PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟΥ



AUFGEBRACHT
24/12/2015, 21:52
Πριν λίγες μέρες αγόρασα από ηλεκτρονικό κατάστημα μια κλειδαριά δισκόφρενου της ABUS την οποία και παρέλαβα σήμερα. Δυστυχώς όταν την άνοιξα με περίμενε μεγάλο ξενέρωμα, αφού με έκπληξη διαπίστωσα πως αυτή ήταν προφανώς χρησιμοποιημένη και γεμάτη σημάδια και γρατζουνιές, ενώ ήταν και γεμάτη σκόνη. Ακόμα χειρότερα, ήταν τοποθετημένη εκτός της συσκευασίας (η οποία ήταν σκισμένη) και ήρθε μέσα σε μια νάϋλον σακούλα όπου ήταν ριγμένη η κλειδαριά με τα κλειδιά επάνω και ξεχωριστά η αρχική συσκευασία. Τα μεταλλικά σημάδια στην απόληξή της όπως και στο εσωτερικό είναι προφανέστατα από το δισκόφρενο και σαφέστατα κατά τη γνώμη μου η κλειδαριά είναι χρησιμοποιημένη... Έστειλα mail στο κατάστημα, περιμένω την απάντησή τους και εννοείται είτε αντικατάστασή της είτε επιστροφή του ποσού. Ρε γμτ, είναι δυνατόν να θεωρούνται σοβαροί επαγγελματίες; Σε πληρώνει ο άλλος και στέλνεις μια κλειδαριά γδαρμένη και με σημάδια για καινούρια μέσα σε νάϋλον και περιμένουν να την δεχτώ έτσι; Ήμαρτον!!!!

George_Sp
24/12/2015, 21:55
Λάθη γίνονται. Ανάλογα το τι θα πράξουν μετά το email θα φανεί και τι σόι κατάστημα είναι.

Road Pirat
24/12/2015, 22:36
Υπάρχει περίπτωση να την αγόρασε κάποιος να την άνοιξε και να την χρησιμοποίησε για λίγο να μην του έκανε και την επέστρεψε. Λάθος του καταστήματος που σου έστειλε κάτι τέτοιο, αναμένουμε την απάντηση

AUFGEBRACHT
24/12/2015, 22:43
Λάθη γίνονται. Ανάλογα το τι θα πράξουν μετά το email θα φανεί και τι σόι κατάστημα είναι.

Σίγουρα λάθη γίνονται, το συγκεκριμένο όμως δεν το θεωρώ λάθος. Λάθος θα ήταν να στείλουν άλλη παραγγελία, άλλο προϊόν, το να στείλεις μεταχειρισμένο προϊόν για καινούριο και με τον τρόπο που το στέλνεις, προσωπικά δεν το θεωρώ λάθος αλλά αντιεπαγγελματισμό.

George_Sp
24/12/2015, 22:49
Σίγουρα λάθη γίνονται, το συγκεκριμένο όμως δεν το θεωρώ λάθος. Λάθος θα ήταν να στείλουν άλλη παραγγελία, άλλο προϊόν, το να στείλεις μεταχειρισμένο προϊόν για καινούριο και με τον τρόπο που το στέλνεις, προσωπικά δεν το θεωρώ λάθος αλλά αντιεπαγγελματισμό.

Τα λάθη δεν είναι μόνο ευθύνη του καταστήματος.....αλλά του υπαλλήλου ή του πελάτη που το επέστρεψε εν αγνοία του υπαλλήλου σε αυτή τη κατάσταση και λάθος του υπαλλήλου που δε το τσέκαρε....αλυσίδα πάει....αν με εννοείς :)

AUFGEBRACHT
24/12/2015, 23:01
Τα λάθη δεν είναι μόνο ευθύνη του καταστήματος.....αλλά του υπαλλήλου ή του πελάτη που το επέστρεψε εν αγνοία του υπαλλήλου σε αυτή τη κατάσταση και λάθος του υπαλλήλου που δε το τσέκαρε....αλυσίδα πάει....αν με εννοείς :)

Σε εννοώ αλλά συνεχίζω να επιμένω... όταν βάζεις μέσα σε μια σακούλα χύμα ένα δισκόφρενο και τη σκισμένη του συσκευασία είσαι αντιεπαγγελματίας, είτε είσαι αφεντικό ή υπάλληλος. Το πάω και πιο πέρα, δεν μιλάμε π.χ. για ένα ζευγάρι γάντια, αλλά για κάτι το οποίο προορίζεται για την ασφάλεια της μοτοσυκλέτας. Ξέρω εγώ π.χ. αν είχε 3 κλειδιά και έχει κρατηθεί το ένα; Ή αν έχει αντιγραφεί το κλειδί;

el-Gatto
24/12/2015, 23:15
Ελληνικό e-shop ή εξωτερικού ;

MG-KTiNoS
25/12/2015, 07:51
Ελληνικό e-shop ή εξωτερικού ;

Πολλά Ελληνικά ι σοπ είναι πια εξωτερικού.:D
Εγώ ΓΕΝΙΚΑ τα αποφευγω για αυτόν το λόγο.
Πάω βλέπω με τα ματάκια μου τι αγωράζω και όλα καλά.
:cool:


υγ
Ειδικά με τα κράνη κανένας δε μπορεί να ξέρει τι κάνει η μεταφορική.

AUFGEBRACHT
25/12/2015, 09:51
Ελληνικό e-shop ή εξωτερικού ;

Ελληνικότατο...

el-Gatto
25/12/2015, 10:28
Πιστεύω θα την βρείς την άκρη.

Σίγουρα είναι αντιεπαγγελματικό .αλλά παίζει κ πολύ μεγάλη πιθανότητα ανθρώπινου λάθους.
Αν στο αλλάξουν άμεσα ,ζητώντας σου ταυτόχρονα κ 1000 συγνώμες ,τότε σίγουρα έγινε κάποιο λάθος απο υπάλληλο ,ο οποίος ίσως να υποστεί κ κυρώσεις.
Αν αρχίσουν να στα μασάνε κ να αδιαφορούν ,τότε πίεσέ τους με ονομαστική δημοσιοποίηση του γεγονότος.

devil's animal
25/12/2015, 10:41
εγω θα βαλω αλλο ενα ερωτηματικο για την μεταφορικη...
παιζει να ανοιξε καποιος το πακετο και να την δοκιμασε στο μηχανακι του...να του επεσε ή δεν ξερω και εγω τι αλλο...
ακομα και να αντικατεστησε την ιδια δικια του χρησιμοποιημενη κλειδαρια με την καινουργια δικια σου...(extreme σεναριο το ξερω)...


παντως αν εγινε κατι τετοιο απο το καταστημα ειναι πολυ φαουλ...:redcard:

Pan (dvs)
25/12/2015, 11:12
Ας μην γελιομαστε,δεν ειναι λαθος.Ηξεραν πολυ καλα τι εκαναν και ειπαν αν περασει,περασε.

Στειλε μου αν θελεις το καταστημα με π.μ.

bros400pgm
25/12/2015, 11:49
Δώσε περιοχή καταστήματος.

Road Pirat
25/12/2015, 13:23
εγω θα βαλω αλλο ενα ερωτηματικο για την μεταφορικη...
παιζει να ανοιξε καποιος το πακετο και να την δοκιμασε στο μηχανακι του...να του επεσε ή δεν ξερω και εγω τι αλλο...
ακομα και να αντικατεστησε την ιδια δικια του χρησιμοποιημενη κλειδαρια με την καινουργια δικια σου...(extreme σεναριο το ξερω)...


παντως αν εγινε κατι τετοιο απο το καταστημα ειναι πολυ φαουλ...:redcard:
Συνήθως τα συσκευάζει το κατάστημα οπότε το κούριερ δεν ξέρει τι έχει μέσα, ή από λάθος είναι ή προσπάθησαν να το περάσουν και αν τους κάτσει ...

BLiTzER
25/12/2015, 13:26
ακομα και να αντικατεστησε την ιδια δικια του χρησιμοποιημενη κλειδαρια με την καινουργια δικια σου...(extreme σεναριο το ξερω)...



Αυτό ακριβώς σκέφτηκα. Δεν πιστεύω ότι είναι δουλειά του καταστήματος, εκτός αν ψώνισες απ'όπου να'ναι.

@Pan: Να περάσει τι; Λερωμένη κλειδαριά, η οποία δεν είναι καν στη συσκευασία της; Πώς είναι δυνατό να περάσει ποτέ κάτι τέτοιο; :p

Pan (dvs)
25/12/2015, 14:00
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα. Δεν πιστεύω ότι είναι δουλειά του καταστήματος, εκτός αν ψώνισες απ'όπου να'ναι.

@Pan: Να περάσει τι; Λερωμένη κλειδαριά, η οποία δεν είναι καν στη συσκευασία της; Πώς είναι δυνατό να περάσει ποτέ κάτι τέτοιο; :p

Σου λεει αν περασει περασε.Ουτε η πρωτη,ουτε η τελευταια θα ηταν.

Πιστευεις οτι δεν υπαρχουνε ατομα που θα την κραταγαν?

AUFGEBRACHT
25/12/2015, 19:04
εγω θα βαλω αλλο ενα ερωτηματικο για την μεταφορικη...
παιζει να ανοιξε καποιος το πακετο και να την δοκιμασε στο μηχανακι του...να του επεσε ή δεν ξερω και εγω τι αλλο...
ακομα και να αντικατεστησε την ιδια δικια του χρησιμοποιημενη κλειδαρια με την καινουργια δικια σου...(extreme σεναριο το ξερω)...


παντως αν εγινε κατι τετοιο απο το καταστημα ειναι πολυ φαουλ...:redcard:


O κούριερ δεν ξέρει τι υπάρχει μέσα, δεν παίζει τέτοιο σενάριο σε καμία περίπτωση. Όπως έγραψα, η κλειδαριά στάλθηκε μέσα σε μια νάϋλον τσάντα χύμα μαζί με την ανοιγμένη συσκευασία. Η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά ήταν ότι η νάϋλον σακούλα ήταν από άλλο μοτοσυκλετιστικό προϊόν, αν δεν κάνω λάθος κάποιο ισοθερμικό ρούχο αν θυμάμαι καλά τη φίρμα. Άρα η δουλειά έγινε εξ' αρχής από το κατάστημα με τη λογική το στέλνουμε και βλέπουμε, ή (ελπίζω όχι) το στέλνουμε και πουλάμε τρέλα ότι δεν φταίμε εμείς. Θα περιμένω πρώτα την απάντησή τους και για το λόγο αυτό δεν αποκαλύπτω όνομα και περιοχή...

AUFGEBRACHT
25/12/2015, 19:05
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα. Δεν πιστεύω ότι είναι δουλειά του καταστήματος, εκτός αν ψώνισες απ'όπου να'ναι.

@Pan: Να περάσει τι; Λερωμένη κλειδαριά, η οποία δεν είναι καν στη συσκευασία της; Πώς είναι δυνατό να περάσει ποτέ κάτι τέτοιο; :p

Όχι, δεν ψώνισα απ' όπου να ΄ναι, το συγκεκριμένο κατάστημα έχει προταθεί αρκετές φορές σε αγορές διαφόρων ειδών.

skylaros
25/12/2015, 19:05
Θεωρώ σαν πιθανότερο ενδεχόμενο πως θα τη κράταγα, μπορεί να την έβαζα, μπορεί να είχα πετάξει απλά τα λεφτά μου. Πρόσεχε δε λέω πως έχεις άδικο που ζητάς αντικατάσταση, εγώ είμαι ο λάθος, απλά ξέρω τον εαυτό μου.

Pan (dvs)
25/12/2015, 19:50
@Pan: Να περάσει τι; Λερωμένη κλειδαριά, η οποία δεν είναι καν στη συσκευασία της; Πώς είναι δυνατό να περάσει ποτέ κάτι τέτοιο; :p


Θεωρώ σαν πιθανότερο ενδεχόμενο πως θα τη κράταγα, μπορεί να την έβαζα, μπορεί να είχα πετάξει απλά τα λεφτά μου. Πρόσεχε δε λέω πως έχεις άδικο που ζητάς αντικατάσταση, εγώ είμαι ο λάθος, απλά ξέρω τον εαυτό μου.

BLiTzER ποτε μη λες ποτε.

AUFGEBRACHT
29/12/2015, 21:37
Update επί του θέματος. Επικοινώνησαν μαζί μου χτες από το κατάστημα, ζητώντας μου συγγνώμη. Δικαιολόγησαν την κατάσταση της κλειδαριάς λόγω του ότι δοκιμάστηκε από πελάτη στη μοτοσυκλέτα του και δεν έκανε λόγω μεγέθους, με αποτέλεσμα να προκληθούν τα γδαρσίματα από το ζόρισμά της στο δισκόφρενο. Ο ιδιοκτήτης ορκίστηκε ότι η κλειδαριά δεν έχει βγει από το κατάστημα και για το θέμα της ανοιγμένης συσκευασίας υπεύθυνη είναι η ABUS μου είπε, καθώς έτσι όπως είναι κατασκευασμένη η συσκευασία πρέπει αναγκαστικά να σκιστεί για να βγει η κλειδαριά. Υπήρχαν 2 χρωματισμοί και αυτός που διάλεξα δεν υπήρχε διαθέσιμος παρά μόνο η ανοιγμένη συσκευασία. Αναγνώρισε πως έπρεπε να επικοινωνήσουν μαζί μου να με ενημερώσουν εάν την ήθελα αλλά λόγω των ημερών αυτό δεν έγινε και προθυμοποιήθηκε να την αλλάξει εάν το επιθυμούσα και αναμένω πλέον τη νέα κλειδαριά.

