PDA

View Full Version : Χωματόδρομος και non-off road μηχανη



kkd
28/12/2015, 01:28
Ψάχνοντας και εγώ για πρώτη μου μηχανή (μάλλον σε xt600 θα καταλήξω), μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Εγώ δυστυχώς για να φτάσω σπίτι μου κάνω 1.5 χλμ χωματόδρομο που σχετικά είναι σε καλή κατάσταση. Από θέμα ελαστικών πρέπει να πάω σε off road; Επίσης όταν στο μέλλον θα θέλω να πάρω άλλη μηχανή, πχ naked η super motard θα εχω πρόβλημα με τον δρόμο;

ptc
28/12/2015, 01:43
Για ριξε μια ματια εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147482

Για να μιλησουμε για προσωπικη εμπειρια, εχω οδηγησει σε χωματοδρομο (καλο, οχι με κοτρωνες) με on/off με ασφαλτινα λαστιχα αλλα και με naked χωρις κανενα προβλημα, απλα με λιγη προσοχη. Τωρα αν πιασουν οι πολλες βροχες και το χωμα γινει λασπη ειναι αλλη ιστορια.

MG-KTiNoS
28/12/2015, 07:51
Αν μπεις με ζεστά λάστιχα στο χωματόδρομο θα τους γ.... το ταμ τιριριμ...
Το ΧΤ 600 είναι τρομερό μηχανάκι, μπορεί να μην έχει επιδώσεις αλλά αν το σεβαστείς θα το έχεις ... για πάντα.
Εγώ έχω ένα 99αρι και δεν το αλλάζω με τίποτε.
Κάθε μέρα σπίτι δουλειά ντελίβερι δεν έχει μείνει ΠΟΤΕ.

lykourgi
28/12/2015, 07:56
Αν, όπως λες, ο δρόμος είναι σε καλή κατάσταση,
αν δεν έχει κάποια πολύ έντονη κλίση (ανηφόρα - κατηφόρα),
αν δεν πιάνει ΣΟΒΑΡΗ λάσπη τον χειμώνα,

τότε πάρε ότι μοτοσυκλέτα σου αρέσει.
Μην περιορίζεσαι στο ΧΤ, λόγω του δρόμου και σίγουρα δεν χρειάζεσαι off-road λάστιχα.

Pan (dvs)
28/12/2015, 08:12
Το 1,5 πηγαινε ελα γινεται 3 και αν το ξαναχρειαστεις 6.

Θα ελεγα παρε το xt και βλεπεις αργοτερα.

devil's animal
28/12/2015, 09:50
το 1,5 χλμ δεν ειναι τιποτα...μπορεις να πας με οτιδηποτε αφου, οπως ειπες, ειναι σε καλη κατασταση...
το μονο προβλημα ειναι οι λασπες και οι φυτευτες πετρες που μπορει να σκισουν τα on λαστιχα...

οτι και να παρεις, οταν το συνηθισεις θα ειναι σαν να μην υπαρχει ο χωματοδρομος...

kkd
28/12/2015, 11:35
Ευτυχώς μιλάμε για καλό χωματόδρομο που δεν πιάνει λάσπες. Αυτό που με απασχολούσε περισσότερο είναι εάν τα ελαστικά ασφάλτου θα είναι αρκετά ασφαλή. Κατανοώ φυσικά ότι θα φαγώνονται πιο γρήγορα αλλά δεν θα ήθελα κάθε φορά που θα μπαίνω σε στροφή να κάνω τον σταυρο μου...

lykourgi
28/12/2015, 13:16
Δεν νομίζω να δεις διάφορες στη φθορά, εκτός και μιλάμε για τίποτε γόμες σε ss.
Στην πρόσφυση θέλει λίγο προσοχή, αμέσως μόλις βγεις από το χώμα στην άσφαλτο και μέχρι να καθαρίσει το πέλμα από τη σκόνη.

nickald
28/12/2015, 14:28
Με ασφαλτινα λαστιχα δεν "μπαινεις" σε καμια χωματινη στροφη..... στριβεις οπως γκ@μαει ο σκαντζοχοιρος..... αλλιως θα γινεις οικοπεδουχος.....

Επισης το χωματινο που δεν πιανει λασπη δεν το καταλαβαινω.... δηλαδη χειμωνα οταν βρεχει στον δικο σου χωματινο δρομο τι πιανει? Λασπη δεν ειναι μονο ο λακος που πεφτεις μεσα μεχρι το γονατο....

Στην τελικη κι εγω οτι γουσταρα θα επαιρνα.... αλλα θελει προσοχη

kkd
28/12/2015, 16:24
@nickald Ζω σε περιοχή με αρκετά ξηρό κλίμα (Κυκλαδες) που δεν βρέχει συχνά. Επίσης δεν είναι αγροτική περιοχή με αυτό το παχύ (ας το πούμε) χώμα.

nickald
28/12/2015, 16:34
Ok τοτε μαλλον ξερεις τι κανεις.... στην τελικη οπως σου ειπα και πιο πανω κι εγω θα επαιρνα αυτο που γουσταρω περισσοτερο και οχι αυτο που "πρεπει"........

typhoon
28/12/2015, 18:29
Απο προσωπική εμπειρία σε κυκλαδονήσι(σαντορινη) μοτοσυκλέτα δρόμου είναι πρακτικά άχρηστη λόγω ελειπών οδικών δικτύων. Αντίθετα μονοκύλινδρο on offάκι αποτελεί την χρυσή τομή.

Bob_o_mastoras
28/12/2015, 19:22
Για νησι το μονοκυλινδρο ον-οφφ ειναι το πρακτικοτερο και καταληλοτερο ολων.. ;)

devil's animal
28/12/2015, 20:22
Απο προσωπική εμπειρία σε κυκλαδονήσι(σαντορινη) μοτοσυκλέτα δρόμου είναι πρακτικά άχρηστη λόγω ελειπών οδικών δικτύων. Αντίθετα μονοκύλινδρο on offάκι αποτελεί την χρυσή τομή.


Για νησι το μονοκυλινδρο ον-οφφ ειναι το πρακτικοτερο και καταληλοτερο ολων.. ;)



ενταξει μαγκες υπαρχουν νησια και νησια...
νησι ειναι και η Ροδος και ενα 600 γυμνο ή ss μια χαρα το χαιρεσαι...
Κρητη..
ακομα και η Κως εχει φοβερο οδικο δικτυο...

ε, αν μιλαμε για κουτσουλιες τυπου Μηλου, Σαντορινη, Αμοργου..:p, ναι δεν κανει το ss...

Bob_o_mastoras
28/12/2015, 21:45
E, ναι δεν μιλαμε για Ροδους, Κρητες κλπ.. Οτιδηποτε εκει μπορει να δουλεψει.
Αλλα και παλι το ον-οφφ (μονοκυλινδρο ή μη) θα ειναι το πιο εξυπηρετικο δοθεντων των συνθηκων.

dimmie_72
28/12/2015, 22:44
ο καφεκόφτης έχει πάει με το B-King χώμα... :a05:

typhoon
29/12/2015, 16:22
Aυτό
Ζω σε περιοχή με αρκετά ξηρό κλίμα (Κυκλαδες) το είδε κανείς ή απλά κουβέντα να γίνεται ?

Bob_o_mastoras
29/12/2015, 16:43
Aυτό το είδε κανείς ή απλά κουβέντα να γίνεται ?

E, τι;;

typhoon
30/12/2015, 14:10
Για τα παιδιά παραπάνω αναφέρομαι που λένε για Κρήτη και Ρόδο

kkd
10/01/2016, 12:46
SS δεν με ενδιαφερει, πιο πολυ σε super motard σκεφτομαι. Γι αυτο λεω να ξεκινησω με ΧΤ 600 και μετα βλεπουμε... βασικα αυτη η μηχανη που θελω να παρω αργοτερα ειναι η ducati hypermotard παρολο το κοστος της... Αλλα θα δουμε ειναι νωρις ακομη ;)

Μανολης67
10/01/2016, 12:53
Γι αυτο λεω να ξεκινησω με ΧΤ 600 και μετα βλεπουμε..

Πολύ καλή επιλογή...

SHOOTER045
10/01/2016, 13:30
Θα έβαζα και το dominator στην εξίσωση

dimmie_72
10/01/2016, 14:19
Θα έβαζα και το dominator στην εξίσωση

αυτά πλέον stock καινούργια πωλούνται φτηνότερα απ τα μεταχειρισμένα... :D

free rider
10/01/2016, 16:01
Θα έβαζα και το dominator στην εξίσωση

παρ ότι έχω χτ600 πίστευα ότι θα ήταν κάτι παραπάνω όταν το πήρα. Δεν το κρύβω ότι νόμισα ότι το χτ600 του 2003 τέλος πάντων πόσο είναι , θα έμοιαζε με το χτ550 του 82 που είχα παλιότερα. Όμως δεν μοιάζει σε τίποτα το μοτεράκι του. Είναι σαφώς πολύ πιο ψόφιο. Έτσι άλλαξα τα αλυσογράναζα με 15 38 όπως το 550 και φόρεσα μια χ3 ολόσωμη Παρ όλα αυτά αν πας εθνική πρέπει να βάλεις και καμιά 40 ευρώ για ένα ψιλοφερινγκάκι που φτιάχνει πολύ την κατάσταση. Σκέφτομαι τώρα και για εκεντροφόρο απο 550 ή ττ600?θα δούμε.. Πάντως το χτ είναι ότι πρέπει να κινήσει στη θηβών και να ρίχνεις στα περισσότερα καγκουράκια που συναντάς (αμα σκάσει κανένα βε2 δικύλινδρο απρίλια καλό είναι κάνεις ότι δεν βλέπεις..)
Για αξιοπιστία ή ανάγκες σερβις δεν το συζητώ. Για χώμα το καλοκαίρι στον Ωρωπό έχει σκαρφαλώσει με την γυναίκα μαζί σε απίστευτα σημεία αλλά δεν είναι εντουρομηχανάκι.
Για το ντομι τώρα που το έχει φίλος και το καβαλάω συχνά νομίζω ότι είναι μια πιο αξιόλογη επιλογή.
Πρώτον το μοτερ του έχει περισσότερα άλογα απο το χτ. Εθνική σε πάει πολύ πιο άνετα από το χτ, χώμα πάει τα ίδια με το χτ
Σε τιμή θα το βρεις καλύτερα ή στα ίδια με ένα χτ ανάλογα κατάστασης και τα δύο.
Πάντως ευχαρίστως άλλαζα το χτ με το ντομι.

τελικά πάντως το μόνο που μοιάζει με το παλιό 550 είναι ότι φχαριστιέσαι όρθιες
:D

Bob_o_mastoras
10/01/2016, 17:18
...

Ισχυει προφανως οτι ειναι πιο ψοφιο, αλλα ευκολα του ανεβαζεις μερικα αλογατα.

Το Ντομι ειναι λιγο καλυτερο σε ολα απο το ΧΤ, εκτος της εμφανισης. Και το βρισκεις και πιο φθηνα (εκτος αν το πουλαω εγω.. :lol:).

duke200
10/01/2016, 17:58
με οποιοπωτε μηχανάκι με διαδρομές ανάρτησης πάνω απο 130mm (τυπου XT, vstrom, KLE, κλπ) μπορεις να μπεις σε στεγνό χώμα και να κινηθεις σχετικά γρήγορα, ακόμα και με τελειως ασφάλινα λάστιχα. Ειδικά όσο ελαφρύτερο το μηχανάκι τοσο καλύτερα.

αν πρεπει να μπαινεις καθε μερα σε βρεγμένο χώμα πρεπει να σκεφτεις να βαλεις λάστιχα τύπου metzeler turance ή αν το παρακανεις με το χώμα, πιρελι MT60 (που συμπεριφέρονται αξιοπρεπέστατα και στην άσφαλτο, ειδικά την βρεγμένη, αλλα δυστυχώς τρώγονται γρήγορα).

το ΧΤ όπως γραψανε πριν, δεν είναι κατι ιδιαίτερο στο χώμα (και ας έχει εμφανιση enduro), τα ίδια κάνει όπως και ένα Vstrom, πχ. Εγω προσωπικά απορώ γιατι πηγε τόσο καλά στην Ελλάδα αφου ούτε για χώμα κάνει, ούτε γκάζι έχει, καίει αρκετα για το γκάζι του, για ταξίδι δεν είναι, βαρύ είναι, ευέλικτο δεν είναι, κλπ.

Bob_o_mastoras
10/01/2016, 23:53
το ΧΤ όπως γραψανε πριν, δεν είναι κατι ιδιαίτερο στο χώμα (και ας έχει εμφανιση enduro), τα ίδια κάνει όπως και ένα Vstrom, πχ. Εγω προσωπικά απορώ γιατι πηγε τόσο καλά στην Ελλάδα αφου ούτε για χώμα κάνει, ούτε γκάζι έχει, καίει αρκετα για το γκάζι του, για ταξίδι δεν είναι, βαρύ είναι, ευέλικτο δεν είναι, κλπ.

Mια χαρα χωμα παει το ΧΤ. Ναι, δεν ειναι καθαροαιμο προφανως, αλλα μπορεις να το χωσεις στα ζορια αφοβα. Το Στρομ ειναι βαρυ και δικυλινδρο, με χυτες ζαντες, με τον ενα λαιμο της εξατμισης να φευγει κατω απο το καρτερ, το ψυγειο λαδιου σε ρολο ποδιας και φοραει 19αρα μπροστα. Το ΧΤ δεν το φτανει ουτε για αστειο στο χωμα.
Βαρυ ειναι συγκρινομενο με καθαροαιμα εντουρο. Aλλιως, ειναι λιιιγο πιο βαρυ απο ενα lc4 πχ. Και σε σχεση με τα vstrom, africa, τρανσαλπ, gs650 κλπ ειναι σαφως ελαφρυτερο.
Γκαζι, για την εποχη που σχεδιαστηκε το μοτερ, μια χαρα εχει.
Ειναι ευελικτο οσο το παπι μες την πολη και ισως ακομα περισσοτερο μιας και σου δινει την ευκαιρια να καβαλας τα παντα.

Και πανω απο ολα, το γνωστο "δεν σπαει-δεν χαλαει".