην πόλη δεν θα κουράσει ενώ ελλισεται με ευκολία.
Στα επιτόπια θα δυσκολέψει λίγο αλλά οκ παλεύεται.
Αυτό με το χώμα είναι λίγο παραμύθι, όπου θα πάει το ένα πάει και το άλλο, δεν θα κάνεις και εντουρο .
Με αλουμινενιες ζάντες όπου πάει το ένα πάει και το άλλο, άντε το στρώμα να περάσει 10cm ποίο μεγάλη πέτρα λόγω απόστασης από το έδαφος.
Το TDM είναι ποίο ροπατο
Το στρώμα ποίο οικονομικό.
Εν κατακλείδι, τα ίδια ισχύουν και για το στρώμα, αλλά ψηφίζω TDM -τα είχα και τα δύο -όμως με κανένα δεν θα δεις απόλυτη οικονομία, αν έχεις μόνο αστική μετακίνηση και καθόλου επαρχιακό εθνική ταξιδάκια, πάρε παπί

p@nos
18/12/2015, 18:20
το εγραψα στο τελος της προτασης..παντα στο στυλ το touring. on/off δηλαδη. ψηλο μηχανακι αλλα οχι και τα θηρια τα bmw..ειμαι και 1,75 υψος

αλλο τουρινγκ, αλλο ον οφ....επισης λες οτι δε θες να πηγαινεις ταξιδια οποτε προς τι το τουρινγκ?

Road Pirat
18/12/2015, 19:28
Αν κατάλαβα καλά το μηχανάκι το θέλεις για χρίση πολής. Κανένα από τα δύο, είναι μεγάλα και πιο βαριά από ένα σκούτερ το οποίο είναι αυτό που χρειάζεσαι. Πάρε σκούτερ

devil's animal
18/12/2015, 19:34
οσον αφορα την οικονομια, το ξεχνας...εκτος και αν εχεις κανενα διλιτρο...
κατα τ'αλλα αναλωσιμα και σερβις θα σου πηγαινουν οπως σε ενα 1400, μπορει και 1600...

επισης αφου δεν θα κανεις ταξιδι, τι την θες την touring? ειναι αντιφατικο αυτο στο κειμενο σου...
για μεσα στην πολη δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο...
αν απλα σ'αρεσει ο ογκος και η μουρη, παρε harley...πιο πολυ θα εντυπωσιασεις...

Pan (dvs)
18/12/2015, 19:40
Δεν καταλαβαινω ποια ειναι τα "χειροτερα" που εχεις ακουσει.Και τα δυο ειναι best sellers και οχι αδικα.Εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα κανενα απο τα δυο,οχι για λογους αξιοπιστιας παντως.

Αν πρεπει να πω ενα,θα πω το tdm,για να μην μου κοψει την καλημερα ο Κτινος.

teogtp
18/12/2015, 19:42
οσον αφορα την οικονομια, το ξεχνας...εκτος και αν εχεις κανενα διλιτρο...
κατα τ'αλλα αναλωσιμα και σερβις θα σου πηγαινουν οπως σε ενα 1400, μπορει και 1600...

επισης αφου δεν θα κανεις ταξιδι, τι την θες την touring? ειναι αντιφατικο αυτο στο κειμενο σου...
για μεσα στην πολη δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο...
αν απλα σ'αρεσει ο ογκος και η μουρη, παρε harley...πιο πολυ θα εντυπωσιασεις...

Ποιο αυτο, δεν γινεται.....

amyroukai
18/12/2015, 19:46
Τη μηχανη την θελω για οικονομια, ευκολια παρκινγκ

Καλησπέρα.

Οικονομία και μηχανή.

Ναι.

Ξανασκέψου το.

Στο τυπικό (σχετικά σύγχρονο) αυτοκίνητο, θέλεις λάδια κάθε 15000χλμ, στην μηχανή κάθε 5 με 6000 (λες ότι θα κάνεις καθαρά αστική χρήση, οπότε δεν σου προτείνω παραπάνω ότι και να λέει ο κατασκευαστής).
Αυτοκίνητο λάστιχα κρατάνε 40000 χιλιόμετρα (μπορεί και παραπάνω) στην μηχανή τα μισά, αν είσαι καλό παιδί με το γκάζι και προσεκτικός με τις πιέσεις, συνήθως μεταξύ 12 και 15000 οι περισσότεροι τα αλλάζουν.
Έλεγχο βαλβίδων στο αυτοκίνητο δεν κάνεις ποτέ, στην μηχανή το TDM θέλει κάθε 40000 (η ελληνική αντιπροσωπεία προτείνει στα μισά) και το Vstrom κάθε 24000;
Κατανάλωση ανάλογα το αυτοκίνητο πάλι μπορεί να είναι ίδια, μπορεί το αυτοκίνητο να καίει λιγότερο.