bros400pgm
29/12/2015, 21:41
Τρλικα όλα καλά. Θα μας πεις ποιος είναι;

AUFGEBRACHT
29/12/2015, 21:53
Τρλικα όλα καλά. Θα μας πεις ποιος είναι;

Υπάρχει και μια πολιτική του φόρουμ στην αναφορά καταστημάτων, οπότε κάποιος αρμόδιος μοντεράτορας μπορεί να εκφέρει γνώμη.

spyrval
30/12/2015, 08:06
Εγώ καταλαβαίνω λοιπόν ότι τη στείλανε με το σκεπτικό "αν περάσει πέρασε", κανένα λάθος δεν έγινε. Δηλαδή γνωρίζανε ότι το προιόν ήταν γρατσουνισμένο και εκτός συσκευασίας. Το μίνιμουμ που θα μπορούσαν ήταν η απάντηση που σου δώσανε...

AristidisZ
30/12/2015, 09:47
Update επί του θέματος. Επικοινώνησαν μαζί μου χτες από το κατάστημα, ζητώντας μου συγγνώμη. Δικαιολόγησαν την κατάσταση της κλειδαριάς λόγω του ότι δοκιμάστηκε από πελάτη στη μοτοσυκλέτα του και δεν έκανε λόγω μεγέθους, με αποτέλεσμα να προκληθούν τα γδαρσίματα από το ζόρισμά της στο δισκόφρενο. Ο ιδιοκτήτης ορκίστηκε ότι η κλειδαριά δεν έχει βγει από το κατάστημα και για το θέμα της ανοιγμένης συσκευασίας υπεύθυνη είναι η ABUS μου είπε, καθώς έτσι όπως είναι κατασκευασμένη η συσκευασία πρέπει αναγκαστικά να σκιστεί για να βγει η κλειδαριά. Υπήρχαν 2 χρωματισμοί και αυτός που διάλεξα δεν υπήρχε διαθέσιμος παρά μόνο η ανοιγμένη συσκευασία. Αναγνώρισε πως έπρεπε να επικοινωνήσουν μαζί μου να με ενημερώσουν εάν την ήθελα αλλά λόγω των ημερών αυτό δεν έγινε και προθυμοποιήθηκε να την αλλάξει εάν το επιθυμούσα και αναμένω πλέον τη νέα κλειδαριά.

Ότι ακριβώς έγραψε ο spyrval, σου λέει στειλτο, και μπορεί και να μη πει κάτι ο άλλος

Βέβαια αν υπάρχει η σχετική αλληλογραφία, θα μπορούσε να γίνει αναφορά στο όνομα του καταστήματος αλλά οκ...

iKTM
05/01/2016, 18:57
Γιατι δεν μαθαμε ποιο ειναι το εν λογω καταστημα?
κακο ειναι? ή απαγορευεται?

Pan (dvs)
05/01/2016, 18:58
Γιατι δεν μαθαμε ποιο ειναι το εν λογω καταστημα?
κακο ειναι? ή απαγορευεται?

Ναι.

AUFGEBRACHT
06/01/2016, 20:46
Η κλειδαριά ήρθε τελικά χτες κι επιβεβαιώθηκε η υποψία μου ότι είχε παιχτεί κουτοπονηριά δυστυχώς... και για να εξηγούμαι: όπως έγραψα επικοινώνησαν άμεσα μαζί μου από το κατάστημα και μου ανέφεραν πως έγινε κακή συνεννόηση λόγω φόρτου εργασίας και ημερών, εστάλη η συγκεκριμένη λόγω του ότι ήταν η μόνη διαθέσιμη στο χρωματισμό που είχα διαλέξει και πως θα έστελναν μια άλλη διαφορετικού χρώματος.
Πριν 2 μέρες επικοινώνησαν πάλι μαζί μου να με ενημερώσουν πως στέλνουν την κλειδαριά, πληροφορώντας με πως θα την έστελναν πάλι εκτός συσκευασίας γιατί την έσκισαν αναγκαστικά :confused: και μάλιστα μου ζήτησαν να τους στείλω πίσω την σκισμένη συσκευασία της πρώτης. Τελικά χτες έλαβα την κλειδαριά μέσα στη θήκη μεταφοράς άνευ συσκευασίας στο χρώμα που είχα παραγγείλει αρχικά (κι ενώ με είχαν ενημερώσει πως ήταν η τελευταία)... Είχα ψωνίσει κι άλλη φορά χωρίς πρόβλημα, λυπάμαι αλλά δεν πρόκειται να ξανασυμβεί...