PDA

View Full Version : TDM 900 vs CBF 1000



ammoulianiotis
07/01/2016, 17:54
Ειμαι με το ενα ποδι στο ΚΕΠ για την μεταβιβαση του vstrom 650 και ηδη σκεφτομαι το επομενο.

Η επιλογη μεχρι πριν απο 2 μερες ηταν το TDM 900 μια και το ειχα/ω καψουρα πριν απο το vstrom, αλλα εδω και 2 μερες κυκλοφορει πολυ στο μυαλο μου και το cbfακι!

Εχω οδηγησει και τα 2 (το tdm περισσοτερο, το cbf μονο μια μικρη 10λεπτη βολτα), αλλα δεν μπορω να αποφασισω και θελω να ακουσω γνωμες.

Να σας ενημερωσω οτι ψαχνω απο 2007 μοντελο και μετα. Εχω βρει μονο 1 TDM που με καλυπτει (θελω μαυρο μοτερ, μαυρο πλαισιο, οικονομικος περιορισμος), στη Βορειο Ελλαδα μια και ειμαι απο Θεσσαλονικη και δεν με συμφερει να παω Αθηνα (μεταφορικα, ελεγχος σε αντιπροσωπεια και αν δεν κατσει μεταφορικα πισω) και 2-3 CBF του 2008 και 2009. Το ενα μαλιστα ειναι με 7.000 χιλιομετρα!

Γνωριζω οτι τα cbf ειχαν θεμα με τα πηνια τους και εννοειται οτι θα ελεγθουν βιβλια σερβις κτλ. Ακομα δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψουν οσο αφορα την θεση οδηγησης. Το vstrom θεωρειται απο τα πιο ανετα στην κατηγορια τους και προσφατα φιλος που ειχε vstrom αλλαξε και πηρε tdm αλλα παρατηρησα οτι εκανε αλλαγες (τιμονι, αποστατες τιμονιου) για να το φερει στα μετρα του.

Να σημειωσω οτι η μηχανη θα ειναι κυριως για ταξιδια και γενικα εκτος πολης χιλιομετρα.

Καθε προταση/γνωμη/αποψη/εμπειρια ειναι δεκτα!

SHOOTER045
07/01/2016, 18:09
TDM γιατί το είχα

Ζεύκας
07/01/2016, 18:31
θα πω Kymco Spike 125R γιατί αυτό είχα εγώ παλιά.

7Tolis
07/01/2016, 18:35
Tdm. Δε σπάει δε χαλάει και φορτώνει μπαγκάζια. Μετά τα 130 είναι επικίνδυνο όμως πιστεύω. Ανεπαρκής μπροστινή ανάρτηση.

ammoulianiotis
07/01/2016, 18:36
Ζητησα καποιες γνωμες. Αν θελετε απαντατε, αν θελετε γραφετε και τα επιχειρηματα σας, αν ειναι να γραφετε απλα για να γραφετε μην κουραζεστε σας παρακαλω.

akis_trevor
07/01/2016, 18:38
δεν εχω οδηγησει tdm.
παντως το cbf εχει ροπη φουλ,φορτωνεται και ταξιδευει επισης ανετοτατα(τριβαλιτσα κλπ).
δεν ξερω την διαφορα χμ....κοπανηματος του ενος με του αλλου.το cbf δηλαδη ειναι στρητ μηχανακι καθαρα,που σημαινει οτι σε σχεση με το στρωμ,θα σου φανουν λιγο κουτσουρο οι αναρτησεις του.τουλαχιστον στην αρχη.
ας μας πει καποιον για του tdm τι παιζει.
απο εκει και περα,ψηνεσαι να παρεις ενα μηχανακι με μοτερ 4κ ή 2κ;

ammoulianiotis
07/01/2016, 18:51
H αληθεια ειναι οτι το strom ηταν το πρωτο μου μηχανακι οποτε δεν εχω εμπειρια απο 4κ.
Αν μπορειτε να με βοηθησετε για την διαφορα των 2 εξτρα κυλινδρων θα το εκτιμουσα!

panavour
07/01/2016, 19:48
Δεν εχω οδηγησει TDM (δεν θα το αγοραζα ποτε γιατι παντα το αντιπαθουσα αισθητικα και μονον να εξηγουμαι) εχω ομως για λιγο οδηγησει CBF 1000ABS.
3 πραγματα με εντυπωσιασαν και θα τα αναφερω
1)Τα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ του φρενα CBS-ABS.
2)H ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΡΟΠΗ απο χαμηλα
3)Η αφορητη ζεστη που βγαζει στους μηρους και στις κνημες στην καλοκαιρινη κινηση
Κατα τα αλλα απ οτι εχω διαβασει και εν πολλοις συμμεριζομαι -ξεχωρα απο την προσωπικη προτιμηση του καθενος - πιστευω οτι το χοντα υπερτερει σχεδον στους περισσοτερους τομεις πλην της ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ λογω ΣΑΡΑΚΑΚΗ :)

Leon67
07/01/2016, 20:30
Έχω οδηγήσει και τα δύο από φίλο-γνωστό. Το Yamaha βγάζει προβλήματα με το ABS, για το Honda δεν έχω ακούσει κάτι πέρα από τα γνωστά με ανορθωτή κτλ που έχουν πολλά από τα τελευταία. Τα θεωρώ και τα δύο street μηχανάκια. Τον χωματόδρομο μέχρι την παραλία θα τον βγάλουν και τα δύο με πολύ (CBF) ή λίγο (TDM) προσοχή. Δεν μου αρέσει κανένα γιατί δεν έχουν χαρακτήρα. Στα λεπτά που φαντάζομαι ότι κοιτάς 4-5.000 εγώ θα έπαιρνα VFR 800 από το 2006 και μετά (άλλη ρύθμιση VTEC-ξεχωρίζει αμέσως από διαφανές πλαστικό στα φλας αντί για κίτρινο). Έχει 2-3 στο Car με ABS.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6880354/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6220144/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7411661/ Αυτό είναι κοντά σου...

cosgili
07/01/2016, 21:00
Από τη στιγμή που ψάχνεις μηχανάκι για ταξίδι, με κλειστά μάτια cbf. Πιο δυνατό, πιο καλά φρένα, πιο καλό σε ταξίδι με μεγάλη ΜΩΤ και πιο ποιοτικό από το TDM. Επίσης επειδή το TDM είναι το κλασσικό καγκουρομηχανάκι, είναι λίγα τα πραγματικά καλά μεταχεορισμένα. Με το cbf δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καθώς όποιος το παίρνει συνήθως το κάνει συνειδητά και όχι για τη μόστρα. Τέλος για ταξίδια θεωρώ καλύτερο ένα 4κ έναντι του 2κ, λόγω πιο smooth λειτουργίας, έλλειψης κραδασμών, και πολύ περισσότερης δύναμης ψηλά.

spyrakos35
07/01/2016, 21:04
Δεν εχω οδηγησει TDM (δεν θα το αγοραζα ποτε γιατι παντα το αντιπαθουσα αισθητικα και μονον να εξηγουμαι) εχω ομως για λιγο οδηγησει CBF 1000ABS.
3 πραγματα με εντυπωσιασαν και θα τα αναφερω
1)Τα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ του φρενα CBS-ABS.
2)H ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΡΟΠΗ απο χαμηλα
3)Η αφορητη ζεστη που βγαζει στους μηρους και στις κνημες στην καλοκαιρινη κινηση
Κατα τα αλλα απ οτι εχω διαβασει και εν πολλοις συμμεριζομαι -ξεχωρα απο την προσωπικη προτιμηση του καθενος - πιστευω οτι το χοντα υπερτερει σχεδον στους περισσοτερους τομεις πλην της ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ λογω ΣΑΡΑΚΑΚΗ :)


Από τη στιγμή που ψάχνεις μηχανάκι για ταξίδι, με κλειστά μάτια cbf. Πιο δυνατό, πιο καλά φρένα, πιο καλό σε ταξίδι με μεγάλη ΜΩΤ και πιο ποιοτικό από το TDM. Επίσης επειδή το TDM είναι το κλασσικό καγκουρομηχανάκι, είναι λίγα τα πραγματικά καλά μεταχεορισμένα. Με το cbf δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καθώς όποιος το παίρνει συνήθως το κάνει συνειδητά και όχι για τη μόστρα. Τέλος για ταξίδια θεωρώ καλύτερο ένα 4κ έναντι του 2κ, λόγω πιο smooth λειτουργίας, έλλειψης κραδασμών, και πολύ περισσότερης δύναμης ψηλά.

+1300

για τι λεφτά μιλάμε αν επιτρέπεται?

KAGOURO
07/01/2016, 22:15
πιο πολύ πόλη tdm
πιο πολύ ταξιδι cbf

DAYMAN
07/01/2016, 23:42
το TDM το ειχα δεν με προβληματισε παρα μονο το οτι ηθελε αναρτησεις το οποιο το ελυσα,παρουσιασε ενα προβλημα με την μοναδα abs το οποιο το ελυσα,ηταν μηχανακι για καγκουρες αυτο δεν το ξεπερασα ποτε και το εδωσα τελικα. Αν καταληξεις στο TDM ψαξτο καλα γιατι ο κατα 99% καγκουρας πρωην ιδιοκτητης του να εισαι σιγουρος οτι εχει ασελγησει τοσο πανω του που απο απροβληματιστο μηχανακι που ηταν να σε σκισει στις ζημιες.

FotisFz1
07/01/2016, 23:44
Cbf
Γιατι το αλλο ειναι TDM.....

MG-KTiNoS
08/01/2016, 00:38
TDM έχω CB έχω κάνει βόλτα.
Δεν θα δεις ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορά από το ένα στο άλλο.

Εμένα μ άρεσε πιο καλά το ΤΔΜ. Με βόλευψε και δεν έχει χαλάσει το παραμικρό για 110 000 χλμ που το έχω.
(το άλλο, του φίλου κάτι έβγαλε αλλά όχι τίποτε τραγικό)

Καβάλα τα κι όποιο σου κάτσει πιο καλά πάρε.
;)

taisteal
08/01/2016, 01:13
Cbf
Γιατι το αλλο ειναι TDM.....

:wave2:

ammoulianiotis
08/01/2016, 07:20
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Το ποσο που σκεφτομαι να δωσω ειναι 4.500 αντε 5.000 σν βρω κατι και το ερωτευτω!

Το vfr δεν μ αρεσει εμφανισιακα, γουστα ειναι αυτα!

notakos600
08/01/2016, 07:35
Η ροπή και η αίσθηση του τετρακύλινδρου, τίποτε άλλο...:beer:

MG-KTiNoS
08/01/2016, 07:39
Η ροπή και η αίσθηση του τετρακύλινδρου, τίποτε άλλο...:beer:
όταν φόραγε η λάβερντα τέτοιο μοτέρ.... οι γιαπωνέζοι μάζευαν ρίζι....
(οκ περίπου)

350036



υγ
Με το ΤΔΜ θα έχεις και ...γυναίκες.
Οι άλλοι που λένε κακίες είναι μπακούρΓια....
:D

toyar
08/01/2016, 07:40
αφου ειναι για ταξιδια οτι καλυπτει καλυτερα απο τον αερα
cbf θα βρεις λιγα και καλα
tdm απειρα αλλα σπανια καλα

PortisHead
08/01/2016, 07:56
Το CBF δεν κλέβεται, το αλλο πρεπει να το βαζεις μες το σαλόνι.

Επίσης , επειδη εισαι "νέος" στο moto.gr , να σε ενημερώσω οτι εδώ δεν ρωταμε γνώμες
για TDM , Z750 (και γενικοτερα kawasaki) , και BMW. Ταμπου.
Μονο οτι μπαινει πίστα ειναι καλο.Αμα δεν στριβει και δεν φρεναρει σαν SS ειναι κακό.φτού.
:yuck:

notakos600
08/01/2016, 07:59
όταν φόραγε η λάβερντα τέτοιο μοτέρ.... οι γιαπωνέζοι μάζευαν ρίζι....
(οκ περίπου)
υγ
Με το ΤΔΜ θα έχεις και ...γυναίκες.
Οι άλλοι που λένε κακίες είναι μπακούρΓια....
:D

Τώρα μου το λες που αγόρασα τετρακύλινδρο;

spyrakos35
08/01/2016, 08:00
Το CBF δεν κλέβεται, το αλλο πρεπει να το βαζεις μες το σαλόνι.

Επίσης , επειδη εισαι "νέος" στο moto.gr , να σε ενημερώσω οτι εδώ δεν ρωταμε γνώμες
για TDM , Z750 (και γενικοτερα kawasaki) , και BMW. Ταμπου.
Μονο οτι μπαινει πίστα ειναι καλο.Αμα δεν στριβει και δεν φρεναρει σαν SS ειναι κακό.φτού.
:yuck:

Πλεον και Αφρικα

:lol:

GFawkes
08/01/2016, 08:06
CBF δαγκωτο...

ανετο, καλα φρενα, εχει καλυψη απ τον αερα και ροπαρα.

Το "αλλο" ειναι σαν να οδηγεις τσοπερ...καμια αισθηση του μπροστινου-αλλα ειναι οικονομικο.
Προσωπικα δεν θα αγοραζα κανενα.

Pan (dvs)
08/01/2016, 08:27
Αλλου ψαχνεσαι αλλα θα βαλω και κατι αλλο στο παιχνιδι.

Αν θες μια μηχανη ταξιδιαρα και απροβληματιστη μια ειναι η λυση και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6894037/

MG-KTiNoS
08/01/2016, 15:47
Τώρα μου το λες που αγόρασα τετρακύλινδρο;

Εμ δεν ήξερες δε ρώταγες????
:lol:

Να τι κάνει καλά ένα 4ι....
https://youtu.be/URQYr1Y2x48

ionized
08/01/2016, 16:03
τδμ ειχα για ενα φεγγαρι εκανα μαζι του μονο 40.000 αλλα απροβληματιστα χιλιομετρα,δεν εμπιστευτηκα ποτε το μπροστινο του και δεν μου αρεσε η καλυψη του αερα,κατα τα αλλα συμπαθητικο και κανει και για κανα καγκουριλικι αμα σου ερθει
σιμπιεφ εχω μια μικρη εμπειρια λογο κατοχης του απο συγγενη και οτι μου εμεινε απο αυτο το μηχανακι ειναι τα φρενα του και οτι ηταν πιο ανετο για μενα.

lleonidas
08/01/2016, 21:18
Το tdm έχει κάποια σοβαρά μειονεκτήματα όπως τη ''συμπάθεια'' που τρέφουν γι'αυτό πολλά κλεφτρόνια,την πιθανή δυσκολία που θα συναντήσεις να βρεις κάποιο καλοσυντηρημένο και μη καγκουροποιημένο και τη χειρότερη συμπεριφορά-άνεση σε ταξίδι συγκριτικά με το cbf.Είναι όμως οικονομικό και κυκλοφορεί ευρέως.
Το cbf καίει περισσότερο στην πόλη, και θα δυσκολευτείς περισσότερο να το πουλήσεις συγκριτικά με το tdm(σχετικό βέβαια είναι και αυτό...άσε που η μεταπώληση δεν ξέρω αν αποτελεί κριτήριο αγοράς).
Αν δε γίνομαι αδιάκριτος,για ποιο λόγο πούλησες το vstrom και τι ακριβώς θα περίμενες από το νέο σου δίτροχο.Το στρωματάκι πάντως μάλλον πιο κοντά προς το cbf είναι παρά προς το tdm.

g_m900
09/01/2016, 06:42
Φιλε αμα εισαι και επαρχια… απλα περνεις CBF. Εχω ΤDM και ακομα μετα απο 133000 χλμ ειμαι ευχαριστημενος. Ομως επειδγ εχω κανει ριζικες αλλαγες σε εμφανιση και αναρτηση σου λεω να πας σε ενα μηχανακι που τα κανει ολα αυτα καλυτερα απο το Tdm. Cbf εχει ο κουνιαδος μου και οταν πηγαμε καρδιτσα μαζι… μονο τσιγαρο δεν αναψε στα 160 που πηγαινε σε πορεια.
Λιγοτεροι κραδασμοι λογω 4κ και καταναλωση πολυ ισως και λιγοτερη απο το 900 ...παντα σε πορεια χαλαρη. Αμα ανοιξεις γκαζι θα δεις και 1.5 λτ διαφορα.
Το μονο που με χαλασε στο cbf ειναι το βαρος του.
260 σχεδον.
Ομως εχει φρεναρες και πιο ανετη αναρτηση. Γενικα ειναι πιο εργονομικο και φιλικο.

Ασε που χοντα οτι κι αν βρεις… δυσκολα θα το εχει ξεκωλιασει ο προηγουμενος.
Οι tdmαδες νομιζουν οτι εχουν αγορασει dragster και το πισω λαστιχο ειναι μονιμως ξεφτιλισμενο.

Παρε χοντα… τελος

spyrval
09/01/2016, 07:47
Αν πάρεις Cbf να ελέγξεις τί έχει γίνει με τα πηνία. Σε αντιπροσωπία με τον αριθμό πλαισίου, τα καινούργια θα έχουν 7 χρόνια εγγύηση από τη στιγμή που μπήκαν. Το είχα 1 χρόνο χωρίς να του κάνω πολλά χιλιόμετρα. Ότι σου είπαν και οι αποπάνω, δώστου ανοιχτό δρόμο να γράψει πολλά άνετα χιλιόμετρα. Γι'αυτό το θέλεις απ'ότι λες, οπότε είναι ότι πρέπει. Μέσα στην πόλη δεν είναι και το καλύτερο με τόσο βάρος.
TDM δεν είχα ποτέ, έχω δει πολλά όμως :lol:

irinia
09/01/2016, 08:37
Ζητησα καποιες γνωμες. Αν θελετε απαντατε, αν θελετε γραφετε και τα επιχειρηματα σας, αν ειναι να γραφετε απλα για να γραφετε μην κουραζεστε σας παρακαλω.





ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΛΕΓΡΑΦΙΚΕΣ.....






Θα σου πω λοιπόν τη γνώμη μου μια και τα ξέρω και τα δύο τα μηχανάκια και είχα και v-strom.
Αγοράζοντας το tdm δεν έχεις να κάνεις και πολλά βήματα σχετικά με το παλιό σου μηχανάκι.
Προσωπικά δεν θα το έκανα.Το cbf ναι είναι άλλο μηχανάκι πας πιο πολύ σε συμπεριφορά δρόμου.
Λιγότερη άνεση αλλά πολύ καλύτερη οδική συμπεριφορά,εννοείται μοτέρ τετρακύλινδρο,γκάζι,
ομαλή λειτουργία χωρίς κραδασμούς,πολύ καλύτερα φρένα.
Αν δεν σε ενοχλεί η πιο σπορ θέση οδήγησης η γνώμη μου είναι cbf με χίλια...!!
Το tdm δεν θα σου προσφέρει μεγάλες αλλαγές σε σχέση με το βεστρομάκι,λιγότερη προστασία
από τον καιρό άντε και δυνατότερο μοτέρ.
Προσοχή επειδή έψαχνα να πάρω cbf μέχρι πρότινος πουλιόταν σε μεγάλες προσφορές και τα 1000
και τα μικρά,οπότε καλό παζάρι για την τιμή.
Τώρα τα περί αξιοπιστίας..?? Λίγα θέματα ,ανορθωτές άλλαζε και η Σουζούκι,και όλοι.
Εξίσου αξιόπιστα και τα δύο,ίσως καλύτερο στο θέμα το tdm αλλά δεν είναι και Ευρωπαικά...!!!
Καλή αγορά.

free rider
09/01/2016, 09:10
Αλλου ψαχνεσαι αλλα θα βαλω και κατι αλλο στο παιχνιδι.

Αν θες μια μηχανη ταξιδιαρα και απροβληματιστη μια ειναι η λυση και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6894037/

:beer::beer:

ammoulianiotis
11/01/2016, 22:26
Αν δε γίνομαι αδιάκριτος,για ποιο λόγο πούλησες το vstrom και τι ακριβώς θα περίμενες από το νέο σου δίτροχο.Το στρωματάκι πάντως μάλλον πιο κοντά προς το cbf είναι παρά προς το tdm.

Ο λογος που εδωσα το vstrom ειναι γιατι μαζι του αποκτησα 5ετη οδικη εμπειρια (μου ειχαν πει οτι ειναι σχολειο για πρωταρηδες) και οτι πλεον ζηταω λιγο παραπανω δυναμη και κατι ποιο καινουργιο με abs μια και το στρομ ηταν του 2005 και χωρις.

Δεν υπηρχε λογος για ζημια, ποτε δεν με αφησε. Η αλλαγη εχει καθαρα χαρακτηρα αναβαθμισης!

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τις απαντησεις σας!

harris_x
16/01/2016, 14:29
Από τη στιγμή που ψάχνεις μηχανάκι για ταξίδι, με κλειστά μάτια cbf. Πιο δυνατό, πιο καλά φρένα, πιο καλό σε ταξίδι με μεγάλη ΜΩΤ και πιο ποιοτικό από το TDM. Επίσης επειδή το TDM είναι το κλασσικό καγκουρομηχανάκι, είναι λίγα τα πραγματικά καλά μεταχεορισμένα. Με το cbf δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καθώς όποιος το παίρνει συνήθως το κάνει συνειδητά και όχι για τη μόστρα. Τέλος για ταξίδια θεωρώ καλύτερο ένα 4κ έναντι του 2κ, λόγω πιο smooth λειτουργίας, έλλειψης κραδασμών, και πολύ περισσότερης δύναμης ψηλά.+675

SOTHRHS
19/01/2016, 22:51
Σοφοκλη οτι απορια εχεις για το cbf πολυ ευχαριστως να σου πω οτι θες
μιας και την ιδια μεταβαση εκανα
οποτε και νομιζω πως θα ειμαι απολυτως αντικειμενικος
οτι θες τα λεμε και στο τηλ

stam2
20/01/2016, 13:28
Από τη στιγμή που ψάχνεις μηχανάκι για ταξίδι, με κλειστά μάτια cbf. Πιο δυνατό, πιο καλά φρένα, πιο καλό σε ταξίδι με μεγάλη ΜΩΤ και πιο ποιοτικό από το TDM. Επίσης επειδή το TDM είναι το κλασσικό καγκουρομηχανάκι, είναι λίγα τα πραγματικά καλά μεταχεορισμένα. Με το cbf δεν έχεις τέτοια προβλήματα, καθώς όποιος το παίρνει συνήθως το κάνει συνειδητά και όχι για τη μόστρα. Τέλος για ταξίδια θεωρώ καλύτερο ένα 4κ έναντι του 2κ, λόγω πιο smooth λειτουργίας, έλλειψης κραδασμών, και πολύ περισσότερης δύναμης ψηλά.

+1.

Σοφοκλή το cbf είναι το καταλληλότερο για τη χρήση που το θες! Βρες ένα περιποιημένο και θα κλείσεις άλλη μια 5ετία...!

kalampokas
21/01/2016, 11:31
μιας και είσαι και στο βεστρομοφόρουμ θα σου έλεγα να ρωτήσεις το Σαλίγκαρο, αλλά άστο καλύτερα-γιατί θα σου πει μόνο τα καλύτερα...ας πω και εγώ την γνώμη μου μιας και συνταξιδεύω μαζί του και έχω άποψη...
για μένα η επιλογή ανάμεσα στα 2 είναι εύκολη (και τα έχω καβαλήσει και τα 2) και λέγεται CBF, για τους εξής λόγους:

1. φρενάρες:συνδυασμένο ABS, με τις γνωστές επιδόσεις του.
2. κατανάλωση:σκέψου ότι σε ταξίδια με ταχύτητα άνω των 150-200, εγώ με Μπάντιτ 650 καίω ελαφρώς περισσότερο από το 1000άρι (5,5-7 λίτρα/100 χλμ.).
επίσης ρώτα κάτοχους TDM για κατανάλωση εντός πόλης:sick:
3. τουριστική χρήση: όπως προείπε κάποιος, δεν νομίζω ότι παλεύεται το ταξίδι με ΤΔΜ, με ταχύτητες άνω των 150, ενώ με το CBF κινείσαι σταθερά με 150-200 και ξεκούραστα.
4. κινητήρας: 4κύλινδρος και πολύ αξιόπιστος. AMBER ALERT: πρόσεξε το θέμα με τα πηνία για μοντέλα 2007-2009, καλό θα είναι να έχουν αλλαχτεί, γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τον πιεις εσύ.
5. ποιότητα κατασκευής: Χόνδα και φορτώνεται εύκολα και σχετικά οικονομικά, με άφτερ μάρκετ κοκοψίνια (βαλίτσες, ζελατίνες κλπ.). αν το βρεις και με πλαινό κουστούμι, ότι καλύτερο για ζέστα-ταξίδι.

συμπερασματικά: με το CBF θα έχεις μια μοτοσυκλέτα άκρως τουριστική με καλό βάρος και ανάλογη οδική συμπεριφορά-και σε κλειστά οδικά κομμάτια (λόγω γεωμετρίας, στησίματος και πλαισίου), με την οποία θα κινηθείς ικανοποιητικά και εντός πόλης (όχι όμως ως αποκλειστικό μέσο μεταφοράς) που μπορείς να τη βρεις σε πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής και "φορτωμένη" με καλούδια, κυρίως από ιδιοκτήτες που είναι συνειδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές, με ότι συνεπάγεται αυτό.
από την άλλη, με το TDM-χωρίς να το υποτιμώ καθόλου-παίρνεις μια μοτοσυκλέτα που κατά τη γνώμη μου είναι λίγο από όλα, αλλά όχι σούπερ σε κάτι ιδιαίτερο-καλύτερη ίσως εμφανισιακά (περί ορέξεως...) και πολύ αγαπητή στα κλεφτρόνια και τους κάγκουρες...

καλή επιλογή...:a014:

MG-KTiNoS
21/01/2016, 16:45
μιας και είσαι και στο βεστρομοφόρουμ θα σου έλεγα να ρωτήσεις το Σαλίγκαρο, αλλά άστο καλύτερα-γιατί θα σου πει μόνο τα καλύτερα...ας πω και εγώ την γνώμη μου μιας και συνταξιδεύω μαζί του και έχω άποψη...
για μένα η επιλογή ανάμεσα στα 2 είναι εύκολη (και τα έχω καβαλήσει και τα 2) και λέγεται CBF, για τους εξής λόγους:

1. φρενάρες:συνδυασμένο ABS, με τις γνωστές επιδόσεις του. και το ΤΔΜ μια χαρά φρένα έχει
2. κατανάλωση:σκέψου ότι σε ταξίδια με ταχύτητα άνω των 150-200, εγώ με Μπάντιτ 650 καίω ελαφρώς περισσότερο από το 1000άρι (5,5-7 λίτρα/100 χλμ.).
επίσης ρώτα κάτοχους TDM για κατανάλωση εντός πόλης:sick: Λογικό είναι στα πολλά το μικρό να καίει. Εν΄τως πόλης και το Χόνδα τα κέρατα του καιει και πολλα τα μεγάλα...
3. τουριστική χρήση: όπως προείπε κάποιος, δεν νομίζω ότι παλεύεται το ταξίδι με ΤΔΜ, με ταχύτητες άνω των 150, ενώ με το CBF κινείσαι σταθερά με 150-200 και ξεκούραστα.
Κακώς νομίζεις με 60 ευρώ αλλάζεις ζελατίνα και καθάρισες και έχεις και πιο άνετη θέση οδήγησης. Με 150 200 μιλάς μόνο για εθνική οπότε κεί υπάρχει και βαραντέρο
4. κινητήρας: 4κύλινδρος και πολύ αξιόπιστος. AMBER ALERT: πρόσεξε το θέμα με τα πηνία για μοντέλα 2007-2009, καλό θα είναι να έχουν αλλαχτεί, γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τον πιεις εσύ. Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή πιο αξιόπιστο μοτέρ από το ΤΔΜ. Το υπογράφω αυτό.
5. ποιότητα κατασκευής: Χόνδα και φορτώνεται εύκολα και σχετικά οικονομικά, με άφτερ μάρκετ κοκοψίνια (βαλίτσες, ζελατίνες κλπ.). αν το βρεις και με πλαινό κουστούμι, ότι καλύτερο για ζέστα-ταξίδι. Το ΤΔΜ έχει πιο καλή. Δες για να πιστέψεις....

συμπερασματικά: με το CBF θα έχεις μια μοτοσυκλέτα άκρως τουριστική με καλό βάρος και ανάλογη οδική συμπεριφορά-και σε κλειστά οδικά κομμάτια (λόγω γεωμετρίας, στησίματος και πλαισίου), με την οποία θα κινηθείς ικανοποιητικά και εντός πόλης (όχι όμως ως αποκλειστικό μέσο μεταφοράς) που μπορείς να τη βρεις σε πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής και "φορτωμένη" με καλούδια, κυρίως από ιδιοκτήτες που είναι συνειδητοποιημένοι μοτοσυκλετιστές, με ότι συνεπάγεται αυτό.
από την άλλη, με το TDM-χωρίς να το υποτιμώ καθόλου-παίρνεις μια μοτοσυκλέτα που κατά τη γνώμη μου είναι λίγο από όλα, αλλά όχι σούπερ σε κάτι ιδιαίτερο-καλύτερη ίσως εμφανισιακά (περί ορέξεως...) και πολύ αγαπητή στα κλεφτρόνια και τους κάγκουρες...

καλή επιλογή...:a014:

Συμπέρασμα δεν αλλάζουν και πολλά στα 2 μηχανάκια.
Όποιο σου γουστάρει πιο πολύ πάρε.
Δεν είναι δηλαδή το ένα φανταστικό και το άλλο χάλια
;)

kalampokas
22/01/2016, 08:14
"Όποιο σου γουστάρει πιο πολύ πάρε" συμφωνώ και επαυξάνω.
και τα 2 είναι καλές επιλογές για το μπάτζετ του, αλλά εγώ θα επέλεγα το CBF για τους λόγους που προανέφερα. από εκεί και πέρα είναι και θέμα τι χρήση θα κάνει στο εργαλείο...

Adulescens_1
24/01/2016, 11:02
Γνωστος μου εχει cbf και εχουμε παει βολτες (εχω fazer 600) αρκετα γρηγορο με πολυ καλη ροπη απο χαμηλα σαφως πιο γρηγορο απο το dtm πολυ πιο προσεγμένη γεωμετρια απλα ειναι πιο γεροντιστικο αλλα απ τι καταλαβα δεν σε νοιαζει αυτο. Καλο ειναι να μπεις και στον χωρο των 4κ εχουν την χαρη τους και αυτα καθως στα ταξιδακια δεν κουραζονται τοσο

ammoulianiotis
10/03/2016, 12:21
Μετα απο αρκετη σκεψη και διαβασμα των απαντησεων σας (και των πμ που στειλατε μερικοι), αποφασισα να προχωρησω στο δρομο που χαραξε η Honda.

Το CBF βρεθηκε και ανηκει (για μερικες μερες ακομα) σε φιλο οποτε το γνωριζω. Θα δωθει με πληρη προικα (καγκελα πισω, 3βαλιτσο, 2 ζελατινες, μπριζακι, ανατομικη σελα, φωτα xenon και το κοστουμι της Honda που κλεινει το μοτερ στο πλαι)

354656

omega
10/03/2016, 12:42
Πολύ ωραίο!!!Έχει και σελάρα άάάνετη..


Με το καλό Σοφοκλή.Πολλά κι ασφαλή χιλιόμετρα μαζί του..

zopas
10/03/2016, 13:41
Σοφοτατα επελεξες γιατι το 1000αρι ειναι μηχαναρα και τα κιλα του δεν θα σε προβληματισουν γιατι εχει πολυ καλο κεντρο βαρος..ηταν η επιλογη μου το 2007 αλλα τοτε η χοντα το επαιζε πονηρη και το εδινε 12 χηνες..σημερα το βρισκεις στα 9 χιλιαρικα καινουργιο..

Τα κανει ολα πολη-εθνικη και συμφερει..το εχω οδηγησει μεχρι τα 160 στο κοντερ κοντραρει τα παντα και τελικη στο κοντερ καμια 230αρα..λαχειο για οποιον δεν τον νοιαζει τεχνολογια,λουκ αλλα ουσια..

7Tolis
10/03/2016, 13:48
τα ξενον πέτα μόνο.

FotisFz1
10/03/2016, 14:36
νομιζω χωρις το κοστουμι ειναι πιο ομορφο
πολυ καλη επιλογη
να το χαρεις

ευτυχως δεν πηρες TDM :p

Ζεύκας
10/03/2016, 14:49
καλοτάξιδο :beer:

devil's animal
10/03/2016, 15:22
καλοταξιδο...
:beer::beer:
καλη επιλογη...
:a013:

stam2
10/03/2016, 15:53
Καλοτάξιδο Σοφοκλή! την καλύτερη επιλογή έκανες!
τώρα πετάγεσαι άνετα κι απ' τα μέρη μας! :wave2:

doctoras
10/03/2016, 16:07
καλορίζικο καλοτάξιδο πολύ ωραίο και προικισμένο!
ρώτα για την μαμα ζελατίνα γιατί αυτή που έβαλε θα τρως τον αέρα στην μάπα και θα κάνει πολύ θόρυβο, η άλλη λύση είναι να την βγάλεις και να κάνεις τομή κανάλι με κανα dremmel για μη τρώτε τις ριπες αέρα

και εάν έχει ξένον ξήλωσετα(για να μη φας τα πηνία) και βάλε την κανονική λάμπα πρόβλημα με φως δεν έχει αυτό το μηχανάκι

MG-KTiNoS
10/03/2016, 16:58
:beer:

DAYMAN
10/03/2016, 20:02
καλα ταξιδια.:beer:

dxeavy
10/03/2016, 20:23
Καλοτάξιδο το 1000άρι, πολύ όμορφο είναι :beer:

SOTHRHS
10/03/2016, 20:27
Καλοριζικο και καλα χλμ να χεις μαζι του:)

slzr
10/03/2016, 20:33
Καλοτάξιδο!

Grafton 505
10/03/2016, 20:47
Μεγειές το μοτόρι και καλά ταξίδια !!!!!!

:beer: :vroum:


υγ. σαν γνωστό να είναι το ντουβάρι απέναντι από το πλυντήριο .... χμμμ :hmm:

GiorgosLa
11/03/2016, 09:17
Ωραίο. Καλοτάξιδο. Θα το χαρείς πιστεύω. Αν περάσεις από Λάρισα, πάτα μια κόρνα για κάνα καφέ. :) :beer:

kyo
11/03/2016, 14:37
καλοριζικο :beer:

foogr01
11/03/2016, 23:30
Καλοτάξιδο :beer:

anavatis19
12/03/2016, 00:35
τουμπανο..ωραιος! καλοταξιδο

ammoulianiotis
12/03/2016, 10:10
Σας ευχαριστω ολους παιδια! Να ειστε καλα! Ευχομαι σε ολους μας καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι!


καλορίζικο καλοτάξιδο πολύ ωραίο και προικισμένο!
ρώτα για την μαμα ζελατίνα γιατί αυτή που έβαλε θα τρως τον αέρα στην μάπα και θα κάνει πολύ θόρυβο, η άλλη λύση είναι να την βγάλεις και να κάνεις τομή κανάλι με κανα dremmel για μη τρώτε τις ριπες αέρα

και εάν έχει ξένον ξήλωσετα(για να μη φας τα πηνία) και βάλε την κανονική λάμπα πρόβλημα με φως δεν έχει αυτό το μηχανάκι

Μαμα δεν θυμαμαι αν εχει να μου δωσει, μαλλον θα παμε στη λυση με dremmel, μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες;

doctoras
12/03/2016, 11:31
Σχεδίασε κάτι σε λευκό χαρτί σε πραγματικές διαστάσεις τις ζελατίνας ειτε υπό κλίμακα
Και αφου καταλήξεις σε τι σχήμα, κόψε με dremel, αλλοι σχεδιάζουν δυο οριζόντια κανάλια δεξιά και αριστερά της επιφάνειας αλλη ενα μεγαλο οριζόντιο ειναι καθαρά θεμα γούστου, αποτέλεσμα θα έχεις και στις 2 περιπτωςεις μιας και αυτο που θα κανουν τα κανάλια ειναι να εξομαλύνουν τους στροβιλισμούς
Και κάτι ακομη απο αισθητικής άποψης αυτη η givi ζελατινα που έχεις, ειναι ομορφότερη η μάπα εαν την κατεβάσεις στην πρώτη θεση (απο την πανω θεςη που ειναι τωρα)

GiorgosLa
12/03/2016, 13:35
Σας ευχαριστω ολους παιδια! Να ειστε καλα! Ευχομαι σε ολους μας καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι!



Μαμα δεν θυμαμαι αν εχει να μου δωσει, μαλλον θα παμε στη λυση με dremmel, μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες;

Εγώ θα σου έλεγα να το περπατήσεις πρώτα όπως είναι, κι αν δεν σου κάτσει, τότε να κάνεις δοκιμές. Αν υπάρχει τρόπος μεταφοράς, έχω και μαμά ζελατίνα, και απο βαραντέρο για δοκιμή αν θες.
Αλλά περπάτησέτο πρώτα λέω εγώ.

sahara
12/03/2016, 13:51
Πολυ καλο, καλοταξιδο.
Χωρις το κουστουμι ειναι πιο ομορφο.:beer:

harris_x
13/03/2016, 15:10
Χωρις το κουστουμι ειναι πιο ομορφο.:beer:
+675

Καλοβολτο να είναι :beer:

Μικe777
15/03/2016, 17:22
πολυ ομορφο!!
καλοβολτο-καλοταξιδο
και παντα ορθιος...:beer:

mpiftekis
06/04/2016, 15:12
ο αδερφος μου εχει το TDM ακριβως αυτο που θελεις του 7 με μαυρο μοτερ, μαυρο πλαισιο. εγω εχω το cbf 600 του 10. δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να μου μιλαει για προβληματικα πηνια. μαλιστα σε οσους μηχανικους το εχω δειξει μου εχουν πει οτι ειναι διαμαντι η μηχανη (για το 1000 δεν ξερω κατι). η καταναλωση ειναι σχεδον ιδια, καιει ελαχιστα λιγοτερο το cbf. τον παταω και σε επιταχυνση και σε τελικες (ποσο μαλλον το 1000αρι). σε θεση οδηγησης επισης προτιμω το cbf αλλα αφου τα εχεις καβαλησει και τα 2 θα εχεις και δικη σου αποψη σ αυτο. για στριψιμο και φρεναρισμα το ξερει κι η κουτση μαρια οτι το tdm πασχει λιγο.

Nyo77
17/08/2018, 12:33
Καλησπέρα και απο εμένα (είπα να κουνήσω λίγο αυτο το ανενεργό νήμα).

TDMάκιας απο το 1998 (εχουν περάσει απο τα χέρια μου και τα 3 μοντέλα).

Με το 900 συμπληρώσαμε τα 10 χρόνια και 120.000 μαζί (η χάρη μας έφτασε μέχρι το μακρινό βόρειο ακρωτήρι).

Φυσικά ουσιαστικό πρόβλημα ποτέ δεν είχα (πέρα απο τα γνωστά θέματα με τα πηνεια).

Τρικαβαλος οπως ταξιδεύω με βαλίτσες κλπ, αποφάσισα να κανω ενα βήμα σε τετρακύλινδρο για την εμπειρία και την ανανέωση, αναγκασμένος απο τη στιγμή που δεν βγάζει νέο TDM η μαμά Yamaha.

To CBF 1000 ταιριαξε στα γούστα και τα βαλάντια μου, μετα απο αρκετό ψάξιμο, ως εκεινο το ‘’all around’’ που φέρνει λίγο στο χαρακτήρα της TDM.

Το επέστησα πριν 2 μήνες, μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση (μοντέλο 2009) με 35.000χλμ, το εξόπλισα με τριπλέτα, μεγάλη ζελατίνα (ουσιαστική αγορά), κάγκελα, λάστιχα, αλυσίδα γρανάζια, μπουζί λάδια φίλτρα και έφυγα για 3.000 χλμ στο ‘’κοντινό’’ Ντουμπρόβνικ.

Παραθέτω λοιπόν εντυπώσεις εν ταχη για καθε επίδοξο αγοραστή που θα προέλθει απο δικύλινδρο του τύπου:

Η οδική συμπεριφορά κρίνεται ικανοποιητική με καλο ζύγισμα, σωστή θέση οδήγησης οπως και άνετη σέλα για τους αναβάτες (είμαι 1,86 και 1,70 η σύζυγος), επαρκή προστασία απο τον αέρα και φυσικά, περιορισμένους κραδασμούς να μεταφέρονται απο το μοτέρ.


Τα φρένα του προσδίδουν εμπιστοσύνη, εχουν σωστή αίσθηση και σε ακούν χωρις να σε πανικοβάλουν ποτέ.

Στο θέμα της ροπής δεν υπάρχουν ζήτηματα, αφου ακούει γραμμικά σε καθε σχέση, επιταχύνοντας εύκολα ακόμα και με 6η στο κιβώτιο. Τα 1000 κυβικά σε σχέση με τα 95 αλογάκια του κρίνονται τίμια. Έφτασα να οδηγώ με 190 για αρκετή ώρα, απροβλημάτιστα (μην ξεχνάς το φορτίο που με συνόδευε) κατι που παλιότερα ηταν απίθανο να συμβεί χωρίς κούραση.

Στα αρνητικά του συγκαταλέγονται οι αναρτήσεις που μάλιστα δεν έχουν καμία ουσιαστική ρύθμιση, η κατανάλωση που με τη σειρά της ξεπερνά τα 7,5 αν το χεράκι σου σφίγγει τα γκριπ, τα ξεπερασμένα όργανα του στο ταμπλό, η έντονη ζέστη που φτάνει στα καλάμια του οδηγού απο το μοτέρ (οκ το χειμώνα αυτο περνά στα πλεονεκτήματα) και τέλος η ασχήμια του (θελει προσπάθεια να σχεδιάσεις τοσο ντεκαβλε μηχανάκι).

Σε καθε περίπτωση και χωρις να τίθεται θέμα σύγκρισης με τη πρότερη κατάσταση (καλο το TDM αλλά παρωχημένο αρκέτα πλέον), το CBF 1000 με πήγε εκει που του ζήτησα γρήγορα, άνετα, απροβλημάτιστα και με ισχυρή την αίσθηση ασφαλείας.

Με ενθουσίασε τοσο που το χειμώνα θα επιδιώξω να περάσω στην νεότερη έκδοση του.

yiannis172
17/08/2018, 15:12
Γιατι οχι ενα Tracer GT;

giorgosb
18/08/2018, 00:50
Το cbf1000 νομίζω έβγαινε μέχρι το '14, όπου είχε καινούριο 9.170€. Οπότε ο φίλος μόνο σε μεταχειρισμένο/στοκ ότι βρει.

Για Tracer gt θα πρέπει να δώσει τουλάχιστον 4-5.000€ + παραπάνω.

Pew
18/08/2018, 06:31
Eπειδη εριξα ενα βλεφαρο τον τελευταιο καιρο και βρισκω αρκετα καλα και προσεγμενα για τα λεφτα που ζητανε (ισως και λιγο παζαρεμα) σκεφτομαι το CBF1000 για τα εκτος πολης, για ενα ελαφρυ ξεκαβλωμα καθως και fast forward ταξιδια 500-600χλμ 5ημερου-6ημερου ροκανιζοντας αποστασεις.

Εχω ενα σκαλωμα, μου αρεσει το καλοκαιρι να ταξιδευω βραδυ ή προς το ξημερωμα αν και γενικα ταξιδευω παντος καιρου.
Το εχω οδηγησει, αλλα δεν ετυχε ποτε βραδυ...

Τα φωτα του, ειναι καλα;
Η μεσαια σκαλα εχει γεματη δεσμη;
Η δυνατη; συγκεντρωνεται σωστα στον οριζοντα ή απλωνει πολυ;

Οποιος εχει το CBF και μπορει να απαντησει θα επιθυμουσα συγκριση με αλλα μοντελα που ειχε ή εχει δοκιμασει, ωστε εαν καποιο για το οποιο ξερω και εγω, να εχω ενα μετρο συγκρισης.

doctoras
18/08/2018, 12:34
Αν ειναι και αυτό υποκειμενικό, εγω με τις μαμα λαμπες δεν συνάντησα ποτε πρόβλημα, η μεσαία ειναι καλη το βραδυ με επαρκουσε για βραδυνή οδήγηση ενω έμεινα εντυπωσιασμένος οταν αναβα και τις 2 με την μεγαλη σκαλα να φέγγει πληρως και με διαύγεια σε μήκος 100μ

giannis113
18/08/2018, 15:26
Ετσι για τους αναγνωστες. Στα περισσότερα tdm το abs δεν λειτουργεί. Η λύση κοστίζει. Αυτο γίνεται σε περιοχές όπως επαρχία που για καιρό δεν μπαίνει σε λειτουργία και κολλάει εν τέλει.

Πάντως επειδή τρέχουμε στα dragster με ενα tdm. Με λιγο σκαλισμα βγαζει φτερά.. Για όσους ενδιαφέρονται. Ατμόσφαιρα πάντα.

devil's animal
18/08/2018, 17:29
Ετσι για τους αναγνωστες. Στα περισσότερα tdm το abs δεν λειτουργεί. Η λύση κοστίζει. Αυτο γίνεται σε περιοχές όπως επαρχία που για καιρό δεν μπαίνει σε λειτουργία και κολλάει εν τέλει.

Πάντως επειδή τρέχουμε στα dragster με ενα tdm. Με λιγο σκαλισμα βγαζει φτερά.. Για όσους ενδιαφέρονται. Ατμόσφαιρα πάντα.



τι σημαινει δλδ βγαζει φτερα? για καντο λιγο πιο χειροπιαστο...

bulmont
18/08/2018, 18:05
τι σημαινει δλδ βγαζει φτερα? για καντο λιγο πιο χειροπιαστο...

Γίνεται πήγασος......

Pew
18/08/2018, 19:58
Γινεται honda !!

BLiTzER
18/08/2018, 20:28
τι σημαινει δλδ βγαζει φτερα? για καντο λιγο πιο χειροπιαστο...

Περνάει όλα τα παπιά στα 400.

devil's animal
19/08/2018, 00:58
Γίνεται πήγασος......


Γινεται honda !!


Περνάει όλα τα παπιά στα 400.



φαγωθηκατε λυσσαρες....

αφηστε τον ανθρωπο να μας πει ποσα αλογα γινεται το δικυλινδρο 900αρι με λιγο σκαλισμα...

giannis113
19/08/2018, 02:07
Χαχαχα καλα μηλαμε ποιαστηκατε απο μια κουβέντα..

Το οδηγησα σε ολα τα σταδια και ειδα τη διαφορα. Αλλα δε θα πω νουμερα που εκανε στις σερρες γιατι πολυ απλα ολες οι απαντήσεις ειναι ειρωνικες χωρις να καταλαβαίνω το λογο, τοσο καιρο εδω μεσα.

giannis113
19/08/2018, 02:08
Για τα παπια δε ξερω αλλα κατι αλλα πολυ μεγαλύτερα στα 200 δεν. Και ξαναλεω, στα 200 μέτρα.

Pew
19/08/2018, 03:45
Κλαιν μαιν και να μας ελεγες...
TDM ειναι
Καλο, χρυσο... αλλα το tuning της ευθειας αδιαφορο.

giannis113
19/08/2018, 03:59
Κλαιν μαιν και να μας ελεγες...
TDM ειναι
Καλο, χρυσο... αλλα το tuning της ευθειας αδιαφορο.

Το γνωρίζω οτι ειναι αδιάφορο. Οτι ανεφερα για όσους ενδιαφέρονται να βελτιωσουν την απόδοση και μονο.

Coyote.V
19/08/2018, 07:41
3)Η αφορητη ζεστη που βγαζει στους μηρους και στις κνημες στην καλοκαιρινη κινηση


398715



Όλα τα γυμνά τετρακύλινδρα έτσι είναι, αυτό είναι ημίγυμνο. Όχι ότι με τα φέρινγκ γλυτώνεις πολλά.... δεν σε καίει απλά όταν κινείσαι.

Nyo77
21/08/2018, 11:43
Οδήγησα αρκετα βράδυ σε εθνικό δίκτυο.

Η αλήθεια ειναι πως κατι το παραπάνω χρειάζεται. Οικανοποιητικά φώτα αλλά μέχρι ενος σημείου.

Ισως εχει να κάνει το γεγονός πως στη TDM ειχα LED οπότε άλλαξα και του CBF σε LED και η διαφορά ειναι ουσιαστική.

Nyo77
21/08/2018, 12:08
398715



Όλα τα γυμνά τετρακύλινδρα έτσι είναι, αυτό είναι ημίγυμνο. Όχι ότι με τα φέρινγκ γλυτώνεις πολλά.... δεν σε καίει απλά όταν κινείσαι.

Δεν με προβλημάτισε ακόμα και αν στην αρχή μου έκανε εντύπωση.

Απο την νορμάλ (σχετικά) κατάσταση της TDM, στο συνεχές θερμικό κύμα του CBF που φτάνει στα καλάμια σου νιώθεις κάπως (σε κίνηση εντός πόλης), οταν ομως περάσει λίγος καιρός στο τιμόνι της, το ξεπερνάς. Εεευκολα!!!

doctoras
21/08/2018, 12:16
Δεν με προβλημάτισε ακόμα και αν στην αρχή μου έκανε εντύπωση.

Απο την νορμάλ (σχετικά) κατάσταση της TDM, στο συνεχές θερμικό κύμα του CBF που φτάνει στα καλάμια σου νιώθεις κάπως (σε κίνηση εντός πόλης), οταν ομως περάσει λίγος καιρός στο τιμόνι της, το ξεπερνάς. Εεευκολα!!!

φαντάζομαι οτι φοράς παντελόνι και όχι βερμούδα ε?

Nyo77
21/08/2018, 12:29
:D

Και τα δυο.

Λες απο μέσα σου «θα έρθει και ο χειμώνας δε θα έρθει ....:facepalm:

doctoras
21/08/2018, 13:49
καλα σε κατάλαβα..ασφάλεια alert φίλος, που πας με την βερμούδα με 250kg όχημα + εσένα?
Με παντελόνι ακόμη και με casual δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε στην πόλη