PDA

View Full Version : Επίδαυρος, Γαλατάς, Ερμιόνη



antsoar
27/12/2015, 18:02
Μια τελευταία βόλτα για το 2015... όχι σοβαρά, αυτή τη φορά το εννοώ :p:lol:

Αύριο Δευτέρα στις 9:30 θα είμαι περίπτερο, 10:00 αναχώρηση για Επίδαυρο, Γαλατά, Ερμιόνη.

Ξέρω, είναι Δευτέρα, και τελευταία στιγμή, αλλά το βάζω μιας και αρκετοί έχουν άδεια.

Καλή διάθεση απαραίτητη, όλα τα άλλα τα βρίσκουμε καθ οδόν ;):beer::beer::beer:

Eversman
27/12/2015, 19:07
Καλό δρόμο Αντώνη :beer:

spyrakos35
27/12/2015, 20:39
Το νου σου για υγρασιες τοσο στην επιδαυρο οσο και μετα την Ερμιονη....

:beer:

antsoar
28/12/2015, 18:15
Αν και περιπετειώδες ήταν ωραία :D

Ο Σπυράκος έχει δίκιο, το Στορκ είναι κοντά αν ο προορισμός είναι πιο νότια. Υπάρχει και το Αγνάντι μερικά χιλιόμετρα παρακάτω που βρίσκετε και σε πιο εντυπωσιακό σημείο

349098

antsoar
28/12/2015, 18:22
Άφησα κάτι υπόλοιπα για άλλη φορά. Μεταξύ αυτόν και ένα γύρο τον Μεθάνων. Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά όπως το έβλεπα από απέναντι μου έκανε για εντυπωσιακό τοπίο.

Πάνοοοοος, (Eversman) για οργανώσου ;)


Πόρος

349110

antsoar
28/12/2015, 19:09
Την προηγούμενη φορά που είχαμε πάει στην Περιοχή, για να δούμε τις δολίνες, ήθελα να ανέβω και στο όρος Δίδυμο 1121μ.
Είχα δει στο χάρτη ότι ένας πολύ στενός δρόμος ανεβαίνει μέχρι την κορυφή, αλλά το προσπεράσαμε χωρίς να το δούμε.

Σήμερα ανέβαινα από Κρανίδι οπότε ήταν στα δεξιά μου και μπόρεσα να τον βρω. Είναι πολύ στενός με χώματα σε πολλά σημεία και δεν ενδεικνύεται για ακροφοβικούς :eek: .

Αλλά η θέα είναι απίστευτη!!! Οι φωτογραφίες δεν δείχνουν τίποτα.

Στην αρχή νόμιζα ότι φτάνει κάπου στην κορυφή και σταματάει. Τουλάχιστον έτσι φαινόταν στον χάρτη, αλλά μάλλον έχει ενωθεί με ένα άλλο τμήμα που διασχίζει όλο τον αυχένα μέχρι το όρος Αδέρες και ίσως καταλήγει Σαρωνίδα. Φυσικά δεν συνάντησα ψυχή πουθενά, μιας και μόνοι που ίσως τον χρησιμοποιούν είναι οι τεχνικοί για τις ανεμογεννήτριες.

Μέχρι εδώ έφτασα, ο δρόμος συνέχιζε για πολύ ακόμα

349107

349108

349109

antsoar
28/12/2015, 19:27
Επιστροφή για Αθήνα, και στην εθνική μπαίνω σε βενζινάδικο. Φουλάρω, πάω να βάλω μπροστά και η μπαταρία έχει ψοφήσει. Το σπρώχνουμε αλλά δεν παίρνει.
Στο βενζινάδικο είναι και ένα παιδί με ένα fazer, (Λεωνίδα σε ευχαριστώ πολύ) το βάζουμε με καλώδια.
Την ώρα που πάω να καβαλήσω βλέπω να τρέχει νερό από κάπου στο ψυγείο. Το κερατό μου, δεν την γλυτώνω την οδική. Ξανα σβήνω.

Περιμένω λίγο να κρυώσει και δοκιμάζω. Παίρνει μπρος. Αγοράζω μεγάλο μπουκάλι νερό και φεύγω.

Το καντράν έχει γίνει χριστουγεννιάτικο. Ανάβουν διάφορα, και ο δείκτης βενζίνης μια δείχνει φουλ, μια άδειο. Κρατάω δεξιά με 4000 στροφές και 100 και κάποτε φτάνω σπίτι.

Άντε και στην επόμενη :beer::beer::beer:

Eversman
28/12/2015, 19:32
Άφησα κάτι υπόλοιπα για άλλη φορά. Μεταξύ αυτόν και ένα γύρο τον Μεθάνων. Δεν έχω πάει ποτέ, αλλά όπως το έβλεπα από απέναντι μου έκανε για εντυπωσιακό τοπίο.

Πάνοοοοος, (Eversman) για οργανώσου ;)


Πόρος

349099

349100

Αδερφέ μου!!!! Συζηταγαμε πολυ προσφατα για βολτα στα Μέθανα μαζί με τον Χάρη (xarisiero)!!!

Πηγα το 2009, αλλά με παρέα που δεν ήταν της εξερεύνησης και μειναμε στα βασικά (Μέθανα, Βαθύ). Οπότε έχω και 'γω, απωθημενα.

Μπαίνει από τώρα στο πρόγραμμα, για εξερεύνηση στο ηφαίστειο και περιξ, μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός. Νομίζω ότι βρήκαμε ένα πολύ καλο θέμα για κουβέντα, την επόμενη φορά που θα βρεθούμε :beer:

akis_trevor
28/12/2015, 19:41
:beer:
γεια σου ρε αντωναρε!!!

spyrakos35
28/12/2015, 20:48
:beer:

Παντα εχει δικιο ο Σπυρακος :lol:

spyro
28/12/2015, 21:26
:beer:

antsoar
28/12/2015, 21:45
Αδερφέ μου!!!! Συζηταγαμε πολυ προσφατα για βολτα στα Μέθανα μαζί με τον Χάρη (xarisiero)!!!

Πηγα το 2009, αλλά με παρέα που δεν ήταν της εξερεύνησης και μειναμε στα βασικά (Μέθανα, Βαθύ). Οπότε έχω και 'γω, απωθημενα.

Μπαίνει από τώρα στο πρόγραμμα, για εξερεύνηση στο ηφαίστειο και περιξ, μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός. Νομίζω ότι βρήκαμε ένα πολύ καλο θέμα για κουβέντα, την επόμενη φορά που θα βρεθούμε :beer:


Έλα να φτιάχνουμε το πρόγραμμα του 2016 σιγά σιγά :D: :beer::beer::beer:

antsoar
28/12/2015, 22:09
:beer:

Ρε φίλε σε θυμήθηκα σήμερα.

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει ποτέ. Να οδηγάς για ώρα και το μέρος να μην σου θυμίζει τίποτα. Και ξαφνικά μια στροφή να ζωντανεύει τόσο έντονα μια ανάμνηση.


...Καβαλάω το πρώτο μου μηχανάκι, το χρυσαφί χορνετάκι μου, μπροστά ο bikerted και πρώτος ο spyro με το Tiger... μια στροφή, αφού έχουμε περάσει το Γαλατά, εκεί που ο δρόμος περνάει 10 μέτρα απ' τη θάλασσα.

Από τότε είχα να κατέβω εκεί, από εκείνη τη βόλτα που είχαμε κάνει με τον Θοδωρή.

jimmis5
29/12/2015, 17:35
Ωραιος Αντων οπως παντα αλλωστε,οσο για τις βλαβες οσοι εχουν αγγλικα λενε οτι ομορφαινουν τα ταξιδια...:beer::beer::beer:

spyro
29/12/2015, 18:34
Ρε φίλε σε θυμήθηκα σήμερα.

Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει ποτέ. Να οδηγάς για ώρα και το μέρος να μην σου θυμίζει τίποτα. Και ξαφνικά μια στροφή να ζωντανεύει τόσο έντονα μια ανάμνηση.


...Καβαλάω το πρώτο μου μηχανάκι, το χρυσαφί χορνετάκι μου, μπροστά ο bikerted και πρώτος ο spyro με το Tiger... μια στροφή, αφού έχουμε περάσει το Γαλατά, εκεί που ο δρόμος περνάει 10 μέτρα απ' τη θάλασσα.

Από τότε είχα να κατέβω εκεί, από εκείνη τη βόλτα που είχαμε κάνει με τον Θοδωρή.

ρε Αντώνη τι θυμήθηκες τώρα ....

:beer:

ωραία βόλτα και εκείνη ... ξέγνιαστες εποχές :lol:

349165

Ichigo
30/12/2015, 08:33
Και οτι ηθελα να στο πω για Μεθανα εσεναΝΕ. Εχουμε αφησει το γεωλογικο excursion με τις δολινες στη μεση, για να κανονίσουμε τπτ το 16 :beer: