PDA

View Full Version : Προβληματισμός : Τρέιλερ μεταφοράς μοτοσυκλέτας ή μπαγκαζιέρα ???



kostakisK
05/01/2016, 09:52
Καλημέρα , Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Ψάχνομαι για αγορά τρέιλερ μοτοσυκλέτας ( με 3 θέσεις ). Θα μεταφέρω είτε μία on-off ( στην κεντρική θέση ) , είτε δύο on-off ( δεξιά και αριστερά ).

Η αγορά θα γίνει από επώνυμο Έλληνα κατασκευαστή.

Μου πρότεινε την λύση της μπαγκαζιέρας , με εσωτερικό χώρο 230χ135 και 40 πόντους πλαινό, στην οποία θα τοποθετήσει στο μπροστινό μέρος βάσεις τροχών και ότι άλλες δέστρες χρειάζεται.

Οι τιμές ( τρέιλερ μοτοσυκλέτας - μπαγκαζιέρας ) είναι περίπου ίδιες ( γύρω στο χιλιάρικο , κανένα 50άρικο φθηνότερο το τρέιλερ ).

Τι θα διαλέγατε ???

Bladerunner
05/01/2016, 10:00
Αν κατάλαβα καλά, η διαφορά μεταξύ τους θα είναι μόνο τα πλαϊνά παραπέτια και το ενιαίο πάτωμα;

Διαφορά βάρους;

sapila racing
05/01/2016, 10:11
Αν σου χρειάζεται μπαγκαζιέρα τότε ΟΚ, αλλιώς δεν εχει νόημα.
Τα πλαινα θα σε περιοριζουν στο φορτωμα μοτο, ειδικά αν θέλεις στο μελλον να βαλεις 2 SS πανω.

Οι τιμες δεν ειναι γυρω στο 1000ρικο παντως, τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια ηταν φτηνότερα.

Επικοινωνησε εδω και ρωτα για τρειλερ μοτο η και για μπαγκαζιέρα.
http://stavropoulostrailers.car.gr/trailers/view/2296574/

STOYBI
05/01/2016, 10:26
Σαφως μπαγκαζιερα διοτι το τρευλορ θα χρησιμευει για παρα πολλες χρησεις σε αντθεση με των μοτο που θα ειναι μονο για μια χρηση αλλα θα ειναι και ποιο ασφαλες για τις μοτο...

Στο μπροστινο μερος της μπαγκαζιερας να τοποθετησεις αφαιρουμενες ραγες ( οποσδηποτε για τους μπροστινους τροχους η και τους δυο τροχους τις μοτο ..)

Η αδεια του τρευλορ εφοσον εχεις συχνη χρηση για τις μοτο να βγει ως μεταφορα μοτο ( και οχι μπαγκαζιερα..!) ;)

buckley
05/01/2016, 10:28
Αν η διαφορά τιμής είναι 10-15 % ,έχεις αμάξι που ανταποκρίνεται στο μικτό βάρος και χώρο να την αφήνεις ,τότε μπαγκαζιέρα ...

alex14
05/01/2016, 10:33
Εγω αγορασα αυτην http://www.car.gr/classifieds/trailers/view/5936241/ γιατι χρειαζομουν και μπαγκαζιερα.
Γυρω στα 850-900 εαν θυμαμαι καλα. Δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα για μεταφορα μοτο για να εχω αποψη.
Εαν δεν χρειαζεσαι και μπαγκαζιερα μην παρεις αυτη που αγορασα εγω γιατι και αρκετα βαρια ειναι και 3 μοτο
μαλλον δεν χωρανε.