PDA

View Full Version : PayPal καινούργια λειτουργία, αφορά όλους όσους ψωνίζουν απο internet me paypal.



free rider
23/12/2015, 18:57
Για να κάνετε οποιαδήποτε αγορά μέσω paypal πρέπει να έχετε κάποια χρήματα κατατεθειμένα στον λογαριασμό του paypal για να μπορέσουν από εκεί να τραβήξουν την αμοιβή τους.
όλα καλά αλλά σήμερα που το προσπάθησα και είχαν τελειώσει τα λεφτά στον λογαριασμό μου στο paypal πήγα να τους στείλω λεφτά και μου απάντησαν :
Οn January 1st, 2016, PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay (not on December 18th, 2015, as earlier communicated). Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

Log into your PayPal account at www.paypal.com
Click Profile near the top of the page
Select My Settings
In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions

Το θέμα είναι ότι παρακάτω σου ζητάει να έχεις το ίδιο name και στο paypal και στον ελληνικό λογαριασμό της τράπεζας σου.
Στον ελληνικό λογαριασμό, έχεις το όνομά σου στην ελληνική γλώσσα ενώ στο paypal είναι στην αγγλική
τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?
έστειλα εμαιλ στο paypal να μου απαντήσει αν μπορώ να κάνω το transfer

ξέρει κανείς τίποτα γι αυτό?

BLiTzER
23/12/2015, 19:04
Χμου; Τι εννοείς "καινούρια λειτουργία". Το κείμενο λέει ότι μια παλιά λειτουργία δε θα υπάρχει πλέον.

free rider
23/12/2015, 19:14
Χμου; Τι εννοείς "καινούρια λειτουργία". Το κείμενο λέει ότι μια παλιά λειτουργία δε θα υπάρχει πλέον.
με συγχωρείς αν σε μπέρδεψα
περίληψη:
για να μπορέσεις πλέον να μεταφέρεις χρήματα στον λογαριασμό σου στο paypal πρέπει να χρησιμοποιήσεις το bank tranfer στο λογαριασμό που σου δίνει η paypal
ενώ μέχρι τώρα είχες την δυνατότητα να μεταφέρεις χρήματα instantly
Άρα αυτό αποτελεί καινούργιο τρόπο λειτουργίας για εμάς τους μαμελούκους που ανήκουμε στο ελλαδιστάν

BLiTzER
23/12/2015, 19:19
Εμ όχι, πάντα υπήρχε αυτή η λειτουργία, απλά πλέον δε θα υπάρχει το Instant :p Για μένα π.χ. που δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στο πώς το δουλεύω.

Ναι, ισχύει κανονικά, όπως τα γράφει και όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά και σε άλλες χώρες. Είναι υπηρεσία που μέχρι σήμερα προσέφερε η TrustPay κι όχι το Paypal, οπότε μάλλον εκεί κρύβεται το γιατί.

free rider
23/12/2015, 19:24
για να δούμε τι θα μου απαντήσουν και για την διαφορά απο τα ελληνικά στα αγγλικά στο όνομα...

BLiTzER
23/12/2015, 19:37
Φαντάζομαι ότι αν χρησιμοποιήσεις το όνομά σου στα λατινικά, όπως είναι γραμμένο στην πιστωτική σου, δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

virus
23/12/2015, 19:44
αν εχεις internet banking κανε μεταφορα προς λογαριασμο εξωτερικου και θα δεις το ονοματεπωνυμο σου γραμμενο λατινικα. αυτο θα χρισιμοποιησεις.

costas_versys
23/12/2015, 20:05
Αχ τι βάζει ο καθένας με το μυαλό του...

Λοιπόν, η ουσία είναι ότι το PayPal δεν μπορεί να δεχθεί πλέον κάρτες & λογαριασμούς τράπεζας που δεν είναι το όνομα ακριβως ίδιο με του λογαριασμού του PAYPAL.

Ολοι οι λογαριασμοί στην ελλάδα τηρούνται με IABN & Λατινικούς χαρακτήρες κατόχου.

Πρόσφατα είχα ένα θέμα που έπρεπε να επικοινωνήσω με την PayPal στο λουξεμβούργο και είδα και έπαθα να τους εξηγήσω και να τους πείσω ότι το όνομα στο αντίγραφο του διαβατηρίου μου που μου ζήτησαν (.. Konstantinos) είναι το ίδιο με αυτό της κάρτας μου ( kostantinos )

free rider
23/12/2015, 20:40
ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες

έλα όμως που σε μένα έχει μια μικροδιαφορά..

ασε καλύτερα να μας απαντήσουν
:wave2:

dimmie_72
23/12/2015, 21:15
ενώ μέχρι τώρα είχες την δυνατότητα να μεταφέρεις χρήματα instantly
Άρα αυτό αποτελεί καινούργιο τρόπο λειτουργίας για εμάς τους μαμελούκους που ανήκουμε στο ελλαδιστάν

Το instantly δεν λειτουργεί από πολλούς μήνες άσχετα τι γράφει η ανακοίνωση ότι θα σταματήσει την Ι Ιαν. Από πότε είχες να το προσπαθήσεις;

Καταληκτικά γιατί δεν βάζεις κάποιον μέσω του request money να σου καταθέσει (που στην ουσία θα είσαι esy_o_idios) και να τα χρησιμοποιήσεις instantly; ;)

free rider
23/12/2015, 21:27
χρησιμοποιώ καιρό το e banking, απλά μετά από όσα έχω συναντήσει με τις λεπτομέρειες στα bank transfer προτιμώ να έχω επιβεβαίωση πάντα στο ότι κάνω.
πράγματι είχα καιρό να χρειαστεί να βάλω λεφτά στο paypal, απλά τώρα μου έτυχε και με παραξένευσε
και το request money μπορεί να παίξει αλλά καλύτερα να περιμένω , πιστεύω ότι απαντάνε σχετικά άμεσα

teogtp
23/12/2015, 21:43
Το instantly δεν λειτουργεί από πολλούς μήνες άσχετα τι γράφει η ανακοίνωση ότι θα σταματήσει την Ι Ιαν. Από πότε είχες να το προσπαθήσεις;

Καταληκτικά γιατί δεν βάζεις κάποιον μέσω του request money να σου καταθέσει (που στην ουσία θα είσαι esy_o_idios) και να τα χρησιμοποιήσεις instantly; ;)

Μονο σε εμενα δεν λειτουργει ρε γαμωτο;
Μιλαμε εχω φαει πορτα με την καρτα απο την Alpha.Μονο amazon και Google πληρωνει,ολα τα αλλα τα κοβει......

LogOutGoRide
24/12/2015, 07:33
Ο λογαριασμός μου στο PayPal, έχει διαφορετικό όνομα από τις κάρτες που χρησιμοποιώ για να πληρώσω. Έτσι έκανα και στις 21/12 που χρησιμοποίησα την υπηρεσία τελευταία φορά. Αλλάζει και αυτό;

el_hymador
17/01/2016, 09:53
Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με το σημερινό status στο paypal? Μπορείς να κάνεις αγορά από το εξωτερικό με prepaid για ποσά μεγαλύτερα των 420 ευρώ και αν ναι πως;

Ευχαριστώ!

:wave2:

LogOutGoRide
17/01/2016, 10:09
Βγάλε μια Revolut να ησυχάσεις. Είναι δωρεάν, έχει την καλύτερη ισοτιμία σε αλλαγή νομίσματος. Ψάξε στο οδηγό του insomnia. Βάλτο στο Google να βρεις όλες τις λεπτομέρειες.
Το σημαντικότερο, κρατάει μόνο 1€ για το έμβασμα και περνάει πάντα τα cc.
Για μένα το μόνο αρνητικό, πρέπει να περιμένεις 2-4 εργάσιμες μέρες για να φανεί το πόσο στον λογαριασμό σου και ίσως το ότι θέλει κινητό για την χρησιμοποιείς κατεβάζοντας δωρεάν την εφαρμογή τους.
Διάβασε καλά τον οδηγό και αν το κάνεις, μην ξεχάσεις να συνδέσεις την κάρτα με το PayPal, εφόσον βάλεις κάποιο πόσο και φαίνεται στον λογαριασμό σου.