Γενικά η μηχανή ΔΕΝ είναι πιο φτηνή σαν χρήση, είναι πιο ακριβή ανά χιλιόμετρο, οπότε το πρώτο σου κριτήριο αγοράς είναι 100% άκυρο.
Το δεύτερο ισχύει, αλλά αμφότερες οι μηχανές που σου αρέσουν είναι κλεπτομαγνήτες, οπότε το να την παρκάρεις εύκολα οπουδήποτε μπορεί να οδηγήσει σε πόνο ψυχής.

Γενικά σε καθαρά αστική χρήση είναι και οι δύο "αταίριαστες". Θα σου πρότεινα αν μπορείς να καβαλήσεις, να δεις το ζύγισμα, να δεις την θέση οδήγησης, αν μπορείς να πας και καμμιά βολτίτσα να δεις το πως κινείται. Κάποιο χτυπητό πλεονέκτημα ή μειονέκτημα δεν έχει η μία σε σχέση με την άλλη για την χρήση που συζητάς. Οπότε αν είσαι ταγμένος εκεί, να πάρεις όποια σου αρέσει πιο πολύ γιατί στη χρήση που θα κάνεις το πιο σημαντικό είναι να σου αρέσει αυτό που θα καβαλάς.


Άλλο μηχανάκι σαν αυτά... Ηonda CB500X, NC700X, Transalp 700, Triumph tiger 800XR, BMW F800GS και F650GS...

Billymuse
18/12/2015, 19:48
Eίπες ένα λάθος πιο πάνω και ειναι σημαντικό,η μηχανή δεν είναι οικονομικό μέσο μετακίνησης η όχι τοσο πολυ οσο φαντάζεσαι. Τα μηχανάκια που κοιτάς είναι και τα 2 δικύλινδρα δηλαδή δεν είναι και τα καταλληλότερα για touring χρήση (δεν είπα οτι δεν κάνουν τη δουλειας του,τουναντίον είναι αρκετά άνετα ειδικα το στρωμα για πολλα χιλιόμετρα,αλλα αν θες να ταξιδεύεις με πολλά χλμ θα νιώθεις του κραδασμούς πιο έντονους σε σχέση με εναν 4κιλυνδρο).
V-strom θετικά
Βρίσκεις μεγάλη γκάμα σε μεταχειρισμένα,ανταλλακτικά,μεταχειρισμένες βαλίτσες....
Κινητήρας καλός για τα κυβικά του και οχι απαγορευτικός για νεο οδηγό
Εχεις πολυ καλη προστασία απο τον αέρα και με το ύψος που εχεις δε θα χρειαστείς μεγάλη ζελατίνα
Καλη κατανάλωση
Εχει άνετη σέλα και γενικά,το τιμόνι ειναι στο κατάλληλο ύψος και για την πόλη και για ταξίδι
Αρνητικά
Αν πας φορτωμένος και δικαβαλος ταξίδι θα δεις το μοτερ να ειναι λιγο ψώφιο σε κομμάτια εθνικης που θα θες να το ανοιξεις
Έχει τραγική πίσω ανάρτηση συνήθως φτουραει στα 50000 χλμ,αν μπεις στο φορουμ το v-stroμαδων θα δεις τι γράφουν όλοι,επίσης οι αναρτήσεις μπροστα δεν..
Επίσης έχει τραγικό abs στο πίσω φρένο (τουλάχιστον το μοντελο του 07 αν δεν κάνω λάθος που ειχα καβαλήσει)
Καίει λάδι και θέλει πολη προσοχή και να κοιτάς συχνα τη στάθμη του

ΤDM θετικά
Κινητήρας πριόνι,ροπιάζει σχεδόν γραμμικά σε όλες τις στροφές του
Είναι μια all round μοτοσυκλέτα και κάνει πολλα πράγματα απο ταξίδια 3βάλιτσος,μέχρι καγκουριλίκια στα λιμανακια
και εκει βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικα,η μοντέλα προς πώληση
Σχετικά καλη προστασία αέρα στα ταξίδια,ειδικα με μια ψηλοτερη ζελατίνα θα εισαι άρχοντας

Αρνητικά
Θα χρειαστείς καλα αντίβαρα γιατι έχει κραδασμούς μετα απο κάποια χλμ
έχω ακούσει απο φίλους για κάποια θέματα που τους έκανε το abs και τους κόστισε η επισκεύη (η να το βγάλουν..)
γνκ πολλα αρντητικα δε βρίσκω σε αυτο το μηχανάκι απο μηχανικά πάντως και τα 2 σκίζουν, ειναι ανθεκτικά και δε θα δυσκολευτεις
σε μια δύσκολη στιγμη να βρεις ανταλλακτικά..Το TDM για πρωτάρη απαιτεί περισσότερη προσοχή σε σχέση με το v-strom και τον οποιότερο κινητήρα του.

αλλα αν ειναι να οδηγάς αποκλειστικά σε πόλη δεν αξίζει να δώσεις τα λ7 σου σε κάποιο,ίσως το tdm είναι πιο fun μηχανάκι,αλλα δε θα χαρείς τα λ7 όπως πρέπει,..

anavatis19
18/12/2015, 21:24
ευχαριστω για τις απαντησεις. για ταξιδι δεν το ειπα σωστα. προφανως δεν θα κανω εννοουσα αμεσως..να την μαθω λιγο και μετα απο κανα 6μηνο-8μηνο να την βγαλω εξω. επισης που θα μπορουσα να κανω ενα test ride και στα 2 γιατι ειδικα το tdm που δεν βγαινει πλεον σαν καινουργιο δεν μπορεις να το δεις σε καποια αντιπροσωπια..και γενικα αντιπροσωπειες που μπορω να βρω γιατι δυσκολευτικα στο ιντερνετ..καποιοι δεν κανουν λενε τεστ καποια τηλεφωνα που πηρα εχουν αλλαξει..γενικα αδιεξοδο πολυ.τουλαχιστον ετσι να δω και ποιο νιωθω οτι μου ταιριαζει και ισως θα χειριστω καλυτερα

zannisvel
18/12/2015, 21:38
TDM και γω γιατί είμαι Πειραιώτης και το έχει και ο Κτήνος!!!

Bob_o_mastoras
18/12/2015, 21:40
Γιου χεβ του μπι κιτινγκ μι... :lol:

:a014::a014::a014:

zannisvel
18/12/2015, 21:43
Αρ γιου τοκιν του μι?

lmb990
18/12/2015, 21:50
Εχω οδηγησει και τα δυο αρκετα... ειχα το strom 2,5 χρονια και το tdm το εχει ο πατερας μου... αν διαλεγα θα διαλεγα το strom παλι αναμεσα στα δυο... ειναι τι θελεις να κανεις... το ενα ειναι πιο στρηταδικο και το αλλο πιο ον-οφ... μεσα στην πολη δεν το συζητω (vstrom φυσικα) το tdm αναβει σχετικα συχνα...

Γενικα για μενα... το vstrom ειναι καλητερο σε ολα σε σχεση με το tdm εκτος απο γκαζια-φρενα... καταναλωση, ταξιδι, ανεση, προστασια απο αερα, θεση οδηγησης, κινηση στην πολη, σε ολα...

Ααα στο strom τα λαστιχα κανουν 220-240 ενω στο tdm 300+... (μιας και κοιταζεις και το χρηματικο)

Billymuse
18/12/2015, 22:04
Εχω οδηγησει και τα δυο αρκετα... ειχα το strom 2,5 χρονια και το tdm το εχει ο πατερας μου... αν διαλεγα θα διαλεγα το strom παλι αναμεσα στα δυο... ειναι τι θελεις να κανεις... το ενα ειναι πιο στρηταδικο και το αλλο πιο ον-οφ... μεσα στην πολη δεν το συζητω (vstrom φυσικα) το tdm αναβει σχετικα συχνα...

Γενικα για μενα... το vstrom ειναι καλητερο σε ολα σε σχεση με το tdm εκτος απο γκαζια-φρενα... καταναλωση, ταξιδι, ανεση, προστασια απο αερα, θεση οδηγησης, κινηση στην πολη, σε ολα...

Ααα στο strom τα λαστιχα κανουν 220-240 ενω στο tdm 300+... (μιας και κοιταζεις και το χρηματικο)

Σχετικό ειναι αυτο που λες για τις τιμές στα ελαστικά, μη ξενχάμε οτι έχουν διαφορετικές ζάντες και τι λάστιχα φοράει η κάθε ζάντα κιολας..
απλα με το tdm ξεχνάει το off..

lmb990
18/12/2015, 23:00
Ναι Το ειπα απο την αποψη οτι στο vstrom θα βαλεις λαστιχο 80/20 ενω στο tdm street.. :beer:

p@nos
18/12/2015, 23:57
παντως απο αυτα που περιγραφεις σκουτερ θες

anavatis19
19/12/2015, 00:49
οσον αναφορα για test ride που θελω να κανω για να δω πως ειναι το καθε ενα?? που θα βρω? και εγω πιο πολυ για το στρομ με βλεπω παντως..ειναι και γενικα πιο φθηνο σαν μετεχειρο ενω το αλλο παιζει στανταρ στα 6500-7000.

7Tolis
19/12/2015, 01:10
Δύσκολο να διαλέξεις μεταξύ των 2.αξιόπιστα και χωρίς εκπλήξεις. Δε θα σε τρομάξουν αλλά δε θα σε ενθουσιάσουν κιόλας. Οποίο σου αρέσει στο μάτι καλύτερα. Θεωρώ το Tdm ομορφότερο αλλά αυτά είναι γούστα.

anavatis19
19/12/2015, 02:21
ομολογω οτι τα honda CB500X NC700X που μου προτεινες και το crossrunner μου αρεσουν παρα πολυ κυριως γιατι ειναι νεα σχεδια..το στρομ ειναι κλασικο πλεον. Το σκεφτομαι ακομα και για αυτα αυτη τη στιγμη. Μπλεξιμο πραγματικα

daz
19/12/2015, 02:49
Εδω και 1 χρονο οδηγω σκουτερ και θελω να ανεβω κατηγορια. ...
Τη μηχανη την θελω για οικονομια, ευκολια παρκινγκ και για να παψω να χρησιμοποιω το αυτοκινητο ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες. Ταξιδι δεν ξερω αν θα κανω ποτε μεγαλο

Είπαμε ότι η μηχανή δεν είναι οικονομία. Ευκολία πάρκινγκ σου προσφέρει και το σκούτερ που έχεις όπως επίσης και να μη χρησιμοποιείς το αμάξι!

Επίσης δεν θέλεις να κάνεις ταξίδι αλλά είσαι ανάμεσα σε δύο μαούνες για χρήση εντός πόλεως.

Γιατί είπαμε ότι θέλεις να ανέβεις κατηγορία? :confused:

zopas
19/12/2015, 07:55
ομολογω οτι τα honda CB500X NC700X που μου προτεινες και το crossrunner μου αρεσουν παρα πολυ κυριως γιατι ειναι νεα σχεδια..το στρομ ειναι κλασικο πλεον. Το σκεφτομαι ακομα και για αυτα αυτη τη στιγμη. Μπλεξιμο πραγματικα

Το cbf600 η το 1000 θελεις..πριν να κανεις την οποια κινηση κανε ενα τεστ ραιντ σε αυτά και εδώ ειμαστε να με θυμηθείς..

GiorgosLa
19/12/2015, 08:31
Το cbf600 η το 1000 θελεις..πριν να κανεις την οποια κινηση κανε ενα τεστ ραιντ σε αυτά και εδώ ειμαστε να με θυμηθείς..

Επιτέλους. 'Έγινε και μια σωστή πρόταση. :D

theofilos888
19/12/2015, 09:29
Για τη χρηση, που περιγραφεις, θα επερνα το nc700. Δεν υπαρχει απο θεμα καταναλωσης. Τσαμπα παει. Και παρκαρει παντου. Οσον αφορα αυτα τα δυο, που συζητας, δεν ειναι τα καταλληλα για τη χρηση, που τα θες. Καινε, ειναι ακριβα στη χρηση, τα κλεβουν!

nikos_abel
19/12/2015, 13:36
Είπαμε ότι η μηχανή δεν είναι οικονομία. Ευκολία πάρκινγκ σου προσφέρει και το σκούτερ που έχεις όπως επίσης και να μη χρησιμοποιείς το αμάξι!

Επίσης δεν θέλεις να κάνεις ταξίδι αλλά είσαι ανάμεσα σε δύο μαούνες για χρήση εντός πόλεως.

Γιατί είπαμε ότι θέλεις να ανέβεις κατηγορία? :confused:

Λέμε ότι έχουμε σκούτερ που μας βολεύει τα μάλα, αλλά γουστάρουμε μοτοσακό που δεν θα μας βολεύει, θα μας στοιχίζει ο κούκος αηδόνι αλλά δεν το καταλαβαίνουμε, αλλά επιτέλους θα έχουμε μοτοσυκλέτα για να μην μας κοροϊδεύουν κάτι κακεντρεχείς τύποι σα του λόγου σου για τα υπερωκεάνια, τις μπανιέρες κλπ κλπ.

anavatis19
19/12/2015, 15:45
πηγα και το ειδα το NC750x απο κοντα..πολυ καλο αλλα και το crossrunner επισης μου αρεσε..ολα αυτα ακομα και το μεγαλο crosstourer βγαινουν και με αυτοματα κιβωτια παρακαλω!

dimmie_72
19/12/2015, 15:50
αλλα αν θες να ταξιδεύεις με πολλά χλμ θα νιώθεις του κραδασμούς πιο έντονους σε σχέση με εναν 4κιλυνδρο).


τσεκαρισμένο; :D

sniper
19/12/2015, 15:50
πηγα και το ειδα το NC750x απο κοντα..πολυ καλο αλλα και το crossrunner επισης μου αρεσε..ολα αυτα ακομα και το μεγαλο crosstourer βγαινουν και με αυτοματα κιβωτια παρακαλω!


Μείνε με το σκούτερ σου ρε παλικάρι... Δεν θες τα μηχανάκια που λες.

anavatis19
19/12/2015, 16:31
Μείνε με το σκούτερ σου ρε παλικάρι... Δεν θες τα μηχανάκια που λες.

Γιατί τόση απαξίωση;;;

hlektronio
19/12/2015, 17:00
Γιατί τόση απαξίωση;;;

γιατι δεν εισαι τρου αντβεντουρ..

amyroukai
19/12/2015, 17:00
πηγα και το ειδα το NC750x απο κοντα..πολυ καλο αλλα και το crossrunner επισης μου αρεσε..ολα αυτα ακομα και το μεγαλο crosstourer βγαινουν και με αυτοματα κιβωτια παρακαλω!

Αν ειδες crossrunner dct μάλλον μπηκες σε μαγαζί χρονομηχανή, αφού ακόμα δεν υπάρχει. Το nc και το crosstourer, ναι.

Billymuse
19/12/2015, 18:07
τσεκαρισμένο; :D

oυι ;)

anavatis19
19/12/2015, 19:54
Αν ειδες crossrunner dct μάλλον μπηκες σε μαγαζί χρονομηχανή, αφού ακόμα δεν υπάρχει. Το nc και το crosstourer, ναι.

εγραψα καπου οτι τα ειδα με το dct? απλα οτι ειδα τα μηχανακια και οτι βγαινουν ετσι και μου εκανε εντυπωση.

amyroukai
19/12/2015, 20:11
εγραψα καπου οτι τα ειδα με το dct? απλα οτι ειδα τα μηχανακια και οτι βγαινουν ετσι και μου εκανε εντυπωση.

Ειπες "ολα αυτά βγαίνουν και αυτόματα", οπότε... :lol:

DAYMAN
19/12/2015, 20:33
για οικονομια κτλ επελεξε ενα απο Ηonda CB500X, NC700X η μεινε στο σκουτερ,αυτα που ζητας στα παρεχει και αυτο εντος πολεως.
Τι χρηματα διαθετεις;
Για τα μηχανακια που ψαχνεις λιγο πολυ στα ειπαν οι παραπανω.Τα ειχα και τα δυο αλλα και τα δυο για να ειναι μηχανακια θελουν αναρτησεις γιατι οι μαμα ειναι σωβρακα και αυτο επηρεαζει και τα φρενα τους.Το TDM ηταν ενα μηχανακι που λιγο πολυ εκανε σχεδον τα παντα αρκετα καλα (οχι πολυ καλα) οι ιδιοκτητες τους σε πλειοψηφια ειχαν παρεξηγησει τις ικανοτητες του με αποτελεσμα ζητωντας παραπανω προβαιναν σε "βελτιωσεις" (πο@%σες μπλε για μενα) οπως εξατμισεις φιλτρα παραλληλους εγκεφαλους κτλ,αποτελεσμα μηδεν πεταμενα λεφτα.Ελαχιστοι επενδυσαν σε αναρτησεις ετσι ωστε να εχουν αυτο που μπορουσε να δωσει το μηχανακι απο μονο του.Τελικα εγιναν μια κατηγορια μονοι τους ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ με παρασημο το κατα τα αλλα πετυχημενο σε πωλησεις TDM (αν και ακριβο χωρις ιδιαιτερο λογο) εγινε τεραστια επιτυχια στην Ευρωπη,Ν,Αμερικη και φυσικα στην Ελλαδα.Η ρετσινια εμεινε με οτι συνεπαγεται στις πωλησεις.Προσωπικα ενω εφερα το μηχανακι στα μετρα μου και εκει που ηθελα βελτιωνοντας το στις αναρτησεις κατι με ετρωγε να το δωσω και ενας λογος ηταν οτι ειχε χαρακτηρισθει πλεον.Τα περι μοναδας abs( μεγα λαθος της γιαμαπα) που δεν προχωρησε σε ανακλησεις λυνεται με 80 ευρω αν παρουσιασει θεμα η μοναδα.
Οσο για το ταξιδι που λες θα σου πω το χιλιοειπωμενο σημασια εχει ο προορισμος.Καποτε αρχες του 80 με παπια 72ρια τοτε την Αγ.Αννα και γενικα τη Ευβοια την ειχαμε κανει σβουρα με ενα σακο και ενα υπνοσακο δεμενο με χταποδια και με ενα ταπεινο xl185s το 86 γυρισα ολη την Ελλαδα για 4 χρονια που το ειχα.
αυτα απο εμενα σε οτι αφορα την επικειμενη αγορα σου.Καλη συνεχεια.

dimmie_72
19/12/2015, 20:43
oυι ;)

τότε ίσως δεν δοκίμασες V60 με AVDC (Anti Vibration Double Countershaft). ;)

anavatis19
19/12/2015, 23:06
για οικονομια κτλ επελεξε ενα απο Ηonda CB500X, NC700X η μεινε στο σκουτερ,αυτα που ζητας στα παρεχει και αυτο εντος πολεως.
Τι χρηματα διαθετεις;
Για τα μηχανακια που ψαχνεις λιγο πολυ στα ειπαν οι παραπανω.Τα ειχα και τα δυο αλλα και τα δυο για να ειναι μηχανακια θελουν αναρτησεις γιατι οι μαμα ειναι σωβρακα και αυτο επηρεαζει και τα φρενα τους.Το TDM ηταν ενα μηχανακι που λιγο πολυ εκανε σχεδον τα παντα αρκετα καλα (οχι πολυ καλα) οι ιδιοκτητες τους σε πλειοψηφια ειχαν παρεξηγησει τις ικανοτητες του με αποτελεσμα ζητωντας παραπανω προβαιναν σε "βελτιωσεις" (πο@%σες μπλε για μενα) οπως εξατμισεις φιλτρα παραλληλους εγκεφαλους κτλ,αποτελεσμα μηδεν πεταμενα λεφτα.Ελαχιστοι επενδυσαν σε αναρτησεις ετσι ωστε να εχουν αυτο που μπορουσε να δωσει το μηχανακι απο μονο του.Τελικα εγιναν μια κατηγορια μονοι τους ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ με παρασημο το κατα τα αλλα πετυχημενο σε πωλησεις TDM (αν και ακριβο χωρις ιδιαιτερο λογο) εγινε τεραστια επιτυχια στην Ευρωπη,Ν,Αμερικη και φυσικα στην Ελλαδα.Η ρετσινια εμεινε με οτι συνεπαγεται στις πωλησεις.Προσωπικα ενω εφερα το μηχανακι στα μετρα μου και εκει που ηθελα βελτιωνοντας το στις αναρτησεις κατι με ετρωγε να το δωσω και ενας λογος ηταν οτι ειχε χαρακτηρισθει πλεον.Τα περι μοναδας abs( μεγα λαθος της γιαμαπα) που δεν προχωρησε σε ανακλησεις λυνεται με 80 ευρω αν παρουσιασει θεμα η μοναδα.
Οσο για το ταξιδι που λες θα σου πω το χιλιοειπωμενο σημασια εχει ο προορισμος.Καποτε αρχες του 80 με παπια 72ρια τοτε την Αγ.Αννα και γενικα τη Ευβοια την ειχαμε κανει σβουρα με ενα σακο και ενα υπνοσακο δεμενο με χταποδια και με ενα ταπεινο xl185s το 86 γυρισα ολη την Ελλαδα για 4 χρονια που το ειχα.
αυτα απο εμενα σε οτι αφορα την επικειμενη αγορα σου.Καλη συνεχεια.

το TDM το εχω αποκλεισει εν τελει..με τα 6-7χιλιαρικα που ζητανε για μετεχειρο παιρνω ενα εκ των χοντα που μου ειπες που ειναι και καινουργιο σχεδιο και πιο οικονομικα. η το στρομ και μου μενουν και λεφτα.

slzr
20/12/2015, 00:40
Έχει και πιο φθηνά (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6134137/) (τυχαία αγγελία), αλλά αν δεν το γουστάρεις πάρε καλύτερα κάτι από αυτά που προτείνουν τα παιδιά παραπάνω....:)

daz
20/12/2015, 00:49
Λέμε ότι έχουμε σκούτερ που μας βολεύει τα μάλα, αλλά γουστάρουμε μοτοσακό που δεν θα μας βολεύει, θα μας στοιχίζει ο κούκος αηδόνι αλλά δεν το καταλαβαίνουμε, αλλά επιτέλους θα έχουμε μοτοσυκλέτα για να μην μας κοροϊδεύουν κάτι κακεντρεχείς τύποι σα του λόγου σου για τα υπερωκεάνια, τις μπανιέρες κλπ κλπ.

:D:D:D

Τα σύκα, σύκα και τα σκάφη, σκάφη!
:lol::beer:

lmb990
20/12/2015, 01:51
Μην τρελαινεσαι για αναρτησεις και φρενα... σαν αρχαριος δεν θα το καταλαβεις.. ειδικα στο tdm.. στο vstrom θα καταλαβεις οτι δεν εχει καλα φρενα μετα απο λιγο καιρο... διορθωνεται ομως..

dimzan
21/12/2015, 16:05
εγω καταλαβα οτι ο φιλος θελει να παρει μηχανη για να λεει οτι πηρε μηχανη.

εκτος κι αν εχει για σκουτερ κανα beverly οποτε σου λεει, ποσο να κοστιζει η μηχανη?

anavatis19
21/12/2015, 16:56
εγω καταλαβα οτι ο φιλος θελει να παρει μηχανη για να λεει οτι πηρε μηχανη.

εκτος κι αν εχει για σκουτερ κανα beverly οποτε σου λεει, ποσο να κοστιζει η μηχανη?

οχι θελω να παρω μηχανη γιατι θελω να παρω μηχανη οχι για να λεω, γιατι τη γουσταρω. και δεν καταλαβαινω τον κομπλεξισμο εδω μεσα ακομα δεν γραφτηκα

nikos_abel
21/12/2015, 17:21
οχι θελω να παρω μηχανη γιατι θελω να παρω μηχανη οχι για να λεω, γιατι τη γουσταρω. και δεν καταλαβαινω τον κομπλεξισμο εδω μεσα ακομα δεν γραφτηκα

Όσο κι αν σου φαίνεται ότι στη λέμε, να σε προστατέψουμε θέλουμε.














(όχι όλοι βέβαια, αλλά αρκετοί)

DrEvil
21/12/2015, 17:28
Τι προστασια μωρε και κουκουρυκου-Παουερ Ρεϊντζερ σε 30 χρονων ανθρωπο;

Επισης, καθως παρερμηνευθηκε το αρχικο του ποστ και αγοηθηκε η διευκρινηση αργοτερα, οι πιοτεροι υποθετουν οτι το θελει αποκλειστικα για χρηση πολης, ενω ο παλλικαρης λεει οτι σιγα-σιγα θα αρχισει και τα ταξιδακια.

Απο τα 2, εγω δεν θα επαιρνα κανενα.
Κανα Versys 650 θα κοιταζα.
Αλλα αν η τσεπη σου φτανει για κανα Κροςςντρεσσερ καινουργη, αυτο θα επαιρνα, με ΝτιΣιΤι η οχι, δικο σου θεμα, προσωπικα θα επελεγα χωρις.

Και μην μας συνεριζεσαι 'δω μεσα. Καλα παιδια ειμαστε (δεν κοβω και την φυση μου) και τιποτα δεν λεγεται με εμπαθεια.



ΥΓ. (το ξεχασα ρε γμτ) Παλιοσκουτερακια! :p:p

p@nos
21/12/2015, 17:41
οχι θελω να παρω μηχανη γιατι θελω να παρω μηχανη οχι για να λεω, γιατι τη γουσταρω. και δεν καταλαβαινω τον κομπλεξισμο εδω μεσα ακομα δεν γραφτηκα

φιλε δεν ειναι κομπλεξισμος εσυ δε ξερεις τι θες...θες να παρεις μηχανη αλλα θετεις ορθολογικα κριτηρια και μαλιστα δεν εχεις καταληξει καν και τι κατηγορια μηχανακι θες να παρεις...αμα θες ντε και καλα να παρεις μοτο με ταχυτητες, παρε αυτη που σου αρεσει περισσοτερο...ετσι καναμε ολοι μας...

g_m900
23/05/2019, 05:24
Εχω ΤDM με 156.000 χλμ και συνεχιζω.
Οικονομια δεν μπορω να σου πω οτι θα κανεις εντος των τοιχων...
Απο 5 μεχρι 8.5 εχω βαρεσει με στρωτή οδηγηση και καφριλες που και που...
Στην Εθνικη στα 360 μπηκε η ρεζέρβα οποτε ανετα 400αριζεις αν πας σταθερα με 130.
Συντηρηση απο πολυ οικονομικη εως πολυ ακριβη. Εσυ διαλέγεις. Εγω παντα κανω και κανα 2 παραπανω για να μην τα βρω μπροστα μου. Μοντελο 2004 βλεπεις...
Αναρτησεις οκ με πολλες ρυθμισεις δεν θα σε κουρασουν. Ζαντα 18 μπροστα ειναι στα μειον.
Προταση που κανω σε ολους ειναι να αλλαξουν αμεσα τιμονι γιατι δεν βολευει καθολου. Καπου ειδα γραφουνε για σελαρα... Νταξει υπερβολες. Μια καλη σελα μετα το 2007. Μεχρι τοτε απαραδεκτη.
Φρενα παααααααρα πολυ καλα δοκιμασμενα και στην πιστα. Με. Ferrodo Platinum η Brembo κοκκινα(δεν θυμαμαι ονομασια) θα δεις αλλο φρεναρισμα. Ειδικα με τα Brembo.
Κινητηρας ροπατος... Σκυλι αξιοπιστιας αλλα σε καμμια περίπτωση επιδοσεων μια και ειναι στα 73-74 αλογα τροχο.
Αν βρεις μεχρι 100.000 χλμ με βιβλιο σερβις και χωρις εξατμισεις... Παρτο χθες.
Το προβλημα ειναι οτι ακομα και τωρα κρατανε τιμη και θα δεις να ζητανε οτι ονειρευτηκε ο καθε ιδιοκτητης.

To Vstrom δεν με τρελανε απο πλευρας κινητηρα. Λες και πατιναριζε μου φανηκε.
Πιο ταξιδιαρικο λογω προστασιας απο αερα αλλα πιο μεγαλο. Η καλη θεση οδηγησης και το τιμονι στα συν. Αναρτήσεις... Πολυ μαλακες και πρεπει να ριξεις λεφτα για διορθωσεις.
Γνωστα προβληματα οι τρομπες νερου και βενζινης. Πιο οικονομικα λαστιχα και λογω τυπου κρατανε και παραπανω.

Οτι κι αν διαλεξεις καλοταξιδο.

Υ. Γ: Ρωταει για αυτα τα 2 και απαντατε για σκουτερ... Χαρλευ... F16... Boeing 747.

KAGOURO
23/05/2019, 08:41
Αγαπητέ μου και οι δύο είναι τίμιες και διαχρονικές μοτοσυκλέτες στην Ελλάδα με χιλιάδες πωλήσεις και αναμφισβήτητα πλεονεκτήματα. Πάρε αυτή που γουστάρεις πιο πολύ να καβαλάς...ΕΣΥ !

kordix
23/05/2019, 08:48
Ο άνθρωπος έχει πάρει μηχανή πριν 3 χρόνια, όπως φαίνεται και στη φωτό του avatar του. Κάποιος ξέθαψε το θέμα.

p@nos
23/05/2019, 09:12
Ο άνθρωπος έχει πάρει μηχανή πριν 3 χρόνια, όπως φαίνεται και στη φωτό του avatar του. Κάποιος ξέθαψε το θέμα.

:lol::lol::lol:


για καποιο λογο εχουν βγει απο τη ληθη πολλα θρεντ αυτες τις μερες

anavatis19
23/05/2019, 15:19
και οχι μονο πηρα μηχανη. αλλα πλεον αλλαξα και σε τρεισερουκλα...ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας εστω και 3 χρονια μετα! g_m900 respect