PDA

View Full Version : xenon ή προβολάκια



andreas1986
27/12/2015, 15:14
Καλησπέρα σας,
Έχω ένα yamaha xt660z tenere και έχω πρόβλημα με την μεγάλη σκάλα (δεν είναι αρκετά δυνατή).Με φίλους που έχω συζητήσει μου είπαν ότι δε μπορώ να βάλω xenon γιατί θέλουν κάποια ώρα να πιάσουν απόδοση και θα έχω πρόβλημα στην εναλλαγή σκάλας καθώς για να ανοίξει η μεγάλη κλείνει η μικρή σκάλα.Μήπως είναι προτιμότερο να βάλω προβολάκια?
Σας ευχαριστώ πολύ καλούς δρόμους και καλή χρονιά να έχουμε...

akis_trevor
27/12/2015, 15:23
Δηλαδη δεν σε καλυπτει ως προς την φωτεινοτητα;το μηκος;το πλατος;
Με ενα ποσο στα 20-30€ παιρνεις προβολακια λεντ με μηδαμινη καταναλωση και ικανοποιητικοτατη αποδοση.ομως αν σου λειπει μηκος απο την μεγαλη σκαλα,τα προβολακια δεν νομιζω πως μπορουν να βοηθησουν.
Ειναι κυριως για πλατος ενταση στην υπαρχουσα δεσμη φωτων.

RaGe_Raptor
27/12/2015, 15:32
Πάντως αν βάλεις ζήνον (Blitzer :D ) σε προβολέα κατόπτρου το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μην έχεις καν δέσμη . Για τέτοια διάχυση μιλάμε

cpt.Harlock
27/12/2015, 15:40
Προβλέπω.... :a014::a014:

Χωρίς να ξέρω πολλά, μια καλής ποιότητας λάμπα είναι αυτό που ψάχνεις και όχι xenon ή προβολάκια.

zopas
27/12/2015, 16:10
Οχι ξενον γιατι ειδικα στη πολη δεν θα βλεπεις τιποτα λογω διαχυσης και οχι στα προβολακια γιατι περα απο λιγο φως περιμετρικα της ροδας δεν προσφερουν τιποτα αλλο...

toyar
27/12/2015, 16:42
αν μιλαμε για το τωρινο δεν μπορεις να κανεις τιποτα και στην πραγματικοτητα ο προβολεας σου ειναι μια χαρα
αν μιλαμε για το παλιο μπορεις να πας σε εναν ηλεκτρολογο να σου τραβηξει γραμμη για τη μεγαλη σκαλα απο την μπαταρια με ρελε να καθαρισεις κατοπτρο και κρυσταλλο και να αλλαξεις τη λαμπα με μια καλης ποιοτητας
σε καθε περιπτωση καλο ειναι να ελεγξεις αν ειναι σωστα ρυθμισμενο το υψος του φαναριου

taisteal
27/12/2015, 16:55
Μια χαρα ειναι η μεγαλη σκαλα του tenere.
Εναλλακτικα,βαλε μια πολυ καλη λαμπα,θα δεις διαφορα.
Θα την πληρωσεις ομως κανενα 20ρικο+

ggs
29/12/2015, 10:31
εναλλακτικά , λαστιχάκι να πιάνει το pass και να αναβει η μεγάλη μαζι με τα πορείας …η νυχτα – μερα και τσαμπα…:lol:

RaGe_Raptor
29/12/2015, 10:44
εναλλακτικά , λαστιχάκι να πιάνει το pass και να αναβει η μεγάλη μαζι με τα πορείας …η νυχτα – μερα και τσαμπα…:lol:

Γιατί δεν ανάβουν ούτως ή άλλως ταυτόχρονα ;

teogtp
29/12/2015, 11:10
Γιατί δεν ανάβουν ούτως ή άλλως ταυτόχρονα ;

Σε καποια μοντελα οχι.
Σβηνει η μεσαια και αναβει η μεγαλη.

γιωτάς
30/12/2015, 20:58
Φτηνή λύση : main και high beam μαζί. Το έχει με φώτο εδώ (http://www.xt660.com/showthread.php?t=21448&highlight=main+beam)

el-Gatto
31/12/2015, 00:32
Στο Τενερέ ,ανάβει μόνον η πορείας ,ή μόνον η μεγάλη.

Με αλλαγή σε καλύτερης ποιότητας λάμπες ,υπάρχει διαφορά πρός το καλύτερο ,και στις δύο σκάλες.
(εγώ έβαλα PHILIPS XTREME VISION H7 BULBS + 130%)

Εχω επίσης τροποποιήσει το κύκλωμα ,προσθέτονατς επιπλέον διακόπτη ,με τον οποίον μπορώ σε πολύ σκοτεινά περάσματα να ανάβω ΚΑΙ τις δυό σκάλες ταυτόχρονα.
Με αυτό τον τρόπο ,μπορώ κατα βούληση να έχω αναμένες:
μόνο την πορείας
μόνο την μεγάλη
πορείας και μεγάλη ταυτόχρονα
349275


Εχω βάλει κι άλλον έναν διακόπτη ,για να τις έχω όλες σβηστές όταν κοπανιέμαι στα βουνά. (την ημέρα)
349276

taisteal
31/12/2015, 00:37
Ηθελα κι εγω να βαλω διακοπτη off για τα φωτα,αλλα οταν το ειπα σε ηλεκτρολογο
ηταν αρνητικος γιατι θα ζοριζα τον ανορθωτη ειχε πει.
Ισχυει;;
Λογικα δεν πρεπει να τον ζοριζει μιας και εχει λιγοτερη απαιτηση για ρευμα με κλειστα φωτα

:confused:

el-Gatto
31/12/2015, 00:42
Ηθελα κι εγω να βαλω διακοπτη off για τα φωτα,αλλα οταν το ειπα σε ηλεκτρολογο
ηταν αρνητικος γιατι θα ζοριζα τον ανορθωτη ειχε πει.
Ισχυει;;
Λογικα δεν πρεπει να τον ζοριζει μιας και εχει λιγοτερη απαιτηση για ρευμα με κλειστα φωτα

:confused:
Τι να σου πώ τώρα...
Ρώτησα κι εγώ ,3-4 ηλεκτρολόγους ,κ πρίν βάλω διακόπτη ,κ μετά.
Οι 2 μου είπαν οτι θα ζορίζεται...κι οι άλλοι δυό οτι ,ίσα-ίσα θα δροσίζεται...:lol:

Εγώ πάντως το'κανα το πείραμα (2 χρόνια τώρα)

Να μας πεί κ κανας γνώστης.

daz
03/01/2016, 13:22
H θεωρεία λέει ότι θα ζορίζεται. Κάτι είχα διαβάσει κάπου αλλά ελλείψει γνώσεων αποφάσισα να μη βγάλω κάποιο συμπέρασμα. :lol:

Τα φώτα του τενεκε είναι μια χαρά (μέτρια προς τα καλά) και καλύπτουν το 90% των περιπτώσεων. Δεν καλύπτουν όμως σε συνθήκες "μαυρου" σκοταδιού.
Όποιος βρέθηκε σε κανένα βουνό με τον ήλιο στην άλλη μεριά ξέρει τι λέω.

Η μεγάλη έχει καλή δέσμη που ρυθμίζεται εύκολα και η μικρή καλύπτει μεγάλο εύρος στα πλάγια. Παρόλα αυτά στα φρένα υπάρχει πρόβλημα και με τις δύο.

Σε φιδίσιο δρόμο γεμάτο πεσμένα κοτρόνια πρόβλημα υπήρχε και στην ευθεία όπου έπρεπε να κρατάω τον διακόπτη του σινιάλου πατημένο για να έχω μια αξιόλογη ταχύτητα και παράλληλα να βλέπω τι σκατά πατάνε οι ρόδες μου.

Σε παρόμοια δύσκολες συνθήκες (+βροχή) ούτε τα καλύτερα φώτα μιας gs βοήθησαν πάντως.

Ναι κάποιες συνθήκες απαιτούν βοηθητικό φωτισμό. Για όλες τις άλλες αρκεί τις περισσότερες φορές να μετριάσουμε την ταχύτητά μας.

Υπάρχουν λεντάκια που έχουν ανοιχτή δέσμη και λεντ που έχουν μέτρια δέσμη και λεντ που έχουν μεγάλη συγκέντρωση.
Αυτά που κοστίζουν 20 ευρώ το ζευγάρι δεν ξέρω τι λένε αλλά στα "καλά" μοντέλα υπάρχουν επιλογές που μπορούν να κάνουν τη διαφορά με ελάχιστη επιπλέον επιβάρυνση στο σύστημα.
Ένα με ανοιχτή δέσμη και ένα με συγκεντρωμένη ρυθμισμένα στο κατάλληλο ύψος είναι απαραίτητα πρωτίστως για την ασφάλειά μας στις δύσκολες συνθήκες.

Και τα δύο μπορούν να συνδεθούν στον κεντρικό διακόπτη και το ένα (αυτό με την χαμηλή δέσμη) να είναι ανοιχτό με την μικρή σκάλα, ενώ στην εναλλαγή σε μεγάλη να ανάβει και το άλλο, χωρίς να σβήνει το πρώτο. Η μικρή σκάλα της μηχανής ας σβήνει για οικονομία στο ρεύμα σε περίπτωση που κάποιοι έχουν αναμμένα και θερμαινόμενα.

Pan (dvs)
03/01/2016, 14:09
Ηθελα κι εγω να βαλω διακοπτη off για τα φωτα,αλλα οταν το ειπα σε ηλεκτρολογο
ηταν αρνητικος γιατι θα ζοριζα τον ανορθωτη ειχε πει.
Ισχυει;;
Λογικα δεν πρεπει να τον ζοριζει μιας και εχει λιγοτερη απαιτηση για ρευμα με κλειστα φωτα

:confused:

Θα μπορουσανε οι εταιριες να βαλουνε απευθειας διακοπτη με θεση off.Δεν ξερω αν υπαρχει πρακτικος λογος,αλλα λογικα θα τον ειχανε βαλει οι ιδιες.

Παντως και ο δικος μου μαστορας,στον οποιο εχω αρκετη εμπιστοσυνη,μου ειπε οτι υπαρχει λογος που αναβουνε τα φωτα με το γυρισμα του κλειδιου.Πολλες μηχανες νομιζω οτι εχουνε καποιο τρικ για να απενεργοποιουνε τα φωτα.Πχ πρωτα πατας φρενο και μετα γυριζεις το κλειδι.

daz
03/01/2016, 14:14
Τα μόνιμα αναμμένα φώτα είναι και θέμα νομοθεσίας. Γι' αυτό εφαρμόστηκαν αρχικά νομίζω. Τώρα το τι συμβαίνει στο ηλεκτρικό κύκλωμα το αφήνω σε κανέναν που γνωρίζει καλύτερα.

MikeG
03/01/2016, 14:14
Θα μπορουσανε οι εταιριες να βαλουνε απευθειας διακοπτη με θεση off.Δεν ξερω αν υπαρχει πρακτικος λογος,αλλα λογικα θα τον ειχανε βαλει οι ιδιες.




Είναι θέμα ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Επιβάλλεται να είναι μονίμως αναμμένα τα φώτα πορείας στις μοτοσυκλέτες.

ggs
03/01/2016, 14:19
Ηθελα κι εγω να βαλω διακοπτη off για τα φωτα,αλλα οταν το ειπα σε ηλεκτρολογο
ηταν αρνητικος γιατι θα ζοριζα τον ανορθωτη ειχε πει.
Ισχυει;;
Λογικα δεν πρεπει να τον ζοριζει μιας και εχει λιγοτερη απαιτηση για ρευμα με κλειστα φωτα

:confused:

Έτσι νόμιζα κι εγώ μέχρι που πήρα αφρικα και έμαθα από ανορθώτες.. :bawl:
Ζοριζονται περισσότερο όταν τα φωτα είναι σβήστα.
Εδώ και κάποια χρόνια οι μηχανές είναι υποχρεωτικό να έχουν πάντα τα φώτα ανοιχτά λόγω προδιαγραφών ασφαλείας για να βγουν στην παραγωγή. Γι αυτό δεν υπάρχει διακόπτης οφφ..
Και δεν είναι και κακό μιας και τα ανοιχτά φώτα την μέρα βοηθάνε στο να σε βλέπουν λίγο περισσότερο..

taisteal
03/01/2016, 14:24
Έτσι νόμιζα κι εγώ μέχρι που πήρα αφρικα και έμαθα από ανορθώτες.. :bawl:
Ζοριζονται περισσότερο όταν τα φωτα είναι σβήστα.
Εδώ και κάποια χρόνια οι μηχανές είναι υποχρεωτικό να έχουν πάντα τα φώτα ανοιχτά λόγω προδιαγραφών ασφαλείας για να βγουν στην παραγωγή. Γι αυτό δεν υπάρχει διακόπτης οφφ..
Και δεν είναι και κακό μιας και τα ανοιχτά φώτα την μέρα βοηθάνε στο να σε βλέπουν λίγο περισσότερο..

Ναι το ξερω αυτο,αλλα θα τα εκλεινα μονο σε χωματινη περιπτωση ;)

Απαντησε στον Σουπια που λεει οτι το GS εχει καλυτερα φωτα απο το Τενεκε :D
Ουτε με προβολακια δεν επαιξε τετοιο σεναριο ;)

el-Gatto
03/01/2016, 14:30
Οπως λέει κι ο MikeG ,η έλειψη On-Off διακόπτη για τα φώτα ,είναι ΚΑΘΑΡΑ κ Μόνο θέμα Νομοθεσίας κ τήρησης προδιαγραφών απο κάποια χρονιά κι έπειτα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η σειρά ΚΤΜ LC8.
Mέχρι τo 2005-2006 ,έβγαιναν με διακόπτη που έκλεινε τα φώτα.
Απο το 2007 κι έπειτα ,όλη η σειρά (ADV.SM.SDuke) έβγαινε με τον ίδιο πολυδιακόπτη ,αλλά στη θέση του On-Off των φώτων ,υπήρχε μια πλαστική τάπα.
Αμεση αντικατάσταση με τον παλιό διακόπτη ,ήταν η μόντα που έκαναν σχεδόν όλοι οι κάτoχοι των άνευ ,αφού το υπόλοιπο κύκλωμα ήταν πανομοιότυπο.
Μέχρι και η φίσα της πλεξούδας είχε την αναμονή έτοιμη.

Τώρα ,το αν κάνει καλό ή κακό ή καμία διαφορά ,όντως ας πεί γνώστης ,επιχειρηματολογώντας επιστημονικά. (αν έχει κάποιος την διάθεση)

Εγώ πάντως ,βάζω πάντα διακόπτη ,σε όλες τις μοτοσυκλέτες που δεν έχουν ,όταν τις αποκτώ.
Ισως να είναι εσωτερικό θέμα αντίδρασης στην νομοθεσία.:p
Πετριά μου...:D

ggs
03/01/2016, 14:44
Ναι το ξερω αυτο,αλλα θα τα εκλεινα μονο σε χωματινη περιπτωση ;)

Απαντησε στον Σουπια που λεει οτι το GS εχει καλυτερα φωτα απο το Τενεκε :D
Ουτε με προβολακια δεν επαιξε τετοιο σεναριο ;)

Το gs1200 του 09 που είχα στις πρεσπες εχει μέτρια φώτα... Τα μαμά προβολακια δε, αναβαν, δεν αναβαν το ίδιο ήταν..

toyar
03/01/2016, 14:45
Έβαλα διακόπτη γιατί όταν έκανα μικρές διαδρομές ανάμεσα σε μεγάλα διαστήματα ακινησίας δεν προλάβαινε να φορτιστει η μπαταρία λόγω ανοικτών φωτων

daz
03/01/2016, 15:04
Το gs1200 του 09 που είχα στις πρεσπες εχει μέτρια φώτα...

Α οκ! Νόμιζα ότι είχαν καλύτερα φώτα. :D:beer:

daz
03/01/2016, 15:10
Προφανώς για να γίνει σωστή δουλειά θέλει λίγο ψάξιμο και κάποιο αξιόλογο προιόν. Υπάρχουν πολλά δοκιμασμένα και γενικά πολύ πληροφορία όπου και να ψάξει κάποιος.

