PDA

View Full Version : Πειραγμα μανισιου Εγκεφαλου σε Yamaha xt660x



platanos
05/01/2016, 23:47
Παιδιά καλησπέρα και χρονια πολλά!!θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση μήπως ξέρεις κάποιος κάτι επί του θέματος!!!ένας γνωστός μου μηχανικός μου είπε να του πάω το ΧΤΧ μου και να βάλει χέρι στον εγκέφαλο ώστε να ανεβάσει τις στροφές από 7.200 σε 8.500!!όλα μαζί με δυναμόμετρο και καυσαναλυση μου ζήτησε 300€...αξιζει μια τέτοια μετατροπή ή θα διαλυσω την μηχανή;;..γυρω στα 52 με 53 άλογα θα το φτάσει μου είπε και αυτό θα φαίνεται και στην δυναμομετρηση..τι να κάνω;βοηθεια;)

Χρηστος FZR
06/01/2016, 00:12
ακριβως την ιδια μετατροπη εκανε φιλος μου σε χτχ στον μαμα εγκεφαλο και πανω στο εξαμηνο η μπιελα διελυσε το στροφαλο και βγηκε στον εξω κοσμο χαμογελωντας κατω απο τα καρτερ.
αν θες δυναμη ψαξε πιο αξιοπιστες μετατροπες χωρις να ανεβασεις τον κοφτη.

taisteal
06/01/2016, 00:21
Αμα θες αλογα και σοβαρα φρενα πλαισια κτλ που ΠΡΕΠΕΙ να εχεις,παρε ΚΤΜ
Μην πετας χρημα στο ΧΤ

Χρηστος FZR
06/01/2016, 00:55
συμφωνω 1000%.

Bowleno
06/01/2016, 07:24
Και άλλαξε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μηχανικό......

platanos
06/01/2016, 09:07
Δεν έχω θέμα με τα άλογα του ΧΤ...μου προσφέρει αυτό που θέλω!
γιαυτο σας έστειλα να πάρω απόψεις και ιδέες! Δεν σημαίνει ότι θα το έκανα χωρίς να το ψάξω και να ρωτήσω και κατόχους ΧΤ αλλά και μη...απλα μου το ανέφερε ο μηχανικός και μου φάνηκε καλή περίπτωση εν αγνοία μου πάντα!!
Καλά ΚΤΜ δεν νομίζω να έπαιρνα ποτε είναι μηχανάκια για άλλες συνθήκες όχι τις καθημερινές!!
Ο μηχανικός είναι γνώστης των πραγμάτων γιαυτο και το σκεφτόμουν!!(Speed Σπιτάκι):rolleyes:

lykourgi
06/01/2016, 09:17
Ξέχνα το, ειδικά αν μιλάμε για ανέβασμα ορίου σαλ.

Αν μπορείς να ρίξεις κάποια λεφτά στο μηχανάκι, βελτίωσε τις αναρτήσεις.

free rider
06/01/2016, 09:39
αν θες να ζήσεις την εμπειρία της δύναμης μοτερ γιατί δεν πας σε κάτι πολύ πιο ψαγμένο?

ένα τουόνο αυτά του 2003-2005 τα πρώτα που σκοτώνουν σε δύναμη με το βε2
πόσες φορές στα φανάρια θυμάμαι τους χτάκληδες, ζητάκαβασάκηδες κλπ να κάνουν ότι σφυρίζουν αδιάφορα..
:)

το χτ έχει συγκεκριμένα όρια δεν λέει να το τουμπανιάσεις γιατί πλέον το χρήμα που θα έχεις ρίξει πάει χαμένο.
έχω ένα χτ600 του 2003. είναι το καλύτερο μηχανάκι για να κινείσαι μέσω στην πόλη , στο κέντρο να πας για τα ψώνια σου
και γενικά σε μικροδουλειές. Όταν πάω στο εξοχικό είναι η καλύτερή μου σε χωματόδρομους. Αλλά μέχρι εκεί.
Το χτ δεν πρόκειται ποτέ να ταξιδεύει στην εθνική με ....200..Για ταξίδια και εθνική έχω το gsxf.

platanos
06/01/2016, 10:12
@free rider συμφωνώ σε αυτό που λες!!όλα τα μηχανάκια έχουν τα όρια τους!εγώ απλά το είδα σαν μικρή αναβάθμιση αυτή την πρόταση γιαυτο και το σκεφτόμουν να το κάνω....
Αν ήταν να ανοιχτεί μοτέρ και τα λοιπά ούτε καν το συζηταγα!!
Το θέμα του ταξιδιού δεν το αναφέρω γιατί γενικά τα motard δεν κάνουν..εχω οδηγήσει πολλές μηχανές τύπου ταξιδιάρικες και δεν είχαν καμία σχέση!( TDM,transalp,vstrom)

irinia
06/01/2016, 10:22
ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ............




Δεν υπάρχει περίπτωση καμμία εταιρεία να ρισκάρει την αξιοπιστία της
για να πάρει κάποια άλογα ένα μοτέρ της.
Και ειδικά οι Ιάπωνες,γιατί κάτι Ευρωπαικά τα παίρνουμε στο χέρι έτσι κι αλλιώς..!!
Παράδειγμα αν πας στη Μπράμπους μεγάλο βελτιωτή επίσημο της Μερσεντές,
θα σου δώσει ένα χρόνο μόνο εγγύηση παρότι στηρίζει την ύπαρξη της στη βελτίωση..!!
Το να πας και να βάλεις χέρι στο Γιαμάχα σου υπερβαίνοντας τα όρια που έθεσε εκείνη,
είναι καθαρά θέμα τύχης το πόσο και αν θα αντέξει το μοτέρ σου..!!
Απόλαυσε το με τα αλογάκια που έχει και αν θες κανένα παραπάνω μόνο Ακράποβιτς,
ούτε μετατροπές ούτε τίποτε,2-3 άλογα και μερικά κιλά λιγότερο,τόσο νομίζω δίνει στο ΧΤ σου.

platanos
06/01/2016, 10:50
Terens έτσι ακριβώς φίλε μου!!στο ΧΤΧ μου του φοράω τις Remus grand prix και φιλτρακια της DNA...όπως είναι θα μείνει!!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά πραγματικά με βοηθήσατε!!

Bowleno
06/01/2016, 11:56
Ο μηχανικός είναι γνώστης των πραγμάτων γιαυτο και το σκεφτόμουν!!(Speed Σπιτάκι):rolleyes:

Γνώστης των πραγμάτων και σου πρότεινε να πας στον θεό τις στροφές σε μεγάλο μονοκύλινδρο; μάλιστα.....:rolleyes:

platanos
06/01/2016, 11:59
Bowleno ξερω εγώ ρε φίλε....;έχει φτιάξει πολλά και ΧΤ και αλλα μοτορια...τωρα ποσα κυκλοφορούν από αυτά δεν ξέρω!! χαχχαχαχαχαχα

platanos
06/01/2016, 12:00
:lol:Bowleno ξερω εγώ ρε φίλε....;έχει φτιάξει πολλά και ΧΤ και αλλα μοτορια...τωρα ποσα κυκλοφορούν από αυτά δεν ξέρω!! χαχχαχαχαχαχα

free rider
06/01/2016, 12:01
@free rider συμφωνώ σε αυτό που λες!!όλα τα μηχανάκια έχουν τα όρια τους!εγώ απλά το είδα σαν μικρή αναβάθμιση αυτή την πρόταση γιαυτο και το σκεφτόμουν να το κάνω....
Αν ήταν να ανοιχτεί μοτέρ και τα λοιπά ούτε καν το συζηταγα!!
Το θέμα του ταξιδιού δεν το αναφέρω γιατί γενικά τα motard δεν κάνουν..εχω οδηγήσει πολλές μηχανές τύπου ταξιδιάρικες και δεν είχαν καμία σχέση!( TDM,transalp,vstrom)

φίλε Platane δεν αναφερόμουνα αποκλειστικά στο δικό σου τοπικ και ίσως έπρεπε να το γράψω για να μην σε μπερδέψω.

Αναφέρομαι γενικά στις μετατροπές των χτ. Μου φαίνεται λίγο χαζό κάποιος να αγοράζει ένα κάρο καλούδια για μια μηχανή που έχει όπως και να το κάνουμε κάποια όρια. Καλό και χρυσό το χτ αλλά μέχρι ενός σημείου, αυτό ισχυρίζομαι. Βέβαια όποιος θέλει να κάνει το κέφι του δεν θα με βρει αντίθετο.

Οι μηχανές για μένα υπάρχουν για να κάνουμε το κέφι μας, τουλάχιστον εγώ έτσι αγοράζω μηχανές και έτσι μπορώ να δεχτώ κι εκείνον που θέλει την μοντιφιά.

Για παράδειγμα ωραία μοντιφιά είναι το άνοιγμα των αυλών , η ροϊκή εξέλιξη. Απλή και εύκολη μετατροπή που δίνει στο μηχανάκι και απλά το κάνει να ρουφάει καύσιμο πιο γρήγορα. Πετάς και μια εξατμισούλα και με λίγα λεφτά έχεις πειράξει όσο το δυνατόν ανώδυνα την μηχανή σου χωρίς να την κανιβαλίσεις.

platanos
06/01/2016, 12:19
Free rider η αλήθεια είναι ότι με βοηθήσατε στην απόφαση μου!
Κατάλαβα ότι δεν αναφέρθηκες στο δικό μου τοπικ είπες απλά την αποψη σου και είναι δεκτη!!
Σχετικά με αυτά που μου ανέφερες δηλαδή ροικες κ.α είναι μια ωραία ιδέα όταν αρχισω να το βαριέμαι να το κάνω!
Όταν έχεις αγοράσει μια μηχανή με τον κόπο σου δεν θες να την δεις διαλυμένη από μια μαλάκια ενός μηχανικού!!και μιλάω γενικά
να μην παρεξηγηθώ!

free rider
06/01/2016, 12:20
συμφωνώ απόλυτα
:beer:

p@nos
06/01/2016, 14:16
κατ αρχην τα περι βγηκε η μπιελα και μας χαμογελαγε εγιναν μονο (αν εγιναν) στην περιπτωση που παρεις ενα μοσχαρομονοκυλιδρο σαν το χτ του βγαλεις τον κοφτη και το πηγαινεις συνεχως 9000 στροφες...

οστοσο με αλλη χαρτογραφιση, σε μειγμα αλλα και σε αναφλεξη, θα παρεις αλογα, τα οποια θα ειναι και μια χαρα αξιοπιστα σαν κερδος, αλλα και οικονομικα στο να βγουν...εξαλλου η μεγιστη ιπποδυναμη θα βγει πολυ κατω απο τον τωρινο κοφτη...αν υπαρχει ανθρωπος που ξερει τι να κανει, να το κανεις αφοβα...

toyar
06/01/2016, 14:53
και η yamaha κοροιδο ειναι που δεν αλλαζει τη χαρτογραφηση για να παρει κι αλλα αλογα οικονομικα αξιοπιστα και χαμηλοτερα;:rolleyes:
ή μηπως δεν ξερει πως γινεται και ξερει ο ελλην βελτιωτης;

p@nos
06/01/2016, 15:05
κανενας κατασκευαστης δε το κανει αυτο, οχι μονο η γιαμαχα...

toyar
06/01/2016, 15:11
μηπως γιατι δεν γινεται να τα εχουμε ολα;
και αλογα και ροπη και ευστροφια και οικονομια και ρυπους και αξιοπιστια και ομαλοτητα και και και........
αυτος που θα αλλαξει την χαρτογραφηση για να παρει αλογα μηπως αναγκαστικα χασει καπου αλλου;

platanos
06/01/2016, 15:11
Panos φίλε στο speed house πήρα τηλ και μου το είπαν!πιστεύω αυτοί ξέρουν από μηχανές τόσα έχουν φτιάξει!!απλά αν είναι να χάσω την αξιοπιστία του ΧΤ δεν θα το κάνω!!όπως μου τα παρουσίασε ο μηχανικός εκεί με έπεισε να το κάνω απλά είπα να ρωτήσω και εδώ για μια ακόμα γνώμη

p@nos
06/01/2016, 15:43
μηπως γιατι δεν γινεται να τα εχουμε ολα;
και αλογα και ροπη και ευστροφια και οικονομια και ρυπους και αξιοπιστια και ομαλοτητα και και και........
αυτος που θα αλλαξει την χαρτογραφηση για να παρει αλογα μηπως αναγκαστικα χασει καπου αλλου;

ναι δε θα περναει προδιαγραφες euro 3 μετα...


πλατανε οπως ειπα αν δεν ειναι τιποτα αμπαλοι, και δε βαραει πειρακια το μοτερ η γινει πολυ φτωχο το μειγμα, δε θα εχεις προβλημα απο αποψη αξιοπιστιας...βασικα το μοτερ σου θα δουλευει καλυτερα και με περισσοτερη ασφαλεια, σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες...στο μονο που διαφωνων ειναι να ανεβει ο κοφτης τοσο ψιλα σε ενα μονοκυλιδρο σαν το 660

toyar
06/01/2016, 17:06
ναι δε θα περναει προδιαγραφες euro 3 μετα...


πλατανε οπως ειπα αν δεν ειναι τιποτα αμπαλοι, και δε βαραει πειρακια το μοτερ η γινει πολυ φτωχο το μειγμα, δε θα εχεις προβλημα απο αποψη αξιοπιστιας...βασικα το μοτερ σου θα δουλευει καλυτερα και με περισσοτερη ασφαλεια, σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες...στο μονο που διαφωνων ειναι να ανεβει ο κοφτης τοσο ψιλα σε ενα μονοκυλιδρο σαν το 660

εεεετσι...........
και τα αν και τα μηπως γινονται πολλα μετα για να ρισκαρει κανεις το μοτερ του πληρωνοντας κιολας;)

p@nos
06/01/2016, 17:33
δεν ειναι αν, παντα προυποθετει οτι πας σε καποιον που γνωριζει...και λαστιχο να πας να αλλαξεις σε ασχετο θα σου φυγει καμια ροδα στο δρομο