PDA

View Full Version : Προγραμματισμός εγκεφάλου R1 07-08



T.R.E
08/01/2016, 09:13
Έχω ένα R1 07-08 το οποίο έχω φλασάρει τον εγκέφαλο και προς το παρόν έχω αλλάξει κάποιες παραμέτρους όπως τον χάρτη του ηλεκτρόγκαζου ώστε να γίνει λίγο πιο απότομο,έχω προσθέσει λειτουργία για quickshifter,κατάργησα τον σερβομηχανισμό της εξάτμισης και το SAIS,και ήρθε η ώρα να ρυθμίσω το καύσιμο στο δρόμο :cry: Και ανακαλύπτω ( δεν έχω ξανασχοληθεί με Yamaha) ότι το R1 δεν έχει κάποια διαγνωστική φύσα όπως έχουν πχ τα Suzuki και το διαγνωστικό είναι κατά κάποιο τρόπο ενσωματωμένο στο κοντέρ :moutza: :lol: Εκτός αυτού,το ηλεκτρικό διάγραμμα του manual είναι ψιλοχάλι και δεν υπάρχει κάποιο pinout του εγκεφάλου :rolleyes:

Έχει ασχοληθεί κανείς άλλος να λογκάρει R1 07-08 ή νεότερο στο δρόμο με κάποιο standalone καταγραφικό τύπου innovate κτλ; Προς το παρόν έχω κλέψει σήμα απ'το TPS των πεταλούδων και το έχω ρυθμίσει,θέλω ακόμα να λογκάρω στροφές και αν είναι δυνατόν και τι ταχύτητα έχω επιλέξει στο σαζμάν. Στα Suzuki (πάλι) υπάρχει ένα καλώδιο που πηγαίνει απ'τον εγκέφαλο προς το κοντέρ το οποίο δίνει το σήμα των στροφών με ένα ωραιότατο τετραγωνικό παλμό,ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα Yamaha; :confused:
Εναλλακτικά θα κλέψω σήμα απ'ευθείας απ'τον αισθητήρα στροφάλου ( Pin 10 γκρι),αλλά θα ήθελα να το αποφύγω.


Αυτά προς το παρόν :)

T.R.E
08/01/2016, 11:31
Μάλλον έκανα μαλατσία,αν μπορεί ας το μεταφέρει κάποιος στην σωστή ενότητα ;)

alexk
18/06/2016, 22:48
Με τι το έχεις φλασάρει ?
Εγώ έχω YEC εγκέφαλο και έχω φύσα.
Μπορείς να το συνδέσεις σε λάπτοπ.

duke200
19/06/2016, 09:26
Έχω ένα R1 07-08 το οποίο έχω φλασάρει τον εγκέφαλο και προς το παρόν έχω αλλάξει κάποιες παραμέτρους όπως τον χάρτη του ηλεκτρόγκαζου ώστε να γίνει λίγο πιο απότομο,έχω προσθέσει λειτουργία για quickshifter,κατάργησα τον σερβομηχανισμό της εξάτμισης και το SAIS,και ήρθε η ώρα να ρυθμίσω το καύσιμο στο δρόμο :cry: Και ανακαλύπτω ( δεν έχω ξανασχοληθεί με Yamaha) ότι το R1 δεν έχει κάποια διαγνωστική φύσα όπως έχουν πχ τα Suzuki και το διαγνωστικό είναι κατά κάποιο τρόπο ενσωματωμένο στο κοντέρ :moutza: :lol: Εκτός αυτού,το ηλεκτρικό διάγραμμα του manual είναι ψιλοχάλι και δεν υπάρχει κάποιο pinout του εγκεφάλου :rolleyes:

Έχει ασχοληθεί κανείς άλλος να λογκάρει R1 07-08 ή νεότερο στο δρόμο με κάποιο standalone καταγραφικό τύπου innovate κτλ; Προς το παρόν έχω κλέψει σήμα απ'το TPS των πεταλούδων και το έχω ρυθμίσει,θέλω ακόμα να λογκάρω στροφές και αν είναι δυνατόν και τι ταχύτητα έχω επιλέξει στο σαζμάν. Στα Suzuki (πάλι) υπάρχει ένα καλώδιο που πηγαίνει απ'τον εγκέφαλο προς το κοντέρ το οποίο δίνει το σήμα των στροφών με ένα ωραιότατο τετραγωνικό παλμό,ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα Yamaha; :confused:
Εναλλακτικά θα κλέψω σήμα απ'ευθείας απ'τον αισθητήρα στροφάλου ( Pin 10 γκρι),αλλά θα ήθελα να το αποφύγω.


Αυτά προς το παρόν :)

δεν μπορει να μην έχει καποια διαγνωστική φίσα...

απο εκει θα κανεις dataloging για να ελέγξεις τα σκαλίσματά σου.

T.R.E
19/06/2016, 10:09
δεν μπορει να μην έχει καποια διαγνωστική φίσα...

απο εκει θα κανεις dataloging για να ελέγξεις τα σκαλίσματά σου.

Κι'όμως δεν έχει διαγνωστική φύσα.Έβγαλα άκρη,απλά τα σήματα τα πήρα τσιμπητά απ'την πλεξούδα,και έτσι έκανα καταγραφή.




Με τι το έχεις φλασάρει ?
Εγώ έχω YEC εγκέφαλο και έχω φύσα.
Μπορείς να το συνδέσεις σε λάπτοπ.


Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι κάστομ :), δεν είναι κάποιο έτοιμο που το αγοράζεις έτσι έχω περισσότερη ελευθερία στο τι μπορώ να φτιάξω στον εγκέφαλο. Η διαδικασία είναι λίγο χρονοβόρα αλλά αξίζει τον κόπο.Τα Yamaha σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα Γιαπωνέζικα χρησιμοποιούν το checksum και αν κάνεις κάποια αλλαγή και δεν το διορθώσεις το μηχανάκι δεν παίρνει μπροστά :cry:



Βάζω εδώ ένα screenshot απ'τις πρώτες καταγραφές που έκανα,οι στροφές μου έχουν ξεφύγει αρκετά ( περίπου 10-13%) το οποίο στο ρελαντί δεν ενοχλεί αλλά στις 14.000 το 10% είναι 1400 στροφές γι'αυτό φαίνεται το μηχανάκι να ανεβάζει 14.700+,ενω στην πραγματικότητα έχει στοκ κόφτη.


Στο 1ο σκρινσοτ όπου TPS είναι το πόσο ανοίγουν στην πραγματικότητα οι πεταλούδες,όχι το πόσο ζητάει ο οδηγός να ανοίξουν (αυτό η Yamaha το λέει APS και δεν είχε νόημα να το λογκάρω παρά μόνο για να τσεκάρω το ηλεκτρόγκαζο το οποίο δεν με ενδιέφερε).
Στο 20 σκρινσοτ φαίνεται ο χάρτης της υποπίεσης/στροφές, στην ουσία είναι η διαφορά μεταξύ της ατμοσφαιρικής πίεσης-την υποπίεση στην εισαγωγή,αυτός ο χάρτης χρησιμοποιείται κυρίως στις χαμηλές στροφές/ανοίγματα του γκαζιού και οι περισσότεροι δεν ασχολούνται μ'αυτόν,αλλά μιας και το μηχανάκι το είχα στην διάθεση μου αρκετό καιρό είπα να το κάνω όσο καλύτερο μπορώ.


To quickshifter δούλεψε τέλεια και είναι ρυθμιζόμενο ανα ταχύτητα/στροφές ξεχωριστά.

duke200
19/06/2016, 15:20
ωραια δουλεια και πολύ παίδεμα με τα καλώδια για να παρεις τιμες.

αυτο θα ρωτήσω μόνο και τίποτε άλλο: Πώς φορτώνεις το διορθωμένο χάρτη στο μαμα εγκεφαλο?

T.R.E
19/06/2016, 15:22
ωραια δουλεια και πολύ παίδεμα με τα καλώδια για να παρεις τιμες.

αυτο θα ρωτήσω μόνο και τίποτε άλλο: Πώς φορτώνεις το διορθωμένο χάρτη στο μαμα εγκεφαλο?


Τον φλασάρω :D

Ohm
20/06/2016, 06:43
ωραίος ρε!

γω θα φόρτωνα κανα arduino με lcd πάνω στο μηχανάκι να αλλάζω ρυθμίσεις on-the-fly :p

George_Sp
20/06/2016, 07:04
Εξαιρετική δουλειά και πολύ χρονοβόρα όπως είπες. Έχω όμως μια ένσταση. Επειδή λες οτι δουλεύει με checksum ο εγκέφαλος να προσέξεις να μην το παρακάνεις με τα φλασαρίσματα. επειδή είναι block by block flash δε ξέρω ο κατασκευαστής τι ανοχή και αξιοπιστία δίνει σε πολλαπλές εγγραφές. Δηλαδή το να φλασάρεις 5-10 φορές οκ. Αλλά επειδή πειραματίζεσαι με πολλά μην φτάσεις στο 30ο φλασάρισμα και σου σκάσει κάνα block και πρέπει να πληρώνεις άγραφο στο λέω.



ωραίος ρε!

γω θα φόρτωνα κανα arduino με lcd πάνω στο μηχανάκι να αλλάζω ρυθμίσεις on-the-fly :p

ευτυχώς που έβαλες τη γλωσσίτσα στο τέλος και το έσωσες. σε block by block checksum flash δεν είναι εφικτή on the fly αλλαγή.

T.R.E
20/06/2016, 10:17
Έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες (όχι από εμένα) για να γίνονται αλλαγές on the fly με emulators,για πιo γρήγορη ρύθμιση στο δυναμόμετρο αλλά στο συγκεκριμένο εγκέφαλο δεν γίνεται μάλλον.Του R1 07-08 ο εγκέφαλος είναι και διπύρηνος :moutza: και έχει 2 SH7052,αυτά τα τσιπάκια σίγουρα δεν κλειδώνουν στα 30 φλασαρίσματα γιατί έχω γράψει άλλο εγκέφαλο με το ίδιο τσιπάκι πάνω από 50-60 φορές.Για την ρύθμιση σε ένα μηχανάκι βενζίνες-αβάνς και ότι άλλο χρειαστεί,με 5-6 διορθώσεις τα περισσότερα είναι έτοιμα.

George_Sp
20/06/2016, 13:49
Έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες (όχι από εμένα) για να γίνονται αλλαγές on the fly με emulators,για πιo γρήγορη ρύθμιση στο δυναμόμετρο αλλά στο συγκεκριμένο εγκέφαλο δεν γίνεται μάλλον.Του R1 07-08 ο εγκέφαλος είναι και διπύρηνος :moutza: και έχει 2 SH7052,αυτά τα τσιπάκια σίγουρα δεν κλειδώνουν στα 30 φλασαρίσματα γιατί έχω γράψει άλλο εγκέφαλο με το ίδιο τσιπάκι πάνω από 50-60 φορές.Για την ρύθμιση σε ένα μηχανάκι βενζίνες-αβάνς και ότι άλλο χρειαστεί,με 5-6 διορθώσεις τα περισσότερα είναι έτοιμα.

το χεις ψάξει πολύ το πράγμα.
μια διόρθωση μόνο. δεν έγραψα οτι θα κλειδώσει στα 30φλασαρίσματα, αλλά οτι κάποια στιγμή ενδέχεται να την ακούσει.
Ο λόγος είναι οτι για να ανεβάσουν την αξιοπιστία επιτρέπουν μέχρι έναν αριθμό εγγραφών.
On the fly δε γίνεται και παράλληλα να είναι πλήρως λειτουργικός ο εγκέφαλος και η μηχανή ενώ κινείσαι.

Καλή συνέχεια και είμαι σίγουρος οτι μέχρι εδώ που έφτασες, ξέρεις τι κάνεις, οπότε μπύρες παγωμένες. :beer:

T.R.E
20/06/2016, 20:13
το χεις ψάξει πολύ το πράγμα.
μια διόρθωση μόνο. δεν έγραψα οτι θα κλειδώσει στα 30φλασαρίσματα, αλλά οτι κάποια στιγμή ενδέχεται να την ακούσει.
Ο λόγος είναι οτι για να ανεβάσουν την αξιοπιστία επιτρέπουν μέχρι έναν αριθμό εγγραφών.
On the fly δε γίνεται και παράλληλα να είναι πλήρως λειτουργικός ο εγκέφαλος και η μηχανή ενώ κινείσαι.

Καλή συνέχεια και είμαι σίγουρος οτι μέχρι εδώ που έφτασες, ξέρεις τι κάνεις, οπότε μπύρες παγωμένες. :beer:


Όχι δεν γίνεται,γι'αυτό έγραψα ότι οι προσπάθειες για να ρυθμιστεί o εγκέφαλος real time είναι μόνο για το δυναμόμετρο,αφού επι της ουσίας το μηχανάκι "τρέχει" απ'το λάπτοπ.Το καλό μ'αυτό είναι ότι γλυτώνεις πολύ χρόνο μιας και φλασάρεις μια και καλή στο τέλος όλες τις αλλαγές που έχεις κάνει.

Τέλοσπάντων το αρχικό πόστ ήταν πριν κανένα εξάμηνο και επειδή δεν είχα ασχοληθεί με Yamaha άλλη φορά έλεγα μήπως κάποιος άλλος έχει προχωρήσει στο θέμα engine data και βρω κανένα κόκκινο χαλί στρωμένο :D Η διαδικασία μου είναι οικεία από τα άλλα μηχανάκια που φλασάρω τα οποία στην πλειοψηφία τους βγάζουν δεδομένα στην διαγνωστική φύσα,η Γιαμάχα επέλεξε να κάνει το κοντέρ μηχάνημα διάγνωσης :lol: