PDA

View Full Version : χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε



kaps
07/11/2005, 09:41
Λοιπόν είμαι νέο μέλος αλλά από καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις σας .Αγόρασα λάδια μαγάλης εταιρείας πετρελαιοηδών από γνωστό υπερκατάστημα της Μεταμόρφωσης με προδιαγραφές 4Τ API 15-50W SG JASO , τα έβαλα στο μοτέρ μου (ΧΤ600Ε) και από τη πρώτη στιγμή πατινάρισε . Η πλάκα είναι ότι έλεγε κατάλληλα για μοτοσυκλέτες και σκούτερ. Τα άφησα επάνω γύρω στα 150 χμ και η κατάσταση χειροτέρευε . Τη πήγα στη ΥΑΜΑΗΑ όπου μου έβαλαν τα ΥΑΜΑLUBA semi- synthetic 20-40W και η καλή μου επιτέλους ξαναβρήκε την ορμή της .Tελικά ισχύει ότι το λάδι είναι το αίμα της μηχανής . Ευτυχώς που δεν μου έφαγε τους δίσκους .

sadengr
07/11/2005, 15:42
Φιλε kaps σε ευχαριστουμε για την πληροφορια.
Τι εννοεις λεγοντας 'πατιναρισε' και οτι αυτο χειροτερεψε ?

Κανένας
07/11/2005, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Λοιπόν είμαι νέο μέλος αλλά από καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις σας .Αγόρασα λάδια μαγάλης εταιρείας πετρελαιοηδών από γνωστό υπερκατάστημα της Μεταμόρφωσης με προδιαγραφές 4Τ API 15-50W SG JASO , τα έβαλα στο μοτέρ μου (ΧΤ600Ε) και από τη πρώτη στιγμή πατινάρισε . Η πλάκα είναι ότι έλεγε κατάλληλα για μοτοσυκλέτες και σκούτερ. . και γιατί δεν μας λες, ποία είναι η μεγάλη εταιρεία πετρελαιοειδών:
:confused:

kaps
09/11/2005, 08:54
Β.P οταν δε λέω ότι χειροτέρεψε εννοώ ότι άρχισαν να μπαίνουν σχεδόν μόνες τους οι ταχύτητες και γενικά δεν μπορούσε το μοτέρ να αποδώσει σε ταχύτητα .

tifoso4ever
09/11/2005, 14:14
Ρητο απο μαρμαρινη πλακα που ακαλυφθη πολλα χρονια πριν, στις ανασκαφες της Ακροπολεως:
''ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΛΑΔΙΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΛΙΠΑΝΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΥΚΛΑ ΓΕΝΙΚΩΣ''
(ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΩΤΕΡΑ!)
:beer:

stefanos
09/11/2005, 17:55
Τώρα πάω να κόψω φλέβες

kaps
11/11/2005, 07:54
Τώρα βέβαια πήγα στη ΥΑΜΑΗΑ άλλαξα λάδια τα οποία μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αν και είχαν δουλέψει μόνο για 150 χμ ωστόσο παρουσίαζαν εικόνα αφρώδους οίνου . Τέλεια αποτυχία .Επιπλέον μου είπε και ο μηχανικός ότι μακάρι να μην έχει φάει τους δίσκους του συμπλέκτη . Για να πω την αμαρτία μου μάλλον τους έχει ψιλομασήσει διότι όταν πιάνω Ε.Ο και ανοίγω στην 5η κάνει κάτι μια κίνηση σαν να αφήνει και να πιάνει η μετάδοση στο σύστημα της σύμπλέξης .Θα το αφήσω καμιά εβδομάδα μιας και του έβαλα τα ΥΑΜΑLUBA 20-50W semi και λέω μήπως είναι ακόμα καινούργια τα λάδια και κάνβει κατί στραβά πατήματα . Ειδωμεν .......:bigcry: