PDA

View Full Version : Κανονικό έντυπο άδειας κυκλοφορίας; Άδεια οδήγησης;



Ohm
29/12/2015, 12:18
στο κεπ, μετά από κανα μήνα+ αναμονή, μου δώσανε ένα κακοτυπωμένο φύλλο χαρτί με τίτλο "υπηρεσιακό αντίγραφο άδειας κυκλοφορίας" (που μεταξύ άλλων κυβισμό γράφει "0", τελευταία φορά που κοίταξα, το hornet δεν είναι με ηλεκτροκινητήρα :confused: )

δεν έχουνε χαρτί, λέει, να τυπώσουνε κανονική, οπότε δίνουν αυτό.

κόντεψα να πλακωθώ με την καθυστερημένη στο κεπ, όταν της ζήτησα να μου δώσουν κανα 2 ακόμα αντίγραφα, γιατί το κωλόχαρτο που μου δώσανε βγάζει-δεν βγάζει δίμηνο. Τεσπα.

Μετά, για δίπλωμα ("άδεια οδήγησης") λέει θα πρέπει να περιμένω, γιατί έχουν προβλήματα στο υπουργείο.

έχει κλατάρει τελείως το κράτος;

Για διαδικασίες που κανονικά θα έπρεπε να τελειώνουν μέσα σε δευτερόλεπτα, περιμένουμε μήνες; Πάνε καλά;

και η πλάκα είναι ότι υποτίθεται είναι υποχρεωμένοι να μου εκδόσουν καινούρια άδεια οδήγησης το πολύ σε 30 μέρες από την αίτηση; Σωστά θυμάμαι;

devil's animal
29/12/2015, 12:25
αφου θα το πηγαινεις σβηστο και δεν θα ακουγεται (stealth mode on), τι τα θες και εσυ τα κυβικα??

OldMan
29/12/2015, 12:34
για δίπλωμα ("άδεια οδήγησης") λέει θα πρέπει να περιμένω

Προφανως υποθέτουν ότι καποτε θα μαθεις να οδηγεις...

BLiTzER
29/12/2015, 12:37
και η πλάκα είναι ότι υποτίθεται είναι υποχρεωμένοι να μου εκδόσουν καινούρια άδεια οδήγησης το πολύ σε 30 μέρες από την αίτηση; Σωστά θυμάμαι;

Θα σε συμβούλευα να ανατρέξεις στη συγκεκριμένη οδηγία και να τους αναλύσεις γραπτώς ολόκληρη την παράγραφο, λέξη προς λέξη, μέχρι να τους πείσεις.

Bladerunner
29/12/2015, 12:40
Σε αυτή την σελίδα του μεταφορών (http://www.yme.gov.gr/index.php?getwhat=1&oid=1407&id=&tid=1538) μπορείς να δει σε ποιο στάδιο βρίσκεται η εκτύπωση του διπλώματος.

Δεν ξέρω αν περιλαμβάνει όλες τις περιπτώσεις. Όπως αντικατάσταση π.χ

Ohm
29/12/2015, 12:46
25% SNR, καλά πάμε...

φχαριστώ, bladerunner

Road Pirat
29/12/2015, 13:15
Ήταν που ήταν σκορποχώρι ήρθαν και οι αριστεροί και το αποτέλιοσαν. Τον τελευταίο χρόνο πολλές υπηρεσίες δουλεύουν πολύ χειρότερα από ότι δούλευαν παλιά

Nostradamus
30/12/2015, 07:51
Ήταν που ήταν σκορποχώρι ήρθαν και οι αριστεροί και το αποτέλιοσαν. Τον τελευταίο χρόνο πολλές υπηρεσίες δουλεύουν πολύ χειρότερα από ότι δούλευαν παλιά

Αυτό έτσι ήταν τα τελευταία χρόνια..
Κάπου έχει ένα θέμα για μέλος που ήθελε να ταξιδέψει εκτός και τελικά νομίζω το πήρε το μαγικό χαρτάκι..

THEOD
30/12/2015, 14:22
δεν έχουνε χαρτί, λέει, να τυπώσουνε κανονική, οπότε δίνουν αυτό.


Δεν έχουν εδώ και χρόνια χαρτί και δεν θα έχουν για τα επόμενα... Μιλάμε για απύθμενο χάλι... Υπάρχουν 2 τρόποι για να πάρεις κανονική άδεια
1. Αν μαζί με την ασφάλεια βγάλεις και πράσινη κάρτα κάλυψης στο εξωτερικό τότε προσκομίζεις την πράσινη κάρτα και το Υπουργείο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ (αφού υποτίθεται ότι θα ταξιδέψεις εκτός Ελλάδος και το παλιόχαρτο δεν ισχύει εκτός συνόρων) σου βγάζει κανονική άδεια...
2. Τσιμπάς έναν "διεκπεραιωτή" από αυτούς που αλωνίζουν απ' έξω και του σκάς 40-50 ευρώ... Σε 2-3 ώρες έχεις την κανονική σου άδεια...

Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά εγώ αυτούς ξέρω... :wave2:

akis_trevor
30/12/2015, 14:27
Δεν έχουν εδώ και χρόνια χαρτί και δεν θα έχουν για τα επόμενα... Μιλάμε για απύθμενο χάλι... Υπάρχουν 2 τρόποι για να πάρεις κανονική άδεια
1. Αν μαζί με την ασφάλεια βγάλεις και πράσινη κάρτα κάλυψης στο εξωτερικό τότε προσκομίζεις την πράσινη κάρτα και το Υπουργείο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ (αφού υποτίθεται ότι θα ταξιδέψεις εκτός Ελλάδος και το παλιόχαρτο δεν ισχύει εκτός συνόρων) σου βγάζει κανονική άδεια...
2. Τσιμπάς έναν "διεκπεραιωτή" από αυτούς που αλωνίζουν απ' έξω και του σκάς 40-50 ευρώ... Σε 2-3 ώρες έχεις την κανονική σου άδεια...

Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά εγώ αυτούς ξέρω... :wave2:

Υπαρχει θεμα για τις αδειες σε α4 και εξωτερικο.
Εγω παντως πηρα τα τετοια μου με και χωρις πρασινη καρτα.

THEOD
30/12/2015, 14:31
Προχθές μπροστά μου στο γκισέ του Υπουργείου παλλικάρι με πράσινη κάρτα στο χέρι (και αφού χρειάστηκε να βάλει τις φωνές βεβαίως-βεβαίως) εφυγε με κανονική άδεια... Μου έκανε εντύπωση η φάση και ρώτησα τον "διεκπεραιωτή" που ήταν εκεί μαζί μου και αυτός μου ανέφερε αυτά απου έγραψα...Με ρώτησε δε αν ήθελα και εγώ κανονική άδεια (με το αζημίωτο βεβαιως-βεβαίως...) και αρνήθηκα να τα σκάσω... :wave2:

leftos
31/12/2015, 12:55
Οταν ειχε πεσει το συστημα του υπουργειου πριν κανα 2 μηνο ( ειχε γραφτει και εδω μεσα ) μετα εβγαλανα ανακοινωση οτι αποκατασταθηκε η βλαβη και μπλα μπλα ... Και οτι εχουν παραγγελθει πρασινα κανονικα χαρτια αδειας για τα επομενα 5 χρονια και γι 'αυτους που δεν εχουν για να βγαλουν κανονικες.
Το θεμα ειναι οτι μαλλον ειναι αλλη μια του αερα.. Η θα μας βαλουν ολους εμας που εχουμε χαρτια να πληρωσουμε ενα 30αρικο για να μας δωσουν πρασινες..

Ohm
31/12/2015, 13:11
Δεν έχουν εδώ και χρόνια χαρτί και δεν θα έχουν για τα επόμενα... Μιλάμε για απύθμενο χάλι... Υπάρχουν 2 τρόποι για να πάρεις κανονική άδεια
1. Αν μαζί με την ασφάλεια βγάλεις και πράσινη κάρτα κάλυψης στο εξωτερικό τότε προσκομίζεις την πράσινη κάρτα και το Υπουργείο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ (αφού υποτίθεται ότι θα ταξιδέψεις εκτός Ελλάδος και το παλιόχαρτο δεν ισχύει εκτός συνόρων) σου βγάζει κανονική άδεια...
2. Τσιμπάς έναν "διεκπεραιωτή" από αυτούς που αλωνίζουν απ' έξω και του σκάς 40-50 ευρώ... Σε 2-3 ώρες έχεις την κανονική σου άδεια...

Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι τρόποι αλλά εγώ αυτούς ξέρω... :wave2:

το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι έχουν χαρτί μια χαρά, αλλά προσπαθούν να βγάλουν φράγκα.

noodles
03/01/2016, 17:59
να το δεχθω οτι δεν εχουν χαρτι (ηλιθιο ακουγεται, αλλα οκ) αλλα πως γινεται να βρησκουν οταν τσιμπανε το 30αρικο? παει ο υπαλληλος και αγοραζει μονος του?
1,5 χρονο στο παπι ειχα για αδεια το χαρτι α4. καθε μηνα ρωταγα (ειναι 1.5χλμ το κεπ απο εδω που μενω και περναω συχνα) για "πρασινη αδεια" και μου λεγανε τη δικαιολογια με το χαρτι.

taisteal
04/01/2016, 01:37
να το δεχθω οτι δεν εχουν χαρτι (ηλιθιο ακουγεται, αλλα οκ) αλλα πως γινεται να βρησκουν οταν τσιμπανε το 30αρικο? παει ο υπαλληλος και αγοραζει μονος του?
1,5 χρονο στο παπι ειχα για αδεια το χαρτι α4. καθε μηνα ρωταγα (ειναι 1.5χλμ το κεπ απο εδω που μενω και περναω συχνα) για "πρασινη αδεια" και μου λεγανε τη δικαιολογια με το χαρτι.

Χαρτι εχουν,αλλα το χρησιμοποιουν κυριως για τα φορτηγα που πηγαινουν εξωτερικο,ειναι υποχρεωμενοι να εχουν γι'αυτο το λογο.
Και για τους πολυ φιλους η αυτους που πλΕρωνουν
:)

BLiTzER
04/01/2016, 08:19
Ουσιαστικά πληρώνεις το χαρτί υποχρεωτικά, αλλά αν θες να το πάρεις κιόλας, πρέπει να το ξαναπληρώσεις, προαιρετικά αυτή τη φορά. Ζήτω το ελληνικό κράτος!

DAYMAN
04/01/2016, 10:32
Ουσιαστικά πληρώνεις το χαρτί υποχρεωτικά, αλλά αν θες να το πάρεις κιόλας, πρέπει να το ξαναπληρώσεις, προαιρετικά αυτή τη φορά. Ζήτω το ελληνικό κράτος!

αυτο ακριβως!

Ohm
04/01/2016, 11:07
Ουσιαστικά πληρώνεις το χαρτί υποχρεωτικά, αλλά αν θες να το πάρεις κιόλας, πρέπει να το ξαναπληρώσεις, προαιρετικά αυτή τη φορά. Ζήτω το ελληνικό κράτος!

άντε από δω, που θες και χαρτί

πάρε τώρα :rtr: την Α4 από τον κρουστικό με το τελειωμένο μελάνι

και πολύ σου είναι:smokin:

άντε, τιμή μόνο για σένα ;) 30 ευρά επανέκδοση και 30 ευρά επειδή την έχασες...

δηλαδή, σου συνέβη μαλακία και το έχασες/στο κλέψανε και πρέπει να τρέχεις :panic:, αυτό δεν αρκεί για τιμωρία που δεν πρόσεχες και το έχασες, πρέπει να σε τιμωρίσει εξτρά :a38:

σα να πας στο γιατρό με σπασμένο πόδι και αυτός να σε χρεώσει όχι μόνο για να σε γιατρέψει, αλλά και κανα χιλιάρικο ακόμα, μόνο και μόνο επειδή το έσπασες. Και μια σφαλιάρα για να είμαΑς πρόσεχες.

ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΜΟΥΤΖΕΣ

Cpt. Haddock
04/01/2016, 11:11
Ειχα μια ψιλοαγωνια όταν κατέθεσα τα χαρτιά εδω (Ρεν) για να βγαλω γαλλικες πινακιδες, αλλα μια χαρα περασε με το Α4 (Α4 περφορέ απο εκτυπωτη με ακιδες... :rolleyes: )

ΤΟ κοίταξαν λιγο περίεργα ("ΑΥΤΟ ειναι η άδεια κυκλοφορίας;" ) αλλα πέρασε χωρις προβλημα

Συνολικα 20 λεπτά διαδικασία, πηρα την προσωρινη άδεια και σε 2 μερες μου ήρθε ταχυδρομικα η κανονική. Απλά πράγματα. Α, τις πινακιδες τις φτιαχνεις μονος σου όπου θες.

andreaspetr
05/01/2016, 01:16
φιλος μου θελει να στειλει αντιγραφο της αδειας του αυτοκινητου του στην ασφαλιστικη καποιου που τον τρακαρε και δεν το πιανει ουτε σκανερ ουτε φαξ,μονο η σφραγιδα φαινεται και ενα ασπρο χαρτι...

motoexelixis
05/01/2016, 10:59
φιλος μου θελει να στειλει αντιγραφο της αδειας του αυτοκινητου του στην ασφαλιστικη καποιου που τον τρακαρε και δεν το πιανει ουτε σκανερ ουτε φαξ,μονο η σφραγιδα φαινεται και ενα ασπρο χαρτι...

ας την κανει μια φωτοτυπια πρωτα ασπρομαυρη,και ας τη στειλει με φαξ.ετσι κι αλλιως και οι αποδειξεις απο τις τραπεζες με τον ιδιο τροπο στελνονται..

motoexelixis
05/01/2016, 10:59
η επανεκδοση αδειας σε περιπτωση απωλειας, δεν χρεωνεται

Ohm
05/01/2016, 11:16
η επανεκδοση αδειας σε περιπτωση απωλειας, δεν χρεωνεται

μμμ ίσως

η επανέκδοση άδειας οδήγησης όμως, χρεώνεται :(

amyroukai
05/01/2016, 16:45
η επανεκδοση αδειας σε περιπτωση απωλειας, δεν χρεωνεται

Το αυτό και λόγω φθοράς.

bruno
26/01/2016, 15:46
Το παραλογο αυτου του τοπου συνεχειζεται.Σταματαει την γυναικα η τροχαια για ελεγχο και της λεει ότι η αδεια δεν ισχυει,με το χαρτι Α4 δηλαδή και χαρη σου κανω και καλα.Τελικα τι γινετε με αυτό;

motoexelixis
27/01/2016, 18:13
την τρολαρε ο μπατσος..

leo1964
30/01/2016, 20:44
Το παραλογο αυτου του τοπου συνεχειζεται.Σταματαει την γυναικα η τροχαια για ελεγχο και της λεει ότι η αδεια δεν ισχυει,με το χαρτι Α4 δηλαδή και χαρη σου κανω και καλα.Τελικα τι γινετε με αυτό;

Να πάει να παραπονεθεί στον διευθυντή τροχαίας όπου ανήκουν αυτοί οι απαράδεκτοι τροχονόμοι!!
Να ακολουθήσει έγγραφη διαμαρτυρία και στο υπουργείο με αριθμό πρωτοκόλλου!!!
έτσι για το τρολάρισμα ρε γαμώτο