Σε συνθήκες "βουνού" τα προβολάκια ξένον δεν είναι άσχημη ιδέα αφού είναι τα μοναδικά που μπορούν να κάνουν τη νύχτα μέρα. Παρόλα αυτά με μικρότερο κόστος, απλούστερη κατασκευή και μικρότερη απαίτηση σε ρεύμα τα λεντ είναι αρκετά καλή λύση.

Pan (dvs)
03/01/2016, 16:12
Προφανώς για να γίνει σωστή δουλειά θέλει λίγο ψάξιμο και κάποιο αξιόλογο προιόν. Υπάρχουν πολλά δοκιμασμένα και γενικά πολύ πληροφορία όπου και να ψάξει κάποιος.

Σε συνθήκες "βουνού" τα προβολάκια ξένον δεν είναι άσχημη ιδέα αφού είναι τα μοναδικά που μπορούν να κάνουν τη νύχτα μέρα. Παρόλα αυτά με μικρότερο κόστος, απλούστερη κατασκευή και μικρότερη απαίτηση σε ρεύμα τα λεντ είναι αρκετά καλή λύση.

Οταν λειτουργουν.

Δεινόσαυρος
03/01/2016, 16:16
Χρόνια Πολλά!!

Σαν οδηγός παλιών μοτοσυκλετών, μπορώ να διαβεβαιώσω με κάποια σιγουριά οτι:
1) Οι λάμπες μπορεί να είναι σβηστές χωρίς να ταλαιπωρείται ο ανορθωτής/ρυθμιστής. Μια ζωή έτσι ήταν μέχρι να βγούν οι τρέχοντες κανονισμοί. Πρέπει να υπάρχει βέβαια κάποιο φορτίο για να μην καίγεται, αλλά συνήθως αυτό λέγεται "μπαταρία".
2) Όσοι γνωστοί μου βάλαν xenon αντικαταστάσεις δεν είδαν και μεγαλή προκοπή. Συν τοις άλλοις δεν ξέρω τι γίνεται Ελλάδα, αλλά Αγγλία είναι παράνομα, και ενδεχομένως η ασφάλιστική να μην πληρώσει αν γίνει καμια στραβή. (Α, και αργούν να φτάσουν φουλ ένταση, και θέλουν πολλά εξτρα, μπαλάστια, μπλιμπλίκια, κλπ.)
3) LEDακια προβολείς είναι μια χαρά! Όσοι γνωστοί μου βάλαν είναι καταευχαριστημένοι, και με όσα έχω δει θα βάλω και εγώ σύντομα.
4) Το σημαντικότερο. Τα πάντα είναι το κάτοπτρο (κυρίως) και ο φακός. Το αμάξι μου και το μοτο μου παίρνουν την ίδια λάμπα. Στο μηχανάκι είναι καντήλι, στο αμάξι κάνει τη νύχτα μέρα.

Αν μπορούσα να βρω κατάλληλο, θα άλλαζα ολόκληρο το φανάρι, αλλά δεν είναι τόσο εύκολο (με το ΧΤ μπορεί να είναι, δεν ξέρω). Συνεπώς τα LED είναι μια επαρκώς ικανοποιητική λύση αν δεν γίνεται να αλλάξει όλο το φανάρι. ΑΝ έβαζα xenon, σίγουρα μόνο για βοηθητικά, όχι για κύριο προβολέα.

daz
03/01/2016, 16:41
Οταν λειτουργουν.

Για πες! Καίγονται?

daz
03/01/2016, 16:46
.
2) Όσοι γνωστοί μου βάλαν xenon αντικαταστάσεις δεν είδαν και μεγαλή προκοπή.

Φυσικά εγώ μίλησα για προβολάκια χενον και όχι για πατέντες με λάμπες στο υπάρχον κάτοπτρο. Δε θα αντικατασταθεί τίποτε απ' το υπάρχον σύστημα στη μηχανή. Απλά θα μπει ένα βοηθητικό για όταν και όπου χρειάζεται.

Pan (dvs)
03/01/2016, 16:46
Για πες! Καίγονται?

Μην ξεχναμε οτι επανω εχουνε ενα κυκλωμα κινεζικο.Ψυχρες κολλησεις και υγρασια τα κανουνε αναξιοπιστα,τουλαχιστον αυτα που κυκλοφορουνε στα 60 το ζευγαρι. Σε πολλους εχουνε βγαλει θεματακια.

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι προβολακια με κανονικες λαμπες.Εχουνε μειονεκτημα την καταναλωση,αλλα πλεονεκτημα την αξιοπιστια.

daz
03/01/2016, 17:16
Μην ξεχναμε οτι επανω εχουνε ενα κυκλωμα κινεζικο.Ψυχρες κολλησεις και υγρασια τα κανουνε αναξιοπιστα,τουλαχιστον αυτα που κυκλοφορουνε στα 60 το ζευγαρι. Σε πολλους εχουνε βγαλει θεματακια.

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι προβολακια με κανονικες λαμπες.Εχουνε μειονεκτημα την καταναλωση,αλλα πλεονεκτημα την αξιοπιστια.

Πάσο!

Γι' αυτό μίλησα για σωστό προιόν και όχι ότι να 'ναι!
Και γι' αυτό δεν έχω βάλει ακόμα τίποτα.

http://www.webbikeworld.com/lights/motorcycle-led-driving-lights/

Αυτά πχ δεν είναι φθηνά αλλά έχουν προσεγμένες αρκετές λεπτομέρειες που αν δεν το ψάξουμε δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε.

Clearwater uses very high quality parts, such as a special LED lens/reflector system; special high-powered LEDs which are designed as driving lights and not just typical LED marker lights; and Mil-spec wiring with Teflon insulation and internally coated sheathing on the wiring bundles

Από θέμα απόδοσης έχουν μέχρι και ροοστάτη που μειώνει την απόδοση μέχρι το 1/4 γιατί σύμφωνα με αυτά που γράφει σε μερικές περιπτώσεις είναι εξαιρετικά φωτεινα.
Και νομίζω ότι το άρθρο είναι αρκετά παλιό!

More..

http://www.webbikeworld.com/lights/led-lighting.htm

http://www.webbikeworld.com/lights/index.htm

Pan (dvs)
03/01/2016, 17:22
Τι σωστο προιον ρε Daz,εχει γεμισει μουφες η αγορα,δεν ξερεις τι να βαλεις.

daz
03/01/2016, 17:36
Τι σωστο προιον ρε Daz,εχει γεμισει μουφες η αγορα,δεν ξερεις τι να βαλεις.

Δίκιο έχεις! Γι' αυτό κι εγώ θα έριχνα και μια ματιά στο advrider πχ για κανένα review σε πραγματικές συνθήκες!

Το μόνο χειρότερο από το να "πετάξεις" 60 ευρώ σε μαπα προβολάκια, είναι να πετάξεις 160 ευρώ σε μάπα προβολάκια. :lol:

MikeG
03/01/2016, 17:47
Take a look here : http://www.cyclopsadventuresports.com/dual-sport-bike-lights-led.html

or

here : http://stores.advmonster.com/

akis_trevor
03/01/2016, 21:36
εγω να εδινα 50-60 ευρω για να παρω τα υ5-υ6 κινεζικα,που προσωπικα ο φωτισμος τους δεν μαρεσει,δεν θα το εκανα.
αντιθετως εδωσα λιγοτερο απο 20 ευρω και πηρα κατι σαν αυτα: http://www.banggood.com/10W-Motorcycle-COB-LED-Cool-White-DRL-Foglight-Eagle-Eye-Light-p-962135.html (το λινκ τυχαιο).

επισης παιζουν πολλες φτηνες λυσεις πλεον οπως πχ: http://www.banggood.com/20W-Universal-Motorcycle-Ebike-LED-Modified-Headlight-Lamp-For-Osram-p-955266.html

http://www.banggood.com/20W-6500K-White-Waterproof-IP67-CREE-LED-Work-Light-For-ATV-Boat-SUV-Offroad-p-982048.html

http://www.banggood.com/12V-80V-Motorcycle-Led-Condenser-Super-bright-Headlight-p-956913.html

οπου βαζεις προβολια με 20-30 ευρω το ζευγαρι.

οκ τα δικα μου μπορει στο θεμα βασης να πασχουν.τρυπησα το καγκελο και τα βιδωσα εκει και τα αποτελεσμα του φωτος που βγαζουν με εντυπωσιασαν ευχαριστα.ενας φιλου που εβαλε τα ιδια,του καηκε το ενα αλλα μ@λ@κιστηκε ολιγον τι και ο ιδιος γιατι επαιζε αναψε σβησε.παραγγειλε απο κινα λεντακια με 50-70 λεπτα το ενα.
χωρις τα προβολακια:

349673


με τα προβολακια:

349674

τα εχω βαλει να χτυπανε χαμηλα και εξω,να με βοηθανε σε στροφες να βλεπω στο πλαι.ως προς το μηκος και την ενταση ειμαι ικανοποιημενος απο τα φωτα του στρωμ.

πυξιδας990
04/01/2016, 09:55
ρε pan(dvs) μου τα γυριζεις τωρα......

Pan (dvs)
04/01/2016, 16:50
ρε pan(dvs) μου τα γυριζεις τωρα......

Δεν στα γυριζω ρε φιλε.Αλλα οπως και να το κανουμε ειναι κινεζια και δεν πρεπει να εχουμε αυταπατες.

Για τα λεφτα τους ειναι μια χαρα,οποιος ομως θελει να αγορασει και αξιοπιστια,πρεπει να βαλει το χερι λιγο πιο βαθια στην τσεπη.

taisteal
04/01/2016, 16:59
Σιγα μην δωσω και ενα μισθο να παρω Μουρατεκ για να μην χαλασουν
Δινω 20 ευρω,και οσο κρατησουν,αμα χαλασουν στα παπακια μου.
Παντως εχω δει στην πραξη και κατι Hella,δεν με ενθουσιασαν για τα χρηματα τους.
Τα κινεζικα τα φορανε οι εδω v-strom club super hyper adventure πανω απο 3 χρονια,και κανενα προβλημα

Δεινόσαυρος
04/01/2016, 17:41
Σιγα μην δωσω και ενα μισθο να παρω Μουρατεκ για να μην χαλασουν
Δινω 20 ευρω,και οσο κρατησουν,αμα χαλασουν στα παπακια μου.
Παντως εχω δει στην πραξη και κατι Hella,δεν με ενθουσιασαν για τα χρηματα τους.
Τα κινεζικα τα φορανε οι εδω v-strom club super hyper adventure πανω απο 3 χρονια,και κανενα προβλημα

Συμφωνώ!
Άκου 500 ντόλαρς, αχαχαχα...

Υπάρχουν και τα εξής θέματα:
- Η τεχνολογία εξελίσσεται ραγδαίως, και μπορεί κάλλιστα το σούπερ-ντούπερ σημερινό να είναι η αυριανή μούφα.
- Υφίσταται φοβερός ανταγωνισμός, κι ακόμα κι οι Κινέζοι σιγά-σιγά αρχίζουν να φτιάχνουν την ποιότητά τους
- Στο φινάλε κάνω έναν έλεγχο και φτιάχνω όποιες τυχόν ψυχρές κολλήσεις, τα περνάω κι ένα ACF-50 για την υγρασία, και κύριος.


Σε λίγα χρόνια που θα έχει κατασταλάξει κάπως η τεχνολογία ξαναβλέπουμε.

Ευχαριστώ akis_trevor για το λινκ, σίγουρα αξίζει μια δοκιμή.

Pan (dvs)
04/01/2016, 19:51
Σιγα μην δωσω και ενα μισθο να παρω Μουρατεκ για να μην χαλασουν
Δινω 20 ευρω,και οσο κρατησουν,αμα χαλασουν στα παπακια μου.
Παντως εχω δει στην πραξη και κατι Hella,δεν με ενθουσιασαν για τα χρηματα τους.
Τα κινεζικα τα φορανε οι εδω v-strom club super hyper adventure πανω απο 3 χρονια,και κανενα προβλημα

Kαι γω αυτο εκανα,αλλα δεν παυει να με απασχολει η αξιοπιστια.Οταν τα χρειαστω,ασχετα με το ποσο που εδωσα,θελω να λειτουργουνε.