PDA

View Full Version : Honda XR400 - αλλαγή υλικού σέλας



AristidisZ
28/12/2015, 11:43
Φίλος έχει ένα 400άρι XR περίπου του 2000, και θέλει να αλλάξει το εσωτερικό υλικό της σέλας

Σε κάνα δυο ταπετσέρηδες που πήγε (που του αλλάζαν και παλιότερα τα καλύμματα), του είπαν ότι για τη συγκεκριμένη σέλα δε μπορούν

Ξέρει κανείς τι παίζει ;

Έχει να προτείνει κάναν μάστορα ; (κατά προτίμηση Πειραιά και περίχωρα)

:wave2:

BLiTzER
28/12/2015, 11:50
Τι έχει η συγκεκριμένη σέλα και δε μπορούν δηλαδή; Εγώ, για το DRZ, πήγα σε κάποιον κοντά στο κέντρο (της Αθήνας). Μου πρόσθεσε λίγο έξτρα υλικό και μου πήρε 20€. Αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να μάθω λεπτομέρειες. Κάποιος από εδώ μέσα μου τον είχε προτείνει, σε ανάλογο θέμα.

devil's animal
28/12/2015, 11:52
ρωτηστε εδω (http://www.tapetsaries-seles.eu/)...

AristidisZ
28/12/2015, 11:56
Τι έχει η συγκεκριμένη σέλα και δε μπορούν δηλαδή; Εγώ, για το DRZ, πήγα σε κάποιον κοντά στο κέντρο (της Αθήνας). Μου πρόσθεσε λίγο έξτρα υλικό και μου πήρε 20€. Αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να μάθω λεπτομέρειες. Κάποιος από εδώ μέσα μου τον είχε προτείνει, σε ανάλογο θέμα.

Ξέρω γω, έτσι μου πε, έτσι έγραψα :D


ρωτηστε εδω (http://www.tapetsaries-seles.eu/)...

Thnx Σταύρο :beer:

BLiTzER
28/12/2015, 11:59
Να, αυτός εδώ: 349084

DoctoR_k6
28/12/2015, 12:16
Να, αυτός εδώ: 349084

+1000

kordix
28/12/2015, 14:21
Να, αυτός εδώ: 349084

Ο Σάκης είναι πολύ καλός μάστορας και φοβερός άνθρωπος. ΔΕΝ εχει την ξερολίαση που εχουν όλοι οι "ειδικοί" του χώρου των 2 τροχών. Θα σε ακούσει με προσοχή και μετά θα προτίνει λύσεις. Και θα κάνει το παν για να σου πάρει όσο γίνεται πιο λίγα.



Πήγα πελάτης την πρώτη φορά και έφυγα φίλος. Πέρα από αυτό μου εφτιαξε σελάρα για το άφρικα.

BLiTzER
28/12/2015, 14:33
Και θα κάνει το παν για να σου πάρει όσο γίνεται πιο λίγα.


Ισχύει. Πριν από αυτόν, είχα ρωτήσει σε 2 μαγαζιά ακόμα και μου πρότειναν λύσεις των 120-130€.

lykourgi
28/12/2015, 23:29
Μία ψήφος στον Σάκης και από εμένα. Το έχω ξαναγράψει άλλωστε, νομίζω στο σχετικό θέμα του blitzer.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, τι το ειδικό έχει η σέλα των XR;

spyrakos35
29/12/2015, 05:25
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, τι το ειδικό έχει η σέλα των XR;

είναι χόνΔα και αυτό από μόνο του είναι ένα θέμα

virus
29/12/2015, 05:31
Πήγα πελάτης την πρώτη φορά και έφυγα φίλος.

και φιλος εμεινε τελικα. πολυ καλος μαστορας!!

gr_rocker
30/12/2015, 22:13
Καλησπέρα σε όλους. Εγώ λοιπόν είμαι ο άμεσα ενδιαφερόμενος . Αλλά για να μην παιδεύω άλλο τον φίλο Αριστείδη , να εξηγήσω και εγώ λίγο καλύτερα. Η σέλα του XR δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο , εκτός αν ιδιαίτερο θα το χαρακτίριζε το ότι είναι μια σέλα για MX (πάνω κάτω όλες ίδιες) . Ομολογώ πως δεν είχα ψάξει και πολύ για το που μπορώ να αναθεσω την επισκευή της αλλά (ισως και να έτυχε) , τα δύο τυχαία μαγαζιά που ρώτησα λιγο παλιότερα , ήταν αρνητικοί στο να μου αντικαταστήσουν το αφρολεξ. "Γιατί έτσι ;" , ρώτησα και εγω με την σειρά μου. - "Γιατί είναι δυσκολο το σχημα της σέλας και δεν μπορω να σου πω με εγγυηση 100% οτι το αποτέλεσμα θα είναι όπως θα ήταν και η σέλα στα νιάτα της. " Γι αυτό λοιπόν και αναρτηθηκε και ένα τέτοιο post εδώ . :) . Επειδή έχω κόλλημα και με την εμφάνιση της μηχανής μου , έψαξα και βρήκα ένα πολύ συγκερκιμένο κάλυμμα και το αγόρασα ήδη . Θα το πάω λοιπόν σε ένα από τα μαγαζιά που μου αναφέρατε να δω αν μπορούν να με βοηθήσουν με την τοποθέτηση αυτού του καλύμματος και κυρίως με την "αναζωογόνηση " του αφρολεξ . Ευχαριστώ πάντως όλους για την βοήθεια !

stefanos
30/12/2015, 22:47
Η τοποθέτηση του καλύμματος είναι πολύ εύκολη.
Ο αφρός είναι άλλο θέμα.
Στο xr μου φοράω ένα αφρολέξ tecnosel, πολύ με βόλεψε έκλεισε τη λακούβα στη σέλα που σε σπρώχνει στο ντεπόζιτο, αλλά δεν βλέπω να υπάρχουν τώρα πιά.

gr_rocker
30/12/2015, 22:51
Η τοποθέτηση του καλύμματος είναι πολύ εύκολη.
Ο αφρός είναι άλλο θέμα.
Στο xr μου φοράω ένα αφρολέξ tecnosel, πολύ με βόλεψε έκλεισε τη λακούβα στη σέλα που σε σπρώχνει στο ντεπόζιτο, αλλά δεν βλέπω να υπάρχουν τώρα πιά.

Ναι γιατί η tecnosel έκλεισε και από τότε όλοι κλαίμε ... Ήξερα για τα τέλεια καλύμματα που έφτιαχνε , αλλά δεν ήξερα ότι είχε βγάλει και αφρολέξ. Κρίμα ... Όσο για την "λακκούβα " που λες, αυτό είναι πιθανώς που κάνει και την αντικατάσταση του αφρολέξ δύσκολη.

mallioris
06/01/2016, 12:49
http://www.motok-seats.com/store/gr

ΕΓΓΎΗΣΗ για ποιότητα, ποικιλία και δυνατότητες για το απίθανο.......η ποιότητα της εργασίας τους, ξεπερνά κατά πολύ την Γερμανική ποιότητα κατασκευής της σέλας, της BMW f800 GS, που αναγκάστηκα να αντικαταστήσω........

zopas
06/01/2016, 16:14
http://www.motok-seats.com/store/gr

ΕΓΓΎΗΣΗ για ποιότητα, ποικιλία και δυνατότητες για το απίθανο.......η ποιότητα της εργασίας τους, ξεπερνά κατά πολύ την Γερμανική ποιότητα κατασκευής της σέλας, της BMW f800 GS, που αναγκάστηκα να αντικαταστήσω........

+1000 η δουλεια του συγκεκριμενου ειναι ετη φωτος μπροστα σε σχεση με αλλους με αλλους μαστορες...μου εφτιαξε σελα (6ωρες δουλεψε πανω της) και κανενας δεν θελει να κατεβει οταν ανεβει πανω της...αλλα δεν ειναι φθηνος οπως αλλοι...