PDA

View Full Version : Πωλητές/πωλήτριες στον καιρό της κρίσης.



Σελίδες : [1] 2

ptc
27/12/2015, 18:22
Κατ'αρχας χρονια πολλα σε ολους! :wave2:

Ηθελα να θιξω το συγκεκριμενο ζητημα καθως ειναι κατι που συνανταω ολο και περισσοτερο τον τελευταιο καιρο με αποκορυφωμα αυτες τις γιορτες. Να εξηγηθω:
Αναφερομαι στην κατακορυφη πτωση της ποιοτητας εξυπηρετησης που παρεχεται σε μαγαζια απο πωλητες/πωλητριες. Και αναφερομαι κυριως στο θεμα των γνωσεων που εχει ο πωλητης στο αντικειμενο που δουλευει και δευτερευοντως στη διαθεση που εχει να εξυπηρετησει. Η κατασταση πλεον ειναι απελπιστικη. Παλιοτερα εμπαινες σε ενα μαγαζι και ρωτουσες τον πωλητη να σε βοηθησει με την αγορα που θες να κανεις (ως πιο σχετικος με το αντικειμενο). Αυτο πιστευω πως πλεον δεν ισχυει. Εχω παψει να ρωταω τους ανθρωπους που βρισκονται στα μαγαζια για ο,τι μπορει να θελω να μαθω σχετικα με τα προϊοντα που πουλανε καθως ή δε θα ξερουν και θα μου πουν "δεν ξερω" ή ακομα χειροτερα θα αρχισουν τους αυτοσχεδιασμους προσπαθωντας να καλυψουν την αγνοια τους με αποτελεσμα τελικα να χειροτερευουν την κατασταση. Τις τελευταιες μερες μου εχει συμβει αρκετες φορες ενω ειμαι σε ενα μαγαζι, να ψωνιζω λες και κανω e-shopping (δλδ να εμπιστευομαι το ιντερνετ του κινητου μου για να παρω την οποια πληροφορια με ενδιαφερει).
Πιστευω πως σε μεγαλο βαθμο αιτια ειναι ο νομος που επιτρεπει στους εργοδοτες να πληρωνουν χαμηλοτερο μισθο σε οσους ειναι κατω των 25 ετων. Τα περισσοτερα μαγαζια πλεον προτιμανε νεους πωλητες με αποτελεσμα τα παιδια να μην εχουν την απαιτουμενη πειρα στο αντικειμενο που δουλευουν. Απο την αλλη και να ξερουν κατι, ισως η εξυπηρετηση που θα σου παρεχουν να ειναι αντιστοιχη των €10 μεροκαματο που θα παρουν στο τελος της μερας. Και οσο πιο περιπλοκο το αντικειμενο που πουλιεται τοσο πιο τραγικα τα πραγματα.
Μηπως φταιμε κι εμεις οι καταναλωτες που μπορει να τους ζαλιζουμε τα @@ δεκα ατομα ρωτωντας πραγματα ενω τελικα μονο ο ενας θα αφησει οντως τα λεφτακια του στο ταμειο; Τι να πω, δεν ξερω. Το θεμα ειναι πως η κατασταση με οδηγει ολο και περισσοτερο στο να κανω τις αγορες μου ηλεκτρονικα αφου και τις φορες που δινω την ευκαιρια στα φυσικα μαγαζια να κερδισουν τα χρηματα μου, το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο...

Τι λετε κι εσεις;

taisteal
27/12/2015, 18:25
Με τοσα που παιρνουν καλα κανουν.
Με μισθο χαρτζιλικι δεν νομιζω να ειχες και πολυ ορεξη για δουλεια.
Και μην διαβασω τσιτατα στυλ"να χαιρονται που παιρνουν και αυτα"γιατι θα φαω καρτα και θα παει στον
αγυριστο το θρεντ

SHOOTER045
27/12/2015, 18:26
Με τοσα που παιρνουν καλα κανουν.
Με μισθο χαρτζιλικι δεν νομιζω να ειχες και πολυ ορεξη για δουλεια.
Και μην διαβασω τσιτατα στυλ"να χαιρονται που παιρνουν και αυτα"γιατι θα φαω καρτα και θα παει στον
αγυριστο το θρεντ

:beer:

AristidisZ
27/12/2015, 18:56
νομίζω πάντως ότι και οι καταναλωτές έχουν αλλάξει...
παλιά, ο καλός πωλητής θα σου "έσπρωχνε" αυτό που ήθελε, πλέον οι περισσότεροι πάμε μέσω σκρουτζ και τελειώνει η υπόθεση...

κατά τα άλλα +όσα στον Τάι...

toyar
27/12/2015, 19:02
ατελειωτα ωραρια, μισθοι χαρτζηλικι, απληρωτες υπερωριες-κυριακες-γιορτες συνεχεις απειλες για απολυση καθυστερηση στις πληρωμες
δεν μπορεις να περιμενεις ποιοτητα εξυπηρετησης απο ανθρωπους που τους φερονται σαν να ειναι σκλαβοι:(

Eversman
27/12/2015, 19:06
Με τοσα που παιρνουν καλα κανουν.
Με μισθο χαρτζιλικι δεν νομιζω να ειχες και πολυ ορεξη για δουλεια.
Και μην διαβασω τσιτατα στυλ"να χαιρονται που παιρνουν και αυτα"γιατι θα φαω καρτα και θα παει στον
αγυριστο το θρεντ

+ κάμποσα!

Και θα προσέθετα, ότι με τόσα που παίρνουν και πολλά κανουν.

ptc
27/12/2015, 19:10
ατελειωτα ωραρια, μισθοι χαρτζηλικι, απληρωτες υπερωριες-κυριακες-γιορτες συνεχεις απειλες για απολυση καθυστερηση στις πληρωμες
δεν μπορεις να περιμενεις ποιοτητα εξυπηρετησης απο ανθρωπους που τους φερονται σαν να ειναι σκλαβοι:(

Για να μη παρεξηγηθω, το προβλημα μου ειναι με τις επιχειρησεις, οχι με τους ιδιους τους πωλητες. Ο καθενας κανει τη δουλεια του οπως θελει/μπορει. Ειναι ευθυνη της επιχειρησης αν αυτη ειναι η εξυπηρετηση που θελει να δινει στον πελατη της. Φυσικα και συμφωνω με οσα εχουν ειπωθει, αλλα απο την αλλη ναι, περιμενω ποιοτητα εξυπηρετησης απο μια επιχειρηση που θα με χρεωσει 10-30% πιο ακριβα απο ενα ηλεκτρονικο καταστημα.

Pan (dvs)
27/12/2015, 19:13
Μην μπερδευεις τους πωλητες με τα ατομα που γεμιζουνε ραφια.Ο πωλητης ανεξαρτητα αν θα πληρωθει η οχι,θα κανει αυτο που βγαινει απο μεσα του.

Ειναι σαν τα αιλουροειδη.Θα κυνηγησει με τον σωστο τροπο,απο ενστικτο,ασχετα με το αποτελεσμα.

toyar
27/12/2015, 19:18
αν πεσεις στο αφεντικο ειναι θεμα ανθρωπου.........
αν πεσεις σε πωλητη-υπαλληλο ακομα κι αν εχει ξεκινησει φορτσατος την καρριερα του οι συνθηκες συντομα τον κανουν να σιχαθει τη δουλεια του

lykourgi
27/12/2015, 19:19
Επίσης μην ξεχνάμε ότι, λόγω των παραπάνω, ελάχιστοι νέοι εργαζόμενοι μακροημερεύουν σε κάποια δουλειά, ώστε να αποκτήσουν την απαραίτητη εμπειρία.
Έιτε είναι αναλώσιμοι και απολύονται γρήγορα, είτε "την κάνουν" με την πρώτη ευκαιρεία, για κάτι καλύτερο.

virus
27/12/2015, 19:37
Μηπως φταιμε κι εμεις οι καταναλωτες που μπορει να τους ζαλιζουμε τα @@ δεκα ατομα ρωτωντας πραγματα ενω τελικα μονο ο ενας θα αφησει οντως τα λεφτακια του στο ταμειο; Τι να πω, δεν ξερω. Το θεμα ειναι πως η κατασταση με οδηγει ολο και περισσοτερο στο να κανω τις αγορες μου ηλεκτρονικα αφου και τις φορες που δινω την ευκαιρια στα φυσικα μαγαζια να κερδισουν τα χρηματα μου, το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο...

Τι λετε κι εσεις;

καταρχην το μεροκαματο ειναι ασχετο με την παραγραφο αυτη. το θεμα ειναι ο μαγαζατορας εχει ενημερωσει αναλυτικα τον υπαλληλο για το τι πουλαει το μαγαζι;

ο υπαλληλος δεν φταιει σε τιποτα και καλα κανει που δεν ξερει τι πουλαει. το ολο θεμα ξεκιναει απο τον μαγαζατορα που θελει προχειροτητα κι οσο οσο να κανει την δουλεια του με την ευχερεια που του δινει ο νομος να εχει χαμηλομισθο υπαλληλο.

κι εγω απο την πλευρα μου εκ πεποιθησεως δεν ψωνιζω ποτε τις κυριακες.

MG-KTiNoS
27/12/2015, 20:18
Εδώ νομίζω λέει πολλά.

http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/i-politeia-kanei-oti-den-toys-blepei%E2%80%A6


Και φυσικά ο πιτσιρικάς των 20 ετών δεν μπορεί να μου πει ΤΙΠΟΤΑ για μηχανάκια
και δεν μπορεί να πει τίποτε στη γυναίκα μου για ρούχα κλπ κλπ
Όλα πάνε να γίνουν ένα Τζάμπο και μεταξύ μας το προκαλόύμε και το θέλουμε '
με τη συμπεριφορά μας ... ως καταναλωτές ....

tzimidis
27/12/2015, 20:35
Όλα πάνε να γίνουν ένα Τζάμπο και μεταξύ μας το προκαλόύμε και το θέλουμε '
με τη συμπεριφορά μας ... ως καταναλωτές ....
Ο τσάμπας ζει

AUFGEBRACHT
27/12/2015, 20:51
Υπάρχει και η παράμετρος προσωπικό ενδιαφέρον - κι εννοώ του πωλητή, η οποία είναι πρωταρχικής σημασίας και την προσπερνάμε... υπάρχουν άτομα που θέλουν να είναι σωστοί επαγγελματίες σε αυτό που κάνουν, τους αρέσει-δεν τους αρέσει, πληρώνονται-δεν πληρώνονται, υπάρχουν και άλλοι που είναι της φιλοσοφίας σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω... Επίσης δεν είναι όλοι πωλητές-υπάλληλοι με μισθό πείνας και συνθήκες δουλειάς γαλέρας, υπάρχουν και ατομικές, προσωπικές, οικογενειακές επιχειρήσεις άνευ υπαλλήλων που η εξυπηρέτηση είναι όλα αυτά που περιγράφονται παραπάνω. Δεν είναι ανάγκη να είσαι αποκλειστικά Jumbo ή Πλαίσιο για να είσαι αδιάφορος και αδαής...

tzimidis
27/12/2015, 20:54
................Επίσης δεν είναι όλοι πωλητές-υπάλληλοι με μισθό πείνας και συνθήκες δουλειάς γαλέρας, υπάρχουν και ατομικές, προσωπικές, οικογενειακές επιχειρήσεις άνευ υπαλλήλων που η εξυπηρέτηση είναι όλα αυτά που περιγράφονται παραπάνω. ...............

Αυτοί δηλαδή ΔΕΝ είναι σκλάβοι :confused::confused::confused:

AUFGEBRACHT
27/12/2015, 21:05
Αυτοί δηλαδή ΔΕΝ είναι σκλάβοι :confused::confused::confused:

Εγώ πουλάω ασφάλειες σε μια εταιρεία, δουλεύω καθημερινά υπερωρίες και 13 χρόνια δεν έχω πάρει ένα δευτερόλεπτο αποζημίωση και λίγο πιο πέρα είναι ασφαλιστικό γραφείο, ατομική επιχείρηση που δουλεύει μόνος του, δεν έχει υπάλληλο, ανοίγει όποτε του καπνίσει, κλείνει όποτε θέλει, πετάγεται για καμιά βολτούλα ή το μεσημέρι για φαγητό και υπνάκο στο σπίτι... Αυτός πως ακριβώς είναι σκλάβος;

teogtp
27/12/2015, 21:12
Εγώ πουλάω ασφάλειες σε μια εταιρεία, δουλεύω καθημερινά υπερωρίες και 13 χρόνια δεν έχω πάρει ένα δευτερόλεπτο αποζημίωση και λίγο πιο πέρα είναι ασφαλιστικό γραφείο, ατομική επιχείρηση που δουλεύει μόνος του, δεν έχει υπάλληλο, ανοίγει όποτε του καπνίσει, κλείνει όποτε θέλει, πετάγεται για καμιά βολτούλα ή το μεσημέρι για φαγητό και υπνάκο στο σπίτι... Αυτός πως ακριβώς είναι σκλάβος;

Βρηκες ενα κλαδο, και βγαζεις συμπερασμα για τις ατομικες-οικογενειακες επιχειρισεις;

AUFGEBRACHT
27/12/2015, 21:13
Να το πάω και παρακάτω (με κίνδυνο να πάει βέβαια η κουβέντα αλλού). Υπάρχει μια επικρότηση της αδιαφορίας βάσει της λογικής "με τόσα που παίρνουν και πολλά κάνουν". Αυτό που λέτε το θέλετε να ισχύει στον ιδιωτικό τομέα μόνο ή και στο δημόσιο; Θα επικροτήσετε τον δάσκαλο του παιδιού σας αν δεν κάτσει να ασχοληθεί επειδή είναι ωρομίσθιος για πενταροδεκάρες; Θα επικροτήσετε τον αστυνομικό που δεν θα τρέξει να φάει καμιά σφαίρα για έξι και εφτά κατοστάρικα; Η απάντηση "αυτός το επέλεξε" γράφτηκε κάπου ήδη πως δεν είναι απάντηση... Γιαυτό μιλάω για προσωπικό ενδιαφέρον του καθενός.

AUFGEBRACHT
27/12/2015, 21:17
Βρηκες ενα κλαδο, και βγαζεις συμπερασμα για τις ατομικες-οικογενειακες επιχειρισεις;

Αααα καλά... ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Ι-Γ-Μ-Α, άλλο παράδειγμα, άλλο συμπέρασμα. Δεν είδα να υπάρχει ενόχληση για το συμπέρασμα που βγήκε για τους πωλητές-ιδιωτικούς υπαλλήλους...

MG-KTiNoS
27/12/2015, 21:29
Να το πάω και παρακάτω (με κίνδυνο να πάει βέβαια η κουβέντα αλλού). Υπάρχει μια επικρότηση της αδιαφορίας βάσει της λογικής "με τόσα που παίρνουν και πολλά κάνουν". Αυτό που λέτε το θέλετε να ισχύει στον ιδιωτικό τομέα μόνο ή και στο δημόσιο; Θα επικροτήσετε τον δάσκαλο του παιδιού σας αν δεν κάτσει να ασχοληθεί επειδή είναι ωρομίσθιος για πενταροδεκάρες; Θα επικροτήσετε τον αστυνομικό που δεν θα τρέξει να φάει καμιά σφαίρα για έξι και εφτά κατοστάρικα; Η απάντηση "αυτός το επέλεξε" γράφτηκε κάπου ήδη πως δεν είναι απάντηση... Γιαυτό μιλάω για προσωπικό ενδιαφέρον του καθενός.

Φίλτατε επέστρεψε από τον Άρη...
Αυτά άμα τολμίσεις και τα σκεφτείς στο Νότος γκάλερις έχεις πάρει πουλο χτες...
Ξέρεις πόσες περιμένουν????
Και να λουφάρεις το ξεχνάς γιατί μετράνε και τι ώρα κλάνεις.
Φυσικά στα νότος είναι καλά γιατί στο πλαίσιο στο κέντρο είμαι 20 χρόνια
πελάτης και δεν ξέρω ΚΑΝΑΝΑΝ εκεί μέσα...
Μέχρι να παλιώσουν έχουν πάρει άλλα κορόιδα.
Εσύ φυσικά συνέχισε να πιστεύεις ότι μπορείς σήμερα να λες δε βαριέ με τόσα
που μου δίνει....
Εγώ σου λέω ότι άμα δεν στο φορμάρει κι όλας πάλι καλά να λες....

AUFGEBRACHT
27/12/2015, 21:33
Nevermind που λέγανε κι οι Nirvana...

MG-KTiNoS
27/12/2015, 21:37
και κάτι ακόμα....
Μετά το τελευταίο σερί πίπα κώλο κι εμπλοκή -άκα όλη μέρα χωρίς σκ) οι μισές κοπέλες ήταν άρρωστες.
Και κάτι ακόμα...
Σουβλατζίδικο γύρω γύρω κώλοι απασχολεί κοπέλα 11 το πρωί με 2 τη νύχτα.
Τώρα στις γιορτές της έκοψε και το ρεπό.
:wave2:

Leon67
27/12/2015, 21:41
Περιορίζοντας τα σχόλια στα μηχανάκια νομίζω ότι η κακή εξυπηρέτηση έχει να κάνει ΚΑΙ με τους περιορισμούς που έχουν από την κακή κατάσταση της οικονομίας. Πρέπει να πουλήσουν σκούτερ που οι αγοραστές τους είναι ψιλο-άσχετοι και φτηνά αξεσουάρ γιατί δεν στοκάρουν τίποτα. Με το ιντερνετικό εμπόριο τα έχουν βρει "σκούρα" σε θέμα τιμών άρα ίσα που τα μοτομαγαζιά καταφέρνουν να συντηρούνται ενώ τα έξοδα είναι αυξημένα και ο τζίρος όλο πέφτει. Απλά πράγματα.
Η προσωπική μου εμπειρεία είναι πρόσφατη http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147324 με ρούχα και λίγο παλαιότερη με ερωτήματα για test drive VFR ή και 1-2 χρόνια πρίν (2013) για ΧΤΖ 660 Tenere με ΑΒS. Ιδίως στην περίπτωση του VFR η κατάσταση ήταν για γέλια....

basilis_k6
27/12/2015, 21:45
Να το πάω και παρακάτω (με κίνδυνο να πάει βέβαια η κουβέντα αλλού). Υπάρχει μια επικρότηση της αδιαφορίας βάσει της λογικής "με τόσα που παίρνουν και πολλά κάνουν". Αυτό που λέτε το θέλετε να ισχύει στον ιδιωτικό τομέα μόνο ή και στο δημόσιο; Θα επικροτήσετε τον δάσκαλο του παιδιού σας αν δεν κάτσει να ασχοληθεί επειδή είναι ωρομίσθιος για πενταροδεκάρες; Θα επικροτήσετε τον αστυνομικό που δεν θα τρέξει να φάει καμιά σφαίρα για έξι και εφτά κατοστάρικα; Η απάντηση "αυτός το επέλεξε" γράφτηκε κάπου ήδη πως δεν είναι απάντηση... Γιαυτό μιλάω για προσωπικό ενδιαφέρον του καθενός.

δεν είναι ακριβώς έτσι.

καταρχήν οι πελάτες/πολίτες/μαθητές πρεπει πάντα να κάνουν τα παραπονα τους στην επιχειρηση. Μονο έτσι θα σκεφτούν να κρατάνε τους καλούς υπαλλήλους και να τους πληρωνουν σωστα, να επιπλήτουν και να αποπέμψουν ενα κακο δάσκαλο και τελος να διορθώσουν την λειτουργεια του αστ. σωματος.

Τα πάντα ειναι προσφορα και ζητηση. Μπορω να βρω υπαλληλο με 400 ευρω? ναι. μπορω με 300? ναι. μπορω με 280? ναι. ε κάπου υπάρχει ένα οριο που θα το κλείσω το μαγαζι. ΕΣΥ σαν πελάτης αλλάζεις κατάστημα και αναγκάζεις αυτον τον κακο επιχειριματία να κλείσει η να αυξήσει τους μισθούς του. Το ίδιο και στο σχολέιο. Κάνε παράπονο, κάνε επίσημο παράπονο, πήγενε στο υπουργείο κτλ. δεν ειναι ολα ροδινα το ξερω, αλλα αν δεν κάνεις τιποτα δεν αλλαζει τιποτα. στην αστυνομία ας πουμε που παίρνεις λίγα λεφτα κάνουν ουρα να μπούνε οπότε πως να αυξήθει ο μισθος?

επίσης μπερδέυεις τον ιδιωτικό τομέα και τον υπάλληλο με το δημόσιο και το λειτούργημα.

τελος ναι, για τα λεφτα που παίρνουν και για τον χρόνο που θα μείνουν εκει τοσα μπορουν να ξέρουν. Παρόλα αυτα επιμένω. ΚΑΝΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ. μονο έτσι αλλάζουν οι επιχειρήσεις και αυτο το ξέρω καλα εκ των εσω. Όσο και να μιλάει ο υπάλληλος οτι το μάυρο μπλουζάκι δεν έπρεπε να κάνει τοσο, η τηλεόραση δεν έπρεπε να μπεί πάνω σε αυτο το έπιπλο κτλ, δεν αλλάζει τιποτα. Μόλις παραπονεθεί ο 2ος πελάτης διορθώνονται ολα στο φτερό. Money->Power.

MG-KTiNoS
27/12/2015, 21:52
δεν είναι ακριβώς έτσι.

καταρχήν οι πελάτες/πολίτες/μαθητές πρεπει πάντα να κάνουν τα παραπονα τους στην επιχειρηση. Μονο έτσι θα σκεφτούν να κρατάνε τους καλούς υπαλλήλους και να τους πληρωνουν σωστα, να επιπλήτουν και να αποπέμψουν ενα κακο δάσκαλο και τελος να διορθώσουν την λειτουργεια του αστ. σωματος.

Τα πάντα ειναι προσφορα και ζητηση. Μπορω να βρω υπαλληλο με 400 ευρω? ναι. μπορω με 300? ναι. μπορω με 280? ναι. ε κάπου υπάρχει ένα οριο που θα το κλείσω το μαγαζι. ΕΣΥ σαν πελάτης αλλάζεις κατάστημα και αναγκάζεις αυτον τον κακο επιχειριματία να κλείσει η να αυξήσει τους μισθούς του. Το ίδιο και στο σχολέιο. Κάνε παράπονο, κάνε επίσημο παράπονο, πήγενε στο υπουργείο κτλ. δεν ειναι ολα ροδινα το ξερω, αλλα αν δεν κάνεις τιποτα δεν αλλαζει τιποτα. στην αστυνομία ας πουμε που παίρνεις λίγα λεφτα κάνουν ουρα να μπούνε οπότε πως να αυξήθει ο μισθος?

επίσης μπερδέυεις τον ιδιωτικό τομέα και τον υπάλληλο με το δημόσιο και το λειτούργημα.

τελος ναι, για τα λεφτα που παίρνουν και για τον χρόνο που θα μείνουν εκει τοσα μπορουν να ξέρουν. Παρόλα αυτα επιμένω. ΚΑΝΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ. μονο έτσι αλλάζουν οι επιχειρήσεις και αυτο το ξέρω καλα εκ των εσω. Όσο και να μιλάει ο υπάλληλος οτι το μάυρο μπλουζάκι δεν έπρεπε να κάνει τοσο, η τηλεόραση δεν έπρεπε να μπεί πάνω σε αυτο το έπιπλο κτλ, δεν αλλάζει τιποτα. Μόλις παραπονεθεί ο 2ος πελάτης διορθώνονται ολα στο φτερό. Money->Power.

φίλε μου ένα σου λέω...
την αγορά την αλονίζει ο τζάμπο που δεν έχει καν υπάλληλους.
Κάνε όσα παράπονα θες....
Στα @@ τους και γεμάτοι θα ναι.
Γιατί?
Γιατί άμα τα δώσει ένα ευρώ πιο κάτω ρε δε μπα να γ.... κι υπάλληλος
κι όλο του το σόι.
Θες άλλο παράδειγμα?
Μοτό ταδε .de
Κι αν δεν τους έχει γράψει στα τέτοια του.
Κι όμως όλοι έκει καραούλι μην βγάλει καμια προσφορά.
:rolleyes:

ptc
27/12/2015, 21:53
τελος ναι, για τα λεφτα που παίρνουν και για τον χρόνο που θα μείνουν εκει τοσα μπορουν να ξέρουν. Παρόλα αυτα επιμένω. ΚΑΝΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ. μονο έτσι αλλάζουν οι επιχειρήσεις και αυτο το ξέρω καλα εκ των εσω. Όσο και να μιλάει ο υπάλληλος οτι το μάυρο μπλουζάκι δεν έπρεπε να κάνει τοσο, η τηλεόραση δεν έπρεπε να μπεί πάνω σε αυτο το έπιπλο κτλ, δεν αλλάζει τιποτα. Μόλις παραπονεθεί ο 2ος πελάτης διορθώνονται ολα στο φτερό. Money->Power.

Μου περναει πολλες φορες απο το μυαλο, αλλα μετα θυμαμαι και τον καημενο τον υπαλληλο που μπορει να ακουσει τα γαμωσταυριδια του ή ακομα και να χασει τη δουλεια του και το ξανασκεφτομαι. Απο την αλλη εχω τη συνηθεια να λεω σε υπευθυνους καταστηματων για καποια καλη εξυπηρετηση που ειχα απο υπαλληλο.

skylaros
27/12/2015, 21:55
AUFGEBRACHT Αντιλαμβάνεσαι ότι το παράδειγμα που ανέφερες είναι κάτι διαφορετικό. Μιλάς για τον ιδιοκτήτη ατομικής επιχείρησης και όχι για κάποιο υπάλληλο. Ο ιδιοκτήτης μιας επιχείρησης καθορίζει σε μεγάλο βαθμό το κέρδος του. Προφανώς σε μια εταιρεία στόχος είναι η μεγιστοποίηση αυτού (του κέρδους) αλλά σε μια ατομική επιχείρηση είναι πολύ σχετικά τα πράγματα. Ο κύριος που αναφέρεις μπορεί να ικανοποιεί τις ανάγκες του με το συγκεκριμένο ρυθμό εργασίας ή έστω μπορεί να υπάρχουν άλλοι λόγοι που δουλεύει έτσι όπως δουλεύει (οικογενειακοί, πελάτες που δε τους περιμένει στο γραφείο, τεμπελιά, οτιδήποτε) Τέλος υπάρχουν και αυτοί οι κακοί μαγαζάτορες/επιχειρηματίες που δε μπορούν να ανταποκριθούν στους ρυθμούς που επιτάσσει η εποχή και κλείνουν.

Ο υπάλληλος είναι κάτι διαφορετικό, πρέπει να έχει κίνητρο, σε όλες τις σχολές management επιβάλλεται το κίνητρο. Στη κοινωνία της πείνας και της εργασιακής επισφάλειας που ζούμε στη πραγματικότητα κανένα κίνητρο δεν έχει.

Όλα αυτά που έχουν ειπωθεί αλλά και άλλα πολλά που θα δούμε/παρατηρήσουμε στο μέλλον είναι αποτέλεσμα της μεγάλης οικονομικής κρίσης. Αυτό που έλεγαν οι θεωρητικοί ότι το φαινόμενο της οικονομικής/πολιτικής κρίσης θα απλωθεί και θα έχει προεκτάσεις σε όλες τις μορφές της ζωής μας σιγά σιγά αρχίζει να γίνεται ορατό. Η κρίση θα διαμορφώσει χαρακτήρες, συνειδήσεις, θα δημιουργήσεις συμπεριφορές και καταστάσεις αρκετά διαφορετικές από ότι είχαμε συνηθίσει.

doctoras
27/12/2015, 21:59
Χαμηλη αμειβη προσωπικού και μη συςτηματικη εκπαίδευση του στα προϊόντα οδηγούν σε αυτά τα αποτελέσματα, το γιατι λιγο πολυ γνωστό.

Το ποτε θα σταματήσουν οι funds να μαμανε τον εργάτη δεν ξέρουμε

ptc
27/12/2015, 22:00
Ο υπάλληλος είναι κάτι διαφορετικό, πρέπει να έχει κίνητρο, σε όλες τις σχολές management επιβάλλεται το κίνητρο.


Οχι απαραιτητα. Υπαρχει η θεωρια Χ και Υ (https://en.wikipedia.org/wiki/Theory_X_and_Theory_Y)κατα McGregor. Αυτο που λες ειναι η θεωρια Υ αλλα δεν ειναι η μονη περιπτωση.

MG-KTiNoS
27/12/2015, 22:05
Ο υπάλληλος είναι κάτι διαφορετικό, πρέπει να έχει κίνητρο, σε όλες τις σχολές management επιβάλλεται το κίνητρο. Στη κοινωνία της πείνας και της εργασιακής επισφάλειας που ζούμε στη πραγματικότητα κανένα κίνητρο δεν έχει.

το να μη χάσεις το ξεροκόμματο να σου κόψουν το ρεύμα, το νερό και βρεθείς άστεγος ξέρεις Τι ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΕΙΝΑΙ????
Δε μπορείς να φανταστείς.


δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο....
;)

skylaros
27/12/2015, 22:09
Οχι απαραιτητα. Υπαρχει η θεωρια Χ και Υ (https://en.wikipedia.org/wiki/Theory_X_and_Theory_Y)κατα McGregor. Αυτο που λες ειναι η θεωρια Υ αλλα δεν ειναι η μονη περιπτωση.

