PDA

View Full Version : Shoei NXR, λάθος μέγεθος;



P70
09/01/2016, 17:50
Καλησπερα στο φορουμ! Ειχα παει να τσεκαρω το εν λογω κρανος στον Τζωρτζοπουλο οπου και το δοκιμασα σε μεγεθος Μ (οπως και το XR1000 + XR1100 που ειχα πριν απο αυτο) και το κρανος ειχε ωραια εφαρμογη.
Βρηκα καλυτερη τιμη σε μαγαζι online απο οπου και το αγορασα και παρελαβα σημερα. Το προβλημα ειναι οτι το κρανος με στενευει αρκετα. Κοκκινιλα στο κουτελο και μια γραμμη, πολυ πιεση στα μαγουλα και ελαφρυς πονοκεφαλος μολις σε βολτα ενος τεταρτου. Αναρωτιεμαι, ειναι τα κρανη που εχει στην βιτρινα φορεμενα απο 100 ατομα και εχουν ανοιξει, πραγμα που θα συμβει και στο δικο μου με τον καιρο; Ή εγινε καποια μαγεια και αλλαξε μεγεθος το κεφαλι μου σε ενα μηνα;
Τι προτεινετε; Να το προσπαθησω λιγες φορες ακομα και θα στρωσει; Ή να το πουλησω οπως το πηρα;
Ευχαριστω!

AristidisZ
09/01/2016, 18:00
το πήρες από online μαγαζί από Ελλάδα ;

aris xj
09/01/2016, 18:06
αν ειχες το ΧR1000 & XR1100 ξερεις οτι ανοιγουν αρκετα

τα ιδια εχω παρει και εγω

λογικα και to NXR θα ανοιγει.....

spyrval
09/01/2016, 18:40
Μήπως το πήρες από μαγαζί εξωτερικού και παίζει άλλη φόρμα των Shoei από εδώ; Έτσι την πάτησα εγώ με Arai.

P70
09/01/2016, 19:15
Ναι απο εξωτερικο το πηρα. Ανοιγανε τα κρανη, οντως, αλλα ηθελαν καιρο. Ασε που σε αυτο τα συμπτωματα ηταν αρκετα πιο εντονα. Πρωτη φορα πχ εχω πονοκεφαλο απο κρανος! Υποψην κοντοκουρεμενος 2 μερες, φαντασου να ημουν και κανα μηνα ακουρευτος...

amyroukai
09/01/2016, 20:10
η αμερικη έχει άλλα νούμερα.
από Ευρώπη δύσκολο το λάθος.

RaGe_Raptor
09/01/2016, 20:18
η αμερικη έχει άλλα νούμερα.
από Ευρώπη δύσκολο το λάθος.



όχι άλλα νούμερα,διαφορετικές "φόρμες" διαμόρφωσης εσωτερικού

και η Ιαπωνία...

spyrval
09/01/2016, 20:19
Εμένα από Fc moto ήρθε το Arai, άλλο καλούπι. Πήγα σε μαγαζί και μόλις το είδε ο υπάλληλος μου λέει "απ'έξω το πήρες, έτσι;". Φαινόταν και οπτικά η διαφορά. Το πούλησα σε άνθρωπο που φοράει medium ενώ το κράνος ήταν large...

P70
09/01/2016, 20:35
Εμ αυτο φοβαμαι. Μην το γρατζουνισω ή το βρωμισω, 1000 φορες να το πουλησω καινουργιο σε καποιον που θα του κανει!

George_M.
09/01/2016, 21:04
πολλες φορες η εμμονη στο να ''γλιτωσουμε'' καποια χρηματα εμπεριεχει ρισκο.
προσωπικα κρανος ΔΕΝ θα αγοραζα απο εξω για τους ανωτερω λογους,οποιο αλλο ειδος χαλαλι του....

δοκιμασε να το βαλεις αγγελια τωρα που ειναι αφορετο,εχεις πολλες πιθανοτητες να το πουλησεις.

P70
09/01/2016, 22:02
πολλες φορες η εμμονη στο να ''γλιτωσουμε'' καποια χρηματα εμπεριεχει ρισκο.
προσωπικα κρανος ΔΕΝ θα αγοραζα απο εξω για τους ανωτερω λογους,οποιο αλλο ειδος χαλαλι του....

δοκιμασε να το βαλεις αγγελια τωρα που ειναι αφορετο,εχεις πολλες πιθανοτητες να το πουλησεις.

Καπως ετσι το σκεφτομαι. Θα το παω μια στον τζωρτζοπουλο να τα δω διπλα διπλα σε ενα δικο του Μ και θα εχω πιο σαφη εικονα...

George_M.
10/01/2016, 05:15
εξωτερικα ενδεχεται να μην υπαρχουν ορατες διαφορες κ μονο εσωτερικα να αλλαζει..

RaGe_Raptor
10/01/2016, 09:14
Εμένα από Fc moto ήρθε το Arai, άλλο καλούπι. Πήγα σε μαγαζί και μόλις το είδε ο υπάλληλος μου λέει "απ'έξω το πήρες, έτσι;". Φαινόταν και οπτικά η διαφορά. Το πούλησα σε άνθρωπο που φοράει medium ενώ το κράνος ήταν large...

Fc moto? δε στέκει, στην Ευρώπη ίδια είναι παντού . Εκτός κι αν το fc τα προμηθεύτηκε από άλλη αγορά.

MikeG
10/01/2016, 09:20
Μήπως αυτό που δοκίμασες είχε άλλα μαξιλαράκια σε σχέση με αυτό που αγόρασες; Φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα με Shoei με παραγγελία από FC Moto.

sapila racing
10/01/2016, 10:50
Κοκκινιλα στο κουτελο και μια γραμμη

Σημαδι στο κούτελο σημαίνει λαθος νούμερο. Εκεί δεν ανοίγει το κράνος.

spyrval
10/01/2016, 11:19
Fc moto? δε στέκει, στην Ευρώπη ίδια είναι παντού . Εκτός κι αν το fc τα προμηθεύτηκε από άλλη αγορά.

Ναι, από Fc moto, και εγώ δεν το περίμενα λόγω Ευρώπης. Πήγα σε μαγαζί να πάρω μικρότερα μαξιλαράκια μπας και φτιάξει η κατάσταση αλλά ο πωλητής μου είπε ότι τσάμπα θα τα έπαιρνα και δε μου τα έδωσε. Η αλήθεια ήταν ότι ήταν πιο στενό στο μπροστινό μέρος (εκτός και αν μεγάλωσε η μύτη μου γιατί ακούμπαγε μπροστά).
Από τότε είπα ποτέ ξανά κράνος από έξω.

P70
10/01/2016, 11:59
Σημαδι στο κούτελο σημαίνει λαθος νούμερο. Εκεί δεν ανοίγει το κράνος.

Το συγκεκριμενο κρανος αλλαζει μεγεθος στο εσωτερικο και πανω αν δεν κανω λαθος.
Αυριο θα παω να το δω διπλα διπλα με αυτο που δοκιμασα και θα βρεθει η ακρη πιστευω.

AristidisZ
10/01/2016, 12:03
χωρίς καμία διάθεση να τρολάρω ή οτιδήποτε, αν σε βρίσουν στον Τζωρτζόπουλο θα έχουν άδικο ; :wave2:

amyroukai
10/01/2016, 12:29
χωρίς καμία διάθεση να τρολάρω ή οτιδήποτε, αν σε βρίσουν στον Τζωρτζόπουλο θα έχουν άδικο ; :wave2:

Κάτσε να καταλάβω... Γιατί να τον βρίσουν;
Αν έχουν μισό δράμι μυαλό, ίσως αντιληφθούν ότι όταν σήμερα πχ έχει 200 ευρώ λιγότερα το όποιο αγγλικό site το ΙΔΙΟ κράνος που καταργήθηκε το 2015 ή και το 2014 και ξεστοκάρει, την ίδια στιγμή που όποιος εδώ έμπορος και αντιπρόσωπος επιμένει να πουλάει στην ίδια τιμή με την συλλογή χρωμάτων του 2016, χάνουν πελάτες.

AristidisZ
10/01/2016, 12:39
Κάτσε να καταλάβω... Γιατί να τον βρίσουν;
Αν έχουν μισό δράμι μυαλό, ίσως αντιληφθούν ότι όταν σήμερα πχ έχει 200 ευρώ λιγότερα το όποιο αγγλικό site το ΙΔΙΟ κράνος που καταργήθηκε το 2015 ή και το 2014 και ξεστοκάρει, την ίδια στιγμή που όποιος εδώ έμπορος και αντιπρόσωπος επιμένει να πουλάει στην ίδια τιμή με την συλλογή χρωμάτων του 2016, χάνουν πελάτες.

Γιατί είναι δικαίωμα του καθενός να πουλάει όσο θέλει...
Κι αν ο πελάτης την πατήσει (καλή ώρα) ας στείλει ένα email στους Άγγλους να δει γιατί το κράνος δεν είναι identical με αυτό που φόρεσε στην Ελλάδα :)

amyroukai
10/01/2016, 12:43
Πολύ σωστό, αλλά και πάλι, "δικαίωμα" να τον βρίσουν...
Ο άλλος πού πήγε στην Arai δεν τον έβρισαν, απλά του έδειξαν τις διαφορές.
Αν είναι σωστός ο έμπορος, αυτό θα κάνει και σε αυτήν την περίπτωση. (συν τα όσα έγραψα παραπάνω).

Πραγματικά, NXR με 330 ευρώ από Αγγλία και με 500+ από εδώ. Ποιό να πάρεις άραγε... (και με πολλούς συμφορουμίτες ευχαριστημένους πελάτες των άγγλων)

AristidisZ
10/01/2016, 12:45
Πολύ σωστό, αλλά και πάλι, "δικαίωμα" να τον βρίσουν...
Ο άλλος πού πήγε στην Arai δεν τον έβρισαν, απλά του έδειξαν τις διαφορές.
Αν είναι σωστός ο έμπορος, αυτό θα κάνει και σε αυτήν την περίπτωση. (συν τα όσα έγραψα παραπάνω).

Πραγματικά, NXR με 330 ευρώ από Αγγλία και με 500+ από εδώ. Ποιό να πάρεις άραγε... (και με πολλούς συμφορουμίτες ευχαριστημένους πελάτες των άγγλων)

Και εγώ ένας από αυτούς, με το 1100 να κάνει 450 (minimum) εδώ όταν το πήρα και από helmetcity μου ήρθε σπίτι με 330
Από την άλλη αν γινόταν στραβή δεν νομίζω να είχα μούτρα να πήγαινα σε οποιοδήποτε ελληνικό κατάστημα και να ζήταγα να βρω διαφορές...

amyroukai
10/01/2016, 12:54
Δεκτόν.

Από την άλλη, αν δεν κάνει το γυρνάς πίσω, χάνοντας απλώς τα μεταφορικά, το έχω κάνει με άλλο προϊόν.

P70
10/01/2016, 13:08
χωρίς καμία διάθεση να τρολάρω ή οτιδήποτε, αν σε βρίσουν στον Τζωρτζόπουλο θα έχουν άδικο ; :wave2:

Δεν εχεις αδικο, ας μου το δωσει ο Τζωρτζοπουλος 380 ευρω και τοτε ας πει οτι θελει!
Να το επαιρνα 50 ευρω φθηνοτερα, ναι να πει οτι θελει, αλλα εδω μιλαμε για 40% κατω.

lykourgi
10/01/2016, 16:32
χωρίς καμία διάθεση να τρολάρω ή οτιδήποτε, αν σε βρίσουν στον Τζωρτζόπουλο θα έχουν άδικο ; :wave2:
Αν και αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σου, πιστεύω πως ΑΝ ο Τζωρτζώπουλος φερθεί έξυπνα θα αποκτήσει έναν πελάτη.

P70
10/01/2016, 16:41
Αν και αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σου, πιστεύω πως ΑΝ ο Τζωρτζώπουλος φερθεί έξυπνα θα αποκτήσει έναν πελάτη.

Τα 2 προηγουμενα απο αυτον ηταν, με ξερει, μην ανησυχεις :-)

noodles
10/01/2016, 17:32
Σημαδι στο κούτελο σημαίνει λαθος νούμερο. Εκεί δεν ανοίγει το κράνος.

+1 οτι και να κανεις δε θα ανοιξει εκει. βαλτο αγγελια ολο και καποιον θα βρεις.

harris_x
10/01/2016, 17:38
Επειδή δεν εχω καταλάβει, το να το στείλεις πίσω και να ζητήσεις μεγαλύτερο νούμερο δεν παιζει;

Μίλησες μαζι τους;

P70
10/01/2016, 22:33
Επειδή δεν εχω καταλάβει, το να το στείλεις πίσω και να ζητήσεις μεγαλύτερο νούμερο δεν παιζει;

Μίλησες μαζι τους;

Το θεμα ειναι το εξης: γιατι υπαρχει αυτη η διαφορα στα μεγεθη; αν παρω το L θα ειναι σωστο; γιατι το L στον τζωρτζοπουλο δεν μου ηταν σωστο μεγεθος.

amyroukai
10/01/2016, 22:45
Σόρι αν λέω κάτι προφανές, αλλά στο fc-moto ρώτησες για τον λόγο της διαφοράς; κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

takisdemi
10/01/2016, 23:17
Εδώ παπούτσι με παπούτσι ίδιο πάλι έχει διαφορά, λιγο η ραφή λίγο το ένα λίγο το άλλο. Ίδιο μηχάνημα τα κάνει αλλά μια μικρή απόκλιση ενδέχεται να υπάρχει ακόμη και στο κράνος, δεν εξηγείται αλλιώς.

P70
10/01/2016, 23:32
Σόρι αν λέω κάτι προφανές, αλλά στο fc-moto ρώτησες για τον λόγο της διαφοράς; κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει.

Θα στειλω email αυριο, ηταν σαββατοκυριακο.

P70
12/01/2016, 18:08
Λοιπον, πηγα και φορεσα παλι ενα της βιτρινας. Ηταν στενο, αλλα οχι το χαλι του δικου μου. Το L ειναι μπαμ μεγαλο, δεν το συζηταμε. Μετα αρχισε να μου λεει για εσωτερικα μαξιλαρια(μαγουλα και του κεφαλιου το μεγαλο επανω) οτι μπορω να παρω αλλο μεγεθος να το φερω στα μετρα μου. Το κοστος δεν με συμφερει, οποτε λεω να το δωσω και να κοιταξω για κατι αλλο, που δοκιμασμενα θα καθεται σωστα και θα το παρω. Εκτος αν βλεπει κανεις, αλλο καλυτερο σεναριο. Απο το site στην Αγγλια μου ειπαν οτι κανουν αλλαγη αν δεν μου κανει, αλλα δεν βρισκω καποιο νοημα.

foogr01
12/01/2016, 23:26
Λοιπον, πηγα και φορεσα παλι ενα της βιτρινας. Ηταν στενο, αλλα οχι το χαλι του δικου μου. Το L ειναι μπαμ μεγαλο, δεν το συζηταμε. Μετα αρχισε να μου λεει για εσωτερικα μαξιλαρια(μαγουλα και του κεφαλιου το μεγαλο επανω) οτι μπορω να παρω αλλο μεγεθος να το φερω στα μετρα μου. Το κοστος δεν με συμφερει, οποτε λεω να το δωσω και να κοιταξω για κατι αλλο, που δοκιμασμενα θα καθεται σωστα και θα το παρω. Εκτος αν βλεπει κανεις, αλλο καλυτερο σεναριο. Απο το site στην Αγγλια μου ειπαν οτι κανουν αλλαγη αν δεν μου κανει, αλλα δεν βρισκω καποιο νοημα.

Τελικά από το FC-Moto το πήρες ή από Αγγλία; Από ποιο μαγαζί; Δεν κατάλαβα. Δύο κράνη που έχω πάρει πάντως από Αγγλία και Ισπανία αντίστοιχα ήταν όπως ακριβώς τα είχα δοκιμάσει εδώ. Περίεργο το θέμα σου. Εύχομαι να βγάλεις άκρη με το καλύτερο δυνατό σενάριο για σένα !

P70
15/01/2016, 13:10
Τελικα καταληγω οτι μαλλον πρεπει να παρω το εσωτερικο σε μικροτερο μεγεθος(και τα μαγουλα πιθανον να θελουν μικροτερα - εχω κεφαλι 58,5 και ειμαι νταν αναμεσα σε L και Μ) οποτε αν αλλαξω αυτα, το κοστος συνολικα θα εχει φτασει τα 450 κοντα. Νομιζω οτι αξιζει καλυτερα να το δωσω αμεταχειριστο και να παρω κατι αλλο; υπαρχει κρανος καλο κοντα στα 300 ευρω ή θα ειναι ποιοτικα πολυ χειροτερο απο το nxr; Ειχα χαζεψει το AGV K5. Προτασεις;

DrIoannis
15/01/2016, 14:34
Τελικα καταληγω οτι μαλλον πρεπει να παρω το εσωτερικο σε μικροτερο μεγεθος(και τα μαγουλα πιθανον να θελουν μικροτερα - εχω κεφαλι 58,5 και ειμαι νταν αναμεσα σε L και Μ) οποτε αν αλλαξω αυτα, το κοστος συνολικα θα εχει φτασει τα 450 κοντα. Νομιζω οτι αξιζει καλυτερα να το δωσω αμεταχειριστο και να παρω κατι αλλο; υπαρχει κρανος καλο κοντα στα 300 ευρω ή θα ειναι ποιοτικα πολυ χειροτερο απο το nxr; Ειχα χαζεψει το AGV K5. Προτασεις;


Συμφορουμίτης

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143843

Το είχα και με τα 215 που το δίνει είναι πολύ καλή ευκαιρία.Δες μήπως κάνετε ανταλλαγή.