PDA

View Full Version : Angel eye GLX



Val98
26/12/2015, 23:15
Καλησπέρα! Θέλω να κάνω αυτή τη μετατροπή στο φανάρι του γλχ μου, αλλά δεν ξέρω που θα βρω αυτό το λεντάκι και πως θα το τοποθετήσω.
Το είδα σε ένα άλλο γλχ, αλλά δεν ξέρω τι πατέντες έχουν πέσει από πίσω.:rolleyes:
348995

lmb990
26/12/2015, 23:19
Απο ebay περνεις το angel eye και μετα ανοιγεις το φαναρι και το τοποθετεις... θα ειναι xenon... το κατοπρο σου δεν θα σου χρησιμευει πια οποτε αν θες το βαφεις μαυρο οπως στην φωτο...

Tip: ανοιξε το φαναρι σου και μετρα ποσο χωρο εχεις... μετα κοιτα στο ebay να λεει διαστασεις...

Χρονια πολλα και καλα!!

MG-KTiNoS
26/12/2015, 23:19
πάρε ένα γκομενάκι και πάτε να φάτε όλα τα λεφτά που έχεις
και
Χέστα αυτά τα σκατολοίδια....

(και μιλάω σοβαρά) '

Val98
26/12/2015, 23:34
Απο ebay περνεις το angel eye και μετα ανοιγεις το φαναρι και το τοποθετεις... θα ειναι xenon... το κατοπρο σου δεν θα σου χρησιμευει πια οποτε αν θες το βαφεις μαυρο οπως στην φωτο...

Tip: ανοιξε το φαναρι σου και μετρα ποσο χωρο εχεις... μετα κοιτα στο ebay να λεει διαστασεις...

Χρονια πολλα και καλα!!

Χρόνια πολλά, χαρούμενο νάρθει το 2016! Για τη βαφή του φαναριού υπάρχει ειδικό χρώμα η απλά παίρνω ένα σπρέι? Υπάρχει συγκεκριμένο angel eye για παπιά η πάω με απλά με τις διαστάσεις?

lmb990
26/12/2015, 23:41
Λογικα απλα με τις διαστασεις... ενα σπρευ υψηλων θερμοκρασιων θα σου κανει δουλεια πιστευω...

dimmie_72
27/12/2015, 00:18
- μη βάψεις τον καθρέφτη μέχρι να δεις ότι σε ικανοποιεί ο προτζέκτορας και δεν θες να επανέλθεις.
- περισσότερο από τις διαστάσεις του προζέκτορα πρόσεξε τα W να μην είναι περισσότερα απ αυτά της λάμπας γιατί δεν θα τον σηκώνει το κύκλωμα.
- ο προτζέκτορας θα χωράει, αυτό που θα πρέπει περισσότερο να κοιτάξεις είναι αν υπάρχει χώρος να βολέψεις την καλωδίωση, το ballast κλπ ;)

SHOOTER045
27/12/2015, 00:22
Πρωτα διάβασε αυτο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130375

Και μετα αυτο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124647

teogtp
27/12/2015, 00:33
πάρε ένα γκομενάκι και πάτε να φάτε όλα τα λεφτά που έχεις
και
Χέστα αυτά τα σκατολοίδια....

(και μιλάω σοβαρά) '

1340 vroums !!!!!!!

SHOOTER045
27/12/2015, 00:35
1340 vroums !!!!!!!

Του εκανα και εγώ.
Τι κερδίζω?

teogtp
27/12/2015, 00:42
Του εκανα και εγώ.
Τι κερδίζω?

