PDA

View Full Version : Τιμόνι για CBF 500 04 HELP!!!



dimitrisag
27/12/2015, 15:55
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!

Ερώτηση: Θέλω να αλλάξω το τιμόνι από το μοτόρι μου. Ψάχνω να βρώ κάτι οικονομικό μπας και γλητώσω κάνα γιούρο. Κατά προτίμηση aftermarket γιατί τα γνήσια της μαμάς χόντα είναι τσιμπιμένα, 100+.

Το πρόβλημά μου είναι πως τα συνηθησμένα aftermarker είναι είτε πολύ χαμηλά είτε πολύ (μα πολύ) ανοιχτά. Ξέρει κανείς να μου δώσει καμία βοήθεια;

dimitrisag
29/12/2015, 11:59
Άκυρο, βρέθηκε οικονομικότατο από vstorm!! Το θέμα είναι να μπει τώρα..

Billymuse
29/12/2015, 12:23
Φιλε δες σιγουρα αν κουμπωνει γτ απο τι θυμαμαι το στρωμα εχει μεγαλυτερη διαμετρο στα καβαλετα. Αλλιως τσεκαρε αν εχει στο motodiscovery.gr

notakos600
29/12/2015, 17:15
Μέτρα με παχύμετρο την μπάρα πριν κάνεις οτιδήποτε.
Το φαρδύ κόβεται στα άκρα και αν δεν έχει τρύπες για τα χειριστήρια ανοίγεις καινούριες, όλα γίνονται.

doctoras
29/12/2015, 21:22
Λογικά ταιριάζει οι ιαπων 22mm χρησιμοποιούν στα βασικά μοντέλα τους
Το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετα πιο φαρδύ απο το μαμα σου, θα σου αλλάξει λιγο την θεςη αλλα θα σου δώσει καλυτερο μοχλό στις στροφές

Οταν το βάλεις γράψε μας ενα συγκριτικό μεταξύ των 2 κατα την δική σου οπτική γωνία

Billymuse
29/12/2015, 21:38
Tσέκαρα σήμερα ένα στρώμα και απο τι είδα μάλλον δε θα έχεις θέμα ;)

dimitrisag
06/01/2016, 01:39
Παίδες το έβαλα. Το μόνο που έκανα είναι ότι άνοιξα τρύπες 3 εκατοστά πιο μακρυά από αυτές που είχε.

Το αποτέλεσμα είναι ΦΟΒΕΡΟ σε σχέση με το προηγούμενο. Η θέση οδήγησης άλλαξε, τα χέρια είναι πιο ανοιχτά αλλά είναι άψογο στην οδήγηση, σαφώς πιο άνετο από το δικό του σε ταξίδια και στροφές και πάρα πολύ πιο απολαυστικό στις βόλτες. Και δεν ενοχλεί καθόλου στις σφήνες (αν και το φοβόμουν λίγο, άδικα τελικά)

Το ξέρω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό αλλά νομίζω πως ταιριάζει γάντι!!!

Το μόνο που θέλει τώρα είναι μια ζελατινούλα για τον αέρα και νομίζω ότι θα δέσει άψογα!

Billymuse
08/01/2016, 07:49
Παίδες το έβαλα. Το μόνο που έκανα είναι ότι άνοιξα τρύπες 3 εκατοστά πιο μακρυά από αυτές που είχε.

Το αποτέλεσμα είναι ΦΟΒΕΡΟ σε σχέση με το προηγούμενο. Η θέση οδήγησης άλλαξε, τα χέρια είναι πιο ανοιχτά αλλά είναι άψογο στην οδήγηση, σαφώς πιο άνετο από το δικό του σε ταξίδια και στροφές και πάρα πολύ πιο απολαυστικό στις βόλτες. Και δεν ενοχλεί καθόλου στις σφήνες (αν και το φοβόμουν λίγο, άδικα τελικά)

Το ξέρω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό αλλά νομίζω πως ταιριάζει γάντι!!!

Το μόνο που θέλει τώρα είναι μια ζελατινούλα για τον αέρα και νομίζω ότι θα δέσει άψογα!

Γράψε και εντυπώσεις απο κλειστό στροφιλίκο πως συμπεριφέρετα, επίσης πες μου αν έχεις βάλει άλλα αντιβαρα
εκτος απο τα μαμα γιατι ειμαι σε αναζήτηση καθώς και grips θέλω να αλλάξω..

dimitrisag
08/01/2016, 12:28
Από κλειστό στροφιλίκι δεν έχω ακόμα εμπειρία, θα το τεστάρω και θα δω..

Γκριπάκια έβαλα της progrip που έχουν μια κούρμπα στο κέντρο της παλάμης. Είναι αρκετά ξεκούραστα.

Τώρα για αντίβαρα δεν έβαλα και είναι ένα θεματάκι που θέλω βοήθεια. Έχει νόημα να βάλω; Κάνουν κάτι ιδιαίτερο; Ή θα τα έχω μόστρα;;;

Billymuse
08/01/2016, 14:50
Κάνουν δουλειά φυσικά, σε σημαντικό βαθμό για εμένα σε θέματα κραδασμού και πόσο σταθερό παραμένει το τιμόνι και δεν ταλαντεύεται όταν έχεις χαλαρά
τα χέρια σου πάνω σε αυτο. Αλλα σίγουρα παίζει ρόλο και η φιγούρα σε μερικές περιπτώσεις..

lykourgi
08/01/2016, 15:11
Τώρα για αντίβαρα δεν έβαλα και είναι ένα θεματάκι που θέλω βοήθεια. Έχει νόημα να βάλω; Κάνουν κάτι ιδιαίτερο; Ή θα τα έχω μόστρα;;;

Βοηθάνε πολύ αλλά όχι στην καθημερινή οδήγηση στην πόλη (σταμάτα - ξεκίνα).
Σε ανοιχτό δρόμο και πολύωρη οδήγηση κάνουν σημαντική διαφορά στο πόσο θα μουδιάσουν τα χέρια σου.
Εσύ που έχεις αλλάξει τιμόνι κάνε πρώτα κάποια μεγάλη διαδρομή και κρίνε (από το μούδιασμα) αν τα έχεις ανάγκη.

Τώρα, για τη μόστρα τι να σου πω;
Αν τα βάψεις ροζ, σίγουρα θα τραβάνε τα βλέμματα. Δεν ξέρω όμως αν είναι αυτό το αποτέλεσμα που θα ήθελες. :p

dimitrisag
11/01/2016, 09:16
Χαχα! Θα βάλω λεοπά να γίνει τις κακομοίρας!

Λογικά θα πάω να πάρω. Γιατί ένα ταξιδάκι μέχρι τη Χαλκίδα που έκανα τους είχε τους κραδασμούς του. Μικρούς βέβαια, αλλά τους είχε. Επόμενη επένδυση που θα θελα να κάνω και αφορά το μπροστινό είναι κανάς ανεμοθώρακας. Έχει κανείς; Νομίζω πως αξίζει να σκάσω € (και προσωπικά να χαλάσω και τη μόστρα του στογγυλοφάναρου :beer:) για να βάλω ζελατίνα. Τώρα για το συγκεκριμένο μηχανάκι και τις ταχύτητες που αναπτύσει δεν ξέρω αν υπάρχει τεράστια διαφορά... Αν υπάρχει κανείς με πείρα ας πει!

Billymuse
11/01/2016, 12:56
Σε ένα βαθμό κάνει τη διαφορά, όχι και τόοοοσο πολυ αλλα θα νιώσεις καλύτερα το τιμόνι και στη μέση τον κορμό σου όταν θα πηγαίνεις απο 110 εως 130. Νομίζω οτι το να δώσεις κανα 75αρι απο σο θυμάμαι δεν είναι κακο ποσό. Αλλά αν είσαι γυρω στο 1,65 θα δεις μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με εμένα που ειμαι 1,82 (μελαχροινός με πράσινα μάτια και αθλητική φράτζα)

dimitrisag
11/01/2016, 13:07
1.83

Δηλαδή αυτά που που έλεγαν σε ένα κατάστημα ότι και καλά με ζελατίνα θα δεις μεγάλη διαφορά και στην τελική και κλπ είναι μαυρογιαλουρισμοί να φανταστώ;

Billymuse
11/01/2016, 13:46
Μεγάλη διαφορά δεν παίζει με την καμία, διαφορά ναι θα υπάρξει αλλα μη περιμένεις να σου πω τώρα 5-10χλμ παραπάνω διότι ναι μεν θα καλυτερέψει την αντίσταση του αέρα και θα δημιουργήσει λιγότερη ταλάντωση στο τιμόνι αλλά μέχρις εκει!

dimitrisag
15/01/2016, 13:31
Ε τότε ρε παιδιά γιατί να χαλάσουμε τη μόστρα του στρογγυλού; Αφού γι αυτό το πήραμε το μωρό!