PDA

View Full Version : Μπαγκαζιερα



anavatis19
29/12/2015, 00:06
Καλησπερα και παλι. Ηθελα να μαθω ποσα λιτρα ειναι το ελαχιστο ωστε η μπαγκαζιερα πισω να παιρνει 2 full face κρανοι? Απο μαρκες επισης εχει σημασια το ποια ειναι καλη? πχ η Givi που βλεπω πολυ συχνα ειναι τοσο καλη? Και τι διαφορες εχουν με τις μαμα εκτος του ειναι πιο φθηνες συνηθως?

George_Sp
29/12/2015, 04:46
Καλημέρα.
Για 2 full face κράνη θες ελάχιστο 47λίτρα.
Η Givi πουλάει αρκετά γιατί είναι όντως αρκετά ποιοτική αλλά μετράει και από εμφάνιση σε σχέση με τα πιο κλασσικά σχέδια σε Kappa ή Hepcok&Becker ας πούμε.
Όλες έχουν τα προβληματάκια τους. Για να τα αποφύγεις πρέπει να τηρείς τη χρήση κάτω από τα όρια του κατασκευαστή.
Αν η Givi σου λέει οτι το μέγιστο φόρτωμα είναι 15κιλά και σε νορμάλ δρόμους χωρίς συντονισμούς και εσύ βάζεις 16κιλά και ανεβοκατεβαίνεις πεζοδρόμια θα πάρεις τις βάσεις του πιατέλου στο χέρι σε λιγότερο από χρόνο.
Τη δικιά μου Givi V47 monokey την έχω περίπου 2χρόνια και τη φορτώνω 2 κράνη, ή έως 2 laptop σε τσαντες μεταφοράς (10κιλά) ή σουπερμαρκετ έως 15κιλά. Οι βάσεις του πιατέλου και η γενικότερη κατάσταση είναι άριστη.

349119

spyrakos35
29/12/2015, 05:15
η givi είναι (από τις πλαστικές) η πιο καλή/γνωστή κλπ κλπ....

ωστόσο υπάρχει και η kappa η οποία είναι της ίδιας εταιρείας (givi) αλλά πιο φτηνή και με κατατί χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής.... ουσιαστική διαφορά μηδέν....

σε shad ΔΕΝ πας (δική μου άποψη)

εκεί που θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη βάση είναι στη βάση στήριξης και ειδικότερα στο δοντάκι που έχει για να ασφαλίζει με την βαλίτσα (να είναι μεταλλικό ή τουλάχιστον χοντρό πλαστικό)

anavatis19
29/12/2015, 08:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κατατοπιστικοτατοι θα έλεγα. Οπότε πάω σε givi με κλειστά μάτια.

spyrakos35
29/12/2015, 08:32
Κοιτα παντως και τις kappa πριν αγορασεις.....

Η διαφορα τιμης μπορει να ειναι σημαντικη και ενταξει, δεν ειπαμε οτι η μια τα σπαει η αλλη ειναι για τον μπεο

;)

ptc
29/12/2015, 08:37
Επισης μια συμβουλη. Αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος, απεφευγε να την κουμπωνεις/ξεκουμπωνεις ολη την ωρα. Οπως ειπε και ο spyrakos35 πιο πανω, το κουμπωμα ειναι πολυ σημαντικο αφου αυτο ουσιαστικα κραταει ολη την κατασκευη στη θεση της. Και αν μιλαμε για 47αρα+ ο ογκος και το βαρος δεν ειναι αστεια... Οποτε οσο λιγοτερο μπαινοβγαινει η μπαγκαζιερα τοσο λιγοτερη φθορα και στο μηχανισμο και μικροτερη πιθανοτητα να την κουμπωσεις καμια φορα λαθος.

George_Sp
29/12/2015, 08:42
Επισης μια συμβουλη. Αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος, απεφευγε να την κουμπωνεις/ξεκουμπωνεις ολη την ωρα. Οπως ειπε και ο spyrakos35 πιο πανω, το κουμπωμα ειναι πολυ σημαντικο αφου αυτο ουσιαστικα κραταει ολη την κατασκευη στη θεση της. Και αν μιλαμε για 47αρα+ ο ογκος και το βαρος δεν ειναι αστεια... Οποτε οσο λιγοτερο μπαινοβγαινει η μπαγκαζιερα τοσο λιγοτερη φθορα και στο μηχανισμο.

2χρονιές κουμπώνω ξεκουμπώνω 2 φορές τη μέρα. Επειδή παρκάρω σε πεζοδρόμιο κολλητά σε τοίχο δεν την αφήνω κάτω με τη μηχανή είτε γιατί δε θέλω να την ανοίξουν χωρίς λόγο, είτε γιατί δε θέλω να εμποδίζω κάποιον να περάσει πιο εύκολα από το δείγμα πεζοδρομίου που έχουμε.
Προς το παρόν το κούμπωμα και το κλείδωμα σαν μηχανισμοί και εφαρμογή είναι όπως τη 1η μέρα. Ούτε καν λαδάκι δεν έχω ρίξει στη κλειδαριά και πριν λίγες μέρες άρχισε να σκούζει λίγο οπότε θα φάει λίγο λαδάκι για 1η φορά.

ptc
29/12/2015, 08:50
2χρονιές κουμπώνω ξεκουμπώνω 2 φορές τη μέρα. Επειδή παρκάρω σε πεζοδρόμιο κολλητά σε τοίχο δεν την αφήνω κάτω με τη μηχανή είτε γιατί δε θέλω να την ανοίξουν χωρίς λόγο, είτε γιατί δε θέλω να εμποδίζω κάποιον να περάσει πιο εύκολα από το δείγμα πεζοδρομίου που έχουμε.
Προς το παρόν το κούμπωμα και το κλείδωμα σαν μηχανισμοί και εφαρμογή είναι όπως τη 1η μέρα. Ούτε καν λαδάκι δεν έχω ρίξει στη κλειδαριά και πριν λίγες μέρες άρχισε να σκούζει λίγο οπότε θα φάει λίγο λαδάκι για 1η φορά.

Δε λεω πως σε 2 χρονια θα χαλασει, αλλα μπορεις ευκολα να φανταστεις πως η φθορα που θα εχει ο μηχανισμος της δικιας σου σε 5 χρονια ας πουμε θα ειναι μεγαλυτερος απο καποια που δε βγαινει ολη την ωρα. Επισης ελαχιστοποιεις και την πιθανοτητα να μην την κουμπωσεις σωστα κανα πρωι που δεν εχεις πιει τον καφε σου και εισαι ακομα μισοκοιμισμενος.

Anyway, ειπα να το αναφερω ως σκεψη, ο καθενας κρινει για τον εαυτο του. ;)

George_Sp
29/12/2015, 08:57
Δε λεω πως σε 2 χρονια θα χαλασει, αλλα μπορεις ευκολα να φανταστεις πως η φθορα που θα εχει ο μηχανισμος της δικιας σου σε 5 χρονια ας πουμε θα ειναι μεγαλυτερος απο καποια που δε βγαινει ολη την ωρα. Επισης ελαχιστοποιεις και την πιθανοτητα να μην την κουμπωσεις σωστα κανα πρωι που δεν εχεις πιει τον καφε σου και εισαι ακομα μισοκοιμισμενος.

Anyway, ειπα να το αναφερω ως σκεψη, ο καθενας κρινει για τον εαυτο του. ;)

ναι αλλά η δικιά μου που κάθε βράδυ τη βάζω για ύπνο μέσα στο σπίτι με κουβερτούλα είναι ακόμα σα καινούρια :lol:

Pan (dvs)
29/12/2015, 09:40
46 αρα και πανω,αλλα σε καποιες πρεπει να κανεις δοκιμη,γιατι ειναι χαμηλες και δεν τα παιρνουνε.

Την shad 46 την εχω βαλει σε τρεις μηχανες τα τελευταια 7-8 χρονια και δεν μασαει.Βαρη πανω απο 7-8 κιλα μπορει να σου σπασουνε τη βαση η ακομη και τα σημεια που βιδωνει στη μηχανη.

gior-gos
29/12/2015, 13:38
Ειχα kappa 48l για 5 χρονια. Χωραει 2 full face κρανη.

Την εβαζα - εβγαζα χωρις ποτέ να παθει κατι ουτε ο μηχανισμος ουτε κατι άλλο.

Απο φορτωμα αστα.. Δε ξερω τα κιλα που προτεινε ο κατασκευαστης· εβαζα πανω οτι να ναι.

Το πιο βαρυ φορτωμα ηταν της παρακατω φωτο. Ο ασπρος μουσαμας (του οποίου η διασταση ηταν μεγαλη) ηταν μουσαμας εκτυπωσης και ηταν πολυ βαρυς! Συνολικα το βαρος της μπαγκαζιερας πρεπει να επαιζε γυρω στα 25 κιλα, σιγουρα αρκετα παραπανω απ οσα προτεινε ο κατασκευαστης. Το μόνο ανησυχητικο ηταν οταν περναγα πανω απο λακουβες και ολη η μπαγκαζιερα ταλαντωνοταν σαν σουστα (μιλαμε ομως για πολυ ταλαντωση :D).

Γενικοτερα οι μπαγκαζιερες κλασης givi/kappa αντεχουν αρκετα παραπανω κιλα απ αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης.

Αυτες που ειναι επιφοβες ειναι κατι κινεζικες. Την ειχα πατησει ετσι μ ενα παπι της δουλειας. Ειχα φορτωσει πολυ την μπαγκαζιερα και μου φυγε στο δρομο, ξεκουμπωσε απ τη βαση της. Το ιδιο παθανε κι αλλοι συναδελφοι..


Βαρη πανω απο 7-8 κιλα μπορει να σου σπασουνε τη βαση η ακομη και τα σημεια που βιδωνει στη μηχανη.

Ναι οι βασεις της shad ειναι για τα μπαζα..

εχουν κοντά μπρατσα και βιδωνουν στο υποπλαισιο της μηχανης μόνο σ ενα σημειο.


349140

Pan (dvs)
29/12/2015, 14:21
Ναι οι βασεις της shad ειναι για τα μπαζα..

εχουν κοντά μπρατσα και βιδωνουν στο υποπλαισιο της μηχανης μόνο σ ενα σημειο.


349140

Εχω βαση Givi.Σε ολες τις βασεις το βαρος ψηλοσυντονιζει και κανει τη ζημια.

7Tolis
30/12/2015, 04:59
Shad έχει το δικό μου και πριν ένα μήνα με άδεια τη μπαγκαζιέρα έφυγε από τη θέση της μετά από λακουβα - κρατήρα. Givi και πάλι Givi.Έκτος χρόνος με Givi και όλα καλά as always.

spyrakos35
30/12/2015, 06:19
....

σε shad ΔΕΝ πας (δική μου άποψη)

εκεί που θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη βάση είναι στη βάση στήριξης και ειδικότερα στο δοντάκι που έχει για να ασφαλίζει με την βαλίτσα (να είναι μεταλλικό ή τουλάχιστον χοντρό πλαστικό)


Shad έχει το δικό μου και πριν ένα μήνα με άδεια τη μπαγκαζιέρα έφυγε από τη θέση της μετά από λακουβα - κρατήρα...

έτσι έψαχνα και γω αν σκότωσα κανέναν στην εθνική που μου έφυγε βραδιάτικα και χωρίς λακκούβα..... είχε σπάσει το δοντάκι που ήταν ένα πλαστικούλι του Μπέου.....

7Tolis
30/12/2015, 07:12
4 βίδες και 4 φαρδιές ροδέλες στον πάτο μαζί με τη βάση. Πλέον δε πρόκειται να φύγει ποτέ ξανά.