Δες το δωρο σου στις αστειες φωτογραφίες. ....:lol:

Neodammerung
27/12/2015, 12:31
Το angel eye ring είναι αυτό
349013



Το οποίο μπαίνει κατά κανόνα μπροστά σε αυτό, που ονομάζεται projector και είναι φωτιστικό σώμα
349014



Και φαίνεται έτσι
349015



Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται σε παπί, αφ' ενός λόγω της μικρής ισχύος που παράγει η γεννήτρια, αφ' εταίρου λόγω του τύπου της συνδεσμολογίας (το φανάρι παίρνει ρεύμα από την γεννήτρια και όχι από την μπαταρία, κλπ)

Αυτό που μπορείς να κάνεις για να έχεις το μπάνικο LED angel eye, είναι να πάρεις ταινία LED και να την κοτσάρεις περιμετρικά του φαναριού σου.
http://oi66.tinypic.com/23tm8zr.jpg

Val98
27/12/2015, 15:11
Το angel eye ring είναι αυτό
349013



Το οποίο μπαίνει κατά κανόνα μπροστά σε αυτό, που ονομάζεται projector και είναι φωτιστικό σώμα
349014



Και φαίνεται έτσι
349015



Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται σε παπί, αφ' ενός λόγω της μικρής ισχύος που παράγει η γεννήτρια, αφ' εταίρου λόγω του τύπου της συνδεσμολογίας (το φανάρι παίρνει ρεύμα από την γεννήτρια και όχι από την μπαταρία, κλπ)

Αυτό που μπορείς να κάνεις για να έχεις το μπάνικο LED angel eye, είναι να πάρεις ταινία LED και να την κοτσάρεις περιμετρικά του φαναριού σου.
http://oi66.tinypic.com/23tm8zr.jpg

Χρόνια πολλά! Τούτο δηλαδή δεν κάνει? http://www.car.gr/parts/view/7018989/

Neodammerung
27/12/2015, 15:49
Αν είναι HID, όχι για δύο λόγους. Αρχικά, επειδή είναι noname Κίνα, δεν θα έχεις αποτελεσματικό φωτισμό και θα τον χρησιμοποιείς μόνο για εφέ. Εξ ορισμού οι φθηνοί κινέζικοι προτζέκτορες έχουν μόνο ένα μέρος του φωτισμού που έχουν οι αντίστοιχοι επώνυμοι.
Αφ' ετέρου, επειδή όπως είπα δεν θα παίρνει σταθερό ρεύμα από την μπαταρία λόγω GLX, θα έχει πολύ μικρή διάρκεια ζωής με ελάχιστο κάποια λεπτά (εμπειρικά υπολογίζω, δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο).

Αν είναι LED υπάρχουν περισσότερες ελπίδες να δουλέψει και να μην καεί, αρκεί να έχει όση κατανάλωση δηλώνει ο μάστορης.

Πάντως γενικά, με 15w ισχύ, ξεχνάς αυτά τα ευφάνταστα «3000lm φωτεινότητα» και 200 μέτρα εμβέλεια. Εκτός κι αν εννοεί να σε βλέπουν από τα 200 μέτρα.

Αυτό που θα μπορούσες θεωρητικά να κάνεις στο παπί για να έχεις προτζέκτορα με angel eye, θα ήταν να βάλεις προτζέκτορα για λάμπα αλογόνου. Όμως επειδή η μαμά λάμπα σου είναι 35w, θα έχεις πρόβλημα με την 55w του προτζέκτορα. Ίσως με dedicated καλωδίωση και ασφαλειοθήκη, αλλά πιασ' τ' αυγό και κούρευ' το.

Ξέρεις κάτι, πάρε αυτό που βρήκες αν είναι LED. Στην τελική θα χάσεις €30.

SHOOTER045
27/12/2015, 16:04
Θα μπορουσες να βάλεις φανάρι με δύο λάμπες και να πειραματιστεις λίγο με αυτές.
Δεν κανει την μέρα νύχτα, αλλά βλέπεις ικανοποιητικά κσι χωρίς εφετζιλικια

Val98
27/12/2015, 16:23
Θα μπορουσες να βάλεις φανάρι με δύο λάμπες και να πειραματιστεις λίγο με αυτές.
Δεν κανει την μέρα νύχτα, αλλά βλέπεις ικανοποιητικά κσι χωρίς εφετζιλικια

Φανάρι έχω και δουλεύει μια χαρά, το εφέ είναι που με ενδιαφέρει πιό πολύ.