PDA

View Full Version : Το Παρισι καιγεται...



stavrogin
07/11/2005, 11:03
Βαρυ και σημαντικο γεγονος για την ευρωπη.Ειναι ταραχες για φυλετικους αλλα και ταξικους κατ'ουσιαν λογους.
Η εκταση των επειδοδιων φαινεται οτι θα ξεπερασει τον Μαη του 68'
Κοινωνιες "προοδευτικες" που σκανε σα βομβες οταν οι πληβιοι εξεγηρωνται απο απογνωση.

Στην Γαλλια μονο οι Ιρανοι ειναι 2 εκκατομυρια,αν συνυπολογισει κανεις τους Αλγερινους και τους αλλους Αφρικανους, οι μη αυτοχθονες Γαλλοι θα πρεπει να ξεπερνουν τα 5 εκ. και φτιαχνουν ενα εκρηκτικο συνοθηλευμα που τα ενωνει η φτωχια και η εξαθλιωση.

Μην ξεχναμε οτι η Γαλια εχει ενα απο τα ισχυροτερα νεοφασιστικα κοματα (Λεπεν,εθνικο μετωπο)

angels_gr
07/11/2005, 11:11
Αν παρατηρήσεις θα δεις πως σε όλη την Ευρώπη υπάρχει μια αύξηση του φασισμού. Προσωπική μου άποψη είναι πως ετοιμάζουν τον κόσμο για κάποιο μεγάλο κακό. Ίσως και για τον τρίτο παγκόσμιο. Πάντως το κάθε πέρυσι και καλύτερα ισχύει για όλες τις χώρες.

stavrogin
07/11/2005, 12:13
4000 αυτοκινητα καμενα,περιπου 900 μονο στο Παρισι.
850 συλληψεις
Η συντριπτικη πλειοψηφια ανηλικοι,ο μικροτερος 10ετων.
34 αστυνομικοι τραυματιες ελαφρα, οι 11 απο σφαιρες,οι 2 μονο σοβαρα στο νοσοκομιο

Να πω και για τα Γαλικα ΜΑΤ:
Ειναι τα πρωτα ΜΑΤ του κοσμου, προηλθαν απο τους ποινικους των φυλακων τον Μαη 1968 ,οταν η απλοι μπατσοι (προς τιμην τους) αρνηθηκαν να χτυπησουν του φοιτητες στους δρομους,ο ΝτεΓκολ εβγαλε τους ποινικους τους εδωσε χαρη τους εξοπλησε και τους αμολυσε για να σπανε κεφαλια.
Καλο εε;

Κανένας
07/11/2005, 16:13
τα καλά της λαθρομετανάστευσης
αλλά και της μετανάστευσης χωρίς έλεγχο

το έχω ξαναπεί, αν οι μετανάστες θέλουν να διορθώσουν μια χώρα, ας το κάνουν πρώτα στην δική τους

el_hymador
07/11/2005, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
τα καλά της λαθρομετανάστευσης
αλλά και της μετανάστευσης χωρίς έλεγχο

το έχω ξαναπεί, αν οι μετανάστες θέλουν να διορθώσουν μια χώρα, ας το κάνουν πρώτα στην δική τους

:a18: σωστος!!! φυσικα και ειναι κατακριτεες οι οποιες ρατσιστικες διακρισεις , το νομισμα ομως εχει δυο οψεις.....στην Ελλαδα του 15% μεταναστων , ας ελπισουμε οτι δεν θα γινει(?) κατι αντιστοιχο.....

..και τωρα περιμενε φιλε να δεις πως θα μας χαρακτηρισουν.....εχω ενα διπλο ''φασιστας'', το ανταλλαζω με ''εθνικιστης'' , που λειπει απο την συλλογη μου....

Multi-Duc
07/11/2005, 16:46
Paidia h peina den exei patrida kai koultoura.

Κανένας
07/11/2005, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:a18: σωστος!!! φυσικα και ειναι κατακριτεες οι οποιες ρατσιστικες διακρισεις , το νομισμα ομως εχει δυο οψεις.....στην Ελλαδα του 15% μεταναστων , ας ελπισουμε οτι δεν θα γινει(?) κατι αντιστοιχο.....

..και τωρα περιμενε φιλε να δεις πως θα μας χαρακτηρισουν.....εχω ενα διπλο ''φασιστας'', το ανταλλαζω με ''εθνικιστης'' , που λειπει απο την συλλογη μου.... Νομίζεις ότι είναι τυχαίο το θέμα με τους τσαμηδες και τον όγκο των αλβανών συμπολιτών μας στην Ελλάδα?

Κανένας
07/11/2005, 17:00
Δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί που κάνουν τα επεισόδια, είναι κατά βάση μουσουλμάνοι
Ούτε ότι δεν θέλουν τον έλεγχο της αστυνομίας στα γκέτο τους για να κάνουν ελευθέρα παράνομες ενέργειες, όπως η πώληση ναρκωτικών και η εμπορια λευκής σαρκός(αντε και σκουρας)

stavrogin
07/11/2005, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multi-Duc
Paidia h peina den exei patrida kai koultoura.

Αυτο που ειπες ειναι 1000%σωστο :a013:

Το φτηνο εργατικο δυναμικο το θελουν οι βιομηχανοι ,οι μεγαλες εταιριες,ολοι οι επενδυτες για να υπαρχει ανεργια, μεγαλη προσφορα εργασιας,χαμηλα ημερομισθια και οι μικρομεσαιοι να μην μπορουν να ζητανε παραπανησια.

Η Γαλλια διαφερει απο την ελλαδα στο οτι απο παντα γκετοποιουσε τους εργατες και τους μεταναστες σε μεγαλα απροσωπα οικιστικα συγκροτηματα.Στην ελλαδα δεν συμβαινει αυτο.Ναι μεν καποιες γειτονιες εχουν πιο πολλους αλλοδαπους ,αλλα σε γενικες γραμμες ειναι ανακατεμενοι με τον πλυθισμο και για αυτο θα αφομειωθουν πιο ευκολα.Οι πληβιοι στην ελλαδα δεν εχουν εθνικοτητα.

stavrogin
07/11/2005, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Νομίζεις ότι είναι τυχαίο το θέμα με τους τσαμηδες και τον όγκο των αλβανών συμπολιτών μας στην Ελλάδα?

1.Οι Τσαμιδες εχουν δικιο,αν το παμε με κανονες δικαιου η απλα ηθικα.Το οτι συνεργαστικαν με τους γερμανους και γι'αυτο εκδιωχτηκαν εμενα δε μου λεει τιποτα.Και οι γερμανοτσολιαδες και οι Χιτες συνεργαστηκαν αλλα δεν ειδα κανενα να τους διωχνει απο την ελλαδα.Αντιθετα καποιοι εγιναν και εθνικοι ηρωες. Ολες οι μειωνοτητες που εκδιωχτηκαν εχουν το δικαιωμα να αποζημιωθουν,αλλα που να το βρουν.

Αν πληρωσουμε τους Τσαμιδες μηπως θα πληρωθουν οι Κυπριοι ή οι Βοριοηπειρωτες ή οι Κωνσταντινουπολιτες ή οι Μικρασιάτες;
Οχι βεβαια.Κανεις δεν πληρωνει κανενα.

Αλλα νομιζα οτι μιλαμε για το Παρισι

Κανένας
07/11/2005, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αυτο που ειπες ειναι 1000%σωστο :a013:

Το φτηνο εργατικο δυναμικο το θελουν οι βιομηχανοι ,οι μεγαλες εταιριες,ολοι οι επενδυτες για να υπαρχει ανεργια, μεγαλη προσφορα εργασιας,χαμηλα ημερομισθια και οι μικρομεσαιοι να μην μπορουν να ζητανε παραπανησια.

Αυτό είναι η ουσία πίσω από το... γιατί επιτρέπουν την λαθρομετανάστευση οι άρχοντες όλων των χωρών
Η δουλεία στην σημερινή της έκφραση, έχει υποστηρικτές όχι μόνο από τους κυβερνουντες αλλά και από τα αριστερά κόμματα που λενε οτι προστατεύουν το δίκιο του εργάτη και του λαθρομετανάστη, εξυπηρετούν τα συμφέροντα των εξουσιαστών και μόνο το δίκιο του εργάτη δεν προστατεύουν

Κανένας
07/11/2005, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin


Αλλα νομιζα οτι μιλαμε για το Παρισι Ναι έχεις δίκιο για το Παρίσι μιλάμε
Αντί να εστιαζόμαστε σε αντιφασιστικές καραμέλες ας δούμε αυτό


Οι γαλλικές αρχές πιστεύουν ότι οι νεαροί ταραχοποιοί υποκινούνται από εμπόρους ναρκωτικών και φανατικους ισλαμιστές, που τους συντονίζουν μέσω του Διαδικτύου και κινητών τηλεφώνων.

Επικαλούμενη το Κοράνι και τις προφητείες του Μωάμεθ, η Ένωση των Γαλλικών Ισλαμικών Οργανώσεων (UOIF) κάλεσε τους μουσουλμάνους να μην συμμετέχουν στις ταραχές που συγκλονίζουν τις τελευταίες ημέρες το Παρίσι και άλλες πόλεις.

Η UOIF, που είναι μία από τις μεγαλύτερες οργανώσεις των μουσουλμάνων στη Γαλλία, εξέδωσε το σχετικό διάταγμα με αφορμή δηλώσεις κυβερνητικών αξιωματούχων, ότι σε κάποιο βαθμό πίσω από τις ταραχές βρίσκονται μουσουλμάνοι εξτρεμιστές.

Πολλοί από τους διαδηλωτές είναι Άραβες βορειοαφρικανικής καταγωγής, μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα. Ο υπουργός Εσωτερικών, Νικολά Σαρκοζί άφησε να εννοηθεί ότι οι νεαροί που συμμετέχουν στις ταραχές καθοδηγούνται από ισλαμιστές.


«Αρνούμαι να δεχτώ ότι οργανωμένες ομάδες σε συγκεκριμένες γειτονιές καταστρατηγούν το νόμο, αρνούμαι να δεχτώ ότι εγκληματικά δίκτυα και έμποροι λευκής σαρκός έχουν κέρδος από αυτή την αταξία, αρνούμαι να δεχτώ ότι οι ισχυροί εκφοβίζουν τους ανίσχυρους» δήλωσε ο Ντε Βιλπέν.

Multi-Duc
07/11/2005, 17:47
....

Κανένας
07/11/2005, 17:57
.

Η απαγόρευση της ισλαμικής μαντίλας στα γαλλικά σχολεία λειτούργησε καταλυτικά στο ξέσπασμα των βίαιων επεισοδίων στο Παρίσι και άλλες γαλλικές πόλεις, υποστηρίζει ο Τούρκος πρωθυπουργός Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν και επιδιώκει για τη χώρα του ρόλο ώστε να υπάρξει μία «συμμαχία των πολιτισμών».

«Η απαγόρευση της μαντίλας στα σχολεία στη Γαλλία πυροδότησε τα επεισόδια. Ποτέ στο παρελθόν δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο στη Γαλλία. Εμεί του το είχαμε πει. Είχα συναντηθεί πριν από ένα μισή χρόνο με μία ομάδα, μεταξύ των οποία βρίσκονταν Γάλλοι επιχειρηματίες και διανοούμενοι. Ως Τουρκία μπορούμε να πράξουμε πολλά ώστε να αποτρέψουμε αυτές τις εξελίξεις. Μπορούμε να συμβάλουμε και εμείς στη συμμαχία των πολιτισμών» δήλωσε.

matmat
07/11/2005, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
1.Οι Τσαμιδες εχουν δικιο,αν το παμε με κανονες δικαιου η απλα ηθικα.Το οτι συνεργαστικαν με τους γερμανους και γι'αυτο εκδιωχτηκαν εμενα δε μου λεει τιποτα.Και οι γερμανοτσολιαδες και οι Χιτες συνεργαστηκαν αλλα δεν ειδα κανενα να τους διωχνει απο την ελλαδα.Αντιθετα καποιοι εγιναν και εθνικοι ηρωες. Ολες οι μειωνοτητες που εκδιωχτηκαν εχουν το δικαιωμα να αποζημιωθουν,αλλα που να το βρουν.

Αν πληρωσουμε τους Τσαμιδες μηπως θα πληρωθουν οι Κυπριοι ή οι Βοριοηπειρωτες ή οι Κωνσταντινουπολιτες ή οι Μικρασιάτες;
Οχι βεβαια.Κανεις δεν πληρωνει κανενα.

Αλλα νομιζα οτι μιλαμε για το Παρισι

Για να μην τα πάρω στο κρανίο με τους Τσάμηδες ,για το αν και κατα πόσο έχουν δίκιο η άδικο και γίνη κάποια διαμάχη εδώ μεταξύ μας θα ανοίξω άλλη συζήτηση ...

Οσο για το αν γίνει κάποια στιγμή και στη χώρα μας κάτι ανάλογο με το
Παρίσι θα έλεγα όχι για τον απλό λόγο οτι εδώ υπάρχουν ναι μεν μεταστάστες αλλα ο μεγαλύτερος όγκος οπως σωστά αναφέρθηκε απασχολήται αλλα και ζεί ανάμεσα στον υπόλοιπο πλυθησμό με αποτέλεσμα να αφοοιώνεται .
Αν γίνη κάποια "σύραξη " αυτή ναι θα έχει την μορφή διεκδικήσεων εδαφικών και μειονοτικών και όχι εργατικών και υπαρξιακών .

Κανένας
07/11/2005, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat

Αν γίνη κάποια "σύραξη " αυτή ναι θα έχει την μορφή διεκδικήσεων εδαφικών και μειονοτικών και όχι εργατικών και υπαρξιακών . αυτο ηθελα να πω και αναφερα τους τσαμηδες
:beer:

Multi-Duc
07/11/2005, 18:06
...

matmat
07/11/2005, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
αυτο ηθελα να πω και αναφερα τους τσαμηδες
:beer:

Κωνσταντίνε Το θέμα των Τσάμηδων είναι ένα τεράστιο και μελανό κεφάλαιο όπως και το Βορειοπειρωτικό που λόγο καταγωγής με έχει απασχολήσει ιδιέτερα
(και μην νομίζεις οτι εκτος απο την ποίηση δεν με κεντρίζουν και άλλα θέματα )!!
Απλος τα αποφεύγω εδώ γιατί είναι σαν να βαδίζεις σε Ναρκοπέδιο...
:beer: :wave2:

Multi-Duc
07/11/2005, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

Το φτηνο εργατικο δυναμικο το θελουν οι βιομηχανοι ,οι μεγαλες εταιριες,ολοι οι επενδυτες για να υπαρχει ανεργια, μεγαλη προσφορα εργασιας,χαμηλα ημερομισθια και οι μικρομεσαιοι να μην μπορουν να ζητανε παραπανησια.

Η Γαλλια διαφερει απο την ελλαδα στο οτι απο παντα γκετοποιουσε τους εργατες και τους μεταναστες σε μεγαλα απροσωπα οικιστικα συγκροτηματα.Στην ελλαδα δεν συμβαινει αυτο.Ναι μεν καποιες γειτονιες εχουν πιο πολλους αλλοδαπους ,αλλα σε γενικες γραμμες ειναι ανακατεμενοι με τον πλυθισμο και για αυτο θα αφομειωθουν πιο ευκολα.Οι πληβιοι στην ελλαδα δεν εχουν εθνικοτητα.

Opws kai sth Germania emeis. Phgame sth Germania plhbeioi kai gyrisame....!! . Genika oi "papes" tis Eyrwphs exoune gia pswmotyri auto to systhma .
Emeis den exoume sxesh giati anhkoume se allo politiko-thrhskeutiko block...den thelw na epektathw

:wave2:

Κανένας
07/11/2005, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multi-Duc
eytyxws ...anakoufistika! Τώρα που ανακουφίσθηκες, μπορείς να μου πεις αν διαφωνείς στην ουσία όλων αυτών που έγραψα, αντί να εστιάζεσαι σε μικρότητες
:beer: :beer: :beer:

stavrogin
07/11/2005, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Κωνσταντίνε Το θέμα των Τσάμηδων είναι ένα τεράστιο και μελανό κεφάλαιο όπως και το Βορειοπειρωτικό που λόγο καταγωγής με έχει απασχολήσει ιδιέτερα
(και μην νομίζεις οτι εκτος απο την ποίηση δεν με κεντρίζουν και άλλα θέματα )!!
Απλος τα αποφεύγω εδώ γιατί είναι σαν να βαδίζεις σε Ναρκοπέδιο...
:beer: :wave2:

Εγω θα ηθελα να γινει ενα ποστ για τους Τσαμιδες ,αν θελεις το ανοιγω κι εγω ,χωρις να αναψω καμια φυτιλια,Και ας προσπαθησουμε ολοι να κρατησουμε τους τονους χαμηλα.
Αφου λες οτι το εχεις ψαξει το θεμα σε βαθος,θα ηθελα να το ανοιξεις εσυ,και να εισαι σιγουρος οτι ειμαι ολος αυτια και οτι θελω κι εγω να μαθαινω.
Απο τα λιγα που ξερω για τους Τσαμιδες και γενικοτερα τις μειονοτητες εκρινα το θεμα οπως ειδες παραπανω.Πηγαινοντας απο το γενικο στο ειδικο
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειμαι σε θεση να αναθεωρησω.

matmat
07/11/2005, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Εγω θα ηθελα να γινει ενα ποστ για τους Τσαμιδες ,αν θελεις το ανοιγω κι εγω ,χωρις να αναψω καμια φυτιλια,Και ας προσπαθησουμε ολοι να κρατησουμε τους τονους χαμηλα.
Αφου λες οτι το εχεις ψαξει το θεμα σε βαθος,θα ηθελα να το ανοιξεις εσυ,και να εισαι σιγουρος οτι ειμαι ολος αυτια και οτι θελω κι εγω να μαθαινω.
Απο τα λιγα που ξερω για τους Τσαμιδες και γενικοτερα τις μειονοτητες εκρινα το θεμα οπως ειδες παραπανω.Πηγαινοντας απο το γενικο στο ειδικο
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειμαι σε θεση να αναθεωρησω.


:beer:
Λίγο υπομονή μην ανοίγουμε πολά μέτωπα
ένα ένα !!
:beer: :wave2:

Multi-Duc
07/11/2005, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Τώρα που ανακουφίσθηκες, μπορείς να μου πεις αν διαφωνείς στην ουσία όλων αυτών που έγραψα, αντί να εστιάζεσαι σε μικρότητες
:beer: :beer: :beer:

Symfwnw oti kapoioi exoun uypokinhsei thn olh istoria .STOP
Diafwnw me thn proxeirh (oxi ithelimena) proseggish sou . To thema den exei apanthsh aplh kai o kosmos den zei sto Byzantio opoy kathe mera moirazotane h pitta tou kosmoy me terastious kai aimathroys polemous . Shmera i pitta einai kathara oikonomikh kai to problhma to afhsan kapoioi epithdes na diogvthei ekmetaleuomenoi toys misokakomoirhdes kai sthn pleiopshfia toys axestoys mousoulmanoys,(proswpikh gnwmh ,se opoion den aresei mhn th diabasei) pou exoun kai to pronomio otan pigainoun sto Paradeiso na trwne kai na pinoune kai na phdane karga....!! Opws kai toys Albanoys kai alloys laous ths apw alla kai ths eggys anatolhs, alla kai toys Ellhnes palaiotera .

Κατα την προσωπικη ταπεινοτατη γνωμη μου το θεμα μολις τωρα ανοιγει για να λαμψουν παλι οι αρχες της παγκοσμιοποιησης του καθολικισμου των εξορκισμων και της ιερας εξετασης .

Εννοιες δηλαδη που μονο σκοταδι υποσχονται.

Υ.Γ. Τελικα χαιρομαι που κατι ειχαμε να πουμε , ας το παρουμε απο την αρχη.:D
Εχεις 5 λεπτα να σβησεις τα περι greeklish και κουλτουρας ,εγω τα δικα μου τα σβηνω κιολας . Αλλως ξεθαβω το tomahawk του πολεμου και θα περασουμε ομορφα ... :D :D

αυτα

Basil

bonepeeler
07/11/2005, 18:36
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Αν μιμηθούν τις εξεγέρσεις και στην Ελλάδα,τι κάνουμε;

Θα μπορέσει η χώρα μας να αντιμετωπίσει το φαινόμενο;

Ή θα γίνει πόλεμος μέσα στην πατρίδα μας;

Multi-Duc
07/11/2005, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Αν μιμηθούν τις εξεγέρσεις και στην Ελλάδα,τι κάνουμε;

Θα μπορέσει η χώρα μας να αντιμετωπίσει το φαινόμενο;

Ή θα γίνει πόλεμος μέσα στην πατρίδα μας;

Pisteyw oti sthn Ellada mono apo thn antipalh ideologikh pleura mporoun na xekinhsoun oi fasaries.


Basil

stavrogin
07/11/2005, 18:47
Τι ενοεις "αντιπαλη ιδεολογικη πλευρα";

Ασχετο
bonepeeler εχεις το πιο αστερατο αβαταρ

matmat
07/11/2005, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multi-Duc
Symfwnw oti kapoioi exoun uypokinhsei thn olh istoria .STOP
Diafwnw me thn proxeirh (oxi ithelimena) proseggish sou . To thema den exei apanthsh aplh kai o kosmos den zei sto Byzantio opoy kathe mera moirazotane h pitta tou kosmoy me terastious kai aimathroys polemous . Shmera i pitta einai kathara oikonomikh kai to problhma to afhsan kapoioi epithdes na diogvthei ekmetaleuomenoi toys misokakomoirhdes kai sthn pleiopshfia toys axestoys mousoulmanoys,(proswpikh gnwmh ,se opoion den aresei mhn th diabasei) pou exoun kai to pronomio otan pigainoun sto Paradeiso na trwne kai na pinoune kai na phdane karga....!! Opws kai toys Albanoys kai alloys laous ths apw alla kai ths eggys anatolhs, alla kai toys Ellhnes palaiotera .

Κατα την προσωπικη ταπεινοτατη γνωμη μου το θεμα μολις τωρα ανοιγει για να λαμψουν παλι οι αρχες της παγκοσμιοποιησης του καθολικισμου των εξορκισμων και της ιερας εξετασης .

Εννοιες δηλαδη που μονο σκοταδι υποσχονται.


Basil

Εν μέρη δέν έχεις άδικο σκέψου όμως οτι πίσω απο κάθε οποιοδήποτε οικονομικό όφελος πάντα κρύβετε μια εξέγερση και σε μια χώρα όπως η Γαλλία τα οικονομικά οφέλη είναι τεράστια , το άλλο δέ που θα έπρεπε να μας απασχολή είναι οτι πολές είναι οι φορές που μπένουν μπροστά άλου είδους διεκδικίσεις ενώ κρύβωντε απο πίσω τα πραγματικά γεγονότα και αφορμής δοθήσης εμπλέκονται όλο και περισότεροι παράγοντες.


:smokin:

Κανένας
07/11/2005, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

Απο τα λιγα που ξερω για τους Τσαμιδες και γενικοτερα τις μειονοτητες εκρινα το θεμα οπως ειδες παραπανω.Πηγαινοντας απο το γενικο στο ειδικο
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειμαι σε θεση να αναθεωρησω. Για όποιον ενδιαφέρεται για το τι σημαίνει εθνική μειονότητα, ας ρίξει μια ματιά σε αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4667&highlight=hellas+vs+greece
Θα καταλάβουμε τι πρόβλημα υπάρχει με την μουσουλμανική (τούρκικη;? ), μειονότητα στην Θράκη, τι πρόβλημα υπάρχει με το όνομα Μακεδονία και γιατί είναι επικίνδυνη η ύπαρξη των αλβανών λαθρομεταναστών στην Ελλάδα και τι σχέση έχει με το θέμα τσαμουρια

el_hymador
07/11/2005, 19:11
Μακαρι να αφομειωθουν.....γιατι με τον τροπο που πολλαπλασιαζονται , σε λιγα χρονια μπορει να εχουμε θεμα αλβανικης μειονοτητας ...η για να ακριβολογουμε Ελληνικης μειονοτητας σε Αλβανικο εδαφος....φυσικα και η ολη κατασταση θα υποκινηθει απο αλλα κεντρα-φατριες.Δεν κινδυνολογω....η ιστορια μας το εχει διδαξει αυτο και δυστυχως η ατιμη κανει κυκλους....

zzr2005
07/11/2005, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί που κάνουν τα επεισόδια, είναι κατά βάση μουσουλμάνοι
Ούτε ότι δεν θέλουν τον έλεγχο της αστυνομίας στα γκέτο τους για να κάνουν ελευθέρα παράνομες ενέργειες, όπως η πώληση ναρκωτικών και η εμπορια λευκής σαρκός(αντε και σκουρας)
φυσικά κ δεν είναι τυχαίο που είναι μουσουλμάνοι...αυτοί είναι οι απόκληροι της Χριστιανικής Γαλλίας...
Δηλαδή τι πιστεύεις ότι είναι μια παγκόσμια μουσουλμανική συνομωσία απέναντι στη Χριστιανική Ευρώπη.....ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ
Είναι η φυσική αντίδραση των γκετοποιημένων ...
έχει σκεφτεί κανείς ότι τα γκέτο δημιουργούνται με τη βοήθεια του κρατικού μηχανισμού????υπάρχει ολόκληρη θεωρία γύρω από το πως ελέγχεις μάζες μέσω πολεοδομικού σχηματισμού και έχει εφαρμωστεί που άλλού στις ΗΠΑ για πρώτη φορά όπου τα γκέτο διαδέχονται πολυτελείς συνοικίες
Δηλαδήγ πιστεύει κανείς ότι η Αστυνομία δεν μνπορεί να διώξει τα ζάκια από την Βάθης ή την Ομόνοια...απλά τους αφήνει εκεί για να τους ελέγχει πιο εύκολα κ να τους εκμεταλεύεται...
το ίδιο ισχύει και για τα γκέτο...
Υγιεις η αντίδραση των γάλλων....
ΑΝΤΕ Κ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ....

zzr2005
07/11/2005, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Για όποιον ενδιαφέρεται για το τι σημαίνει εθνική μειονότητα, ας ρίξει μια ματιά σε αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4667&highlight=hellas+vs+greece
Θα καταλάβουμε τι πρόβλημα υπάρχει με την μουσουλμανική (τούρκικη;? ), μειονότητα στην Θράκη, τι πρόβλημα υπάρχει με το όνομα Μακεδονία και γιατί είναι επικίνδυνη η ύπαρξη των αλβανών λαθρομεταναστών στην Ελλάδα και τι σχέση έχει με το θέμα τσαμουρια
το ότι είναι επικίνδυνοι οι αλβανοί μετανάστες ας το σκεφτούν όλοι αυτοί που τους έχουν να δουλεύουν ανασφάλιστους για 15 ευρώ...
άμα φύγουν οι μετανάστες θα καταρρεύση η ελληνική οικονομία.
ακόμα κ στα δημόσια έργα για την Ολυμπιάδα χρησιμοποιούσαν ανασφάλιστους αλλοδαπούς...τους έδωσαν κάρτες παραμονής μόνο για μερικούς μήνες για να κάνουν τα έργα τους...
αν θέλουμε να φύγουν οι μετανάστες εγώ προτίνω να γυρίσουν οι έλληνες μετανάστες πίσω ...γύρω στα 5.000.000 χωρίς όμως κανέαν εισόδημα...όπως δηλαδήγ έφυγαν από εδώ!!!!τότε να δείτε τι ωραία που θα πάει η οικονομία

Multi-Duc
07/11/2005, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Για όποιον ενδιαφέρεται για το τι σημαίνει εθνική μειονότητα, ας ρίξει μια ματιά σε αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4667&highlight=hellas+vs+greece
Θα καταλάβουμε τι πρόβλημα υπάρχει με την μουσουλμανική (τούρκικη;? ), μειονότητα στην Θράκη, τι πρόβλημα υπάρχει με το όνομα Μακεδονία και γιατί είναι επικίνδυνη η ύπαρξη των αλβανών λαθρομεταναστών στην Ελλάδα και τι σχέση έχει με το θέμα τσαμουρια

Prepei na pw oti anoigeis ena POLLA MEGALA kefalaia kai oi dynameis mou sthn plhktrologhsh alla den eparkoyn oso ki an thelw.

Eyxaristws an kapote mas dwthei i eykairia na ta syzhtousame apo konta me oloys .


To mono pou mporw na kanw einai me mia protash mia arxh se mia (endexomenws) megalh syzhthsh .

H epoxh apo to "Ellhnorwmaiko" kratos kai meta einai o Ellhnikos mesaiwnas alla kai o Eyrwpaikos kata synepeia.
Ti na aparithmisei kanenas gia tis intriges , prodosies, polemous, skotadismo katastrofes ths polytimhs pneumatikhs klhronomias ths Ellhnikhs klassikhs epoxhs alla kai thrhskeies maimou me vourdoules kai basanisthria, magisses kai velzeboulhdes, paramythia me staxtopoutes alla kai th kokkinoskoufitsa kai to kako lyko .

To apotelesma kai h synepeia twn parapanw anagete sth sfaira ths antilhpshs tou anthrwpoy peri Θεου... kai den epithymw na embathynw.....toulaxiston auth th stigmh .

Kapou ekei omws se ayth thn antilhpsh briskete kai h arxh ths ekmetalleushs twn lawn me ta gnwsta apotelesmata.

Isws kapoioi na thewrhsoun ta parapanw asxeta me to thema alla pistepste me den einai katholoy

stavrogin
07/11/2005, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Για όποιον ενδιαφέρεται για το τι σημαίνει εθνική μειονότητα, ας ρίξει μια ματιά σε αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4667&highlight=hellas+vs+greece
Θα καταλάβουμε τι πρόβλημα υπάρχει με την μουσουλμανική (τούρκικη;? ), μειονότητα στην Θράκη, τι πρόβλημα υπάρχει με το όνομα Μακεδονία και γιατί είναι επικίνδυνη η ύπαρξη των αλβανών λαθρομεταναστών στην Ελλάδα και τι σχέση έχει με το θέμα τσαμουρια

Διαβασα στα πεταχτα τα περσινα σου κειμενα και δεν βρηκα αναφορα για Μακεδονια ,μουσουλμανικη μειονοτητα ή Τσαμιδες.
Ενδιαφεροντα κατα τα αλλα,φωτιζουν καποιες πτυχες,αλλα λειπει παντελως η ταξικη ματια,(αυτο που λεμε πλουσιοι και φτωχοι) και για αυτο τα θεωρω_για μενα_ελειπη.


ZZR2005 συμφωνω

Κανένας
07/11/2005, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Διαβασα στα πεταχτα τα περσινα σου κειμενα και δεν βρηκα αναφορα για Μακεδονια ,μουσουλμανικη μειονοτητα ή Τσαμιδες.
Ενδιαφεροντα κατα τα αλλα,φωτιζουν καποιες πτυχες,αλλα λειπει παντελως η ταξικη ματια,(αυτο που λεμε πλουσιοι και φτωχοι) και για αυτο τα θεωρω_για μενα_ελειπη.


δεν ειναι κειμενο για πεταχτη αναγνωση:smokin:

αντιγραφω απο εκει αν και ξεφευγουμε

Η Βρεταννία, Γαλλία, Ρωσία καί Τουρκία διαμόρφωσαν τό διεθνές δίκαιο κατά τρόπον ώστε έξω από τήν Παλαιά Ελλάδα τού 1827-36 νά μή υπάρχουν υποψήφιοι Έλληνες γιά απελευθέρωση.

Δέν αρκεί εδάφη νά ήταν κάποτε Ελληνικά. Θά έπρεπε σ’αυτά τά κάποτε Ελληνικά ή Μακεδονικά εδάφη νά υπήρχαν υποψήφιοι Έλληνες γιά απελευθέρωση.
Σέ περίπτωση πού δέν υπήρχαν Eλληνες τότε πρόκειται γιά κατάκτηση. Εξ’απόψεως τών συνταγμάτων, τών Πρωτοκόλων, καί τής περί Κοραή
νομοθεσίας τού 1827, δέν υπήρχαν πλέον Έλληνες/Hellenes-Grecs/Younan μέ ανάγκη απελευθερώσεως.
Έξω από τά σύνορα τής Ελλάδος τού 1827-1836 υπήρχαν μόνον ελληνόφωνοι
Ρωμαίοι/Grecs/Roum.


απο αυτο βγαινει το συμπερασμα, οτι οι γειτονες εχουν δικαιωματα οταν υπαρχει εθνικη μειονοτητα μεσα στην χωρα μας και για αυτο δεν τιθεται θεμα απο την ελληνικη πλευρα, για τσαμηδες αλλα και για τουρκους της θρακης

zzr2005
07/11/2005, 19:47
έχει ξεφύγει λίγο η συζήτηση από το αρχικό θέμα .....

sonic22
07/11/2005, 21:36
pisteuw oti an psaxnete kaneis edona gia to ti tha ginei se periptwsi polemou to exei xasei to paixnidi... pandu tha vlepei exthrous kai kakovules energies/sxolia

to diskolo einai na diatiriseis tin irini...

me alla logia min tsibate toso eukola se oti akougete...
xriazonte dio atoma gia na xwrepseis tango (it takes two to tango)

ta apisteuta pou akoume emeis gia diekdikiseis apo diaforous jenous akoune kai oi jenoi apo diaforous ellines

min peftete stin pagida tou fanatismou/ethnikismou...

i tourkia autin tin stigmi vrioskete se krisimi kambi.
stin tourkia iparxei atipi xouda...
an tis apokopseis tin europaiki prooptiki tha vithistei se ena tromero skotadismo kai fanatismo pou den simferei kanenan
i alvania den exei melon ektos europaikis enosis
ta skopia akoma xeirotera...

dite ligo tin xwra mas... posa allajame giati "etsi apetouse i komision kai i evropaiki oloklirwsi"?


twra gia tin gallia...

megala pososta metanastwn proerxonde apo tis palies apikies tis galias. einai kati edelos diaforetiko apo tous dikous mas alvanous

ta episodia stin arxi den itan organomena alla stin sinexia vrikan edafos diaforoi epitidioi gia na drasoun kai na organwsoun tous aganaktismenous

akoma einai noris gia analiseis...
pandos polla pezonte autin tin stigmi kai nomizw oti eimaste akoma stin arxi megalwn allagwn ston tropo pou vlepoume ta pragmata..


p.s. genikos kanonas xilioepalitheumenos...
i prwti genia metanastwn den diekdikoi kai polles eleutheries kai dikaiomata (apo belades figane se belades na bune?)
oi epomenes genies einai pou erxode se sigrousi me to katestimeno kai prospathoun na allajoun pragmata...

Κανένας
08/11/2005, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
έχει ξεφύγει λίγο η συζήτηση από το αρχικό θέμα ..... Φαινομενικά ναι έχει ξεφύγει αν μιλάμε μόνο για Γαλλία
Το φαινόμενο όμως πήρε διαστάσεις και σε άλλες χώρες και δεν είναι δύσκολο να συμβεί και στην χώρα μας μια προβοκάτσια εκ μέρος εγκάθετων που θα τους συνέφερε μια αναταραχή και αυτοί μάλλον δεν είναι οι ακραίοι εθνικιστές

Αντιγράφω από την σελίδα http://www.reporter.gr/fulltext_Gre.cfm?id=51102190908

Μόλις πρόσφατα, υψηλόβαθμος αξιωματούχος της Σερβίας, διατεινόταν σε εκπομπή του ΒΒC ότι αν ανεξαρτητοποιηθεί το Κόσοβο, θα ενθαρρύνει τον αλυτρωτισμό των αλβανοφώνων στη Νότια Σερβία, την πΓΔΜ και στη…Βόρεια Ελλάδα, όπου, όμως, δεν υπάρχουν αλβανόφωνοι πληθυσμοί

Το πιο ανησυχητικό όμως είναι ότι τελευταία αμερικανοί αξιωματούχοι μιλούν περί ύπαρξης αλβανικής μειονότητας στην Ελλάδα, η οποία μάλιστα υφίσταται «κακομεταχείριση». Σύμφωνα με δημοσίευμα της «Ελευθεροτυπίας» της 10ης Οκτωβρίου, η αντιπρόσωπος των ΗΠΑ στον Οργανισμό για την Ασφάλεια και τη Συνεργασία στην Ευρώπη (ΟΑΣΕ), κα Γκάνερ δήλωσε σε ομιλία της στη Βαρσοβία, στις 28 Σεπτεμβρίου, ότι «η εκ μέρους της Ελλάδας κακομεταχείριση των εθνικής καταγωγής τουρκικής, αλβανικής και μακεδονικής μειονοτήτων της εξακολουθεί να προκαλεί ανησυχία στις Ηνωμένες Πολιτείες». Ακόμη πιο ανησυχητικό είναι το γεγονός, πάντα σύμφωνα με το ρεπορτάζ της ίδιας εφημερίδας, ότι ο υφυπουργός Πολιτικών Υποθέσεων κ. Μπέρνς πρόσφερε πλήρη κάλυψη στην κα Γκάνερ και σε όσα ξεστόμισε!

Ετσι λοιπόν μάθαμε ότι εκτός από «μακεδονική» έχουμε και «αλβανική» μειονότητα στη χώρα μας και μένει να διευκρινισθεί τι εννοεί το Στέητ Ντηπάρτμεντ. Γιατί αν εννοεί «αλβανική μειονότητα» τους οικονομικούς μετανάστες από την Αλβανία, τότε βρισκόμαστε μπροστά σε δυνάμει μεγάλο πρόβλημα, κάτι για το οποίο προειδοποιούσε με έμφαση ο τέως πρέσβης κ. Δούντας όταν άρχισε να κατεβαίνει προς την Ελλάδα η πλημμυρίδα των αλβανών οικονομικών μεταναστών.

Κανένας
08/11/2005, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
το ότι είναι επικίνδυνοι οι αλβανοί μετανάστες ας το σκεφτούν όλοι αυτοί που τους έχουν να δουλεύουν ανασφάλιστους για 15 ευρώ...
άμα φύγουν οι μετανάστες θα καταρρεύση η ελληνική οικονομία.
ακόμα κ στα δημόσια έργα για την Ολυμπιάδα χρησιμοποιούσαν ανασφάλιστους αλλοδαπούς...τους έδωσαν κάρτες παραμονής μόνο για μερικούς μήνες για να κάνουν τα έργα τους...
αν θέλουμε να φύγουν οι μετανάστες εγώ προτίνω να γυρίσουν οι έλληνες μετανάστες πίσω ...γύρω στα 5.000.000 χωρίς όμως κανέαν εισόδημα...όπως δηλαδήγ έφυγαν από εδώ!!!!τότε να δείτε τι ωραία που θα πάει η οικονομία Εγώ όσους αλβανούς ξέρω παίρνουν 30 ευρώ

Μην ανησυχείς για την ελληνική οικονομία δεν πρόκειται να καταρρεύσει
Να ανησυχείς για την παραοικονομία γιατί αυτή βασίζεται στην δύναμη των μεταναστών και μάλιστα των παράνομων

Και σκέψου και το άλλο
Πόσο συνάλλαγμα εισαγάγουμε εξαιτίας της παρουσίας τους στην χώρα μας και πόσο εξαγάγουν αυτοί στην χώρα τους

Από την άλλη πάλι, μην συγχέουμε τους λόγους, που έφυγαν οι δικοί μας μετανάστες για χώρες του εξωτερικού στις αρχές του αιώνα μας και μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο
Είναι τελείως διαφορετικές και οι χώρες που πήγαν και οι ανάγκες τους (των χωρών ) και η πολιτική τους στα θέματα μετανάστευσης εκείνες της εποχές

el_hymador
08/11/2005, 01:19
...και επισης καλο θα ειναι καποια στιγμη να καταλαβουμε οτι οταν μιλαμε για μεταναστες στην Ελλαδα , κανεις δεν ειπε οτι τους αντιπαθει , οτι τους θεωρει κατωτερους , η οτι θελει τον αφανισμο τους.....ειναι γεγονος πως εχουν πεσει θυματα εκμεταλευσης , ειναι γεγονος οτι τους εχουν μεταχειριστει απανθρωπα σε ορισμενες περιπτωσεις και ολα αυτα ειναι περιττο να πω οτι ειναι κατακριτεα.....απλως η οικονομια και η προσφορα εργασιας στην Ελλαδα δεν ηταν ετοιμη να δεχθει τοσο μεγαλο ογκο μεταναστων.....ειναι ενα θεμα , πως να το κανουμε!! και εχει πολιτικοκοιωνικοοικονομικες προεκτασεις...

angels_gr
08/11/2005, 12:02
Καλό θα ήταν η κάθε χώρα που δέχεται οικονομικούς μετανάστες να έχει έναν μηχανισμό με τον οποίο να δέχεται συγκεκριμένο αριθμό μεταναστών, αφού πρώτα τους έχει εξασφαλίσει εργασία. Έτσι δεν θα υπάρχει παράνομη εργασία, δεν θα υπάρχουν άνεργοι μετανάστες και δεν θα υπάρχουν τόσο έντονα φαινόμενα κατά των αλλοδαπών.

stavrogin
08/11/2005, 12:48
Eν μερη ευτηχως αλλα και δυστηχως η ελληνικη οικονομια στηριζεται στην παραοικονομια.Ανασφαλιστοι εργαζωμενοι μεταναστες σημαινει ακομα φτηνοτερα μεροκαματα,που σημαινει φτηνοτερα μαστορικα που σημαινει φτηνοτερες οικοδομες που σημαινει φτηνοτερα σπιτια για τον καθενα,η ντοματες ή σταφιλια η πατατες.
Αδηλωτοι μεταναστες σημαινει οτι δεν προστατευονται απο κανενα νομο,που σημαινει οτι τους ξαποστελνουν οποτε θελουν κι οχι οποτε ληγει η βιζα τους.Δηλαδη για τους ανοργανωτους Ελληνες σημαινει πιο ευελικτη οικονομια.
Ειπαμε ολη αυτη η ιστορια συμφερει τους παντες εκτος απο τους εργατες.

zzr2005
08/11/2005, 18:11
παιδιά η μετανάστευση στην Ελλάδα δεν είχε φιλανθρωπικό σκοπό...δεν αποσκοπούσε στο να δώσει ευκαιρίες σε ανθρώπους από κατεστραμένες χώρες...είχε ως στόχο να δημιουργήσει μια μάζα ανειδίκευτων εργατών χαμηλού κόστους προς όφελος των επιχειρηματιών...Δημιουργήθηκε κατ επέκλταση μια δεξαμένή έλληνων ανέργων οι οποίοι δεν μπορούσαν ποια να διεκδικήσουν υψηλότερα εισοδήματα αλλά αντίθετα δεχόντουσαν να δουλέψουν για λιγότερα χρήματα....αυτό ήταν ο στόχος και ως εκ τούτου δεν υπάρχει κανένα συμφέρον για να περιοριστεί ο αριθμός των μεταναστών που εισ΄ρχονται στη χώρα...
επίσης ποια είναι η διαφορά των ελλήνω μεταναστών που πήγαν στο εξωτερικό με αυτούς που ήρθαν στην Ελλάδα?δεν μας το εξήγησε ο φίλος παραπάνω...και οι δύο μάζες μεταναστών προέρχονται από κατεστραμένες οικονομικά χώρες ...εξάλλοι πολλοί μετανάστες προέρχονται από χώρες όπου υπάρχει εμφύλιος ή χούντες....

zzr2005
08/11/2005, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Εγώ όσους αλβανούς ξέρω παίρνουν 30 ευρώ

Μην ανησυχείς για την ελληνική οικονομία δεν πρόκειται να καταρρεύσει
Να ανησυχείς για την παραοικονομία γιατί αυτή βασίζεται στην δύναμη των μεταναστών και μάλιστα των παράνομων


Πιστεύεις ότι η παραοικονομία είναι ανμεξάρτητη από την οικονομία...όλοι αυτοί οι μεγάλοι επιχειρηματίες δηλαδή δεν στηρίζονται στην παραοικονομία...ποιος είναι η παραοικονομία???ο εργαζόμενος....το κράτος δεν προωθεί και αβαντάρει την παραοικονμία????τι έχει κάνει για να την καταπολεμήσει???
τίποτα γιατί ξέρει ότι πίσω από την παραοικονομία είνια ή ίδια η οικονομία της Ελλάδας..

el_hymador
09/11/2005, 00:43
η διαφορα μιας χωρας οπως η Γερμανια , Ηνωμενες πολιτειες και αλλες που δεχθηκαν μεταναστες απο Ελλαδα ειναι οτι την περιοδο εκεινη ουσιαστικα ειχαν αναγκη απο προσθετο εργατικο δυναμικο λογω της αλματωδους αναπτυξης που σημειωναν.Η Ελλαδα δεχθηκε τους μεταναστες χωρις να εχει αναγκη απο εργατικο δυναμικο , οπως ειναι φυσικο δουλεψαν με πολυ λιγοτερα χρηματα και ανασφαλιστοι με συνεπεια η Ελληνες απασχολουμενοι σε τετοιους τομεις να μεινουν ανεργοι.Δεν ειναι οικονομικο προβλημα αυτο? βοηθαει την οικονομια η παρανομη μεταναστευση? μαλλον λαθος κανετε...

DUKASII
09/11/2005, 08:20
είναι φίλοι μας..ειναι άνθρωποι που πεινάνε πονανε..και παλεύουνε να ζήσουν εαυτούς και οικογένειες τους.[παντου υπαρχουν εξερεσεις..οπως φυσικα και για τους Ελληνες μεταναστες..]

επίσης πριν κάποιος ανοίξει το κουτάκι και γράψει ότι μας πήραν τις δουλειές μας..να παει να κοιτάξει ποιους κλάδους μαστίζει η ανεργία σε τούτο εδώ το τοπο..πχ νεες επιστημες.. δασκαλοι πχ ..μη μου πει κανεις οτι ηρθαν εδω οι μετανάστες και γιναν δασκαλοι... και μας πηρανε τις δουλειες κτλ. θα φουνταρω.

αυτη η καραμέλα δε φτουραει πια.
τα χωραφια μας και το τοπο μας τον καλιεργουν μεταναστες σε ολη την ελλαδα....και δε νομιζω αν παει καποιος Ελληναρας να δουλεψει θα του πει κανεις οχι.
άιντε λεμε που σας πήραν τη δουλειά οι μετανάστες.

Κανένας
09/11/2005, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
παιδιά η μετανάστευση στην Ελλάδα δεν είχε φιλανθρωπικό σκοπό...
δεν αποσκοπούσε στο να δώσει ευκαιρίες σε ανθρώπους από κατεστραμένες χώρες...

Συμφωνούμε
Αλλά αν εξαιρέσεις(και αυτό με επιφύλαξη ) την Σερβία καμία άλλη χώρα γύρω μας, δεν είναι κατεστραμμένη
Ούτε καμία άλλη χώρα από αυτές που είναι μακριά μας
Το ότι η οικονομική κατάσταση σε αυτές της χώρες, δεν είναι η καλλίτερη- σύμφωνα με τα δυτικά καπιταλιστικά πρότυπα- δεν το αμφισβητώ



είχε ως στόχο να δημιουργήσει μια μάζα ανειδίκευτων εργατών χαμηλού κόστους προς όφελος των επιχειρηματιών...
Δημιουργήθηκε κατ επέκταση μια δεξαμένή έλληνων ανέργων οι οποίοι δεν μπορούσαν ποια να διεκδικήσουν υψηλότερα εισοδήματα αλλά αντίθετα δεχόντουσαν να δουλέψουν για λιγότερα χρήματα....αυτό ήταν ο στόχος και ως εκ τούτου δεν υπάρχει κανένα συμφέρον για να περιοριστεί ο αριθμός των μεταναστών που εισ΄ρχονται στη χώρα...


Συμφωνούμε και για αυτό έχω τις ενστάσεις μου ενάντια στην μετανάστευση αυτού του είδους
Για αυτό θεωρώ προδοτική την στάση που κράτησαν τα μεγάλα κόμματα των κυβερνήσεων (συν την αριστερά ), απέναντι στον έλληνα εργαζόμενο
Εξυπηρέτησαν τα συμφέροντα του κεφαλαίου και μάλιστα με επαίσχυντο τρόπο, διαλέγοντας την εύκολη λύση της δουλείας- γιατί περί δουλείας μιλάμε αν θέλεις να το δεις από κοινωνικό πρίσμα



επίσης ποια είναι η διαφορά των ελλήνω μεταναστών που πήγαν στο εξωτερικό με αυτούς που ήρθαν στην Ελλάδα?δεν μας το εξήγησε ο φίλος παραπάνω...και οι δύο μάζες μεταναστών προέρχονται από κατεστραμένες οικονομικά χώρες ...εξάλλοι πολλοί μετανάστες προέρχονται από χώρες όπου υπάρχει εμφύλιος ή χούντες....


Την εξήγησε λίγο πιο πάνω ο el_hymador
Σε αυτό έχω να προσθέσω, ότι οι χώρες που δέχτηκαν έλληνες μετανάστες μαζικά, ζητούσαν επίσημα εργατικό δυναμικό και έγινε σε εποχές παγκόσμιας οικονομικής κρίσης και σε εποχές που πράγματι υπήρχε καταστροφή λόγω πόλεμων
Επίσης αυτές οι χώρες είχαν και έχουν τεράστιους εσωτερικούς πόρους να διαχειριστούν και όχι σαν εμάς, που το μόνο που διαχειριζόμαστε και μάλιστα σκανδαλωδώς, είναι τους πόρους της ευρωπαϊκής ένωσης
Τέλος, δεν ανοίξαμε τις φυλακές μας και τους στείλαμε δήθεν μετανάστες, ούτε αλλοιώσαμε πληθυσμιακά και κοινωνικά καμία χώρα όπου πήγαμε
Εν αντιθέσει, έφυγε το καλύτερο εργατικό δυναμικό της χώρας μας

(και ακόμα εξαγάγουμε το καλύτερο εργατικό, επιστημονικό- ερευνητικό δυναμικό και αυτό, εξαιτίας της αναλγησίας των ελλήνων βουλευτών και κυβερνήσεων που το μόνο που τους ενδιαφέρει, είναι πως θα πούνε ψέματα για να ξαναβγούνε στην εξουσία και όχι να κάνουν έργα που θα κάνουν μια Ελλάδα καλύτερη για τα παιδιά μας και το μέλλον αυτού του τόπου)

Τέλος, ποσώς με ενδιαφέρει ένας υποτιθέμενος μετανάστης- πολιτικός πρόσφυγας όταν έρχεται να κάνει την επανάσταση του, στην χώρα που τον φιλοξενεί, επειδή στην χώρα του, υπάρχει χούντα η εμφύλιος
Να κάτσει να αγωνιστεί εκεί, για τα πιστεύω του και για ανατρέψει αυτά που θεωρεί κακώς δεδομένα είτε είναι πολιτικά είτε είναι κοινωνικά

Ειρήσθω εν παρόδω, :D θεωρώ κατάπτυστους και τους δικούς μας λεγόμενους αντιστασιακούς που έκαναν αντίσταση κατά της χούντας στα καφέ και στα σαλόνια του Παρισιού
έτσι για να αναφέρουμε και τη λέξη Παρίσι για να είμαστε εντός θέματος :smokin:

:cool:

Κανένας
09/11/2005, 08:56
Aν και βασικά κακώς μιλάμε για μετανάστες σε αυτό το θέμα
γιατί το θέμα στην Γαλλία δεν το δημιούργησαν μετανάστες,
αλλά γάλλοι πολίτες... τρίτης γενιάς προερχόμενοι από τις αποικίες της Γαλλίας, που εντάχθηκαν
στην πολιτική κοινωνία τους

και η μόνη σύνδεση είναι (για αυτούς που λενε), ότι οι μετανάστες πρέπει να εντάσσονται στο κοινωνικό σύνολο,
για να λεει μετά η Αμερική, ότι έχουμε έλληνες πολίτες αλβανικής καταγωγής, έλληνες πολίτες μακεδονικής καταγωγής, που καταπιέζονται κοινωνικά και για αυτό πρέπει να σας ξαναμοιράσουμε

ps
από τους πακιστανούς και τους φιλιπινεζους προς το παρών δεν κινδυνεύουμε
αλλά από τους μαύρους μπορεί… γιατί και εμείς μαύροι θεωρούμαστε από τους υπόλοιπους και με το δίκιο τους
:smokin:

angels_gr
09/11/2005, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Eν μερη ευτηχως αλλα και δυστηχως η ελληνικη οικονομια στηριζεται στην παραοικονομια.Ανασφαλιστοι εργαζωμενοι μεταναστες σημαινει ακομα φτηνοτερα μεροκαματα,που σημαινει φτηνοτερα μαστορικα που σημαινει φτηνοτερες οικοδομες που σημαινει φτηνοτερα σπιτια για τον καθενα,η ντοματες ή σταφιλια η πατατες.
Αδηλωτοι μεταναστες σημαινει οτι δεν προστατευονται απο κανενα νομο,που σημαινει οτι τους ξαποστελνουν οποτε θελουν κι οχι οποτε ληγει η βιζα τους.Δηλαδη για τους ανοργανωτους Ελληνες σημαινει πιο ευελικτη οικονομια.
Ειπαμε ολη αυτη η ιστορια συμφερει τους παντες εκτος απο τους εργατες.

Μεγάλε διαφωνώ!!! Έχουμε φτηνά εργατικά χέρια αλλά η ντοματούλα και η πατατούλα και όλα τα καλά της φύσης είναι ισάξια πλέον του χρυσού.

angels_gr
09/11/2005, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
είναι φίλοι μας..ειναι άνθρωποι που πεινάνε πονανε..και παλεύουνε να ζήσουν εαυτούς και οικογένειες τους.[παντου υπαρχουν εξερεσεις..οπως φυσικα και για τους Ελληνες μεταναστες..]


Πολύ σωστά.

.........................

αυτη η καραμέλα δε φτουραει πια.
τα χωραφια μας και το τοπο μας τον καλιεργουν μεταναστες σε ολη την ελλαδα....και δε νομιζω αν παει καποιος Ελληναρας να δουλεψει θα του πει κανεις οχι.
άιντε λεμε που σας πήραν τη δουλειά οι μετανάστες.

Εδω έχεις αδικο. Υπάρχουν ορισμένοι μεγαλογεωργοί που έχουν στην δούλεψη τους ανθρώπους που τους εκμεταλλεύονται αλλά οι περισσότεροι δουλεύουν στα χωράφια μόνοι τους. Και αν πάρουν εργάτες που συνήθως είναι αλλοδαποί, πληρώνονται καλά. Πέρασαν οι εποχές που τους έδιναν ένα κομμάτι ψωμί. Τώρα και οι αλλοδαποί έχουν απαιτήσεις.

DUKASII
09/11/2005, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Τώρα και οι αλλοδαποί έχουν απαιτήσεις.

KAI ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ!!!!!
μεταναστες αλλοδαποι και ολοι ειναι ισοι σε οποιασδηποτε χωρας χωμα και να πατανε.

KaTaNaS
09/11/2005, 10:59
παιδιά ευτυχώς τώρα , τα τελευταία χρόνια οι ανασφάλιστοι εργαζωμενοι γενικώς έχουν μειωθεί κατα πολύ, λόγο των επανειλημένων ελέγχων...


δύσκολα θα συναντήσει κανείς ανασφάλιστο οικοδόμο


και λέω οικοδόμο και όχι αλβανό διότη όλοι οι οικοδόμοι είναι αλβανοί και καλά κάνουν τα παιδιά και δουλεύουν, έλληνες ελάχιστοι δυστηχώς, όλοι στα σχολεία και τα πανεπιστημια για να μπούν σε ταμία ανεργίας και να παραπονιούνται πως δεν αποσβένουν τα πτυχία τους.

το κακό με την ασφάλιση των αλλοδαπών είναι πως στην ουσία δεν θα συνταξιοδοτηθούν πο΄τε εδώ (εάν φύγουν βέβαια καποια στιγμή για την χώρα τους) και τα χρήματα πάνε στα κρατικά ταμεία για να τα βουτήξει ο κάθε φούστης που είναι εκέι και τα διαχειρίζεται!

zzr2005
09/11/2005, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Μεγάλε διαφωνώ!!! Έχουμε φτηνά εργατικά χέρια αλλά η ντοματούλα και η πατατούλα και όλα τα καλά της φύσης είναι ισάξια πλέον του χρυσού.
αυτό είναι το οξύμωρο του καπιταλιστικού συστήματος φίλε...
η ντομάτα και η πατάτα παράγεται σε τρομερές ποσότητες ωστόσο κανένας δεν μπορεί να τις απολαύσει στο πραγματικό κόστος τους..το οποίο είναι πολύ χαμηλό πια.....
το συγκεκριμένο ζήτημα είναι εγγενες πρόβλημα του καπιταλισμού...γι αυτό και παρατηρείται να παιτιούνται τρόφιμα προκειμένου να διατηρήσουν την τιμή τους και να μην καταρρεύσει η αγορά:confused: :confused:

zzr2005
09/11/2005, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ

και η μόνη σύνδεση είναι (για αυτούς που λενε), ότι οι μετανάστες πρέπει να εντάσσονται στο κοινωνικό σύνολο,
για να λεει μετά η Αμερική, ότι έχουμε έλληνες πολίτες αλβανικής καταγωγής, έλληνες πολίτες μακεδονικής καταγωγής, που καταπιέζονται κοινωνικά και για αυτό πρέπει να σας ξαναμοιράσουμε

ps
από τους πακιστανούς και τους φιλιπινεζους προς το παρών δεν κινδυνεύουμε
αλλά από τους μαύρους μπορεί… γιατί και εμείς μαύροι θεωρούμαστε από τους υπόλοιπους και με το δίκιο τους
:smokin:
το ό,τι θα λέει η Αμερική διάφορες μπαρούφες για μειονότητες δεν παέι να πει ότι εμείς πρέπει να τις αποδεχόμαστε ...αλλιώς είμαστε προτεκτοράτο και υποτελείς...τώρα αν μου πεις ότι δεν γφίνεται να κάνουμε αλλιώς γιατί η ΗΠΑ είναι υπερδύναμη πάμε σε μια άλλη συζήτηση...ππάντως κ γι αυτό δεν φταίει σίγουρα ο μετανάστης....αλλά το πολιτικό σύστημα που κυριαρχεί στο κόσμο αυτή την στιγμή!

zzr2005
09/11/2005, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
η διαφορα μιας χωρας οπως η Γερμανια , Ηνωμενες πολιτειες και αλλες που δεχθηκαν μεταναστες απο Ελλαδα ειναι οτι την περιοδο εκεινη ουσιαστικα ειχαν αναγκη απο προσθετο εργατικο δυναμικο λογω της αλματωδους αναπτυξης που σημειωναν.Η Ελλαδα δεχθηκε τους μεταναστες χωρις να εχει αναγκη απο εργατικο δυναμικο , οπως ειναι φυσικο δουλεψαν με πολυ λιγοτερα χρηματα και ανασφαλιστοι με συνεπεια η Ελληνες απασχολουμενοι σε τετοιους τομεις να μεινουν ανεργοι.Δεν ειναι οικονομικο προβλημα αυτο? βοηθαει την οικονομια η παρανομη μεταναστευση? μαλλον λαθος κανετε...
Δεν είπε κανείς ότι βοηθάει τυην οικονομία η παράνομη μετανάτευση στην Ελλάδα....ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΥς ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩς ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕς ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙς ΤΟΥς ΕΧΟΥΝ ΤΑΥΤΙΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
έτσι πως έχει διαμορφωθεί πια η κατάσταση με την λεγόμενη παγκοσμιοποίηση μπορεί κάλιστα εφώσον δεν υπάρχουν φτηνά εργατικά χέρια εδώ να πάρει την επιχείρησή του και να πάει αλλού....άλλο ένα πρόβλημα του συστήματος...άρα δεν είναι το θέμα οι μετανάστες...οι επιχειρήσεις έχουν τον τρόπο να βρίσκουν φτηνα εργατικά χέρια...γι αυτό και οι NIKE φτιάχνει παπούτσια στις Φιλιπίννες και μεγάλες βιομηχανίες ρούχων παράγουν στην Τουρκία εκμεταλευόμενοι την παιδική εργασία....εκεί να δείτε σκλαβιά!

stavrogin
09/11/2005, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Μεγάλε διαφωνώ!!! Έχουμε φτηνά εργατικά χέρια αλλά η ντοματούλα και η πατατούλα και όλα τα καλά της φύσης είναι ισάξια πλέον του χρυσού.

Ναι αλλα η υπεραξια παει στους χοντρεμπορους κι οχι στους αγροτες και στους μεταναστες

stavrogin
09/11/2005, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Εδω έχεις αδικο. Υπάρχουν ορισμένοι μεγαλογεωργοί που έχουν στην δούλεψη τους ανθρώπους που τους εκμεταλλεύονται αλλά οι περισσότεροι δουλεύουν στα χωράφια μόνοι τους. Και αν πάρουν εργάτες που συνήθως είναι αλλοδαποί, πληρώνονται καλά. Πέρασαν οι εποχές που τους έδιναν ένα κομμάτι ψωμί. Τώρα και οι αλλοδαποί έχουν απαιτήσεις.

Και παλι ομως οι ελληνες δεν πανε να δουλεψουν εργατες στα χωραφια αλλων,μονο οι αλλοδαποι πανε.

stavrogin
09/11/2005, 12:15
Οι αμερικανοι οταν ανακαλυπτουν προβληματα μειωνοτητων ,το κανουν για να εχουν "μοχλους πιεσης" για μελλοντικα παζαρεματα, τιποτα αλλο.

angels_gr
09/11/2005, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Και παλι ομως οι ελληνες δεν πανε να δουλεψουν εργατες στα χωραφια αλλων,μονο οι αλλοδαποι πανε.

Οι γεωργοί παίρνουν μόνο εποχιακούς εργάτες, δηλαδή θα πάρει κάποιους για 1 μήνα δουλειά. Ποιος είναι αυτός ο οποίος θα πάει να δουλέψει εποχιακός όταν έχει οικογένεια να ταίσει??? Φυσικά κανένας. Στην πλειοψηφία είναι αλλοδαποί που έρχονται να δουλέψουν μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες. Εσύ όμως ξέρεις πολλούς αλλοδαπούς που έχουν τις οικογένειές τους εδώ να πηγαίνουν να δουλεύουν εποχιακοί??? Εγώ δεν ξέρω κανέναν.

angels_gr
09/11/2005, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
KAI ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ!!!!!
μεταναστες αλλοδαποι και ολοι ειναι ισοι σε οποιασδηποτε χωρας χωμα και να πατανε.

ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ!!!

el_hymador
09/11/2005, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
είναι φίλοι μας..ειναι άνθρωποι που πεινάνε πονανε..και παλεύουνε να ζήσουν εαυτούς και οικογένειες τους.[παντου υπαρχουν εξερεσεις..οπως φυσικα και για τους Ελληνες μεταναστες..]

επίσης πριν κάποιος ανοίξει το κουτάκι και γράψει ότι μας πήραν τις δουλειές μας..να παει να κοιτάξει ποιους κλάδους μαστίζει η ανεργία σε τούτο εδώ το τοπο..πχ νεες επιστημες.. δασκαλοι πχ ..μη μου πει κανεις οτι ηρθαν εδω οι μετανάστες και γιναν δασκαλοι... και μας πηρανε τις δουλειες κτλ. θα φουνταρω.

αυτη η καραμέλα δε φτουραει πια.
τα χωραφια μας και το τοπο μας τον καλιεργουν μεταναστες σε ολη την ελλαδα....και δε νομιζω αν παει καποιος Ελληναρας να δουλεψει θα του πει κανεις οχι.
άιντε λεμε που σας πήραν τη δουλειά οι μετανάστες.


μαλιστα....αλλος ενας -θελω να σωσω τον κοσμο με τα λογια- τυπος......να υποθεσω οτι εχεις φιλοξενησει στο σπιτι αστεγους μεταναστες?, οτι εστω τους προσεφερες ενα πιατο φαγητο ? οτι ετρεξες να συνδραμεις οταν μεταναστες περισυλεγονται σε νησια του Αιγαιου σε αθλια κατασταση απο ναυαγησμενα δουλεμπορικα?......οχι?....... δεν σε ακουσα?.....οχι ? χεσε μας λοιπον!! και ακου αυτο : Ελληνες οικοδομοι δεν υπαρχουν πλεον γιατι οι μεταναστες δουλευουν με πολυ μικροτερο μεροκαματο και ανασφαλιστοι!!! το ιδιο ισχυει και για αλλα ''βαρια'' επαγγελματα .... πριν λοιπον ανοιξετε εσεις το κουτακι , σκεφτειτε οτι οταν αναφερομαστε σε ενα πολιτικο-κοινωνικο-οικονομικο φαινομενο πρεπει να εξεταζουμε τα δεδομενα και τις αιτιες . Τους συναισθηματισμους και τα κροκοδειλια δακρυα τα αφηνω σε εσας....

Σε καμια περιπτωση ξαναλεω η ευθυνη δεν βαραινει τους
μεταναστες , οι πραγματικοι υπαιτιοι ειναι οι εργοδοτες και πρωτιστως οι ανεγκεφαλοι που επετρεψαν την εισροη τοσο μεγαλου ογκου ανθρωπων , χωρις να υπαρχει καμια υποδομη απο πλευρας μας...
Πληροφοριακα σας λεω οτι ''πολιτισμενα και προοδευτικα'' κρατη οπως η Ιταλια π.χ. ειχαν ουσιαστικα καταδικασει σε πνιγμο μεταναστες γιατι δεν τους επετρεψαν αδεια εισοδου στην χωρα τους....και πριν προλαβετε να πειτε καμια μαλακια δεν επικροτω αυτη την σταση , αντιθετως πιστευω οτι οφειλουμε να φιλοξενουμε και να προσφερουμε αναλογως των δυνατοτητων μας υποστηριξη σε αυτους τους ανθρωπους.....το θεμα ειναι οτι
υπαρχουν και δημιουργουνται προβληματα που χριζουν εξετασης και διευθετησης.

αυτα!!!

DUKASII
10/11/2005, 08:05
να σε χεσω αλλα κατσε να φαω κατι πρωτα.
λοιπον..πριν 5 χρονια δουλεψα οικοδομη..βαζαμε καγκελα και
ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΡΕ ΠΟΝΗΡΕ??
γιατι ο αλβανος μεταναστης..εβγαζε τα διπλασια απο μενα!!!
ασφαλισμενος μαλιστα!!εγω ειμουνα ο ανασφαλιστος φυσικα...γιατι ο σιδερας εργοδοτης Ελληνας μας ειχε 2 ατομα στο φλου..και στο οτι θα περνεις περισσοτερα ρε χαζε..

ΟΚ Που τα ξερεις ολα???
και φυσικα δουλευε και καλυτερα απο μενα.

λοιπον κανε μου τη χαρη μια.αιντε μπραβο.
ελληνες οικοδομοι μαγκα δεν υπαρχουν γιατι δε πανε να δουλεψουν οικοδομη κατω απο 50 χρονων δεν παιζει ελληνας οικοδομος.

για αυτο και προτιμουν τους μεταναστες γιατι πανε απο τα 15 για δουλεια.
τα δικα μας τα καμαρια αμα τους πεις για οικοδομη..νομιζουν οτι ειναι καποιο νησι του Αιγαιου.

αραξε τωρα στο pc σου και προσεχε μη ερθει και σε σηκωσει κανας μεταναστης και σου παρει τη μαλακη καρεκλα.

angels_gr
10/11/2005, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
να σε χεσω αλλα κατσε να φαω κατι πρωτα.
λοιπον..πριν 5 χρονια δουλεψα οικοδομη..βαζαμε καγκελα και
ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΡΕ ΠΟΝΗΡΕ??
γιατι ο αλβανος μεταναστης..εβγαζε τα διπλασια απο μενα!!!
ασφαλισμενος μαλιστα!!εγω ειμουνα ο ανασφαλιστος φυσικα...γιατι ο σιδερας εργοδοτης Ελληνας μας ειχε 2 ατομα στο φλου..και στο οτι θα περνεις περισσοτερα ρε χαζε..

ΟΚ Που τα ξερεις ολα???
και φυσικα δουλευε και καλυτερα απο μενα.

λοιπον κανε μου τη χαρη μια.αιντε μπραβο.
ελληνες οικοδομοι μαγκα δεν υπαρχουν γιατι δε πανε να δουλεψουν οικοδομη κατω απο 50 χρονων δεν παιζει ελληνας οικοδομος.

για αυτο και προτιμουν τους μεταναστες γιατι πανε απο τα 15 για δουλεια.
τα δικα μας τα καμαρια αμα τους πεις για οικοδομη..νομιζουν οτι ειναι καποιο νησι του Αιγαιου.

αραξε τωρα στο pc σου και προσεχε μη ερθει και σε σηκωσει κανας μεταναστης και σου παρει τη μαλακη καρεκλα.

Ρε φίλε, έλα να σου δείξω ένα σωρό έλληνες οικοδόμους. Επειδή βλέπεις στα ολυμπιακά έργα να είναι μόνο αλλοδαποί δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και έλληνες. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, μην βγάζεται αποφάσεις με ότι βλέπεται εκεί. Στην γειτονιά μου οι πλειοψηφία μόνο οικοδομές δουλεύουν. Και έχει νέους, έχει και μεγάλους σε ηλικία.

DUKASII
10/11/2005, 10:01
πεισατε.
οι μεταναστες ειναι ο λογος που υπαρχει ανεργια λοιπον.

μας πηρανε τις δουλειές μας.

δε θα κατσω να το κουβεντιασω αλλο.ο καθενας με τη γνωμη του.


οι ελληνες μεταναστες φανταζομαι πηγαν οπου πηγαν και πηραν τις δουλειες απο τη πατριδα τους και τις πηγαν εκει που πηγαν για να δουλεψουν.

δε θελω να σας καταλαβω με τιποτα.

rsp
10/11/2005, 17:49
Μένω στην Αγία Μαρίνα Στυλίδας τα τελευταία χρόνια και είμαι αγρότης ή όπως προαναφέρθηκε μεγαλοαγροτης, απασχολώ 6 μετανάστες 12 μήνες το χρόνο και περίπου 30 4 μήνες το χρόνο.. Θα σας πω λοιπόν από τη εμπειρία μου ότι αν δεν υπήρχαν αυτοί οι άνθρωποι το Ελληνικό μεροκάματο στη γεωργία θα είχε φτάσει στα ύψη. Πριν περίπου 14 χρόνια που έγινε το πρώτο κύμα εισόδου το Ελληνικό μεροκάματο ήταν κοντά στις 6 χιλιάδες δραχμές, τώρα κυμαίνετε τουλάχιστον στην ευρύτεροι περιοχή της Φθιώτιδας από 23 έως 30 εύρο. Κάντε μόνοι σας τις πράξεις...Όντως τα πρώτα χρόνια υπήρξε έντονη εγκληματικότητα από τους μετανάστες, όπως και έντονη εκμετάλλευση από τους Έλληνες. Τώρα πια τα πράγματα έχουν βρει μια ισορροπία και πλέον λογικά οι άνθρωποι που είναι στην Ελλάδα κάποια χρόνια, νιώθουν και απαιτούν μερικά παραπάνω πράγματα. Όταν πχ πληρώνουν 850 ευρο στον ΟΓΑ λογικό είναι να θέλουν μια καλή αντιμετώπιση έστω από τα νοσοκομεία.. Και παρακαλώ οποίος νομίζει ότι μπορεί να βρεθεί Έλληνας να δουλεύει όσο οι αλλοδαποί, με τα ίδια χρήματα να μου τον φέρει θα το πάρω στη δουλεία, αλλά δυστυχώς οι Έλληνες καλομάθαμε

zzr2005
10/11/2005, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
αλλά δυστυχώς οι Έλληνες καλομάθαμε
μήπως καλομάθανε και οΙ Έλληνες εργοδότες που έουν φθηνά εργατικά χέρια να δουλέβουν σαν σκλάβοι...ο έλληνας δεν καλόμαθε απλώς ανέβηκε το βιοτικό κ μορφωτικό επίπεδο κ μπορεί να διεκδικήσει κάποια πράγματα παραπάνω στο χώτο εργασίας του...διεκδικεί καλύτερες συνθήκες εργασίας. καλύτερες απολάβές...ασφάλιση...
Τώρα αν οι εργοδότες θέλουν να έχουν υπαλλήλους να τους καλούν όποτε θέλουν για δουλειά..να τους πληρώνουν όσο θέλουν αυτοί ...και να τους έχουν να δουλέβουν υπό ελεεινές συνθήκες αυτό έίναι άλλη υπόθεση....

rsp
10/11/2005, 20:50
Είναι ένα σύγχρονο ρητό που λεει καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...το συνιστώ σε όσους δεν έχουν ιδέα...Ποιος μετανάστης είναι ανασφάλιστος πλέον?? Τα επίσημα στοιχεία λενε 4%, ποιος είπε ότι οι αγρότες κάνουν ότι θέλουν τους εργαζόμενους μεταναστες?? Να δουλεύουν υπό ελεεινές συνθήκες?? Ναι μετά τη δουλεία τους μας παίρνουνε και πιπ...Μην γενικεύεται χωρίς να ξέρετε!!!!!! Παρτο αλλιώς, στα παιδία που δουλεύουν μόνιμα για μένα εκτός από ότι άλλο μπορεί να κάνω γι αυτούς κάθε 5 μέρες παμε όλοι μαζί για λουτρά για να ανακουφίζετε η μέση μας...Αλλά μάλλον το κάνω για να τους πεθάνω μετά....

sonic22
10/11/2005, 22:03
tha simfwnisw me ton rsp.. (istoriko gegonos??)

oi alodapoi (kai en prokimeno oi alvanoi) plirononde pleon kala kai safos exoun apetiseis

o sigxronos ellinas an den allazei autokinito kathe 5 xronia thewrite apo olous (akoma kai apo ton eauto tou) apotiximenos...

exete idea ti periousies exoun pleon stin alvania oi anthrwpoi pou doulepsan kai evgalan leuta me ton idro ta tous?
exete idea poso paei to merokamato stin alvania?
rwtiste poso paei ena spiti stin alvania me to klidi sto xeri...
tha ekplagite..

to kratos omws ferete se pollous nomima ergazomenous alodapous san anepithimitous, miasmata kai me stil davagi...



ta exw parei vasika giati avrio mazeuw elies meta apo dio meres vroxis

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

el_hymador
11/11/2005, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
πεισατε.
οι μεταναστες ειναι ο λογος που υπαρχει ανεργια λοιπον.

μας πηρανε τις δουλειές μας.

δε θα κατσω να το κουβεντιασω αλλο.ο καθενας με τη γνωμη του.


οι ελληνες μεταναστες φανταζομαι πηγαν οπου πηγαν και πηραν τις δουλειες απο τη πατριδα τους και τις πηγαν εκει που πηγαν για να δουλεψουν.

δε θελω να σας καταλαβω με τιποτα.


Κανενας δεν ειπε οτι οι μεταναστες πηραν τις δουλειες μας!!!!!!
Απο ολη την απαντηση δεν εχεις συγκρατησει τιποτα και αναπαραγεις πραγματα τα οποια δεν εχουν ειπωθει απο κανεναν.....και μετα αρνεισαι να συμμετασχεις και στην συζητηση.....σθεναρα τις υποστηριξες τις αποψεις σου, ευγε!

el_hymador
11/11/2005, 01:21
και Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα και η κολλητοι μας , στην επαρχια το φιανομενο ειναι πιο εντονο

DUKASII
11/11/2005, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μαλιστα....αλλος ενας -θελω να σωσω τον κοσμο με τα λογια- και ακου αυτο : Ελληνες οικοδομοι δεν υπαρχουν πλεον γιατι οι μεταναστες δουλευουν με πολυ μικροτερο μεροκαματο και ανασφαλιστοι!!! το ιδιο ισχυει και για αλλα ''βαρια'' επαγγελματα .... πριν λοιπον ανοιξετε εσεις το κουτακι , σκεφτειτε οτι οταν αναφερομαστε σε ενα πολιτικο-κοινωνικο-οικονομικο φαινομενο πρεπει να εξεταζουμε τα δεδομενα και τις αιτιες . Τους συναισθηματισμους και τα κροκοδειλια δακρυα τα αφηνω σε εσας....

Σε καμια περιπτωση ξαναλεω η ευθυνη δεν βαραινει τους
μεταναστες , οι πραγματικοι υπαιτιοι ειναι οι εργοδοτες και πρωτιστως οι ανεγκεφαλοι που επετρεψαν την εισροη τοσο μεγαλου ογκου ανθρωπων , χωρις να υπαρχει καμια υποδομη απο πλευρας μας...


αυτα!!! τι να κουβεντιάσουμε έλα πες μου.
εγώ σου απάντησα σε αυτό με βάση το ότι μας πήραν τις δουλείες από τα βαριά επαγγέλματα...και πόσοι ''δικοι'' μας δεν έχουνε δουλεία αν κατάλαβα καλα..εκτος αν έχει κάποιο βαθύτερο νόημα ..

που ελπίζω να μου εξηγήσεις αμέσως από κατω.το ότι δε φταινε οι μεταναστες που ο έλληνας δε θέλει να κάνει βαριά επαγγέλματα είναι κατανοητό. το γιατί κατάλαβες ότι το πήρα συναισθηματικά και κλαιω για αυτούς...είναι άλλο ανέκδοτο.
στην επαρχία φιλε..παρακαλανε παιδιά να πανε για δουλειά σε χωράφια.
αλλά δε πανε.
παίρνεις ένα μετανάστη ομως..και σου φέρνει όλη του την οικογένεια να δουλεύει πρωί βράδυ γιατί έχει ανάγκη για δουλειά και το δείχνει.
το ότι η Ελλάδα δεν ήταν έτοιμη για όλα αυτά κτλ κτλ..

είναι άλλη ιστορία.
τι να κάνουμε τώρα να τους πουμε..ναι ξέρετε κάναμε λάθος τελικα..δε μας χωράει όλους η Ελλάδα μας..αν μπορείτε να φύγετε ??
από δω και πέρα οποίος έχει τη μεγαλύτερη όρεξη και ανάγκη για δουλειά θα παει για δουλειά.
ξέρω πολλούς νέους και νέες στην ηλικία μου..που ψάχνουν για δουλειά και ...φοβούνται μη βρουν φίλε μου.
και μόλις τους πω..πανε εκεί κάνε εκεί..
οχιιιιι τέτοια δουλειά μου λενε..αυτη δεν είναι καλή.
έχω καταλήξει ότι ο έλληνας είναι λίγο τεμπέλης .. και βοηθάει και αυτή η μεγάλη ανεργια..και οι μετανάστες και ολαααα αυτά μαζι..σαν μια ωραία δικαιολογία.
τεσπα...εδώ βρίσκω δουλειά σε κοπέλα που μένει στην αργυρουπολη..και μόλις ακούσει ότι είναι η δουλειά στο Μαρούσι...

μου λεει..ασε ρε δε παω εκεί πάνω...θα κάτσω άνεργη.!!!!

τεσπα για τους εργοδότες είναι άλλη ιστορία. αυτοί κοιτάνε το συμφέρον τους και τους αριθμούς παραγωγής και μόνο και τι χρώμα και τι εθνικότητας είναι αυτός που θα του τη δώσει αυτή την παραγωγή.. δεν τον απασχολεί καθόλου.
και πιστεύω στη θέση τους θα κάναμε το ίδιο πράγμα.

rsp
11/11/2005, 10:27
Καλε μου φιλε μια μας λες οτι τα παιδια στην επαρχια ψαχνουν σα τρελα για δουλεια και μετα μας λες οτι δεν πανε και στα χωραφια αλλα θελουν κυριλε δουλειες....:confused: :confused: :confused:
Τελικα τι πιστευεις??

αν εισουν εσυ ο εργοδοτης τι θα εκανες? θα ελεγες ελατε αλλα μην δουλευετε πολυ και κουραστητε?? διαβασε τι λεω πιο πανω!!

DUKASII
11/11/2005, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Καλε μου φιλε μια μας λες οτι τα παιδια στην επαρχια ψαχνουν σα τρελα για δουλεια και μετα μας λες οτι δεν πανε και στα χωραφια αλλα θελουν κυριλε δουλειες....:confused: :confused: :confused:
Τελικα τι πιστευεις??

αν εισουν εσυ ο εργοδοτης τι θα εκανες? θα ελεγες ελατε αλλα μην δουλευετε πολυ και κουραστητε?? διαβασε τι λεω πιο πανω!!
που είπα εγώ ότι τα παιδιά στην επαρχία ψάχνουν σα τρελά για δουλειά ???
παπαρια ψάχνουν.



τώρα το ξαναδιαβασα..και εκεί που λεω το ''ότι παρακαλάνε τα παιδία να πανε για δουλεια.''δεν εννοω τα παιδια οτι παρακαλανε..αλλα ασ πουμε οι εργοδοτες..που τις περισσοτερες φορες ειναι και οι γονεις.
στο Σουλιναρι που εχω ενα σπιτι και παω..οι γειτονες..εχουνε σταφυλια.
μολις κλεισανε μια συμφωνια για εξαγωγη..
τα παρατησανε..φτιαξανε μια μοναδα παραγωγης.
κλεισαν το σπιτι..πηγανε στη Κορινθο και πιασανε σπιτι και την ειδανε καπακι αραχτοι και λαιτ.παει ενας καθε μερα και επιβλεπει τους μεταναστες που προσλαβανε για το τρυγο κτλ.
θες να μου πεις οτι αν ζηταγε ελληνας δουλεια δε θα του τη διναν για ποιο λογο??

εγω να παω αυριο ..με πήραν!!

rsp
11/11/2005, 10:59
Ακυρο δικο μου λαθος!!

DUKASII
11/11/2005, 11:12
ρε παιδια..περαστε από μια περιοχή με καφέ...και δείτε αν κάθετε κανείς μετανάστης για καφέ και τσιγάρο που είναι γεμάτα όλη μέρα.

αν πας και ρωτησεις..οι μισοί εκεί που πίνουν καφε..θα σου πουν..ΝΑΙ ΦΙΛΕ..ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ..

και αν πας και στα διάφορα στέκια που βλέπεις μετανάστες να περιμένουν όρθιοι με τις ώρες για να περάσει κάποιος εργολάβος μην τυχόν ζητά εργατικά χερια..τις περισσότερες φορές περιμένουν τσάμπα!!!!


Ρώτα εκεί σε παρακαλω..περασε Κανάς έλληνας παιδιά από δω??

άσε με τώρα.
βλέπω σου λεω παιδιά της ηλικίας μου και καταλαβαίνω.

όλοι κλαίγονται που να βρεις δουλειά με τέτοια ανεργία...και ούτε εφημερίδα δεν έχουν ανοίξει να πάρουν 2-3 τη να δούνε τι παίζει.

και προσοχή δε λεω ότι παίζει..

DUKASII
11/11/2005, 11:22
που θυμήθηκα μόλις.

αποφασίσαμε εκεί που μένω να αλλάξουμε το ασανσέρ..
ήρθε ο μάστορας τα παμε....το ένα το άλλο..


ναι μουλεει παράδοση ξέρω γω ένα μήνα.

εκεί κάποια στιγμή πιάσαμε τη κουβέντα γενικά για τη δουλεία.

ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΣΥ 15 ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥς ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ!!
Ακυρώνω μου λεει δουλειές γιατί δεν έχω κόσμο .
έχω μου λεει 3 άτομα από τα οποία οι 2 έλληνες ο άλλος μετανάστης και έκανα αμάν για να τους βρω.

αύριο μου λεει φέρε μου 15 άτομα και τα πήρα!!!
αλλά μου λεει για δουλειά έτσι όχι για να περάσει η ώρα. να έχει όρεξη για δουλειά μη κοροϊδεύουν

τεσπα μη τα πολυλογω..το πα σε Κανά 2 φίλους και που δε με είπανε και μαλάκα δηλαδή μόλις τους είπα ότι εντάξει έχει λίγο ζόρι όπως τους έβλεπα και εγώ εκεί και δούλευαν.

δεν τους έκανε...αρκετά βαριά δουλειά με πολλές ώρες εργασιας..ο μισθός δεν ήτανε αυτό που θέλανε κτλ. διάφορα άκουσα.

XTMPAM
11/11/2005, 12:57
ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΚΑΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΠΟΤΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ!!ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ!!

ΡΕ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!!ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ!!ΕΜ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΩΝΗ!!

ΣΤΑ ΚΑΦΕ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:
ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΤΑΥΛΙ ΚΑΙ ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΔΙΠΛΩΜΕΝΗ....ΕΕ ΠΟΥ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!

stavrogin
11/11/2005, 15:25
Οι ελληνες ειναι θυματα των διπλωματων των πανεπιστημιων που τελειωνουν.

Αμα φτασεις 26-28 για να ξεκινησεις να δουλευεις,κι εχεις και πτυχιο,δεν πας να γινεις βοηθος υδραυλικου.

εγω ξερω και περιπτωσεις παιδιων με πατερα μαστορα βαρβατο, πχ καλο ελαιοχρωματιστη ή μαρμαρα ή σιδερα που εχουν βγαλει οι ανθρωποι λεφτα και οι κανακαριδες προτιμουν να μπουν σε δουλιτσα υπαλιλλησκοι με 600ευρο παρα να μαθουν την τεχνη του πατερα τους.
Και μπορει να ειναι σκοτωμα η δουλεια,αλλα ειναι δημιουργικη, και εχει προοπτικη, αντιθετα με το υπαλλιλικι.

el_hymador
11/11/2005, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
που είπα εγώ ότι τα παιδιά στην επαρχία ψάχνουν σα τρελά για δουλειά ???
παπαρια ψάχνουν.



τώρα το ξαναδιαβασα..και εκεί που λεω το ''ότι παρακαλάνε τα παιδία να πανε για δουλεια.''δεν εννοω τα παιδια οτι παρακαλανε..αλλα ασ πουμε οι εργοδοτες..που τις περισσοτερες φορες ειναι και οι γονεις.
στο Σουλιναρι που εχω ενα σπιτι και παω..οι γειτονες..εχουνε σταφυλια.
μολις κλεισανε μια συμφωνια για εξαγωγη..
τα παρατησανε..φτιαξανε μια μοναδα παραγωγης.
κλεισαν το σπιτι..πηγανε στη Κορινθο και πιασανε σπιτι και την ειδανε καπακι αραχτοι και λαιτ.παει ενας καθε μερα και επιβλεπει τους μεταναστες που προσλαβανε για το τρυγο κτλ.
θες να μου πεις οτι αν ζηταγε ελληνας δουλεια δε θα του τη διναν για ποιο λογο??

εγω να παω αυριο ..με πήραν!!

Ρε απο το Σουλιναρι εισαι ?? πατριδα - Κορινθια - motherland
Εγω ειμαι απο τον Ασσο.....

zzr2005
11/11/2005, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Είναι ένα σύγχρονο ρητό που λεει καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...το συνιστώ σε όσους δεν έχουν ιδέα...Ποιος μετανάστης είναι ανασφάλιστος πλέον?? Τα επίσημα στοιχεία λενε 4%, ποιος είπε ότι οι αγρότες κάνουν ότι θέλουν τους εργαζόμενους μεταναστες?? Να δουλεύουν υπό ελεεινές συνθήκες?? Ναι μετά τη δουλεία τους μας παίρνουνε και πιπ...Μην γενικεύεται χωρίς να ξέρετε!!!!!! ....
σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία?????:rotflmao: :rotflmao: Είσαι και εσύ από αφτούς που συμβουλεύονται τα επίσημα στοιχεία?καλά καλά κρασία...σε λίγο θα μας πεις ότι η ανεργία είναι αυτή που παρουσιάζει ο ΟΑΕΔ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
εγώ έχω πάρα πολούς φίλους που δουλεύουν ανασφάλιστοι...
Για παράδειγμα στην οικοδομή το ένσημο είναι διαπραγματεύσιμο με τον εργοδότη....μπορεί να δουλέψεις 30 μέρες και να πάρεις 15 ένσημα....
επίσης δεν μίλησα για αγρότες αλλά για εργοδότες....
επίσης για τους αγρότες ξέρω πολλές ιστόριες από τον τόπο καταγωγης μου που δουλεύανε οι αλβανοί 3 μήνες χωρίς λεφτά και τους έλεγαν θα πληρωθείται μετά το καλοκαίρι όταν πάρουμε στα χέρια τα λεφτά της παραγωγήςς...μετά τους δίνανε στους μπάτσους και ερχόντουσαν τους μαζεςύανε και τους απελαύνανε...μετά φυσικά αυτοί γύριζαν με πιστόλια και μαχαίρια και καθαρίζανε κάτι οικογένεις σε κάτι κολωχώρια και αναρωτιόντουσαν στον ΑΝΤ1 για το έγκλημα μυστήριο.....

zzr2005
11/11/2005, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Οι ελληνες ειναι θυματα των διπλωματων των πανεπιστημιων που τελειωνουν.

Αμα φτασεις 26-28 για να ξεκινησεις να δουλευεις,κι εχεις και πτυχιο,δεν πας να γινεις βοηθος υδραυλικου.

εγω ξερω και περιπτωσεις παιδιων με πατερα μαστορα βαρβατο, πχ καλο ελαιοχρωματιστη ή μαρμαρα ή σιδερα που εχουν βγαλει οι ανθρωποι λεφτα και οι κανακαριδες προτιμουν να μπουν σε δουλιτσα υπαλιλλησκοι με 600ευρο παρα να μαθουν την τεχνη του πατερα τους.
Και μπορει να ειναι σκοτωμα η δουλεια,αλλα ειναι δημιουργικη, και εχει προοπτικη, αντιθετα με το υπαλλιλικι.
Συμφωνώ σε αυτό που λες...οι δουλείες που αφορούν τέχνες σύφωνα με στοιχεία ερευνών πληρώνονται ίσως και περισότερο από μια δουλειά που πρϋποθέτει μεταπτυχιακό κ ίσως διδακτορικό...αυτό είναι το οξύμωρο των ημερών μας...
καλό είναι να αποκτάς μόρφωση μέσω της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αλλά όντως δεν πρέπει να είσαι στενόμυαλος σε ό,τι αφορά την αγορά εργασίας...

rsp
11/11/2005, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία?????:rotflmao: :rotflmao: Είσαι και εσύ από αφτούς που συμβουλεύονται τα επίσημα στοιχεία?επίσης για τους αγρότες ξέρω πολλές ιστόριες από τον τόπο καταγωγης μου που δουλεύανε οι αλβανοί 3 μήνες χωρίς λεφτά και τους έλεγαν θα πληρωθείται μετά το καλοκαίρι όταν πάρουμε στα χέρια τα λεφτά της παραγωγήςς...μετά τους δίνανε στους μπάτσους και ερχόντουσαν τους μαζεςύανε και τους απελαύνανε...μετά φυσικά αυτοί γύριζαν με πιστόλια και μαχαίρια και καθαρίζανε κάτι οικογένεις σε κάτι κολωχώρια και αναρωτιόντουσαν στον ΑΝΤ1 για το έγκλημα μυστήριο.....

Δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να διαβασεις πιο προσεχτικα οτι και εγω το ιδιο λεω αλλα πλεον αυτα ανηκουν στο παρελθον, ειναι πολυ λιγες οι περιπτωσεις που συμβαινει αυτο πια...

Και οχι δεν ειμαι απο αυτους..αλλα απο τους ανθρωπους που το ψαχνουν...και επειδη εχω και μια χ σχεση με τα πολιτηκα και τις υπηρεσιες, πιστεψε με καποια βαση εχουν τα στοιχεια..

zzr2005
11/11/2005, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
, πιστεψε με καποια βαση εχουν τα στοιχεια..
τα στοιχεία ερευνούνται και αξιολογούνται από κρατικές υπηρεσίες...οι κρατικές υπηρεσίες αποτελούνται από κομματικά στελέχη ΄και εξυπηρετούν πολιτικές σκοπιμότητες ..Άρα επ ουδενεί δεν μπορούν να θεωρηθούν αξιόπιστα...καθώς εξυπηρετούν το ενίοτε κυρίαρχο καθεστώς...
Επίτρεψέ μου να αμφισβητώ στατιστικά στοχεία κρατικών υπηρεσιών....το θέμα των στατιστικών είναι ότι αφορτούν ποσοτικά κριτήξρια και όχι ποιοτικά ....και αυτό γίνεται εσκεμένα...
για παράδειγμα ένας που δουλεύει 1 ώρα την εβδομάδα δεν θεωρείται άνεργος!!!!!!!

Κανένας
30/11/2005, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Για όποιον ενδιαφέρεται για το τι σημαίνει εθνική μειονότητα, ας ρίξει μια ματιά σε αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4667&highlight=hellas+vs+greece
Θα καταλάβουμε τι πρόβλημα υπάρχει με την μουσουλμανική (τούρκικη;? ), μειονότητα στην Θράκη, τι πρόβλημα υπάρχει με το όνομα Μακεδονία και γιατί είναι επικίνδυνη η ύπαρξη των αλβανών λαθρομεταναστών στην Ελλάδα και τι σχέση έχει με το θέμα τσαμουρια τι θα γίνει με εκείνο το τσάμικο ποστ ακόμα περιμένουμε


ας συνεχίσουμε όμως με καλαματιανό
τι λέγαμε ;

Α ναι
ότι οι λαθρομετανάστες είναι αδέλφια μας και φίλοι μας

:smokin:

Ο ΜΠΕΡΙΣΑ ΖΗΤΑ ΝΑ ΚΗΡΥΧΘΟΥΝ «ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ» ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
Τίρανα, 25 Νοεμβρίου 2005 (08:28 UTC+2)
Όπως αναφέρει σε δημοσίευμά της η εφημερίδα των Τιράνων Express, με τίτλο «Ο Μπερίσα ζητά να κηρυχθούν ως «μειονότητα» οι μετανάστες», στις εργασίες της 26ης συνεδρίασης της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης της Οικονομικής Συνεργασίας του Ευξείνου Πόντου, ο Σαλί Μπερίσα ζήτησε να χαρακτηριστούν «μειονότητα» οι αλβανοί μετανάστες που ζουν και εργάζονται στο εξωτερικό. Η εφημερίδα αναφέρει επίσης ότι ο αλβανός πρωθυπουργός είπε ότι «το πρόβλημα της μετανάστευσης θα λυθεί μόνον όταν οι μετανάστες κερδίσουν όλα τα δικαιώματα των μειονοτήτων που τους ανήκουν στις χώρες στις οποίες ζουν και εργάζονται. Κανείς δεν μπορεί να πει στους εκατομμύρια μετανάστες που βρίσκονται σε διάφορες χώρες ότι δεν αξίζουν να θεωρηθούν μειονότητες».

Η εφημερίδα επισημαίνει με αφορμή τις δηλώσεις αυτές ότι φαίνεται πως ο αλβανός πρωθυπουργός ετοιμάζεται να ανοίξει μία νέα συζήτηση με τις γειτονικές χώρες στις οποίες ζουν και εργάζονται πολλοί Αλβανοί.
http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=555818

zzr2005
30/11/2005, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
τι θα γίνει με εκείνο το τσάμικο ποστ ακόμα περιμένουμε


ας συνεχίσουμε όμως με καλαματιανό
τι λέγαμε ;

Α ναι
ότι οι λαθρομετανάστες είναι αδέλφια μας και φίλοι μας

:smokin:

Ο ΜΠΕΡΙΣΑ ΖΗΤΑ ΝΑ ΚΗΡΥΧΘΟΥΝ «ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ» ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
Τίρανα, 25 Νοεμβρίου 2005 (08:28 UTC+2)
Όπως αναφέρει σε δημοσίευμά της η εφημερίδα των Τιράνων Express, με τίτλο «Ο Μπερίσα ζητά να κηρυχθούν ως «μειονότητα» οι μετανάστες», στις εργασίες της 26ης συνεδρίασης της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης της Οικονομικής Συνεργασίας του Ευξείνου Πόντου, ο Σαλί Μπερίσα ζήτησε να χαρακτηριστούν «μειονότητα» οι αλβανοί μετανάστες που ζουν και εργάζονται στο εξωτερικό. Η εφημερίδα αναφέρει επίσης ότι ο αλβανός πρωθυπουργός είπε ότι «το πρόβλημα της μετανάστευσης θα λυθεί μόνον όταν οι μετανάστες κερδίσουν όλα τα δικαιώματα των μειονοτήτων που τους ανήκουν στις χώρες στις οποίες ζουν και εργάζονται. Κανείς δεν μπορεί να πει στους εκατομμύρια μετανάστες που βρίσκονται σε διάφορες χώρες ότι δεν αξίζουν να θεωρηθούν μειονότητες».

Η εφημερίδα επισημαίνει με αφορμή τις δηλώσεις αυτές ότι φαίνεται πως ο αλβανός πρωθυπουργός ετοιμάζεται να ανοίξει μία νέα συζήτηση με τις γειτονικές χώρες στις οποίες ζουν και εργάζονται πολλοί Αλβανοί.
http://www.mpa.gr/article.html?doc_id=555818
Δηλαδή επειδή πέταξε μια μπαρούφα ο Μπερίσα πρέπει να διώκουμε τους μετανάστες από την Ελλάδα????
και οι δικοί μας εθνικιστές καλούν την πολιτεία να πάρει την Πόλη..τι πρέπει να κάνουν οι Τούρκοι για αυτό??
ο Χριστόδουλος μιλάει συνέχεια για αλύτρωτες πατρίδες...και τι με αυτό???ποιον τον πέρνει στα σοβαρά και έχει τη διάθεση να πάρει το όπλο για να επανακαταλάβει το Σαγγάριο???

stavrogin
21/12/2005, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Δηλαδή επειδή πέταξε μια μπαρούφα ο Μπερίσα πρέπει να διώκουμε τους μετανάστες από την Ελλάδα????
και οι δικοί μας εθνικιστές καλούν την πολιτεία να πάρει την Πόλη..τι πρέπει να κάνουν οι Τούρκοι για αυτό??
ο Χριστόδουλος μιλάει συνέχεια για αλύτρωτες πατρίδες...και τι με αυτό???ποιον τον πέρνει στα σοβαρά και έχει τη διάθεση να πάρει το όπλο για να επανακαταλάβει το Σαγγάριο???

Aγαπητε δεν καταλαβες καλα,τον σαγγαριο θα τον εχουμε για κολατσιο.Οταν θα παρουμε τα οπλα γενναιοι μου θα φτασουμε ως την ινδια,καθοτι οπως γνωριζουμε ολα αυτα μεχρις εκει κατω ηταν και θα ειναι ελληνικα.
Τωρα που το σκεφτωμαι δε βαζουμε κι ενα χερακι στην αυτοκρατορια του τζενγκις χαν;

zzr2005
21/12/2005, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Aγαπητε δεν καταλαβες καλα,τον σαγγαριο θα τον εχουμε για κολατσιο.Οταν θα παρουμε τα οπλα γενναιοι μου θα φτασουμε ως την ινδια,καθοτι οπως γνωριζουμε ολα αυτα μεχρις εκει κατω ηταν και θα ειναι ελληνικα.
Τωρα που το σκεφτωμαι δε βαζουμε κι ενα χερακι στην αυτοκρατορια του τζενγκις χαν;
φίλε λίγο ετεροχρονισμένη η απάντηση...το παρίσι έσβησε!!!!
τέλως πάντων...θα ήμουν πρόθυμος να φτάσω έως την Ινδία αλλά έχει πολλές μύγες εκεί ρε...άστο καλύτερα...