PDA

View Full Version : Ohlins αναρτησεις για varadero..



zopas
30/12/2015, 18:01
Το αποφασισα και σε λιγες μερες τοποθετω πισω αναρτηση ολινς στην καλη μου...χωρις προφορτιση, στα 620 ευρω τοποθετημενη...μπροστα στα καλαμια εχω ελαττηρια χειπεπρο, ο καλυτερος συνδυασμος κατα πολλους..

Αν θελει το συμπαν σε λιγες χιλιαδες χιλιομετρα που θα κανω το μεγαλο σερβις και με την απορια να μου λυνεται αν θα χρειαστει στις 96.000 χλμ ρυθμιση βαλβιδων για πρωτη φορα, σκεφτομαι και να βαψω ολα τα πλαστικα της ματ μαυρο, μια ολικη επαναφορα και ξανανιωμα για μια υπεροχη μηχανη, συντροφο μου καθημερινα πολη- εθνικη εδω και 8 χρονια...

Εντυπωσεις λιαν συντομως...

pipe_smoker
30/12/2015, 18:08
Περιμένουμε με αγωνία το αντικειμενικότατο review σου:lol:

Bob_o_mastoras
30/12/2015, 18:12
Kατσε ρε μαστρο-Ζοπα.. 620 μονο...;;; Χωρις προφορτιση τι εννοεις;; Χωρις τηλε-προφορτιση..;; Τι ρυθμισεις εχει δηλαδη;;;

nickald
30/12/2015, 19:40
γιατι δεν εχει βαλει γαματες αναρτησεις η χονδα στο βαρκαδερο? και βαζεις αφτερμαρκετ........ και οχι γιαπωνεζικες..... αμαρτανεις.... θα σε καντιλιασει ο μαστροσοϊχιρο....

zopas
30/12/2015, 19:46
Kατσε ρε μαστρο-Ζοπα.. 620 μονο...;;; Χωρις προφορτιση τι εννοεις;; Χωρις τηλε-προφορτιση..;; Τι ρυθμισεις εχει δηλαδη;;;

Θα σε πω οταν την βαλω..παντως οτι και να ρυθμισω θα γινεται με το ειδικο κλειδι της (αγγαρεια δηλαδη)και οχι με μοχλο..και ναι...620 ευρω για την απλη αναρτηση, το μονο ,τι θελεις και το ρωτας;;λιγα ειναι; χε,χε,χε....

zopas
30/12/2015, 19:51
γιατι δεν εχει βαλει γαματες αναρτησεις η χονδα στο βαρκαδερο? και βαζεις αφτερμαρκετ........ και οχι γιαπωνεζικες..... αμαρτανεις.... θα σε καντιλιασει ο μαστροσοϊχιρο....

Εδω συμφωνω απολυτα...και για αυτο εχω βαραντερο(ελατηριο χειπεπρο) τοσα χρονια και οχι βαρκαδερο...και τα κοκκαλα του σοιχιρο τριζουν με τις επιλογες των απαραδεκτων μαμισιων αναρτησεων της showa και του ρουλεμαν λαιμου...

bros400pgm
30/12/2015, 20:10
Ξεχάσεις τον ανορθωτη φίλε

zopas
30/12/2015, 20:17
Ξεχάσεις τον ανορθωτη φίλε

Ισως στο αφρικα φιλε μου και ισως στο μκ1...οπως και αντενα και τρομπα βενζινης αλλα οχι στα μκ3...

RaGe_Raptor
30/12/2015, 20:19
δλδ πόσο πιο γαμάτο πΧια...!!!

zopas
30/12/2015, 20:36
δλδ πόσο πιο γαμάτο πΧια...!!!

Κοιτα...ανανεωθηκε 2 φορες και ξεπερασε τα οποια προβληματα της..και μολις τα ελυσε..αντικατασταθηκε υποτιθεται απο το crosstourer( εδω γελαμε...)..

Bob_o_mastoras
30/12/2015, 21:04
Θα σε πω οταν την βαλω..παντως οτι και να ρυθμισω θα γινεται με το ειδικο κλειδι της (αγγαρεια δηλαδη)και οχι με μοχλο..και ναι...620 ευρω για την απλη αναρτηση, το μονο ,τι θελεις και το ρωτας;;λιγα ειναι; χε,χε,χε....

Tι οταν τη βαλεις..;; Εκπληξη θα ειναι..;; :p Δεν ξερεις ποια πηρες;; Για δωσε ενα link να καταλαβω..
Ναι 620 μου φαινονται λιγα για ohlins μαζι με τα περαστικα, ακομα και της βασικης σειρας..

Οπως και να εχει σιγουρα θα ειναι μια καλη αναβαθμιση!! Καλοριζικη!! :beer:

BLiTzER
30/12/2015, 21:05
Τόσο έχουν τα απλά. Μεγειές ^^

irinia
30/12/2015, 21:31
γιατι δεν εχει βαλει γαματες αναρτησεις η χονδα στο βαρκαδερο? και βαζεις αφτερμαρκετ........ και οχι γιαπωνεζικες..... αμαρτανεις.... θα σε καντιλιασει ο μαστροσοϊχιρο....




ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ...........




Επειδή τις πουλάνε στους Ευρωπαίους.....

nickald
30/12/2015, 21:56
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ...........

Επειδή τις πουλάνε στους Ευρωπαίους.....

Γι αυτο και δεν τις πετανε σαν πρωτη αναβαθμιση στο μηχανακι τους οι ευρωπαιοι....

devil's animal
30/12/2015, 23:30
620 δεν κανει ολο το μηχανακι, και εσυ θα τα δωσεις για αναρτηση?:p:D

MG-KTiNoS
30/12/2015, 23:34
Το αποφασισα και σε λιγες μερες τοποθετω πισω αναρτηση ολινς στην καλη μου...χωρις προφορτιση, στα 620 ευρω τοποθετημενη...μπροστα στα καλαμια εχω ελαττηρια χειπεπρο, ο καλυτερος συνδυασμος κατα πολλους..

Αν θελει το συμπαν σε λιγες χιλιαδες χιλιομετρα που θα κανω το μεγαλο σερβις και με την απορια να μου λυνεται αν θα χρειαστει στις 96.000 χλμ ρυθμιση βαλβιδων για πρωτη φορα, σκεφτομαι και να βαψω ολα τα πλαστικα της ματ μαυρο, μια ολικη επαναφορα και ξανανιωμα για μια υπεροχη μηχανη, συντροφο μου καθημερινα πολη- εθνικη εδω και 8 χρονια...

Εντυπωσεις λιαν συντομως...
Δεν αξίζει.
Ειδικά στα πολλά κιλά...
Πάνε στον αμορτισερά να φτιάξει τη δική σου. (Κσοκ)
Τεσταρισμένο

Bob_o_mastoras
30/12/2015, 23:40
Δεν αξίζει.
Ειδικά στα πολλά κιλά...
Πάνε στον αμορτισερά να φτιάξει τη δική σου. (Κσοκ)
Τεσταρισμένο

Γιατι..;;
Θα γινουν πιο ποιοτικες οι αποσβεσεις. Καλο θα ηταν να ρυθμιζοταν και η προφορτιση βεβαια..

zopas
31/12/2015, 11:29
Η ολη φαση στο κ-shock είναι πιο φθηνη αλλα είναι ταλαιπωρια μεγαλη...επιπλέον μπαινουν ποιοτικες αναρτησεις, από τις καλυτερες και σιγουρα θα προσφερουν κατι το παραπανω...

Η παλια αναρτηση αν και μου εκανε τη μηχανή τρενο ηταν λιγο τραβεστί για λογους οικονομικούς τοτε που την εβαλα...μαμα σωμα showa με ελαττηριο Heipepro..μετα από 8 χρονια και αφου θα την κρατησω την μηχανή μου νομιζω αξιζει αυτή την επενδυση..

οσο αναφορα για το κοστος νομιζω ότι συμφερει το ολο πακετο...Με την συγκεκριμενη τιμη πληρωμενη και η τοποθετηση στο μηχανικο μου και τα τεστ τα οποια θα κανουμε να βρουμε ποια ρυθμιση στέκεται καλα..

Απλα εχω μια αγωνια αν θα υπαρξει πρόβλημα με το διπλο σταντ γιατι το ειχα προσαρμοσει στα κιτ χαμηλώματος στην χοντουλα μου...

zopas
31/12/2015, 11:30
620 δεν κανει ολο το μηχανακι, και εσυ θα τα δωσεις για αναρτηση?:p:D

νασαι καλα και καλη χρονια..εκτιμω το καλο χιουμορ..χε,χε,χε...

KAGOURO
04/01/2016, 23:08
ίσως το μόνο πράγμα που αξίζει να βάλεις....εγώ έχω 7χρονια τώρα το πλήρως ρυθμιζόμενο πίσω και μπροστά προοδευτικά ελατηρια με αλλαγμενες βαλβίδες και λάδια ! Απλα ΑΛΛΟ μηχανάκι....! ότι άλλο να βάλεις απλά πεταγμένα λεφτά....! υ.γ: σταματα να παινεύες τη χοντρή τόσο...μας πήρανε χαμπαρι !

zopas
13/01/2016, 14:00
Επιτελους μπηκανε και ολα καλα..περμενω τωρα να κανω καμια 700σαρια χιλιομετρα πρωτα, να συρωσει λιγο το συστημα πριν αποφασισω τις τελικες ρυθμισεις..επεται ολοκληρωτικο βαψιμο ματ μαυρο καποια στιγμη..

Σαν λουκ μου αρεσε παντα το μαυρο ταιγκερ 955ι με τις ασημενιες ριγες..

Κατα τη γνωμη σας κατι τετοιο θα ταιριαζε στη χοντρουλα;

taisteal
13/01/2016, 14:01
Επιτελους μπηκανε και ολα καλα..περμενω τωρα να κανω καμια 700σαρια χιλιομετρα πρωτα, να συρωσει λιγο το συστημα πριν αποφασισω τις τελικες ρυθμισεις..επεται ολοκληρωτικο βαψιμο ματ μαυρο καποια στιγμη..

Σαν λουκ μου αρεσε παντα το μαυρο ταιγκερ 955ι με τις ασημενιες ριγες..

Κατα τη γνωμη σας κατι τετοιο θα ταιριαζε στη χοντρουλα;

Δεν θα του πηγαινε..
Πιο ομορφο ειναι μαμα

sniper
13/01/2016, 14:04
Επιτελους μπηκανε και ολα καλα..περμενω τωρα να κανω καμια 700σαρια χιλιομετρα πρωτα, να συρωσει λιγο το συστημα πριν αποφασισω τις τελικες ρυθμισεις..επεται ολοκληρωτικο βαψιμο ματ μαυρο καποια στιγμη..

Σαν λουκ μου αρεσε παντα το μαυρο ταιγκερ 955ι με τις ασημενιες ριγες..

Κατα τη γνωμη σας κατι τετοιο θα ταιριαζε στη χοντρουλα;


Εμάς στα μηχανάκια αυτού του στυλ, μας αρέσει το θαλασσί.

spyrakos35
13/01/2016, 14:22
Εμάς στα μηχανάκια αυτού του στυλ, μας αρέσει το θαλασσί.

Μα τι κακος;

:lol:

sniper
13/01/2016, 14:24
Μα τι κακος;

:lol:


Το ίδιο και τα ST

dimmie_72
13/01/2016, 14:36
Το ίδιο και τα ST

αυτά βγαίνουν θαλασσί απ τη μάνα τους.

spyrakos35
13/01/2016, 15:15
Το ίδιο και τα ST
Το εβλεπα να ερχεται αλλα ειπα μηπως διαψευστω
:p

teogtp
13/01/2016, 15:33
Μα τι κακος;

:lol:

Κοιτα να δεις που ειναι κρυφοπαπακιας.......

theofilos888
13/01/2016, 16:20
Μα τι κακος;

:lol:

Μην ξεχνας πως κ το ασημι του καραβιου σου δεν φαινεται στον πατο της θαλασσας! :evil:

KAGOURO
13/01/2016, 22:06
Επιτελους μπηκανε και ολα καλα..περμενω τωρα να κανω καμια 700σαρια χιλιομετρα πρωτα, να συρωσει λιγο το συστημα πριν αποφασισω τις τελικες ρυθμισεις..επεται ολοκληρωτικο βαψιμο ματ μαυρο καποια στιγμη..

Σαν λουκ μου αρεσε παντα το μαυρο ταιγκερ 955ι με τις ασημενιες ριγες..

Κατα τη γνωμη σας κατι τετοιο θα ταιριαζε στη χοντρουλα;

γιατί συγκεκριμένα 700 κι όχι 835????? κάνε καμία δεκάρια φορές συγκεκριμένη διαδρομή και παίξε κάθε φορά με το πολύ δύο κλικ από τις στάνταρ που δίνει ή εταιρεία..κι όχι όλες μαζί(συμπίεση,επαναφορά)...ώρες που νοιώθει καλύτερα και αστο
εκεί.....δε θα τρέξεις και gp !

spyrakos35
14/01/2016, 05:00
Μην ξεχνας πως κ το ασημι του καραβιου σου δεν φαινεται στον πατο της θαλασσας! :evil:

σωστό

μπορεί να περνιέται και για αστερίας






































































αγαμίσουρε :lol:

amyroukai
14/01/2016, 07:09
Με αυτά και με αυτά, χαίρομαι που το απρίλια το πήρα μπλε, τουλάχιστον να μην έχω και άλλα στο μυαλό μου αν και εφ'όσον...

vardis
14/01/2016, 08:22
Γιάννη μεγειά καλές βόλτες. Ασε τους υπόλοιπους να κράζουν, ζηλεύουν τα καθάρματα!

GFawkes
14/01/2016, 08:54
H Ollihns τα δινει ~600 χωρις τον remote ρυθμιστη αποσβεσης ή +300 με αυτον (ρουμπινεδακι)

Καλη η αναβαθμιση αν την κρατησεις, αλλα εχε υποψιν σου οτι θελουν συχνα σερβις καθε 30-40κ χλμ.

Coyote.V
14/01/2016, 09:28
Σε κάποιο άλλο μηχανάκι κατά κύριο λόγο στρητ θα έριχνα χρήματα στις αναρτήσεις, στο Βαρναδέρο όχι. Βαρανδέρο έχω και εγώ και μάλιστα το τελευταίο μονδέλο... Στο βάρα το μόνο που θα κάνω είναι όταν τα φτύσουν οι αναρτήσεις να αλλάξω ελατήρια και λάδια.
Δεν έχει νόημα να βάλεις τέτοιες αναρτήσεις οι οπίες θα τα φτύνουν στα μισά χιλιόμετρα από τις μαμά.

Απλά θα σου καλύψουν κάποιο ψυχολογικό κενό που κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει. :)



Υ.Γ Σαν να λέμε ότι θα αλλάξουμε αναρτήσεις στο φορτηγό για να μπαίνουμε στις στροφές.... Πρόσεχε, για κάτι τέτοια έφυγα από το βαρανδέρο φόρουμ :wave2:

zopas
14/01/2016, 10:34
Σε κάποιο άλλο μηχανάκι κατά κύριο λόγο στρητ θα έριχνα χρήματα στις αναρτήσεις, στο Βαρναδέρο όχι. Βαρανδέρο έχω και εγώ και μάλιστα το τελευταίο μονδέλο... Στο βάρα το μόνο που θα κάνω είναι όταν τα φτύσουν οι αναρτήσεις να αλλάξω ελατήρια και λάδια.
Δεν έχει νόημα να βάλεις τέτοιες αναρτήσεις οι οπίες θα τα φτύνουν στα μισά χιλιόμετρα από τις μαμά.

Απλά θα σου καλύψουν κάποιο ψυχολογικό κενό που κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει. :)



Υ.Γ Σαν να λέμε ότι θα αλλάξουμε αναρτήσεις στο φορτηγό για να μπαίνουμε στις στροφές.... Πρόσεχε, για κάτι τέτοια έφυγα από το βαρανδέρο φόρουμ :wave2:

Δεν εχεις δικιο και μαλιστα καθολου δικιο..η σουμιες μαμα αναρτηση ηταν κυριολεκτικα για τα πανηγυρια..δεν μπορουσα να κανω ταξιδι, κουνουσε σαν μαουνα μεχρι καποια στιγμη ο αερας στα μεγαρα στην κυριολεξια μου σταυρωσε το τιμονι..

Μετα εβαλα λυση φθηνη αλλα τραβεστι με νεο ελαττηριο στην πισω αναρτηση και η μηχανη εγινε τρενο..την τεσταρα κατα επαναλειψη σε ολες τις καιρικες συνθηκες...

Τωρα μετα απο 80000 χλμ με την αναρτηση τραβεστι η μηχανη δεν ειχε επαναφορα σε εμποδια καθ λακουβες και ευτυχως ειχε ο θεος να βρω χρημστα για μια αξιοπρεπη λυση για πολλα χλμ..

Αν δεν ειχα βελτιωσει το θεμα αναρτηση βαραντερο εγω δεν κρατουσα..αν ποτε το αποφασισεις που στο ευχομαι...θα κλαψεις απο τη διαφορα ποιοτητας κυλισης με αυτο που βιωνεις τωρα και θα γελασεις οταν θα κρατας το μαμα ελαττηριο στο ενα χερι και στο αλλο να εχεις μια σοβαρη αναρτηση να συγκρινεις..

Carlos.1on2
14/01/2016, 10:38
Δεν έχει νόημα να βάλεις τέτοιες αναρτήσεις οι οπίες θα τα φτύνουν στα μισά χιλιόμετρα από τις μαμά.


Τί εννοείς σύντεκνε? Θα θέλουν σέρβις ( λάδια, τσιμούχες ...) ή αλλαγή ( γενική ) στα μισά χλμ?

Με αυτή τη λογική, γιατί η ohlins έχει και είχε ανέκαθεν τέτοια τιμή?

Coyote.V
14/01/2016, 10:50
Δεν εχεις δικιο και μαλιστα καθολου δικιο..η σουμιες μαμα αναρτηση ηταν κυριολεκτικα για τα πανηγυρια..δεν μπορουσα να κανω ταξιδι, κουνουσε σαν μαουνα μεχρι καποια στιγμη ο αερας στα μεγαρα στην κυριολεξια μου σταυρωσε το τιμονι..

Μετα εβαλα λυση φθηνη αλλα τραβεστι με νεο ελαττηριο στην πισω αναρτηση και η μηχανη εγινε τρενο..την τεσταρα κατα επαναλειψη σε ολες τις καιρικες συνθηκες...

Τωρα μετα απο 80000 χλμ με την αναρτηση τραβεστι η μηχανη δεν ειχε επαναφορα σε εμποδια καθ λακουβες και ευτυχως ειχε ο θεος να βρω χρημστα για μια αξιοπρεπη λυση για πολλα χλμ..

Αν δεν ειχα βελτιωσει το θεμα αναρτηση βαραντερο εγω δεν κρατουσα..αν ποτε το αποφασισεις που στο ευχομαι...θα κλαψεις απο τη διαφορα ποιοτητας κυλισης με αυτο που βιωνεις τωρα και θα γελασεις οταν θα κρατας το μαμα ελαττηριο στο ενα χερι και στο αλλο να εχεις μια σοβαρη αναρτηση να συγκρινεις..

Ειδικά η πίσω ανάρτηση για το βαραντέρο είναι μεγάλο πρόβλημα. Μπορεί να την ευχαριστηθείς για λίγα χιλιόμετρα αλλά θα τα φτύσει γρήγορα... ίσως και στα μισά χιλιόμετρα από τα άλλα μηχανάκια. Ο λόγος είναι ότι καμία αφτερ μάρκετ δεν είναι σχεδιασμένη για τόσα κιλά. Άσχετα αν μπορεί να κουμπώσει στην μηχανή μας.
Οπότε η μόνη λύση είναι η Μαμά με ελατήρια και λάδια. Αδυνατώ να πιστέψω ότι η όλινς σχεδίασε ανάρτηση για 300 κιλά μηχανή χωρίς τον αναβάτη.... εδώ δεν το έκανε η χόνδα που κατασκεύασε την μηχανή.

Δεν έχω να σου πω τίποτα παραπάνω νομίζω ότι σε κάλυψα.

Coyote.V
14/01/2016, 10:55
Τί εννοείς σύντεκνε? Θα θέλουν σέρβις ( λάδια, τσιμούχες ...) ή αλλαγή ( γενική ) στα μισά χλμ?

Με αυτή τη λογική, γιατί η ohlins έχει και είχε ανέκαθεν τέτοια τιμή?

Πρώτα απ' όλα τα λάδια τσακίζουν πολύ ποιο γρήγορα λόγο βάρους... όταν τσακίσουν τα λάδια θα περνάνε από τις τσιμούχες. Μιλάμε για βαραντέρο που από μόνο του είναι 300 κιλά και παίρνει τριβάλιτσο + άλλα 300 + τους αναβάτες.
Υπάρχει κάποια ειδική μελέτη για αυτήν την ανάρτηση που έβαλε ο Ζόππας για το βαρανδέρο και τα κιλά του ; Αν ναι βάλτε τη να μου βουλώσετε το σόμα.


Υ.Γ Ζόππα καλορίζικη και καλοτάξιδη παρά τις ενστάσεις μου.

zopas
14/01/2016, 11:27
Ναι φιλε μου η αναρτηση που εβαλα της ohlins η εταιρια-που ειναι σοβαρη- την εχει σχεδιασει ειδικα για βαραντερο για αυτο και εχει δικο της κωδικο...το γραφει ξεκαθαρα το επισημο μανιουαλ της αναρτησης που εχω στα χερια μου..

Αυτο ομως επρεπε να το κανει η χοντα βαζοντας μια αναρτηση της προκοπης και οχι η καθε εταιρια αφτερ μαρκετ..και το βαραντερο μας μαζι με βαλιτσες παει 280 κιλα..

Θα σου προτεινα καποια στιγμη να οδηγησεις ενα βαραντερο με μια σωστη αναρτηση για να καταλαβεις τη διαφορα..

Coyote.V
14/01/2016, 11:36
Ναι φιλε μου η αναρτηση που εβαλα της ohlins η εταιρια-που ειναι σοβαρη- την εχει σχεδιασει ειδικα για βαραντερο για αυτο και εχει δικο της κωδικο...το γραφει ξεκαθαρα το επισημο μανιουαλ της αναρτησης που εχω στα χερια μου..

Αυτο ομως επρεπε να το κανει η χοντα βαζοντας μια αναρτηση της προκοπης και οχι η καθε εταιρια αφτερ μαρκετ..και το βαραντερο μας μαζι με βαλιτσες παει 280 κιλα..

Θα σου προτεινα καποια στιγμη να οδηγησεις ενα βαραντερο με μια σωστη αναρτηση για να καταλαβεις τη διαφορα..

Βάλε και πράγματα στις βαλίτσες, μην κλέβεις...:lol: (μπεβεδάκηδες γίναμε που πηγαίνουν στο Ναύπλιο για καφέ τριβάλιτσοι άδειοι και με gps; ) Και βάλε και το λινκ της ανάρτησης να την δούμε.

byron
14/01/2016, 11:42
Ειδικά η πίσω ανάρτηση για το βαραντέρο είναι μεγάλο πρόβλημα. Μπορεί να την ευχαριστηθείς για λίγα χιλιόμετρα αλλά θα τα φτύσει γρήγορα... ίσως και στα μισά χιλιόμετρα από τα άλλα μηχανάκια. Ο λόγος είναι ότι καμία αφτερ μάρκετ δεν είναι σχεδιασμένη για τόσα κιλά. Άσχετα αν μπορεί να κουμπώσει στην μηχανή μας.
Οπότε η μόνη λύση είναι η Μαμά με ελατήρια και λάδια. Αδυνατώ να πιστέψω ότι η όλινς σχεδίασε ανάρτηση για 300 κιλά μηχανή χωρίς τον αναβάτη.... εδώ δεν το έκανε η χόνδα που κατασκεύασε την μηχανή.


Είσαι εντελώς (μα εντελώς όμως...) λάθος για ότι έχεις γράψει παραπάνω. Η Honda και η κάθε εταιρία, δεν θα βάλει ανάρτηση εφάμιλλη της Ohlins (σιγά μην δεν μπορεί να το κάνει), όχι επειδή έχει αποδεχθεί το μάταιο του θέματος :lol:, αλλά γιατί θα στείλει το κόστος πολύ ψηλά.


Πρώτα απ' όλα τα λάδια τσακίζουν πολύ ποιο γρήγορα λόγο βάρους... όταν τσακίσουν τα λάδια θα περνάνε από τις τσιμούχες.

What? :uplate:

Εσύ τι λες οτι θα "τσακίσει" (sic) γρηγορότερα? To σωστό λάδι σε varadero, ή το λάδι σε CBR600RR που θα κάνει 1 αγώνα?

Coyote.V
14/01/2016, 11:54
Είσαι εντελώς (μα εντελώς όμως...) λάθος για ότι έχεις γράψει παραπάνω. Η Honda και η κάθε εταιρία, δεν θα βάλει ανάρτηση εφάμιλλη της Ohlins (σιγά μην δεν μπορεί να το κάνει), όχι επειδή έχει αποδεχθεί το μάταιο του θέματος :lol:, αλλά γιατί θα στείλει το κόστος πολύ ψηλά.



What? :uplate:

Εσύ τι λες οτι θα "τσακίσει" (sic) γρηγορότερα? To σωστό λάδι σε varadero, ή το λάδι σε CBR600RR που θα κάνει 1 αγώνα?

Τώρα μιλάς σωστά το κάθε τι έχει την χρήση του και τον σκοπό του, Δεν μπορείς να ζητάς από το Βαρανδέρο να έχει τις επιδόσεις του σιπμιαρ στην πίστα ούρε και από το σιμπιαρ να κουβαλείσει το βάρος που κουβαλάει το βαραντέρο σε χωματόδρομους.

Από εκεί και πέρα η κάθε ανάρτηση πρέπει να έχει ειδική μελέτη για τι κάθε μηχανάκι. Εν τω μεταξύ αδυνατώ να χωνέψω ότι η όλινς ασχολήθκε ιδιαίτερα με το βαραντέρο. Απλά ταιριάζουν οι αναρτήσεις που φτιάχνει και σου την πουλάει.
Ας μας γράψει ο φίλος Ζόππας και σε ποια άλλα μηχανάκια ταιριάζει η ίδια ανάρτηση και τότε θα γελάσεις.

Υ.Γ βαραντέρο έχω και εγώ... το έχω ψιλοψάξει.

BLiTzER
14/01/2016, 11:59
Ο κωδικός που δίνει η Ohlins για το Varadero είναι μοναδικός, οπότε υποθέτω ότι ασχολήθηκε με το Varadero, όπως κάνει με κάθε μηχανάκι της αγοράς. Εδώ ασχολήθηκε με το Crypton.

DrBig
14/01/2016, 12:00
Εσύ τι λες οτι θα "τσακίσει" (sic) γρηγορότερα? To σωστό λάδι σε varadero, ή το λάδι σε CBR600RR που θα κάνει 1 αγώνα?

Αυτή με το μικροτερο πιστονι;

sniper
14/01/2016, 12:01
....να κουβαλείσει το βάρος που κουβαλάει το βαραντέρο σε χωματόδρομους.

...

Μπα σε καλό σου.... :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::a012:

Coyote.V
14/01/2016, 12:02
Ας πούμε η ανάρτηση S46HR1C1S της ολινς η ίδια μπαίνει σε βαραντέρο και σε μπεβέ 800 τζιες και βφρ 1200


Πως το κόβεις το θέμα ;

DrBig
14/01/2016, 12:04
Ας πούμε η ανάρτηση S46HR1C1S της ολινς η ίδια μπαίνει σε βαραντέρο και σε μπεβέ 800 τζιες και βφρ 1200


Πως το κόβεις το θέμα ;

Και που το ξες ότι έχει το ίδιο βαλβιγκ μέσα και για τα τρία μηχανακια;

Coyote.V
14/01/2016, 12:05
Μπα σε καλό σου.... :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::a012:

Το τζιπιζε να δεις τι κουβαλάει στο χώμα :D

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141723&page=26&p=2691138#post2691138

Coyote.V
14/01/2016, 12:06
Και που το ξες ότι έχει το ίδιο βαλβιγκ μέσα και για τα τρία μηχανακια;

Έχει ακριβώς τον ίδιο κωδικό αν είχε κάτι άλλο μέσα θα είχε άλλο κωδικό.

GFawkes
14/01/2016, 12:07
Eνας κωδικος ειναι.....


εχει δικιο το κογιοτ....

απλα σεταρεις διαφορετικα

byron
14/01/2016, 12:08
Τώρα μιλάς σωστά το κάθε τι έχει την χρήση του και τον σκοπό του, Δεν μπορείς να ζητάς από το Βαρανδέρο να έχει τις επιδόσεις του σιπμιαρ στην πίστα ούρε και από το σιμπιαρ να κουβαλείσει το βάρος που κουβαλάει το βαραντέρο σε χωματόδρομους.

Από εκεί και πέρα η κάθε ανάρτηση πρέπει να έχει ειδική μελέτη για τι κάθε μηχανάκι. Εν τω μεταξύ αδυνατώ να χωνέψω ότι η όλινς ασχολήθκε ιδιαίτερα με το βαραντέρο. Απλά ταιριάζουν οι αναρτήσεις που φτιάχνει και σου την πουλάει.
Ας μας γράψει ο φίλος Ζόππας και σε ποια άλλα μηχανάκια ταιριάζει η ίδια ανάρτηση και τότε θα γελάσεις.

Υ.Γ βαραντέρο έχω και εγώ... το έχω ψιλοψάξει.

Δεν κατάλαβες μάλλον τι λέω...
Τα λάδια του CBR ή ενός enduro 120 κιλών, θα ταλαιπωρηθούν αφάνταστα περισσότερο σε ένα ΣΚ στην πίστα ή στο βουνό, από οτι τα σωστά λάδια σε ένα varadero που πηγαίνει ταξίδι. Το οτι το varadero ή το Ζ είναι βάρκες στα πολλά, δεν φταίει μόνο η ανάρτηση, αλλά παίζει ρόλο ΚΑΙ η ανάρτηση. Και προφανώς θα δεις βελτίωση με ένα καλό αμορτισσέρ.

Και ναι, η Ohlins, η WP και οι top εταιρίες, βγάζουν αναρτήσεις για το συγκεκριμένο μηχανάκι που προορίζεται με μελέτη. Και επειδή το varadero μπορεί να το οδηγήσει κάποιος 60 κιλά, και κάποιος 160 κιλά, σου δίνουν και την δυνατότητα να πάρεις το αμορτισέρ για το μηχανάκι σου με το σωστό ελατήριο.

Σιγά μην πουλάει η Ohlins και η κάθε εταιρία universal αμορτισσέρ...σύμφωνα με τις αποστάσεις των dog bones και της βάσης.

BLiTzER
14/01/2016, 12:09
Ας πούμε η ανάρτηση S46HR1C1S της ολινς η ίδια μπαίνει σε βαραντέρο και σε μπεβέ 800 τζιες και βφρ 1200


Πως το κόβεις το θέμα ;

Όχι, δεν έχει δίκιο. Αυτός είναι ο κωδικός του ΤΥΠΟΥ του αμορτισέρ. Προφανώς ο ίδιος τύπος αμορτισέρ χρησιμοποιείται σε πολλά μηχανάκια. O κωδικός του Varadero είναι HO 045 και είναι μοναδικός γι'αυτό το μηχανάκι.


S46HR1C1S

S = Single tube

H = Monotube high pressure gas type of shock absorber with hose mounted external reservoir.
R1 = Adjustable rebound damping on single tube shocks. Adjuster wheel above the end eye.
C1 = Adjustable compression damping. Adjuster wheel or slot on the reservoir.
S = Hose mounted hydraulic spring preload adjuster.

Coyote.V
14/01/2016, 12:10
Eνας κωδικος ειναι.....


εχει δικιο το κογιοτ....

απλα σεταρεις διαφορετικα

Εγώ το ξέρω ότι έχω δίκιο το θέμα είναι να το καταλάβετε και εσείς. δεν γίνεται να φοράει την ίδια ανάρτηση μηχανάκι 235 κιλά άδειο με ένα μηχανάκι 177.8. έχουμε 65 κιλά θέμα από χέρι.

sniper
14/01/2016, 12:12
Eνας κωδικος ειναι.....


εχει δικιο το κογιοτ....

απλα σεταρεις διαφορετικα


Εγώ το ξέρω ότι έχω δίκιο το θέμα είναι να το καταλάβετε και εσείς. δεν γίνεται να φοράει την ίδια ανάρτηση μηχανάκι 235 κιλά άδειο με ένα μηχανάκι 177.8. έχουμε 65 κιλά θέμα από χέρι.


Όχι, δεν έχει δίκιο. Αυτός είναι ο κωδικός του ΤΥΠΟΥ του αμορτισέρ. Προφανώς ο ίδιος τύπος αμορτισέρ χρησιμοποιείται από πολλά μηχανάκια. O κωδικός του Varadero είναι HO 045 και είναι μοναδικός γι'αυτό το μηχανάκι.


S46HR1C1S

S = Single tube

H = Monotube high pressure gas type of shock absorber with hose mounted external reservoir.
R1 = Adjustable rebound damping on single tube shocks. Adjuster wheel above the end eye.
C1 = Adjustable compression damping. Adjuster wheel or slot on the reservoir.
S = Hose mounted hydraulic spring preload adjuster.

Άσε ρε, που ξέρεις εσύ; :bawl:

Coyote.V
14/01/2016, 12:15
Θα διαβάζουν το νήμα οι αμορτισεράδες του Κσόκ και θα έχουν σκάσει στα γέλια λέμε ! :lol:

Εμένα το S46 με προβληματίζει

sniper
14/01/2016, 12:16
Θα διαβάζουν το νήμα οι αμορτισεράδες του Κσόκ και θα έχουν σκάσει στα γέλια λέμε ! :lol:


Μπορεί να τα διαβάζουν κι άλλοι... κοιτα να δεις γέλια... ;)

byron
14/01/2016, 12:18
Ας πούμε η ανάρτηση S46HR1C1S της ολινς η ίδια μπαίνει σε βαραντέρο και σε μπεβέ 800 τζιες και βφρ 1200


Πως το κόβεις το θέμα ;

Η ανάρτηση S46HR1C1S δεν είναι ανάρτηση...είναι σειρά της Ohlins.

F-800 GS http://www.ohlins.nl/products/shock-absorber-bmw-f-800-gs/
Type: S46HR1C1S
Length: 429
Stroke: 69
Spring: 01096-69

HONDA VFR 1200 F
Type: S46HR1C1S
Length: 321.5
Stroke: 50.5
Spring: 01092-74

To κόβεις να είναι ίδιο, επειδή ανήκουν στην ίδια σειρά?

DrBig
14/01/2016, 12:18
Έχει ακριβώς τον ίδιο κωδικό αν είχε κάτι άλλο μέσα θα είχε άλλο κωδικό.

Το S46HR1C1S δεν είναι κωδικός μοντέλου, είναι κωδικός κατηγορίας αναρτησης πάντως.


Εδιτ
Δίκιο έχει ο byron, μη λές ότι θες.

BLiTzER
14/01/2016, 12:18
Θα διαβάζουν το νήμα οι αμορτισεράδες του Κσόκ και θα έχουν σκάσει στα γέλια λέμε ! :lol:

Εμένα το S46 με προβληματίζει

Ή της Ohlins :lol:

Όπως βλέπεις, ο κωδικός που έδωσες δε λέει απολύτως τίποτα για το valving ή το ελατήριο ή οποιοδήποτε setting.

Να σου λύσω και αυτή την απορία σου.

S = Single tube
46 = 46mm πιστόνι.

byron
14/01/2016, 12:20
Θα διαβάζουν το νήμα οι αμορτισεράδες του Κσόκ και θα έχουν σκάσει στα γέλια λέμε ! :lol:

Εμένα το S46 με προβληματίζει

Δακτυλος του Rossi είναι, μην δίνεις σημασία...

bros400pgm
14/01/2016, 12:22
Αυτο που αυτοι με τα varadero ειναι ψαγμενοι με ξεπερναει. Το αμοιρο με το πιρουνι απο καλαμακι, θελει και χωμα :lol: Αν δεν σπασει το πισω αμορτισερ :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

sniper
14/01/2016, 12:23
Αυτο που αυτοι με τα varadero ειναι ψαγμενοι με ξεπερναει. Το αμοιρο με το πιρουνι απο καλαμακι, θελει και χωμα :lol: Αν δεν σπασει το πισω αμορτισερ :lol::lol::lol::lol::lol::lol:



Είναι γενικά της κατηγορίας, θυμάμαι κάποτε τα Capo να βάζουν τα κλάματα τα πισω αμορτισέρ.... και πολύ δάκρυ λέμε...

Coyote.V
14/01/2016, 12:32
Ή της Ohlins :lol:

Όπως βλέπεις, ο κωδικός που έδωσες δε λέει απολύτως τίποτα για το valving ή το ελατήριο ή οποιοδήποτε setting.

Να σου λύσω και αυτή την απορία σου.

S = Single tube
46 = 46mm πιστόνι.

Και που είναι οι διαφορές με τα άλλα S46 single tube, 46mm piston ;
Αυτό που μπορεί να αλλάζει είναι το ελατήριο HO 851 Αυτό όμως δεν το κάνει να δέχεται μεγαλύτερες καταπονήσεις από το 46άρι πιστόνι που φοράει το 800 τζιες που είναι 60 κιλά ελαφρύτερο.
Ότι είχε να κάνει με την ανάτηση του βαραντέρο ο ζόππας το είχε κάνει με το ελατήριο της χάιπερ πρό, όλα τα άλλα είναι για να ψυρίζουμε την μαϊμού σε αυτό το μηχανάκι.

DrBig
14/01/2016, 12:34
Και που είναι οι διαφορές με τα άλλα S46 single tube, 46mm piston ;
Αυτό που μπορεί να αλλάζει είναι το ελατήριο HO 851 Αυτό όμως δεν το κάνει να δέχεται μεγαλύτερες καταπονήσεις από το 46άρι πιστόνι που φοράει το 800 τζιες που είναι 60 κιλά ελαφρύτερο.
Ότι είχε να κάνει με την ανάτηση του βαραντέρο ο ζόππας το είχε κάνει με το ελατήριο της χάιπερ πρό, όλα τα άλλα είναι για να ψυρίζουμε την μαϊμού σε αυτό το μηχανάκι.

Στο βαλβινγκ αγορίνα. Στο βαλβινγκ.

Coyote.V
14/01/2016, 12:34
Αυτο που αυτοι με τα varadero ειναι ψαγμενοι με ξεπερναει. Το αμοιρο με το πιρουνι απο καλαμακι, θελει και χωμα :lol: Αν δεν σπασει το πισω αμορτισερ :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ρε μεγάλε από τα χέρια μου έχουν περάσει 15 μηχανάκια, μην βλέπεις που κατέληξα. Έγώ ξέρω γιατί το έχω πάρει, άλλοι δεν ξέρουν.

sniper
14/01/2016, 12:34
Και που είναι οι διαφορές με τα άλλα S46 single tube, 46mm piston ;
Αυτό που μπορεί να αλλάζει είναι το ελατήριο HO 851 Αυτό όμως δεν το κάνει να δέχεται μεγαλύτερες καταπονήσεις από το 46άρι πιστόνι που φοράει το 800 τζιες που είναι 60 κιλά ελαφρύτερο.
Ότι είχε να κάνει με την ανάτηση του βαραντέρο ο ζόππας το είχε κάνει με το ελατήριο της χάιπερ πρό, όλα τα άλλα είναι για να ψυρίζουμε την μαϊμού σε αυτό το μηχανάκι.


Όπως λέμε "μ@λακία είπα"; :lol:

Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε ότι κάνουμε και λάθη, δεν είμαστε παντογνώστες...

:beer:

Coyote.V
14/01/2016, 12:36
@DrBig
Αφού το βάλβινγκ είναι μεταβλητό ρυθμίζεται :) Δεν έχει συγκεκριμένο σεταπ

bros400pgm
14/01/2016, 12:38
Είναι γενικά της κατηγορίας, θυμάμαι κάποτε τα Capo να βάζουν τα κλάματα τα πισω αμορτισέρ.... και πολύ δάκρυ λέμε...


Δεν παιζει και μαλιστα ειναι επισκευαζομενα τα SACHS. :wave2:

sniper
14/01/2016, 12:40
Δεν παιζει και μαλιστα ειναι επισκευαζομενα τα SACHS. :wave2:


Ναι οκ, δεν είχα ποτέ Capo, τους κατόχους του θυμάμαι να το λένε.

bros400pgm
14/01/2016, 12:45
Ναι οκ, δεν είχα ποτέ Capo, τους κατόχους του θυμάμαι να το λένε.

Θελει αλλο ελατηριο, μηπως εννοεις; Μιλαμε παντα για το απλο, γιατι του Rally ειναι παρα πολυ καλο.

Coyote.V
14/01/2016, 12:49
Όπως λέμε "μ@λακία είπα"; :lol:

Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε ότι κάνουμε και λάθη, δεν είμαστε παντογνώστες...

:beer:

Εφόσον το βάλβινγ επειδή είναι ρυθμιζόμενο αποτελεί παρελθόν για την συζήτηση, τότε προχωράμε στο ελατήριο το οποίο είναι η μόνη διαφορά για τον 46άρη κύλινδρο και το οποίο και πάλι δεν είναι μελετημένο για αυτό μηχανάκι αλλά υπολογιζόμενο για κάποιο χ βάρος. Το οποίο ελατήριο το φοράνε και στο χχ100 ας πούμε.
Τώρα αν κάποιος νομίζει ότι η όλινς έχει κάνει ειδικές μελέτες για το μηχανάκι του τότε ας χώσει τα φράγκα του. Πρόβλημα δικό του.

sniper
14/01/2016, 12:54
Θελει αλλο ελατηριο, μηπως εννοεις; Μιλαμε παντα για το απλο, γιατι του Rally ειναι παρα πολυ καλο.



Μιλάω για τα πρώτα Capo που έτρεχε το λάδι απο τη μπουκάλα, τουλάχιστον έτσι έλεγαν βρίζοντας οι κάτοχοί τους.

DrBig
14/01/2016, 13:35
Εφόσον το βάλβινγ επειδή είναι ρυθμιζόμενο αποτελεί παρελθόν για την συζήτηση, τότε προχωράμε στο ελατήριο το οποίο είναι η μόνη διαφορά για τον 46άρη κύλινδρο και το οποίο και πάλι δεν είναι μελετημένο για αυτό μηχανάκι αλλά υπολογιζόμενο για κάποιο χ βάρος. Το οποίο ελατήριο το φοράνε και στο χχ100 ας πούμε.
Τώρα αν κάποιος νομίζει ότι η όλινς έχει κάνει ειδικές μελέτες για το μηχανάκι του τότε ας χώσει τα φράγκα του. Πρόβλημα δικό του.

Το βαλβ στακ που είναι η ψυχή μιας αναρτησης δεν είναι ρυθμιζομενο. Τα by pass μόνο ρυθμίζονται.
Σε ικετεύω μη μας κουφαινεις άλλο.

zopas
14/01/2016, 13:46
Ρε σεις μην τσακωθουμε για ψιλο χαζομαρες..η ουσια ειναι οτι ολο και περισσοτερες εταιριες βαζουν στα μοντελα τους αναρτησεις της προκοπης και η χοντα κοιμαται..οποτε ξυπναμε εμεις και τα σκαμε στα αφτερ μαρκετ αναρτησεις για να δουμε μια ασπρη οδηγικη μερα και η μαμα χοντα στο συγκεκριμενο τομεα να ...εξακολουθει να κοιμαται..μην την ξυπνησετε μιλαμε..

Εδω το κτμ πουλαγε και πουλαει σαν τρελο με WP,οι εταιριες βγαζουν ημιενεργητικες αναρτησεις,τις χρεωνουν 2.500 χιλιαρικα και πουλανε...αλλα η χοντα εκει ρεμβαζειιιιι...τα χρεπια της showa να ειναι καλα...

sniper
14/01/2016, 14:20
Ρε σεις μην τσακωθουμε για ψιλο χαζομαρες..η ουσια ειναι οτι ολο και περισσοτερες εταιριες βαζουν στα μοντελα τους αναρτησεις της προκοπης και η χοντα κοιμαται..οποτε ξυπναμε εμεις και τα σκαμε στα αφτερ μαρκετ αναρτησεις για να δουμε μια ασπρη οδηγικη μερα και η μαμα χοντα στο συγκεκριμενο τομεα να ...εξακολουθει να κοιμαται..μην την ξυπνησετε μιλαμε..

Εδω το κτμ πουλαγε και πουλαει σαν τρελο με WP,οι εταιριες βγαζουν ημιενεργητικες αναρτησεις,τις χρεωνουν 2.500 χιλιαρικα και πουλανε...αλλα η χοντα εκει ρεμβαζειιιιι...τα χρεπια της showa να ειναι καλα...

Εννοείς φυσικά οι Ιάπωνες, δεν θυμάμαι Kawa και Suzuki να φοράνε Ohlins, WP, Hyperpro κλπ

nauagios
14/01/2016, 15:33
εγω λεω να πουλησεις τα ohlins στο car. βαλε τιμη 1,5 χιλιαρικο με δωρο την βαραντερο και θα βγεις διπλα κερδισμενος. αλλιως δεν...
ειπαμε να πενευουμε τα σπιτια μας αλλα ας βγουμε απο την καλύβα μας να δουμε τους ουρανοξυστες γυρω μας. ειδικα στην συγκεκριμενη κατηγορια εχεις ιδεα ΤΙ μηχανακια κυκλοφορουν??? επισης τα 98000 χλμ δεν ειναι κανενα κατορθωμα για αυτην την κατηγορια. σορρυ που ειμαι καυστικος αλλα καποια στιγμη μενουμε πισω απο την αποχη μας. και αυτη η μηχανη ειναι πισω οτι και να λεμε

DrBig
14/01/2016, 15:49
Το ότι είναι πίσω δε σημαίνει πως δεν κάνει καλά τη δουλειά της. Αυτό μας έλειπε τώρα, στην Ελλάδα της κρίσης να τα σκαμε κάθε πενταετία για να μην μας κατηγορούν πως μένουμε πίσω.

stefanos
14/01/2016, 16:46
Ρε σεις μην τσακωθουμε για ψιλο χαζομαρες..η ουσια ειναι οτι ολο και περισσοτερες εταιριες βαζουν στα μοντελα τους αναρτησεις της προκοπης και η χοντα κοιμαται..οποτε ξυπναμε εμεις και τα σκαμε στα αφτερ μαρκετ αναρτησεις για να δουμε μια ασπρη οδηγικη μερα και η μαμα χοντα στο συγκεκριμενο τομεα να ...εξακολουθει να κοιμαται..μην την ξυπνησετε μιλαμε..

Εδω το κτμ πουλαγε και πουλαει σαν τρελο με WP,οι εταιριες βγαζουν ημιενεργητικες αναρτησεις,τις χρεωνουν 2.500 χιλιαρικα και πουλανε...αλλα η χοντα εκει ρεμβαζειιιιι...τα χρεπια της showa να ειναι καλα...

Το ότι πουλάει κάτι δεν είναι κριτήριο ποιότητας.

stefanos
14/01/2016, 16:47
Εννοείς φυσικά οι Ιάπωνες, δεν θυμάμαι Kawa και Suzuki να φοράνε Ohlins, WP, Hyperpro κλπ

Ε και κάνας Ευρωπαίος άμα τύχει...

zopas
14/01/2016, 17:41
εγω λεω να πουλησεις τα ohlins στο car. βαλε τιμη 1,5 χιλιαρικο με δωρο την βαραντερο και θα βγεις διπλα κερδισμενος. αλλιως δεν...
ειπαμε να πενευουμε τα σπιτια μας αλλα ας βγουμε απο την καλύβα μας να δουμε τους ουρανοξυστες γυρω μας. ειδικα στην συγκεκριμενη κατηγορια εχεις ιδεα ΤΙ μηχανακια κυκλοφορουν??? επισης τα 98000 χλμ δεν ειναι κανενα κατορθωμα για αυτην την κατηγορια. σορρυ που kειμαι καυστικος αλλα καποια στιγμη μενουμε πισω απο την αποχη μας. και αυτη η μηχανη ειναι πισω οτι και να λεμε

Βρε φιλε μου..στην κατηγορια μεταχειρισμενο στα 6 χιλιαρικα ναι ειναι καλη επιλογη...αν μου περρισευαν μην νοιαζεσαι ξερω τι κυκλοφορει σημερα αλλα σε διπλασιες τιμες απο ενα τιμιο βαραντερο που τα κανει ολα πολυ καλα και συμφερει..και οντως 100,χιλιαδες χλμ ειναι πολυ λιγα για μια τετοια μηχανη βασικα ειμαι ακομα προθερμανση...

Οποιος εχει φραγκα δεν τον νοιαζει τιποτα..αλλιως απλσ ακολουθεις την πεπατημενη..

sapila racing
14/01/2016, 17:49
Ποιό είναι το θέμα?

Ohlins για Varadero. Ωραία λοιπόν, ο zopas τα έβαλε και φυσικά έχει άλλο μηχανάκι.
Σε οποιοδήποτε μηχανάκι, ειδικά αν είναι Japana και ειδικά αν εχει και πολλά χλμ κάνουν τεράστια διαφορά.
Θυμάμαι οταν έβαλα πίσω Ohlins, το απλό, στο Hornet πριν 70.000 χλμ. Καμμία σχέση με πρίν.
Δεν του έχω κάνει service και το θέλει, αλλά και πάλι δουλεύει καλά. Kι έκανε και καμμια 10ρια TrackDays.


Καλά χλμ zopas! :beer: