PDA

View Full Version : μεγαλητερος κυλινδρος



Matthew
09/01/2016, 16:24
καλησπερα να κανω μια ερωτηση προσπαθω να κανω μια αλλαγη στον κινητηρα μου και δεν γνωριζω εαν το εμβολο πρεπει να φτανει μεχρι πανω στον κυλινδρο γιατι δεν φτανει ειναι πιο μικρη η μπιελα πειραζει; η παλι θα λειτουργισει; ευχαριστω εκ των προτερων

duke200
09/01/2016, 16:27
κάθε 1 χιλιοστο που χαμηλωνει οτο πιστόνι, πέφτει η συμπίεση περιπου 1 βαθμό.

κάθε 1 βαθμό που πεφτει η συμπίεση, χάνεις περίπου 5% ιπποδύναμη

Matthew
09/01/2016, 16:34
ευχαριστω, οποτε πρεπει να αλλαξω και την μπιελα ετσι; να βαλω μεγαλητερη διαδρομη;

stefanos
09/01/2016, 16:39
ευχαριστω, οποτε πρεπει να αλλαξω και την μπιελα ετσι; να βαλω μεγαλητερη διαδρομη;

Άλλαξες την κανονική μπιέλα με μικρότερη?

Matthew
09/01/2016, 16:43
Οχι αλλαξα πιστονι εβαλα μεγαλητερο και τωρα μολις εβαλα και μεγαλητερο κυλινδρο βλεπω οτι δεν φτανει μεχρι πανω
τα πηρα απο ενα αλλο μοτερ το οποιο ειχα αγορασει παλια και δεν το χρησιμοπιοισα ποτε

stefanos
09/01/2016, 17:01
Καλύτερα άστο.Μπορεί να το χαλάσεις.
Η πήγαινέ το σε ένα μάστορα να στο φτιάξει.

Matthew
09/01/2016, 17:07
τι μπορει να χαλασει; δεν εχω λεφτα για μαστορα γιαυτο προσπαθω να το κανω μονος μου

byron
09/01/2016, 17:09
τι μπορει να χαλασει; δεν εχω λεφτα για μαστορα γιαυτο προσπαθω να το κανω μονος μου

Εξαρτάται... Από το να μην πάρει ποτέ μπροστά, μέχρι να μην πηγαίνει βήμα.

Πόσο θέλει το πιστόνι για να φθάσει στο πάνω μέρος του κυλίνδρου?

Matthew
09/01/2016, 17:23
http://s1.postimg.org/fjieevntr/20160109_173256.jpg
με το μετρο ειναι 1,5cm πιο μεσα

Ohm
09/01/2016, 18:05
αν αλλάξεις μπιέλα, η διαδρομή δεν θα αλλάξει, αλλά θα φτάνει εκεί που πρέπει

το πιστόνι που έβαλες έχει τις τρούπες για τον πύρο (έτσι δεν λέγεται; ) πιό ψήλά από το προηγούμενο πιστόνι

η νέα μπιέλα θα πρέπει να έχει τόσο μεγαλύτερο μήκος, όσο μικρότερη απόσταση υπάρχει μεταξύ τρύπας και κορυφής, ανάμεσα στα 2 πιστόνια.

αν υπάρξει άλλο πρόβλημα δεν θα μπορώ να ξέρω

leo1964
09/01/2016, 18:24
καλησπερα να κανω μια ερωτηση προσπαθω να κανω μια αλλαγη στον κινητηρα μου και δεν γνωριζω εαν το εμβολο πρεπει να φτανει μεχρι πανω στον κυλινδρο γιατι δεν φτανει ειναι πιο μικρη η μπιελα πειραζει; η παλι θα λειτουργισει; ευχαριστω εκ των προτερων

Σε σύγκριση με το προηγούμενο πιστόνι για τι διαφορα μιλάμε;;

Matthew
09/01/2016, 18:28
αν αλλάξεις μπιέλα, η διαδρομή δεν θα αλλάξει, αλλά θα φτάνει εκεί που πρέπει

το πιστόνι που έβαλες έχει τις τρούπες για τον πύρο (έτσι δεν λέγεται; ) πιό ψήλά από το προηγούμενο πιστόνι

η νέα μπιέλα θα πρέπει να έχει τόσο μεγαλύτερο μήκος, όσο μικρότερη απόσταση υπάρχει μεταξύ τρύπας και κορυφής, ανάμεσα στα 2 πιστόνια.

αν υπάρξει άλλο πρόβλημα δεν θα μπορώ να ξέρω

εχω την μπιελα απο το αλλο μοτερ που ειναι ακριβως δηλαδη να βαλω εκεινη ετσι;

Matthew
09/01/2016, 18:29
Σε σύγκριση με το προηγούμενο πιστόνι για τι διαφορα μιλάμε;;

η διαφορα ειναι μισο εκατοστο πιο μεγαλο

Ohm
09/01/2016, 18:35
αν ταιριάζει στο στρόφαλο ναι, μάλλον θα δουλέψει... ξέρω γω; :P

Matthew
09/01/2016, 18:36
αν ταιριάζει στο στρόφαλο ναι, μάλλον θα δουλέψει... ξέρω γω; :P

εγινε θα το δοκιμασω :P αλλα για να βγαλω την μπιελα δεν γνωριζω πως να το κανω ειναι ευκολο;
υπαρχουν πουθενα πληροφοφιες οι οποιες μπορουν να με βοηθισουν να το βγαλω πιο "ευκολα";

Ohm
09/01/2016, 18:47
είμαι ο πλέον ακατάλληλος να σου πει :P κάνε υπομονή ξέρω γω, μέχρι να σου απαντήσουν άλλοι που ξέρουν πολύ καλύτερα από μένα

GiorgosLa
09/01/2016, 19:36
εγινε θα το δοκιμασω :P αλλα για να βγαλω την μπιελα δεν γνωριζω πως να το κανω ειναι ευκολο;
υπαρχουν πουθενα πληροφοφιες οι οποιες μπορουν να με βοηθισουν να το βγαλω πιο "ευκολα";

Δεν είναι εύκολο. Θέλει μάστορα και καλό. 'Όταν μετράς στα κυλινδροπίστονα τις διαφορές "με πόντους" ακούγετε τουλάχιστον αστείο να πειράξεις και στρόφαλο.

Ohm
09/01/2016, 19:55
να βγάλει τη μπιέλα από το στρόφαλο;

δύο παξιμάδια δεν είναι;

GiorgosLa
09/01/2016, 20:13
να βγάλει τη μπιέλα από το στρόφαλο;

δύο παξιμάδια δεν είναι;

Δεν ξέρω τι μηχανάκι είναι. Συνήθως στα μονοκύλινδρα θέλει ξεπρεσάρισμα ο στρόφαλος.

dimmie_72
09/01/2016, 20:50
Δεν ξέρω τι μηχανάκι είναι. Συνήθως στα μονοκύλινδρα θέλει ξεπρεσάρισμα ο στρόφαλος.

εσύ μη πολυεπεκετείνεσαι γιατί σε περιμένει ο άλλος στη γωνία.... :bawl:

SHOOTER045
09/01/2016, 21:09
εσύ μη πολυεπεκετείνεσαι γιατί σε περιμένει ο άλλος στη γωνία.... :bawl:

Και μην ακούσει για πρέσα ε?
ΠΡΕΣΑΡΕΙ

Matthew
10/01/2016, 01:13
θα το δοκιμασω θελω να μαθω αμα δεν χαλασω δεν θα μαθω απλα θελω μια βοηθια πως θα βγαλω το καρτερ τωρα; πρεπει να βγει το βολαν;

byron
10/01/2016, 09:01
θα το δοκιμασω θελω να μαθω αμα δεν χαλασω δεν θα μαθω απλα θελω μια βοηθια πως θα βγαλω το καρτερ τωρα; πρεπει να βγει το βολαν;

Matthew, δεν είναι τόσο απλό όσο φαντάζεσαι όταν δεν ξέρεις από που να αρχίσεις. Ναι, προφανώς πρέπει να βγει το βολάν, και άλλα 500 εξαρτήματα για να ανοίξουν τα κάρτερ. Πως θα το ξαναδέσεις είναι το ζήτημα.

Λιγότερη ζημιά θα κάνεις αν το ξανακάνεις όπως ήταν, παρά να προχωρ'ησεις πιο κάτω.

notakos600
10/01/2016, 09:13
Και όταν το βάλεις μπροστά....κράτα λίγη απόσταση από το μηχανάκι....ποτέ δεν ξέρεις...:a13:

lykourgi
10/01/2016, 09:48
Αν πρόκειται για τα δύο μοτέρ που γράφεις στο άλλο θέμα που άνοιξες, τότε πειραματίσου.
Καλό είναι όμως να μπορείς ανά πάσα στιγμή να "επιστρέψεις" στο ορίτζιναλ μοτεράκι που έχεις, να μην πάει χαμένο.

Γενικά δεν έχεις να χάσεις τίποτε, αρκεί να μην χρειάζεσαι μηχανάκι "αύριο το πρωί". Θα μάθεις και αρκετά πράγματα.

Απλά πρόσεξε, να μην μπεις σε επιπλέον έξοδα. Δεν αξίζει.





(Αν προχωρήσεις δώσε βάση σε αυτό που είπε ο notakos. Πάρε μέτρα ασφαλείας. :lol: )

stefanos
10/01/2016, 10:40
θα το δοκιμασω θελω να μαθω αμα δεν χαλασω δεν θα μαθω απλα θελω μια βοηθια πως θα βγαλω το καρτερ τωρα; πρεπει να βγει το βολαν;

Είσαι στην περίπτωση που απλά θα χαλάσεις και ΔΕΝ θα μάθεις τίποτα.
Θα πάνε χαμένα τα μοτεράκια.
Μιλάς για δουλειές που ούτε συνεργεία δεν κάνουν αλλά τις στέλνουν σε μηχανουργεία.
Χρειάζονται ειδικά εργαλεία και μετρήσεις ακριβείας.

duke200
10/01/2016, 12:07
εγινε θα το δοκιμασω :P αλλα για να βγαλω την μπιελα δεν γνωριζω πως να το κανω ειναι ευκολο;
υπαρχουν πουθενα πληροφοφιες οι οποιες μπορουν να με βοηθισουν να το βγαλω πιο "ευκολα";

για να βγει η μπιελα πρεπει να κατεβει το μοτερ κατω και να ανοιξει ο στροφαλοθαλαμος στα δυο.
με 1.5cm κατω το πιστονι, ουτε καν θα παρει μπροστα.

για να μην μπλέξεις με μπιέλα πρεπει να ψαξεις να βρεις άλλο πιστονι που να ταιριάζει.

Για μένα καλύτερα, παρε τα κυλινδροπιστονα σου στα χερια και πήγαινε στην drakos engeeniring να σου πουν πια είναι η οικονομικότερη και καλύτερη λύση στην περίπτωση σου, χωρις να χρειαστει να αλλάξεις μπιέλα.