PDA

View Full Version : τακάκια



RaGe_Raptor
21/12/2015, 19:36
θέλω τακάκια που να έχουν πολύ καλή αίσθηση στο προοδευτικό "άφημα". αν κάποιος έχει γνώσεις επί του θέματος παρακαλώ να βοηθήσει.

byron
21/12/2015, 20:42
θέλω τακάκια που να έχουν πολύ καλή αίσθηση στο προοδευτικό "άφημα". αν κάποιος έχει γνώσεις επί του θέματος παρακαλώ να βοηθήσει.

Καινούργια ορολογία ρε George? Για προοδευτικό "γράπωμα" συνήθως ρωτάμε, για άφημα...μάλλον πακέτο πάει με το χρααααππππ

RaGe_Raptor
21/12/2015, 20:57
Καινούργια ορολογία ρε George? Για προοδευτικό "γράπωμα" συνήθως ρωτάμε, για άφημα...μάλλον πακέτο πάει με το χρααααππππ

σ'έχασα λίγο... elaborate

byron
21/12/2015, 21:00
σ'έχασα λίγο... elaborate

εννοώ πως τα τακάκια που έχουν καλή αίσθηση στο γράπωμα, έχουν και στο "άφημα". Αν εννοούμε το ίδιο ως αίσθηση, δλδ να καταλαβαίνουν τα δάχτυλα σου πόσο πατάνε τα τακάκια?

RaGe_Raptor
21/12/2015, 21:13
εννοώ πως τα τακάκια που έχουν καλή αίσθηση στο γράπωμα, έχουν και στο "άφημα". Αν εννοούμε το ίδιο ως αίσθηση, δλδ να καταλαβαίνουν τα δάχτυλα σου πόσο πατάνε τα τακάκια?

το αρχικό δάγκωμα δε με νοιάζει αν θα είναι προοδευτικό.στην ευθεία Ι stab the brakes.καθώς μπαίνω στη στροφή και δίνω κλίση αφήνω πολύ προοδευτικά τα φρένα,κοινώς trail braking.εκεί θέλω την καλύτερη αίσθηση που μπορεί να έχω στο πολύ προοδευτικό άφημα.

byron
21/12/2015, 21:40
Θα ξεκίναγα από dunlopad.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144194

Δεν ξέρω αν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να κάνεις πάντως. Μάλλον κάνω το ανάποδο, δλδ με ενδιαφέρει παρά πολύ η αίσθηση όταν πατάω, και λιγότερο ή καθόλου το πως αφήνει.
Ίσως επειδή έχω πολύ καλή αίσθηση σε όλη την διαδικασία και δεν μοιάζει με on-off διακόπτη, να μην αντιλαμβάνομαι αυτό που λες.

noodles
22/12/2015, 18:40
dunlopad κοκκινα (τυπο δεν θυμαμαι, αυτα που γραφουν track use πανω). τα εχω εδω και ενα μηνα, εχω φτασει στο τσακ για εντο 10 φορες :p απιστευτο τακακι!

cosgili
23/12/2015, 07:24
premier rphx
Ρίξε μία ματιά:wave2:

Ohm
23/12/2015, 07:33
αυτά που προτείνετε, noodles, cosgili, byron, χρειάζονται ζέσταμα ή δουλεύουν και κρύα;

cosgili
23/12/2015, 20:46
Όλα τα τακάκια πρέπει να πιάσουν θερμοκρασία λειτουργίας για να αποδώσουν το μέγιστο:wave2:

Ohm
24/12/2015, 05:04
ρε το ξέρω, για αυτό ακριβώς ρωτάω αν δουλεύουν κρύα: η θερμοκρασία λειτουργίας αυτών που προτάθηκαν εδω είναι χαμηλή ή ψηλή;

cosgili
24/12/2015, 11:34
Ότι είναι κατασκευασμένο για road racing, track use, κλπ αποδίδει καλύτερα σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις θερμοκρασίες που δημιουργούνται σε αυτή τη χρήση. Άρα το θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας τους έιναι σε παραπάνω βαθμούς σε σχέση με τα απλά τακάκια. Αν θές καλή λειτουργία στο κρύο, πάρε τακάκια που προορίζονται για αστική χρήση. Εκεί βέβαια σε σκληρή καταπόνηση σπορ οδήγησης, θα αρχίσουν να σαπουνιάζουν και να μην αποδίδουν ιδανικά.