Η θεωρία x είναι το γνωστό μαστίγιο ή Αμερικανική σχολή όπως έχει επικρατήσει. Αν τη διαβάσεις μιλάει για σκληρότητα και απόλυτο έλεγχο ΑΛΛΑ όταν είναι εφαρμοσμένη (από τη θεωρία της ακόμα ακόμα) μιλάει για bonus παραγωγικότητας ;) ΔΕΝ υπάρχει κανένα HR managment που να μην έχει motivation. Ακόμα και στα καταναγκαστικά έργα υπήρχε το κίνητρο της λιγότερης βουρδουλιάς :p

skylaros
27/12/2015, 22:10
το να μη χάσεις το ξεροκόμματο να σου κόψουν το ρεύμα, το νερό και βρεθείς άστεγος ξέρεις Τι ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΙΝΗΤΡΟ ΕΙΝΑΙ????
Δε μπορείς να φανταστείς.


δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο....
;)

Και γι'αυτό μίλησα για επισφάλεια. Μπορεί να δουλεύεις σα το skylaro :p αλλά να ξέρεις πως θα πάρεις πόδι όπως και να έχει.

basilis_k6
27/12/2015, 22:11
φίλε μου ένα σου λέω...
την αγορά την αλονίζει ο τζάμπο που δεν έχει καν υπάλληλους.
Κάνε όσα παράπονα θες....
Στα @@ τους και γεμάτοι θα ναι.
Γιατί?
Γιατί άμα τα δώσει ένα ευρώ πιο κάτω ρε δε μπα να γ.... κι υπάλληλος
κι όλο του το σόι.
Θες άλλο παράδειγμα?
Μοτό ταδε .de
Κι αν δεν τους έχει γράψει στα τέτοια του.
Κι όμως όλοι έκει καραούλι μην βγάλει καμια προσφορά.
:rolleyes:

ποιός ειναι ο τζάμπο?! το κατάστημα με τα παιχνίδια λες?

αν ειναι γεμάτο ενα μαγαζι κάτι κάνει σωστα. αν δεν σου αρεσει η εξυπηρετηση και ο κακός υπαλληλος δεν ξαναπας. αλλα πριν απο αυτο πες τους το.

στον φίλο που λυπάται τον υπάλληλο...

εισαι λάθος. λυπήσου τον καλό υπάλληλο που πρέπει να συνεργάζετε με ουγκανους και επειδη κάνουν ουρά άλλοι ούγκανοι δεν θα πάρει ποτε σωστο μισθο. αλλωστε και με λίγα λεφτα η αν έχεις πραγματικά στα @@ σου γραμμένη την επιχειρηση πάλι ειναι στον άνθρωπο αν θα εξυπηρετησεις σωστα. οι καλοί εργαζόμενοι ειναι καλοί με τους πελάτες ακόμη και απλήρωτοι. οι κακοί ειναι παντα κακοί.

ggs
27/12/2015, 22:13
Δλδ τώρα τα Χριστούγεννα το πλαίσιο πχ ή όποιο άλλο μεγάλο μαγαζί, είχε πρόβλημα λόγω των ανιδεων πωλητων του;

taisteal
27/12/2015, 22:15
Δλδ τώρα τα Χριστούγεννα το πλαίσιο πχ ή όποιο άλλο μεγάλο μαγαζί, είχε πρόβλημα λόγω των ανιδεων πωλητων του;

Οχι,δεν ειχε κανενα προβλημα.

basilis_k6
27/12/2015, 22:22
Α και κάτι ακόμη. Αν δεν θέλετε να θίξετε κάποιον στείλτε μειλ.

Α) στο κατάστημα ειναι υπέυθυνος πάλι ενας υπάλληλος (προτελευταιος τροχος της αμάξης)
Β) το παράπονό σας δεν θα φτάσει ποτε εκει που θέλετε αν το κάνετε σε υποκατάστημα αλυσιδας
Γ) Πάει απευθείας στο human resources (αμερικανιές) που και πάλι περιμένει υπομονετικά το δεύτερο παράπονο για να θεωρηθεί legit και να πάρει το δρόμο του προς επίλυση.

αν 5 άτομα στείλουν μέιλ για κακή εξυπηρετηση έχει πολύ μεγαλύτερο αντικτυπο απο 40 παράπονα εδω και εκει σε όλα τα καταστήματα ανα τη χωρα.

skylaros
27/12/2015, 22:23
Οχι,δεν ειχε κανενα προβλημα.

Στη ζυγαριά του κέρδους σίγουρα όχι δεν είχε. Το σημείο ισορροπίας είχε υπολογιστεί από την αρχή της χρονιάς και να είσαστε σίγουροι πως μια χαρά τα πήγαν.

MG-KTiNoS
27/12/2015, 22:36
Α και κάτι ακόμη. Αν δεν θέλετε να θίξετε κάποιον στείλτε μειλ.

Α) στο κατάστημα ειναι υπέυθυνος πάλι ενας υπάλληλος (προτελευταιος τροχος της αμάξης)
Β) το παράπονό σας δεν θα φτάσει ποτε εκει που θέλετε αν το κάνετε σε υποκατάστημα αλυσιδας
Γ) Πάει απευθείας στο human resources (αμερικανιές) που και πάλι περιμένει υπομονετικά το δεύτερο παράπονο για να θεωρηθεί legit και να πάρει το δρόμο του προς επίλυση.

αν 5 άτομα στείλουν μέιλ για κακή εξυπηρετηση έχει πολύ μεγαλύτερο αντικτυπο απο 40 παράπονα εδω και εκει σε όλα τα καταστήματα ανα τη χωρα.

Έγω πάντως αν κάποιος σκλαβ... υπάλληλος βάλει φωτιά στο κωλομάγαζο και γίνει του Μινιόν....
Πίστεψε με δεν θα εκπλαγώ καθόλου !
(θέμα χρόνου)
:rolleyes:

tzimidis
27/12/2015, 22:38
ποιός ειναι ο τζάμπο?! το κατάστημα με τα παιχνίδια λες?

αν ειναι γεμάτο ενα μαγαζι κάτι κάνει σωστα. αν δεν σου αρεσει η εξυπηρετηση και ο κακός υπαλληλος δεν ξαναπας. αλλα πριν απο αυτο πες τους το..

Αυτό που κάνει πολύ σωστά και με μεγἀλη επιτυχία , είναι να εκμεταλλεύεται τον νεοελληνικό μαζοχισμό , και έχει αναγάγει την ξεφτίλα σε επιστήμη.

Είναι μακράν η χειρότερη επιχείρηση από πλευράς συνθηκών για τον εργαζόμενο.

Για να πας για δουλειά εκεί , μπορεί να είσαι απελπισμένος και το δέχομαι.
Για να πας να κάνεις τον πελάτη ,πρέπει να εχεις πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση, σε όλα τα επίπεδα.
Αυτά από εμένα για το τζάμπο. και την κουλτούρα του τζάμπο.

Καλύτερα να μιλάω για κουράδες, πιο ευχάριστη γεύση θα έχω στο στόμα , παρά για αυτούς.

toyar
28/12/2015, 06:31
γνωστη αλυσιδα φουρνων με κοπελες κυριως
η ευγενεια τους ειναι παραπανω απο υπερβολικη και φυσικα καταναγκαστικη και φαινεται
οσο πιο ευγενικα μου μιλανε τοσο πιο ασχημα αισθανομαι
προχθες ρωτησα για ποσες μερες να παρω ψωμι κι οταν μου ειπαν οτι θα ειναι ανοιχτα ΟΛΕΣ τις μερες ντραπηκα.........και τους το ειπα..........

toyar
28/12/2015, 06:33
http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/afentika-gia-filhma-oi-ergodotes-poy-ksexwrizoyn-sthn-ellada.3291983.html?utm_source=Sport24&utm_medium=BestofNetwork_home&utm_campaign=24MediaWidget

devil's animal
28/12/2015, 07:02
http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/afentika-gia-filhma-oi-ergodotes-poy-ksexwrizoyn-sthn-ellada.3291983.html?utm_source=Sport24&utm_medium=BestofNetwork_home&utm_campaign=24MediaWidget



αν μη τι αλλο, ειναι συγκινητικο και μπραβο τους...
:beer::beer:

irinia
28/12/2015, 07:21
ατελειωτα ωραρια, μισθοι χαρτζηλικι, απληρωτες υπερωριες-κυριακες-γιορτες συνεχεις απειλες για απολυση καθυστερηση στις πληρωμες
δεν μπορεις να περιμενεις ποιοτητα εξυπηρετησης απο ανθρωπους που τους φερονται σαν να ειναι σκλαβοι:(




ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ



Ακριβώς όπως τα γράφει ο κύριος από πάνω.
Θα συμπληρώσω και το ότι τους αλλάζουν τους υπαλλήλους
σαν τα πουκάμισα για να μην έχουν δικαιώματα στο μισθό τους,
οπότε μέχρι να μάθουν φεύγουν τα παιδιά.
Επίσης σε κάτι φανταχτερές αλυσσίδες δε γράφω ονόματα,
ΗΜΙ-απασχόληση,έλα στις τέσσερεις με 8.30...!!
Άρα τι ποιότητα εξυπηρέτησης να υπάρχει προς τον πελάτη..???

CIRUS
28/12/2015, 07:34
Παλιότερα είχα απαιτήσεις και έκανα παράπονα όταν δεν με εξυπηρετούσαν σωστά.

Τώρα πραγματικά δεν έχω καμία απολύτως απαίτηση από τον πωλητή την στιγμή που πληρώνεται με χαρτζηλίκι και όχι μισθό.

Παλιότερα πίστευα ότι αν οργανωθούμε και μποικοτάρουμε τύπου τζάμπο μαγαζιά που έχουν σκλάβους για υπαλλήλους και παρανομούν κατα συροήν έχοντας επιβάλει εργασιακό μεσαίωνα θα βγάλουμε μια άκρη και θα διορθωθεί το πράγμα.

Τώρα πια πιστεύω ότι επειδή ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ (εννοείται και εγώ μέσα) και όχι συνηδητοποιημένοι καταναλωτές γιατί κοιτάμε μόνο την τιμή και τίποτα άλλο ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι θα αναγκάσουμε ακόμα και τους όσους καλούς εργοδότες έχουν μείνει εκεί έξω να πάνε σε αυτό τζαμποσύστημα γιατί αλλιώς θα κλείσουν μένοντας μη ανταγωνιστικοί.

Έχω κόψει κάποια γνωστά μαγαζιά που το κάνουν αυτό αλλά πιστεύω ειλικρινά ότι δεν υπάρχει καμιά ελπίδα, όλα τα μαγαζιά σε αυτό το στυλ θα πάνε. Επίσης θεωρώ πραγματικα τραγικό να έχεις απαιτήσεις από ανθρώπους που δουλεύουν 8-12 ώρες, η σύμβαση τους είναι για 4 ώρες, πληρώνονται για 2ώρες και τους χρωστάνε και κάτι μήνες.

toyar
28/12/2015, 07:44
γνωστο σουηδικο μαγαζι για να τραβηξει κοσμο κυριακες και αργιες προσφερει φαγητο σε εξευτελιστικες τιμες
μου ελεγε υπαλληλος οτι περιμενε κοσμος 1 ωρα στην ουρα και επεσε και ξυλο
και δε μιλαμε για αναξιοπαθουντες
μιλαμε για ανθρωπους που για να φτασουν εκει με τo τζιπ τους κανουν χιλιομετρα και πληρωνουν και διοδια
δυστυχως ειμαστε ενας πολτος κατευθυνομενος απο τη διαφημιση, οι καλυτεροι πελατες της αμερικανικης υποκουλτουρας της καταναλωσης

Pan (dvs)
28/12/2015, 07:51
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ



Ακριβώς όπως τα γράφει ο κύριος από πάνω.
Θα συμπληρώσω και το ότι τους αλλάζουν τους υπαλλήλους
σαν τα πουκάμισα για να μην έχουν δικαιώματα στο μισθό τους,
οπότε μέχρι να μάθουν φεύγουν τα παιδιά.
Επίσης σε κάτι φανταχτερές αλυσσίδες δε γράφω ονόματα,
ΗΜΙ-απασχόληση,έλα στις τέσσερεις με 8.30...!!
Άρα τι ποιότητα εξυπηρέτησης να υπάρχει προς τον πελάτη..???

Απ οτι φαινεται ο πελατης ,μιας και ξαναπαει,μια χαρα εξυπηρετειτε.

irinia
28/12/2015, 07:55
ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ






Το τίμημα της παγκοσμιοποίησης,γίναμε και πολλοί επάνω στον πλανήτη,
οπότε δε βαριέσαι υπάρχει περιθώριο και για μερικές απώλειες.
Ζώα σίγουρα δεν είμαστε,όμως μας οδηγούν ΕΝΤΕΧΝΑ εκεί που θέλουν.
Η φτώχεια είναι αυτή που μας αναγκάζει να φερθούμε ανάλογα.
Και φυσικά η ανάγκη για την επιβίωση,την καθημερινότητα,είναι αυτή που
δε μας επιτρέπει να ανεβάσουμε την κουλτούρα μας και να γίνουμε επικίνδυνοι
για αυτούς που κυβερνάνε τον πλανήτη.
Όταν το μυαλό σου είναι στο πως θα αγοράσεις ψωμί και τυρί,η ΣΚΕΨΗ είναι πολυτέλεια.
Αυτό θέλουν και όλοι αυτοί,το έχουν πετύχει σε Νοτιοανατολική Ασία και Αφρική
απόλυτα,με δεύτερη τη Νότια Αμερική.
Η ΕΥΡΩΠΗ έχει ιστορία και τους δυσκολεύει πολύ,διαθέτει κουλτούρα και παιδεία,
δεν είναι εύκολο για όλα αυτά τα ΖΩΑ όπως είπες,όμως σιγά-σιγά μας αποσυνθέτουν και εμάς
και δεν είναι καθόλου τυχαίο το ότι ξεκίνησαν την προσπάθεια από την Ελλάδα μας.
Όχι βέβαια επειδή είμαστε λίγοι και μικρό κράτος όπως κάποιοι αφελώς πιστεύουν,
υπάρχουν και πολύ μικρότερα,ΑΛΛΑ επειδή έχουμε ιστορία,διαθέτουμε τεράστια κουλτούρα
σαν λαός και σκεφτόμαστε,επαναστατούμε,μιλάμε,φωνάζουμε δεν αποδεχόμαστε
το ΚΑΠΕΛΩΜΑ..!!
Μέχρι πότε θα πάει το έργο και τι κατάληξη θα έχει..??
Ένα είναι σίγουρο,πόλεμος χωρίς απώλειες δεν υπάρχει,και οι αναλώσιμοι είμαστε
εμείς ο λαός και όχι για παράδειγμα αυτοί οι 300 στη βουλή με τις καταθέσεις που ξεχνάνε
να δηλώσουν τα 40 ακίνητα και τα μύρρια...!!!


υγ.Ζητώ συγνώμην από τα ζώα,γιατί αυτά δεν ξέρουν τι σημαίνει ΑΠΛΗΣΤΙΑ,το λιοντάρι μόλις φάει
κάθεται δίπλα-δίπλα με το θήραμα του μέχρι να ξαναπεινάσει.

irinia
28/12/2015, 08:09
Απ οτι φαινεται ο πελατης ,μιας και ξαναπαει,μια χαρα εξυπηρετειτε.




ΔΙΑΦΩΝΩ............




Ο πελάτης ξαναπάει αδιαφορώντας για την εξυπηρέτηση και λαμβάνοντας υπόψιν
μόνο την τιμή γιατί εκεί τον οδήγησαν.
Η ποιότητα..??
Γιαυτό μεσουρανεί το ίντερνετ..!!
Γενικά υπάρχει ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ χωρίς να προλαβαίνει την κατανάλωση.
Έχεις παράδειγμα ένα μηχανάκι 7-8 ετών και σε πάει παντού.
Αν δεν έχεις χρήμα και ζορίζεσαι θα μπεις σε διαδικασία να το αλλάξεις..??
Ότι βγάζεις θα το τρώς και άσε τις εταιρείες να ψάχνονται πως θα πουλήσουν.
Μα θα κλείσουν οι αντιπρόσωποι,μα θα διώξουν υπαλλήλους,θα χαλάσει το σέρβις,
η εξυπηρέτηση κ.λ.π....??
Οπότε και η ποιότητα κατασκευής παίρνει την κάτω βόλτα ,αρχίζουν και οι ημιαπασχολήσεις,
τα μεροκάμματα την κατηφόρα και επειδή όλα αυτά είναι αλυσσίδα φτάνουμε μετά
όταν έρθει η ώρα της αγοράς να ψάχνουμε μόνο το φθηνότερο και τίποτε άλλο.

toyar
28/12/2015, 08:21
ενας λογος ακομα που ψαχνουμε το φθηνοτερο ειναι γιατι μας εχουν συνεχεια στην πριζα της καταναλωσης
αν επαιρνε κανεις μονο αυτα που πραγματικα χρειαζεται θα ψωνιζε λιγοτερα αλλα πιο ποιοτικα
π.χ θα παρω ενα φθηνοτερο κινητο που με καλυπτει και με τα ρεστα θα βαλω καλυτερα λαστιχα και τακακια στο μηχανακι μου και συχνοτερα
πανε και παιρνουν τα υπερτουμπανα και μετα τα κρατανε 7 χρονια με τα ιδια λαστιχα...........

stam2
28/12/2015, 08:22
στον δυτικό κόσμο, την πρωτευουσα του καπιταλισμού εχουν αναγαγει την πώληση σε επιστήμη, την λεγόμενη ελληνιστί πωλησιακή. Κάποιοι από εδω εχουν ασχοληθεί όπως φαίνεται σε βαθος και καποιοι άλλοι μιλάνε βασει προσωπικών εκτιμήσεών και πεπειθήσεών τους. Αυτό όμως λίγη σημασία έχει διότι όλοι είμαστε καταναλωτες και όλοι μαζι διαμορφώνουμε την αγορά και παίρνουμε "αυτό που μας αξίζει". Ή μήπως όχι?

Άλλος εκτιμάει την ποικιλία του πολυκαταστήματος, δεν τον νοιάζει η ποιότητα του προϊόντος ή της εξυπηρέτησης παρά μόνο της τιμής, άλλος τ' ανάποδα.

ΌΜΩΣ πρέπει να αναλογιστούμε το εξής: όταν κλείνει ένας φούρνος και λέμε όλοι, ο κακομοίρης έκλεισε λόγω κρίσης, και ανοίγει απέναντί του ένας άλλος και πάει γαμιώντας, κάτι συμβαίνει: Ίσως ο παλιός φούρναρης δεν αναρωτήθηκε ποτέ τι είναι γάντια που πιάνουμε το ψωμί, ή τι είναι καλημέρα και χαμόγελο στον πελάτη, τι είναι καθαριότητα, και ποικιλία, μπαγκέτες κομμένες στη μέση με λίγο ζαμπονοτύρι μέσα, αντί να πουλάει μόνο φρατζόλες. Μπορεί όμως και ο νέος, να κλέβει στην ποιότητα, στο αλεύρι, ή να μην πληρώνει εισφορές ΙΚΑ, κλπ, να δίνει μισθούς πείνας κλπ. Όλα παίζουν στην αγορά.

Από την άλλη όμως στη χώρα μας ποτέ η πώληση και ο πωλητής δεν αντιμετωπίστηκε σοβαρά από τις εταιρίες. Δεν αντιλήφθηκαν ότι καλή και χρήσιμη είναι η δουλειά του λογιστή, και του δικηγόρου και του διευθυντή της εταιρίας, αλλά ο πωλητής είναι ο κυνηγός! Αυτός φέρνει το "φαί" για να το μοιραστούν οι υπόλοιποι. Και πρέπει να είναι επιστήμονας για να το φέρει, ειδικά όταν η αγορά είναι στεγνη. Και όταν το φέρνει, πρέπει να αμοίβεται καλά. Όχι φραγκοδίφραγκα. Και πρέπει συνεχώς να εκπαιδεύεται στο πεδίο του ώστε να εξοπλίζεται με γνώσεις και τεχνικές, και να πλαισιώνεται από μια σχέση με την επιχείρηση, τέτοια που να νιώθει ασφάλεια και σπίτι του. Ο πωλητής μέσα στο κατάστημά του πρέπει να νιώθει σαν να είναι το κάστρο του, όσο είναι ισχυρό το κάστρο είναι και αυτός. Κάτι τέτοιο ισχύει σε υγειείς επιχειρήσεις που είναι ψηλά στην εκτίμηση και των καταναλωτών αλλά και των υπαλλήλων τους, όπως ας πούμε η διάσημη αλυσίδα σουπερ μάρκετ.

Με τις σύγχρονες συνθήκες εργασίας όμως δόθηκε η δυνατότητα ο πωλητής να μεταβληθεί σε "υπάλληλο", σαν να μιλάμε για μια καθαρίστρια, ένα λογιστή, έναν οποιονδήποτε διεκπεραιωτή μίας μηχανικής εργασίας. Σκοτώθηκε η φαντασία, η δημιουργικότητα, το ενδιαφέρον, το κυνήγι. Οι θέσεις πλαισιώθηκαν από "παιδάκια" που αποδίδουν τα ανάλογα.

Είναι σωστό? είναι λάθος? σίγουρα είναι η πραγματικότητα που ζούμε και φυσικά δεν είμαστε αμέτοχοι σε αυτήν. Ο έλληνας δεν έχει ώριμη καταναλωτική συνείδηση, δεν μπορεί να κάνει μπουκοτάζ σε μεγάλη κλίμακα, δεν μπορεί να πιέσει για αλλαγές με τις επιλογές του, ή με τα παράπονα που ΔΕΝ κάνει. Συνεπώς θα συνεχίσει να "απολαμβάνει" τις ίδιες και χειρότερες υπηρεσίες. Φυσικά "βοηθάει" και η δυστοκία των πολιτικών αποφάσεων, οι φορολογικοί και εργατικοί νόμοι και ένα πλήθος από εξωγενείς παράγοντες.

Όμως όλα αυτά δεν πρέπει να είναι άλλοθι για τον σύγχρονο "πωλητή". Στο ίδιο μαγαζί που ο ένας υπάλληλος θα αδιαφορήσει για την ύπαρξή σου, ή δεν θα γνωρίζει καλά το προϊόν του, ή θα είναι αγενής, ή θα βαρεθεί να κατεβάσει όλο το ράφι για πάρτη σου, στο ίδιο μαγαζί υπάρχει άλλος υπάλληλος το ίδιο κακά αμοιβόμενος που θα κάνει τα ακριβως αντίθετα αποδεικνύοντας ότι δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά θέμα "επαγγελματισμού" και θέμα ποιότητας και καταλληλότητας ανθρώπου για τη θέση. Το ίδιο ισχύει όμως και για την επιχείρηση απέναντι που πουλάει το ίδιο προϊόν πολύ καλύτερα κι όμως ο κόσμος πάει και στις δύο διότι πολλοί δεν νοιάζονται, δεν έχουν ούτε αυτοεκτίμηση, ούτε εκτίμηση του σωστού πωλητή και της σωστής επιχείρησης.

Άρα είναι και θέμα αγοραστικού κοινού.

Τεράστιο το θέμα που άνοιξε, δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να το συνοψίσει σε 15 σειρές....

irinia
28/12/2015, 10:40
ενας λογος ακομα που ψαχνουμε το φθηνοτερο ειναι γιατι μας εχουν συνεχεια στην πριζα της καταναλωσης
αν επαιρνε κανεις μονο αυτα που πραγματικα χρειαζεται θα ψωνιζε λιγοτερα αλλα πιο ποιοτικα
π.χ θα παρω ενα φθηνοτερο κινητο που με καλυπτει και με τα ρεστα θα βαλω καλυτερα λαστιχα και τακακια στο μηχανακι μου και συχνοτερα
πανε και παιρνουν τα υπερτουμπανα και μετα τα κρατανε 7 χρονια με τα ιδια λαστιχα...........





ΕΙΔΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΝΑ BMW 1200GS...........




Tων 20000 ευρώ και απλά ΔΕΝ ΕΙΧΕ λάστιχα,σκέτη γλίτσα,γλόμπος
και έκανε και ταρζανιές και ΔΕΝ φορούσε κράνος
ο...............ΜΑΛΑΚΑΣ...!!!

irinia
28/12/2015, 10:44
στον δυτικό κόσμο, την πρωτευουσα του καπιταλισμού εχουν αναγαγει την πώληση σε επιστήμη, την λεγόμενη ελληνιστί πωλησιακή. Κάποιοι από εδω εχουν ασχοληθεί όπως φαίνεται σε βαθος και καποιοι άλλοι μιλάνε βασει προσωπικών εκτιμήσεών και πεπειθήσεών τους. Αυτό όμως λίγη σημασία έχει διότι όλοι είμαστε καταναλωτες και όλοι μαζι διαμορφώνουμε την αγορά και παίρνουμε "αυτό που μας αξίζει". Ή μήπως όχι?

Άλλος εκτιμάει την ποικιλία του πολυκαταστήματος, δεν τον νοιάζει η ποιότητα του προϊόντος ή της εξυπηρέτησης παρά μόνο της τιμής, άλλος τ' ανάποδα.

ΌΜΩΣ πρέπει να αναλογιστούμε το εξής: όταν κλείνει ένας φούρνος και λέμε όλοι, ο κακομοίρης έκλεισε λόγω κρίσης, και ανοίγει απέναντί του ένας άλλος και πάει γαμιώντας, κάτι συμβαίνει: Ίσως ο παλιός φούρναρης δεν αναρωτήθηκε ποτέ τι είναι γάντια που πιάνουμε το ψωμί, ή τι είναι καλημέρα και χαμόγελο στον πελάτη, τι είναι καθαριότητα, και ποικιλία, μπαγκέτες κομμένες στη μέση με λίγο ζαμπονοτύρι μέσα, αντί να πουλάει μόνο φρατζόλες. Μπορεί όμως και ο νέος, να κλέβει στην ποιότητα, στο αλεύρι, ή να μην πληρώνει εισφορές ΙΚΑ, κλπ, να δίνει μισθούς πείνας κλπ. Όλα παίζουν στην αγορά.

Από την άλλη όμως στη χώρα μας ποτέ η πώληση και ο πωλητής δεν αντιμετωπίστηκε σοβαρά από τις εταιρίες. Δεν αντιλήφθηκαν ότι καλή και χρήσιμη είναι η δουλειά του λογιστή, και του δικηγόρου και του διευθυντή της εταιρίας, αλλά ο πωλητής είναι ο κυνηγός! Αυτός φέρνει το "φαί" για να το μοιραστούν οι υπόλοιποι. Και πρέπει να είναι επιστήμονας για να το φέρει, ειδικά όταν η αγορά είναι στεγνη. Και όταν το φέρνει, πρέπει να αμοίβεται καλά. Όχι φραγκοδίφραγκα. Και πρέπει συνεχώς να εκπαιδεύεται στο πεδίο του ώστε να εξοπλίζεται με γνώσεις και τεχνικές, και να πλαισιώνεται από μια σχέση με την επιχείρηση, τέτοια που να νιώθει ασφάλεια και σπίτι του. Ο πωλητής μέσα στο κατάστημά του πρέπει να νιώθει σαν να είναι το κάστρο του, όσο είναι ισχυρό το κάστρο είναι και αυτός. Κάτι τέτοιο ισχύει σε υγειείς επιχειρήσεις που είναι ψηλά στην εκτίμηση και των καταναλωτών αλλά και των υπαλλήλων τους, όπως ας πούμε η διάσημη αλυσίδα σουπερ μάρκετ.

Με τις σύγχρονες συνθήκες εργασίας όμως δόθηκε η δυνατότητα ο πωλητής να μεταβληθεί σε "υπάλληλο", σαν να μιλάμε για μια καθαρίστρια, ένα λογιστή, έναν οποιονδήποτε διεκπεραιωτή μίας μηχανικής εργασίας. Σκοτώθηκε η φαντασία, η δημιουργικότητα, το ενδιαφέρον, το κυνήγι. Οι θέσεις πλαισιώθηκαν από "παιδάκια" που αποδίδουν τα ανάλογα.

Είναι σωστό? είναι λάθος? σίγουρα είναι η πραγματικότητα που ζούμε και φυσικά δεν είμαστε αμέτοχοι σε αυτήν. Ο έλληνας δεν έχει ώριμη καταναλωτική συνείδηση, δεν μπορεί να κάνει μπουκοτάζ σε μεγάλη κλίμακα, δεν μπορεί να πιέσει για αλλαγές με τις επιλογές του, ή με τα παράπονα που ΔΕΝ κάνει. Συνεπώς θα συνεχίσει να "απολαμβάνει" τις ίδιες και χειρότερες υπηρεσίες. Φυσικά "βοηθάει" και η δυστοκία των πολιτικών αποφάσεων, οι φορολογικοί και εργατικοί νόμοι και ένα πλήθος από εξωγενείς παράγοντες.

Όμως όλα αυτά δεν πρέπει να είναι άλλοθι για τον σύγχρονο "πωλητή". Στο ίδιο μαγαζί που ο ένας υπάλληλος θα αδιαφορήσει για την ύπαρξή σου, ή δεν θα γνωρίζει καλά το προϊόν του, ή θα είναι αγενής, ή θα βαρεθεί να κατεβάσει όλο το ράφι για πάρτη σου, στο ίδιο μαγαζί υπάρχει άλλος υπάλληλος το ίδιο κακά αμοιβόμενος που θα κάνει τα ακριβως αντίθετα αποδεικνύοντας ότι δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά θέμα "επαγγελματισμού" και θέμα ποιότητας και καταλληλότητας ανθρώπου για τη θέση. Το ίδιο ισχύει όμως και για την επιχείρηση απέναντι που πουλάει το ίδιο προϊόν πολύ καλύτερα κι όμως ο κόσμος πάει και στις δύο διότι πολλοί δεν νοιάζονται, δεν έχουν ούτε αυτοεκτίμηση, ούτε εκτίμηση του σωστού πωλητή και της σωστής επιχείρησης.

Άρα είναι και θέμα αγοραστικού κοινού.

Τεράστιο το θέμα που άνοιξε, δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να το συνοψίσει σε 15 σειρές....







ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΣΤΑΜ.............







Ωραία μας τα γράφεις...

tzimidis
28/12/2015, 13:19
ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ






Το τίμημα της παγκοσμιοποίησης,γίναμε και πολλοί επάνω στον πλανήτη,
οπότε δε βαριέσαι υπάρχει περιθώριο και για μερικές απώλειες.
Ζώα σίγουρα δεν είμαστε,όμως μας οδηγούν ΕΝΤΕΧΝΑ εκεί που θέλουν.
Η φτώχεια είναι αυτή που μας αναγκάζει να φερθούμε ανάλογα.
Και φυσικά η ανάγκη για την επιβίωση,την καθημερινότητα,είναι αυτή που
δε μας επιτρέπει να ανεβάσουμε την κουλτούρα μας και να γίνουμε επικίνδυνοι
για αυτούς που κυβερνάνε τον πλανήτη.
Όταν το μυαλό σου είναι στο πως θα αγοράσεις ψωμί και τυρί,η ΣΚΕΨΗ είναι πολυτέλεια.
Αυτό θέλουν και όλοι αυτοί,το έχουν πετύχει σε Νοτιοανατολική Ασία και Αφρική
απόλυτα,με δεύτερη τη Νότια Αμερική.
Η ΕΥΡΩΠΗ έχει ιστορία και τους δυσκολεύει πολύ,διαθέτει κουλτούρα και παιδεία,
δεν είναι εύκολο για όλα αυτά τα ΖΩΑ όπως είπες,όμως σιγά-σιγά μας αποσυνθέτουν και εμάς
και δεν είναι καθόλου τυχαίο το ότι ξεκίνησαν την προσπάθεια από την Ελλάδα μας.
Όχι βέβαια επειδή είμαστε λίγοι και μικρό κράτος όπως κάποιοι αφελώς πιστεύουν,
υπάρχουν και πολύ μικρότερα,ΑΛΛΑ επειδή έχουμε ιστορία,διαθέτουμε τεράστια κουλτούρα
σαν λαός και σκεφτόμαστε,επαναστατούμε,μιλάμε,φωνάζουμε δεν αποδεχόμαστε
το ΚΑΠΕΛΩΜΑ..!!
Μέχρι πότε θα πάει το έργο και τι κατάληξη θα έχει..??
Ένα είναι σίγουρο,πόλεμος χωρίς απώλειες δεν υπάρχει,και οι αναλώσιμοι είμαστε
εμείς ο λαός και όχι για παράδειγμα αυτοί οι 300 στη βουλή με τις καταθέσεις που ξεχνάνε
να δηλώσουν τα 40 ακίνητα και τα μύρρια...!!!


υγ.Ζητώ συγνώμην από τα ζώα,γιατί αυτά δεν ξέρουν τι σημαίνει ΑΠΛΗΣΤΙΑ,το λιοντάρι μόλις φάει
κάθεται δίπλα-δίπλα με το θήραμα του μέχρι να ξαναπεινάσει.

Lathos.
Zoa eimaste.
teleia kai payla.

erxetai o allos to sabbato kai mou leei pos mas lypatai pou douleyoume kai tin kyriaki, oti ola ta exoun kanei isioma klp klp,
KAI MOU SKAEI TIN KYRIAKI PROI PROI NA PSONISEI ME KAROTSARA!!!!

kai , terence, kapoia stigmi na afisoume tin terastia koultoura pou diathetoume stin isyxia tis.
@@@@@@@ koultoura exoume, terastia einai mono i klironomia mas.

Ekkenoseis bothron "o parthenonas" gia osous thymountai.
aytoi eimaste.

I progonopliksia mono kako kanei.

tzimidis
28/12/2015, 13:36
http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/afentika-gia-filhma-oi-ergodotes-poy-ksexwrizoyn-sthn-ellada.3291983.html?utm_source=Sport24&utm_medium=BestofNetwork_home&utm_campaign=24MediaWidget

Oson afora ta dimosieymata tou sygkemrimenou s/m, min ta katapinete ola amasita.
fimogeitai (den mpro na po kati allo) oti plironei kosmo gia na grafei kala sxolia apo do ki apo kei.
exete dei tipota ston entypo typo? Oxi, mono se diafora blog sites klp.
ligi kaxypopsia den blaptei eniote.........

toyar
28/12/2015, 14:24
στο συγκεκριμενο ειμαι χρονια πελατης και εχω να πω οτι εχω βρει σταθερα καλη ποιοτητα
ο συγκεκριμενος δεν διαφημιζεται πουθενα δεν κανει τρελες προσφορες και εχει το ιδιο καλες τιμες με αλλα που σκιζονται στη διαφημιση
σε αντιθεση με αλλους δεν αλλαζει καθε τοσο τη χωροταξια του για ευνοητους λογους
επισης οι υπαλληλοι του ειναι με διαφορα οι πιο ευδιαθετοι πραγματικα οχι προσποιητα και μονο γι αυτο συνεχιζω να ειμαι πελατης

irinia
28/12/2015, 14:27
Lathos.
Zoa eimaste.
teleia kai payla.

erxetai o allos to sabbato kai mou leei pos mas lypatai pou douleyoume kai tin kyriaki, oti ola ta exoun kanei isioma klp klp,
KAI MOU SKAEI TIN KYRIAKI PROI PROI NA PSONISEI ME KAROTSARA!!!!

kai , terence, kapoia stigmi na afisoume tin terastia koultoura pou diathetoume stin isyxia tis.
@@@@@@@ koultoura exoume, terastia einai mono i klironomia mas.

Ekkenoseis bothron "o parthenonas" gia osous thymountai.
aytoi eimaste.

I progonopliksia mono kako kanei.







ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ...............




Ο Θεοδωράκης,ο Χατζηδάκης,Ο Παπανικολάου,ο Σεφέρης, ο Ελύτης,ο Καζαντζάκης και
τόσοι άλλοι που διέπρεψαν και διαπρέπουν σε όλα τα πανεπιστήμια της γής στις επιστήμες
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ...!!!
Αν εσύ δεν θέλεις να τα βλέπεις όλα αυτά δικαίωμα σου,οι Έλληνες όμως εδώ και 3000 χρόνια
δεν παύουν να αποδεικνύουν ότι είναι ο ευφυέστερος λαός της γής...!!!
Ούτε μισή Νέα Υόρκη δεν είμαστε και γεμίσαμε τον κόσμο,καλλιτέχνες,επιστήμονες,επιχειρηματίες.
ΑΡΧΙΔΙΑ σίγουρα έχουμε και μάλιστα πολύ μεγάλα,όταν χρειάστηκε τα δείξαμε και το αποδείξαμε...!!!

tzimidis
28/12/2015, 14:28
στο συγκεκριμενο ειμαι χρονια πελατης και εχω να πω οτι εχω βρει σταθερα καλη ποιοτητα
ο συγκεκριμενος δεν διαφημιζεται πουθενα δεν κανει τρελες προσφορες και εχει το ιδιο καλες τιμες με αλλα που σκιζονται στη διαφημιση
σε αντιθεση με αλλους δεν αλλαζει καθε τοσο τη χωροταξια του για ευνοητους λογους
επισης οι υπαλληλοι του ειναι με διαφορα οι πιο ευδιαθετοι πραγματικα οχι προσποιητα και μονο γι αυτο συνεχιζω να ειμαι πελατης
Den diafono.
Ego gia ta blog leo.

MG-KTiNoS
28/12/2015, 15:03
ατελειωτα ωραρια, μισθοι χαρτζηλικι, απληρωτες υπερωριες-κυριακες-γιορτες συνεχεις απειλες για απολυση καθυστερηση στις πληρωμες
δεν μπορεις να περιμενεις ποιοτητα εξυπηρετησης απο ανθρωπους που τους φερονται σαν να ειναι σκλαβοι:(

και που να θέλουν δεν μπορούν γιατί τρέχουν σα μπαλαβοί....
:mad:

toyar
28/12/2015, 15:10
οταν ακους κοπελα να δουλευει πωλητρια 12+ωρες για 700ευρω ειναι ασχημο
οταν την εχουν 3 μηνες πισω σε μισθους με μικρο παιδι και ανεργο αντρα ειναι εξοργιστικο
σημειωτεον οτι μιλαμε για κυριλατο μαγαζι με εσωρουχα στα βορεια προαστια οπου ο ημερησιος τζιρος υπερβαινει τον μηνιαιο μισθο του υπαλληλου

akis_trevor
28/12/2015, 15:28
6ημερο,6ωρο(και 2 οχταωρα για να συμπληρωθει το 40ωρο),σπαστο κατα 90%,470 € τον μηνα,και ο ημερησιως τζιρος ειναι χ.χχχ€.
:wave2:

free rider
28/12/2015, 15:53
στον δυτικό κόσμο, την πρωτευουσα του καπιταλισμού εχουν αναγαγει την πώληση σε επιστήμη, την λεγόμενη ελληνιστί πωλησιακή. Κάποιοι από εδω εχουν ασχοληθεί όπως φαίνεται σε βαθος και καποιοι άλλοι μιλάνε βασει προσωπικών εκτιμήσεών και πεπειθήσεών τους. Αυτό όμως λίγη σημασία έχει διότι όλοι είμαστε καταναλωτες και όλοι μαζι διαμορφώνουμε την αγορά και παίρνουμε "αυτό που μας αξίζει". Ή μήπως όχι?

Άλλος εκτιμάει την ποικιλία του πολυκαταστήματος, δεν τον νοιάζει η ποιότητα του προϊόντος ή της εξυπηρέτησης παρά μόνο της τιμής, άλλος τ' ανάποδα.

ΌΜΩΣ πρέπει να αναλογιστούμε το εξής: όταν κλείνει ένας φούρνος και λέμε όλοι, ο κακομοίρης έκλεισε λόγω κρίσης, και ανοίγει απέναντί του ένας άλλος και πάει γαμιώντας, κάτι συμβαίνει: Ίσως ο παλιός φούρναρης δεν αναρωτήθηκε ποτέ τι είναι γάντια που πιάνουμε το ψωμί, ή τι είναι καλημέρα και χαμόγελο στον πελάτη, τι είναι καθαριότητα, και ποικιλία, μπαγκέτες κομμένες στη μέση με λίγο ζαμπονοτύρι μέσα, αντί να πουλάει μόνο φρατζόλες. Μπορεί όμως και ο νέος, να κλέβει στην ποιότητα, στο αλεύρι, ή να μην πληρώνει εισφορές ΙΚΑ, κλπ, να δίνει μισθούς πείνας κλπ. Όλα παίζουν στην αγορά.

Από την άλλη όμως στη χώρα μας ποτέ η πώληση και ο πωλητής δεν αντιμετωπίστηκε σοβαρά από τις εταιρίες. Δεν αντιλήφθηκαν ότι καλή και χρήσιμη είναι η δουλειά του λογιστή, και του δικηγόρου και του διευθυντή της εταιρίας, αλλά ο πωλητής είναι ο κυνηγός! Αυτός φέρνει το "φαί" για να το μοιραστούν οι υπόλοιποι. Και πρέπει να είναι επιστήμονας για να το φέρει, ειδικά όταν η αγορά είναι στεγνη. Και όταν το φέρνει, πρέπει να αμοίβεται καλά. Όχι φραγκοδίφραγκα. Και πρέπει συνεχώς να εκπαιδεύεται στο πεδίο του ώστε να εξοπλίζεται με γνώσεις και τεχνικές, και να πλαισιώνεται από μια σχέση με την επιχείρηση, τέτοια που να νιώθει ασφάλεια και σπίτι του. Ο πωλητής μέσα στο κατάστημά του πρέπει να νιώθει σαν να είναι το κάστρο του, όσο είναι ισχυρό το κάστρο είναι και αυτός. Κάτι τέτοιο ισχύει σε υγειείς επιχειρήσεις που είναι ψηλά στην εκτίμηση και των καταναλωτών αλλά και των υπαλλήλων τους, όπως ας πούμε η διάσημη αλυσίδα σουπερ μάρκετ.

Με τις σύγχρονες συνθήκες εργασίας όμως δόθηκε η δυνατότητα ο πωλητής να μεταβληθεί σε "υπάλληλο", σαν να μιλάμε για μια καθαρίστρια, ένα λογιστή, έναν οποιονδήποτε διεκπεραιωτή μίας μηχανικής εργασίας. Σκοτώθηκε η φαντασία, η δημιουργικότητα, το ενδιαφέρον, το κυνήγι. Οι θέσεις πλαισιώθηκαν από "παιδάκια" που αποδίδουν τα ανάλογα.

Είναι σωστό? είναι λάθος? σίγουρα είναι η πραγματικότητα που ζούμε και φυσικά δεν είμαστε αμέτοχοι σε αυτήν. Ο έλληνας δεν έχει ώριμη καταναλωτική συνείδηση, δεν μπορεί να κάνει μπουκοτάζ σε μεγάλη κλίμακα, δεν μπορεί να πιέσει για αλλαγές με τις επιλογές του, ή με τα παράπονα που ΔΕΝ κάνει. Συνεπώς θα συνεχίσει να "απολαμβάνει" τις ίδιες και χειρότερες υπηρεσίες. Φυσικά "βοηθάει" και η δυστοκία των πολιτικών αποφάσεων, οι φορολογικοί και εργατικοί νόμοι και ένα πλήθος από εξωγενείς παράγοντες.

Όμως όλα αυτά δεν πρέπει να είναι άλλοθι για τον σύγχρονο "πωλητή". Στο ίδιο μαγαζί που ο ένας υπάλληλος θα αδιαφορήσει για την ύπαρξή σου, ή δεν θα γνωρίζει καλά το προϊόν του, ή θα είναι αγενής, ή θα βαρεθεί να κατεβάσει όλο το ράφι για πάρτη σου, στο ίδιο μαγαζί υπάρχει άλλος υπάλληλος το ίδιο κακά αμοιβόμενος που θα κάνει τα ακριβως αντίθετα αποδεικνύοντας ότι δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά θέμα "επαγγελματισμού" και θέμα ποιότητας και καταλληλότητας ανθρώπου για τη θέση. Το ίδιο ισχύει όμως και για την επιχείρηση απέναντι που πουλάει το ίδιο προϊόν πολύ καλύτερα κι όμως ο κόσμος πάει και στις δύο διότι πολλοί δεν νοιάζονται, δεν έχουν ούτε αυτοεκτίμηση, ούτε εκτίμηση του σωστού πωλητή και της σωστής επιχείρησης.

Άρα είναι και θέμα αγοραστικού κοινού.

Τεράστιο το θέμα που άνοιξε, δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να το συνοψίσει σε 15 σειρές....


product price place promotion people

αυτά καθορίζουν εάν ένα μαγαζί θα πάει καλά, θα πουλήσει, θα αμείβονται ικανοποιητικά οι υπάλληλοι και οι πελάτες θα βλέπουν ελκυστικές τιμές
basic marketing
το "κοινό" απλά περιμένει να του υπαγορεύσει το μαρκετινγ τι θέλει..
τόσο χάλια

MG-KTiNoS
28/12/2015, 16:12
Άρα είναι και θέμα αγοραστικού κοινού.

Τεράστιο το θέμα που άνοιξε, δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να το συνοψίσει σε 15 σειρές....

Μια απλή ερώτηση...
Στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς ξέρεις ότι ο σουβλατζής τους υπάλληλους τους γαμάει αλλά έχει την πίτα
1.40 αντί για 2.
ΠΑΣ?


Την Κυριακή ξέρεις ότι οι γυναίκες που έχουν παιδιά έχουν πρόβλημα να πάνε για δουλειά?
ΕΣΥ ΠΑΣ ΝΑ ΨΩΝΙΣΕΙΣ ?
κλπ κλπ κλ π
ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΕ

free rider
28/12/2015, 16:16
πρόσεχε γιατί στο σουβλάκι των 1,40 μπορεί να δαγκώσεις καμιά μέρα καμιά.... κατσαρίδα και να μην το πάρεις χαμπάρι

tzimidis
28/12/2015, 16:18
ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ...............




Ο Θεοδωράκης,ο Χατζηδάκης,Ο Παπανικολάου,ο Σεφέρης, ο Ελύτης,ο Καζαντζάκης και
τόσοι άλλοι που διέπρεψαν και διαπρέπουν σε όλα τα πανεπιστήμια της γής στις επιστήμες
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ...!!!
Αν εσύ δεν θέλεις να τα βλέπεις όλα αυτά δικαίωμα σου,οι Έλληνες όμως εδώ και 3000 χρόνια
δεν παύουν να αποδεικνύουν ότι είναι ο ευφυέστερος λαός της γής...!!!
Ούτε μισή Νέα Υόρκη δεν είμαστε και γεμίσαμε τον κόσμο,καλλιτέχνες,επιστήμονες,επιχειρηματίες.
ΑΡΧΙΔΙΑ σίγουρα έχουμε και μάλιστα πολύ μεγάλα,όταν χρειάστηκε τα δείξαμε και το αποδείξαμε...!!!


Ναι ,γι'αυτό τα βιβλιοπωλεία κλείνουν σωρηδόν ,
και γι'αυτό στα σκυλάδικα δεν πέφτει καρφίτσα , από το πλεόνασμα κουλτούρας είναι.











Είσαι ρε θηρίο σύχρονος του Καζαντζάκη ??

MG-KTiNoS
28/12/2015, 16:36
πρόσεχε γιατί στο σουβλάκι των 1,40 μπορεί να δαγκώσεις καμιά μέρα καμιά.... κατσαρίδα και να μην το πάρεις χαμπάρι

μια χαρά ήταν το σουβλάκι...
Κι έλεγα ωραίος τύπος κλπ κλπ
Μέχρι που ήρθε η υπάλληλος του και μου είπε ότι δουλεύει 11 το πρωί με 2 το βράδυ και δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια της....
Δεν μπορεί να ξεμυρίσει κλπ κλπ
400 + τα τιπς...
Ε ???
Ε ΔΕ ΓΚΖΑΝΑΠΑΩ ΡΕ ! !! !
:moutza:

free rider
28/12/2015, 16:53
αυτό είναι απλά ένα φαινόμενο μεγάλης γυφτιάς ενός σουβλατζή που έχει την νοοτροπία του παλιού σιδερά που έβαζε πλάτη να μην του κλέψουν τη δουλειά
και λοιπόν? πιστεύεις ότι αυτός θα επιβιώσει? ή οι πελάτες του θα επιβιώσουν? μόνο και μόνο για το ότι σερβίρει κόστος και δεν θέλει να έχει ευχαριστημένους υπάλληλους (people) πρέπει να σε πονηρέψει σχετικά με το τι κρέατα βάζει μέσα , τι λάδια χρησιμοποιεί για ψήσιμο ( product). Το ένα δηλ δείχνει την τάση του μαγαζιού για όλα τα άλλα...
Άρα ο καταναλωτής τα βλέπει μπροστά του και διαλέγει

Οι υπάλληλοι σε μια εταιρία κατέχουν κάτι που λέγεται Άυλο κεφάλαιο γνώσης. Αυτό λοιπόν δεν αποτιμάται και τόσο εύκολα και ο σκοπός ενός επιχειρηματία θα πρέπει να είναι να έχει ευχαριστημένους υπαλλήλους ακόμα και αν κάπου νιώθει ότι θα μπορούσε να πιέσει παραπάνω και δεν το κάνει.

toyar
28/12/2015, 17:26
το αφεντικο φερεται στους πελατες οπως στους υπαλληλους αλλα συγκαλυμμενα
αν παρω χαμπαρι οτι πεφτει βουρδουλας.............αντε γεια
ετσι χαιρετησα γερμανικο sm και ελληνικο παιχνιδαδικο + κατι πολυκαταστηματα τεχνολογιας
δεν ψωνιζω κυριακες δεν μπαινω μεσα λιγο πριν κλεισουν δεν παραγγελνω delivery οταν βρεχει..............

panavour
28/12/2015, 17:53
και κατι παρεμφερες και σχετικο



Ανάπτυξη με πίτα γύρο

Του Δημήτρη Παπακωνσταντίνου
Κάθε δυο - τρία τετράγωνα ένα σουβλατζίδικο ή ένα μαγαζί με hot dog και στη σειρά μεγαλύτερες ή μικρότερες καφετέριες. Που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια στη θέση εμπορικών καταστημάτων που έβαλαν λουκέτο. Αυτό είναι δυστυχώς σήμερα το Greek dream. Ένα σουβλατζίδικο ή μία καφετέρια. Ανάπτυξη με... πίτα γύρο δηλαδή...
Η υπόθεση "ανάπτυξη" εξακολουθεί να είναι μία δυσεπίλυτη εξίσωση για την κυβέρνηση. Και το χειρότερο είναι ότι δεν γίνεται καμία οργανωμένη δράση στην κατεύθυνση αυτή. Το πράγμα έχει αφεθεί στην τύχη του. Στο Μαξίμου νομίζουν ότι αν πουλήσουν 2-3 assets του δημοσίου θα εξασφαλιστούν δια μαγείας και ρυθμοί ανάπτυξης. Γελιούνται ασφαλώς και σε αυτό το θέμα όπως και στα περισσότερα που σχετίζονται με εφαρμογή οικονομικής πολιτικής. Δεν αρκεί να πουλάς. Πρέπει και να δημιουργείς.
Και από δημιουργία... μηδέν. Στην κυβέρνηση πιστεύουν ότι από τη στιγμή που ανοίγουν μερικές χιλιάδες καφετέριες ή σουβλατζίδικα, η οικονομία κινείται. Από τη μία μπαίνει το ένα λουκέτο μετά το άλλο, χάνονται χιλιάδες θέσεις εργασίας, απειλούνται με κλείσιμο πλέον καθώς τελειώνει η χρονιά ακόμη και εμπορικές επιχειρήσεις που αν βάλουν λουκέτο θα προκαλέσουν συστημικό κίνδυνο και η κυβέρνηση πανηγυρίζει γιατί ανοίγουν... ντελιβεράδικα.
Αυτό όμως δεν είναι παρά επιχειρηματικότητα της... απόγνωσης και της απελπισίας. Ρώτησα έναν καλό φίλο σε τράπεζα πώς χρηματοδοτούνται όλα αυτά τα "καφέ" και τα μαγαζιά της γρήγορης εστίασης. Μου εξήγησε λοιπόν ότι τα περισσότερα από αυτά χρηματοδοτούνται από τα "εφάπαξ" γονιών που βγήκαν σε σύνταξη, από χρήματα που προήλθαν από εθελούσιες εξόδους τα προηγούμενα χρόνια και από... λεφτά που ήταν στο στρώμα. Και συμπλήρωσε ότι η μοίρα της πλειοψηφίας αυτών των μικροεπιχειρήσεων είναι δυστυχώς το... λουκέτο.
Τα καταστήματα αυτά "ανακυκλώνονται" με περιοδικότητα 2-3 χρόνων μέσα στα οποία τα περισσότερα εξ αυτών κλείνουν για να ανοίξουν άλλα στη θέση τους. Σουβλατζίδικα, τυροπιτάδικα, μίνι καφετέριες, hotdogάδικα... Μαγαζιά αμφίβολης ποιότητας με στόχο το κόστος, που συνήθως καλύπτονται από προσωπική εργασία ή και απασχόληση πιτσιρικάδων χωρίς ασφάλιση και με πενιχρές αμοιβές. Ή και καθόλου αμοιβή καθώς χρησιμοποιούν νεαρούς δήθεν ως μαθητευόμενους και τους διώχνουν μετά από μερικές ημέρες πληρώνοντας ένα δύο "χαρτζιλίκια".
Με μηδενική σχεδόν προσφορά στην επιχειρηματικότητα της χώρας είτε από αναπτυξιακή σκοπιά είτε από πλευράς εισροών. Είναι πάντως να απορεί κανείς. Δεν χρειάζεται να ανακαλύψει κανείς την Ατλαντίδα, αρκεί να παρακολουθήσει τι γίνεται γύρω του. Γιατί για παράδειγμα σε αυτή τη χώρα δεν προωθείται η ανάπτυξη των startups; Γιατί δεν προωθείται η καινοτομία αντί για την... πίτα με γύρο; Δεν αναφέρομαι σε ευφάνταστα αναπτυξιακά σχέδια, αλλά στην "αλφαβήτα". Στα βασικά.
Αλλά ποιος να νοιαστεί. Για ποια ανάπτυξη να μιλήσουμε; Στη χώρα που διώχνει τους σοβαρούς επενδυτές, στη χώρα που το φορολογικό σύστημα αλλάζει δύο και τρεις φορές το χρόνο, που το κράτος αιφνιδιάζει και "κλέβει" τον πολίτη και τον επιχειρηματία με φόρους με αναδρομική ισχύ, στη χώρα που η γραφειοκρατία υπάρχει για να μπλοκάρει κάθε προσπάθεια υγιούς επιχειρηματικότητας προκειμένου να δημιουργούνται "παράθυρα" για "αλισβερίσι", διαπλοκή και "νταραβέρι". Για να πλουτίζουν ενδιάμεσοι και διεφθαρμένοι κρατικοί λειτουργοί.
Πώς λοιπόν να υπάρξει σχέδιο για παράδειγμα να αναβαθμιστούν οι υπηρεσίες στον τουρισμό. Στη χώρα που ζει από τον τουρισμό εξακολουθεί να κυριαρχεί η πολιτική του "rooms to let". Για να μη θιγούν τοπικά (και όχι μόνο) συμφέροντα, η χώρα θυμίζει τουριστικά... γύφτικο τσαντίρι ενώ έχει όλες τις προϋποθέσεις να γίνει... ελίτ. Έτσι αντιμετωπίζονται τα πάντα. Με προχειρότητα και... ό,τι κάτσει. Πίτα γύρο λοιπόν και έχει ο Θεός.


η συγχρονη υπερπολιτισμενη ΕΛΛΑΣ που δινει τα φωτα του πολιτισμου :a02:

argy_kap
28/12/2015, 17:58
Με τοσα που παιρνουν καλα κανουν.
Με μισθο χαρτζιλικι δεν νομιζω να ειχες και πολυ ορεξη για δουλεια.
Και μην διαβασω τσιτατα στυλ"να χαιρονται που παιρνουν και αυτα"γιατι θα φαω καρτα και θα παει στον
αγυριστο το θρεντ

"να χαιρονται που παιρνουν και αυτα"

argy_kap
28/12/2015, 18:03
μια χαρά ήταν το σουβλάκι...
Κι έλεγα ωραίος τύπος κλπ κλπ
Μέχρι που ήρθε η υπάλληλος του και μου είπε ότι δουλεύει 11 το πρωί με 2 το βράδυ και δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια της....
Δεν μπορεί να ξεμυρίσει κλπ κλπ
400 + τα τιπς...
Ε ???
Ε ΔΕ ΓΚΖΑΝΑΠΑΩ ΡΕ ! !! !
:moutza:

Που τους βρίσκουν αυτούς που δουλεύουν 11-2 με 400 ευρώ ρε παιδιά? εμείς γιατί δεν βρίσκουμε τέτοιους υπαλλήλους? ά ρε Αθήνα....όλα τα καλά έχεις μαζέψει....:eek:

AristidisZ
28/12/2015, 18:10
Που τους βρίσκουν αυτούς που δουλεύουν 11-2 με 400 ευρώ ρε παιδιά? εμείς γιατί δεν βρίσκουμε τέτοιους υπαλλήλους? ά ρε Αθήνα....όλα τα καλά έχεις μαζέψει....:eek:

θες να σου γράψω όνομα τεράστιας επιχείρησης που έχει παιδιά (πτυχιούχους ΑΕΙ - οικονομικής κατεύθυνσης) που δουλεύουνε τόσες ώρες και παίρνουν 600 ή θα μπει κάνας εισαγγελέας και θα μας μαζέψουν όλους μαζί ;

Pan (dvs)
28/12/2015, 18:23
"να χαιρονται που παιρνουν και αυτα"

Αυτοι μα λιγα-μα πολλα,θα τα παρουνε.Ρωτησε κανεις τις επιχειρησεις τι θα παρουνε στο τελος του ετους?

Κυριοι υπαρχουνε πολλες επιχειρησεις που μπαινουνε μεσα.Το προσωπικο τους κανει Χριστουγεννα εστω και λιτα,την ιδια ωρα που το αφεντικο τους κανει ρεβεγιον με κονσερβουλα.Σταματηστε να βλεπετε μονο αυτο που σας βολευει,υπαρχει η κορωνα,αλλα υπαρχουν και τα γραμματα.

spyrval
28/12/2015, 18:30
Το αιώνιο θέμα των υπαλλήλων vs εργοδοτών ...Όλοι έχουν ένα μέρος δίκιου. Απλά να πω πως επειδή δεν είμαι 5 χρονών θυμάμαι ότι και προ κρίσης έμπαινα σε πάρα πολλά μαγαζιά που με κοιτάζανε σαν να πήγαινα για δανεικά ή σαν να έχω το IQ λοβοτομημένου Ορκ.

