PDA

View Full Version : Κατηγορία On-off και παλαίουρες μοτο-χρήστες



spyro
08/01/2016, 12:30
με αφορμή τη συζήτηση για το νέο Africa και σεβόμενος το μόλις πριν από λίγο σκούπισμα των admin παραθέτω τις ακόλουθες σκέψεις

εάν κοιτάξει κάποιος αποστασιοποιημένα τις γκρίνιες και την αρνητική συμπεριφορά επί τη συγκεκριμένης πρότασης (νέο Africa), συνειδητοποιεί το πόσο άνευ περιεχομένου και ουσίας είναι. πολύ απλά το πρόβλημα δεν είναι με την ίδια τη μηχανή αλλά με τη κατηγορία στην οποία θεωρητικά ανήκει (aka on-off). μια έννοια τόσο αφηρημένη και υποκειμενική που χωράει τα πάντα.

οι μόνες περιπτώσεις γκρίνιας στις υπόλοιπες κατηγορίες των μοτοσυκλετών είναι ελάχιστες:
πριν κάποια χρόνια με το bmw 1000 rr προερχόμενες μόνο από εξειδικευμένα μέλη όπως ο rein, που είχαν μια τεχνολογική κατάρτιση για να τη στηρίξουν (άσχετα αν τελικά έπεσε έξω)
λίγο γκρίνια ίσως από τη στασιμότητα της Suzuki να βγάλει κάτι καινούργιο στα ss,
λίγο γκρίνια από τους ελάχιστους tourer στο vfr 1200 (κλαιν τώρα 2-3 άτομα σε όλη την Ελλάδα)
και λίγο γκρίνια για το πώς φαίνονται οι νέοι δούκες της KTM τώρα που πήγαν μια βόλτα από την Ινδία.

αυτό δε το λες γκρίνια αυτό είναι απλά σε κουβέντα να βρισκόμαστε

απεναντίας σε όλες τις On-off μοτο που παρουσιάστηκαν (ναι όλες) αποτυπώθηκε ένα τεράστιο flame. μιλάμε για έναν ορειμαγδό από βρισίδια, κατάρες, προσβολές φωνές και κλάματα. μιλάμε για hate τωρα όχι αστεία. (talking about life priorities ναπουμε)

πραγματικά δε καταλαβαίνω τι θα ήταν αυτό που θα τους ευχαριστούσε αυτούς τους flamers στην συγκεκριμένη κατηγορία. προφανώς όμως το πρόβλημα δεν είναι στις ίδιες τις μοτο, οι οποίες προσφέρουν 342 πράγματα παραπάνω από όσα πρόσφεραν οι αντίστοιχες του είδους παλιότερα, αλλά στην ίδια τη κατηγορία.

προφανώς επίσης, το πρόβλημα που έχουν οι flamers με την κατηγορία είναι και θέμα ψυχολογικό.

ξεφτιλίζοντας τη νέα πρόταση μιας on-off μηχανής η οποία από τη φύση της προορίζεται για το ευρύ κοινό και όχι για εξειδικευμένα γούστα, στο οποίο ανήκει ο περισσότερος κόσμος και μεταξύ αυτών και οι περισσότεροι άμπαλοι, προσπαθούν να δηλώσουν (πρωτίστως στον εαυτό τους και μετά στους άλλους) ότι αυτοί πια πάλιωσαν. έγιναν γνώστες. πλεον ξέρουν και δε πιάνονται κορόιδα. και καλά μεγάλωσαν, έμαθαν και δεν ανήκουν στους άμπαλους. δεν τους πιάνουν κορόιδο τα μαρκετιγκ ντιπαρτμεντ των βιομηχανίων βρε αδερφέ. και καλά τωρα δηλαδή γιατί παλιότερα που ξερογλύφονταν με μηχανές τύπου boldor (φτου κ@κα που έβαλε στο στόμα μου το ιερό τέρας), ήταν μη-κερδοσκοπικά ιδρύματα οι εταιρείες.

το πρόβλημα είναι ότι το αν ανήκεις ή όχι στους άμπαλους (όποιοι και αν είναι αυτοί) είναι μια αφηρημένη έννοια. δεν αποδεικνύεται. Ευτυχώς για SS οι άμπαλοι αποδεικνύονται με τους χρόνους. Για τους εντουράδες οι ώρες που βάζουν στα βουνά και οι αγώνες που συμμετέχουν. για τους γενικούς χρήστες όμως ο άμπαλος ή ο γνώστης μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε.

εδώ έρχεται το flame που λετε για να τους σώσει δηλώνοντας μέσω καταχώρησης ενός πόστ σε ένα φόρουμ (πσσσσσς μιλάμε για τον τρισμέγιστο τρόπο απόδειξης) ότι και αυτοί με κάποιο τρόπο (στον εαυτό τους πρωτίστως, είπαμε) δεν είναι άμπαλοι βρε αδερφέ πια.

ptc
08/01/2016, 12:42
το πρόβλημα είναι ότι το αν ανήκεις ή όχι στους άμπαλους (όποιοι και αν είναι αυτοί) είναι μια αφηρημένη έννοια. δεν αποδεικνύεται. Ευτυχώς για SS οι άμπαλοι αποδεικνύονται με τους χρόνους. Για τους εντουράδες οι ώρες που βάζουν στα βουνά και οι αγώνες που συμμετέχουν. για τους γενικούς χρήστες όμως ο άμπαλος ή ο γνώστης μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε.

εδώ έρχεται το flame που λετε για να τους σώσει δηλώνοντας μέσω καταχώρησης ενός πόστ σε ένα φόρουμ (πσσσσσς μιλάμε για τον τρισμέγιστο τρόπο απόδειξης) ότι και αυτοί με κάποιο τρόπο (στον εαυτό τους πρωτίστως, είπαμε) δεν είναι άμπαλοι βρε αδερφέ πια.

Νομιζω πως εχει μεγαλη δοση αληθειας αυτη η σκεψη σου. :a10:

Bob_o_mastoras
08/01/2016, 12:57
Ενδιαφερουσα αναλυση.. :a55:


Εδω θα μπορουμε να σπαμαρουμε για τα ον-οφ και για το τι μηχανακι θα παρει ο Τερενς..;;; :D

amyroukai
08/01/2016, 13:02
Το απλό επίσης είναι, αμπαλοι η όχι, από την στιγμή που κάποιος έχει δίπλωμα... η ίσως απλά οδηγεί, έχει "δικαίωμα" σε αποψη, με την ίδια λογική που ο κάθε ένας ψηφίζει μόλις κλείσει μια ηλικία.

Αν επρεπε να γράφουν μόνο οι "ειδικοί" κακώς γράφουμε όλοι γενικώς.

Φαντάζομαι ως ειδικός ψυχολόγος έχεις αφουγκραστεί και παραθέτεις τα προβλήματα που κουβαλάνε οι h8ters γενικά; :)

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές. Το επόμενο φλεϊμάρισμα θα έρθει με το τζιξερ L7.

spyro
08/01/2016, 13:09
Το απλό επίσης είναι, αμπαλοι η όχι, από την στιγμή που κάποιος έχει δίπλωμα... η ίσως απλά οδηγεί, έχει "δικαίωμα" σε αποψη, με την ίδια λογική που ο κάθε ένας ψηφίζει μόλις κλείσει μια ηλικία.

Αν επρεπε να γράφουν μόνο οι "ειδικοί" κακώς γράφουμε όλοι γενικώς.



απο που προκύπτει αυτό? εγω δεν είπα να μην λέει κάποιος την άποψη του.


Φαντάζομαι ως ειδικός ψυχολόγος έχεις αφουγκραστεί και παραθέτεις τα προβλήματα που κουβαλάνε οι h8ters γενικά; :)

μπα όχι δεν είμαι ειδικός ψυχολόγος. παρεξήγησης. :)

lykourgi
08/01/2016, 13:16
Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι δεν αρκούνται στο να παραθέσουν την άποψή τους, απλά σαν έναυσμα για σκέψη.
Πρέπει, πάσει θυσία, να πείσουν τους πάντες, ότι οι ίδιοι έχουν δίκιο και κανένας άλλος.
Αν και το ύφος δεν είναι ιδιαίτερα κόσμιο, πράγμα που θέλει προσοχή λόγω του "απρόσωπου" της συνομιλίας, το αποτέλεσμα δεν θα αργήσει να είναι το γνωστό.........................

amyroukai
08/01/2016, 13:21
Και... οι flamers (χμ, f-lamers, fucking lamers?) παγκοσμίως ζήτησαν λιγότερα κιλά (που ήταν εφικτό) και λίγη παραπάνω δύναμη (που ήταν εφικτό, ίσως ανεπισήμως να έχει γίνει, με βάση την δυναμομέτρηση που είδαμε) και αφού είδαμε όλοι τον ένα μέτρο και ένα μίλκο κυριο 93 να καβαλάει, τέθηκε ζήτημα αν βολεύει και όσους δεν είναι χόμπιτ.


Τώρα το ποιος έχει χέρια να το τελειώσει και άρα δικαιούται να ζητάει παραπάνω... είναι ένα αστείο ερώτημα το οποίο αν τεθεί για ένα ένα χωριστά τα μηχανάκια που έχουμε, να δω πόσοι δεν θα βγούμε αμπαλοι.

Bob_o_mastoras
08/01/2016, 13:25
...είναι ένα αστείο ερώτημα το οποίο αν τεθεί για ένα ένα χωριστά τα μηχανάκια που έχουμε, να δω πόσοι δεν θα βγούμε αμπαλοι.

Εγω, διοτι εχω μονο παπι τωρα.. :p

spyro
08/01/2016, 13:29
Και... οι flamers (χμ, f-lamers, fucking lamers?) παγκοσμίως ζήτησαν λιγότερα κιλά (που ήταν εφικτό) και λίγη παραπάνω δύναμη (που ήταν εφικτό, ίσως ανεπισήμως να έχει γίνει, με βάση την δυναμομέτρηση που είδαμε) και αφού είδαμε όλοι τον ένα μέτρο και ένα μίλκο κυριο 93 να καβαλάει, τέθηκε ζήτημα αν βολεύει και όσους δεν είναι χόμπιτ.


...

χμ εγω δε θα σε έκανα identify ως τέτοιο ποτέ. ελπίζω να ην αισθάνεσαι και την ανάγκη να τους υπερασπίζεσαι.


στο θέμα μας:

ε και. δεν τα έδωσαν δεν άκουσαν. πες μου εσύ ένα μηχανάκι on-off απο τη γέννηση της κατηγορίας (ούτε και που ξέρω ποτε είναι αυτή), στο οποίο στα έδωσε όλα όσα ζητάς εσύ, για να σου πω εγώ ή ο παραδίπλα τι δεν είχαν δώσει σε εμένα

bulmont
08/01/2016, 13:36
.......Τώρα το ποιος έχει χέρια να το τελειώσει και άρα δικαιούται να ζητάει παραπάνω... είναι ένα αστείο ερώτημα το οποίο αν τεθεί για ένα ένα χωριστά τα μηχανάκια που έχουμε, να δω πόσοι δεν θα βγούμε αμπαλοι.



Γουστάρω.................................

Cpt. Haddock
08/01/2016, 13:41
Εδω θα μπορουμε να σπαμαρουμε για τα ον-οφ και για το τι μηχανακι θα παρει ο Τερενς..;;; :D

OXI :nono:

Bob_o_mastoras
08/01/2016, 13:43
OXI :nono:

:a35:

spyro
08/01/2016, 13:55
ή να το κάνω πιο απλό Αμυρου. πες μου εσύ ένα μηχανάκι στη κατηγορία που να κάλυψε στο παρελθόν ή να καλύπτει τωρα όλα αυτά που φαντάζονται όλοι αυτοί οι διαφορετικοί χρήστες.

απλά δεν υπάρχει.

το μόνο που κάνουμε είναι να βρίσκουμε λεπτομέρειες για να διαφωνούμε επ' άπειρο.

byron
08/01/2016, 13:56
ή να το κάνω πιο απλό Αμυρου. πες μου εσύ ένα μηχανάκι στη κατηγορία που να κάλυψε στο παρελθόν ή να καλύπτει τωρα όλα αυτά που φαντάζονται όλοι αυτοί οι διαφορετικοί χρήστες.

ADV 950-990

amyroukai
08/01/2016, 13:57
Και νέος είμαι στον χώρο και οδηγικά πτωχός και πένητας νιώθω συχνά, οπότε με πεις δεν με πεις... Το fazer ηταν και παραμένει "πολύ" παρά τα χιλιόμετρα που γράψαμε, ξέρω την θέση μου και δεν παρεξηγούμαι, σαφώς και δεν υπερασπίζομαι κανέναν αμπαλο επίσης :)



πες μου εσύ ένα μηχανάκι on-off απο τη γέννηση της κατηγορίας (ούτε και που ξέρω ποτε είναι αυτή), στο οποίο στα έδωσε όλα όσα ζητάς εσύ, για να σου πω εγώ ή ο παραδίπλα τι δεν είχαν δώσει σε εμένα


Για το ερώτημα, η απάντηση είναι κανένα, αλλιώς θα έκανα τα κοπρανα παξιμάδι όπως συχνά γράφεται, για να το πάρω. Πολλά μου αρέσουν, κανένα χωρίς "αλλά".

taisteal
08/01/2016, 13:58
το μόνο που κάνουμε είναι να βρίσκουμε λεπτομέρειες για να διαφωνούμε επ' άπειρο.

Μεσα απο αυτες τις διαφωνιες,ασχολουμαστε,μαθαινουμε και αλλα πολλα.
Ενταξει,ενιοτε το παρακανουμε,αλλα οκ,δεν εγινε και τιποτα..
Ετσι γυριζει η γη ;)

Bladerunner
08/01/2016, 14:00
Νομίζω ότι το μπέρδεμα έγκειται στις προσδοκίες μας. Ίσως νομίζουμε ότι ένα τέτοιο -on off- μηχανάκι μπορεί να καλύψει όλες μας τις ανάγκες.
Από ένα αμιγώς ασφάλτινο τουρισμού, ναι, θέλω άνεση και κυρίως αξιοπρεπή ιπποδύναμη για να μπορώ να ταξιδεύω άνετα και γρήγορα. Αν θέλω όμως να μη σταματάω εκεί που τελειώνει η άσφαλτος, η ιπποδύναμη έρχεται σε δεύτερη και τρίτη μοίρα. Βάρος και στήσιμο έχουν προτεραιότητα.
Έπειτα, κακά τα ψέμματα, η εμπειρία παίζει ρόλο. Ένας αναβάτης που έχει οδηγήσει αρκετές και διαφορετικές μηχανές ξέρει ότι σήμερα κατά κανόνα δεν υπάρχουν κακά μηχανάκια. Μόνο κακές επιλογές. Γι αυτό και άνθρωποι που ταξιδεύουν πραγματικά ή οδηγούν σβέλτα σε πίστες, σπάνια εκφράζονται με ιδιαίτερα αρνητικά σχόλια για κάποια μοτοσυκλέτα. Γιατί ξέρουν τι ζητάνε και που να το βρουν.
Οι άπειροι είναι συνήθως εκείνοι που νομίζουν ότι ένα δίτροχο μπορεί να καλύψει όλες τους τις ανάγκες. Από το να πάνε για καφέ 500 μέτρα από το σπίτι τους, να ταξιδεύουν με 200km/h, να μπαίνουν και χωματόδρομο με άνεση κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
Σαφώς υπάρχουν εξαιρέσεις. Σίγουρα υπάρχουν και "θύματα" του marketing. Αλλά αυτοί δεν είναι που δεν γνωρίζουν πραγματικά τις ανάγκες τους;

spyro
08/01/2016, 14:08
ADV 950-990

θες πραγματικά να ξεκινήσω να σου απαριθμώ τα αρνητικά χαρακτηριστικά του?

το μόνο που ίσως πλησίασε στο ιδανικό ήταν το 950 S του 2006 αλλά στο ύψος το έφτανε μόνο το 1/10 των αγοραστών.

όσο για το 990 (ξεχνάς τα αμέτρητα ποστ εδω μέσα για το EFI του) και τη συμπεριφορά του στο χώμα (σε ένα μηχανάκι που φημίζεται για αυτό το terain)

δε συζητώ καν για αξιπιστία του 950 προ του 2006 θα σου μιλήσω για αυτή του θεωρητικά αναβαθμισμένου 990 μου.

έχω αλλάξει σχεδόν τα πάντα που έχουν να κάνουν με την έννοια του pumping.

