PDA

View Full Version : Πρόβλημα σε τροφοδοσία ("μενει" απο βενζινη)



matzis
09/01/2016, 14:40
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Μετά απο ερευνα στο moto.gr, και σε διαφορα αλλα site, ηθελα να ζητήσω λιγο πιο συγκεκριμένη βοήθεια, εφόσον δεν βρήκα λύση στο πρόβλημα μου.

Εχω ενα Derbi Senda Xtreme 80cc, το οπόιο παρουσιάζει το εξής πρόβλημα. Όταν οδηγάς ομαλά, σε χαμηλες στροφες κ χωρις αποτομες αλλαγες του γκαζιου, τοτε δουλευει αψογα χωρις κομπιασματα η διακοπες. Οταν ομως το πας λιγο πιο ζωηρα, με αποτομα τραβηγματα στο γκαζι, τοτε οταν φτασεις περιπου στην 5η η 6η, αρχιζει κ κανει διακοπες για 1-2 δευτερολεπτα, και μετα επανερχεται. Με αλλα λογια, ξεκινας "ανοιγμα" απο 1η εως 4η κανονικα, και στην 5η η 6η κανει σαν να εμεινε απο βενζινη, αλλα επανερχεται. Αν ομως μετα το ανοιγμα της 4ης βαλεις 5η και δεν δωσεις πολυ γκαζι, δεν θα εχεις προβλημα.

Να σημειώσω πως το πρόβλημα αυτό παρουσιάστηκε μετα απο αλλαγή καρμπιρατερ απο 17,5mm σε 20mm. Παρόλα αυτά, δεν ειμαι 100% σιγουρος πως ευθεινεται πραγματι το καρμπιρατερ γιατι οταν ημουν με το 17,5mm, σχεδον για 1 μηνα δεν ειχα κανει καμια μεγαλη διαδρομη η "ανοιγμα" ωστε να παρουσιασει το πρόβλημα.

Το ρουμπινετο ειναι υποπιεσης, και σχετικα πρόσφατα (πριν 3-4 μηνες) αλλαγμένο, και δουλευει κανονικα. (οταν ρουφας στην υποπιεση τραβαει καυσιμο, οταν την αφηνεις σταματαει). Το μπουζι ειναι αλλαγμενο, και δινει κανονικα σπινθήρα (τουλαχιστον οταν ειναι εξω και τραβας μανιβελα, κανει σπινθηρα. Τα σωληνακια ειναι κ αυτα σχετικα καινουργια, δεν πιστευω να εχουν προβλημα.

Αυτο που σκέφτομαι εγώ ειναι το εξής: Είτε το καρμπιρατερ ρουφαει πιο γρηγορα καυσιμο στις ψηλες στροφες απο οτι μπορει να γεμισει το ποτηρακι, ειτε υπαρχει καποιο πρόβλημα με την υποπιεση στο ρουμπινετο, είτε δεν παιρνει αρκετο αερα το ντεποζιτο κ δεν τρεχει καυσιμο προς το ρουμπινετο λογο πιεσης.

Το γεγονος οτι στην ηρεμη οδηγηση δουλευει κανονικα ενω στις ψηλες στροφες "μενει", με οδηγει να πιστεψω πως απλα ρουφαει ολο το διαθεσιμο καυσιμο απο το ποτηρακι πριν προλαβει να γεμισει, αλλα δεν ξερω σε τι οφειλετε αυτο.

Ειμαι ολος αυτια!

toyar
09/01/2016, 14:56
το υψος του φλοτερ ειναι ρυθμισμενο σωστα;

matzis
09/01/2016, 15:47
Δεν υπαρχει ρυθμιση σε αυτο το καρμπιρατερ ειναι στανταρ η θεση του.. Το σκεφτηκα κ γω αλλα οχι

toyar
09/01/2016, 16:02
κανε μια δοκιμη με ανοιχτο τεποζιτο μηπως δεν αναπνεει καλα

byron
09/01/2016, 16:18
κανε μια δοκιμη με ανοιχτο τεποζιτο μηπως δεν αναπνεει καλα

Οταν είναι βουλωμένη η τάπα στο ντεπόζιτο, σβήνει στο γκάζι.

Τσέκαρε το ρουμπινέτο, αν είσαι σίγουρος οτι το carb είναι οκ (βελόνες, ζιγκλέρ τα έχεις δει δλδ?). Το καλοκαίρι με ένα δίχρονο ενός φίλου, είχε παρόμοιο πρόβλημα και είχε πρόβλημα το ρουμπινέτο. Σταματημένο δούλευε μια χαρά, ψηλές/χαμηλές και στον δρόμο μόλις έδινε γκάζι έκανε διακοπές.

duke200
09/01/2016, 16:23
κανε μια δοκιμη με ανοιχτο τεποζιτο μηπως δεν αναπνεει καλα

αν δεν ειναι αυτο, ή κανας ελατωματικός διακόπτης βενζίνας on-off, δοκιμασε να χαμηλώσεις μια θεση το κλιπ της βελόνας, να δεις τι κάνει (πχ απο το 3 στο 4). Και αν δεν στρωσει, μαλλον πρεπει να βαλεις ενα νουμερο μεγαλύτερο κυριο ζιγκλερ (main jet)

matzis
09/01/2016, 16:57
Εκανα δοκιμη με ξεβιδωμενο καπακι χωρις αποτελεσμα..
Επισης το καρμπιρατερ ειναι σωστα ρυθμισμενο. Δουλευει πολυ στρωτα χωρις κομπιασματα η μπουκωματα. Επισης το μπουζι εχει καφετί χρωμα σημάδι καλου μειγματος.
Οσο για την βελονα, ειχε πλουσιο μειγμα στο μισο περιπου γκάζι (δηλαδη εκει που ελεγχει η βελονα) κ την εριξα λιγο, κ τωρα ειναι ενταξει. Αλλα ετσι κ αλλιως η βελονα ειναι για το μισο γκαζι εως 3/4, το προβλα μου το εμφανιζει στο τερμα γκαζι

matzis
09/01/2016, 17:00
Επισης δοκιμασα να λυγισω το σωληνακι τις υποπιεσης ωστε να δουλεψει σαν ροικη δηλαδη να στελνει συνέχεια καυσιμο χωρις αποτελεσμα

mankam
10/01/2016, 23:54
Επισης δοκιμασα να λυγισω το σωληνακι τις υποπιεσης ωστε να δουλεψει σαν ροικη δηλαδη να στελνει συνέχεια καυσιμο χωρις αποτελεσμα

ίσως σε βοηθήσει: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=28913

vaska
11/01/2016, 14:09
Κοίτα αν υπάρχει πουθενά στο κύκλωμα τροφοδοσίας φίλτρο. Ίσως αυτό να είναι ο φταίχτης