Δεινόσαυρος
28/12/2015, 18:32
θες να σου γράψω όνομα τεράστιας επιχείρησης που έχει παιδιά (πτυχιούχους ΑΕΙ - οικονομικής κατεύθυνσης) που δουλεύουνε τόσες ώρες και παίρνουν 600 ή θα μπει κάνας εισαγγελέας και θα μας μαζέψουν όλους μαζί ;

Έ αν το πτυχίο "οικονομικής κατευθυνσης" τους οδήγησε εκεί, τότε μήπως θα ήταν καλύτερα να είχαν προσανατολιστεί σε καναν τεχνικό κλάδο; Μέρος της αιτίας όλων αυτών των αχαρακτήριστων που βλέπουμε, δεν είναι και ο κορεσμός απόφοιτων οικονομικής κατεύθυνσης;
Άν άξιζαν μία θα ζούσαμε πια σε παράδεισο ευημερίας. Πολλά τα 600. Ας τους δίνουν 300 να μάθουν την "επιστήμη" της «οικονομικής κατεύθυνσης» απ την καλή κι απ την ανάποδη...

ΕΙσαγγελέας γιατί να μπεί; Είναι μήπως κάτι που λες ψέματα;

Πάντως η αλήθεια είναι οτι αυτό που βλέπουμε είναι ένα παγκόσμιο καθεστώς που καταρέει. Στην Ελλάδα ίσως λίγο πιο οδυνηρά, αλλά μη νομίζετε οτι Αγγλία και ΗΠΑ, με zero hours contract (κλπ τέτοια ευρήματα των σχολών "οικονομικού προσανατολισμού") είναι και τόσο καλύτερα. Απλά εκεί έχουν ακόμα αρκετά μπόσικα.

Βασικά πιστεύω οτι στις μέρες μας τίθεται μια νέα βάση οικονομικού απαρτχάιτ. Αν θα μας βγεί σε καλό, μάλλον απ την ίδια μας την εφευρετικότητα και ανθρωπισμό θα εξαρτηθεί. Η απαρχαιομένη έννοια της "Πολιτείας" μάλλον οπτασία έχει αποδειχθεί. Καλό αυτό.

Pan (dvs)
28/12/2015, 18:33
Το αιώνιο θέμα των υπαλλήλων vs εργοδοτών ...Όλοι έχουν ένα μέρος δίκιου. Απλά να πω πως επειδή δεν είμαι 5 χρονών θυμάμαι ότι και προ κρίσης έμπαινα σε πάρα πολλά μαγαζιά που με κοιτάζανε σαν να πήγαινα για δανεικά ή σαν να έχω το IQ λοβοτομημένου Ορκ.

Και τα πενταπλα να δωσεις σε υπαλληλο και τα δεκαπλα να βγαλει το αφεντικο,παλι ετσι θα σε κοιτουσανε.Η το εχει ο αλλος,η οχι.

Βαρεθηκα ομως την καραμελα οτι δεν αποδιδει ο υπαλληλος γιατι δεν αμοιβεται σωστα,δεν αποδιδει γιατι θελει να καθεται ολη μερα στην καφετερια και να πανε απο εκει να του δινουνε το μισθο.

Φυσικα να θυμισω το αυτονοητο,αυτο δεν ισχυει για ολους.

AristidisZ
28/12/2015, 19:01
Έ αν το πτυχίο "οικονομικής κατευθυνσης" τους οδήγησε εκεί, τότε μήπως θα ήταν καλύτερα να είχαν προσανατολιστεί σε καναν τεχνικό κλάδο; Μέρος της αιτίας όλων αυτών των αχαρακτήριστων που βλέπουμε, δεν είναι και ο κορεσμός απόφοιτων οικονομικής κατεύθυνσης;
Άν άξιζαν μία θα ζούσαμε πια σε παράδεισο ευημερίας. Πολλά τα 600. Ας τους δίνουν 300 να μάθουν την "επιστήμη" της «οικονομικής κατεύθυνσης» απ την καλή κι απ την ανάποδη...

Δεν εξετάζω το τι και πως των συγκεκριμένων, απλά ψάχνω να βρω φτηνό εργατικό δυναμικό στον argy που είχε και την απορία... :wave2:

Bladerunner
28/12/2015, 19:09
Συνεργάζομαι με πολλές και διαφορετικές επιχειρήσεις κι ελεύθερους επαγγελματίες εδώ και πολλά χρόνια.
Ελάχιστοι ήταν (και είναι) αυτοί που σέβονταν και αμείβανε σωστά το προσωπικό τους.

Μαντέψτε. Αυτοί είναι που επιβιώνουν ακόμη και σήμερα.

Δεινόσαυρος
28/12/2015, 19:20
Δεν εξετάζω το τι και πως των συγκεκριμένων, απλά ψάχνω να βρω φτηνό εργατικό δυναμικό στον argy που είχε και την απορία... :wave2:

Δεν πιστεύω να δυσκολευτείς! :beer:

Κάτσε να αρχίσουν και οι... εκπτώσεις!!

akis_trevor
28/12/2015, 19:47
χμ...
το 2009-2010 δουλευα σε εργαστηριο πυροσβεστηρων.52-53 ωρες την εβδομαδα,μισθο 700 ευρω.μεσα σε ενα χρονο εφτασε να μου χρωσταω σχεδον 2500 ευρω.το κακο ειναι οτι δεν εκανε "φτηνη" ζωη να δω οτι ζοριζεται να ζοριστω μαζι του.εφυγα και με πληρωνε 6 μηνες να με ξεχρεωσει.
τωρα δουλευω σε συνεταιρισμο φαρμακοτετοιων.οταν εχουνε κανα συμβουλιο και σκανε μυτη εκει,το φτηνοτερο αμαξι τους ειναι οσο κανει το στρωμα μου,το παπι μου,το σμαρτ της κοπελιας μου,το κορολα του πατερα μου και το γιαρις του αδερφου μου μαζι.
κι εμενα με εχουν 6ωρο γιατι δεν βγαινει να παιρνω 150 ευρω παραπανω για 8ωρο τον μηνα.
αν δω οτι το αφεντικο παλευει,θα παλεψω μαζι του φιλε.αληθεια.επειδη ομως 99% τα αφεντικα μαμουν τους εργαζομενους πρωτα οσο τους παιρνει(με μειωσεις μισθων,ενσημων κλπ) θα τους κραζω.

Δεινόσαυρος
28/12/2015, 19:58
Βαρεθηκα ομως την καραμελα οτι δεν αποδιδει ο υπαλληλος γιατι δεν αμοιβεται σωστα,δεν αποδιδει γιατι θελει να καθεται ολη μερα στην καφετερια και να πανε απο εκει να του δινουνε το μισθο.


Θα συμφωνήσω ότι αν προβάλλεται αποκλειστικά ο μισθός σαν αίτιο μη απόδοσης, τότε μάλλον πρόκειται για καραμέλα.
Σε δύσκολους καιρούς όλοι στριμώγνονται λίγο, γίνονται κάποιες παραχωρήσεις από κάθε πλευρά... τέλος πάντων, βρίσκεται η άκρη.
Αυτό όμως ισχύει σε νορμάλ καταστάσεις, κάτι από το οποίο απέχουμε παρασάγγας πλέον.

Όταν ο άλλος ζει μέσα σε ένα περιβάλλον οπού η πουστιά είναι πια το μόνο έγκυρο νόμισμα, οπού ο σωστός θεωρείται το "κορόιδο" της υπόθεσης, οπού ο μόνος (και πλέον επίσημα αναγνωρισμένος) τρόπος να προκόψεις είναι να βρεις την δική σου συνταγή για λαμογιόπιτα, και οπού η μέχρι εσχάτων εκμετάλλευση της καλοσύνης/αδυναμίας του άλλου δεν είναι ούτε καν θέμα συζήτησης, ε, δεν τον κακίζεις άμα την δει και λίγο αλλιώς.

Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο που κάποιος ο οποίος αναγκάζεται να δουλεύει μέσα σε αυτό το σύστημα, να μην το απαυτώσει όσο τον παίρνει, και να κοιτάξει να την κάνει για οτιδήποτε άλλο καλύτερο με την πρώτη ευκαιρία.

Pan (dvs)
28/12/2015, 20:09
......
Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο που κάποιος ο οποίος αναγκάζεται να δουλεύει μέσα σε αυτό το σύστημα, να μην το απαυτώσει όσο τον παίρνει, και να κοιτάξει να την κάνει για οτιδήποτε άλλο καλύτερο με την πρώτη ευκαιρία.

Και εγω σε αυτο το συστημα δουλευω,το ιδιο ο χειρουργος και ο πυροσβεστης.

Για σκεψου ομως να σου πει ο χειρουργος:μου κοψανε τον μισθο στην μεση,αρα και εγω θα κανω την μιση δουλεια,κλειστον μονος σου.

Η ο πυροσβεστης τη στιγμη που παει να σβησει την φωτια να πει,μεχρι εδω πληρωνομαι.....

Σε οποιον φαινονται λιγα να φυγει απο τη δουλεια του.Σε καποια επαγγελματα οταν κανεις μιση δουλεια,δεν πλητεται η επιχειρηση αλλα ο καταναλωτης.Καποια στιγμη αν το κανουνε ολοι αυτο,η θα κλεισουνε αυτες οι επιχειρησεις,η θα αναγκαστουνε να γινουνε πιο λογικες.

Δεινόσαυρος
28/12/2015, 20:23
Pan, νομίζω ότι πέφτεις σε λογικό σφάλμα:

Βασικά συμφωνώ 1000% μαζί σου όταν λες «δεν γουστάρεις - φύγε». Πάντα αυτό έκανα, σαν πάγια θέση.
Αλλά προσπαθώ να βάλω τον εαυτό μου στην θέση αυτουνού που για τον αλφα ή βήτα λόγο δεν μπορεί να πάρει τόσο ακραία θέση. Πρέπει πχ, να ταίσει τα παιδιά του, αλλά συνάμα και να κοιτάξει για ένα καλύτερο αύριο, κάτι που δεν θα μπορέσει να κάνει εύκολα αν δεν μουτζώσει και λίγο το σύστημα.

Επ ουδενί λόγο δεν μπορεις να τον συγκρίνεις με τον πυροσβέστη η τον χειρούργο, η και τον σωστό δάσκαλο, ακόμα, π.χ.
Αυτοί ασκούν επαγγέλματα οπού θέλουν να προσφέρουν στον συνάνθρωπό τους (ελπίζω αυτό να θέλουν, δλδ) και θα το κάναν και τζάμπα, τρόπος του λέγειν, αν μπορούσαν έτσι να ζήσουν καλά, και να μεγαλώσουν τις οικογένειές τους.

Ο άνθρωπος που βρίσκεται σε κάποια τυχαία απασχόληση (φαγάδικο/φάμπρικα/γραφείο) δεν λειτουργεί υπό τέτοια υψηλά ιδανικά, και θα ήταν ανόητο να τα απαιτούμε, ιδίως όταν έχουμε βαλθεί να τον γ@μ**ουμε όσο πιο πολύ γίνεται.

tzimidis
28/12/2015, 20:51
Για σκεψου ομως να σου πει ο χειρουργος:μου κοψανε τον μισθο στην μεση,αρα και εγω θα κανω την μιση δουλεια,κλειστον μονος σου.

.μα ήδη σου λέει "παίρνω λιγότερα από όσο αισθάνομαι ότι αξίζω, συμπλήρωσε το μισθό μου , αλλιώς ανοίξου μόνος σου....................."

akis_trevor
28/12/2015, 21:00
Σε οποιον φαινονται λιγα να φυγει απο τη δουλεια του.

Προφανως οποιος καθεται δεν εχει αλλη επιλογη.
Εκτος αν παιζει μαζοχισμος κι ετσι...

Pan (dvs)
28/12/2015, 21:02
.μα ήδη σου λέει "παίρνω λιγότερα από όσο αισθάνομαι ότι αξίζω, συμπλήρωσε το μισθό μου , αλλιώς ανοίξου μόνος σου....................."


Pan, νομίζω ότι πέφτεις σε λογικό σφάλμα:

Βασικά συμφωνώ 1000% μαζί σου όταν λες «δεν γουστάρεις - φύγε». Πάντα αυτό έκανα, σαν πάγια θέση.
Αλλά προσπαθώ να βάλω τον εαυτό μου στην θέση αυτουνού που για τον αλφα ή βήτα λόγο δεν μπορεί να πάρει τόσο ακραία θέση. Πρέπει πχ, να ταίσει τα παιδιά του, αλλά συνάμα και να κοιτάξει για ένα καλύτερο αύριο, κάτι που δεν θα μπορέσει να κάνει εύκολα αν δεν μουτζώσει και λίγο το σύστημα.

Επ ουδενί λόγο δεν μπορεις να τον συγκρίνεις με τον πυροσβέστη η τον χειρούργο, η και τον σωστό δάσκαλο, ακόμα, π.χ.
Αυτοί ασκούν επαγγέλματα οπού θέλουν να προσφέρουν στον συνάνθρωπό τους (ελπίζω αυτό να θέλουν, δλδ) και θα το κάναν και τζάμπα, τρόπος του λέγειν, αν μπορούσαν έτσι να ζήσουν καλά, και να μεγαλώσουν τις οικογένειές τους.

Ο άνθρωπος που βρίσκεται σε κάποια τυχαία απασχόληση (φαγάδικο/φάμπρικα/γραφείο) δεν λειτουργεί υπό τέτοια υψηλά ιδανικά, και θα ήταν ανόητο να τα απαιτούμε, ιδίως όταν έχουμε βαλθεί να τον γ@μ**ουμε όσο πιο πολύ γίνεται.


Προφανως οποιος καθεται δεν εχει αλλη επιλογη.
Εκτος αν παιζει μαζοχισμος κι ετσι...

Δεν ζω σε αλλο πλανητη,αλλα καποια στιγμη αν δεν θελουμε να μας παταμε κατω,πρεπει κατι να αλλαξουμε.Τα ιδανικα δεν τρωγονται.Δεν γινεται με ημιμετρα να περιμενουμε να μας λυσει αλλος τα προβληματα μας.

Οταν ερχοτανε μια εταιρεια να τις διανειμω τα προιοντα,τους ελεγα οτι δεν με συμφερει...πηγαινετε αλλου.Πηγαιναν αλλου,εγω ζοριζομουνα αρκετο διαστημα,οι συναδελφοι μου που κανανε ασυμφορες δουλειες βαλανε λουκετο και τωρα ερχονται παλι σε μενα και κανουμε υγιεις δουλειες.