με σταματάει απο το να το αγαπάω? προφανώς και όχι. αλλά μου ζητάει πολλά κάθε χρόνο για να το χω όπως πρέπει να ναι. αυτός είναι και ο λόγος που δε μπορεί να ευχαριστήσει και τους περισσότερους. το τι flame έχει φάει για αυτό το λόγο δε λεγεται

byron
08/01/2016, 14:28
αλλά μου ζητάει πολλά κάθε χρόνο για να το χω όπως πρέπει να ναι.

Big games are for big boys...

Προφανώς εσείς ξέρετε καλύτερα, δεν είχα ποτέ. Ξέρω όμως οτι πάει στο χώμα ΑΝΕΤΑ (για την κατηγορία του, οχι την κατηγορία του ΕXC), έχει εξαιρετικό πακέτο περιφερειακών, έχει γκάζι, ο κινητήρας του δεν έχει θέματα, και το γουστάρω.
Ψιλοσπαστικομαλακιούλες θα έχει, όπως έχει κάθε μηχανάκι. Προτιμώ προσωπικά τέτοιες (που επιδιορθώνονται εύκολα), παρά να ψάχνω για αμορτισσέρ, catrige και ελατήρια, δαγκάνες και τρόμπες για να σταματάει αξιοπρεπώς, και να στρίβει χωρίς να το νοιώθεις να χορεύει καρσιλαμά.

Ιδανικό 50/50 κατά την γνώμη μου. Τεσπά, δεν βγαίνει πλέον, και το 1290 μου φαίνεται ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Αντίστοιχα και το νέο υδρόψυκτο GS. Εχει ένα στην δουλειά μου, ADV κλαιν μαιν με προβολάκια και 3βάλιτσο. Την πρώτη φορά που το είδα, ανφάς...τρόμαξα. Σαν περίπτερο ήταν σε σχήμα και μέγεθος.

Pan (dvs)
08/01/2016, 14:30
.............
ε και. δεν τα έδωσαν δεν άκουσαν. πες μου εσύ ένα μηχανάκι on-off απο τη γέννηση της κατηγορίας (ούτε και που ξέρω ποτε είναι αυτή), στο οποίο στα έδωσε όλα όσα ζητάς εσύ, για να σου πω εγώ ή ο παραδίπλα τι δεν είχαν δώσει σε εμένα

Oλες οι εποχες ειχανε αρκετα μηχανακια που καλυπτανε τις περισσοτερες απο τις αναγκες των ιδιοκτητων.Ημουνα χωματινος επαιρνα το xlr,ημουνα ντεμι ,επαιρναν το xt 550.Οι δρομισιου επαιρναν το Gsx και καθαριζαν.Οσοι ηθελαν ασφαλτο αλλα και καμμια βολτουλα στο χωμα επαιρναν και μια μικρη για το χωμα.Τα προβληματα αρχισανε οταν οι αγοραστες ,μιας και αλλαξαν οι αναγκες και δεν μπορουσανε να εχουνε 2 η 3 μηχανακια,θελανε ενα διτροχο που να τα κανει ολα.

Καπου εκει αρχισαν να δημιουργουνται καποιες νεες κατηγοριες,που παρα του οτι ολοι καταλαβαινουμε οτι δεν γινεται να μας καλυψουνε απολυτα,συνεχιζουμε να εχουμε απαιτησεις.

Εγω σαν ασφαλτινος,θα ηθελα το μηχανακι που θα παρω να ειναι 80 δρομος 20 χωμα.Καποιος αλλος 50-50 και ο χωματινος 20-80.Αρα ο καθενας θα δει το μηχανακι και αναλογα με τις αναγκες του θα το κριτηκαρει.Αν παρω τις μετρητοις αυτα που λες (αν τα καταλαβα καλα) το 80% απο εμας δεν εχει τις πραγματικες γνωσεις και οντως ετσι ειναι,να κανει κριτικη.Οποτε καλυτερα να μην μιλαει και να ακουει τους υπολοιπους.

Αν ειναι ετσι διαφωνω.Ολοι μας ειμαστε αγοραστες και μπορουμε να κανουμε κριτικη στο προιον.Φυσικα καλο ειναι μεχρι εκει που εχουμε γνωσεις.Π,χ.εγω που δεν εχω μηχανολογικες γνωσεις,δεν μπορω να θαψω τον κινητηρα αλλα μπορω να σχολιασω την θεση οδηγησης,η τα φρενα.Επισης μπορω να σχολιασω τον τροπο που μια εταιρεια προωθει τη μηχανη της.Δεν μπορεις ρε φιλε να δημιουργεις προσδοκιες για ενα μοντελο το οποιο συμφωνα με τα στοιχεια που δινεις,ειναι μια απο τα ιδια.

Επισης spyro φαινεται οτι ξεχνας που βρισκεσαι.Ειμαστε μια μεγαλη ομαδα που και θα πουμε πραγματα σωστα,θα μιλησουμε σοβαρα,αλλα θα τραβηξουμε και την πλακα περα απο τα ορια.Θα πουμε ανακριβειες,ισως να βγαλουμε και πραγματα απο το μυαλο μας,αλλα και στο φιναλε τι εγινε,θα ξυνισει το κρασι?

spyro
08/01/2016, 14:44
Big games are for big boys...

Προφανώς εσείς ξέρετε καλύτερα, δεν είχα ποτέ. Ξέρω όμως οτι πάει στο χώμα ΑΝΕΤΑ (για την κατηγορία του, οχι την κατηγορία του ΕXC), έχει εξαιρετικό πακέτο περιφερειακών, έχει γκάζι, ο κινητήρας του δεν έχει θέματα, και το γουστάρω.
Ψιλοσπαστικομαλακιούλες θα έχει, όπως έχει κάθε μηχανάκι. Προτιμώ προσωπικά τέτοιες (που επιδιορθώνονται εύκολα), παρά να ψάχνω για αμορτισσέρ, catrige και ελατήρια, δαγκάνες και τρόμπες για να σταματάει αξιοπρεπώς, και να στρίβει χωρίς να το νοιώθεις να χορεύει καρσιλαμά.

Ιδανικό 50/50 κατά την γνώμη μου. Τεσπά, δεν βγαίνει πλέον, και το 1290 μου φαίνεται ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Αντίστοιχα και το νέο υδρόψυκτο GS. Εχει ένα στην δουλειά μου, ADV κλαιν μαιν με προβολάκια και 3βάλιτσο. Την πρώτη φορά που το είδα, ανφάς...τρόμαξα. Σαν περίπτερο ήταν σε σχήμα και μέγεθος.

το 990 λόγω της λειτουργίας του EFI χρειάζεται φλαταδούρες στο χώμα για να μην ενοχλεί. εμείς στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλές τέτοιες. για αυτό είπα οτι το 950 S του 2006 πλησίασε το ιδανικό. γιατί είχε και καλύτερες αναρτήσεις απο το 990 αλλά και καρμπυρατέρ

το 1290 είναι όπως ακριβώς το είπες. ένα περίπτερο. αν δε σε φοβίζει όμως το βάρος, προσφέρει τα πάντα. αρκεί να μη νομίζεις οτι καβαλάς adv μηχανή. μια όρθια tourer είναι. κάτι σαν του spyrakou το καράβι σε λίγο πιο ψηλό. εαν το πάρεις για τέτοιο τότε είναι σούπερ το μηχανάκι.





Νομίζω ότι το μπέρδεμα έγκειται στις προσδοκίες μας. Ίσως νομίζουμε ότι ένα τέτοιο -on off- μηχανάκι μπορεί να καλύψει όλες μας τις ανάγκες.
Από ένα αμιγώς ασφάλτινο τουρισμού, ναι, θέλω άνεση και κυρίως αξιοπρεπή ιπποδύναμη για να μπορώ να ταξιδεύω άνετα και γρήγορα. Αν θέλω όμως να μη σταματάω εκεί που τελειώνει η άσφαλτος, η ιπποδύναμη έρχεται σε δεύτερη και τρίτη μοίρα. Βάρος και στήσιμο έχουν προτεραιότητα.
Έπειτα, κακά τα ψέμματα, η εμπειρία παίζει ρόλο. Ένας αναβάτης που έχει οδηγήσει αρκετές και διαφορετικές μηχανές ξέρει ότι σήμερα κατά κανόνα δεν υπάρχουν κακά μηχανάκια. Μόνο κακές επιλογές. Γι αυτό και άνθρωποι που ταξιδεύουν πραγματικά ή οδηγούν σβέλτα σε πίστες, σπάνια εκφράζονται με ιδιαίτερα αρνητικά σχόλια για κάποια μοτοσυκλέτα. Γιατί ξέρουν τι ζητάνε και που να το βρουν.
Οι άπειροι είναι συνήθως εκείνοι που νομίζουν ότι ένα δίτροχο μπορεί να καλύψει όλες τους τις ανάγκες. Από το να πάνε για καφέ 500 μέτρα από το σπίτι τους, να ταξιδεύουν με 200km/h, να μπαίνουν και χωματόδρομο με άνεση κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
Σαφώς υπάρχουν εξαιρέσεις. Σίγουρα υπάρχουν και "θύματα" του marketing. Αλλά αυτοί δεν είναι που δεν γνωρίζουν πραγματικά τις ανάγκες τους;

το αυτό

Ζεύκας
08/01/2016, 15:00
ΚΤΜ 1190 και τα κάνει όλα οσα ζητάει ένας απαιτητικός της κατηγορίας.

Και το αρκουδόγκαζο του έχει
Και βουνά πάει
Και δεν είναι τεράστιο όπως το 1190
Και κάλυψη από τον αέρα
Και σέλαρες
Και όλα τα υποβοηθήματα

Ένα αρνητικό δεν μπορώ να του βρώ. Ευτυχώς που δεν μου περισσεύουν τα φράγκα.

bulmont
08/01/2016, 15:04
ΚΤΜ 1190 και τα κάνει όλα οσα ζητάει ένας απαιτητικός της κατηγορίας.

Και το αρκουδόγκαζο του έχει
Και βουνά πάει
Και δεν είναι τεράστιο όπως το 1190
Και κάλυψη από τον αέρα
Και σέλαρες
Και όλα τα υποβοηθήματα

Ένα αρνητικό δεν μπορώ να του βρώ. Ευτυχώς που δεν μου περισσεύουν τα φράγκα.


:a013:

sapila racing
08/01/2016, 15:06
ADV 950-990

Αντε παλι... :lol:

STOYBI
08/01/2016, 15:37
στο θέμα μας:

ε και. δεν τα έδωσαν δεν άκουσαν. πες μου εσύ ένα μηχανάκι on-off απο τη γέννηση της κατηγορίας (ούτε και που ξέρω ποτε είναι αυτή), στο οποίο στα έδωσε όλα όσα ζητάς εσύ, για να σου πω εγώ ή ο παραδίπλα τι δεν είχαν δώσει σε εμένα

Δεν ξερω για τα υπολοιπα αλλα ειναι ντροπη να μην ξερετε την μοτο που εφερε την γεννηση της κατηγοριας ονν οφφ ...!

TDR 250...! :D


:beer::beer:

spyro
08/01/2016, 15:48
παρεμπιπτόντως να ενημερώσω τον Αμυρού και τον Pan οτι εγω συγκαταλέγομαι στη κατηγορία των άμπαλων. λίγο από όλα και στην ουσία τίποτα. αλλά αυτό που με τρελαίνει είναι ότι παντού γύρω μου βλέπω μηχανάρες. εξαίρεση αποτελούσε η Honda των τελευταίων ετώ η οποία δεν έλεγε να βγάλει κάτι της προκοπής.

από πού να το πιάσω όμως και που να το αφήσω.

gs 800 / 1200 / 1250, triumph tiger 800, (το μεγάλο δε μ’ αρέσει οπτικά), Multistrada 1200, ktm 1050 / 1190 / 1290, Tennere γουστάρω τρελά, Aprilia Capponord 1200, ακόμα και Versys, & Vstrom (το παλιό γιατί τι καινούργιο είναι άσχημο). παντού μανάρες. μέσα σε όλες αυτές ερχεται και το Africa τώρα να μπριζώσει και λίγο τους άλλους λίγο περισσότερο προς τα γούστα τα δικά μου. σουπερ λέω εγώ. καλώς το κορίτσι.

το θέμα δεν είναι τι δεν έχουν το θέμα είναι ποια να πρωτο διαλέξεις αμα είχες τα λεφτά.

όχι δε μ’ αρέσει και είναι χάλια που έχει 93 άλογα και αν είχε 109 θα ήταν όλα σούπερ. κατί δε πάει καλά σε αυτό το σκεπτικό ρε παίδες

V-TEC
08/01/2016, 16:07
Το TDR γέννησε την κατηγορία on/off ?

Όχι τα super moto ?

stefanos
08/01/2016, 16:45
το θέμα δεν είναι τι δεν έχουν το θέμα είναι ποια να πρωτο διαλέξεις αμα είχες τα λεφτά.



Το θέμα στην πραγματικότητα είναι ότι κανένα από αυτά δεν είναι χτ, dt, xl, xr, klx, klr, dr, drz, μπορώ να γράψω και άλλες δυο γραμμές Ευρωπαϊκά αντίστοιχα.
Είναι καλά μηχανάκια αυτά που αναφέρεις αλλά κανένα τους δεν είναι το on-off το δικό μου να πάω δουλειά βόλτα νησάκι αμμουδιά βουνό και να σπάσει δεν πειράζει το φτιάχνουμε.
Από το boldor πολύ φυσιολογικά πήγαμε στο ninja στο gsxr και φτάσαμε στο r1 ποιός θα γκρινιάξει?
Αλλά αδερφέ ποιός ανώμαλος θα θεωρούσε το 1200gs εξέλιξη του dt?:lol:

free rider
08/01/2016, 17:06
ποτέ μου δεν αγόρασα ως τώρα ονοφ και απ όσο φαίνεται , ποτέ μη λές ποτέ, δεν πρόκειται
γιατί? γιατί δεν αγοράζω μια μηχανή για να καλύψω τις ανάγκες καθημερινής χρήσης, αυτή τη βάζω σε δεύτερη μοίρα, παράδειγμα
το απρίλια όταν το κυκλοφόραγα μέσα στην κίνηση υπέφερε αλλά τι να κάνουμε έπρεπε να τρέχω στο νοσοκομείο, αυτό είχα κι αυτό έπαιρνα

μηχανή αγοράζω για την κάβλα μου και μόνο. κοινώς η μηχανή είναι ένα παιχνίδι για ένα μεγάλο παιδί στην ηλικία μου.
και γι αυτό δεν συμπαθώ τα ονοφ γιατί μοιάζουν με πασπαρτού κλειδί που πάει να τα κάνει όλα καλά
δεν γίνεται ρε φίλε.
ή κάνεις την μια δουλειά ή την άλλη
ή θα καβαλάς το χώμα ή θα καβαλάς την άσφαλτο
δεν μπορώ να κάνω και τα δύο με ένα εργαλείο
όπως ο μάστορας που βάζει πλακάκια κάνει κεραμοσκεπές βαψίματα σοβατίσματα και από πάνω φτιάχνει και τα υδραυλικά
ε δεν πάει..

MG-KTiNoS
08/01/2016, 17:29
Το πιο καλό μηχανάκι είναι αυτό με το οποίο κάνεις και κάτι.... Διότι τα μηχανάκια παίδες φτιάχτηκαν για να μας υπηρετούν, όχι να τα υπηρετούμε εμείς.
Χίλιες φορές ένα στρόμα να το φορτώσω 200000 και να πάει στα σκουπίδια παρά το πιο γαμάτο ον οφ που θα γυαλίζει στο γκαράζ.
Σόρι γκάις το Άφρικα θα γάμει και θα δέρνει όταν πάει στα βουνά.
Δεν ξέρω αν θα γαμάει πιο πολύ από το ΚΤΜ ή πιο λίγο ξέρω ότι ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΕΙ θα την καταβρεί !
Από το γκαράζ, τη μπιλοτή ή το καφενείο κανένα μηχανάκι δε γάμησε ποτέ...

:wave2:

spyro
08/01/2016, 18:03
...... Είναι καλά μηχανάκια αυτά που αναφέρεις αλλά κανένα τους δεν είναι το on-off το δικό μου να πάω δουλειά βόλτα νησάκι αμμουδιά βουνό και να σπάσει δεν πειράζει το φτιάχνουμε.
..

γνωστός είχε οργώσει όλους τους χωματόδρομους του νομού Ευρυτανίας τέλη δεκαετίας 80 με τη γυναίκα του, δικάβαλος με ένα gsx 750 αν είχα συγκρατήσει σωστά. σιγά που δε σε πάνε αυτά που είπα όπου θέλεις άμα θέλεις. το θέμα είναι να μη ζητάς να σε πάνε λές και είναι transformers και μεταβάλλονται απο τη μια κατηγορία στην αλλη κατα το δοκούν.

όχι τίποτα άλλο και εγώ θύμα είμαι. κάθομαι και γκρινιάζω τόσο καιρό γιατι δε βγάζει η ΚΤΜ το δικύλινδρο 800, λές και δε θα μου έδινε όλα όσα ζήταγα ένα gs 800. πλάκα θα χει να το βγάλει καποια στιγμή και να το κάνει άσχημο όπως τον τελευταίο Δούκα τον μεσαίο. να δω τι θα λέω μετά

free rider
08/01/2016, 19:03
εδώ έρχεται το flame που λετε για να τους σώσει δηλώνοντας μέσω καταχώρησης ενός πόστ σε ένα φόρουμ (πσσσσσς μιλάμε για τον τρισμέγιστο τρόπο απόδειξης) ότι και αυτοί με κάποιο τρόπο (στον εαυτό τους πρωτίστως, είπαμε) δεν είναι άμπαλοι βρε αδερφέ πια.

τελικά έχεις πολύ δίκιο
:beer:

stefanos
08/01/2016, 19:39
γνωστός είχε οργώσει όλους τους χωματόδρομους του νομού Ευρυτανίας τέλη δεκαετίας 80 με τη γυναίκα του, δικάβαλος με ένα gsx 750 αν είχα συγκρατήσει σωστά. σιγά που δε σε πάνε αυτά που είπα όπου θέλεις άμα θέλεις. το θέμα είναι να μη ζητάς να σε πάνε λές και είναι transformers και μεταβάλλονται απο τη μια κατηγορία στην αλλη κατα το δοκούν.

όχι τίποτα άλλο και εγώ θύμα είμαι. κάθομαι και γκρινιάζω τόσο καιρό γιατι δε βγάζει η ΚΤΜ το δικύλινδρο 800, λές και δε θα μου έδινε όλα όσα ζήταγα ένα gs 800. πλάκα θα χει να το βγάλει καποια στιγμή και να το κάνει άσχημο όπως τον τελευταίο Δούκα τον μεσαίο. να δω τι θα λέω μετά


Βρε spyro και εγώ ανεβοκατέβαινα Θεσσαλονίκη Αθήνα 8 χρόνια κάθε ΣΚ με CZ 175 και έχω κάνει και 120 χιλ χιλ με xr600 και χωμάτινα λάστιχα, τα περισσότερα στην άσφαλτο.
Το ότι είμαι βαρεμένος δεν σημαίνει ότι το CZ ήταν ταξιδιάρικο μηχανάκι ούτε ότι το XR ήταν άψογο commuter.
Τα ss και τα δρόμου λοιπόν που ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ με την εξέλιξη γίνονται ελαφρύτερα και δυνατότερα και χρηστικότερα, δεν επιτρέπουν γκρίνια ούτε σχόλια.
Από την άλλη το ON-OFF κομμάτι ουσιαστικά πλέον ΔΕΝ υπάρχει στα χαμηλά κυβικά και την εξέλιξη δεν την βλέπω παρά μόνο στα μαστόδοντα.
Οπότε δικαιολογημένα κατά την γνώμη μου γκρινιάζει αυτός που είχε ΧΤ 550 το 83 όταν πάνε να του πουλήσουν 660

Cpt. Haddock
08/01/2016, 19:45
Φτάνει με τις χαζοκόντρες :wave2:

DAYMAN
08/01/2016, 19:48
γνωστός είχε οργώσει όλους τους χωματόδρομους του νομού Ευρυτανίας τέλη δεκαετίας 80 με τη γυναίκα του, δικάβαλος με ένα gsx 750 αν είχα συγκρατήσει σωστά. σιγά που δε σε πάνε αυτά που είπα όπου θέλεις άμα θέλεις. το θέμα είναι να μη ζητάς να σε πάνε λές και είναι transformers και μεταβάλλονται απο τη μια κατηγορία στην αλλη κατα το δοκούν.

όχι τίποτα άλλο και εγώ θύμα είμαι. κάθομαι και γκρινιάζω τόσο καιρό γιατι δε βγάζει η ΚΤΜ το δικύλινδρο 800, λές και δε θα μου έδινε όλα όσα ζήταγα ένα gs 800. πλάκα θα χει να το βγάλει καποια στιγμή και να το κάνει άσχημο όπως τον τελευταίο Δούκα τον μεσαίο. να δω τι θα λέω μετά

τελικα ειμαστε πολλοι οταν το 80 με ενα xls 185 γυρναγα την Ελλαδα χωματα αμμους κροκαλες ασφαλτους και πιστευα οτι εχω το καλυτερο ψευδοεντουρο (ετσι τα λεγαμε τοτε) ψαχνοντας για το αμεσως επομενο καλυτερο ενα sp 370 :lol:

free rider
08/01/2016, 21:09
Φτάνει με τις χαζοκόντρες :wave2:

καπτεν,
οι κόντρες υπάρχουν γιατί υπάρχουν διαφορετικές νοοτροπίες. Σιγά μην ξέρω τον κτήνος ή έχω κάτι προηγούμενο μαζί του
δεν με απασχολεί αυτό , απλά εκφράζουμε δύο διαφορετικούς κόσμους και γι αυτό τρακάρουμε
Πως να το εκφράσω καλύτερα.... είναι πέρα από την λογική μου η φάση του "εμείς είμαστε και δεν υπάρχει τίποτε άλλο" και φυσικά το δείχνουμε προς τα έξω και το διαλαλούμε...
έλεος ,
βαριέμαι να θυμάμαι πόσοι με βαραντέρο σκοτωθήκανε γιατί δεν θέλαν να φοράν κράνος τότε πια που είχαμε μάθει ότι το κράνος προστατεύει..

η λογική της επίδειξης του βαραντερίστα όταν τα βαραντέρο ήταν στις εποχές τους , των αφρικάνων όταν πιο παλιά τα άφρικα ήταν το ουρί του παραδείσου και η λογική γενικότερα του εγώ έχω μια κάποια μηχανή και η μύτη μου έχει ψηλώσει δεν με βρίσκει σύμφωνο.

ας μην ξεχνάμε ότι και οι λέσχες έχουν παίξει το ρόλο τους σε όλα αυτά άσε να μην μιλήσουμε για παλιότερες λέσχες που πήρανε στο λαιμό τους και μερικά παλικάρια που χαθήκανε κάποιο πρωινό στις κεραίες γιατί έτσι ήταν η λέσχη των γρήγορων.

Αυτό που με ενοχλεί είναι η δηθενιά και η ανάγκη για να ψηλώσει κάποιος επειδή έχει κάποιο μηχανάκι.

Φυσικά δεν γενικεύω και ισοπεδώνω όλους και όλα , δηλ και αφρικάνους έχω συναντήσει που δεν είχαν τέτοια νοοτροπία και βαραντερίστες και τιντιεμάδες και κλπ κλπ. απλά διασκεδάζω και κουράζομαι ταυτόχρονα τώρα πια με την λογική του καθενός που έχει την όρεξη να προσπαθεί να πει ότι στην τελική ...
"είναι κάτι είναι σπουδαίος"

Cpt. Haddock
08/01/2016, 21:19
Τι σχεση εχουν αυτα με το θρεντ ομως;

free rider
08/01/2016, 21:26
καλά άστο, μην το σκαλίζουμε

άλλη φορά θα μένουμε αυστηρά στο θέμα μας

stefanos
08/01/2016, 21:32
Όταν μια κατηγορία ταυτίζεται με το "δήθεν" όλο και κάπου δικαιολογείται μια δόση "κριτικής" να το πώ...:rolleyes:

peterTHErider
09/01/2016, 11:31
Όταν μια κατηγορία ταυτίζεται με το "δήθεν" όλο και κάπου δικαιολογείται μια δόση "κριτικής" να το πώ...:rolleyes:

το οτι ταυτιζεται με το δηθεν προφανως δεν φταιει η κατηγορια και οι μοτο ετσι?οι οποιες μοτο μπορει να ειναι και αρκετα καλες.το δηθεν το προκαλουν προφανως καποιοι αναβατες.σε ολες τις κατηγοριες του εχουμε αυτους του δηθεν και γαμαω απλα στα ον οφ ειναι ποσοστιαια πολυ περισσοτεροι απο αλλες κατηγοριες γιατι σε αυτη την κατηγορια θα βρουν μηχανακια που να μπορουν να τα καβαλησουν και να τα καβαλησει σχεδον ο καθενας.πχ ο καθε καγκουρακος μπορει να παει το tdm η το στρωμα.αντε δωστους να πανε βολτα το ρ1 πχ.οποτε τα περνανε,τα κανιβαλιζανε και το θεμα μεγαλωσε.

eko
11/01/2016, 12:09
Όταν μια κατηγορία ταυτίζεται με το "δήθεν" όλο και κάπου δικαιολογείται μια δόση "κριτικής" να το πώ...:rolleyes:

"Δηθεν" μηχανη δεν υπαρχει ή κατηγορια δεν υπαρχει, δηθεν αναβατες υπαρχουν που αγορασαν ενα μηχανακι- προεκταση της μιζεριας τους
Γιατι μιζερος ειναι αυτος που προσπαθει να επιδειχθει μεσω της σπαταλης του, οχι αυτος που κατι του αρεσε, το αγορασε ευκολα η δυσκολα και το εχει και το χαιρεται

"δήθεν" ειναι αυτος με το GS που κλαιει γιατι δεν εχει αισθητηρα μετρησης μεθανιου που πηρε ο αλλος, μιζερος και ο γρηγορος με το R1 που θελέι να αλλαξει μανετες για να πηγαινει πιο γρηγορα στην καφετερια

Αντιθετα δεν ειναι δηθεν αυτος που πηρε το R1 και παλευει στην πιστα να κάτεβασει χρονους ή αυτος με το GS που ξεκιναει για ταξιδι και φτανει με χαμογελο στον προορισμο του

amyroukai
11/01/2016, 12:26
Αυτό το 5% που έλεγε κάποιος, πριν χαθεί στο 95% των μοδόπληκτων...

stefanos
11/01/2016, 15:07
στο 95% των μοδόπληκτων...

Που ουσιαστικά με τα γούστα τους και τις επιλογές τους οδηγούν την εξέλιξη των μοτοσυκλετών.

amyroukai
11/01/2016, 15:42
Που ουσιαστικά με τα γούστα τους και τις επιλογές τους οδηγούν την εξέλιξη των μοτοσυκλετών.
και απορεί μετά ο Σπύρος γιατί οι άνθρωποι που θέλουν να χρησιμοποιήσουν μιά μοτοσικλέτα έχουν "παράπονα" από τις μοτό παραγωγής :)