PDA

View Full Version : Προστασία αυτιών / Ωτοασπίδες



ptc
29/12/2015, 21:33
Χρησιμοποιειτε ωτοασπιδες; Αν ναι, σε ποιες περιπτωσεις(μονο μεγαλα ταξιδια ή πιο συχνα);

Εχετε καποιο συγκεκριμενο προϊον που προτιματε; Απο πού αγοραζετε;


(αν υπαρχει καποιο αλλο σχετικο thread μου το λετε, γιατι δε βρηκα κατι στην αναζητηση)

bros400pgm
29/12/2015, 21:43
Εγώ ναι. Κάτι πανακριβες είχα πάρει σιλικόνης με 2 φίλτρα που κόβουν τον θόρυβο. Καλές ειναι

AUFGEBRACHT
29/12/2015, 21:48
Χρησιμοποιώ σε μεγάλα ταξίδια μόνο (ή μάλλον χρησιμοποιούσα γιατί έχω καιρό να πάω μεγάλο ταξίδι). Στην αρχή είχα πάρει κάποιες απλές αφρώδεις από φαρμακείο, δεν μου έκαναν, τελικά αγόρασα από το motoraid ωτοασπίδες σιλικόνης οι οποίες μπορούν να πλυθούν ή να καθαριστούν κιόλας και αυτό είναι και υγιεινό και βολικό. Είμαι ευχαριστημένος, δεν κατεβαίνω με κεφάλι κουδούνι. Εγώ βρίσκω θετικό ότι δεν σε "απομονώνουν" τελείως από το περιβάλλον, μπορείς να ακούσεις κάποιους βασικούς ήχους, π.χ. τον κινητήρα έστω και με δυσκολία, ενώ δεν είναι καθαρά μοτοσυκλετιστικές καθώς η συσκευασία έλεγε πως προορίζονται για προστασία της ακοής σε συναυλίες... Η μάρκα είναι αυτή:
http://www.motoraid.eu/earplugs-hearos

AUFGEBRACHT
29/12/2015, 21:49
Εγώ ναι. Κάτι πανακριβες είχα πάρει σιλικόνης με 2 φίλτρα που κόβουν τον θόρυβο. Καλές ειναι

Alpine motosafe μήπως;

SHOOTER045
29/12/2015, 22:08
Χρησιμοποιειτε ωτοασπιδες; Αν ναι, σε ποιες περιπτωσεις(μονο μεγαλα ταξιδια ή πιο συχνα);

Εχετε καποιο συγκεκριμενο προϊον που προτιματε; Απο πού αγοραζετε;


(αν υπαρχει καποιο αλλο σχετικο thread μου το λετε, γιατι δε βρηκα κατι στην αναζητηση)

Μονο στο σκοπευτήριο, και μονο με μεγάλα διαμετρηματα

bros400pgm
29/12/2015, 22:13
Ναι!!!
http://www.motoraid.eu/rider/earplugs/moto-safe

ptc
29/12/2015, 22:22
Ναι!!!
http://www.motoraid.eu/rider/earplugs/moto-safe

"Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη". :sick:

Αξιζουν λες;

BLiTzER
29/12/2015, 22:44
Μόνο όταν κάθομαι σε ακουστικό σετ.

Διαλέξτε από δω και αφήστε τα μοτομάγαζα: http://drumstore.gr/index.php?route=product/category&path=59_610_654

ptc
29/12/2015, 23:00
Μόνο όταν κάθομαι σε ακουστικό σετ.

Διαλέξτε από δω και αφήστε τα μοτομάγαζα: http://drumstore.gr/index.php?route=product/category&path=59_610_654

Έχει τις alpine στα €22...:a013:

amyroukai
30/12/2015, 00:12
Παντού, σχεδόν πάντα.
Ξεκίνησα με 3Μ πορτοκαλί "σφουγγαράκι", δοκίμασα σιλικόνης από φαρμακείο, alpine motosafe, τώρα κουβαλάω σιλικόνης και κατι φτηνές του λιντλ σαν τις motosafe.

Ολες κάνουν δουλειά, η διαφορά ειναι στο πόσο ζουν.

basilis_k6
30/12/2015, 00:52
εγω πήρα για πρώτη φορα μπαλακλάβα και επειδη κόβει λίγο θόρυβο μου άρεσε. δεν ενοχλει κιολας σας το καυλι μεσα στο αυτι. σκέφτομαι να ράψω δυο στρογγυλά υφάσματα έξτρα πάνω της να μονώσω κιάλλο το θόρυβο. do it yourself φαση...

sniper
30/12/2015, 01:04
Χρησιμοποιειτε ωτοασπιδες; Αν ναι, σε ποιες περιπτωσεις(μονο μεγαλα ταξιδια ή πιο συχνα);

Εχετε καποιο συγκεκριμενο προϊον που προτιματε; Απο πού αγοραζετε;


(αν υπαρχει καποιο αλλο σχετικο thread μου το λετε, γιατι δε βρηκα κατι στην αναζητηση)

Nαι, ειδικά ο συνδυασμός ολόσωμη ελεύθερη και Arai, αν το πας ψηλά πονάνε μετά από λίγο.

Μονο στο σκοπευτήριο, και μονο με μεγάλα διαμετρηματα
Κακώς, η κακώσεις των τυμπάνων είναι συσσωρευτικές..

bros400pgm
30/12/2015, 08:30
"Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη". :sick:

Αξιζουν λες;

Ναι. Είχα δει αρκετή βελτίωση σε συνθηκες πιστας κ βόλτας. Το καλό είναι ότι δεν έχουν χαλάσει κιόλας κ τις έχω 4 νομίζω χρόνια.

sapila racing
30/12/2015, 09:02
Παρε της 3E, ειναι φτηνές και κανουν μια χαρα την δουλειά τους.

o teos
30/12/2015, 09:12
Παρε της 3E, ειναι φτηνές και κανουν μια χαρα την δουλειά τους.


Βαζεις και τα καπακια η χωρις??:lol::lol::D

349204

stam2
30/12/2015, 09:12
εδώ μέσα διάβασα πριν καιρό για κάποιον που έπαθε ζημιά στο αυτί λόγω χρήσης ωτασπίδων εξαιτίας της διαφοράς πίεσεων της ατμόσφαιρας.

οι ωτασπίδες που παραθέτει ο bros400pgm γράφουν πως "Οι ανοικτοί δίαυλοι των φίλτρων διασφαλίζουν ότι δεν θα δημιουργηθούν διαφορές στην πίεση και έτσι ενώ τα φοράτε δεν έχετε την αίσθηση της απομόνωσης από το περιβάλλον", που εν μέρει δείχνει ότι δεν δημιουργούνται διαφορές στην πίεση αλλά δεν το διασφαλίζει σαν πρόταση αυτό....

Όλες οι υπόλοιπες δεν γράφουν τίποτα σχετικό...

bros400pgm
30/12/2015, 09:56
Παρε της 3E, ειναι φτηνές και κανουν μια χαρα την δουλειά τους.

Αυτες βουλωνουν το αυτί ρε συ. Είναι οκ για ένα session στην πίστα, αλλά για βόλτα μου έσπαγαν τα νεύρα...

sapila racing
30/12/2015, 10:04
Αυτες βουλωνουν το αυτί ρε συ. Είναι οκ για ένα session στην πίστα, αλλά για βόλτα μου έσπαγαν τα νεύρα...

Εμένα μια χαρά μου κάθονται και σε μεγαλες διαδρομές κι είναι οι πιο 'ήσυχες΄που εχω δοκιμάσει.
Με τυπου σιλικόνης και Arai RX7 δεν γινεται δουλειά.
Στην πίστα δεν φοράω ωτοασπίδες συνήθως, μου αρεσει να ακούω το μοτέρ! :D

Mariner
30/12/2015, 10:19
Ναι!!!
http://www.motoraid.eu/rider/earplugs/moto-safe

Και εγώ τις alpine εδώ και πολλά χρόνια (τουλάχιστον απο το 2009 - το ίδιο ζευγάρι) Κόβουν πολύ άχρηστο θόρυβο αλλά μπορείς να μιλήσεις άνετα με κάποιον (πχ διοδια/βενζινάδικο). Η τιμή μπορεί να είναι λίγο τσουχτερή αλλά κάνουν απόσβεση μιας και πλένονται οπότε μπορείς να τις κρατήσεις χρόνια.

ptc
30/12/2015, 10:24
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Βλεπω να πηγαινω για alpine...

Καπου ειχα διαβασει πως καλο ειναι να μην αλλαζεις ωτοασπιδες αναμεσα στα δυο αυτια (δλδ να μπαινει η ιδια ωτοασπιδα παντα μονο στο δεξι και η αλλη παντα μονο στο αριστερο) γιατι μπορει να προκληθουν μολυνσεις (λογω διαφορετικης μικροβιακης χλωριδας ή κατι τετοιο). Μαλιστα ειχα δει σε ωτοασπιδες σιλικονης φιλου να εχουν επανω R και L για να τις ξεχωριζεις. Οι alpine εχουν κατι τετοιο;

BLiTzER
30/12/2015, 10:29
Συνήθως έχουν LR ή διαφορετικά χρώματα. Δεν ξέρω αν έχουν οι συγκεκριμένες. Αν όχι, κάνεις ένα σημαδάκι μόνος σου.

bros400pgm
30/12/2015, 10:31
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Βλεπω να πηγαινω για alpine...

Καπου ειχα διαβασει πως καλο ειναι να μην αλλαζεις ωτοασπιδες αναμεσα στα δυο αυτια (δλδ να μπαινει η ιδια ωτοασπιδα παντα μονο στο δεξι και η αλλη παντα μονο στο αριστερο) γιατι μπορει να προκληθουν μολυνσεις (λογω διαφορετικης μικροβιακης χλωριδας ή κατι τετοιο). Μαλιστα ειχα δει σε ωτοασπιδες σιλικονης φιλου να εχουν επανω R και L για να τις ξεχωριζεις. Οι alpine εχουν κατι τετοιο;



Δεν το ήξερα αυτό.Αλήθεια ισχύει;

Grafton 505
30/12/2015, 10:33
Δοκιμάζοντας διαφορετικά υλικά (σφουγκάρι, σιλικόνη, εύπλαστη σιλικόνη) κατέληξα σε φτιαχτές από μαγαζί με ακουστικά βαρηκοΐας και ησύχασα.
Είναι ακριβές αλλά θεωρώ ότι το αξίζουν τα ώτα μου.

ptc
30/12/2015, 10:46
Δεν το ήξερα αυτό.Αλήθεια ισχύει;

Το ειχα διαβασει σε καποιο ξενο φορουμ, οπου καποιος ρωτουσε γιατι οι ωτοασπιδες του ειχαν διαφορετικο χρωμα η μια με την αλλη. Δεν ηταν καμια σουπερ εγκυρη πηγη δλδ αλλα μου ακουστηκε λογικο.

BLiTzER
30/12/2015, 10:52
Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει, αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ρισκάρεις. Καλό είναι η κάθε ωτοασπίδα να μπαίνει στο αυτί της.

macdeath_s
30/12/2015, 12:04
Χρησιμοποιούσα παλιότερα όταν δούλευα p.a. (ήχος σε συναυλίες) με σωστά μεροκάματα και υπήρχε ακόμη δουλειά στον ήχο. Tότε λοιπόν τα χα σκάσει καλά για ένα ζευγάρι από εδώ (http://www.meineohren.de/). 350 είχε πάει με δύο φίλτρα. Οι πιο σωστές ωτοασπίδες για προστασία αλλά και για ισορροπία (συχνοτική) είναι custom made για το κάθε αυτί. Αυτό γίνεται με ένα πιστόλι που πετάει ένα υλικό στο αυτί για να δημιουργήσει μετά το καλούπι του. Ύστερα πάνω στο καλούπι που θα βγει προσθέτεις φίλτρα για να κόβεις περισσότερα ή λιγότερα dB. Αυτές ήταν πανάκριβες γιατί αν δεν ήθελες να κόψεις πολλά dB άκουγες όλες τις συχνότητες σωστά και ισορροπημένα.

Για τη χρήση που λέμε εδώ όμως, θεωρώ ότι κάνουν και απλές 20-30€ αν η χρήση θα είναι σε πίστα. Σε ταξίδι/δρόμο όμως θα κουράσουν αν τις φοράμε ώρα. Προσωπικά θεωρώ ότι με ένα καλό κράνος που απομονώνει τον θόρυβο στο ταξίδι δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός αν έχετε τελικό/ολόσωμη που κάνει υπερβολικό θόρυβο. Στην πίστα με ολο τον χαμό που γίνεται και από τους γύρω makes sense.

George_M.
30/12/2015, 13:23
εχω δοκιμασει κ τις σιλικονατες τις ακριβες αλλα κ τις απλες,με βολεψαν καλυτερα οι απλες τυπου σφουγγαρι κ επειδη τις εχουμε αβερτα στην δουλεια εχω παντα στοκ.
απαραιτητες στα ταξιδια χωρις συζητηση...!!
μονη διαφορα των σιλικονατων με τις αλλες ειναι οταν εισαι σε τπτ βουνισια στορφιλικια οπου λογω διαφορας πιεσης χρειαζεσαι να ανασαινει ο πορος....

lykourgi
30/12/2015, 14:33
Δεν το ήξερα αυτό.Αλήθεια ισχύει;
Ναι ισχύει, για να μην μεταφέρονται μικρόβια κλπ από το ένα αυτί στο άλλο.
Το ίδιο ισχύει και στους φακούς επαφής. Ακόμη και αν είναι ίδιοι (L-R), δεν τους εναλλάσσεις ποτέ.

karellen
31/12/2015, 12:28
Κέρινες με 75 λεπτά και καθάρισες!
Αν τις πλάσεις και εφαρμόσουν καλά,δεν ακούς τίποτα,αν βουλώσεις μόνο το έξω μέρος του αυτιού σου κόβει το 50%.
Τις χρησιμοποιώ χρόνια, ενίοτε και στον ύπνο.
349298

p@nos
01/01/2016, 05:56
σφουγγαρενιες απο το φαρμακειο...καμμια φορα τις βρισκεις και με κατω απο 1ε...

LogOutGoRide
01/01/2016, 10:18
Χρόνια πολλά σε όλους.
Χρησιμοποιώ πάντα ωτοασπίδες όταν βγαίνω από την πόλη.
Συνήθως 3M ή würth που μας δίνουν στην δουλειά, αλλά έχω και κάποιες σε κουτάκι της Honda. Όχι σιλικόνης που δεν έβαλα ποτέ. Αφήνουν να περάσει ότι χρειάζεται από ήχο και έχω πάντα ήσυχο το κεφάλι μου όταν είχα το rx7gp, αλλά και τώρα με το HJC. Στην πίστα δεν φοράω, δεν με ενόχλησε ποτέ ο θόρυβος εκεί. Συνήθως έχω αρκετά ζευγάρια μαζί μου και όταν φτάσω εκεί που θέλω τις πετάω και ανοίγω καινούργιο σακουλάκι.

amyroukai
01/01/2016, 10:25
Οι 3Μ σε μαγαζιά με είδη προστασίας και ρουχισμού είναι σε κουτί 100 τεμαχίων, στο 20ρικο αν θυμάμαι σωστά;

McTalas
01/01/2016, 10:44
Εγω περνω απο το φαρμακειο κατι σφουγγάρενιες με 0,80€ καο ειμαι μια χαρα ευχαριστημένος. Και επειδη ειναι αφρωδες το υλικό αναπνεουν και δεν υπαρχει θεμα στην διαφορα πιεσης.

MG-KTiNoS
01/01/2016, 11:10
Σύμβουλή
Με τις ωτοασπίδες πάντα καθαρά χέρια και ωτοασπίδες. Με οινοπνευμα καθαρίζουν μια χαρά.
Το σφουγγκαράκι το προτιμώ γιατί δεν μπορεί να τραυματίσει το τύμπανο σε πρίπτωση που κάτι γίνει.

Ζεύκας
01/01/2016, 13:48
Σύμβουλή
Με τις ωτοασπίδες πάντα καθαρά χέρια και ωτοασπίδες. Με οινοπνευμα καθαρίζουν μια χαρά.
Το σφουγγκαράκι το προτιμώ γιατί δεν μπορεί να τραυματίσει το τύμπανο σε πρίπτωση που κάτι γίνει.

οι ωτοασπιδες απο σφουγγαρακι καθαριζουν με οινοπνευμα;

εγώ νόμιζα μόνο οι σιλικόνης

cpt.Harlock
01/01/2016, 15:29
Να πω κι εγώ τον πόνο μου...

Κράνος έχω το Nexx xt1. Έχω απίστευτο θόρυβο. Όταν λέω απίστευτο, εννοώ.... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Από χαμηλές ταχύτητες, (50 χλμ/ω) ο αέρας σφυρίζει και με ξεκουφαίνει.
Μετά από 1 ώρα οδήγηση έχω κεφάλι καζάνι. Σε βαθμό που επιρρεάζει τον τρόπο οδήγησής μου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Μπαλακλάβα φοράω πάντα, μια εντελώς λεπτή, για λόγους υγιεινής, να κρατάω το εσωτερικό καθαρό και δεν μεταβάλει πολύ το πόσο ακούγεται ο θόρυβος.

Αναγκαστικά λοιπόν πάω σε ωτασπίδες. Δοκίμασα σφουγκαράκια από φαρμακείο και η διαφορά ήταν απίστευτη. Η τιμή ήταν αν θυμάμαι καλά γύρω στα 3-4 Ευρώ το σετ των 5 ζευγαριών.
Στη συνέχεια αγόρασα και μια συσκευασία με τις κλασσικές κίτρινες της 3Μ (σφουγγαράκια επίσης) και η απόδοσή τους στο μπλοκάρισμα του θορύβου είναι ίσως και καλύτερη από της άλλες. Η διαφορά είναι πως είναι λίγο πιο σκληρές στην υφή και αρκετά πιο κοντό το σώμα (μικρότερο μήκος). Είναι αρκετά πιο φτηνές, πήρα την 10άδα περίπου με 3 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

Δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμα σε διαδρομή εκτός πόλης και για περισσότερο από μισή ώρα για να ξέρω πόσο άνετες θα είναι. Η μόνη προηγούμενη εμπειρία μου με ωτασπίδες ήταν στον στρατό που μας επέβαλαν (και καλά έκαναν...) να χρησιμοποιούμε σε βολές κτλ. Εκεί είχα δοκιμάσει για πρώτη φορά. Οι σιλικόνης δε μπορώ να πω πως ήταν κάτι καλύτερο από τα σφουγγαράκια τότε, δε με βόλευαν περισσότερο, ούτε απέδιδαν καλύτερα. Δεν είχα πάρει και τίποτα ακριβές η αλήθεια είναι.

Επίσης στην αρχή αισθανόμουν πολύ άβολα, όταν έβαλα για πρώτη φορά τότε, αλλά μετά συνήθισα. Έτσι πιστεύω θα συνηθίσω με τη χρήση και τώρα ξανά. Νομίζω κάτι σημαντικό που πρέπει να έχουμε κατά νου, είναι η πίεση του κράνους μας στην περιοχή του αφτιού: ένα κράνος πολύ σφιχτό πάνω από το αφτί, ενδέχεται να κάνει την χρήση τους (των ωτασπίδων, όχι των αφτιών!) ενοχλητική. Επίσης, η άνεση και η εφαρμογή (άρα και απόδοση...) είναι κάτι που μπορεί να διαφέρει πολύ από άτομο σε άτομο, εξαιτίας της ανατομίας του ακουστικού πόρου.

Τέλος, σχετικά με το αν η εναλλαγή από αριστερό σε δεξί αυτί μπορεί να προκαλέσει μολύνσεις... δεν ξέρω. Στον στρατό πάντως που δεν είχα ιδέα και τις φόραγα στην τύχη, δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Σε θέματα υγιεινής καλό θα είναι να έχουμε λίγο κοινή λογική: Πχ μην φοράτε τα ίδια σφουγγαράκια για 1 μήνα, το πορώδες υλικό τους είναι -φαντάζομαι- εξαιρετική φωλιά μικροοργανισμών.

7Tolis
03/01/2016, 12:04
το nexx εχει θόρυβο;Το nexx έχει θόρυβο;

iKTM
06/01/2016, 07:28
Δεν εχω φορεσει ποτε και εχω κανει και 15 ωρες πανω στη μηχανη σε ταξιδι...
Σαν να μην εχω αισθανθει την αναγκη... Προτιμω να ειμαι "ευαισθητος" στους γυρω θορυβους...

Sapadak
06/01/2016, 12:46
Δεν εχω φορεσει ποτε και εχω κανει και 15 ωρες πανω στη μηχανη σε ταξιδι...
Σαν να μην εχω αισθανθει την αναγκη... Προτιμω να ειμαι "ευαισθητος" στους γυρω θορυβους...

Οταν με το καλό κάνεις ενα ακουόγραμμα, θα σου πει ο ΩΡΛ αν τελικά έκανες ζημιά ή οχι, και πόσο μεγάλη

Pan (dvs)
06/01/2016, 16:58
Να πω κι εγώ τον πόνο μου...

Κράνος έχω το Nexx xt1. Έχω απίστευτο θόρυβο. Όταν λέω απίστευτο, εννοώ.... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Από χαμηλές ταχύτητες, (50 χλμ/ω) ο αέρας σφυρίζει και με ξεκουφαίνει.
Μετά από 1 ώρα οδήγηση έχω κεφάλι καζάνι. Σε βαθμό που επιρρεάζει τον τρόπο οδήγησής μου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Μπαλακλάβα φοράω πάντα, μια εντελώς λεπτή, για λόγους υγιεινής, να κρατάω το εσωτερικό καθαρό και δεν μεταβάλει πολύ το πόσο ακούγεται ο θόρυβος.

.........


Καταρχην εσυ εχεις σοβαροτερο προβλημα απο τα αυτια.Λεγεται παθητικη ασφαλεια.Παρε ενα αλλο κρανος πριν ειναι αργα.

Και εγω,οπως και οι περισσοτεροι,δεν μπορω να τις ανεχτω.Οποιος μπορει,καλο ειναι να τις φοραει.

rockobok
06/11/2016, 21:40
Με αφορμή το παρακάτω άρθρο

http://www.motorcyclistonline.com/riding-your-motorcycle-could-be-wrecking-your-ears

Η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισε.
Δε μου άρεσε ποτέ η ιδέα της οδήγησης
Με ωτοασπίδες αλλά δε το δοκιμασα και ποτέ.


Δε φτάνουν όλα τα αλλά θα μας κουφανουν κιόλας τα μοτοσακα!

KAGOURO
06/11/2016, 22:02
κάθε ηχητική συχνότητα θέλει και διαφορετικό τύπο ωτασπιδας....άλλη για τον εργάτη κομπρεσέρ....άλλη για το μηχανικο εργοστασίου....κοκ ! στα ταξίδια πάντα φοραω και ή κούραση περιορίζεται δραστικά. το δοκίμασα πολλές φορές στο Αθήνα Θεσσαλονικη που πήγαινα για πολλές ώρες με πολλά χλμ ! ....μέσα στην πόλη για διαδρομές μισής ώρας δεν τις χρησιμοποιώ.

amyroukai
06/11/2016, 22:09
Σχεδόν πάντα. Πολύ ωραίες οι "αφρού" της 3Μ αλλά ακριβές βγαίνουν τελικά. Δεν ξέρω αν αξίζει κουτί 100αδα από είδη προστασίας. Είχα πάρει τις motosafe της alpine.nl που ήταν εξαιρετικές. Τώρα έχω βολευτει με κάποιες από lidl.
Ακόμα και μέσα στην πόλη, ή άνεση ανεβαίνει κατακόρυφα.

Grafton 505
06/11/2016, 22:12
Ναι.

Φτιαγμένες για τα αυτιά μου σε κατάστημα για ακουστικά βαρηκοΐας και το Arai ας φωνάζει όσο θέλει.

Triathlon 7
06/11/2016, 23:57
Οποία συμπτωση.

Τις χρησιμοποιησα σημερα για πρωτη φορα. Τις απλες αφρου. Αλλη αισθηση οδηγησης. Δεν ειναι μονο η επιλεκτικη απομονωση των θορυβων, αφου ακους μονο αυτα που πρεπει και θελεις, ( εξατμιση, μοτερ, ηχους κυκλοφοριας και στα 170 χλμ. ενα απαλο θροϊσμα σαν αερακι!), αλλα μια γενικοτερη αναβαθμιση της ποιοτητας οδηγησης. Εχεις την εντυπωση οτι το μηχανακι πηγαινει πολυ πιο ανετα και σταθερα, μιας και η εξαλειφθεισα φασαρια δεν δημιουργει πλεον ψευδαισθησεις προσπαθειας - ασαφειας.

Στο εξης ενα σετακι θα ειναι μονιμο πανω στο μηχανακι. Να μπορω να τις αλλαζω συχνα για λογους υγιεινης. Στους ανοιχτους δρομους μονο. Μεσα στην ζουγκλα της πολης ομως, χρειαζεσαι ολες τις αισθησεις σου στο μαξιμουμ (οπως και στην πραγματικη ζουγκλα!) και νομιζω οτι ειναι καλυτερα χωρις αυτες.

George_M.
07/11/2016, 07:53
μετα απο αρκετες δοκιμες κατεληξα στις απλες αφρου,εδω κ 4-5 χρονια παντα σε καθε βολτα,ταξιδι.
εχω πολλα ζευγαρια μαζι μου κ καθε φορα βαζω καινουργιο.
κανουν εξαιρετικη δουλεια κ απογευγεις μη αναστρεψιμες ζημιες στην ακοη σου.

DAYMAN
07/11/2016, 08:04
υπαρχουν αφρου οι οποιες ειναι για πανω απο μια χρηση;

karellen
07/11/2016, 08:44
Ωτοασπίδες. Τις χρησιμοποιείτε;

Πάντα.Έχω κάτι ειδικές που συνδέονται μάλιστα στο κινητό/ΜΡ3 και παίζουν AC/DC,Purple,Clapton κλπ.:smokin:

yes-u
07/11/2016, 08:48
Ναι.

Φτιαγμένες για τα αυτιά μου σε κατάστημα για ακουστικά βαρηκοΐας και το Arai ας φωνάζει όσο θέλει.
Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός;

- Κόστος
- Διάρκεια ζωής
- Άνεση
- Ευκολία εφαρμογής
- Τρόπος εξίσωσης της πίεσης όταν αλλάζει το υψόμετρο.

Το τελευταίο είχε συζητηθεί και παλαιότερα, αλλά δε δόθηκε σαφής απάντηση. Προσωπικά, χρησιμοποιώ τις ωτασπίδες αφρού, αγορασμένες σε μεγάλη ποσότητα από ebay..

rockobok
07/11/2016, 09:27
υπαρχουν αφρου οι οποιες ειναι για πανω απο μια χρηση;

Στο στρατό τις χρησιμοποιούσα τουλάχιστον 4-5 βράδια κάθε ζευγαρι

amyroukai
07/11/2016, 09:37
υπαρχουν αφρου οι οποιες ειναι για πανω απο μια χρηση;

Αν είσαι λίγο προσεκτικός στο πώς τις ζουλας για να μπουν, όντως αντέχουν 3-4 φορές όπως είπε και ο έτερος χρήστης.

Mariner
07/11/2016, 09:41
Εδώ και πολλά χρόνια τις motosafe της alpine κυρίως σε πολύωρα ταξίδια στην εθνική. Σε μικρότερες διαδρομές απο επαρχιακούς δεν μου είναι πάντα απαραίτητες. Έχουν το καλό πως φιλτράρουν συγκεκριμένες συχνότητες και έτσι μπορείς να ακούς πολύ εύκολα ομιλίες (πχ σε βενζινάδικα, διόδια που με τις απλές αφρού δεν άκουγα τίποτα).

Panos76
07/11/2016, 09:48
Τώρα έχω βολευτει με κάποιες από lidl.


Το μυαλό μου πήγε συνειρμικά σε διάφορα (https://www.google.gr/search?biw=1280&bih=918&tbm=isch&sa=1&q=+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CF%84%CE%B1+lidl&oq=+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CF%84%CE%B1+lidl&gs_l=img.3..0i7i30k1j0i24k1.46842.46842.0.47951.1.1.0.0.0.0.317.317.3-1.1.0....0...1c.1.64.img..0.1.316.tc8n-fExxaw#imgdii=PaEO1v2_43AsuM%3A%3BPaEO1v2_43AsuM%3A%3ByQ0mhnOlzBNRPM%3A&imgrc=PaEO1v2_43AsuM%3A) :lol:


Σε τι ταχύτητες ενδείκνυται να φοράμε ωτοασπίδες; Με τα 70 - 80km του παπιού δε με ενοχλεί κάτι. Έχει να κάνει και με το κράνος;

Νοιώθω ότι θα έχανα προσανατολισμό με βουλωμένα αυτιά :confused:

sapila racing
07/11/2016, 09:52
Σε τι ταχύτητες ενδείκνυται να φοράμε ωτοασπίδες; Με τα 70 - 80km του παπιού δε με ενοχλεί κάτι. Έχει να κάνει και με το κράνος;

Νοιώθω ότι θα έχανα προσανατολισμό με βουλωμένα αυτιά :confused:

Μεσα στην πόλη ή μέχρι πχ τα 120 δεν χρειάζονται γενικώς.
Το κράνος παίζει μεγάλο ρόλο, με αλλο κράνος δεν χρειάζεσαι για κοντινες διαδρομές των 100χλμ ενώ με άλλο είναι απαραίτητες με το που θα βγείς εκτός πόλης και ανοίξεις το γκάζι.

faraway
07/11/2016, 10:02
Εδώ και πολλά χρόνια τις motosafe της alpine κυρίως σε πολύωρα ταξίδια στην εθνική. Σε μικρότερες διαδρομές απο επαρχιακούς δεν μου είναι πάντα απαραίτητες. Έχουν το καλό πως φιλτράρουν συγκεκριμένες συχνότητες και έτσι μπορείς να ακούς πολύ εύκολα ομιλίες (πχ σε βενζινάδικα, διόδια που με τις απλές αφρού δεν άκουγα τίποτα).

Μουσική , αν έχεις στο κράνος ανάλογη εγκατάσταση , μπορείς να ακούς μέσα από τις alpine
ή τις οδηγίες του gps ?

taisteal
07/11/2016, 10:04
Εχω αλλά δεν τις βάζω γιατί βαριέμαι το βάλε-βγάλε..
Βλακεία μου

DAYMAN
07/11/2016, 10:23
Αν είσαι λίγο προσεκτικός στο πώς τις ζουλας για να μπουν, όντως αντέχουν 3-4 φορές όπως είπε και ο έτερος χρήστης.

ευχαριστω για τις απαντησεις.Αυτο προσπαθουσα να κανω και το εκανα.Ισως ηταν ιδεα μου αλλα μετα την πρωτη χρηση δεν ειχαν την αποδοση που επρεπε.Οι συνθηκες που εκανα χρηση ηταν απανθρωπες τρομερος ο θορυβος και για περισσοτερο απο 1-2 ωρες καθε 2- 3 μερες.
Τελικα ενας φιλος μου εφερε απο USA 3 ζευγαρια σιλικονουχες εκει στις αρχες της δεκαετιας του 90 και καταλαβα τι εστι ωτοασπιδα.

amyroukai
07/11/2016, 10:58
Σε χώρο με πολλά db μπορεί να είναι έτσι, το κράνος δεν έχει τόσο θόρυβο όμως.

rockobok
07/11/2016, 12:09
ευχαριστω για τις απαντησεις.Αυτο προσπαθουσα να κανω και το εκανα.Ισως ηταν ιδεα μου αλλα μετα την πρωτη χρηση δεν ειχαν την αποδοση που επρεπε.Οι συνθηκες που εκανα χρηση ηταν απανθρωπες τρομερος ο θορυβος και για περισσοτερο απο 1-2 ωρες καθε 2- 3 μερες.
Τελικα ενας φιλος μου εφερε απο USA 3 ζευγαρια σιλικονουχες εκει στις αρχες της δεκαετιας του 90 και καταλαβα τι εστι ωτοασπιδα.
Η σιλικόνης έχουν μεγάλη διάρκεια αλλά απομονώνουν σχεδόν τελείως όποτε νομίζω δεν κάνουν
έχουν 3-4 ευρώ αν θυμάμαι καλά σε ένα μαύρο στρογγυλό κουτακι

WiSe
07/11/2016, 12:39
Ναι εννοειται! Οταν βγαινω εκτος περιοχης! Αναγκαιες θαρρω.

Εχω καμποσες απο φιλο που δουλευε σε εργοστασιο και μου εφερε καμια 40αρια ζευγαρια μιας χρησης (υποτιθεται) αλλα ειναι για 4-5.

sniper
07/11/2016, 12:42
Σε χώρο με πολλά db μπορεί να είναι έτσι, το κράνος δεν έχει τόσο θόρυβο όμως.


Nα σου δώσω το κράνος και τον εξάτμισή μου, και το συζητάμε μετά, ναι;

Οι βλάβες στα τύμπανα είναι αθροιστικές. Δεν κάνουν reset.

Τις χρησιμοποιώ εθνική και πίστα. Απίστευτη διαφορά, οδηγάς ξεκούραστα/καλύτερα και δεν κουράζεσαι ή πονάνε αυτιά (και φυσικά δεν τραυματίζονται αυτά).

Χρησιμοποιώ συνήθως αυτές:

372740

WiSe
07/11/2016, 12:48
Οι βλάβες στα τύμπανα είναι αθροιστικές. Δεν κάνουν reset.


Την ιδια ακριβως κουβεντα μου εχει πει γιατρος ωρλ.

sniper
07/11/2016, 12:53
Την ιδια ακριβως κουβεντα μου εχει πει γιατρος ωρλ.


Πες του να μην με αντιγράφει.

BLiTzER
07/11/2016, 12:53
Την ιδια ακριβως κουβεντα μου εχει πει γιατρος ωρλ.

Έτσι ακριβώς είναι. Όπως οι βλάβες στο δέρμα από την ακτινοβολία του ήλιου.

γιωτάς
07/11/2016, 13:08
Σε χώρο με πολλά db μπορεί να είναι έτσι, το κράνος δεν έχει τόσο θόρυβο όμως.

Εξαρτάται πως μετράς... :wave2:

Προσωπικά τις θεωρώ απαραίτητες σε μακρινές αποστάσεις ή/και μεγάλες ταχύτητες.
Ιδανικότερο είναι ωρλ- εκμαγείο για να φτιάξεις δικές σου....

Απο κεί και πέρα τα σφουγγαράκια μετα τις 3-4 φορές πεταμά γιατι τίθεται θέμα υγείας.
Προσωπικά δεν αξιώθηκα ποτέ να φτιάξω δικές μου και χρησιμοποιώ σιλικόνης...

teogtp
07/11/2016, 13:08
Nα σου δώσω το κράνος και τον εξάτμισή μου, και το συζητάμε μετά, ναι;

Οι βλάβες στα τύμπανα είναι αθροιστικές. Δεν κάνουν reset.

Τις χρησιμοποιώ εθνική και πίστα. Απίστευτη διαφορά, οδηγάς ξεκούραστα/καλύτερα και δεν κουράζεσαι ή πονάνε αυτιά (και φυσικά δεν τραυματίζονται αυτά).

Χρησιμοποιώ συνήθως αυτές:

372740

Τέτοιες χρησιμοποιώ, οοοοταν βγαίνω βόλτα ......
Απλές,ξεκούραστες, φτηνές.
Και να τις χάσεις δεν τρέχει κάστανο.
3 ευρώ τις αγόρασα.

amyroukai
07/11/2016, 13:15
Nα σου δώσω το κράνος και τον εξάτμισή μου, και το συζητάμε μετά, ναι;

έχεις την εντύπωση ότι το δικό μου κράνος είναι ήσυχο; ή η εξάτμιση; :lol:


κοιτώντας στο skroutz έχει σφουγγαράκια 3Μ από 0.25 ευρώ το κομμάτι.

οι alpine motosafe είναι στα €22 στην Πάτρα ή €26 Αθήνα.

Και έχει κάμποσες με κορδόνι σαν αυτές που έχετε βάλει από πάνω από €3

όταν τα φτύσουν οι lidlένιες...

p@nos
07/11/2016, 13:22
σφουγγαρενιες απο φαρμακειο καινουριες καθε φορα, ημεθα και λιγο σιχασιαριδες :lol:
κοστος 0,50 συνηθως αλλα τις βαζω μονο οποτε σκοπευω να βγω εθνικη για πανω απο μισαωρο...

DAYMAN
07/11/2016, 13:29
Nα σου δώσω το κράνος και τον εξάτμισή μου, και το συζητάμε μετά, ναι;

Οι βλάβες στα τύμπανα είναι αθροιστικές. Δεν κάνουν reset.

Τις χρησιμοποιώ εθνική και πίστα. Απίστευτη διαφορά, οδηγάς ξεκούραστα/καλύτερα και δεν κουράζεσαι ή πονάνε αυτιά (και φυσικά δεν τραυματίζονται αυτά).

Χρησιμοποιώ συνήθως αυτές:

372740

S&W βλεπω.;)

teogtp
07/11/2016, 13:40
Καλές, αλλά μετά από λίγο ιδρώνουν τα αυτιά.

amyroukai
07/11/2016, 13:53
S&W βλεπω.;)

τις οποίες ονλάιν τις είδα κάπου.... ξάνθη ξέρω και 'γω στα γκράβαρα

Mariner
07/11/2016, 14:08
Νοιώθω ότι θα έχανα προσανατολισμό με βουλωμένα αυτιά :confused:

Oι alpine δεν βουλώνουν τα αυτιά, έχουν τρύπα

372749



Μουσική , αν έχεις στο κράνος ανάλογη εγκατάσταση , μπορείς να ακούς μέσα από τις alpine
ή τις οδηγίες του gps ?

Ακούς αλλά λογικά θα χάνεις τις συχνότητες που κόβει.. Έχω κάτι flat ακουστικά της πλάκας ίσα ίσα για τις οδηγίες του gps που έτσι κι αλλιώς δνε ακούς μουσική σοβαρά οπότε με ωτασπίδες + την γενικότερη φασαρία χάνεται όλη η ουσία και δεν ακούω μουσική στην εθνική.

Grafton 505
07/11/2016, 19:41
Μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός;

- Κόστος
- Διάρκεια ζωής
- Άνεση
- Ευκολία εφαρμογής
- Τρόπος εξίσωσης της πίεσης όταν αλλάζει το υψόμετρο.

Το τελευταίο είχε συζητηθεί και παλαιότερα, αλλά δε δόθηκε σαφής απάντηση. Προσωπικά, χρησιμοποιώ τις ωτασπίδες αφρού, αγορασμένες σε μεγάλη ποσότητα από ebay..


Να γίνω :

- Περίπου 70€ +/- τον πληθωρισμό του 2009 γιατί τότε τις πήρα. Σήμερα δεν ξέρω πόσο θα έχουν.

- Θεωριτικά αύθαρτες. Πρακτικά θέλουν λίγη προσοχή όπως όλα τα πράγματα. Δεν πρόκειται να σχιστούν και να μείνει κομμάτι μέσα στο αυτί. Είναι ασφαλείς.

- Τις φοράς και τις ξεχνάς. Δεν σε πιέζουν, δεν κάθονται στραβά, δεν τσαλακώνουν και δεν εξέχουν από το αυτί ώστε να ακουμπούν στο κράνος.

- 1 sec θες για να τις βάλεις. Πιο απλά δεν μπορώ να το θέσω. Και δεν μπορούν να μπουν ανάποδα και να μπερδέψεις την αριστερή με την δεξιά. One way in που λένε.

- Μέχρι τα 1000 μέτρα περίπου (3500 πόδια έγραφε το gps) δεν υπήρχε κανένα θέμα. Πιο πάνω δεν ξέρω. Αν έχεις θέμα αποσυμπίεσης στα αεροπλάνα ίσως σε ζορίσουν.

ptc
28/11/2023, 23:52
Για όποιον χρησιμοποιεί ωτοασπίδες μιας χρήσης ας έχει υπόψιν και αυτές:

https://www.e-jumbo.gr/omorfia-peripoiisi/parafarmakeftika-eidi/eidi-farmakeiou/voithimata-ypnou/otoaspides-8-tmch._328788/

Τις βρήκα μπροστά μου στα jumbo και τις πήρα γιατί δεν είχα βρει στο φαρμακείο τις 3Μ που φοράω πάντα. Μισή τιμή σε σχέση με τις 3Μ και είναι εξαιρετικά αποτελεσματικές. Θα τις ξαναπροτιμήσω.

McGyver
29/11/2023, 21:23
Για όποιον χρησιμοποιεί ωτοασπίδες μιας χρήσης ας έχει υπόψιν και αυτές:

https://www.e-jumbo.gr/omorfia-peripoiisi/parafarmakeftika-eidi/eidi-farmakeiou/voithimata-ypnou/otoaspides-8-tmch._328788/

Τις βρήκα μπροστά μου στα jumbo και τις πήρα γιατί δεν είχα βρει στο φαρμακείο τις 3Μ που φοράω πάντα. Μισή τιμή σε σχέση με τις 3Μ και είναι εξαιρετικά αποτελεσματικές. Θα τις ξαναπροτιμήσω.

Οι πορτοκαλί 3M έχουν 20 λεπτά το ζευγάρι!
Όχι σε φαρμακείο βέβαια που έχουν τιμές φαρμάκι αλλά σε είδη ατομικής προστασίας.

ptc
29/11/2023, 21:53
Οι πορτοκαλί 3M έχουν 20 λεπτά το ζευγάρι!
Όχι σε φαρμακείο βέβαια που έχουν τιμές φαρμάκι αλλά σε είδη ατομικής προστασίας.

Οι πορτοκαλι δε μου καθησαν ποτε καλα, προσωπικα φοραω τις EAR classic που ξεκινανε μεν απο τα 30 λεπτα στο Σκρουτζ αλλα δεν τις βρισκω σε καποιο μαγαζι που να με βολευει κατω απο 40κατι λεπτα (βρισκομαι Θεσσαλονικη). Παραγγελια απο Σκρουτζ για τετοια ψιλικα αποφευγω γιατι εχω βαρεθει να παιζω κυνηγητο με τους κουριερ... Οποτε τελικα καταληγω στο φαρμακειο της γειτονιας.

Anyway, για οποιον τις βρει μπροστα του και θελει να κανει μια δοκιμη το εγραψα. Πιο πολυ μου εκαναν εντυπωση ως προστασια παρα για το θεμα της τιμης.

basilis_k6
29/11/2023, 22:24
Οι πορτοκαλί 3M έχουν 20 λεπτά το ζευγάρι!
Όχι σε φαρμακείο βέβαια που έχουν τιμές φαρμάκι αλλά σε είδη ατομικής προστασίας.

δωσε κανα λινκ γιατι και εγω ψαχνω με 20λεπτα το ζευγαρι

McGyver
29/11/2023, 22:36
δωσε κανα λινκ γιατι και εγω ψαχνω με 20λεπτα το ζευγαρι

Skroutz :)

νεοσσός
29/11/2023, 22:50
.. Παραγγελια απο Σκρουτζ για τετοια ψιλικα αποφευγω γιατι εχω βαρεθει να παιζω κυνηγητο με τους κουριερ... Οποτε τελικα καταληγω στο φαρμακειο της γειτονιας.
Ως προς αυτό υπάρχει λύση και είναι οι θυρίδες παράδοσης στον δρόμο. Είτε Skroutz, είτε Box Now (https://boxnow.gr/locker-finder). Δωρεάν μεταφορικά και παραλαμβάνεις όποια ώρα σε εξυπηρετεί, από κουτί που είναι κοντά σου. Βολεύουν απίστευτα. Καμία σχέση με τα courier που πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα να παραλάβεις, μην τυχόν και περάσει και δεν σε βρει.

Coyote.V
29/11/2023, 23:02
Ως προς αυτό υπάρχει λύση και είναι οι θυρίδες παράδοσης στον δρόμο. Είτε Skroutz, είτε Box Now (https://boxnow.gr/locker-finder). Δωρεάν μεταφορικά και παραλαμβάνεις όποια ώρα σε εξυπηρετεί, από κουτί που είναι κοντά σου. Βολεύουν απίστευτα. Καμία σχέση με τα courier που πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα να παραλάβεις, μην τυχόν και περάσει και δεν σε βρει.

Δεν είναι δωρεάν τα μεταφορικά. είναι 3€ το Κούριερ και 2€ η θυρίδα για ψιλοπράγματα και κάποιο όριο ποσού. Εκτός αν πάρει ποσότητα για την υπόλοιπη ζωή του.

νεοσσός
29/11/2023, 23:17
Δεν είναι δωρεάν τα μεταφορικά. είναι 3€ το Κούριερ και 2€ η θυρίδα για ψιλοπράγματα και κάποιο όριο ποσού. Εκτός αν πάρει ποσότητα για την υπόλοιπη ζωή του.
Κοιτάζεις κατάστημα απ' όπου δεν σε συμφέρει να παραγγείλεις, αφού χρεώνει μεταφορικά πενταπλάσια από την τιμή του προϊόντος. Δες εδώ (https://www.ypharmacy.gr/el/products/3m-%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%86%CF%81%CF%89%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%82-1-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%82) που δεν χρεώνει μεταφορικά για αποστολή σε θυρίδα Box Now. Τελική τιμή 0,4€ για πληρωμή με κάρτα και αποστολή σε locker στη Θεσσαλονίκη.

Coyote.V
29/11/2023, 23:31
Κοιτάζεις κατάστημα που δεν σε συμφέρει να παραγγείλεις από εκεί. Δες εδώ (https://www.ypharmacy.gr/el/products/3m-%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%86%CF%81%CF%89%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%82-1-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%82). Τελική τιμή 0,4€ για πληρωμή με κάρτα και αποστολή σε locker στη Θεσσαλονίκη.
:lol: Ντάξει θα ξοδέψουν βενζίνες και θα απασχολήσουν ανθρώπους για 0,40€... Κάνε την παραγγελία και δες πόσο θα σε χρεώσουν. Στο τέλος σου βγάζουν το κουστούμι.

Δες και εσύ εδώ... 2,5€ Τρόποι & Έξοδα Αποστολής - Ypharmacy (https://www.ypharmacy.gr/el/%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CE%BE%CE%BF%CE%B4%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82)

νεοσσός
30/11/2023, 00:16
Στο συγκεκριμένο κατάστημα έφτασα την παραγγελία μέχρι το σημείο πληρωμής για να βεβαιωθώ. Μπορείς να το κάνεις κι εσύ για να το δεις με τα μάτια σου. Με επιλογή Box Now, όπως σε πολλά άλλα καταστήματα, το κόστος μεταφορικών είναι μηδενικό, ενώ με courier σού γράφει στην τελική καρτέλα πληρωμής 2,9€. Εσύ κοιτάς τις τιμές για αποστολή με courier.

Πριν από 2 εβδομάδες παρέλαβα προϊόν αξίας περί τα 6€, με μηδενικά μεταφορικά, με παράδοση σε locker Box Now. Αν είχα ζητήσει από το ίδιο κατάστημα, να το στείλει με courier, θα είχα δώσει 2€ έξοδα αποστολής.

Δοκίμασέ το και θα δεις ότι βολεύει πολύ ο τρόπος παραλαβής. Παραλαμβάνεις 24ωρες το 24ωρο, από κουτί της επιλογής σου. Π.χ. κάποιο που είναι κοντά στο σπίτι ή στη δουλειά σου.

Coyote.V
30/11/2023, 07:43
Λοιπόν ανακάλυψα τι ακριβώς συμβαίνει... απλά είσαι τυχερός.

Το Box now στην αρχή κάθε συνεργασίας με κάποιο κατάστημα του κάνει δώρο τις πρώτες αποστολές, πόσες δεν γνωρίζω ακριβώς. Για να το πιάσει συνεργάτη. Μετά ισχύεις αυτό: Παραλαβή με BOX NOW - Ypharmacy (https://www.ypharmacy.gr/el/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-box-now) Όπου πουθενά δεν γράφει δωρεάν.

lospsi
30/11/2023, 09:18
Η παραλαβή από θυρίδα δεν είναι δωρεάν, τα μεταφορικά χρεώνονται κανονικά. Τουλάχιστον σε όσες αγορές έχω κάνει εγώ έτσι. Το μεγάλο συν τους, όπως σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι ότι μπορείς να παραλάβεις όποτε μπορείς εσύ!

νεοσσός
30/11/2023, 09:51
Έχει να κάνει με την πολιτική του καταστήματος. Πολλά καταστήματα στέλνουν δωρεάν σε Box Now. Προφανώς αυτά συμφέρει να επιλέξεις κι όχι εκείνα που χρεώνουν.

Αντιθέτως, η αποστολή με courier, επειδή είναι ακριβότερη, χρεώνεται σχεδόν πάντα σε αποστολές χαμηλής αξίας.

Volpad
01/12/2023, 16:49
Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Το box now κοστίζει για μικρά δέματα 2€.
Κάνει κάθε τόσο μία "προσφορά" που λέει αν βάλεις σαν πρώτη επιλογή τη box now στους τρόπους αποστολής, η χρέωση πέφτει στο 1.5€.

Κάποιοι το απορροφούν ή το απορροφούν απο ένα μέγεθος απόδειξης και πάνω.

Πάντα υπάρχει χρέωση. Ποτέ δεν είναι δωρεάν.
Παρόλα αυτά, η box now είναι πάντα η φτηνότερη επιλογή.

doctor_john
01/12/2023, 18:10
Τι όριο όγκου έχει το box now;

Volpad
01/12/2023, 18:25
Αυτό που μπορώ να σου πώ με σιγουριά, είναι οτι είναι μεγαλύτερο απο του skroutz.

Για τους γνώστες, το box now, χωράει μία κούτα 224 πάνες pampers premium care και περισσεύει και χώρος... :smokin:

sam4g
01/12/2023, 22:22
Υπάρχουν και Skroutz points με μεγάλης χωρητικότητας boxes αλλά πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις ένα κοντά σου