PDA

View Full Version : San Marino 2016...αποριες ενος πρωταρη



4now
07/01/2016, 15:34
παιδες λεμε με την παρεα μου να παμε στο σαν μαρινο motogp 2016 οδικως απο αθηνα-ηγουμενιτσα-ανκονα και μετα...στον αγωνα οπου θα κατσουμε 4 διανυκτερευσεις(το που αναζητειται).θα ηθελα απο την εμπειρια σας προτασεις,προτροπες τι να εχω μαζι μου,τι να προσεξω,που να παω να μεινω,τι να επισκεφτω,που θα φαω...γενικως οτι θα ηταν must to be...ως κατοχος fazer 800 fairing σας ευχαριστω

SHOOTER045
07/01/2016, 15:44
Πήγα την χρονιά που μας πέρασε
Απο Ανκόνα μιζανο ειναι καμία ώρα μέσω autostrada.
Για διαμονή κοίτα στο παραθαλάσσιο ricione ειναι ανάμεσα misano και rimini.
Και γύρω στα 10 χλμ απο την πίστα.εχει παρα πολλά ξενοδοχεία σε πολυ καλές τιμές
Η tavuglia απέχει απο riccione κανένα 20λεπτο( το εκανα νύχτα)
Το rimini ειναι σχεδόν κολλητά με το riccione ,αλλά εχεινπολυ περισσότερη κινηση.
Μάλλον θα ειμαι και φέτος εκεί.
Οτι χρειαστείς ρώτα

SHOOTER045
07/01/2016, 15:51
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146593

4now
07/01/2016, 15:58
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146593

πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου.ειδα ομως οτι πηγες με αμαξι.και ηθελα να ρωτησω με μηχανη πως θα ειναι.οπως το τι εξοπλισμο να παρω.σακιδιο?ελεγα για σαμαρια αλλα δε ξερω ποσο αδιαβροχα και πρακτικα θα ειναι.οπως επισης και ενα εκτιμωμενο κοστος.βενζινων και εισιτηριων πλοιων.οπως επισης και ποιες αλλες πολεις να επισκεφτω μιας και θα χω 4 διανυκτερευσεις...

SHOOTER045
07/01/2016, 16:06
Το san marino ειναι όλο βουνό στριφιλικι κτλπ
Μπορείτε να ανεβείτε μέχρι πανω με τις μότο, η να πάρετε το τελεφερικ απο χαμηλά(σχετικά)
Θα χρειαστείς διαβατήριο η ταυτότητα νέου τύπου με λατινικούς χαρακτήρες.
Πράσινη κάρτα για την ασφάλεια της μότο,και κανονική άδεια κυκλοφορίας,οχι το Α4.
Πήγα εν μέσω cc,και είχα όλο το μετρητο μαζί μου γιατί δεν ήξερα τι θα αντιμετώπισω.
Το πλοιο ειναι 19+ ώρες
Αν δεν εχεις πρόβλημα κοιμάσαι οπου βρεις,σαλόνι, διαδρόμους ,σκάλες,η εχεις επιλογή για θέσεις λεωφορείου, αεροπορικού τύπου η καμπίνες.
Ενα τρικ που μου είπε νταλικερης
Αν δεν εχει πολυ κόσμο (θα το δείτε στο λιμάνι)
Μην πάτε όλοι μαζί για καμπίνες, θα σας βάλουν σε τετρακλινες.
Αν πάτε ανα δύο χώρια θα μείνετε δυο άτομα σεβτετρακλινα με την ίδια χρέωση.
Στο πλοίο όλα ειναι ακριβά, πάρτε προμήθειες ,μπισκότα,τοστ,κρουασάν νερά απο εδώ.
Εκεί τα νερά τους ειναι σοδες ,με ανθρακικό δηλαδή να ζητατε no gas.
Ιταλικά δεν ξέρω ,αλλά με τα πολυ μέτρια αγγλικά τα έβγαλα περα.
Φαγητό δεν ξετρελαθηκα,ευτυχώς εχει μακαροναδες,τα υπόλοιπα δεν....
Οι πίτσες ειναι ψεύτικες με τα ελληνικά δεδομένα και για να χορτάσει κάποιος θέλει 3-4.
Απο φαγητό του δρόμου πάρε sasicha(σασιτσα)θα με θυμηθείς

Billymuse
07/01/2016, 16:07
Σίγουρα Siena και τα χωριά γυρω απο αυτη (montepulciano,monterigionni,San Gimignano, όλα τα chiante να δοκιμασεις κρασια..)απο δρόμους θα ευχαριστηθεις τον sr222
να πας και μια φλωρεντία που ειναι κοντά να την δεις καμια μέρα και απο εκει να πάρεις τον δρομο (passo de la futa) για την πανεμορφη Bologna. Ωπου εκει κοντά
υπάρχει το μουσείο της Ducati και απο πόλεις η Μάντοβα ειναι όμορφη,η Φερράρα ειναι must για μένα και αν το πας ανατολικά φτάνεις στο Comacchio που έπαθα
την πλακα μου οταν το επισκέφθηκα...στο κατέβα περνας απο Ραββένα για γκομενάκια ;)

SHOOTER045
07/01/2016, 16:19
πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου.ειδα ομως οτι πηγες με αμαξι.και ηθελα να ρωτησω με μηχανη πως θα ειναι.οπως το τι εξοπλισμο να παρω.σακιδιο?ελεγα για σαμαρια αλλα δε ξερω ποσο αδιαβροχα και πρακτικα θα ειναι.οπως επισης και ενα εκτιμωμενο κοστος.βενζινων και εισιτηριων πλοιων.οπως επισης και ποιες αλλες πολεις να επισκεφτω μιας και θα χω 4 διανυκτερευσεις...

Κοιτά πήγαμε 5 μαντραχαλοι ,οπότε δεν είχαμε και όλη την προίκα μας.
Οτι σε βολευει στην μότο.
Βαλίτσα η σαμάρια
Αδιάβροχα υποχρεωτικά για παν ενδεχόμενο, και όσα απαραίτητα για εκεi,κάνα δυο παντελόνια, μπλουζάκια,εσώρουχα φόρμες και κανένα ζευγάρι παπούτσια για να μην είσαι συνεχεια με τις μπότες τις μότο.
Αν υποθέσουμε οτι θα μείνετε riccione(το προτείνω) και λς για 4 διανυκτερεύσεις,αρα ΠΣΚ στην πίστα.
Ελεύθερα ,χρόνο μετρημένα, αγώνας
Τουτέστιν θα είσαστε εκεί απο πέμπτη και θα φύγετε Κυριακή μετά τον αγώνα?
Υπολόγισε ότι απο το πρωί μέχρι το μεσημέρι αργά είσαι πίστα,αρα μια μέρα θα πρότεινα, τοπικά (riccione)μια rimini που είναι φανταστικό,πεζόδρομοι πλακόστρωτα πολυ καλη μπύρα
Πολυ μπύρα
Μια ημέρα tavuglia και μια san marino.
Οι βενζινες απ οτι θυμάμαι είναι ποιο ακριβά απο εδώ το αέριο φθηνότερο

Billymuse
07/01/2016, 16:21
Για τις βενζίνες κράτα αυτο το site (http://www2.prezzibenzina.it/) ;)

stamatis444
07/01/2016, 16:25
Εμείς πήγαμε πέρσι από πάτρα ανκόνα 24 ωρες ταξιδι και μείναμε στο rimini, βενζίνες κανένα 130 στα 1400 χιλιόμετρα που κάναμε περίπου, εισιτήρια για καράβι μας βγήκαν χωρίς καμπίνα 158 πήγαινε έλα, ξενοδοχείο στο rimini διπλα στην θάλασσα 50 ευρώ το άτομο για παρασκευή σάββατο κυριακή που διανυκτερεύσαμε !Τα διοδια ειναι σχετικα ακριβα εάν δεις από κάτω γραφει 17.30 από rimini φλωρεντία 350011

BLiTzER
07/01/2016, 16:29
Παλεύεται το ταξίδι χωρίς καμπίνα; Οικονομική ή αριθμημένη θέση; Έχουν διαφορές; Ξενοδοχείο 50€ το άτομο/βραδιά ή για όλο το 3ήμερο; Πόσα διόδια συνολικά;

SHOOTER045
07/01/2016, 16:35
ΚΑΦΕΣ
μεγάλη ιστορία
Ναι μπορεί να φημίζονται αλλά μόνο εκεί,αν εχεις μεγαλώσει με φραπα,δεν την παλεύεις.
Το ποιο πλησιέστερο στα γούστα μου (και μετα απο πολλές απόπειρες)espresso secerato.
Ειναι χτυπημένος εσπρέσσο σε σέικερ χωρίς παγάκια και χωρίς καλαμάκι.
Ζητας εξτρα ice rocks και εν καλαμάκι τα βάζεις στο ποτήρι σου και εχεις εναν Φρέντο εσπρέσσο αλά ελληνικά

SHOOTER045
07/01/2016, 16:39
Παλεύεται το ταξίδι χωρίς καμπίνα; Οικονομική ή αριθμημένη θέση; Έχουν διαφορές; Ξενοδοχείο 50€ το άτομο/βραδιά ή για όλο το 3ήμερο; Πόσα διόδια συνολικά;

Είχε δεκάδες οι οποίοι αν και σαλόνια κατάστρωμα είχαν στρώματα, θα πρότεινα έστω αεροπορικές θέσεις, και αν εχει μικρή διαφορά καμπίνα.
Διόδια
Απ οτι ειδα μπαίνοντας στην aytostrada έπαιρνες χαρτάκι και πλήρωνες στο ΕΒΓΑ,αρα με το χλμ είναι

stamatis444
07/01/2016, 16:45
ήμασταν 23 άτομα σύνολο με κουβέντα πέρασε το πρώτο 24ωρο, στον γυρισμό είχε και καθυστέρηση +2 ώρες,καλύτερα να πάρεις καμπίνα μάλλον, βγαίνει +50 ευρώ. στο σαλόνι κάνει υπερβολικό κρύο και σε ξυπνάνε με το πρώτο φως της ημέρας διόδια περίπου 50 ευρώ ανκόνα rimini φλωρεντία σαν marino και πίσω. το ξενοδοχείο 50 ευρώ και τις 3 μέρες μαζί με πρωινό και το parking ήταν 5 ευρώ την ημερα η κάθε μηχανή με παζάρι μας το άφησε στα 2 ευρώ το άτομο την ημερα! Η autostrada έχει χρέωση με το χιλιόμετρο παίρνεις το biglietto όταν μπαίνεις και το δίνεις στην έξοδο που βγαίνεις, πρέπει να έχει να κάνει και με την ώρα που είσαι στην autostrada γιατί δεν πληρώναμε όλοι τα ίδια λεφτά λογικά εάν βγείς πιο γρήγορα από τον χρόνο που έχουν υπολογίσει ότι θα έπρεπε να κανεις τρως καμπάνα

Bladerunner
07/01/2016, 16:57
Ακτοπλοϊκά: 210,00 ευρώ (Κατάστρωμα + μοτοσυκλέτα)
Διαμονή: 100,00 (δύο διανυκτερεύσεις)
Εισιτήρια πίστας: 120,00 (Σάββατο - Κυριακή
...
...
Κόντρα με Ιταλούς: Αξία ανεκτίμητη! :lol:

BLiTzER
07/01/2016, 17:08
Οι φθηνότερες καμπίνες κοστίζουν 80-90€ έξτρα. Είναι ένα σεβαστό ποσό.

stamatis444
07/01/2016, 17:17
http://i66.tinypic.com/122gr5t.jpg βρήκα και τα εισιτήρια

BLiTzER
07/01/2016, 17:20
Τα τσέκαρα μόλις. ~200€ ένα άτομο+μοτοσυκλέτα σε αριθμημένη. ~290€ καμπίνα.

4now
07/01/2016, 18:06
χαχαχ παιδες ηδη νιωθω τον παλμο....οτι θα ναι κατι διαφορετικο.απο τιμες τωρα γυρω στα 300 με καμπινα και μηχανη πηγαινε ελα ειδα το κοστος.οσον αφορα τις μερες λεμε παρασκευη να ειμαστε εκει και δευτερα βραδυ ή τριτη πρωι να γυρναμε για πισω.σιγουρα δεν θελω να τρεχω σα παλαβος αλλα ουτε και να οδηγω σα το χαζο στην αυτοστραντα.απλα ρωταω εσας που ηδη εχετε παει οπως για τα διοδια που ειπατε.ή για το νερο ή για τον καφε...αυτα μπορει να ειναι μικρα αλλα βασικα για μενα εκεινη την ωρα.απο ξενοδοχεια ειχατε μεινει ευχαριστημενοι?θα εχουμε ιταλομαθη στη παρεα οποτε δεν με αγχωνει η γλωσσα...και κατι αλλο..εμενα η αδεια κυκλοφοριας ειναι σε Α4.οπως και το διπλωμα οδηγησης ειναι ροζ.που λεει οτι απαγορευει να ταξιδεψω με αυτα?

SHOOTER045
07/01/2016, 18:20
Επειδή αυτά και κάποια ακόμα {μικρά} τα θεωρούμε αυτονόητα εδώ, αλλά σε ενα ξένο μέρος θα μας κοστίσουν η θα θέλουν ψάξιμο στο είπα.
Απο ξενοδοχεία τόσο εμείς όσο και άλλους που βρήκαμε εκεί έμειναν ευχαριστημένοι.
Υπ όψιν εκεί στις διαβάσεις όταν παταει πεζός σταματάνε όλοι.
Κάπνισμα απαγορεύεται παντού σε κλειστό χώρο, στο ξενοδοχείο επίσης .
Για την άδεια υπάρχει ανάλογο θέμα εντός του φόρουμ.
Βασικά αν πάς στο συγκοινωνίων και πεις ότι θα ταξιδέψεις εξω θα σου δώσουν .
Για το δίπλωμα δεν έχεις θέμα
Λέγοντας παρασκευή Ιταλία αρα θα φύγετε πέμπτη απο εδώ αν φύγετε με το βραδυνό πλοίο χάνεται τα ελεύθερα γιατί εκεί θα είσαστε παρασκευή απόγευμα.
Επίσης στην επιστροφή αν φύγετε δεύτερα με το πρώτο θα είσαστε τρίτη πρωί στην Έλλάδα

4now
17/01/2016, 18:41
οσον αφορα την θεση μεσα στο γηπεδο τι εχετε να προτεινετε...για ιδανικοτερο....

SHOOTER045
17/01/2016, 19:18
Στις πλαγιές με το πράσινο (65 ευρο)
Στα καθίσματα είναι παραπάνω.
Απλά στο prato 1 βλέπεις το εβγα απο το πεταλο,όλη την μεγάλη πισω ευθεία, το ποιο γρήγορο S και δυο στροφές.Εκεί δεν εχει γιγαντοοθονη απέναντι.
Στο prato 2 βλέπεις το ΕΒΓΑ απο S μια μικρή ευθεία και ρο πέταλο οπου γίνονταν τα περισότερα προσπερασματα.και εχεις και γιγαντοοθονη.
Απλά θα πρέπει να πας νωρίς να καβατζωσεις μέρος

nikolas1709
09/05/2016, 20:04
Θα κλεισω εισητηρια για πειτε καμια καλη θεση
Δε ψηνομαι για χορταρι αλλα να μην ξεπουληθουμε
Επισης να τα κλεισω απο το site του motogp ή παιζει αλλου καλυτερες τιμες ;;

SHOOTER045
09/05/2016, 20:25
Μέχρι 10 Μαϊου αν τα κλεισεις έχεις 15% έκπτωση απο το επισημο σάιτ

nikolas1709
09/05/2016, 21:05
Μέχρι 10 Μαϊου αν τα κλεισεις έχεις 15% έκπτωση απο το επισημο σάιτ


το ξερω αυτο το ειδα στο site αυριο θα κλεισω απλα δε ξερω
Σε πιο κοματι τις πιστας να κλεισω

SHOOTER045
09/05/2016, 21:31
358409

SHOOTER045
09/05/2016, 21:32
Τα πράσινα είναι οι πρασιές.
Χύμα χωρίς καθίσματα.
Τα άλλα με τα καθίσματα απο το site του αγώνα θα τα βρείς

nikolas1709
09/05/2016, 21:45
Τα πράσινα είναι οι πρασιές.
Χύμα χωρίς καθίσματα.
Τα άλλα με τα καθίσματα απο το site του αγώνα θα τα βρείς


Στο prato 3 sto site δειχνει εξεδρα και οχι πρασινο

SHOOTER045
10/05/2016, 00:11
Εγώ για πρασιά το θυμάμαι, αν και δεν εκατσα εκεί. Το Σάββατο ήμουν στο 1 και την Κυριακή στο 2 για να έχουμε και οθόνη απέναντι

FotisFz1
10/05/2016, 10:08
για μενα καλυτερα παρε στα prato 1+2
εγω το απολαυσα πραγματικα κ ας ημουν στα χορταρια
μπορεις να πας σε πολλα σημεια και να δεις αλλα κυριως
να ακουσεις τα μηχανακι απο διαφορες γωνιες
αλλιως να λυσανε στις επιταχυνσεις
αλλιως στα φρενα-κατεβασματα κτλ
δεν θα μου αρεσε να βγαλω ολο το ΣΚ σε ενα σημειο

πυξιδας990
10/05/2016, 10:23
στο πρατο2 πρεπει να πας απο το προηγουμενο βραδυ να καβατζωσεις θεση ψηλα...
προτεινω και εγω πρατο1 και περαδωθε

Sapadak
10/05/2016, 10:32
Πρατο 1-2 και να μη ξεχάσεις αντιηλιακό και καπέλο

SHOOTER045
10/05/2016, 11:06
Το Σάββατο το πρωι ήμουν στα πιτς,αλλά αν και έβλεπα απο πολύ κοντά οδηγούς και μηχανάκια εχανα την δράση.
Βγήκαν και πήγα στο Πράτο 1 στα χρόνο μετρημένα στην ποιο γρήγορη στροφη-καμπη-πηγαινα ελεύθερα κατα μήκος ,κοσμο δεν είχε παρα πολύ.
Την Κυριακή όμως επιλέξαμε Πράτο 2 για να έχουμε και οθόνη απέναντι μάς να βλέπουμε και στα άλλα κομμάτια εκτός οπτικού πεδίου τι γίνεται. Καθισα κοντά στην περίφραξη οπου πέρναγαν απο μπροστά πριν την κλειστή δεξιά.
Το 1 έχει την ποιο πολύ ζωντανή θέα,αλλά δεν έχει οθόνη.
Τα υπολοιπα έχουν .
Δεν χρειάζεται να πας απο βράδυ,αλλά την Κυριακή όσο μπορείς πρωί πριν την προθέρμανση καν των μικρών. (Μοτο3)
Θα τα πούμε εκεί... :D

πυξιδας990
10/05/2016, 11:38
Το Σάββατο το πρωι ήμουν στα πιτς,αλλά αν και έβλεπα απο πολύ κοντά οδηγούς και μηχανάκια εχανα την δράση.
Βγήκαν και πήγα στο Πράτο 1 στα χρόνο μετρημένα στην ποιο γρήγορη στροφη-καμπη-πηγαινα ελεύθερα κατα μήκος ,κοσμο δεν είχε παρα πολύ.
Την Κυριακή όμως επιλέξαμε Πράτο 2 για να έχουμε και οθόνη απέναντι μάς να βλέπουμε και στα άλλα κομμάτια εκτός οπτικού πεδίου τι γίνεται. Καθισα κοντά στην περίφραξη οπου πέρναγαν απο μπροστά πριν την κλειστή δεξιά.
Το 1 έχει την ποιο πολύ ζωντανή θέα,αλλά δεν έχει οθόνη.
Τα υπολοιπα έχουν .
Δεν χρειάζεται να πας απο βράδυ,αλλά την Κυριακή όσο μπορείς πρωί πριν την προθέρμανση καν των μικρών. (Μοτο3)
Θα τα πούμε εκεί... :D

οι πιο τυχεροι ειναι στην κορυφη της πρατο 2.αραγε που κατουρανε?:lol:
εκει κατω που καθοσουν ειναι ωραια για φωτο

SHOOTER045
10/05/2016, 13:17
οι πιο τυχεροι ειναι στην κορυφη της πρατο 2.αραγε που κατουρανε?:lol:
εκει κατω που καθοσουν ειναι ωραια για φωτο

Απο πίσω έχει δέντρα
Και κάτω έχει τουαλέτες αναμεσα απο το διχαλο της Πρασιάς.
Για να μην το γεμισω με φώτο ψάξε βρες το θέμα μου με τον αγώνα πέρυσι



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146593&highlight=Misano+2015

nikolas1709
10/05/2016, 21:47
Εγω μαλλον θα κλεισω εξεδρα με οθονη απεναντι για να βλεπω τι γινεται