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/?p=54406119#entry54406119

el_hymador
17/01/2016, 11:36
Βγάλε μια Revolut να ησυχάσεις. Είναι δωρεάν, έχει την καλύτερη ισοτιμία σε αλλαγή νομίσματος. Ψάξε στο οδηγό του insomnia. Βάλτο στο Google να βρεις όλες τις λεπτομέρειες.
Το σημαντικότερο, κρατάει μόνο 1€ για το έμβασμα και περνάει πάντα τα cc.
Για μένα το μόνο αρνητικό, πρέπει να περιμένεις 2-4 εργάσιμες μέρες για να φανεί το πόσο στον λογαριασμό σου και ίσως το ότι θέλει κινητό για την χρησιμοποιείς κατεβάζοντας δωρεάν την εφαρμογή τους.
Διάβασε καλά τον οδηγό και αν το κάνεις, μην ξεχάσεις να συνδέσεις την κάρτα με το PayPal, εφόσον βάλεις κάποιο πόσο και φαίνεται στον λογαριασμό σου.

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/?p=54406119#entry54406119

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Δυστυχώς έχω κινητό Windows. :(

MikeG
17/01/2016, 11:44
Μπορείς να ψωνίσεις χωρίς κανένα όριο όσον αφορά τη κάρτα σου αρκεί το προϊόν που θες να ψωνίσεις να μην βρίσκεται στη λίστα με τους χαρακτηρισμούς που κόβουν τα cc και επίσης να μην έχει καταναλωθεί το ημερήσιο όριο της τράπεζας με μεταφορές χρημάτων προς τα έξω.

Μανολης67
17/01/2016, 11:46
Ειχα παλιά Pay pal, αλλά την κατάργησα, γιατί μου έκανε και μένα νερά,
Τι χρησιμεύει η Pay pal? θέλω να πω ότι τώρα χρησιμοποιώ άυλη κάρτα Ελληνικής τράπεζας, που φορτίζω- ξεφορτιζω κτλ μέσω Web Bankink και κάνω όλες της συναλλαγές μου από εκεί.....

byron
17/01/2016, 12:31
Ειχα παλιά Pay pal, αλλά την κατάργησα, γιατί μου έκανε και μένα νερά,
Τι χρησιμεύει η Pay pal? θέλω να πω ότι τώρα χρησιμοποιώ άυλη κάρτα Ελληνικής τράπεζας, που φορτίζω- ξεφορτιζω κτλ μέσω Web Bankink και κάνω όλες της συναλλαγές μου από εκεί.....

Την χρησιμοποιούν το 95% των eshops, στο eBay πολύ συχνά είναι ο μοναδικός τρόπος που δέχονται οι πωλητές, δεν μοιράζεις τα στοιχεία της κάρτας σου από δω και από κει, και αν πάει κάτι στραβά στην συναλλαγή αποζημιωνεσαι.
Γιαυτό...

Μανολης67
17/01/2016, 12:40
byron
Την χρησιμοποιούν το 95% των eshops, στο eBay πολύ συχνά είναι ο μοναδικός τρόπος που δέχονται οι πωλητές, δεν μοιράζεις τα στοιχεία της κάρτας σου από δω και από κει, και αν πάει κάτι στραβά στην συναλλαγή αποζημιωνεσαι.
Γιαυτό...

Για να ειμαι ειλικρινής, εχω καιρό να χρησιμοποιήσω e-Bay, την κάρτα την χρησιμοποιώ για εισιτήρια αερπορικά, ξενοδοχεία, και αγορές του μικρού (CD παιχνίδια, ρουχα) απο skroytz , δεν με απασχολεί και να μου κλέψουν τα στοιχεία, γιατί την φορτίζω λίγο πριν κάνω την αγορα (1 ευρω χρέωση η φόρτιση) και μεσω Web ενημερώνομαι για όλες τις κινήσεις της κάρτας.

LogOutGoRide
17/01/2016, 15:36
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Δυστυχώς έχω κινητό Windows. :(

Και εγώ, αλλά επειδή ήξερα τι τρόμπες είναι εκεί στην MS, κράτησα σαν κύριο το Android μου :lol:

bros400pgm
28/01/2016, 19:04
Βρε παίδες, μιας κ τώρα το πήρα χαμπαρι. Στο κεντρικό μενού του PayPal (που και καλά το ομόρφυναν) μου έχει σαν νόμισμα την αγγλική λίρα, στις επιλογές μου όμως έχω μόνο το euro (και γράφει κ primary).
Επίσης, έστειλα 10€ μέσω PayPal στην Γερμανία κ μου τα έκανε λίρες (πληρωσα 10.39€).
Μου έχει διαφύγει κάτι;

virus
28/01/2016, 20:16
φυσικα και σου εχει διαφυγει κατι.


τωρα πια με ρεβολουτ την οποια εχεις ηδη συνδεδεμενη στο παυπαλ πριν κανεις αγορα θα γυρνας το παυπαλ στο νομισμα που πουλαει ο πωλητης. ετσι η μετατροπη νομισματος θα γινεται απο την τραπεζα σου κι οχι απο το παυπαλ.

κατσε να βρω εναν οδηγο.


edit: καλο διαβασμα (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11552-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-Paypal-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AE-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/)

bros400pgm
28/01/2016, 21:29
Όταν λες τράπεζα μου, έννοεις την revolut; Γιατί αυτή τη κάρτα χρησιμοποιω, που υποτίθεται ότι τα έχω στείλει σε ευρώ.
Θα τον δω πληρέστερα τον οδηγό, αλλά πριν αλλάξει το look του PayPal, είχα σίγουρα τσεκαρει την επιλογή να κάνει το conversion η τράπεζα.
Θα επανελθω

virus
28/01/2016, 21:42
ναι στην ρεβολουτ. και μπορεις επισης να γυρνας την ρεβολουτ σε οποιο νομισμα θες τα λεφτα σου. δηλαδη κανεις το εβασμα απο την εθνικη τραπεζα προς την ρεβολουτ ευρω. μετα μεσα στην ρεβολουτ μπορεις να μετατρεπεις τα ευρω σου σε δολαρια η λιρες. και οταν κανεις αγορα θα φροντιζεις το νομισμα σου στην ρεβολουτ να ειναι μπροστα (δεν ξερω αν το πιανεις αυτο;))

ετσι λοιπον για παραδειγμα θα ειναι και η ρεβολουτ σε δολαρια αλλα και το παυπαλ σε δολαρια γυρισμενο.

και το παυπαλ κατω κατω εχει κουμπι να σε πηγαινει στην παλια βερσιον.

bros400pgm
28/01/2016, 22:03
Είχα ξεχάσει στο PayPal να επιλεξω στην κάρτα της revolut να γίνεται το conversion από την τράπεζα (ενώ στην παλιά κάρτα ήταν οκ).
Αυτό πάλι πού με ξενίζει τωρα είναι ότι στο PayPal δείχνει λίρες ενώ πρωτεύον νόμισμα έχω το ευρω.


PS.
Στη revolut, εάν έχω τα λεφτά σε ευρώ, κ πληρωσω σε λίρες, χρειάζεται να τα γυρίσω πρώτα σε λίρες; Δεν θα το κάνει η revolut;

virus
28/01/2016, 23:30
στην ρεβολουτ θα κανεις εσωτερικη ισοτιμια και θα γυρισεις τα λεφτα σου στο νομισμα που θα αγορασεις.

στο παυπαλ πρεπει να κανεις τρια βηματα και θα ελεγα να το κανεις απο pc. δεν ξερω αν το app του κινητου υποστηριζει να κανεις οτι λεει ο οδηγος που σου εβαλα.

bros400pgm
29/01/2016, 06:31
στην ρεβολουτ θα κανεις εσωτερικη ισοτιμια και θα γυρισεις τα λεφτα σου στο νομισμα που θα αγορασεις.

στο παυπαλ πρεπει να κανεις τρια βηματα και θα ελεγα να το κανεις απο pc. δεν ξερω αν το app του κινητου υποστηριζει να κανεις οτι λεει ο οδηγος που σου εβαλα.


Αυτό στη revolut που λες, γιατί να το κάνω; Δεν θα το κανει αυτόματα με τους ίδιους όρους την ώρα της πληρωμής;

Στο PayPal μια χαρά δουλεύει κ από κινητό.

Desperado
29/01/2016, 09:41
Βγάλε μια Revolut να ησυχάσεις. Είναι δωρεάν, έχει την καλύτερη ισοτιμία σε αλλαγή νομίσματος. Ψάξε στο οδηγό του insomnia. Βάλτο στο Google να βρεις όλες τις λεπτομέρειες.
Το σημαντικότερο, κρατάει μόνο 1€ για το έμβασμα και περνάει πάντα τα cc.
Για μένα το μόνο αρνητικό, πρέπει να περιμένεις 2-4 εργάσιμες μέρες για να φανεί το πόσο στον λογαριασμό σου και ίσως το ότι θέλει κινητό για την χρησιμοποιείς κατεβάζοντας δωρεάν την εφαρμογή τους.
Διάβασε καλά τον οδηγό και αν το κάνεις, μην ξεχάσεις να συνδέσεις την κάρτα με το PayPal, εφόσον βάλεις κάποιο πόσο και φαίνεται στον λογαριασμό σου.

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/?p=54406119#entry54406119


Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Δυστυχώς έχω κινητό Windows. :(

Υπάρχει λύση και για αυτό!! Εγώ χρησιμοποιώ την neteller σαν υπηρεσία, είναι κάτι αντίστοιχο με την revolut, δεν χρειάζεσαι κινητό για να την χρησιμοποιησεις και κάνεις την δουλειά σου μια χαρά μέσω Η/Υ. Έχω φτιάξει εικονική προπληρωμένη κάρτα μέσω της neteller την φορτίζω κανονικά μέσω ελληνικού web banking, κρατάει μόνο ΄1 ευρώ προμήθεια και όλα μέχρι τώρα βαίνουν καλώς.

virus
29/01/2016, 17:04
Αυτό στη revolut που λες, γιατί να το κάνω; Δεν θα το κανει αυτόματα με τους ίδιους όρους την ώρα της πληρωμής;

Στο PayPal μια χαρά δουλεύει κ από κινητό.

αυτο στην ρεβολουτ το κανω γιατι εχει καλυτερες ισοτιμιες.

bros400pgm
29/01/2016, 17:37
αυτο στην ρεβολουτ το κανω γιατι εχει καλυτερες ισοτιμιες.

Ναι βρε αγόρι. Αφού το PayPal είναι ρυθμισμένο να μην κάνει αυτο τις μετατροπές, αλλά να τις κάνει η revolut, ποιο το κέρδος να μετατρεψω "εσωτερικά" στην revolut το ευρω σε λίρα ή δολάριο; Δεν θα μου το μετατρέψει με τις ίδιες χαμηλές ισοτιμίες;
Αυτό ρωταω...

virus
29/01/2016, 18:24
χμμ... δεν εχεις κι αδικο. θα το δοκιμασω να δω τι ισοτιμια κανει.

SHOOTER045
29/01/2016, 19:03
Σήμερα δοκιμασία με pre paid της eurobank απο aliexpres.
Έφαγα πόρτα αλλά με παρέπεμψε σε λινκ για να επικαιροποιησω τα στοιχεία μού.
Η pre paid δεν εχει όνομα επάνω και η καταχώρηση δεν έγινε ,την δευτέρα θα πάω να ρωτησω

dimmie_72
29/01/2016, 19:09
Σήμερα δοκιμασία με pre paid της eurobank απο aliexpres.
Έφαγα πόρτα αλλά με παρέπεμψε σε λινκ για να επικαιροποιησω τα στοιχεία μού.
Η pre paid δεν εχει όνομα επάνω και η καταχώρηση δεν έγινε ,την δευτέρα θα πάω να ρωτησω

ας μην έχει, εσύ καταχωρείς στα στοιχεία κάρτας που ζητάει η paypal το όνομά σου κανονικά σαν να το έγραφε και δεν έχεις κανένα πρόβλημα στις αγορές, απ αυτόν τουλάχιστο το λόγο.

SHOOTER045
29/01/2016, 19:15
Δεν έπαιρνε την καταχώρηση του ονόματος μου.
Ενω την φορτισα το πρωί κανονικά.
Αν μου πουν μαλακιες την δευτέρα θα αγγαρεψω πάλι τον συμπέθερό

dimmie_72
29/01/2016, 19:26
Δεν έπαιρνε την καταχώρηση του ονόματος μου.
Ενω την φορτισα το πρωί κανονικά.
Αν μου πουν μαλακιες την δευτέρα θα αγγαρεψω πάλι τον συμπέθερό

προφανώς τότε προσπαθείς να αγοράσεις απευθείας από ali με κάρτα και όχι μέσω paypal.

SHOOTER045
29/01/2016, 19:56
προφανώς τότε προσπαθείς να αγοράσεις απευθείας από ali με κάρτα και όχι μέσω paypal.

Ναι δεν είχε επιλογή αγοράς μέσω paypal
Θα το ψαξω με το revolut

cosgili
30/01/2016, 12:52
Ναι δεν είχε επιλογή αγοράς μέσω paypal
Θα το ψαξω με το revolut
Revolut και λύνεις όλα σου τα προβλήματα. Το μόνο μείον, το πλαφόν των 500 ευρώ μηνιαίως λόγω capital control

SHOOTER045
30/01/2016, 13:57
Revolut και λύνεις όλα σου τα προβλήματα. Το μόνο μείον, το πλαφόν των 500 ευρώ μηνιαίως λόγω capital control

Εκανα χτες εγγραφή.
Αύριο πάω τράπεζα να κάνω web banking και προχωραω.
Άντε γιατί τον ζαλισα τον άλλο

dimmie_72
30/01/2016, 15:29
Εκανα χτες εγγραφή.
Αύριο πάω τράπεζα να κάνω web banking και προχωραω.
Άντε γιατί τον ζαλισα τον άλλο

ρε Μήτσο εδώ είναι paypal!

τράβα στο "αγορές από internet"

να δούμε και μεις!





disclaimer: και δεν το λέω μόνο για σένα.

SHOOTER045
30/01/2016, 15:40
Να τα σβήσω τότε....

dimmie_72
30/01/2016, 23:36
Να τα σβήσω τότε....

σε πειράζω βρε! :D

Dalt0n
31/01/2016, 17:56
Έχω διαβάσει το thread 3 φορές και μπερδεύτηκα περισσότερο. ..Το αρχικό ερώτημα ήταν ότι δεν δέχεται η PayPal τα χρήματα από τον τραπεζικό λογαριασμό γιατί τα στοιχεία της PayPal είναι στα αγγλικά και του λογαριασμού της τράπεζας στα ελληνικά. ..Σωστά τα λέω μέχρι εδώ?

SHOOTER045
31/01/2016, 19:01
Nαι
Μάλλον :confused:

Dalt0n
31/01/2016, 19:18
Μάλιστα. .Η απάντηση ποια είναι?
Εγώ αύριο είχα σκοπό να φορτώσω με κάποιο πόσο την κάρτα της Πειραιώς που έχω στο PayPal και να παραγγείλω ένα δωράκι για του Αγίου Βαλεντίνου που πλησιάζει. .Προφανώς τα στοιχεία μου στο ebay είναι με λατινικούς χαρακτήρες και τα στοιχεία της κάρτας στα ελληνικά. ...Τι πρέπει να κάνω? ??

Πάλι Μπινια

SHOOTER045
31/01/2016, 19:33
Έχω διαβάσει τόσα που δεν είναι σίγουρο τίποτα.
Σε αλλους περνάνε αγορές σε άλλους όχι (με ίδια κάρτα)
Προχτες που δοκιμασα μου ζήτησε να επικαιροποιησω την κάρτα.. Και να βάλω τα στοιχεία μου.
Βάζοντας τα αγγλικά έφαγα πόρτα και στην τρίτη προσπάθεια με κλείδωσε.
Αύριο θα πάω στην τράπεζα και θα δω.
Στα σίγουρα παρήγγειλε κατι απο Ελλάδα

balakia
26/10/2016, 17:03
εχει αλλαξει κατι στο paypal,στελνω request money και δεν υπαρχει πουθενα η επιλλογη να πληρωσο με την καρτα μου και οχι με λογαριασμο paypal.
το εχω κανει παρα πολλες φορες αλλα πλεον δεν υπαρχει αυτη η επιλογη.
ξερει καποιος κατι να βοηθειση?

doctoras
26/10/2016, 17:30
Το έκοψαν μαλλον απο το PayPal και εγω δοκίμασα αρκετούς συνδιασμους αλλα τιποτα, ομως ολο και περισσοτερα καταστήματα δέχονται απευθείας συναλλαγή μέσω της πιστωτικής σου(οπως δηλαδη πριν τα καπιταλ κοντρόλ)συνεπώς καπου θα φας πόρτα στα περισσοτερα θα δεχτούν την συναλλαγή και θα καταφέρεις να αγοράσεις

basilis_k6
26/10/2016, 17:36
Το έκοψαν μαλλον απο το PayPal και εγω δοκίμασα αρκετούς συνδιασμους αλλα τιποτα, ομως ολο και περισσοτερα καταστήματα δέχονται απευθείας συναλλαγή μέσω της πιστωτικής σου(οπως δηλαδη πριν τα καπιταλ κοντρόλ)συνεπώς καπου θα φας πόρτα στα περισσοτερα θα δεχτούν την συναλλαγή και θα καταφέρεις να αγοράσεις

δεν το γραφουν καπου αυτο παντως τωρα που κοιταξα στα πεταχτα. Δοκιμάσατε να κάνετε log out πριν πατησετε το συνδεσμο του μειλ? ξερω ειναι κουτη ερωτηση αλλα ποτε δεν ξερεις.

balakia
26/10/2016, 17:36
Το έκοψαν μαλλον απο το PayPal και εγω δοκίμασα αρκετούς συνδιασμους αλλα τιποτα, ομως ολο και περισσοτερα καταστήματα δέχονται απευθείας συναλλαγή μέσω της πιστωτικής σου(οπως δηλαδη πριν τα καπιταλ κοντρόλ)συνεπώς καπου θα φας πόρτα στα περισσοτερα θα δεχτούν την συναλλαγή και θα καταφέρεις να αγοράσεις

το γαμωτο ειναι οτι θελω να ψωνισω απο το ebay και δεν θελω να συνδεσω την καρτα μου στο paypal,μαλλον θα προσπαθησω να ξαναβγαλω χρεωστικη.

thalasinos
26/10/2016, 17:45
Εγω εδω και κανα μηνα αρχισα να κάνω αγορές απο ebay κανονικα, οπως και πριν τα capital control!!

basilis_k6
26/10/2016, 17:46
το γαμωτο ειναι οτι θελω να ψωνισω απο το ebay και δεν θελω να συνδεσω την καρτα μου στο paypal,μαλλον θα προσπαθησω να ξαναβγαλω χρεωστικη.

You can ask anyone.
Anyone with an email address can receive a money request, whether they have a PayPal account or not. Then they can pay you with their card or PayPal balance.

balakia
26/10/2016, 17:47
You can ask anyone.
Anyone with an email address can receive a money request, whether they have a PayPal account or not. Then they can pay you with their card or PayPal balance.

αυτο το διαβασα κι εγω καπου στον γκουγκλη αλλα δεν ισχυει.

balakia
26/10/2016, 17:49
Εγω εδω και κανα μηνα αρχισα να κάνω αγορές απο ebay κανονικα, οπως και πριν τα capital control!!

εγω ψωνιζα κανονικοτατα αλλα το paypal balance το ανεβαζα μεσω ενος δευτερο email μου με την καρτα της γυναικας μου,πλεον δεν μπορεις αν δεν εχεις λογαριασμο paypal.

virus
26/10/2016, 17:57
λεω τωρα. μηπως το εχει αν πας στην old version;

basilis_k6
26/10/2016, 18:01
αυτο το διαβασα κι εγω καπου στον γκουγκλη αλλα δεν ισχυει.

επειδη με ενδιαφερει το δοκιμασα τωρα. Απο κινητο αν εχει καποια σημασια. Ολα κανονικα απλα δεν πατησα το pay. ζητησα 5 ευρω απο μένα. ξαναλεω μηπως εισαι λογκαρισμένος?!

balakia
26/10/2016, 18:07
επειδη με ενδιαφερει το δοκιμασα τωρα. Απο κινητο αν εχει καποια σημασια. Ολα κανονικα απλα δεν πατησα το pay. ζητησα 5 ευρω απο μένα. ξαναλεω μηπως εισαι λογκαρισμένος?!

πως το εκανες?
εστειλα request στο gmail μου,παω να πληρωσο και μονο μεσω paypal δεχεται,με παει στην σελιδα του login!!!

old version???πως και που?

balakia
26/10/2016, 18:13
και απο το κινητο που μπηκα στο email μου δεν δινει επιλογη πληρωμη με καρτα παρα μονο το μπλε κουτακι του paypal και σε παει να κανεις login.

basilis_k6
26/10/2016, 18:14
πως το εκανες?
εστειλα request στο gmail μου,παω να πληρωσο και μονο μεσω paypal δεχεται,με παει στην σελιδα του login!!!

old version???πως και που?

old δεν ξερω κανονικα μπηκα. ανοιξε το mail απο κινητο

balakia
26/10/2016, 18:15
επειδη με ενδιαφερει το δοκιμασα τωρα. Απο κινητο αν εχει καποια σημασια. Ολα κανονικα απλα δεν πατησα το pay. ζητησα 5 ευρω απο μένα. ξαναλεω μηπως εισαι λογκαρισμένος?!

αν ηταν pay now κουμπι δεν εχει επιλογη ηια καρτα.

basilis_k6
26/10/2016, 18:21
αν ηταν pay now κουμπι δεν εχει επιλογη ηια καρτα.

εμενα εχει κανονικα τις επιλογες pay with your pp account και Pay with your credit card