Δεν εκανα μισοδουλειες και ζοριστηκα αρκετα,ας κανουνε και οι εργαζομενοι που θιγονται το ιδιο.

Δεινόσαυρος
28/12/2015, 21:11
Οταν ερχοτανε μια εταιρεια να τις διανειμω τα προιοντα,τους ελεγα οτι δεν με συμφερει...πηγαινετε αλλου.Πηγαιναν αλλου,εγω ζοριζομουνα αρκετο διαστημα,οι συναδελφοι μου που κανανε ασυμφορες δουλειες βαλανε λουκετο και τωρα ερχονται παλι σε μενα και κανουμε υγιεις δουλειες.

Δεν εκανα μισοδουλειες και ζοριστηκα αρκετα,ας κανουνε και οι εργαζομενοι που θιγονται το ιδιο.

Ό,τι έκανες ήταν και το σωστό, κατα την γνώμη μου.

Ελπίζω το σθένος που έδειξες μέχρι τώρα να πιάσει τόπο ακόμα κι όταν κάποια πολυεθνική, με πουστιά, φράγκα και κονέ θελήσει να εισχωρήσει στον τομέα σου.
Και να μη χρειαστεί να τους παρακαλάς για υποεργολαβίες με ανταμοιβή Ουγκάντας.

====


Παρεπιμπτόντως, να υποθέσω οτι η απάντησή σου στον χειρούργο του όποιου ΕΣΥ αισθάνεται αδικημένος, είναι «Τράβα γίνει ιδιωτικός»;

akis_trevor
28/12/2015, 21:12
Σαφως και θελει ιδανικα αξιες κλπ.γιαυτο κι εγω προσωπικα δεν εχω παρακαλεσει κανεναν για αυξηση η οτιδηποτε αλλο.
Ομως οταν μιλαμε για επιβιωση αλλαζει το πραγμα.
Τι να πω στον συναδελφο μου που με μισθο 700€ συντηρει σπιτι γυναικα και παιδι;
Ενα τυχαιο πχ.

spyrakos35
29/12/2015, 05:41
η κοπελιά φίλου που έχει μεταναστεύσει στην αγγλία, πήγε τον σεπτέμβριο να ζήσει μαζί του

η κοπελιά δουλευε πωλήτρια καλλυντικών σε κάτι χόντους κλπ κλπ και την ίδια δουλειά κάνει και εκεί ως πάρτ - ταιμερ μέσω γραφείου που συνεργάζεται με τις μεγάλες εταιρείες....

πρόσφατα (προηγούμενο σ/κ) την στείλανε σε ένα σταντ της σανέλ (για πρώτη φορά).... αν και ο ρόλος της ήταν πιο πολύ να τακτοποιεί τα ράφια, έκανε στο 4ωρό της πωλήσεις 2.800 λιρών αγγλίας....

στο τέλος της ημέρας οι υπεύθυνοι της σανέλ, ζητήσανε από την εταιρεία της να βρούνε τρόπο να "δέσουν" την συνεργασία με την κοπελιά με κάποιο τρόπο γιατί τους γλύκανε ο λογαριασμός.... δεν ξέρω ακόμα τι θα γίνει καθώς είναι πολύ προσφατο το συμβάν....

τι θέλω να πω???? ο καλός ΔΕΝ χανεται, ξεχωρίζει, ΔΕΝ είναι "άλλος ένας"....
ΑΛΛΑ για να γίνει αυτό, ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ είναι να δουλεύει σε ένα ΥΓΙΕΣ εργασιακό σύστημα/περιβάλλον με σεβασμό στους νόμους, στα δικαιώματα και στις υποχρεώσεις κάθε πλευράς.... το οποίο εδώ, δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει.... δε χτίζεις παλάτια στην αμμο αγάπη μου, θα γκρεμίσουν στην πρώτη στραβή....

bulmont
29/12/2015, 06:43
η κοπελιά φίλου που έχει μεταναστεύσει στην αγγλία, πήγε τον σεπτέμβριο να ζήσει μαζί του

η κοπελιά δουλευε πωλήτρια καλλυντικών σε κάτι χόντους κλπ κλπ και την ίδια δουλειά κάνει και εκεί ως πάρτ - ταιμερ μέσω γραφείου που συνεργάζεται με τις μεγάλες εταιρείες....

πρόσφατα (προηγούμενο σ/κ) την στείλανε σε ένα σταντ της σανέλ (για πρώτη φορά).... αν και ο ρόλος της ήταν πιο πολύ να τακτοποιεί τα ράφια, έκανε στο 4ωρό της πωλήσεις 2.800 λιρών αγγλίας....

στο τέλος της ημέρας οι υπεύθυνοι της σανέλ, ζητήσανε από την εταιρεία της να βρούνε τρόπο να "δέσουν" την συνεργασία με την κοπελιά με κάποιο τρόπο γιατί τους γλύκανε ο λογαριασμός.... δεν ξέρω ακόμα τι θα γίνει καθώς είναι πολύ προσφατο το συμβάν....

τι θέλω να πω???? ο καλός ΔΕΝ χανεται, ξεχωρίζει, ΔΕΝ είναι "άλλος ένας"....
ΑΛΛΑ για να γίνει αυτό, ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ είναι να δουλεύει σε ένα ΥΓΙΕΣ εργασιακό σύστημα/περιβάλλον με σεβασμό στους νόμους, στα δικαιώματα και στις υποχρεώσεις κάθε πλευράς.... το οποίο εδώ, δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχει.... δε χτίζεις παλάτια στην αμμο αγάπη μου, θα γκρεμίσουν στην πρώτη στραβή....



Ρε αιθεροβάμμονα, άν γινόταν εδώ στην ελλάδα αυτό, οι υπεύθυνοι του καταστήματος θα
της λέγανε να δουλέψει 2-3 ώρες περισσότερες κάθε μέρα κι' εννοείται χωρίς ή με ελάχιστη
αμοιβή........και με την ασφάλιση του 4ώρου (αν υπάρχει κι' αυτή...)

Τάχα μου εφαρμόστηκε πρίν χρόνια το 4ωρο-ημιαπασχόληση και το μόνο
που κατάφερε ήταν να ξεφτιλήσει μεροκάματα και ασφαλιστικά δικαιώματα και
το έχουν δεχτεί ασυζητητί οι πάντες.......και φυσικά πουθενά όπου κι' αν
εφαρμόστηκε δεν διπλασιάστηκαν οι εργαζόμενοι...................

Τα μουνόπ@ν@ οι μονοφαγάδες κυβερνώντες και μή που δεν μοιράζονται
τίποτα, ήταν πρόθυμοι και δεκτικοί στον να μοιραστούν τα πενιχρά μεροκάματα
στα δύο αλλά αυτό που τελικά συνέβη ήταν να καταλήξουν οι περισσότερο
εργαζόμενοι με τους μισθούς και τα μεροκάματα μισά.......

toyar
29/12/2015, 06:49
μα οι εκαστοτε κυβερνωντες ειναι ανθρωποι που κατα βαση δεν εχουν δουλεψει
πως να ξερουν λοιπον τι σημαινει ολοκληρο και μισο μεροκαματα, ημερομισθιο, υπερωρια κλπ
εκτος αν δουλεια θεωρειται το πολιτικο γραφειο του πατερα τους:moutza:

spyrakos35
29/12/2015, 08:29
Ρε αιθεροβάμμονα, άν γινόταν εδώ στην ελλάδα αυτό, οι υπεύθυνοι του καταστήματος θα
της λέγανε να δουλέψει 2-3 ώρες περισσότερες κάθε μέρα κι' εννοείται χωρίς ή με ελάχιστη
αμοιβή........και με την ασφάλιση του 4ώρου (αν υπάρχει κι' αυτή...)

Τάχα μου εφαρμόστηκε πρίν χρόνια το 4ωρο-ημιαπασχόληση και το μόνο
που κατάφερε ήταν να ξεφτιλήσει μεροκάματα και ασφαλιστικά δικαιώματα και
το έχουν δεχτεί ασυζητητί οι πάντες.......και φυσικά πουθενά όπου κι' αν
εφαρμόστηκε δεν διπλασιάστηκαν οι εργαζόμενοι...................

Τα μουνόπ@ν@ οι μονοφαγάδες κυβερνώντες και μή που δεν μοιράζονται
τίποτα, ήταν πρόθυμοι και δεκτικοί στον να μοιραστούν τα πενιχρά μεροκάματα
στα δύο αλλά αυτό που τελικά συνέβη ήταν να καταλήξουν οι περισσότερο
εργαζόμενοι με τους μισθούς και τα μεροκάματα μισά.......

Γι αυτο ρε σαχλα εγραψα για υγιες εργασιακο περιβαλλον με σεβασμο στους νομους κλπ κλπ

7Tolis
29/12/2015, 09:15
Το κλειδί είναι το κίνητρο. Όχι το εξαναγκαστικό.

devil's animal
29/12/2015, 09:24
πολλοι βλεπουν το καροτο*, αλλα λιγοι το μαστιγιο...






*αλλιως το κινητρο
:wave2:

Pan (dvs)
29/12/2015, 09:29
Ό,τι έκανες ήταν και το σωστό, κατα την γνώμη μου.

Ελπίζω το σθένος που έδειξες μέχρι τώρα να πιάσει τόπο ακόμα κι όταν κάποια πολυεθνική, με πουστιά, φράγκα και κονέ θελήσει να εισχωρήσει στον τομέα σου.
Και να μη χρειαστεί να τους παρακαλάς για υποεργολαβίες με ανταμοιβή Ουγκάντας.

====


Παρεπιμπτόντως, να υποθέσω οτι η απάντησή σου στον χειρούργο του όποιου ΕΣΥ αισθάνεται αδικημένος, είναι «Τράβα γίνει ιδιωτικός»;

Φιλε μου δραστηριοποιουμε στον τομεα των τροφιμων.Η πουστια και ολα τα υπολοιπα ειναι ο κανονας εδω και αρκετα χρονια.

Οσο για τον επιορκο χειρουργο που το κανει αυτο, δεκαρα δεν δινω τι θα κανει,Να παει σπιτι του και ακομη παραπερα.Και αν δεν μπορει μονος να τον πανε αυτοι που πρεπει.

7Tolis
29/12/2015, 09:37
Τα πράγματα έπρεπε να είναι απλά. Ο χονδος πχ θα έπρεπε να πουλάει μόνο καλλυντικά. Ο γαλατας γάλατα, γιαουρτια. Ο φούρνος ψωμί και παρεμφερη. Μπαίνεις πλέον σε φούρνο και βγαίνεις με αναλακτικα για xt, μια μπακετα ολικής, μια κοσμοκάρτα, ένα συνοικέσιο και 50 πόντους για το γκρίφιντορ ξέρω γω.
Ο καθένας στο είδος του. Όλα τα μαγαζιά θα δούλευαν τότε, και δουλειές θα υπήρχαν. Ωράριο. Όπως ήταν. Ο κόσμος παλιότερα έκανε τα κουμαντα του ψωνιζε μια χαρά. Έτσι ζούσαν και οι μαγαζάτορες ανθρώπινα και με αξιοπρέπεια αλλά και οι υπάλληλοι.

stam2
29/12/2015, 09:41
Τα πράγματα έπρεπε να είναι απλά. Ο χονδος πχ θα έπρεπε να πουλάει μόνο καλλυντικά. Ο γαλατας γάλατα, γιαουρτια. Ο φούρνος ψωμί και παρεμφερη. Μπαίνεις πλέον σε φούρνο και βγαίνεις με αναλακτικα για xt, μια μπακετα ολικής, μια κοσμοκάρτα, ένα συνοικέσιο και 50 πόντους για το γκρίφιντορ ξέρω γω.
Ο καθένας στο είδος του. Όλα τα μαγαζιά θα δούλευαν τότε, και δουλειές θα υπήρχαν. Ωράριο. Όπως ήταν. Ο κόσμος παλιότερα έκανε τα κουμαντα του ψωνιζε μια χαρά. Έτσι ζούσαν και οι μαγαζάτορες ανθρώπινα και με αξιοπρέπεια αλλά και οι υπάλληλοι.

όοοοοχι καταναλωτάκι....!

γιατί να πρέπει να ζήσει και ο φούρναρης, βρίσκεις ψωμί και στο σούπερμαρκετ αφού.

toyar
29/12/2015, 13:01
η αλλη οψη του νομισματος ειναι οτι σε μεγαλο νομο της περιφερειας ο συλλογος αρτοποιων επεβαλλε τιμη μισοκιλης φρατζολας(300κατι γραμμμαρια) 90 λεπτα ακατεβατα
και μιλαμε για απομακρυσμενα χωρια με γριουλες που μετρανε το δεκαλέπτο

stam2
29/12/2015, 13:03
η αλλη οψη του νομισματος ειναι οτι σε μεγαλο νομο της περιφερειας ο συλλογος αρτοποιων επεβαλλε τιμη μισοκιλης φρατζολας(300κατι γραμμμαρια) 90 λεπτα ακατεβατα
και μιλαμε για απομακρυσμενα χωρια με γριουλες που μετρανε το δεκαλέπτο

στα απομακρυσμένα χωριά είναι απομακρυσμένοι και οι αλευρόμυλοι αλλά και το πετρέλαιο με το οποίο δουλεύουν οι φούρνοι....

pipe_smoker
29/12/2015, 13:21
Μόνο τον τίτλο και την πρώτη σελίδα διάβασα και συμφωνώ απόλυτα με τον taisteal.

Μονάχα μια παρατήρηση να κάνω.
(Και, για να προλάβω ίσως κάποιους έξυπνους, είναι απλώς παρατήρηση. Δε ρίχνω ευθύνες στον έναν ή στον άλλον.)

Πραγματικά έχει καταντήσει αηδία πλέον το να βγεις από το σπίτι σου, να πας μια βόλτα στα μαγαζιά, να κάτσεις για έναν καφέ/φαγητό κλπ.
Και δε μιλάω με φίλους κυρίως που γενικά είσαι στα φρύδια σου.
Αλλά με οικογένεια, με τη γυναίκα σου/κοπέλα σου, τα παιδιά σου, τα ανίψια σου και δε συμμαζεύεται.
Σου γίνονται τα νεύρα τόσο κρόσια από τα μούτρα της πωλήτριας που δε σε βοηθάει να βγάλεις μια άκρη (ξαναλέω, ασχέτως αν δικαιολογημένα έχει μούτρα), μέχρι το ύφος του σερβιτόρου που δε σου φέρνει τον κατάλογο και πάει λέγοντας, που μετανοιώνεις την ώρα και τη στιγμή που βγήκες από το σπίτι.

toyar
29/12/2015, 13:23
στα απομακρυσμένα χωριά είναι απομακρυσμένοι και οι αλευρόμυλοι αλλά και το πετρέλαιο με το οποίο δουλεύουν οι φούρνοι....

αστο δεν υπαρχει δικαιολογια..........
καρτελ λεγεται