PDA

View Full Version : Αφρός ξυρίσματος στο κράνος, κατά του θαμπώματος.



ptc
05/01/2016, 22:55
Η ολη αναζητηση ξεκινησε απο μια συμβουλη που μου εδωσε ενα φιλαρακι για να ξεθαμπωνει ευκολα το παρμπριζ του αυτοκινητου οταν εχει πολυ κρυο. Ο ιδιος βαζει στο εσωτερικο του παρμπριζ του αφρο ξυρισματος (τον οποιο μετα σκουπιζει φυσικα) και εχει πολυ καλα αποτελεσματα (το παρμπριζ ξεθαμπωνει πολυ ευκολα, ακομα και σε θερμοκρασιες υπο του μηδενος). Σχετικα με αυτο εχω και προσωπικη αποψη, καθως το εχω δει με τα ιδια μου τα ματια και η διαφορα ειναι οντως μεγαλη.

Επειδη μου φανηκε αρκετα κουφο ειπα να το ψαξω λιγο και τελικα εχει βαση. Εδω (https://www.youtube.com/watch?v=8Vj9avZxuwI) ενα βιντεο οπου γινεται συγκριση της τεχνικης με αλλες αντιστοιχες. Επισης βρηκα και αυτο (https://www.youtube.com/watch?v=Z-mU3BAUcyM) το βιντεο που δειχνει πώς κανουμε την εφαρμογη του αφρου στη ζελατινα του κρανους μας. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα, αλλα τα σχολια του δευτερου βιντεο δειχνουν πως υπαρχει αρκετος κοσμος που πειστηκε απο τη δοκιμη.

Απ'οσο το εψαξα ο αφρος δεν εχει καποια αρνητικη επιπτωση στη ζελατινα, οποτε αν δεν εχετε pinlock στο κρανος σας ισως ειναι μια λυση...

ΥΓ:Ειμαι προετοιμασμενος για την αναλογη καζουρα, αλλα ειμαι της λογικης να αναφερω καποια πληροφορια και να αφησω τον αναγνωστη να κρινει αν ειναι χρησιμη γι'αυτον ή οχι. :tomates:

7Tolis
05/01/2016, 23:08
Το ίδιο νομίζω κάνει και η πατάτα.Κοβεις μια πατ'ατα στη μέση και περνάς τη ζελατίνα μια επίστρωση.

ptc
05/01/2016, 23:12
Το ίδιο νομίζω κάνει και η πατάτα.Κοβεις μια πατ'ατα στη μέση και περνάς τη ζελατίνα μια επίστρωση.

Ειναι μια απο τις μεθοδους που δοκιμαζονται στο πρωτο βιντεο που παρεθεσα.

teogtp
05/01/2016, 23:15
Μετα την εφαρμογη ,τον αφρο τον μαζευεις κοντρα;:lol:

lmb990
05/01/2016, 23:29
Να βαλεις πατατα μεσα απο το κρανος??? Δεν θα σου κολλαει γκομενα οταν κατεβεις απο την μποχα...

Bob_o_mastoras
05/01/2016, 23:31
Εγω παντα με μηχανη τα επαιρνα οποτε δεν εχω αφρο... :(

ptc
05/01/2016, 23:32
Να βαλεις πατατα μεσα απο το κρανος??? Δεν θα σου κολλαει γκομενα οταν κατεβεις απο την μποχα...

Ενω με το αφρο θα βγαινεις φρεσκαδουρα. :cool:

teogtp
05/01/2016, 23:36
Εγω παντα με μηχανη τα επαιρνα οποτε δεν εχω αφρο... :(

Τωρα που την εδωσες ξυριζεσαι με το παπακι;

7gibernau
06/01/2016, 00:30
Η πατάτα κάνει δουλεια όπως και το σάλιο,οποίος βουταει με μάσκα για ψάρεμα θα το ξέρεις,αλλα τώρα Οκ το κράνος δυο χλαπατσες είναι...άντε να φτησεις μπαρμπριζ

RaGe_Raptor
06/01/2016, 01:28
Εγω παντα με μηχανη τα επαιρνα οποτε δεν εχω αφρο... :(



Ναι ρπστμ... Έχω να αγοράσω αφρό από το στρατό .

DrIoannis
06/01/2016, 06:32
Ρε παιδιά 10€ κάνει το antifog που μπαίνει με pinlock τι το ψάχνουμε με πατατες, chips, αφρούς και aftershave;

ptc
06/01/2016, 09:13
Ρε παιδιά 10€ κάνει το antifog που μπαίνει με pinlock τι το ψάχνουμε με πατατες, chips, αφρούς και aftershave;

Πάντως στο πρώτο βίντεο θα δεις πως ο αφρός δεν είχε καμία ουσιαστική διαφορά με το ειδικό υγρό σε αποτελεσματικότητα. (στο 3:44)

Ζεύκας
06/01/2016, 11:33
Ρε παιδιά 10€ κάνει το antifog που μπαίνει με pinlock τι το ψάχνουμε με πατατες, chips, αφρούς και aftershave;

σε universal antifog αναφέρεσαι; που υπάρχει;

DrIoannis
06/01/2016, 12:24
Οπουδήποτε...eBay,μαγαζί με μοτοσικλετιστικά είδη. Έχει τα υλικά να κανείς τις τρύπες για τα pinlock (τρυπάνι,pinlock κλπ) και είσαι έτοιμος.

Pan (dvs)
06/01/2016, 13:22
Ρε παιδιά 10€ κάνει το antifog που μπαίνει με pinlock τι το ψάχνουμε με πατατες, chips, αφρούς και aftershave;

Μηπως γιατι τις περισσοτερες φορες δεν κανει καλη εφαρμογη,η σχετικα γρηγορα βγαινει off?

AUFGEBRACHT
06/01/2016, 13:47
ΠΑΝΤΑ after shave μετά τον αφρό για καλύτερα αποτελέσματα!!!

Υ.Γ. Gillette, ό,τι καλύτερο για το κράνος που λέει και το σχετικό διαφημιστικό jingle...

toyar
06/01/2016, 15:14
εμενα το κρανος μου δε δεχεται αφρο γιατι ειναι hipster:(

pz1000
06/01/2016, 16:06
μια σίγουρη κ δοκιμασμένη λύση είναι το σαμπουάν μαλλιών, βαμβακερό πανί και καθάρισμα από την εσωτερική πλευρά ,μπαμπριζ η ζελατίνα , και δεν θαμπωνη με τίποτα , ένα πέρασμα στο δίμηνο και έβγαλες τον χειμώνα άνετα.

7gibernau
06/01/2016, 16:12
Με κατουριμα η λάδι για τις βελονες του αχινου

Pan (dvs)
06/01/2016, 16:13
μια σίγουρη κ δοκιμασμένη λύση είναι το σαμπουάν μαλλιών, βαμβακερό πανί και καθάρισμα από την εσωτερική πλευρά ,μπαμπριζ η ζελατίνα , και δεν θαμπωνη με τίποτα , ένα πέρασμα στο δίμηνο και έβγαλες τον χειμώνα άνετα.

Kαι δεν ιριδιζει η ζελατινα?

γιωτάς
06/01/2016, 18:00
Μηπως γιατι τις περισσοτερες φορες δεν κανει καλη εφαρμογη,η σχετικα γρηγορα βγαινει off?

Σε δύο κράνη μέχρι τώρα, μου δούλευε/δουλεύει άψογα. Ίσως ήμουν τυχερός επειδή δεν την είχα βάλει εγώ αλλα ήταν προεγκατεστημένο :tooth:. Πάντως η πινλοκ εχει κίτ για πολλές εταιρείες (http://www.pinlock.nl/motor/my-helmet/?page=brands&c=1) και πολλά μοντέλα.
Αν δεν απατιέμαι υπάρχουν και ορισμένες εταιρείες που για τα κράνη τους εβγαζαν αντιθαμπωτικές ζελατίνες (πχ uvex όταν έβγαζε κράνη μοτο). Δούλεψε για κανα 2 χρόνια αλλά μετά μέ έπιανε ομίχλη.

teogtp
06/01/2016, 19:19
μια σίγουρη κ δοκιμασμένη λύση είναι το σαμπουάν μαλλιών, βαμβακερό πανί και καθάρισμα από την εσωτερική πλευρά ,μπαμπριζ η ζελατίνα , και δεν θαμπωνη με τίποτα , ένα πέρασμα στο δίμηνο και έβγαλες τον χειμώνα άνετα.


Kαι δεν ιριδιζει η ζελατινα?

Πανο εξαρταται απο το σαμπουαν.
Αν ειναι χρωμοσαμπουαν για ξανθα ισως και να εχει μια ελαφρα αποχρωση.
Ο spyrakos νομιζω χρησιμοποιει σαμπουαν για την ψαλιδα και εχει δει διαφορά.......

Bowleno
06/01/2016, 20:15
Πανο εξαρταται απο το σαμπουαν.
Αν ειναι χρωμοσαμπουαν για ξανθα ισως και να εχει μια ελαφρα αποχρωση.
Ο spyrakos νομιζω χρησιμοποιει σαμπουαν για την ψαλιδα και εχει δει διαφορά.......

:moutza::moutza::bawl:

devil's animal
06/01/2016, 20:21
εγω ξερω οτι στις ζελατινες των κρανων δεν πρεπει να μπαινει τιποτα περισσοτερο ή λιγοτερο απο νερο γιατι παιζει θεμα με την αντοχη της..

ionized
06/01/2016, 21:29
Τωρα που την εδωσες ξυριζεσαι με το παπακι;

χαχαχαχαχαχαχα καλο!

GFawkes
07/01/2016, 08:56
Εγω παντα με μηχανη τα επαιρνα οποτε δεν εχω αφρο... :(

Tετοια μηχανη;
για την ευαισθητη περιοχη;
349991