PDA

View Full Version : Χιόνια και αλυσιδες



SHOOTER045
30/12/2015, 15:25
Έχω δει πολλά
Πάρα πολλά
Μπροστινοκινητα να τις φοράνε πισω και πισωκίνητα εμπρός.
Αλυσίδες φοράμε στον άξονα που εχει κίνηση
Αν έχουμε τετρακίνητο τις φοράμε στον μπροστά που έχουμε το τιμόνι.
Αν έχουμε την δυνατότητα να έχουμε χιονολαστιχα ακόμα καλύτερα.
Προσέχουμε κατά την αγορά να ταιριάζουν οι διαστάσεις.
Αν δεν ξέρουμε να τις περνάμε δεν το παίζουμε ξερολες ,καλα ειναι να κάνουμε εξάσκηση στο σπίτι σε ελεγχόμενες συνθήκες ,γιατί στο κρύο και στο χιόνι τα δεδομένα αλλάζουν
http://https://youtu.be/cS4BB5gHvgw (https://youtu.be/cS4BB5gHvgw)







(http://https://youtu.be/cS4BB5gHvgw)

BLiTzER
30/12/2015, 15:26
Είμαστε ακόμα στο moto.gr;!

sapila racing
30/12/2015, 15:29
Είμαστε ακόμα στο moto.gr;!

Ναι moto είμαστε, απλά δεν εφτασε ακόμα στα μηχανακια ο shooter.

Εγω δεν εχω βαλει αλυσίδα σε μηχανακι, εχω βαλει σχοινί όμως με καλά αποτελεσματα.

Παντως υπαρχουν και αλυσίδες!

aris xj
30/12/2015, 15:34
349227

SHOOTER045
30/12/2015, 15:34
Καλα και εγώ πιτσιρίκος στο glx έβαζα αλυσίδες η σχοινί.
Το θέμα αφορά στην περίπτωση που ρίξει τόσο χιόνι ώστε βγούμε με κουτιά έξω η χρειαστεί να ταξιδέψουμε

BLiTzER
30/12/2015, 15:42
Πολύ σωστά τότε. Οι αλυσίδες μπαίνουν πάντα στους εμπρός τροχούς, ΕΚΤΟΣ αν έχουμε πίσω κίνηση, οπότε μπαίνουν στους πίσω. Και μετά από μερικές εκατοντάδες μέτρα, σταματάμε και τις ελέγχουμε/σφίγγουμε ξανά.

Cpt. Haddock
30/12/2015, 15:50
Πολύ σωστά τότε. Οι αλυσίδες μπαίνουν πάντα στους εμπρός τροχούς, ΕΚΤΟΣ αν έχουμε πίσω κίνηση, οπότε μπαίνουν στους πίσω. Και μετά από μερικές εκατοντάδες μέτρα, σταματάμε και τις ελέγχουμε/σφίγγουμε ξανά.

Το βαρος του οδηγου δεν παιζει ρόλο; :smokin:

BLiTzER
30/12/2015, 15:52
Πάντα είχα αυτό το κόλλημα και έβαζα τον σάκο με τα εργαλεία, πυροσβεστήρες, φαρμακεία κτλ στη δεξιά πλευρά του πορτ μπαγκάζ :D

agamoi-thytai
30/12/2015, 16:22
Μια και το έγραψα και σε διπλανό φόρουμ , λέω χιόνοδέστρες.
Απλα δεν υπάρχουν.
Αυτό βέβαια μου έδωσε και ιδέα για τα Μότο σε ώρα ανάγκης για κολιέδες ηλεκτρολογικους.
Θα κάνω μια δοκιμή και σας λέω όταν είναι.

SHOOTER045
30/12/2015, 16:34
Ενα απλό πλαστικό σχοινί,κάνει καταπληκτική δουλειά σε ώρα ανάγκης

lykourgi
30/12/2015, 16:37
Πόσα μέτρα σχοινί χρειάζονται για έναν τροχό μοτοσυκλέτας;
Ξέρει κάποιος, έστω προσεγγιστικά;

SHOOTER045
30/12/2015, 16:42
Σε τροχό με ακτίνες μετα απο δοκιμές το περνουσα ανα δυο και το εκοψα στο τέλος
Δεν θυμάμαι ακριβώς

Bladerunner
30/12/2015, 16:45
Πόσα μέτρα σχοινί χρειάζονται για έναν τροχό μοτοσυκλέτας;
Ξέρει κάποιος, έστω προσεγγιστικά;

Τι διάσταση έχει ο τροχός;

lykourgi
30/12/2015, 17:01
Τι διάσταση έχει ο τροχός;
17" ή 21", για παράδειγμα.
Αφορά μηχανές δρόμου και ονοφφ.

dimmie_72
30/12/2015, 17:09
Αν δεν ξέρουμε να τις περνάμε δεν το παίζουμε ξερολες ,καλα ειναι να κάνουμε εξάσκηση στο σπίτι σε ελεγχόμενες συνθήκες ,γιατί στο κρύο και στο χιόνι τα δεδομένα αλλάζουν


ευχής έργον να μη χρειαστεί ρε γκαντεμόσαυρε, αλλά επειδή μου έχει συμβεί στη Κοζάνη εξ ανάγκης και τα αλυσιδάκια μόλις πατάνε καθαρό κόβονται εύκολα

κόβουν και σωληνάκια φρένων ξέρεις, όταν βαράνε στην τρελή!

Συνέχισε τις θεωρίες.... :a014:

Pan (dvs)
30/12/2015, 17:32
Αρκετα χρονια πριν,στην Καταρα πεφτω στο πρωτο χιονι.Η μηχανη απο ενα σημειο και μετα δεν πηγαινε βημα,η μαλλον πηγαινε οπου ηθελε.
Σταματαω κανω τσιγαρο και ετοιμαζομαι να ξανακατεβω Τρυγωνα η Καλαμπακα για διανυκτερευση.Στο καπακι βλεπω μια bmw να ανεβαινει.Τα ιδια και αυτος.Σταματαει διπλα μου,μου χαμογελαει και αρχισε να βγαζει τριχιες.Ξανααναβω τσιγαρο και περιμενω να δω που το παει.

Ο Ελβετος λοιπον,εμπειρος ταξιδευτης,μου εδειξε πως να κανω σχοινοαλυσιδα.Χρησιμοποιησαμε τριχια κανονικη,μπρος πισω,και οχι πλαστικουρα.Δεν τις σφιξαμε παρα πολυ,γιατι οπως μου ειπε,μολις βραχουνε καλα,θα σφιξουνε ακομη περισσοτερο.

Τελικα περασαμε απο την Καταρα χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.

SHOOTER045
30/12/2015, 18:04
ευχής έργον να μη χρειαστεί ρε γκαντεμόσαυρε, αλλά επειδή μου έχει συμβεί στη Κοζάνη εξ ανάγκης και τα αλυσιδάκια μόλις πατάνε καθαρό κόβονται εύκολα

κόβουν και σωληνάκια φρένων ξέρεις, όταν βαράνε στην τρελή!

Συνέχισε τις θεωρίες.... :a014:

Στο καθαρό τις βγάζουμε, όπως και τις χιονοκουβερτες (ειχα στο rallye,γιατί λόγω χαμηλωματος δεν έπαιρνε ούτε χωρούσαν αλυσίδες)δεν υπάρχει λόγος να τις φοράμε, αν είναι για λίγα μέτρα οκ δεν υπάρχει λόγος να βγουν ,αλλά και παλι με πολυ μικρή ταχύτητα.
Υπάρχουν και καπάκια που εφαρμόζουν στους τροχούς και πολλά άλλα, αρκεί να ξέρουμε πότε θα τις φορεσουμε.
Δηλαδή στο ψιλό χιόνι-φλουδα- δεν κανουν χρήση-δουλεια,αντίθετα σε αρκετό χιόνι στο οδόστρωμα η αν ειναι παγωμένο.
Αν ειναι λυωμενο-λιατσασμενο που λέτε στα μέρη σου,δεν χρειάζονται αλυσίδες αλλά προσεκτική οδήγηση και οχι βιαστικές κινήσεις, φρένο η γκάζι.
Επιλέγουμε μια ταχύτητα πανω για να μην σπιναρουν οι τροχοί και το φρένο το πατάμε με σύνεση.

Bob_o_mastoras
30/12/2015, 18:09
Χθες ειχε χαρα θεου και σημερα χιονιζει στη Θεσσαλονικη και αναγκαστηκα εκανα διαδρομη με τον παπιο Ανω Πολη - Τουμπα - Κεντρο..
Παγωσα! :mad:

Και ειχε και αυτην την ημι-παγωμενη γλιτσα ο δρομος.. :mad:

BLiTzER
30/12/2015, 18:10
(ειχα στο rallye,γιατί λόγω χαμηλωματος δεν έπαιρνε ούτε χωρούσαν αλυσίδες)

Έχει πλάκα που ο αστυνομικός του φόρουμ είναι ο μεγαλύτερος κάγκουράς του :D

bros400pgm
30/12/2015, 18:20
Είμαστε ακόμα στο moto.gr;!


Πως θα μαζεψουμε οι άτυχοι κάτοχοι ευρωπαϊκών τα μοτοσακα μας; :P

vaska
30/12/2015, 18:22
Έχει πλάκα που ο αστυνομικός του φόρουμ είναι ο μεγαλύτερος κάγκουράς του :D

Νε γιατή ι άλι κρήβωντε επειμελλός ενό αφτώς ώχη.

Bob_o_mastoras
30/12/2015, 18:28
Νε γιατή ι άλι κρήβωντε επειμελλός ενό αφτώς ώχη.

Ισχυει 100%.
Πιστευω το 70% εδω μεσα ειναι καγκουρες γκαζοφονιαδες (με τη μηχανοκινητη εννοια οχι την κοινωνικη ή με την καλη την εννοια αν προτιματε) και το παιζουν παναγιες... :cool:

υ.γ. Καποιος πρεπει να το πει.. :ninja:

lykourgi
30/12/2015, 18:29
λόγω χαμηλωματος δεν έπαιρνε ούτε χωρούσαν αλυσίδες
Το προηγούμενο αυτοκίνητό μου (αντίστοιχη περίπτωση), το σήκωνα ΛΙΓΟ* με τον γρύλο, για να φορέσω αλυσίδες.
Οι αλυσίδες μεν χωρούσαν, αλλά δεν χωρούσαν τα χέρια να τις βάλεις.



*Αν το δοκιμάσει κάποιος, προσοχή στο σήκωμα. Να μην σηκωθεί ο τροχός στον αέρα. Σηκώνουμε μόνο, όσο είναι απαραίτητο για να δουλέψουμε.
Όταν γλυστράει μπορεί να γίνει επικίνδυνο. Καλό είναι επίσης να τακαριστεί ένας τροχός.

BLiTzER
30/12/2015, 18:30
Μπα μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Το 70% θα ήθελε να είναι κάγκουρες γκαζοφονιάδες, αλλά μόνο το 30% είναι :p

Bob_o_mastoras
30/12/2015, 18:32
Μπα μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Το 70% θα ήθελε να είναι κάγκουρες γκαζοφονιάδες, αλλά μόνο το 30% είναι :p

Η προθεση μετραει.. :D

SHOOTER045
30/12/2015, 18:46
Το προηγούμενο αυτοκίνητό μου (αντίστοιχη περίπτωση), το σήκωνα ΛΙΓΟ* με τον γρύλο, για να φορέσω αλυσίδες.
Οι αλυσίδες μεν χωρούσαν, αλλά δεν χωρούσαν τα χέρια να τις βάλεις.



*Αν το δοκιμάσει κάποιος, προσοχή στο σήκωμα. Να μην σηκωθεί ο τροχός στον αέρα. Σηκώνουμε μόνο, όσο είναι απαραίτητο για να δουλέψουμε.
Όταν γλυστράει μπορεί να γίνει επικίνδυνο. Καλό είναι επίσης να τακαριστεί ένας τροχός.

Οφ τοπικ
Παθαινω λάστιχο μπροστά
Η ρεζέρβα ανάγκης που έχω δεν χωράει λόγω των 4πιστονων ap racing -galfer που φοραγα.
Σηκώνω με γρυλο βγάζω εμπρός τροχό τον κάνω τάκο, σηκώνω ξανά με γρύλο τον πισω τον βγάζω βάζω πισω ρεζέρβα ανάγκης, και την κανονική πισω την πάω μπροστά, σηκώνω με γρύλο βγάζω την ζάντα τάκο βάζω τον πισω τροχό που είχα βγάλει
Κατεβαζω,κλειδί, μίζα, έφυγα.....:smokin:

skylaros
30/12/2015, 18:55
Νομίζω πως στα τετρακίνητα ΚΑΝΟΝΙΚΑ μπαίνουν και στους τέσσερις τροχούς, τώρα αυτά με τα 3,4,5,6,7,17 διαφορικά, μπλοκέ,ηλεκτρονικά, σιλικονάτα και ύπουλα λογικά μπορούν να βάλουν και στον ένα κατευθυντήριο μόνο και να είναι μια χαρά (μέχρι να σπάσουν όλα :p) μέχρι να βρουν ύψος χιονιού λίγο μεγαλύτερο από το χαμηλότερο τμήμα του αμαξώματος.

Σε ότι αφορά την οδήγηση με μια σχέση στο κιβώτιο παραπάνω, ποτέ δε με βόλεψε και πάντα στο χιόνι και στο γλιστερό οδηγώ με κανονικές σχέσεις για να μη πως με μια κάτω. Νιώθω πως έχω πολύ καλύτερο έλεγχο. Φυσικά χαϊδεύοντας λες και είναι ηλιοκαμένη πλάτη το γκάζι, το φρένο και το συμπλέκτη. Εδώ να πω πως από την ελάχιστη εμπειρία μου και με μηχανάκια (την πραγματικά ελάχιστη όμως!) το ίδιο κάνω και εκεί (δεν έχω οδηγήσει με χιόνι φυσικά)

lykourgi
30/12/2015, 18:59
Οφ τοπικ
Παθαινω λάστιχο μπροστά
Η ρεζέρβα ανάγκης που έχω δεν χωράει λόγω των 4πιστονων ap racing -galfer που φοραγα.
Σηκώνω με γρυλο βγάζω εμπρός τροχό τον κάνω τάκο, σηκώνω ξανά με γρύλο τον πισω τον βγάζω βάζω πισω ρεζέρβα ανάγκης, και την κανονική πισω την πάω μπροστά, σηκώνω με γρύλο βγάζω την ζάντα τάκο βάζω τον πισω τροχό που είχα βγάλει
Κατεβαζω,κλειδί, μίζα, έφυγα.....:smokin:
:a013:
Αυτά έχουν οι μετατροπές. Γίνεσαι εφευρετικός.

Bob_o_mastoras
30/12/2015, 21:26
:a013:
Αυτά έχουν οι μετατροπές. Γίνεσαι εφευρετικός.

Γινεσαι εφευρετικος αλλα και αφηνεις εξαρτηματα (οπως προφυλακτηρες, μαρσπιεδες αυτοκινητου, θολους κλπ) απο 'δω και απο 'κει.. :cry:
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!! :mad:


υ.γ. Για το χαμηλωμα μιλαω..

lykourgi
30/12/2015, 21:32
Γινεσαι εφευρετικος αλλα και αφηνεις εξαρτηματα (οπως προφυλακτηρες, μαρσπιεδες αυτοκινητου, θολους κλπ) απο 'δω και απο 'κει.. :cry:
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!! :mad:


υ.γ. Για το χαμηλωμα μιλαω..
Θέλει μέτρο, όπως όλα.
Εγώ νοσταλγώ εκείνο το αμάξι. Δεν ήταν σαύρα, ώστε να μου δημιουργεί πρόβλημα στην καθημερινή χρήση και είχε πολύ ωραία συμπεριφορά στον δρόμο.

dimmie_72
30/12/2015, 21:39
δεν χρειάζονται αλυσίδες αλλά προσεκτική οδήγηση και οχι βιαστικές κινήσεις, φρένο η γκάζι.
Επιλέγουμε μια ταχύτητα πανω για να μην σπιναρουν οι τροχοί και το φρένο το πατάμε με σύνεση.

Η όπως έλεγε και ο Καββαθάς σα νάχουμε 1 αυγό μελάτο κάτω απ το φρένο :a013:

borgiriadis1
16/11/2023, 12:44
Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω για το αυτοκίνητο και σκέφτομαι τι να πάρω.
Αλυσίδες ή χιονοκουβέρτες ή δεστρες?
Ποιότητες- μάρκες?
Διαβάζω ότι οι αλυσίδες γρατσουνάνε τις ζάντες, οι χιονοκουβέρτες σκίζονται κλπ.
Απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για τις 1-2 φορές που μπορεί να χρειαστεί στο χρόνο. Το αυτοκίνητο είναι πίσω κίνηση αν παίζει κάποιο ρόλο.

Panos760
16/11/2023, 13:13
Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω για το αυτοκίνητο και σκέφτομαι τι να πάρω.
Αλυσίδες ή χιονοκουβέρτες ή δεστρες?
Ποιότητες- μάρκες?
Διαβάζω ότι οι αλυσίδες γρατσουνάνε τις ζάντες, οι χιονοκουβέρτες σκίζονται κλπ.
Απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για τις 1-2 φορές που μπορεί να χρειαστεί στο χρόνο. Το αυτοκίνητο είναι πίσω κίνηση αν παίζει κάποιο ρόλο.

Το πρόβλημα με τις αλυσίδες είναι, εκτός του ότι είναι περιπέτεια να τις βάλεις, ενώ χιονίζει κ τα χέρια παγώνουν, στο ότι δεν σφίγγουν σωστά, με αποτέλεσμα να φεύγουν από την ρόδα.
Εγώ έχω τις click and go της wissenfels που σφίγγουν αυτόματα.
Αν όμως θέλεις κάτι πιο απλό, πάρε χιονοκουβερτες, αλλά να βάλεις κ εμπρός, αλλιώς θα πηγαίνεις βάρκα γιαλό, λόγω πισωκινησης.

motojojo
16/11/2023, 14:36
Η πιο αξιοπιστη και φτηνη λύση είναι οι αλυσίδες. Δε συμφωνω ότι ειναι περιπέτεια να τις βάλεις αλλα σίγουρα χρειάζονται λίγη εξάσκηση πριν τις χρειαστείς.
Πλεονέκτημα δεν χαλάνε ποτέ, τις παιρνεις μια φορά και κρατάνε μια ζωή. Μειονεκτημα προκαλούν πολλούς κραδασμους στην ανάρτηση, κάτι που σε αποτρέπει και να τρέξεις.

Οι χιονοκουβέρτες από την άλλη είναι επίσης αξιόπιστες χωρις να προκαλούν τους κραδασμούς των αλυσίδων. Αν δεν τοποθετηθουν σωστά όμως είναι πολύ ευκολο να πάθουν ζημιά και να μην καταλάβεις τίποτα. Παρόλα αυτά και εδώ ο κατασκευαστής θέτει ως όριο τα 50χαω. Κι επίσης χρήση αυστηρα σε χιονι, όχι άσφαλτο. Φθείρονται με τη χρήση οπότε κάποια στιγμη θα χρειαστούν αντικατάσταση.

Θέμα κόστους δεν νομίζω ότι υφίσταται, η διαφορά είναι αρκετά μικρή θα έλεγα. Αλλά μιας και μιλάμε περιστασιακή χρηση ίσως καλύτερα χιονοκουβέρτες λόγω άνεσης. Δεν πιάνουν χώρο στο πορτπαγκαζ και δεν εχουν καθόλου βάρος.

Υπάρχουν περιπτώσεις που ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου απαγορεύει τις αλυσίδες, πχ πολύ χαμηλωμένο αμάξωμα ή ζάντες με λάστιχα χαμηλου προφίλ. Στην περίπτωση αυτη αναγκαστικά μόνο χιονοκουβέρτες.

geioann
16/11/2023, 21:16
Μιας και εδώ βόρεια Ιταλία οι αλυσίδες είναι υποχρεωτικές έχω αγοράσει τις konig cd 9. Μπορεί να τσιμπάνε λίγο σαν τιμή τουλάχιστον για μεγαλομεσαιες διαστάσεις ελαστικών αλλά είναι πανευκολες στην τοποθέτηση και αρκετά σταθερές. Βέβαια μια φορά τις χρησιμοποίησα για λίγα χιλιόμετρα οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

borgiriadis1
17/11/2023, 00:28
Δεν είναι ζαντολαστιχα και δεν τίθεται θέμα δυσκολίας λόγω χαμηλοματος κλπ. Επίσης δεν είμαι τύπος του βουνού, στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα αλυσίδες κ αν θυμάμαι καλά στα 10 χρόνια που το είχα περίπου νομίζω ότι τις έβαλα 1 ή το πολύ 2 φορές. Για την στραβή που θα τύχει κυρίως (και για τον αστυνόμο που θα το ψάξει βέβαια) ψαχνομαι. Όσον αφορά την τιμή υπολόγιζα να δώσω κανένα 50αρι στο ζευγάρι ή και λίγο παραπάνω για κτ καλό.
Αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι θα πρέπει να πάρω 4αδα όπως λέει ο φίλος πιο πάνω μετά θα τίθεται και θέμα χώρου (θέλω να τις έχω πάντα μέσα γτ εύκολα θα ξεχαστω κάποιο χειμώνα). Είναι όντως απαραίτητο να έχω και για τα μπροστινά λάστιχα?
Λογικό ακούγεται αλλά δεν είχα ξανά πίσω κίνηση οπότε δεν ξέρω.

PaNick67
17/11/2023, 07:44
Οι αλυσιδες, χιονοκουβερτες, κλπ μπαινουν παντα στους κινητηριους τροχους. Λες πισωκινητο ειναι BMW; Γιατι αν ναι σε πολλες δεν μπαινουν αλυσιδες ειδικα αν εχουν σπορ αναρτηση ή φαρδια λαστιχα γιατι δεν χωρανε τα χερια στους θολους, πιθανοτατα να το λεει και το μανιουαλ, οποτε ή πας σε λυση δεστρες οι οποιες κοστιζουν, ή χιονοκουβερτες

Panos76
17/11/2023, 08:04
Οι αλυσιδες, χιονοκουβερτες, κλπ μπαινουν παντα στους κινητηριους τροχους. Λες πισωκινητο ειναι BMW; Γιατι αν ναι σε πολλες δεν μπαινουν αλυσιδες ειδικα αν εχουν σπορ αναρτηση ή φαρδια λαστιχα γιατι δεν χωρανε τα χερια στους θολους, πιθανοτατα να το λεει και το μανιουαλ, οποτε ή πας σε λυση δεστρες οι οποιες κοστιζουν, ή χιονοκουβερτες

Έτσι ακριβώς και πέρυσι με τα χιόνια δυστυχώς δεν μπόρεσα να βάλω ούτε τις κουβέρτες (255/35 R18 το πίσω και το χέρι δεν χωράει να περάσει από το θόλο) και το παράτησα.

(ευτυχώς είχα βάλει τα cross climate στο μικρό και έκανα δουλειά)

Η απάντηση στο νήμα είναι εξαρτάται από το είδος του δρόμου και την ποσότητα του χιονιού. Όλα έχουν τα + και τα - τους.

Αν μπορείς να τα έχεις και τα δύο είναι το καλύτερο.

borgiriadis1
18/11/2023, 11:01
Ναι bmw είναι αλλά δεν έχει ζαντολαστιχα. Το λάστιχο είναι 205-55-16. Όπως κοίταξα τα χέρια χωράνε από πίσω στους θόλους αλλά πιθανών εκείνη την ώρα να ταλαιπωρηθώ.
Άρα μάλλον καταλήγουμε στις χιονοκουβερτες.
Έχει κάποιοι κάποιες που του βγήκαν καλές? Ή κάτι που πρέπει να γνωρίζω?

DoctoR_k6
18/11/2023, 11:21
Ναι bmw είναι αλλά δεν έχει ζαντολαστιχα. Το λάστιχο είναι 205-55-16. Όπως κοίταξα τα χέρια χωράνε από πίσω στους θόλους αλλά πιθανών εκείνη την ώρα να ταλαιπωρηθώ.
Άρα μάλλον καταλήγουμε στις χιονοκουβερτες.
Έχει κάποιοι κάποιες που του βγήκαν καλές? Ή κάτι που πρέπει να γνωρίζω?

Αγοράζεις αλυσίδες και κάθεσαι μισή ώρα στο γκαράζ/δρόμο όπου έχεις το αμάξι και τις μπαζοβγαζεις 5-6 φορές. Μιλάμε μετά θα το κάνεις σε 30 δευτερόλεπτα χωρίς κόπο.
Τώρα αν το κάνεις πρώτη φορά έξω στο ψοφοκρυο και τέρμα χιόνι θα παιδευτεις.

PaNick67
18/11/2023, 11:36
Ναι bmw είναι αλλά δεν έχει ζαντολαστιχα. Το λάστιχο είναι 205-55-16. Όπως κοίταξα τα χέρια χωράνε από πίσω στους θόλους αλλά πιθανών εκείνη την ώρα να ταλαιπωρηθώ.
Άρα μάλλον καταλήγουμε στις χιονοκουβερτες.
Έχει κάποιοι κάποιες που του βγήκαν καλές? Ή κάτι που πρέπει να γνωρίζω?

Michelin, Autoshock για συχνη χρηση, οποιαδηποτε αλλη για μια στο τοσο. Να ξερεις οτι αν πατησεις ασφαλτο φθειρονται πολυ. Ειναι ευκολο μεν το βαλε -βγαλε αλλα πρεπει να το κανεις συνεχεια αμ ο δρομος δεν ειναι παντου χιονισμενος

karellen
18/11/2023, 11:36
+ ένα ζευγάρι γάντια με επένδυση μέσα και αδιάβροχα,βάλτα μαζί με τις αλυσίδες κι άστα.
Είναι οδυνηρή η εμπειρία να τραβιέσαι στα χιόνια με γυμνά χέρια.

o_gavros
18/11/2023, 12:46
...και ένα ζευγάρι φτηνές επιγονατίδες (Λίντλ 7€) θα πω εγώ.
Ask me how I know.

νεοσσός
18/11/2023, 14:12
Αγοράζεις αλυσίδες και κάθεσαι μισή ώρα στο γκαράζ/δρόμο όπου έχεις το αμάξι και τις μπαζοβγαζεις 5-6 φορές. Μιλάμε μετά θα το κάνεις σε 30 δευτερόλεπτα χωρίς κόπο.
Τώρα αν το κάνεις πρώτη φορά έξω στο ψοφοκρυο και τέρμα χιόνι θα παιδευτεις.
Πρέπει μάλιστα να το κάνεις κάθε χρόνο μία φορά στην αρχή του χειμώνα για να θυμηθείς πώς μπαίνουν και να το κάνεις γρήγορα. Στη μέση του δρόμου, έχοντας κλείσει την κυκλοφορία με θερμοκρασίες κοντά στους 0°C, τα χέρια παγώνουν σε δύο λεπτά με το που βραχούν. Δεν υπάρχει ο χρόνος να το ψάξεις κι αν σου τύχει νύχτα με πυκνή χιονόπτωση, δεν έχεις τύχη.

Πέρσι τις δοκίμασα μετά από χρόνια, αφού είδα μερικά βίντεο στο YouTube. Επί χρόνια, είχα την πολυτέλεια να παίρνω άδεια τις μέρες με τον παγετό ή να εργάζομαι από το σπίτι, οπότε ήξερα ότι δεν θα χρειαστούν. Μέχρι με τα πόδια πήγα μία φορά (3 ώρες πήγαινε-έλα στο χιόνι, ούτε στο Βόρειο Πόλο να ήμανε :lol:). Την πρώτη φορά που τις δοκίμασα μού πήρε 25 λεπτά η μία αλυσίδα, τη δεύτερη 10, την τρίτη φορά 3 λεπτά. Πρέπει να βάλω κανένα σοβαρό ζευγάρι γάντια μέσα, διότι με τα απλά πλαστικά που έχω δεν γίνεται πολύ καλή δουλειά.

Ούτε πέρσι χρειάστηκαν, διότι πάλι απέφυγα να κυκλοφορώ με χιόνι, αλλά τις είχα στο αμάξι τις μέρες με το πολύ κρύο, μπας και τύχει να χρειαστούν. Γενικά θεωρώ ότι είναι κάποιες περιπτώσεις, που είναι καλό να αποφύγεις να κυκλοφορείς, εφόσον στο επιτρέπουν οι υποχρεώσεις σου. Πρέπει όμως να είσαι προετοιμασμένος για το απρόοπτο. Το χιόνι είναι η απλή περίπτωση, διότι συνήθως δεν κινδυνεύεις, αλλά κολλάς. Το χειρότερο είναι ο πάγος και μετά τα πρωτοβρόχια, διότι δεν περιμένεις ούτε εσύ, ούτε οι άλλοι οδηγοί ότι έχει εκμηνδενιστεί η πρόσφυση του δρόμου. Θα βάλω μέσα και τις δυνατές βροχές, διότι έχω δει μερικές φορές να έχουν φύγει καπάκια από μεγάλα φρεάτια, καθώς και αμάξι να έρχεται κατά πάνω μου, παρασυρόμενο από ρέμα. Αν μπορείς να αναβάλλεις τη μετακίνησή σου για μερικές ώρες, ώστε να είναι ασφαλής ο δρόμος, πραγματικά μπορείς να γλιτώσεις σοβαρές ζημιές.

borgiriadis1
18/11/2023, 15:59
Έχω προπονηθεί στο θέμα αλυσίδες από παλιά. Και σε άπροσμενο χιόνι τις έβαλα αρκετά γρήγορα στο 5λεπτο θα ήμουν ξανά μέσα στο αυτοκίνητο αν δεν χρειαζόταν βοηθήσω και έναν φίλο που δεν ήξερε, εκεί κατάλαβα ότι σε δύσκολες συνθήκες θέλουν να έχεις μια κάποια εμπειρία. Χιονοκουβερτες δεν έχω βάλει ποτέ αλλά θεωρητικά πάντα είναι λίγο πιο εύκολο.Τσεκαρα και τις michelin και τις autoshock με τις michelin να μου φαίνονται λίγο καλύτερες από άποψη ποιότητας. Βέβαια αυτό το βάλε βγάλε είναι θεματακι.
Δεν έχω καταλάβει αν ο δρόμος δλδ έχει ροδιές από προηγούμενα αυτοκίνητα και φαίνεται η άσφαλτος θα πρέπει να τις βγάλω?

Panos760
19/11/2023, 01:18
Δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρει αυτό που θα γράψω, αλλά διαβάστε κ αυτή την άποψη.
Εδώ κ 5 χρόνια, από αρχές Δεκεμβρίου ως αρχές Απριλίου βγάζω τα θερινά ελαστικά ο τοποθετώ ζανταρισμένα μια τετράδα χειμερινά, τα λεγόμενα χιονολάστιχα.
Πηγαίνω συχνά σε χιονοδρομικά κ κινούμαι σε χιονισμένα οδοστρώματα.
Η οδική ασφάλεια στο χιόνι είναι άριστη κ γλιτώνω το βάλε,-βγαλε σε αλυσίδες.
Ενδεικτικά, δείτε ένα βιντεάκι από το Μαίναλο.
Κατάβαση από χιονοδρομικό προς Βυτίνα.
Για όσους βιάζονται , σε δουν από το 3':00" κ μετά.


https://youtu.be/OQm2P71Ubfo?si=v80qzKsefY_D3MuR

harris_x
20/11/2023, 06:50
Δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρει αυτό που θα γράψω, αλλά διαβάστε κ αυτή την άποψη.
Εδώ κ 5 χρόνια, από αρχές Δεκεμβρίου ως αρχές Απριλίου βγάζω τα θερινά ελαστικά ο τοποθετώ ζανταρισμένα μια τετράδα χειμερινά, τα λεγόμενα χιονολάστιχα.
Πηγαίνω συχνά σε χιονοδρομικά κ κινούμαι σε χιονισμένα οδοστρώματα.
Η οδική ασφάλεια στο χιόνι είναι άριστη κ γλιτώνω το βάλε,-βγαλε σε αλυσίδες.
Ενδεικτικά, δείτε ένα βιντεάκι από το Μαίναλο.
Κατάβαση από χιονοδρομικό προς Βυτίνα.
Για όσους βιάζονται , σε δουν από το 3':00" κ μετά.


https://youtu.be/OQm2P71Ubfo?si=v80qzKsefY_D3MuR
Υπάρχει πολύς κόσμος που το κάνει αυτό και μάλιστα κάποια μεγάλα συνεργεία προσφέρουν και φύλαξη των ελαστικών για την σεζόν που δε χρησιμοποιούνται.

Panos760
20/11/2023, 10:41
Υπάρχει πολύς κόσμος που το κάνει αυτό και μάλιστα κάποια μεγάλα συνεργεία προσφέρουν και φύλαξη των ελαστικών για την σεζόν που δε χρησιμοποιούνται.

Ναι, το έχω ακουστά.
Το κόστος ελαστικών είναι αρθοιστικά πολύ μικρότερο από το να αγοράζεις κουβέρτες κ αλυσίδες, οι οποίες τελικά πολύ σύντομα θα καταστραφούν.
Σκέψου κ το άλλο.
Πολύ συχνά διασχίζεις δρόμους που έχουν χιόνι, στη συνέχεια καθαρίζουν κ μετά στρίβεις για έναν προορισμό που έχει ξανά χιόνι, μετά καθαρίζει κλπ.
Τι θα κάνουμε;
Θα σταματάμε κάθε τόσο να βγάζουμε κ να βάζουμε αλυσίδες;
Με αυτά τα λάστιχα κινείσαι αθόρυβα, με σχετικά υψηλές ταχύτητες στο χιόνι.
Κ επειδή δεν υπάρχει μεγάλη φθορά γιατί κινούνται μόνο 3 μήνες, μπορούν να κρατήσουν μια δεκαετία..
Φυσικά, πρέπει να είναι ζανταρισμένα, για να αποφεύγεται η φθορά τους κ η ζυγοστάθμιση.
Επομένως, μαζί με τα λάστιχα, πάρτε κ μια τετράδα μεταχειρισμένες σιδερένιες ζάντες.
Έχει γέλιο η φάση όμως.
Εγώ με απλό δικινητο hatchback κινούμαι σε χιονισμένα οδοστρώματα με άνεση, ενώ μεγάλα κ βαριά τετρακίνητα με θερινά ελαστικά, ακινητοποιούνται κ σπινάρουν ατελείωτα..

Εδώ έχω ένα διασκεδαστικό περυσινο βίντεο όπου κινούμαι στο χιόνι.
Για όσους βιάζονται πολύ, ας δουν από το 6':25" κ μετά.


https://youtu.be/10soqByCmbI?si=uHyvNhXE7fDYrK0B

lospsi
20/11/2023, 10:49
Προσωπικά, έχω πάρει χιονοκουβέρτες. Δεν θυμάμαι το μοντέλο, της Michelin gripκάτι νομίζω.

Γενικά, είναι πιο εύκολες στην τοποθέτηση αλλά θέλει εξοικείωση πάλι. Εγώ ψιλοδυσκολεύτηκα αλλά μιλάμε για 1 τοποθέτηση κάθε 3-4 χρόνια (Αθήνα). Μια μικρή λεπτομέρεια είναι ότι θα πρέπει να μπορεί να κινηθεί το αυτοκίνητο περίπου μισό μέτρο εμπρός για να ολοκληρωθεί η τοποθέτηση, αυτό καμιά φορά είναι δύσκολο (πχ αν είναι σταθμευμένο). Εγώ πέρσι στα χιόνια, πήρα και ένα μικρό φτυαράκι να κάνω λίγο χώρο μπροστά. Στην άσφαλτο κινείσαι πιό άνετα από ότι με αλυσίδες αλλά δεν είναι για πολλά πολλά γιατί θα σκιστεί το πανί.

geioann
20/11/2023, 15:45
Ναι, το έχω ακουστά.
Το κόστος ελαστικών είναι αρθοιστικά πολύ μικρότερο από το να αγοράζεις κουβέρτες κ αλυσίδες, οι οποίες τελικά πολύ σύντομα θα καταστραφούν.

Αν μένεις σε περιοχή όπου η χιονόπτωση είναι σχεδόν καθημερινή ή πολύ συχνή ναι συμφέρει να βάλεις χειμερινά λάστιχα. Όπως επίσης και αν κάθε σκ είσαι σε χιονοδρομικό κέντρο. Αν όμως μένεις σε πεδινές περιοχές όπου χιονίζει 1 φορά τα 5 χρόνια δεν συμφέρουν τα λάστιχα.
4 λάστιχα κάνουν 500-600 ευρώ (για τις δικές μου διαστάσεις τουλάχιστον) και θα πρέπει να τα αλλαζεις κάθε τετραετία ακόμα και αν δεν είναι φθαρμένα. Ένα σετ αλυσίδες καλής ποιότητας με ευκολο βάλε βγάλε κοστίζουν Μαξ 150 ευρώ και τις έχεις για μια ζωή ή μέχρι να αλλάξεις αυτοκίνητο! Άσε που οι αλυσίδες μπορούν να σε βοηθήσουν και σε αρκετές άλλες περιπτώσεις πέρα από χιονι-παγο. Σε λάσπη, σε άμμο κλπ

Όπως είπε και ο νεοσσός πιο πάνω κάθε φθινόπωρο κάθομαι στο γκαράζ και κάνω πρόβα την τοποθέτησή τους. Αν δεν ξέρεις να τις τοποθετείς είναι σαν να μην τις έχεις καθόλου στο πορτμπαγκάζ. Σου είναι άχρηστες.

borgiriadis1
20/11/2023, 15:49
Το έχω και εγώ ακουστα αυτό με τα χειμερινά λάστιχα. Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με πείραζε να πάρω μια τετράδα ζάντες και να έχω πάνω χειμερινά. Κ γνωρίζω συνεργείο που σου τ αποθηκεύει.
Τα ερωτήματα εδώ είναι 2:
-Πόσο καλά δουλεύουν στο χιόνι (μην χρειάζεται και αλυσίδες και τελικά κάνω μια τρύπα στο νερό)
-Και σε ενδεχόμενο έλεγχο της Τροχαίας είμαι καλυμμένος που δεν θα έχω αλυσίδες ή θα προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας?

Panos760
20/11/2023, 17:27
Το έχω και εγώ ακουστα αυτό με τα χειμερινά λάστιχα. Η αλήθεια είναι ότι δεν θα με πείραζε να πάρω μια τετράδα ζάντες και να έχω πάνω χειμερινά. Κ γνωρίζω συνεργείο που σου τ αποθηκεύει.
Τα ερωτήματα εδώ είναι 2:
-Πόσο καλά δουλεύουν στο χιόνι (μην χρειάζεται και αλυσίδες και τελικά κάνω μια τρύπα στο νερό)
-Και σε ενδεχόμενο έλεγχο της Τροχαίας είμαι καλυμμένος που δεν θα έχω αλυσίδες ή θα προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας?
Έχω πάντα μαζί μου τις αλυσίδες, για τις δύσκολες καταστάσεις, αλλά κ για ενδεχόμενο έλεγχο.
Η πλάκα είναι πώς 5 χρόνια τώρα δεν μου έχουν χρειαστεί ποτέ.
Σε χιονισμένο οδόστρωμα χωρίς ανηφόρες, ακόμα και με συνεχόμενες στροφές, το αμάξι είναι πολύ σταθερό κ οδηγείς σαν σε καθαρό οδόστρωμα.
Το πρόβλημα είναι σε εκκινήσεις από στάση, όταν ο δρόμος έχει μεγάλη κλίση.
Εκεί χρειάζεται προσοχή με το γκάζι, για να μην σπινάρουν οι Ρόδες κ χαθεί η πρόσφυση.
Αυτό είναι όμως κάτι που προβλέπεται κ ξεπερνιέται με λίγη φόρα.
Ίσως η μοναδική φορά που αναγκάστηκα να γυρίσω, ήταν σε ένα χωριό στα Πιέρια, που 2,5 χλμ πριν φτάσω ο δρόμος ήταν παγωμένος κ με μεγάλη κλίση.
Ακόμη και αλυσίδες να φορούσα, έπρεπε να είχα τετρακίνητο όχημα κ να βάλω κ στις 4 Ρόδες, αλλιώς θα γλιστρούσα στον γκρεμό.
Χωρια που στην επιστροφή θα είχα κατηφόρα κ δεν με έσωνε τίποτα.
Πάντως, στην χιονοκαταιγίδα του 2022 τα κατάφερα καλά, ακόμη και σε 10 πόντους χιόνι.



https://youtu.be/CzQi482oSec?si=YXpns_17x1RGND4N

motojojo
20/11/2023, 17:28
Στο χιόνι δουλεύουν άψογα. Δεν χρειάζονται αλυσίδες.

Νομίζω χάνουμε την ουσία. Καλά τα χιονολάστιχα αλλά δεν ειναι για 1-2 φορές το χρόνο χιόνι (και αν).
Τη λυση αυτη ακολουθειται σε περιοχές που έχει πολύ συχνα χιονι. Αμα ζεις σε ορεινο περιβάλλον ή πας κάθε σκ για σκι κλπ. Όταν ζουσα γερμανια είχε καθε μερα θερμοκρασίες υπο το μηδεν και αμα χιονιζε αρκετοι δρομοι εμεναν καλυμένοι για πολύ καιρό. Ακόμα περισσότερο σε πιο βορειες χώρες.

Στην Ελλάδα που στα πεδινα θα χιονίσει βαριά μια φορά (και όχι καθε χρόνο) και την επομένη θα λιώσουν δεν αξίζει τον κόπο ουτε το κόστος ούτε η διαδικασία. Για ενα σετ 195-55-15 λαστιχα και μτχ ατσαλινες ζαντες απο το ebay μου ειχε βγει πριν 10 χρόνια κοντά 500 ευρώ. Και φυσικά οι λαστιχαδες δεν τα αποθηκευουν ουτε τα αλλάζουν τζάμπα. Υπολόγισε κανα 30αρι το εξάμηνο για την αποθήκευση και κανα 15αρι για την αλλαγή. Αυτό vs αλυσιδες των 40-50 ευρώ, μια χαρα η αλυσιδιτσα για ώρα ανάγκης και χαλάλι το βαλε/βγαλε.

Panos760
20/11/2023, 17:32
Το θυμήθηκα το χωριό στα Πιέρια που βρήκα πάγο.
Λέγεται Φτέρη.
Στην αρχή του βίντεο φαίνεται η έντονη ανηφόρα με τον πάγο.
Ως συνήθως, η κάμερα, λόγω ευρυγώνιου, δεν μπορεί να αποτυπώσει σωστά την κλίση.



https://youtu.be/lWFPSEgWYp4?si=i9Zf8v2g4XlEm3ln

Panos760
20/11/2023, 17:38
Τα Bridgestone Blizaak που έχω τώρα τα αγόρασα πριν 2 χρόνια 330€.
Πριν είχα τα pirelli ultragrip 8 που τα πήρα μεταχειρισμένα, άντεξαν 3 χρόνια κ κόστισαν 120€.
Ζάντες μεταχειρω είχα βρει την τετράδα 80€.
195-60-15.
Έχω τεράστια αποθήκη στο σπίτι κ χωράνε τα πάντα.
Η αλλαγή των ελαστικών στον μάστορα κοστίζει 10€ με απόδειξη ή 5€ χωρίς.
Τα λάστιχα αυτά μου χρειάζονται γιατί πηγαίνω πολύ συχνά σε χιονοδρομικά κ γενικά, σε μέρη με χιόνι.
Συμφωνώ πως κάποιος που δεν κάνει τις δικές μου διαδρομές, δεν αξίζει να τα βάλει.
Να συμπληρώσω ακόμη πως τα χειμερινά ελαστικά δεν είναι ένα αξεσουάρ, κάτι πρόσθετο, αλλά κανονικά ελαστικά που έχουν σχεδόν την ίδια απόδοση στον στεγνό δρόμο με τα θερινά.
Κάνουν λίγο περισσότερο θόρυβο όμως.
Βάζοντας τα, ουσιαστικά, εξοικονομείς χιλιόμετρα από τα θερινά.
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός

PaNick67
20/11/2023, 18:44
Υπάρχει και η λύση τών ελαστικών τεσσάρων εποχών, τα οποία πλέον έχουν καλά χαρακτηριστικά το καλοκαίρι και όσα έχουν την χιονονιφάδα με τις 3 κορυφές, έχουν και αξιόλογες ικανότητες στο χιόνι.
Κάποτε ήταν ακριβά αρκετά πλέον κοστίζουν +20€ η τετράδα από το ανάλογο καλοκαιρινό.
Στην επόμενη αλλαγή θα τα προτιμήσω.

Panos760
20/11/2023, 18:51
Υπάρχει και η λύση τών ελαστικών τεσσάρων εποχών, τα οποία πλέον έχουν καλά χαρακτηριστικά το καλοκαίρι και όσα έχουν την χιονονιφάδα με τις 3 κορυφές, έχουν και αξιόλογες ικανότητες στο χιόνι.
Κάποτε ήταν ακριβά αρκετά πλέον κοστίζουν +20€ η τετράδα από το ανάλογο καλοκαιρινό.
Στην επόμενη αλλαγή θα τα προτιμήσω.

Προτείνω να μην το κάνεις.
Υπόσχονται πολλά, αλλά στο χιόνι δεν έχουν τόσο καλή απόδοση κ θα το διαπιστώσεις στο πρώτο χιόνι που θα πατήσεις κ θα με θυμηθείς.
Τα ελαστικά 4 εποχών κάνουν μόνο για SUV με τετρακίνηση, για να δώσουν στο όχημα λίγη παραπάνω πρόσφυση από τα θερινά.

PaNick67
21/11/2023, 11:00
Προτείνω να μην το κάνεις.
Υπόσχονται πολλά, αλλά στο χιόνι δεν έχουν τόσο καλή απόδοση κ θα το διαπιστώσεις στο πρώτο χιόνι που θα πατήσεις κ θα με θυμηθείς.
Τα ελαστικά 4 εποχών κάνουν μόνο για SUV με τετρακίνηση, για να δώσουν στο όχημα λίγη παραπάνω πρόσφυση από τα θερινά.

Περιεργο αυτο που λες, εχω φιλους σε Ελλαδα κι εξωτερικο που τα εβαλαν και ειναι πολυ ευχαριστημενοι. Στους δυο τελευταιους χιοναδες της Αθηνας κυκλοφορουσαν χωρις προβλημα, καλα οι του εξωτερικου δεν αλλαζουν λαστιχα και γι αυτο τα προτιμουν, αλλα πες οτι εκει δεν εχουν το δικο μας καλοκαιρι. Το μονο που με κρατησε την τελευταια φορα ηταν τα +80€ στην τετραδα και δεν τα εβαλα. Σε οσες δοκιμες εχω δει μπορει να μην ειναι καλα οσο τα αμιγως χειμερινα αλλα σε σχεση με θερινα, η μερα με την νυχτα

DoctoR_k6
21/11/2023, 11:10
Τα allseason ελαστικα εχουν αναβαθμιστει πολυ και καποιος που δεν μενει στο βουνο και αντιμετωπιζει τρελες συνθηκες μπορει να τα βαλει πολυ ανετα.
Δειτε (https://www.tyrereviews.com/Article/2023-24-Tyre-Reviews-All-Season-Tyre-Test.htm) και αναλογα τεστ που γινονται εξω.
Γιατι καποιος να μην βαλει πχ. CrossClimate και να το δουλευει ολο τον χρονο και να μπει σε διαδικασια τραμπαρισματος?
Επειδη εχω δουλεψει 2 διαφορετικες τετραδες σε Crossclimate πιστεψτε κανουν τρομερη δουλεια.
Και για τις υπολοιπες εποχες που δεν εχει χιονι δουλευουν αψογα.

Μην πατε στα λιμανακια το καλοκαιρι να στριψετε βεβαια ουτε για ταρζανιες ειναι...υπαρχει και ενα οριο προφανως.

borgiriadis1
21/11/2023, 12:38
Απ' ότι καταλαβαίνω δεν αξίζει η αγορά ζαντών και χειμερινών ελαστικών (αφού θα χρειαστεί και κουβέρτες). Επίσης εγώ μένω Λάρισα οπότε δεν είναι και μεγάλη η ανάγκη για χειμερινά λάστιχα (για κουπιά είναι μεγαλύτερη η ανάγκη :p). Για 2-3 φορές το χρόνο που θα χρειαστούν και αν νομίζω οτι το κόστος είναι αποτρεπτικό (2-3 φορες το χρόνο πάω στην Ηγουμενίτσα και φοβάμαι μην βρω χιόνι στην Εγνατία).
Οπότε επιστρέφουμε στη λύση της χιονοκουβέρτας ή αλυσίδας.
(Πάντως που ρώτησα βρήκα και ζάντες με 120€ και λαστιχά που τα αποθηκεύει και στα αλλάζει με 20€ το χρόνο.)

PaNick67
21/11/2023, 15:02
Απ' ότι καταλαβαίνω δεν αξίζει η αγορά ζαντών και χειμερινών ελαστικών (αφού θα χρειαστεί και κουβέρτες). Επίσης εγώ μένω Λάρισα οπότε δεν είναι και μεγάλη η ανάγκη για χειμερινά λάστιχα (για κουπιά είναι μεγαλύτερη η ανάγκη :p). Για 2-3 φορές το χρόνο που θα χρειαστούν και αν νομίζω οτι το κόστος είναι αποτρεπτικό (2-3 φορες το χρόνο πάω στην Ηγουμενίτσα και φοβάμαι μην βρω χιόνι στην Εγνατία).
Οπότε επιστρέφουμε στη λύση της χιονοκουβέρτας ή αλυσίδας.
(Πάντως που ρώτησα βρήκα και ζάντες με 120€ και λαστιχά που τα αποθηκεύει και στα αλλάζει με 20€ το χρόνο.)

Η κουβεντα για τα χειμερινα δεν σε αφορα. Ισως αν κανεις εκδρομες τον χειμωνα να ειναι καλυτερο στην επομενη αλλαγη να βαλεις 4 εποχων.

Παντως αν εχεις χειμερινα δεν προβλεπονται αλυσιδες ή χιονοκουβερτες. Αν δεν ανεβαινεις με τα χειμερινα σημαινει οτι εχει πολυ παγο ο δρομος και πιθανοτατα θα τον εχει κλεισει η τροχαια. Τωρα αν θες να κανεις το αμαξι τανκ και να πας παντου γιατι ετσι σου αρεσει, αλυσιδες και στους 4 τροχους και θα παιζεις φωτα στο γκρειντερ της νομαρχιας :bawl:

ΥΓ. Κανονικα και επειδη τα θερινα δεν λειτουργουν κατω απο 7° Κελσιου οσοι ζουν σε περιοχες με τετοιες θερμοκρασιες τον χειμωνα θα παθουν πλακα απο το ποσο καλα ειναι τα χειμερινα σε βροχερο δρομο με κρυο καιρο.

Panos760
21/11/2023, 16:50
Η κουβεντα για τα χειμερινα δεν σε αφορα. Ισως αν κανεις εκδρομες τον χειμωνα να ειναι καλυτερο στην επομενη αλλαγη να βαλεις 4 εποχων.

Παντως αν εχεις χειμερινα δεν προβλεπονται αλυσιδες ή χιονοκουβερτες. Αν δεν ανεβαινεις με τα χειμερινα σημαινει οτι εχει πολυ παγο ο δρομος και πιθανοτατα θα τον εχει κλεισει η τροχαια. Τωρα αν θες να κανεις το αμαξι τανκ και να πας παντου γιατι ετσι σου αρεσει, αλυσιδες και στους 4 τροχους και θα παιζεις φωτα στο γκρειντερ της νομαρχιας :bawl:

ΥΓ. Κανονικα και επειδη τα θερινα δεν λειτουργουν κατω απο 7° Κελσιου οσοι ζουν σε περιοχες με τετοιες θερμοκρασιες τον χειμωνα θα παθουν πλακα απο το ποσο καλα ειναι τα χειμερινα σε βροχερο δρομο με κρυο καιρο.

Συμφωνώ με όσα λες .
Σε παγωμένο οδόστρωμα δεν ανεβαίνει τίποτα.
Στο προηγούμενο βιντεάκι που ανέβασα κ φαίνεται ο πάγος, ήταν Φλεβάρης, ο καιρός ήταν καλός, με θερμοκρασία 9°C.
Ποιος να το περίμενε.
Τα χειμερινά ελαστικά έχουν άριστη συμπεριφορά κ στο βρεγμένο.
Σε εθνική οδό, με καταρρακτώδη βροχή, άνετα ταξιδεύεις με 140-150 km/h, ενώ με τα θερινά το aquaplaning θα ήταν βέβαιο.
Βοηθούν βλέπεις οι βαθιές εγκοπές που διώχνουν το νερό.
Προσοχή όμως, ΔΕΝ κάνουν για ελαφρύ ψιλόβροχο, όταν οι δρόμοι έχουν καιρό να βραχούν, κοινώς έχουν γλίτσα.
Εκεί δεν χρειάζονται απότομες αλλαγές κατεύθυνσης, γιατί έχουν την τάση να γλιστρούν

νεοσσός
21/11/2023, 18:06
ΥΓ. Κανονικα και επειδη τα θερινα δεν λειτουργουν κατω απο 7° Κελσιου οσοι ζουν σε περιοχες με τετοιες θερμοκρασιες τον χειμωνα θα παθουν πλακα απο το ποσο καλα ειναι τα χειμερινα σε βροχερο δρομο με κρυο καιρο.
Τα τελευταία χρόνια κυκλοφορούν διαγράμματα πρόσφυσης προς θερμοκρασία, με μία χονδρική γενίκευση της συμπεριφοράς θερινών, χειμερινών και τεσσάρων εποχών ελαστικών. Τα ανεβάζω με επιφύλαξη, διότι δεν ξέρω πόσο ισχύουν και πόσα μοντέλα καλύπτονται από αυτή τη γενίκευση.


448302


448303



Αν υποθέσουμε ότι προσεγγίζουν την αλήθεια, τότε για κλίμα νότιας, έως κεντρικής Ελλάδας, σε χαμηλά πάντα υψόμετρα, τα χειμερινά ελαστικά αξιοποιούνται ελάχιστες μέρες τον χρόνο, συνήθως κάτω από 10. Τις υπόλοιπες μέρες, τα θερινά έχουν μικρό ή συνήθως μεγάλο πλεονέκτημα. Νομίζω ότι δεν αξίζει να μειώνεις την πρόσφυση επί μήνες, για τις 7 μέρες τον χρόνο που θα είναι απαραίτητα. Βάζεις αλυσίδες ή κουβέρτες και κάνεις τη δουλειά σου ή αποφεύγεις να μετακινηθείς, αν έχεις τέτοια επιλογή.

Σε συνθήκες λεκανοπεδίου Αττικής, είναι ζήτημα να κινείσαι σε θερμοκρασίες πολύ κάτω από τους 7°C 15 μέρες τον χρόνο, ενώ συνήθως οι θερμοκρασίες είναι μεγαλύτερες από τους 7°C, οπότε το θερινό λάστιχο υπερτερεί και τον χειμώνα. Ο αντίλογος που επίσης θα αναφέρω, είναι ότι σε συνθήκες χαμηλής πρόσφυσης, ο συντελεστής βαρύτητας είναι πολύ πιο σημαντικός. Δηλαδή δεν σε πολυνοιάζει αν κινείσαι με 15°C με χειμερινό λάστιχο, αν χάσεις ένα μέρος της έτσι κι αλλιώς αυξημένης πρόσφυσης. Αντιθέτως όταν κινείσαι με 0°C, το χειμερινό λάστιχο μπορεί να σε γλιτώσει από ατύχημα που μπορεί να συμβεί και με ταχύτητες χελώνας.

Φυσικά όποιος ζει σε ορεινά μέρη ή σε μεγαλύτερο γεωγραφικό πλάτος, εννοείται ότι έχει άλλες παραμέτρους να λάβει υπόψη και μάλλον τον συμφέρει να έχει σετ χειμερινών ελαστικών.

gabri
21/11/2023, 19:56
Να πω κι εγώ την γνώμη μου.
Κατ' αρχάς, τα χιονολάστιχα δεν είναι μόνο για τα χιόνια, όπως αναφέρουν αρκετοί.
Έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά από τα καλοκαιρινά, στον παγωμένο καιρό, καθώς και στη βροχή.
Θερμοκρασία αναφοράς, όπως γράφτηκε και παραπάνω, είναι οι 7°.
Στην ζέστη αρχίζουν και κόβονται.
Για Αθήνα είναι περιττά.
Εγώ μένω επαρχία και μόλις "σφίξουν" τα κρύα (τον άλλο μήνα δλδ),
θα ρίξω πάνω την 2η τετράδα που έχω με τα χειμερινά.
Μέχρι Φλεβάρη λογικά.
Στα χιόνια πάντως η διαφορά είναι τεράστια.
Πάω σε μέρη, που αυτοκίνητα με αλυσίδες κωλώνουν.
Σε Ν° 195/60R15 έχουν περίπου 250€.
Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις 185/65R15 που είναι πιο δημοφιλή σειρά,
και κοστίζει φθηνότερα. Η διαφορά στο αυτοκίνητο απειροελάχιστη.

νεοσσός
19/12/2023, 23:14
https://www.youtube.com/watch?v=kIxJobVCRTI


https://www.hyundai.com/worldwide/en/company/newsroom/detail/let-it-snow%2521-hyundai-motor-and-kia-develop-shape-memory-alloy-integrated-snow-chain-technology-0000000380

Panos760
22/12/2023, 21:14
Σήμερα το μεσημέρι έκανα την διαδρομή Κεράσοβο -Σαμαρίνα.
Πολύ γνωστός δρόμος, αλλά δεν υπολόγισα τα χιόνια.
Το οδόστρωμα κατά τόπους είχε μόνιμο στρώμα χιονιού.
Χωρίς τα χειμερινά ελαστικά, σίγουρα δεν θα μπορούσα να περάσω

449305

motojojo
22/12/2023, 22:06
Ξέρουμε αν έχει χιονια στη στερεά; Πχ Λιδωρικι και καταφύγιο Οίτης.

νεοσσός
23/12/2023, 20:07
Για το χιόνι είναι καλά τα Koenigsegg. Να τα έχετε υπόψη, ειδικά στη βόρεια Ελλάδα που το στρώνει πιο συχνά.



https://www.youtube.com/watch?v=Kfj1SJBaeuQ